Binucnlaub. vastgestelde verhoogingen is toegestaan in ontvang op f 106,664,555 en alzoo met een tekort van ƒ22 031,385, hetwelk in rond cijfer zal klimmen tot 22,900,000, indien de voorstellen tot overneming van het Noord zeekanaal worden goedgekeurd. Onder de uitgaven komen voor 14 miljoen voor spoorwegaanleg, 1,226,000 voor de verbetering van den rotterdamschen waterweg, 1,987,000 voor vestingbouw. Hooger dan voor 1881 zijn geraamd buit. zaken f S 1,200, justitie inzonderheid voor aankoop van gebouwen en terreinen voor recnts- gebouwen f 191,548 binn. zaken hoofdzakelijk voor lager onderwijskunsten en wetenschappen en bedie ning van het krankzinnigengesticht te Medembiik, 517,929, financiën f 262,872 oorlog 2500, water staat, handel en nijverheid, voornamelijk voor uitbrei ding van postwezen en telegraafdienst, waterstaatswer ken en rentewaarborg van den znidoosterspoorweg 1,731,256; lager worden geraamd Hoo<re Collegiën van staat en kabinet des Konings 2371 marine 109,361, koloniën, hoofdzakelijk door lagere uitgaven voor W. Indie 83,128. Van de ontvangsten zijn hooger geraamd belastingen domeinen posterijen telegrafiestaats-ioterijjacht en visscherij en loods gelden f 1,187,705 verschillende ontvangsten on toe vallige baten f 273,245 bijdragen uit het fonds der koopprijzen van domeinen 175,000, en lager het aan deel van den Staat in de opbrengsten der staat: poor- wegen 82,000. De dienst van 1879 heeft een nadeelig slot opgele verd van f 3,588,094, die van 1880, toen de uitgaven f 3,442,487 beueden de raming zijn gebleven ver moedelijk een voordeelig slot van f 2,205,001. Voor 1881 ismet inbegrip van latere verhoogingen eene uitgaaf geraamd van 127,577,906, doch worden de voorstellen tot overneming van het Noordzeekanaal en tot 'aankoop van gebouwen voor de financiëele dien sten te Rotterdam goedgekeurd dan zal het cijfer stijgen tot f 128,150,000, waarvanals gewoonlijk p.m. 2 miljoen onbeschikt zal blijven. Tot dekking dezer f 126,150,000 zullen de inkomsten vermoedelijk niet meer dan 108,650,000 opleveren door toevoe ging van het overschot der leening van 1878 na aan zuivering der diensten van 187479 f 1,691,785 be dragende, en van het batig slot van 1880 daalt het vermoedelijk tekort van 17% tot 13% miljoen. Voor het oogenblik wordt de begrooting op het papier sluitende gemaakt door de machtiging tot uit gifte of beleening van vlottende schuld maar met liet oog op de onderhanden of aanstaande kanaal-,spoorweg en vestingwerken zal eene leening noodig zijn en met het oog op den geheelen financiëelen toestand, eene versterking der Rijks-inkomstentevens eene betere verdeeling der lasten tot stand brengende. en de omliggende dorpen werden gedeeltelijk geplun derd. De Emir is voornemens over 4 of 5 dagen naar Herat op te rukken. BELGIE. De nederhaling der Noordercitadel te Antwerpen zal op den 9 October met allerlei volks vermakelijkheden gevierd worden. Overal beginnen de voorbereidende werkzaamheden voor de verkiezingen voor de gemeenteraden op 25 October a.s. Vooral te Brussel zal de strijd hevig zijn. De knoeierijen en schandalen in den laatsten tijd in het gemeentelijk beheer ontdekt en voorgevallen heb ben verscheidene liberalen in ontevreden kiezers ver anderd en wanneer tuasehen die ontevredenen en de clericalen eene lijn wordt getrokken dan zou de uitslag der verkiezing wel eens gelijk kunnen zijn aan die voor acht maanden toen bij verrassing twee zoogenaamd onafhankelijke pers men gekozen werden tot raadsleden in plaats van tusschentijds afgetreden liberale leden. Een dezer verkozenen wordt gezegd niet eens in staat te zijn, de redevoeringen in den raad voor te lezen die door een ander voor hem opgesteld worden. Ook in andere plaatsen waar de liberale partij aan het bewind is werken de ontevredenen met de clericalen samen, bij voorbeeld in Gent en Luik en de voorsteden van Brussel. Den 25 werd te Brussel gevierd het Conscience- feestdat daariu zijn oorsprong vond dat de bekende schrijver Henri Conscience 70 jaren oud de groote voorvechter voor de vlaamsche taal onlangs het 100e deel zijner werken het licht deed zien. De heer Stroo- bant notaris te Brusselvoorzitter van het comité van feestviering, hield in tegenwoordigheid van de leden van het hoofdcomité van de afgevaardigden, van