sa He Wei. Schager marktbericht niet ontvangen. STA ATS-LOTERIJ. No. 326 f 5000 No. 8161 f 2000No. 18395 f 1503 No. 7783 13547 17505 en 18635 f 200 No. 575 7053 16021 en 16494 f 100. Donderdag 89 Sept. 4e No. 6072 f 1500No. 6705 en 10303 f 400 No. 9440, 1216? en 12881 100. STelegraftgchi IScvtcftfen. SHabs~13ericfiteu. fieurff- cn iilarKibetichlca. ven als bijdrage voor de oprichting van een siemen- schen oven te Zurich. De heer S. A. Klaassen te Utrecht, wiens vroe ger verzoek voor het aanleggen van een stoomtram weg tusschen Leiden en Noordwijk door den leidschen gemeenteraad is afgewezenheeft thans eene nieuwe aanvraag gedaan welke bij B. en W. en bij de com missie van fabricage beter onthaal heeft gevonden zoodat zij adviseeren de concessie voor 30 jaren te verleenen, behoudens de goedkeuring van het gemeente bestuur van Haarlemom de rails in den berm van de Haarlemmer trekvaart te leggen en eene nieuwe houten brug over die vaart bij Pietgijzenbrug te bouwen. Tot hoogleeraar in de faculteit der rechtsge leerdheid aan 's Rijks universiteit te Groningen is be noemd mr. P W. A. Cort v. d. Lindencommies- gritfier der 2e. Kamer. B. en W. van Brielle hadden voorgedragen dat de schatters en herschatters van de huurwaarde der tapperijen ter bepaling van het vergunningsrecht, zich naar keuze van den eed of de belofte zouden mo gen bedienen. Een der leden van den raad stelde voor, de keus niet te laten maar „overeenkomstig de gods dienstige gezindheid" te doen zweren of beloven. 4 Leden stemden voor4 tegen dit amendement. In eene volgende zitting waren 2 leden meer aanwezig en werd het amendement met 6 tegen 4 stemmen aangenomen, daar nu ook de tweede wethouder tegen het voorstel van het dagelijksch bestuur stemde. De Koning heeft aan de kon. fabriek van tafel damast van de firma v. d. Yente Boxtel, de groote gouden medalje verleend. De familie van wijlen jr. H. C. A. Ver-Heull heeft aan de gemeente 's Gravenhage een zilveren be ker vervaardigd omstreeks 1700, ten geschenke aan geboden. Dit kunstvoorwerp zal in het gemeente-mu seum geplaatst worden. Bij de herv. gemeente te Midlum is beroepen ds. A. Geldermanvan Burg op Texel bij die te Monnickendam ds. Oorthuys, van Woudrichem. Ds. H. J. Ersveld de Wittte Middelie en Axwijkheeft het beroep naar Rolde aangenomen. Op de begrooting van justitie voor 1882 komen posten voor tot aankoop van een terrein tot stichting van een nieuw rechtsgebouw te Rotterdam f 121,000 tot voltooiing van het nieuwe rechtsgebouw te Tiel voor het te Kampen gebouwd wordende kantongerecht en voorts tot voorziening in eene andere huisvesting der kantongerechten te GeldermalsenRidderkerk ZaltbommelBolsward en Zuidhorn. B. en W. van Amsterdam stellen den gemeen teraad voor over, te gaan tot de reeds lang besloten demping van den Nieuwezijdsvoorburgwal het Spui de Martelaarsgrachtde Houtgracht en de Leprozen- gracht. De gelden voor de beide laatsten zijn reeds bij de begrooting voor 1878 uitgetrokken en in eene supplement-begrooting voor 1881 opgenomen. Voor de demping der andere grachten wordt voorgesteld 180,000 te bestemmen uit de opbrengst van verkochte eigendommen dienst 1881. B. en W. wenschen in ge noemde grachten aan te leggen een eenvoudig riool voor afvoer van hemelwateren verlengdedagelijks door pneumatische w -ens