Bitmenlattb. faillissement verklaard. Het gebouw der bank werd door gendarmen bewaaktals bestormd wordende door houders van kleine biljetten daar meer dan 3 miljoen van die biljetten zich meest in handen der arbeiders klasse bevonden. De schatkist van het Groothertogdom schijnt voor meer dan 2 miljoen bij dat faillissement betrokken te zijn. Zij had veel slecht papier in por tefeuille en had sedert geruimen tijd reeds weinig ver trouwen. In Amsterdam had zij ook geen crediet. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Het hongaarsche ra dicale blad Egijetertes heeft eenige niet vooropenbaar heid bestemde stukken opgenomen welke nog al de aandacht trekken. Het eene is een telegram van den Keizer van Rusland aan dien van Oostenrijkinhou dende dankbetuiging voor den hem gezonden geluk- wensch op zijnen verjaardag en betuiging zijner inge nomenheid met het terugzien van Duitschland's Keizer, den eerbiedwaardigen vriendmet wien beiden door banden der nauwste gehechtheid verbonden zijn. Het tweede is een telegram van den minister van huiten- landsche zaken aan Oostenrijk's Keizer, inhoudende dat de oostenrijksche gezant te Petersburg bericht, dat de heer von Giers zeer bevredigd was door den weder- zijdschen indruk der Danziger bijeenkomst. Rusland's Keizer was met een verhoogd gevoel van kalmte en tevredenheid teruggekeerd vooral hadden de wijsheid en onverwachte gematigdheid van prins Bismarck zoo wel op den Keizer als op den heer von Giers een goeden indruk gemaakt en ze gerustgestelddat hij alleen vreedzame bedoelingen had. Keizer Wilhelm had de zoo vredelievende woorden van Oostenrijk's Keizer te Gastein gesproken aan Keizer Alexander medegedeeld, onder bijvoeging dat hij met vreugde eene bekrachtiging der hem bekende vriendschappelijke ge voelens van Keizer Eraus Jozef vernam, nu er feitelijk op het terrein der buitenlandsche staatkunde geen be angstigend vraagstuk bestond. Het gesprek had voor namelijk over het bestrijden van het socialistisch ge vaar geloopen en ook daarbij had Prins Bismarck groote voorzichtigheid en gematigdheid bij het nemen van internationale maatregelen aanbevolen. De heer von Giers zegtdat de grootste beteekenis der Danziger reis hierin ligtdat de Keizer daardoor zijn wilom eene behoudende en vredelievende staatkunde te volgen, op de ondubbelzinnigste wijze aan Jen dag heeft gelegd. Over het bekend worden dezer stukken, welke aanvankelijk voor valsch gehouden werden heerscht ontevredenheid. Er is een onderzoek ingesteld, hoe zulks mogelijk was. Zij hebben overigens zoowel in Oostenrijk als in Rus land een goeden indruk gemaakt. De berichten eener samenkomst tusschen de russische en oostenrijksche Keizers te Granica worden van goed ingelichte zijde tegengesproken. SPANJE. Het te Barcelona gehouden internatio naal socialisten-congres waar 500 leden tegenwoordig waren hechtte den 25 zijne goedkeuring aan een ma nifest aan andere socialistische vereenigingen. Yan russische te Londen wonende geestverwanten werd een adres van instemming ontvangen. De president en de secretaris werden den 26 gevangen genomen als ge volg van den vorigen dag door hen afgelegde verkla ringen ten gunste der nihilisten. De gemeenteraad van Madrid besloet eene leening aan te gaan bestemd om alle schulden in ééne schuld te veranderen het tegenwoordig te kort aan te zuive ren en voor het vervolg in de uitgaven te voorzien. VEREENIGDE STATEN. Bij het overbrengen van het lijk van President Garfield uit het kapitool naar den trein waren ongeveer 40000 personen bijeen die allen het hoofd ontblootten. Op reis naar Cleveland stonden overal langs den weg, zoowel bij dag als bij nacht, honderden menschen, die bewijzen hunner deel neming gaven. De stations waren met zwart behangen, de klokken luidden en de saluutschoten weerklonken. het courantenbericht plotseling weder voor den geest. „Gij hebt gelijkFrans", zeide hij „oude bekenden moet men niets kwalijk nemen. Ik zal haar daar over wel eens onderhouden." Hij liet de oogen on rustig door de kamer dwalen, „Hm. en wat ik je nog wilde zeggen je moet straks maar eens even in mijn kamer komener is een brief van een onzer be kenden die ons beiden aangaat. Nugezondheid kameradenzeide hij terwijl hij een glas schuimend bier in de hoogte hief