verschillende genootschappen en plaatselijke comitó's uit Belgie, alsmede van de afgevaardigden uit den vreemde (waaronder uit Ne derland 4 leden der commissie voor het album en 3 der maatschappij van letterkunde) in den tuin van het museum Wirtz waar hij conservator is eene kernach tige rede om hem uit naam van het dietsche volk geluk te wenschen. Zijn tocht naar het beursgebouw in een open rijtuig was een ware triomftocht. Overal werd hij levendig toegejuicht en bleek duidelijkhoe geliefd bij was. In het beursgebouw heerschte eene onbeschrijfelijke opgewondenheid bij zijn binnenkomen. Na eene muziekuitvoering hield de heer van den Driessche de feestredevervolgens werden aan Con science de voor hem bestemde geschenken overhandigd. De heer Hubrecht, secretaris-generaal van het minis terie van binrenlandsche zaken, vertegenwoordiger van den Koning der Nederlanden, schonk hem namens Z. M. de groote gouden medaille van verdiensten met Hoogst- deszelfs borstbeeld versierd; de heer H. de Yeer, hoofd redacteur van het Nieuws van den Dag overhandigde hem het Nederlandsche album. De geestdrift steeg ten top toen Conscience de ieestrede beantwoordde. Na te hebben doen uitkomen dat het de V laamsche be weging was die na 50 jaren strijd na zoo veel op offeringen en zooveel moeite, eindelijk geslaagd was, welke men thans in zijn persoon vereerde en dat dit welsla gen niet alleen aan hem maar ook aan zijne mede helpers te danken was ging hij o. a. aldus voort„Ik ben geen vernuft, maar vlaamsche mannen en vrouwen, gij bemint me niet omdat ge in mij een vernuft ziet, maar omdat mijn hart terug gaf, wat uw hart gevoelt, omdat mijne werken in onze moedertaal hebben ge schetst uwe liefde tot die taal, tot het vaderland, uwe deugd, uwen gelukkigen echtelijken staat. Ja, vlaamsche menschen ik heb nimmer gedroomd van zoo grooten glans ik heb gestreefd naar iets goedsnaar uwe genegenheidnaar uwe vriendschap ik heb die ver kregen ik ben voldaan." En ten slotte na dankbe tuiging aan het comité„de kroon die ge mij heden op het hoofd zet is een kroon voor Vlaanderen." Des avonds was er feest in het stadhuis waar de waarnemende burgemeester hem o.a, toesprak en had op de marktwelke prachtig verlicht was eene muziek uitvoering plaats. op een paar jaartjes van afzondering van de wereld rekenen. Hij legde de courant op de tafelstak de handen in den zak en keek nadenkend naar den zolder. De gedachten die het gevolg waren van het pas ge lezen bericht schenen niet van de aangenaamste te zijn want hij schoof eenige malen onrustig op zijn stoel heen en weer en mompelde onverstaanbare woorden tusschen de tandenterwijl de kleine oogen zonder ophouden van de eene zijde naar de andere dwaalden, zonder zich ergens een oogenblik op te vestigen. „Beter ware het misschien wanneer men voorzorgs maatregelen namsprak hij na een wijl bij zich zelf. „Men kan op Gerberhaus niet aando knaap is niet slim en wanneer zij hem het vuur een beetje te na aan de schenen leggen zinkt hem het hart weldra in de schoenen. Verduiveld, wanneer ik slechts genoeg had was ik waarachtig reeds lang naar Amerika on derweg maar dit gaat nu niet. Crediet geeft mij hier niemand en zaken heb ik zoo lang ik hier ben nog niet gemaakt." Hij woelde met de breede hand driftig door het dichte zwarte haar. Zijn gedachtengang werd door het binnentreden van eenige arbeiders gestoord. „Dat zijn vroege gastendacht hij opstaande en zijn gezicht tot een vriendelijk lachje plooiende „wie heb ik de eer f" „Maak maar geen dwaze praatjes Hempelriep Burmeister, „geef liever vlug wat bier. Holla bier waar is Anna dan P Wij willen ons morgenslokje heb ben wij kunnen dat evengoed hebben als de rijke heeren." „Wel, dat klinkt juist alsof er wat acbter stak," meende Hempelmet een loerende blik zijner oogen terwijl hij Burmeister de hand reikte. „Hebt gij mis schien geërfd of goede zaken gemaakt „Nog niet, Hempel, wij hebben het ook niet noo dig. Wij werken immers bij Reiman en worden be taald als prinsen. Niet waar, kameraden Brandt en Heinicke knikten en deden als of deze grap hen kostelijk amuseerde. Wordt vervolgd). EGYPTE. De Khedive zou den 25 de nieuwe !e- gerwet afkondigen waarna de verplaatsing der regi menten onmiddelijk zou volgen. Zj zullen naar het binnenland