te ledigen beerputten tot verzameling van de focaliën en het huiswater uit de perceelen. Aangezien het gebleken isdat de fundeering van het fort in den Bijlmermeerpolderzou dit tot bergruimte voor artillerie-materieel dienen, meer zou vor deren dan de daarvoor op de staatsbegrooting aangewezen 35000 heeft de minister van oorlog bij de 2e. Ka mer een ontwerp ingediend, strekkende om voor derge lijke bergruimte te bestemmen het militair terrein aan de Sniep bij Amsterdam. Een wetsontwerp is ingediend tot goedkeuring eener ruiling van grond met den polder Nieuw-Bona- ventura Mookhoek en Trekdam waarvan de zeedijk ten behoeve der verruiming van de Dordsche Kil onder 's Gravendeel, landwaarts moet verlegd worden. Bij een onderzoek in den grafkelder achter de Ruyters praalgraf in de Nieuwe kerk te Amsterdam is geblekendat het gebeente van den zeeheld grooten- deels in staat van ontbinding en de kist in zeer slech ten toestand verkeert. Op kosten van den Staat zal de bouwvallige kist met lood omkleed en besloten worden in eene sierlijke eikenhouten kist op een koperen plaat een toepasselijk opschrift dragende. Het gesmeed ijzeren hek voor de Willebrordusput te Heyloo uit Roermonde derwaarts gezondenis naar men zegt te klein bevonden en weder ingepakt, in afwachting van hetgeen de commissie te Amsterdam beslissen zal. Nu uit de onlangs in de 2e. Kamer gevoerde beraadslagingen voortvloeitdat een langer uitstel van de stichting der academische gebouwen, waarvoor de Ruïne te Leiden aan den Staat werd afgestaan, in het belang der universiteit niet gewenscht iszijn maatre gelen genomen om in den loop van het volgende jaar met deze stichting een aanvang te kunnen maken. Ook ligt aan het ministerie van binn. zaken een bouwplan gereed voor een provinciaal gouvernementsgebouw te Assen, waarvan de kosten op f 63000 worden geraamd. De feestelijkheden tijdens de tentoonstelling van landbouw te Schagen te geven zijn bepaald als volgt: 6 October, 12 uren, opening der tentoonstelling, uit voering van Schagen's Harmoniekapel 7 Oct 's avonds S uren voor de leden der Maatschappij van Landbouw, gemeenschappelijke uitvoering van Schagen's Harmonie- kapel zangvereeniging „Euterpe" en rederijkerskamer „de /voos", bij C. Kos Pz.; concert in Ceres 8 Oct., s middags 12 uren concert in Ceres 's avonds 8 uren opvoering van „Vriend Eritz", door het rotterdamsche tooneelgezelschap bij C. Kos Pz.; 9 Oct., 's middags 12 yre° ®onc®rfc \n Ceres; 's avonds 8 uren strijkconcert by C. Kos Pz.; illuminatie; 10 Oct., 's middags 12 uren concert in Ceres's avonds 8 uren opvoering van' „Janus Tulp", door het rotterd'amsch tooneelgezelschap, by C. Kos Pz.; 11 Oct., 's middags 12 uren, harddra verij s avonds 9 uren vuurwerkop het Marktplein. Aan de maatschappijen en vereenigingen van tuinbouw, die bij den minister van binn. zaken hebben aangedrongen op de oprichting eener Rijks-tuinbouw school is te kennen gegeven dat de bezwaren met name wat de practisehe vorming der leerlingen betreft, bij onderzoek te ernstig zijn bevondenom daartoe over te gaan maar datindien eenige gemeente het initiatief mocht nemen tot oprichting eener tuinbouw school welke aan billijke eischen belooft te voldoen de regeering bereid zal worden gevonden tot mede werking. In 1880 zijn aan de posterijen hier te lande