XhtitÉulitnö. Bimtenlattb. kunnen maken op den naam van Volksvertegenwoordi ging. Die verbetering noodig acht, verklaart nog niet het bestaande volstrekt ondeugdelijk en ongerechtvaar digd. De Kamer volgens het bestaande kiesrecht tot stand gekomen, mag werken en is verplicht te werken en tot stand te brengen wat zij in 's lands belang vermagen onder de zaken waarvan de herziening reeds sedert zeer vele jaren wenschelijk is verklaard bebooren ongetwijfeld onze belastingen. Over den staat onzer financiën behoeft zeker niemand zich ongerust te maken. Wel sluit wederom zoowel de Indische be grooting voor het volgende jaar als onze staal sbegroo- ting met een aanzienlijk te kortmaar een staat, die het land van spoorwegen heeft voorzien havens aan gelegd nieuwe kanalen gegraven en een oorlog ge voerd heeft, die alleen reeds over de honderd millioen heeft gekost, zonder voor dat alles meer te leenen dan 43 millioen behoeft zich niet bezorgd te maken over zijn financiën. Wel zal er op nieuw geleend moeten wordeD misschien wel voor het aanzienlijke door den Minister van Financiën genoemde bedrag van 127 millioen maar als men nagaaL welke uitgaven die lee ningen noodig zullen maken dan is er voor bezorgd heid geen grond. Niet onmogelijk is het zelfs, dat in het volgende jaar de gewone uitgaven door de ge wone inkomsten zullen gedekt worden maar onder de zoogenaamde buitengewone uitgaven komen er voor, die in den eenen of anderen vorm telken jare terug- keeren; of liever, op buitengewone uitgaven van dezen aard zal men ieder jaar moeten rekenen en daarvoor zal men geld beschikbaar moeten hebben, evenzeer als voor rentebetaling en aflossing der gesloten leeningen. Neemt men dit in aanmerkingdan kan moeilijk be twist worden dat er meer belasting zal moeten wor den opgebracht. Toch mag men er zich over verheu gen dat de Regeering waarschijnlijk door de onder vinding geleerd als zij het doel der nieuwe wetsont werpen, die van haar verwacht mogen worden, omschrijft, zoowel betere verdeeling van de lasten der ingezetenen als vermeerdering van de inkomsten der schatkist noemten nog wel de betere verdeeling in de eerste plaats. Daaruit mag immers worden opgemerktdat hare voorstellen niet eenvoudig de invoering eener nieuwe belastiug zullen betreffenmaar die nieuwe lasten in verband zullen brengen met de bestaande liefst met gelijktij dige afschaffing van eene der meest algemeen veroor deelde belastingen, opdat de druk niet alleen verzwaard, maar tevens eenigszms beter verdeeld moge worden. Dit zal de kans van slagen aanmerkelijk bevorderen en aan de nieuwe voorstellen een belangrijk voordeel kunnen verschaffen boven de ingetrokken rentewet. DUITSCHLAND. De regeering zal wederom aan den Rijksdag indienen een wetsontwerp betreffende de instelling van een duitschen economischen raad. Men zal zich herinneren dat in de vorige zitting het daar toe strekkende ontwerp verworpen werd. Dr. Korum de nieuwe bisschop van Trier, heeft bij de aanvaarding van zijne betrekking een herderlijken brief uitgevaardigd waarin hij zegtgeaarzeld te heb ben of hij die betrekking zou aannemen doch aan het bevel van den Pausdie hem moed had ingespro ken gehoorzaamd te hebben zooals het een katholiek priester betaamt. ïlij het te zijner eer gegeven feestmaal dronk hij de gezondheid van den Paus en den Keizer. De sociaal-democraten hebben besloten aan de ver kiezingen deel te nemenniettegenstaande de moeie lijkheden welke hun hier en daar in den weg worden gelegd. FRANKRIJK. Het Journal des Dóbats keurt af, dat de nieuw benoemde afgevaardigden reeds op al- maken zich warm en bekommeren zich verder om nie mand en Anna is in de keuken." „Ik vertrouw Anna niet meer. Zij wil ieder oogen- blik van hier weg, misschien heeft zij iets gemerkt. Gij ziet het gevaar dreigt nu van alle kanten." „Vooreerst hebben wij nog niets te vreezen," meende Burmeister maar hij liet zijne stem toch aanmerkelijk dalen als hij voortging. „Gij hebt werkelijk een goede gedachte gehad Hempel. Juist heden heeft Reimann veel geld op zijn kantoor, want morgen is het zaterdag, en de sommen die noodig zijn om de loouen uit te betalen liggen dan altijd in baar geld gereed. Het moet alles bij elkander gerekendminstens twintig duizend mark zijn." „Wanneer