gaan. De verkiezingen voor de vergadering van notabe len zullen weldra plaats vinden op ongeveer dezelfde wijze als onder de regeering van Ismaïl-pacha. VEREENIGDE STATEN. Voor dat Garfield's lijk van Longbranch naar Washington vervoerd werd bad het voor belangstellenden ten toon gelegen. Het lang durig lijden had zijne trekken zoo zeer veranderd dat zijne beste vrienden hem nauwelijks herkenden. Voor het vertrek was in het sterf huis nog eene godsdienstoefe ning gehouden alleen bijgewoond door de naaste be trekkingen en de ministers. De wagens van den trein, waarmede het lijk vervoerd werd waren allen met zwart behangen te Princetown bestrooiden ongeveer 300 studenten de baan over 100 el lengte met bloe men en boden prachtige ruikers aan waarvoor de trein zelfs langzamer reed. De lijkschouwing waarbij de kogel gevonden is op eene andere plaats dan men veronderstelde, heeft duidelijk aangetoond dat de dood door de kunst niet voorkomen had kunnen worden. Den 23 werd het Ijk na eene godsdienstoefening in de rotonde van het kapitool met een extra-trein naar Cleveland vervoerd. In den avond van den 21 was het daar bezocht door 25000 personen en den 22 door 4000 personen in het uur. Van de verschillende ver sieringen met bloemen was die van de Koningin van Engeland het fraaist. De Senaat is door President Arthur in buitengewone zitting bijeen geroepen tegen 10 October, om een voor zitter te benoemen en tich met eenige andere zaken bezig te houden. De spoedige benoeming van een voorzitter is daarom zoo wenschehjkomdat op het leven van President Arthur een aanslag kan worden beproefd en zoo die aanslag mocht gelukken die voorzitter als President zou moeten optreden. Er zou anders regeeringloosheid kunnen ontstaan. In strijd met het eerstereeds gemelde bericht wordt thans vernomen dat de moordenaar zijne tevre denheid betuigd heeft over het overlijden van President Garfield zeggendede wil des Heeren is volbracht. Hij schijnt verder te meeneu, dat President Arthur hem beschermen zal. De kamer van koophandel te Nieuw-York heeft bij hare besluiten met het oog op het overlijden van den Presidentverklaard dat eene der oorzaken van den moord gezocht moet worden in den zedenbedervenden invloed van de tegenwoordige wijze van ambtenaars benoemingen en zij spreekt de hoop uit, dat deze treu rige gebeurtenis tot eene wegruiming van het kwaad moge leiden. Ook dringt zij aan op het invoeren van bepalingen voor het uitleveren van alle moordenaars. MEXICO. Het congres verdaagde zijne zitting als wijze van rouwbeklag bij het vernemen van den dood van president Garfield. ZUID-AERICA. De Volksraad der Transvaal hield den 21 zijne eerste vergadering, welke geheel gewijd was aan voorloopige werkzaamheden. Den 22 had de plechtige opening plaats met eene redevoering der re geering waarin verklaard wordtdat de overeenkomst met Engeland ongetwijfeld den Volksraad niet zal be vredigen want dat de regeering zelve daarmede ook niet ingenomen was. Engeland zou in eenige wijzigingen moeten toestemmen. Verder werd de oprichting aange kondigd van een korps artilllerie en kavallerie. Den 23 werd die overeenkomst in behandeling genomen en zon volgens later bericht van den Standard door den Volksraad niet bekrachtigd zijn. De regeering in Engeland had den 26 de bevestiging van dat bericht echter niet ontvangen. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. De indische begrootingwaaromtrent wij reeds een en ander medegedeeld hebben, is geraamd op 147,642,381 in uitgaven en f 137,945,280 in ont vangsten. Voor memorie zijn bovendien uitgetrokken posten voor de bestrijding der veeziekte en voor een spoorlijn DjocjocartaTjilatjap. Voor productieve uit gaven is niet minder uitgetrokken dan ruim 13 miljoen, t. w.: voor het Westgat 1, voor'de haven van Batavia 2,5, voor spoorwegaanleg 8,35 en voor bevloeiingswer ken in Demak (waardoor de landrente meer zal opbren gen) 1,4 miljoen. Zonder die buitengewone uitgaven zou, in weerwil der lage koffie-inkomsten, nog 3% mil joen overblijven, en zulks nadat voor op te nemen gel den 7% en voor invoering van het nieuwe stelsel van dwangarbeid 2 ton zijn uitgetrokken. De dienst van 1881 zal een tekort baren van ruim 12 miljoen; het geraamde van 2 m. wordt vermeerderd met 7 wegens lage