als vermist opgegeven 1512 brieven. Van 1337 liep het onderzoek vruchteloos af. De administratie wijst er op, dat vele aangiften van vermissing weinig betrouwbaar z'jn- In binnenlandsch verkeer werden ongeveer 43 miljoen brieven verzonden. Door de regeering is *U van de benoodigde f 30,000of 22,500aangevraagd voor den bouw van een brandvrij archief voor de Algemeene Reken kamer, ten behoeve harer grootboeken. Volgens de nieuwe organisatie van het wapen der maréchausséedoor den minister van oorlog in zijne begrooting voorgesteld zullen de staf en de in structie-brigade gevestigd worden te 's Gravenhage en de standplaatsen van de commandanten der 3 divi sion zijn 's Hertogenbosch Maastricht en Arnhem. 3e Klasse. 28 Sept. 3e lijst. In het gehucht Roquenègrebij Montesquieu-Yol- vestre in het fransche departement der Opper-Garonne, heeft zekere Prévot, een gebeten lan lbouwer, zijne vrouw, zijne schoonmoeder en een grijsaardRibes die bij een twist der echtgenooten tusschenbeide kwam, met een kouter vermoord. Hij had eerst het drietal op eene weide voor zich doen knielen, hen gedwongen om hem driemaal vergiffenis te Vragen en hen daarop den schedel verbrijzeldondanks de smeekingen zijner drie kleine kinderen die by hét tooneel tegenwoordig waren. Vervolgens ging hij met de kinderen slapen stond des na;hts op om naar zijne slachtoffers te gaan zien en vond zijne vrouw nog levendedie hem te drinken verzochtdoch hetzelfde oogenblik den adem uitblies. De moordenaar werd in hechtenis genomen toen hij met een zuigeling van zes maanden in de armen aan de deur stond. Hij zeide zeer kalm dat de drie vermoorden hem had willen vergevenhetgeen volkomen ongegrond schijnt te zijn. Men denkt aan verstandsverbijstering. De N. Rotterd. Ct. deelt het volgende mede 1 oor een paar dagen trad een deftig gekleed heer met het lint van het Legioen van eer in het knoops gat te Parijs in de Rue du temple den winkel van een banketbakker binnen en kocht er voor 16 frs. suikers en koek. Yoorzien van deze lekkernijen, vatte by post aan den hoek van de Rue de Bretagne en deelde hij aan de kinderen die uit de schoof in de Rue Volta kwamen zijn lekkeren voorraad uit. Men verbeelde zich de blijdschap der kleinen over dit onver wacht fortuintje. Maar er waren er ook die niets hadden kunnen machtig worden. Deze klaagden. „Gaat naar den banketbakker, ginds," zeide de man met het ridderkruis, „neemt alles uit den winkel wat gij krijgen kunteet alles op en breekt alles wat u in den weg is maar stuk. Ik betaal het." Het troepje liet zich dit geen tweemaal zeggen. Het stormde den winkel binnen maakte zich meester van al het lekkers dat er was en brak in zijn drift menige kristallen en por seleinen schaal. De winkelier werd woedend raasde 6n ,iiet P°^iedienaren halen maar de vreemdeling stelde hem gerust met te zeggen „het is alles voor myne rekeningik betaal." Toen de politie kwam was de winkel totaal leeg. Geen bonbon geen stukje gember geen taartje niets was er meer te vinden. Hier en daar lagen scherven op de toonbank en op den grond. De gedecoreerde beergeenszins onthutst over de verschijning van politiedienaren, vroeg eenvoudig aan den winkelier, hoeveel hij te betalen had. „800 Pr., was het antwoord. De heer haalde een bankbiljet van 1000 fr. uit zijn portefeuille liet zich 200 