en in een teug ledigde. Terwijl hij de arbeiders aldus toesprak wierp hij Burmeister een beteekenisvollen blik toe en verwijderde zich, alsof hij nog iets gewichtigs te doen had. In de keuken vond bij Anna, die, toen haren vader binnenkwam, haastig hare tranen afdroogde. Hij mocht niet zien dat zij geweend had. „Anna," zeide Hempel ruw„wat beteekent die preutsehheid en dat tegenspartelen. Je doet, alsof je de dochter van een graaf waart, in plaats die van een herbergier. W ie heeft je die domme fratsen in het hoofd gezet „Niemand vader, ik weet zelf wat mij past." „Zoo, beter dan ik? Neem je in acht, wanneer gij de gasten verjaagt, krijgt gij met mij te doen" „'t Is schandevaderdat gij zulke menschen als Burmeister en zijne vrienden in uw huis duldt." „Domme deerne", schreeuwde de waard woedend „wil je mij de wet stellen Ik zeg het je voor de laatste maalje zult vriendelijk tegen de bezoekers zijn of ik zal je vinden." Anna had hare handen op hare borst gevouwen en keek haren vader vast in 't gezicht. „Ik heb u reeds dikwijls verzochtmij uit dit huis te laten gaanzeide zij met bevende stem, „ik houd het hier in dit ruwe gezelschap niet langer uit en ik zal uwe ruwe behandeling niet langer verdragen. Yader, laat mij gaan ik wil een dienst zoeken bij fatsoenlijke menschendwing mij echter niet langer, een leven te leidenzooals het een fatsoenlijk meisje niet leiden mag en kan. Ik smeek u vader, laat mij vertrekken." Wordt vervolgd). Te Salinville waren zelfs de mijnwerkers uit hunne mijnen gekomen zij stonden met lantarentjes aan den hoed langs den weg. De trein bestond uit een goederenwagen een wagen met de kist, waarop alleen de bloemen vaD de Koningin van Engeland, een wagen met de ministers en slippendragers, drie Pullman wagens voor de eerewacht enz. en de wagen, waarin mevrouw Garfield en familie gezeten waren. De leden van het congres volgden in een anderen trein. Den 24 's na middags half twee kwam de trein te Cleveland aan opgewacht door eene ontelbare menigte blootshoofd. Aldaar waren op den wegdie bij de begrafenis moest gevolgd wordennegen groote eereboogen opgericht en hing over de voornaamste straten omfloerst vlaggen doek met aanhalingen uit Garfield's redevoeringen. Eene boog, waaraan des nachts zelfs bij electrisch licht gewerkt was gaf een overzicht van zijn leven. Aan den voet was eene kanaalboot te zien, daarboven eene afbeelding van zijne school, woning enz. alles bekroond door het Witte Huis. Bij de overbrenging van het lijk naar de in het paviljoen op de markt opgerichte catafalk, die met bloemen overdekt was, gingen 4 negers aan het hoofd der paarden die hetzelfde gedaan had den bij de uitvaart van President Lincoln. De geheele stad was als het ware in het zwart en bijna voor ieder huis was een beeltenis van den overledene. Mevrouw Garfield ging onmiddelijk naar het huis waar zij ver toeven zou. Na eene plechtige lijkdienst bij den cata falk had den 26 de begrafenis plaats. De lijkstoet was zeer lang en indrukwekkend. Hij bestond uit troepen, burgerwacht en onderscheidene vereenigingen, te samen ongeveer 10300 personen. De lijkwagen, aan alle kan ten versierd werd door 12 met zwarte stof overdekte paarden, met witte pluimen op de koppen, getrokken: de slippen van het lijkkleed werden door L2 der vertrouwdste vrienden van den overledene gedragen. Ieder ontblootte het hoofd bij het voorbijgaan van den lijkwagen die gevolgd werd door eenen dubbelen regel rijtuigen met genoodigdenwaaronder de oud-president Hayes, sena toren leden van bet congres gezanten enz. enz., ten getale van 1500. De familie van Garfield was afwezig en President Arthur was te Washington gebleven. De kerkklokken luidden en met korte tusschenpoozen werden kanonschoten gelost. De kapitein van Garfield's regement sprak bij het graf een gebed uit en duitsche zangvereenigingen hieven koraalgezang aan. In alle kerken in het land werd op het uur der begrafenis godsdienstoefening gehouden en alle zaken stonden den ganschen dag stil. De trein waarmede de vertegenwoordigers der pers den 24 uit Washington naar Cleveland werden vervoerd, reed op den spoorweg van Baltimore Ohio, ten westen van Pittsburg, tegen een handwagen met 9 werklieden, die tegen de gegeven bevelen in over eene brug wilden rijden vóór