No. 118. Drie en tachtigste Jaargang. 1881. WOENSDAG 5 O CTOB E R. FEUILLETON. 7) Herfststormen. Prijs der gewone Advertentiën Ëuitenlanb ALKMAARSCHE Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Rijk 1, De 3 nummers 0.06. €«UI1AATT. Van 15 regels 0,75; iedere regel meer ƒ0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. DUITSCHLAND. Baron van Ow werd met bijna algemeene steramen tot voorzitter der 2e. Kamer in Beyeren herkozentot onder-voorzitter werd gekozen de cJericale afgevaardigde dr. Kürz met 85 van de 155 stemmen de liberale afgevaardigde baron von Stauffenberg verkreeg 68 stemmen. De liberale partij is dus na de verkiezingen werkelijk ver in de minderheid. ENGELAND. De iersche katholieke bisschoppen namen den 29, in eene bijeenkomst in Maijnooth college, eene motie aan waarbij zij verklaarden de landwet te houden voor eene groote weldaad, aan de pachters be wezen en te meenen, dat daarmede een stap van groote beteekenis in de richting der rechtvaardigheid gedaan waswaarvoor Ierland Gladstonehet ministerie en allen, die dien maatregel tot stand hielpen brengen dankbaar moest zijn. Verder wordt daarin de wensch te kennen gegeven dat de pachters gebruik maken van de voordeelenhun bij deze wet aangeboden ea dat de onder de werkiüg eer dwangwet gevangen ge nomen personen losgelaten worden. Aan dezen laat- aten wensch is reeds gedeeltelijk te gemoet gekomen; pa ter Sheehy en 5 anderen zijn reeds losgelaten. Daily News keurt dezen maatregel der regeering zeer goed door die gevangenhouding werd meer verbittering op gewekt dan kwaad voorkomen. Overigens schijnt de toestand in Ierland nog niet heel vee! rustiger te wor den. Het schrikbewind van het landverbond blijft op sommige plaatsen in vollen gang en is volgens een berichtgever der Times zoo ernstigdat erger stelsel van dwingelandij dan in Ierland nooit op de Polen of de christenen in Turkije toegepast is. Met lafhar tige onderdanigheid onderwerpen zich allen en de macht van dat verbond is steeds toenemende. Op vele plaatsen is ter eere van de loslating van pater Sheehij de vlag uitgestoken en geilluinineerd. De Times zegtdatzoo de transvaalsche volksraad weigert de overeenkomst met Engeland goed te keuren, dit stuk nul en van geene waarde wordt. In naam komt de transvaal dan weder onder het gezag der Ko ningin. Engeland wenscht de krijgsbewegingen niet te hervatten, maar een oorlog met het doel, om de over eenkomst van kracht te doen worden, zou met eeu ge rust geweten gevoerd worden. Generaal Wood is ge machtigd, zoo noodig naar Engeland of Indie bestemde troepen terug te houden. Zijn leger is voor een veld tocht gereed, al bestaat daarover geen aanleiding, naar dat blad hoopt. Lord Spencer, de voorzitter van den Privy-Council schreef den 28 in eene bijeenkomst van eene Landbouw- Vereeniging in Northamptonshire de voorname oorzaak van den gedrukten toestand van den landbouw toe aan slechte oogsten als gevolg van he.t ongunstige weder. Hij waarschuwde de pachters tegen het verwachten van verbetering door beschermende rechten. Wat de vee- „Dat is een goed denkbeeld van je 1" riep Burmeis- ter verheugdterwijl hij de waard op den schouder sloeg „ik heb er ook reeds aan gedacht, mijn hoog moedige patroon daar met een paar handige kerels af te wachten en hem de beleedigingen betaald te zetten, die hij mij aangedaan heeft. Het kost mij slechts een woord en wij hebben een half dozijn mannendie my gaarne in die zaak zullen bijstaan. Ik zou zelfs met pleizierdien geldwolf, dien vampyr een meestoot tuBSchen de ribben geven." De waard schudde angstig het hoofd, „Geen moord", fluisterde hij „dat is niet noodig en ik kan geen bloed zien. Wij wachten hem op, slaan hem met een Hinken knuppel neer en nemen hem den sleutel af. Dat is alles wat wij noodig hebben. Waarom zouden wij hem dooden?" Burmeister lachtte honend. „Gij hebt geen greintje moed Hempelzeg het maar vrij uit. Maar ik wil wraak op den kerel nemen en wanneer hij onder mijn behandeling het leven er bij inschietwat gaat dat jou aan. Ik zal er de lui wei voor vinden en heb jou in 't geheel niet noodig er zijn er velen onder ons, die hem reeds wat toegedacht hebben." „Wees liever verstandig, Frans, je zult met je drift alles bederven," verzocht de waard bijna smeekend. „De hoofdzaak is toch dat wij geld krijgen. Wanneer Gerberhans klapt of reeds geklapt heeft „Verduiveldbromde Burmeister, „je heb gelijk. Wij moeten er aan denken hoe wij spoedig hier van daan komen. Ik heb geen lust, mij te laten oppakken." „Laat daarom de gedachten aan wraak varen. Laat ons liever eens overleggenhoe