wij dat machtig konden worden," zeide Hem pel met van hebzucht fonkelende oogen „dan waren wij in eens geholpen. Wij gaan daarmee naar America dan mag Gerberhaus klappen zoo veel hij wil. Maar het zal niet gaanwel Kent gij de inrichting van het kantoor „Zeer nauwkeurig. Aan de linkerzijde van het groote achtergebouw is het kantoor gebouwd. Reimann woonde vroeger ook in die kamers. Van buiten af leidt een deur regelrecht in een kamer en door deze in het kan toor, waar ik zeker wel een dozijn malen geweest ben. Vandaag zelfs nogtoen ik mijn loon haalde. De brandkast staat naast de lessenaar rechts aan den wand. Zij is nog van Reimann's vader en van zeer verouderde inrichting. Haar te openen is voor een slotenmaker als ik slechts kinderspel. Voor alle geval len neem ik eenige werktuigen mede." „Dat maakt te veel leven," zeide Hempel aarzelend, „beter was het, wanneer wij den sleutel konden krijgen." „Die draagt Reimann altijd bij zich en neemt hij altijd mede naar huis. De schurk is voorzichtig." „Kunnen wij hem den sleutel niet afnemen, wanneer hij 's avonds naar huis rijdt?" vroeg Hempel met een loerenden blikterwijl hij zich naar den arbei der voorover boog en hem met zijne kleine oogen die van opgewondenheid als dwaallichtjes flikkerden in het gezicht staarde. Het Hermsdorfer bosch is om dien tijd eenzaam en verlaten." lerlei wijze in hunne waardigheid optreden ofschoon de nieuwe Kamer nog niet eens is samengesteld. Zoo volksvertegenwoordigers die het wettig nog niet zijn aldus handelen dan kan men nagaan wat zij doen zullen wanneer de Kamer eenmaal opgetreden is en zij verzekerd zijn van een lidmaatschap gedurende 4 jaren. Voor een groot deel wordt de schuld daarvan geweten aan Gambetta liet blad toont dit door voor beelden aan en zegt dan dat het niet genoeg is te predikendat er een krachtig onafhankelijk geëerbie digd uitvoerend bewind moet wezen, men moet beginnen met het voorbeeld te gevenwanneer men eenmaal zelf het bewind hoopt te voeren. Teu slotte acht het geen gezaghebbend ministerie denkbaar, tenzij de afge vaardigden ophouden, zich overal met alles te bemoeien, de toepassing der wetten overlaten aan de regeering en zich zorgvuldig onthouden „van die rondreizen met vol orkest, waardoor de ambtenaren van hun plicht worden afgeleid en gewend worden om personen zon der lastgeving als rechters over hunne toekomst en de uitdeelers van gunstbewijzen aan te merken." Het orgaan van Gambetta, de République Franfaise, antwoordt hierop, dat het voorkomen zou zijn, indien men overeenkomstig haren raad van de door de grand wet aan geven middelen gebruik had gemaakt doör de nieuwe Kamer onmiddellijk bijeen te roepen en wat de vrees voor de toekomst betreft, daarvoor kan men baat vin den, door spoedig het ministerie samen te stellen, dat het volk verwacht. Met eene meerderheid als die welke de verkiezir.gen opleverden valt dat altijd ge makkelijk. Maar zulke ministeriën moeten de aanvoer ders der meerderheid tot hun hoofd hebben en zulk een te helpen voorbereiden is beter, dan klagen. De bijeenroeping der Kamers is op 28 October be paald. President Grévy komt den 5 te Parijs terug. De onderhandelingen over het handelsverdrag met Enge land gaan geregeld voortdie met Italië zijn tijdelijk geschorstdaar de italiaansche gemarhtigden naar Rome moeten gaan om nieuwe voorschriften te vragen hoe te handelen. ENGELAND. Minister Gladstoue heeft op de vraag, of de Kroon bevoegd waseen handelsverdrag te slui ten zonder de goedkeuring van het parlement gevraagd te hebbengeantwoord dat naar zijne meening de grondwet dit niet verbood maar datuitgezonderd in de laatste 4 jaren de Kroon voor zoover hij zich herinneren kon van die bevoegdheid nooit gebruik gemaakt bad. LUXEMBURG, De directeur der failliet verklaarde Nationale bank Funk Jules is in hechtenis genomen en tegen den heer Ulveling president van commissa rissen is rechtsingang verleend. Laatstgenoemde nam zijn ontslag als lid van den raad van State. De Kamer is tegen den 4 bijeen geroepen om te beraad slagen over een wetsontwerp, om de regeering te machti gen 50°/0 aan de houders van biljetten der Nationale Bank in voorschot te geven. De Indépendanee Luxeinbour- geoise raadt de aanneming van dit ontwerp aan zonder langdurige