fr. teruggeven ging wegnam eene huurkoets stapte er in en zeide tot den koetsier „Aan het station van den Straatsburgerspoorweg." Zoo verwijderde de excen trieke man zich den winkelier, de politiedienaren niet weinig verbaasd achterlatende. De cavalerie van het 15e fransche legercorps in de provincie Oran in Algerie had dezer dagen dringende behoefte aan fourage. De intendance ontving bevel van de hoofd-intendance om daarin te voorzien, 't geen onverwijld geschiedde. Zoodra hieraan was voldaan werd de gansche massa naar Oran gevoerd aan boord van drie groote zeilschepen geladennaar Marseille overgebrachtten einde door de hoofd-intendance te worden gekeurd en de genoemde hoofd-intendance heeft haar zetelte Marseille aan de overzijde van de Middellandsche Zee. Met den „gebruikelijken" spoed werden aldaar eenige balen van elk der toegezonden ladingen onderzocht en daarop gaf de hoofd-intendance bevel aan de gezag voerders der uit Oran aangekomen zeilschepenom weder derwaarts terug te keeren want de zoo drin gend benoodigde fourage was overeenkomstig de gege ven voorschriften onderzocht en goedgekeurd. „Dit is geen dwaas verzinselzegt de Kölnische Zeitung „maar in 't kort een juiste voorstelling van 't gebeurde. De fransche intendance staat nog op ge lijke hoogte als onder het tweede keizerrijk De Neue Ereie Presse bericht, dat in de markte Lassee in Marckfeld (Oostenrijk) sedert eenige dagen de veepest is uitgebroken. Den eersten dag vertoonde zij zich op 16 stallen. Den volgenden dag had zij zich reeds over 46 hoeven verspreid. Honderden stuks van het schoonste vee waren reeds in den grond gestopt. lot aanvulling van de serie staaltjes, die nu en dan omtrent de oefeningen der schutterij worden aan het licht gebrachtschrijft men het volgende In zekere plaats van ons vaderland, bestaat artillerie schutterij. Eenigen tijd geleden waren de brave schutters afge marcheerd om op de exercitie-batterij te gaan exerceeren. Een korporaal werd aangewezen om eenige manschap pen in te wijden in de geheimen van den mortier (eene bizondere geschutsoort.) De korporaal plaatst zijne manschappen om den mor tier heen, gaat er zelf achter staan en houdt nagenoeg de volgende toespraak „Ik ben gecommandeerd om jullie wat van den mor tier te vertellen maar daar ik er niets van weetzal ik mijn mond maar houden; laten we echter naar den mortier kijken en net doen of we er over praten." De schutters handelen ingevolge des korporaals ver zoek en staren allen met sombere gezichten naar het geheimzinnige voorwerp. 't Had veel weg van eene begrafeniswelken indruk het vooral schijnt gemaakt te hebben op een der schutters die na een minuut of tien uit den kring naar voren trad zich bij den mor tier plaatstehet hoofd ontblootte en met bewogen stem zeg: „de vrienden en bekenden worden wel ^be dankt voor de laatste eer den overledene bewezen." De oefening was daarmede afgeloopen Eene nieuwe bergstorting dreigt in Zwitserland dit maal in de Schwendvaliei, kanton Appenzell. De rot sen vertoonen groote scheuren. De regeering heeft; in genieurs naar net bedreigde oord gezonden, maar men vreest, dat het gevaar niet af te weuden zal zijn. 