wij het geld zullen machtig worden." ziekte aangaatbeweerde hijdat een verbod tot in voer van buitenlandseh veedat den prijs van het vleesch in de steden zou doen stijgen, onmogelijk was. Omtrent den wensch naar eene nieuwe landwet voor Engeland en Schotland merkte hij aan, dat de toestand der pachters aldaar geheel verschilde van dien in Ier land. In Engeland en Schotland achtte hij het vooral noodig dat de pachters alle mogelijke aanmoediging en hulp bekwamen om hunne hoeven te verbeteren en naar zijne meening moest deze zaak in de aanstaande Parlements-zitting aan de orde komen. De gewone staatkundige veldtocht gedurende de af wezigheid van het Parlement is den 3 geopend. Dien dag sprak de leider der conservatieven in het Lager huis Northcote te Huil den 4 spreekt hij te Beverley en den 15 te Edinburgh. Minister Gladstone komt den 6 te Leeds om aldaar eecige dagen te verblijven. Men zegtdat hij aldaar zijn staatkundig programma zal ontrouwen. FRANKRIJK. De beslissing der regeering dat de Kamers den 28 zullen bjeen komen, is over liet algemeen ongunstig ontvangen. Men betreurt het, dat de laatst mogelijke dag daarvoor genomen is. Ook Gambetta's orgaan de République fran9aise, keurt die keuze af. Sommige bladen geven als huune meening te kennen dat deze beslissing alleen bet gevolg is van de hoop, om voor de bijeenkomst der Kamers door eene schitterende overwinning in Africa haren invloed en het vertrouwen te herw:nnen. He onverzoenlijke bladen zijn natuurlijk zeer heftig. lu eene besloten vergadering der revolutionaire co- mité's is den 2 beraadslaagd over de zaken in Tunis en tot het uitschrijven eener groote bijeenkomst beslo ten, waarin over het in staat van besehuldiging stellen van het ministerie beslist zal worden. ITALIË. De ontmoeting tusschen den Koning en den Keizer van Oostenrijk zal vooreerst niet doorgaan. Doorzetting van dit plan zuu aanleiding hebben gege gen tot eene ministerieele crisis welke de Koning in ieder geval wilde vermijden. De reis werd daarom tot geschikter tijdstip uitgesteld. 300 Bisschoppen gaven reeds kennis dat zij de hei- ligspreking van den monnik Benedictus Libre op 8 De cember a.s. en de daaraan voorafgaande consistoriën zullen bijwonen. De tot het protestantsche geloof overgegane kanun nik der St. Pieterskerk beeft een werk uitgegeven, aan- teekeningen betreffende zijn eigen leven behelzende waarin o a. verhaald wordthoe bij door verschei dene hooggeplaatste geestelijken bijgestaan te ver geefs getracht heeft eene hervorming van bet pausdom te verkrijgen en eene vereeniging tot stand te bren gen welke de verdediging beoogde van het recht van de geestelijkheid en het volk, om deel te nemen aan de verkiezing van een Paus. Van dit werk heeft hij een Burmeister steunde zijn hoofd in de handen en keek nadenkend in zijn glas, terwijl Hempel zijn gezicht met gespannen aandacht beschouwdezonder hem echter te storen. „Ik weet er anders niets op, Hempel," begon hij na een wijl, „je zult van den sleutel afstand moeten doen. Hat is te gewaagd en zelfs wanneer het geluktze Rei- mann af te nemen dan komen wij nog niet veel ver der want wij weten nietwelk geheim er met de sleutel is. De brandkast zal ik zeker open krijgen wees daarvoor onbezorgd wanneer wij slechts eerst in 't kantoor zijn. Hoe wij daar ongemerkt in komen, is het moeielijkste van het geval. De deur, die uit de kamer naar buiten leidt is tamelijk stevig gesloten, en daarom niet zonder geruisch te openen. Buitendien patrouilleert de wacht met de beide groote honden rondom de fabriek. De dieren zullen ons verscheuren, wanneer ze ons bemerken." „Wij moeten dus afwachtendat de wachter zich aan de andere zijde van het gebouw bevindt. De fa briek is groot, en voor hij aan die zijde is, zijn wij er in." „Het zal niet gauw genoeg gaan", zeiae Burmeister mismoedig. „Het moet gaan, Erans want alles staat op het speldrong de waard aan. „Waar zullen wij zonder geld heen. Wie weet of niet reeds morgen het bevel van Breslau komt, om ons gevangen te nemen. Kan je niet binnen sluipen, terwijl de fabriek nog open is? Wij hebben nu November en het is dus reeds om zes uur donker." Over het gezicht van Burmeister gleed een zegevie rend lachje. „Ik ben erriep hij verheugd en ging dan met gedempte stem voort„Het kantoor ligt in het groote achtergebouwwaar het hout opgestapeld ligt en de werkplaats der schrijnwerkers zich bevindt. Van buiten af kan men door een deur in de kamer komen waarin ook een toegang tot het kantoor is van hieruit komt men langs een smalle trap in liet magazijndat slechts door eene eenvoudige deur