beraadslagingen, welke later kunnen worden gehouden, altijd wat betreft de houding der regeering. Dat blad keurt aftreding van het ministerie in de ge geven omstandigheden zeer af, daar dit gelijk zou staan met wegloopen. Alleen zij die partij belangen boven de volks belangen stellenkunnen die aftreding in ernst wenschen. Koelbloedigheid is een eerste eisch bij een ramp als deze. De beweering dat de regee ring zedelijk aansprakelijk isontkent hetvóór de stemming over de wet, waarbij de bank werd opgericht, verklaarde minister von Blochausen nogdat alleen het erediet der bank hierbij betrokken was en zou zijn; de staat stond geheel en al buiten alle ondernemingen der instelling. Hij legde die verklaring af, opdat gqen partij zou kunnen worden getrokken van het stilzwijgen der regeering. YEREENIGDE STATEN. Aan Quiteau Garfield's moordenaar, is kennis gegeven dat hij den 3 voor de groote jury moet verschijnen. Hij werd verder verzocht zijn verdedigers te verkiezen. Eerst wilde hij zich zeiven verdedigen, doch later heeft hij zijn schoonbroe der George Scoville rechtsgeleerde te Chicago ont boden. Hij vreest, vermoord te zullen worden bij zijne overbrenging uit de gevangenis naar het gerechts hof, een vrees door de overheid gedeeld en welke aan leiding heeft gegeven tot uitgebreide voorzorgsmaatre gelen. Die overbrenging zal waarschijnlijk geschieden op een oogenblik dat zij volstrekt niet de aandacht trekt. Zijne verdediging zal gegrond zijn op de over weging dat zijne geestvermogens gekrenkt zijn. Het bevel tot bijeenroeping van een krijgsraad waarvoor sergeant Mason die op Guiteau een pistool schot loste te recht zou staan, is door generaal Han cock ingetrokken. Koning Kalakaua der Sandwicheilanden bezocht den 27 Philadelphia en vertrok later naar Baltimore. Hij maakte den 28 zijne opwachting bij president Arthur. Op den dagwaarop president Garfield begraven werd hadden verschillende ongelukken plaats. Bij eene botsing op den Desmoines en North-Western spoorweg in Iowa werden 3 personen gedood en 30 gewond. Te Council Bluffs (Iowa) had juist bij het eindigen van den kerbelijken dienst voor den president eene ver schrikkelijke ontploffing plaats. Een wagenlading bus kruit naar Denver bestemd bevond zich in de berg plaats van den Rock-Island spoorweg deze partij was den 24 aangekomenmaar de Pacific-spoorwegmaat- schappij weigerde dat kruit te vervoeren om het daar aan verbonden gevaar. Deze hoeveelheid is door een nog onbekende oorzaak ontploft. De schade is ontzet tend grootbijna geen glas te Council Bluffs is hee gebleven. Ook te Orneha aan de overzijde der rivierl is schade geleden. De werkplaatsen der spoorweg, maatschappijverscheidene andere gebouwen en 50 vrachtkarren werden vernield. In den grond werd een gat geslagen van 15 voet diep en 45 voet in middellijn De schok werd tot op 20 mijlen gevoeld. Twee per sonen werden gekwetst en verscheidene vermist. De schade wordt op 500,000 geschat. ZUID AFRICA. Het gaat bij de beraadslagingen in i»en i.ansvaalschen volksraad over de met Engeland gesloten overeenkomst nog al warm toe. Eén spreker zeide o. a., dat zij niets anders was dan eene reeks van voorwaardendoor een veroveraar aan barbaarsche en niet te vertrouwen onderdanen voorgeschreven en be krachtigende alle lasterlijke beschuldigingen waardoor de boeren tot het uiterste gedreven waren. Door die overeenkomst was hun toestand veel slechter geworden dan vóór den oorlog toen zij de wapenen opvatten tot verdediging van hunne vrijheden en hunnen goeden naam. De boeren wilden wel met Engeland op vriend- schappelijken voet staan doch deze overeenkomst opende alle wonden van het verleden in plaats van ze te sluiten. RUSLAND. Het Dagblad van St. Petersburg erkent in afwachting van het aanhangige onderzoek, of de door het hongaarsche blad Egijetertes openbaar gemaakte stukken (in het nummer vau Vrijdag 1.1. opgenomen) echt en juist zijn dat de inhoud dier stukken volko men strookt met den staatkundigen toestand. Het be twijfelt echter, of in het oorspronkelijke stuk gesproken is van prins Eismark's onverwachte gematigdheid. De russische regeerng behoefde niet de Dantziger bijeen komst af te wachten, om zich een meening te vormen van de staatkundige denkbeelden van den