den trein. Zes hunner kwamen daarbij om het leven. Het fonds voor Mevrouw Garfield bedraagt reeds meer dan 750,000. Te Denver wil men voor Gar field een gedenkteeken oprichten. ZUID-AFRICA. Volgens bericht uit Durban aan de Times acht men generaal Wood's zending naar Zoe- loeland mislukt en den toestand daar ongunstig. Volgens latere berichten is de behandeling der over eenkomst met Engeland in den transvaalschen volks raad niet afgeloopen integendeel de bespreking wordt steeds voortgezetwaarbij zich wel groote tegenstand openbaart. Men verwacht hare verzending naar eene commissie van 12 leden. Uit de openingsrede van den volksraad blijkt nog dat de regeering haren dank betuigt voor de gedurende den oorlog ontvangen bewijzen van belangstelling en voor de giften uit Nederland, Frankrijk en Duitschland. Zij deelt verder mede dat 50 boeren gedurende den oorlog gesneuveld zijn. Een boer, Ras genaamd, slaagde in het vervaardigen van twee goede stukken geschut en eenige anderen in het maken van patronen en kruit. Door het kantongerecht te Haarlem zijn den 21 weder 52 personen veroordeeld ter zake van het zich in het openbaar bevinden in kennelijken staat van dronkenschap. De krasmeester van de spinnerij Tubantia te En schede, zich den 25 's avonds naar de fabriek willende begeven werd aangevallen door 2 arbeiders. Hij ver dedigde zich met zijnen stok doch sloeg dien stuk, en greep daarop zijn revolverwaarmede hij een paar slagen uitdeelde. P.otseling ging echter de revolver af en een der aanvallers stortte door een kogel getroffen neêr. De bedrijver heeft zich dadelijk in handen der justitie gesteld. De minister v. Lijnden heeft den 26 de geheele redevoering ter aanbieding van de staatsbegrooting in de 2e. Kamer met inbegrip van alle getallen uit het hoofd voorgedragen zonder een enkel strookje papier voor zich te hebben. Voor zjover men weet, is hij de eerste minister van financiën die zulk een kunststuk heeft uitgevoerd. Den 26 is op den spoorweg nabij Gouda waar de rotterdamsche en haagsche lijnen van elkander schei den, een spoorwegwachter overreden. Hij werd met ver pletterd hoofd op den weg gevonden. Het gerechtshof te Amsterdam heeft den 26 H. W. B. Knuyff van alle rechtsvervolging ontslagen, zich vereenigende met het gevoelen der deskundigen dat hij zijne zuster in eene vlaag van krankzinnigheid heeft vermoord. Den 26 werd te Zwolle gevankelijk binnengebracht zekere H. S. S., commies bij 's Rijks belastingen, thans wonende te Hilversumvroeger te Puttenverdacht van eene schandelijke oplichting. In het jaar 1880 en het begin van dit jaar had beklaagde tochdoor te zeggen, dat hij met een geneesheer uit Brussel in cor respondentie stond, het vertrouwen gewonnen van een paar landbouwers bij wie een der huisgenooten onge steld was. Hij vroeg van hen een fleschje urine om het op te zenden naar Brussel en gaf hun later waardeloos poeder en drankjesdie door hem zeiven gefabriceerd waren. Het spreekt van zelf, dat hij dit alles niet gratis deed, doch zich goed liet betalen, zoodat hij aan ook van een der landbouwers pl. m. f 400 en van een ander pl. m. f 180 heeft ontvangen. Binnenkort zal deze zaak voor de correctioaeele kamer der rechtbank behandeld worden. De Willem Barents is den 26 van Hammerfest naar Nederland vertrokken. Het bekende Parklocaal in de Piantage te Am sterdam is den 26 in openbare veiling tot afbraak ver kocht voor f 6800. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft den 27 de Haagsche Trammaatschappij voor de voltooiing harer nieuwe lijnen een uitstel verleend tot 21 October, maar besloten de boete van f 100 's weeks wegens ver zuim sedert 1 October niet kwijt te schelden. Naar aanleiding van het adres om versterking van het policie- personeel, becijferde professor Everts dat de inbraken zijn toegenomen sedert de policie is uitgebreid en meer kost, zoodat veeleer vermindering van het personeel te wenschen is. Ieder behoorde maar voor goede sluiting te zorgen. De heer Rietstap weet de vele inbraken aan het „godsdienstloos onderwijs", maar wist niet te ant woorden op de vraag, waar de inbrekers hunne oplei- ding genoten haddenop openbare of wel op secte- l scholen? Op aandrang van den officier en der commissa rissen van policie is besloten tot het aanstellen