ge sloten is die echter overdag meestal open staat. Daarin exemplaar gezonden o. a. aan den Paus en de Kardi nalen. OOSTENRIJK-HONGAR! IE. De Rijksdag werd den 28 te Pest door den Keizer met eene troonrede geopend. Deze kondigt aan eene overeenkomst met Servie en verscheidene wetsontwerpen waaronder een betreffende de staatsrechtelijke verhouding van Fiume. De rede wijst op het langzaam maar gestadig herstel van bet evenwicht tusschen ontvangsten en uitgaven en op de voorgenomen hervorming van het Hoogerhuis. De Keizer verheugt zich te kuunen verklarendat de wederzijdsche goede wil der mogendheden die het mo gelijk maakte de nu en dan aan de orde komende vraagstukken vreedzaam op te lossen ook thans nog blijft bestaan. Deze omstandigheid en de vriendschap pelijke verstandhouding met alle overige Staten gaven recht tot de verwachting dat men de zegeningen des vredes ongestoord zal blijven genieten. Gaaf Majlath werd dienzelfden dag tot voorzitter en baron Szoegyenyi tot ondervoorzitter van bet Hoogerhuis benoem 1. De hongaarsche Kamer koos den 3 met 205 van de 293 stemmen den heer Pechy (liberaal) tot voorzitter. RUSLAND. Te Petersburg schijnt zich een geheim genootschap van ongeveer 300 personenbehooreDde tot de aanzienlijkste standen gevormd te hebben met het doel, de nihilisten op hunne wijze te bestrijden en onschadelijk te maken. De leden van dat genootschap hebben zich in groepen van 5 verdeeld en zijn ook buiten Rusland werkzaam. Het genootschap is genaamd de Heilige Broederschap de leiding is toevertrouwd aan een voorzitter, twee voormalige leden der geheime politie en eene dame. De nihilisten die met de na men dier personen bekend schenen te zijn, waarschuw den hunne vrienden te Genève op hunne hoede te zijn. De berichtgever der Daily News meldtdat bet genootschap zijn ontstaan te danken heeft aan de be moeiingen van den bekenden invloedrijken staatsman Pobedonotsefï onder goedkeuring van een der keizerlijke grootvorsten. Het had tot nog toe niet veel anders gedaan dan zich belachelijk gemaakt. SPANJE. Maarschalk Serrano hield te Linares .eene redevoeringwaarin hij zijne ingenomenheid met de liberale regeering des konings en zijn vertrouwen in hare duurzaamheid uitsprak. Deze verklaring verwekte groot opzien omdat hij steeds als kampvechter der re publiek beschouwd werd. De Koning zal den Koning van Portugal den 8 ontmoeten bij de opening van den Caceres-spoorweg. TURKIJE. De berichtgever der Augsburgsche Allge- meine Zeitung te Konstantinopeldie vroeger reeds uitvoerige bizonderheden mededeelde ten betoogedat Midbat-pacha en zijne mede-veroordeelden onschuldig te sluipen is niet moeielijk. Ik verberg mij in den houtvoorraad en wacht totdat gij mij buiten door te fluiten een teeken geeft dat alles klaar is. Wij behoeven dan de buitendeur niet open te breken Ik kan ge makkelijk door het venster weder wegkomen, want het kantoor ligt gelijkvloers." „Goed, zeer goed," fluisterde Hempel„je neemt je werktuigen mee en blijft van vijf uur af, wanneer het donker begint te worden op de loer liggenje kunt dan gemakkelijk een gunstig oogenblik afwachten om binnen te sluipen. Ik blijf hier tot acht uurvroeger is het buiten nog niet veilig. Dan zal ik komen en je het teeken geven door tweemaal te fluiten." „En hoe zal je het met de bezoekers maken vroeg Burmeister, „Ik zal den lui een stevige borrel schenken, en wan neer zij duchtig gedronken hebben dan bekommeren zij er zich niet om of ik er ben of niet. Anna kan ze dan verder bedienen ik zal haar terdege vertellen, wat zij te doen heefc. Den volgenden morgen zijn wij verdwenendan kan de halstarrige deerne zienhoe zij het verder aanlegt." „En nu bomt het beste nog fluisterde Burmeister met een gezicht dat door kwaadaardigheid en wraak zucht verwrongen was. „Wraak moet ik nemen want die paar duizend mark zullen dien schurk van een Rei- mann geen kwaad doen die zijn voor hem slechts een kleinigheid. Ik wil hem iets aandoen dat hem duur der te staan komt. Onder den grond zijn de werk plaatsen van de schrijnwerkers en in het midden van den vloer bevindt zich een vierkante opening die dient om het benoodigde hout naar beneden te brengen. Dan laat ik mij aan een touw naar beneden in die werk plaatsen glijden die de geheele uitgestrektheid van het gebouw beslaan en steeds vol zijn van spanen en zaag sel. Ik zal eenige zwavelstokken meenemen. Wan neer allen weg en de buitendeuren gesloten zijn be vestig ik een lont onder een hoop spaanders en breng die door het gat op den vloer. Voor ik aan het werk

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 1