koffieprijzen en 3 wegens de vee ziekte. Wel heeft de opiumpacht 1 miljoen meer op- gelèverd maar deze som is noouig tot bestrijding der koorts-epidemie en hare gevolgen en het aanleggen van wegen in Atchin. Den 26 zijn ingekomen een schrijven van mr. D. Veegens, wegens zijnen hoogen leeftijd ontslag verzoe kende als griffier der Kamer wetsontwerpen tot be krachtiging van 3 provinciale heffingen in Groningen tot bekrachtiging van 11 provinciale belastingentot afwijking van de regels der gemeentewet nopens plaat selijke belastingen, ten behoeve van 11 gemeenten; het koloniaal verslag van 1881 eene dankbetuiging van den minister van buit. zaken te Washington voor het rouwbekiag der Kamer over den dood van President Garfield. Aan den heer Heydenrijck is met 51 tegen 5 stem men vergund eene interpellatie te doen over de voor nemens der regeering nopens den eed. De minister van financiën heeft de staatsbegrooting voor 1882 ingediend, in uitgaaf geraamd op ƒ128,695,940,zijnde f 1 536,398 meer dan voor 1881 met inbegrip der reeds De toespraak door dr. v. Koetsveld bij de be grafenis van prins Erederik in de Nieuwe kerk te Delft gehouden was van den volgenden inhoud „Voor den derden keer binnen drie jaren staan wij hier. Toch staan wij er kalmer dan de laatste maai. Toen was het de hope der toekomst, die daar wegzonk in de donkere dieptenu de herinnering van het verleden e. Toen de boom die nog zoo schoone vruchten had kunnen dragen neerge slagen door den storm nu de holle stam die na menigen oogstdoor eigen zwaarte valt. Het is nu eenmaal zóóhoe weemoedig het ons stemt„De ouderdom is de broeder van den dood." „Straks de nestor onder de dooden in den koning lijken grafkelder, was onze prins Erederik het tot vóór weinig dagen met zijn vriend en broederden Keizer van Duitschland, onder de Vorsten van Europa. Eu hij ontveinsde het zich niet. Hij maakte zich geene iilusiën meer van het leven, al was hij het nog niet moê. Nog hoor ik hem, op de vraag, of hij toch niet al te matig leefde, met zijn eigenaardigen glimlach antwoorden „En meent gij dan dat men de vier-en- tachtig jaren versterken kan „Die meer dan tachtig jaren met welk een verwon derlijk getrouw geheugen bewaarde hij daarvan de ge dachtenis 1 Het was dan ook een belangrijke levenstijd. Geboren in de ballingschap en opgevoed in den vreemde, scheen de stortvloed der omwenteling die bruiste om zijne wieg hem die onverstoorbare kalmte geschonken te hebben die steeds hem is bijgebleven. Als jonge ling begroette hij voor het eerst het land zijner vade ren, en al wat sinds dat vaderland smartte ot verblijdde, hij deelde er in met zijn gansche hart. De steun van drie Koningen haakte hij voor zich zeiven nooit naar het schitterendmaar soms drukkend gewicht der kroontevreden met Neêrlands eerste en edelste burger te zijn; de band. van ons Vorstenhuis de weldoener van duizenden en onder de zijnen helder opgeruimd en goedeen edel menschomdat hij een waar christen wasO wie zóó leefde sterft altijd nog te vroeg. Zalig de vredestich ters! Zij zullen Gods kinderen genaamd wordenMaar het isof de geest des ont slapenen mij toefluistert: „Geene lofrede op mijn graf: God alleen is groot." „Opgeruimd en blijmoedig, ja, dat was hij. Toch werd ook hem de smart des levens niet bespaard. Hoe dikwijls stond hij voor dezen grafkelder Zijne twee jeugdige zoontjes wachten hem daar met zijne bejaarde gade. Niet zijne lieve Louise Zwedens Koningin die ver van hier rust. Maar hoe menigmaal en hoe zwaar beproefd, telkens richtte hij het ootmoedig neêr- gebogen hoofd weder op, hechtte zich te meer aan j zijne eenig overgebleven dochter en kleindochteren herleefde door beiden in het derde en vierde geslacht. „Boog hem al de last der jaren het hoofd bleef helder en het hart bleef jong. Niets deed dan ook zoo spoedigen dood voorzien. Reisvaardig juistwerd hij opgeroepen tot de reis, waarvan niemand wederkeert. Ontroering beving allen. Als eene nationale ramp trof deze nieuwe slag ons Vorstenhuis. En toch zouden wij den afgeleefden grijsaard de r.ust misgunnen: Niet veeleer dankbaar zijn, dat de gebreken van den ouder dom hem werden bespaard en de doodstrijd verkort Hij stierf als een christen gelijk hij hud geleefd.

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 2