van 4 hoofd-agenten 2e klasse op 750 's jaars. De molen in de Bellemermeer, nabij Monnicken- dam is den 27 door den bliksem getroffen. De mo lenaar viel bewusteloos neder. Er is echter hoop, dat de slag niet doodelijk is geweest. Te 's Gravenhage is den 28 aanbesteed 1®. het maken van werken tot beveiliging en afsluiting van het centraal personenstationhet goederenstation in de Rietlanden en de zijlijn naar het entrepot te Am sterdam 2°. het maken van eene ijzeren locomotieven- loods op het westelijk gedeelte van bet centraal station. Minste inschrijvers waren 1°. de heer A. Kramers te Amsterdam voor 15740 2°. de heer F. K. Ozinga aldaar voor f 179,600. In het kiesdistrict 's Hertogenbosch is den 28 met 1043 van de 1053 uitgebrachte stemmen, tot lid der 2e Kamer herkozen de generaal-majoor v. d. Schriecb, die wegens bevordering in's lands dienst moest aftreden. Bij de op 28 Sept. door de marine gehouden aanbesteding waren minste inschrijvers voor bramzeil en overdoek de heer S. Planteydt voor f 9785 voor karl-, en zeildoek de heeren D. v. Leyden en Zoon voor f 30,660 voor karl-, zeil- en grauwdoek de heer P. H. Kaars Sijpesteyn voor f 51,891, allen te Krommenie. Op de indische begrooting is uitgetrokken f 4000, als eerste gedeelte eener subsidie van f 24000, aan de firma Brill te Leiden te verleenen voor het bezorgen der uitgaaf van een door professor Schlegel bewerkt Nederlandsch-Chineesch Woordenboek, waarvan 60 exem plaren ter beschikking der regeering zullen worden gesteld. De bisschop van Haarlem heeft tot kapelaans be noemd de heeren: C. v. d. Jagt te Velsen, H. C. M. A. Pufkus te Heyioo C. A. Hammer te Westwoud P. Vromesteyn te Volendam. De pogingen van het bestuur der remonstrant- sche gemeente te Arnhem om de gemeente in het be zit te stellen van een eigen kerkgebouw, kosterswoning en godsdienstschool zijn mislukt. Het had gehoopt de benoodigde f 80003 door giften en rentelooze voorschot ten bijeen te zullen krijgen. De godsdienstoefeningen blijven nu plaats hebben in het gebouw van het Nuts- departement. Bij de verkiezing van 16 leden van het kiescollege I der herv. gemeente te Zwolle zijn de candidaten der liberale partij benoemd. Te Zaandam is tot lid van den gemeenteraad verkozen de heer J. Hartog Cz. De gemeenteraad van Zandvoort heeft het ver gunningsrecht voor tapperijen bepaald op 25 die van Kampen mede op 25, die van Vollenhove op 17-J, die van Hillegom op 15 p. c. der huurwaarde. De heer M. H. Kreisen, pastoor te Nibbixwoud, vierde dezer dagen, onder vele blijken van deelneming, zijn 40jarig priesterschap. De heer J. Wit, landeigenaar te Midwoud heeft aan een veehouder uit Zuid-Africa een 2% jarigen stier verkocht voor f 625. Door de policie der gemeente Haren (Groningen) zijn dezer dagen niet minder dan 140 processen-verbaal opgemaakt tegen lieden, die met hunne woonscheepjes lagen in de openbare wateren. De afdeeling Broek in Waterland der vereeniging „Volksonderwijs" wordt met het einde dezes jaars ont bonden. Door möj. A. M. Visser Roomsna overleden te Workum, is aan de weezeninrichting te Neerbosch f 3000 vermaakt. De gemeenteraad van Westdongeradeel heeft be sloten aan de Nederl. Tramwegmaatschappij de concessie voor eene lijn Dokkum-Brantgum-Holwerd te weigeren, maar de oorspronkelijk aangevraagde concessie Dokkum- Ternaard-Holwerd toe te staan. De Maatschappij maakt echter bezwaar om de richting over Ternaard te nemen en neemt ook geen vrede met de door andere betrokken gemeenten gestelde voorwaarden. Te Maastricht, waar vooral in de laatste jaren het sterftecijfer vrij hoog was, is eene van staats- en stadsbestuur onafhankelijke vereeniging tot bevordering der volksgezondheid opgericht. Door de geërfden in de polders Eek en Wiel Aalst en Meerten is aan de heeren de Pesters en v. Lookeren Campagne te Tiel vergunning verleend om de polderwegen te gebruiken voor de stoomtramlijn Kesteren Lienden Tiel. De vereeniging voor lijkverbranding heeft in haar laatste jaar 44 leden verloren en 23 nieuwe aange wonnen. Het fonds voor lijkovensop het einde van 1879 f 10,600 2% p.c. W. S. bedragende wordt ver groot met de bate van het dienstjaar 1880 ad f 1082. De algemeene vergadering heeft besloten f 100 te ge-

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 2