's Gravenhage, 29 September. Tweede Kamer. In de volgende zitting zal worden beslist over het ver- lot aan den heer Schepel te verleenen om van de regeering overlegging te vragen van de Atjehstukken, van het begin van den oorlog af tot het aftreden van generaal van der Heyden zoomede van een kaart van het veroverd gedeelte van Atjeh. De heer Insinger wilde ook overlegging van de stukken van vóór den oorlog; de heer J. van Nispen wilde alle stukken zon der schifting. Tot kandidaten voor het lidmaatschap der rekenkamer werden benoemd de lieeren Sandberg, oud-kamerlidZublieoud-hoofdambtenaar en Maas Geesteranus, redacteur der Staats-Courant. Dinsdag verschillende ontwerpen en interpellatie. Bij de besteding op 26 Sept. te Amsterdam door het departement van koloniënwas voor garen en touwwerk minste inschrijver de heer J. H. Paleari alhier voor 481,75. L- 1. zondag werd deze stad bezocht door de onder- officiers-vereeniging „Eensgezindheid", van den Helder. Zij woonde de muziekuitvoering in den Hout bij in de tent der Burger-soeieteitwaarvan het bestuur de be leefdheid had toegang te verleenen. Den 27, tijdens de aankomst der stoomboot van Amsterdam naar Nieuwediep geraakte een knecht van de heeren D. Bosman Zoon door het kantelen van ziine vletin het Kanaal. Een schuitje kwam hem op zijn geroep te hulp maar aleer dit hem bereikte had hij de vlet weder beet gekregen. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN. 26 Sept. MaartenZ. van Willem Koning en Marijtje van Helden. 28 n Sophia Johanna Maria, D. van Gerardus van 't Hoff en Anna Sophia Tijs. 29 Jacobus Johannes, Z. van Jan Henneman en Clasina Koopman. Amsterdam 28 Sept. 186 vette Kalveren 75 a 90 ct. per P. 11 Graskalveren f 16 a 30, 25 nucht. Kalveren 7 a 12 4 Schapen, 86 vette Varkens 52 a 57 ct. per P. Aardappelen. Katw. zand 3,25 a 4,30, noordw. dito 3 a 4, hillegommer dito 2,50 a 4,80friesche jammen f 2,70 a 2,90, dito eng. ƒ1,40 a 1,75, zeeuwsche flakk. jammen ƒ2,80 a 2,90, hamb. 2,30 a 2,70Saksische 230 a 2,40blanke pruisische 1,50 per mud. Aanvoer 3200 mudden. Wegens de mindere aanvoeren de friesche iets williger. Raap- en Lijnkoeken onveranderd. Peterolie: in cons, 12,25, loco 10,50, Oct. 10,37% Nov. Dec. 10,25 Jan.Maart f 10 entr. Haarlem 28 Sept. 30 Koeien en Ossen 115 a 220, 7 Stieren 70 a 90, 11 nuchtere Kalveren 9 a 11, 145 Scüapen 14 a 32, 5 Biggen 10, 1 Paard 60, 13 Veulens f 55 a 75. Aangevoerd 103 stapels kaashoogste prijs 36, we gende 24,242 P. Kampen 26 Sept. Boter per 20 P. 28,50 a 32,50, per P. f 1,30 a 1,40. 607 Vaten van 20, 66 van 10 en ruim 300 stukken van P., te zamen ruim 12,950 P. Pvrmerend 27 Sept. Aangevoerd 33 Paarden 386 Runde ren 66 vette Kalveren p. kg. 0,70 a 0,9069 nucht. dito 10 a 28 62 vette Varkens 0,52 a 0,62 per kilogr., 60 magere dito 18 a 32 356 Biggen 7 a 112958 Schapen en Lammeren, Kipeieren 5 per 100, 600 mud Appelen 3 a 4125 mud Peren 5 a 6Boter 1,35 a 1,45 per P., Sneek 27 Sept. Boter 1*. soort 54 a 59, 2'. 40 a 48. Vereeniging 1». soort 59 a 60, 2«. 58,50 a 59, 3<=. ƒ57 a 58. Aanvoer 811 kwart- en 44 achtste vaten. Schiedam 28 Sept. Moutwijn 16, Jenever 21,50 per vat. Texel 26 Sept. Rammen ƒ21 a 27,50Geldeschapen 22 a 28, Fokschapen 19 a 27, Weideschapen 13 a 15, Lammeren 9,50 a 14,50, Ossen 65 a 188, Stieren ƒ90 a 175, vette Koeien 200 a 265, Kalfkoeien 140 a 180, Varekoeien 120 a 135, Graskalveren 30 a 42,50nuchtere

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 3