rijkskanselier. De gelegenheid daartoe had niet ontbroken en moest zich bovendien van zelf voordoen bij de voortdurende schriftelijke gedachtenwisseling tusschen beide regeerin gen. Eene persoonlijke ontmoeting van eenige uren kon slechts de bestaande meening versterken eu nieuwe zekerheid geven. De versterking dezer zekerheid had de verwachting overtroffen kunnen hebben maar de indruk zelf had niets onverwachts. De onbescheiden heid van dit hongaarsche blad zal in ieder geval dit verblijdend gevolg hebben dat alle twijfel omtrent het uiterst bevredigend karakter der Dantziger b.jeenkomst voor den algemeenen vrede weggenomen is. ALGERIE. Generaal Saussier heeft berichtdat kolonel Larogne bij Kef, den 29, eene sterke afdeeling oproerlingen heeft verslagen. EGYPTE. Te Aden kwamen van 2 Aug. tot 18 Sept. 133 choleragevallen voor waarvan 102 met doo- delijken afloop. Op 31 Dec. 1880 bedroeg de bevolking der ge vangenissen 3584 personen waarvan in de strafgevan genissen 753, in de huizen van verzekering 477, in de huizen van arrest 559 en in de huizen van bewa ring 183 Op .1 Januari waren hier te lande 396 telegraaf kantoren waaronder 191 Rijks-kantoren wat 123 be treft met de postdienst vereenigd. In 1880 zijn ver zonden 1,915,349 binnenlandsche telegrammen tegen 1,513,505 in 1879. Het buitenlandsch verkeer, vooral met Engelandnam met 67 p.c. toe. De totale op brengst was i 1,017,815,07; de uitgaaf f 1,453,666,90. Bij kon. besluit van 16 Sept. is vernietigd het besluit van Gedep. Staten van Noordholland van 25 Meitot goedkeuring van dat van den gemeenteraad van Zwaag van den 13 bevorens waarbij een jaarlijkseh subsidie van f 600 is verleend aan de r. c. parochiale school aldaar; de vernietiging is hierop gegrond, dat art. 33 der schoolwet, hoezeer niet bepalende welke kinderen op eene gesubsidieerde bijzondere school moeten worden toege laten wel degelijk den eisch steltdat in zoodanige school even als in de openbareonderwijs worde ge geven met eerbiediging van ieders godsdienstige be grippen aan welke bepaling niet voldaan wordtin dien slechts leerlingen van ééne godsdienstige gezind heid worden toegelaten. Den 26 zijn te Veghel 2 landbouwers, vader en zoon, van de udensche markt huiswaarts rijdende, door het schrikken en op hol raken van het paard, met dit en den wagen in de Zuid-Willemsvaart gestort en ver dronken. Eene 89jarige dochter eener niet onbemiddelde vrouw te Vlissingen is in hechtenis genomen en naar de gevangenis te Middelburg overgebrachtverdacht van den 27, tijdens hare moeder met de dienstbode afwezig was uit boosaardigheid brand te hebben ge sticht (die spoedig gebluscht is). De beide dienstboden van eene ingezetene van Dordrecht meenden in den nacht van den 27, toen zij op het punt waren om naar bed te gaan, verdacht ge kraak te hooren dat de vrees bij hen deed ontstaan dat er dieven in huis waren. Een barer, een meisje van 21 jaren, liet zich zoo door haren angst overheer- schen dat zij zich uit het opengeschoven venster der derde verdieping op de straat liet vallen. Met gebroken rechter been en ernstige inwendige kneuzingen aan den rugwerd zij naar het ziekenhuis overgebracht. Het onderzoek der policie bracht niet het minste spoor van braak of diefstal aan het licht. Te Breukelen zijn den 28 ter viering van het 25jarig bestaan der afdeeling van het Genootschap voor landbouw en kruidkunde 2 harddraverijen gehouden eene voor paardendie nimmer een prijs gewonnen hadden (19 mededingers) en eene met paard en sjees (23 mededingers). Bij laatstbedoelde is de prijs van 500 gewonnen door 1' Innocentbereden door den eigenaar J. Koster te Beemster de premie van 200 door Susanna, van C. Paarlberg te Zijpe, bereden door J. Koster. Den 28 is aan de Kerkstraat te Hilversum de boerderij van J. Glazenmaker afgebrandwaarbij eene oude bewoonster vr j hevige wonden ten gevolge van het nederstortende puin bekomen heeft en eene koe in de vlammen omgekomen is. De 29 is door het prov. bestuur te Haarlem aan besteed het onderhoud van de werken van het Krab bersgat bij Enkhuizengeraamd op f 15,900. Minste inschrijver was de heer T. C. Mantel te Enkhuizen, voor f 14,400. Vervolg der binnenlandsche berichten in het tweede blad.

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 2