iSitinenlanb. STATEN-GENERAAL. geweest zijn aan den dood van sultan Abdul-Aziz, geeft thans nog eenige inlichtingen ter bevestiging zijner mee ning. De vertrouwde van de moeder van dien Sultan heeft verklaard, dat hij zelfmoord gepleegd heeft. Zij zelve heeft van hem last ontvangen van zijne moeder een schaar te vragen om, zooals gewoonlijk, zijne baard te knippen. Die schaar werd door eene andere vrouw gebracht omdat aan haar eene andere taak opgedragen werd. Toen na verloop van een half uur de schaar niet terug gezonden was, ontving zij bevel, te gaan zien, wat haar zoon deed. Zij vond de deur van zijn vertrek gesloten en geen antwoord krijgende op haar zacht geklop, ging zij in een aangrenzend vertrek van waar zij den Sul tan op een divan zag zitten met den koran in zijne handen. Zij vertelde dit aan zijne moeder, die verbaasd wasdat hij op dit uur den koran las. Zij was on gerust en beval toegang tot zijn vertrek te eischen. Hieraan werd voldaan zonder gunstig gevolg en toen men, een herhaald steunend Allah, Allah, hoorende, den Sultan uit het aangrenzend vertrek uitgestrekt op den divan zag liggen en geroep om binnen gelaten te worden, niet beantwoord werd, brak men de deur open en vond men den Sultan badende in zijn bloed en stervende. Daarop ontstond een tooneel van onbeschrijfelijke ver warring tot dat een geneesheer kwam (wie is haar onbekend). Alleen herinnert zij zich zijn zeggen dat redding niet meer mogelijk waswant dat hij reeds dood was. De vrouwdie deze verklaring aflegt, wordt steeds gevangen gehoudenniettegenstaande haar man haar reeds meermalen opeischte. Zij was bij den aan vang van het geding tegen Midhat-pacha c.s. ten pa- leize tot het geven van ophelderingen ontboden en is toen voorzichtigheidshalve niet meer vrijgelaten. De Sultan zond zonder raadplegen met zijne mi nisters twee commissarissenAli-Mizami-pacha en Ali- l'uad naar Egypteeerstgenoemde moet een onder zoek instellen naar de oorzaken van het verzet der militairen en aan laatstgenoemde is opgedragen zich in diplomatieke betrekking te stellen met de ver tegenwoordigers der buitenlandsche mogendheden en den Khedive om hem te kunnen melden waarom de Khedive tot nog toe verzuimde zijne suzereiniteit door eene reis naar Konstantinopel te erkennen. Aan Mab- moud-bey is opgedragen die beide commissarissen na te gaan en bij te staan. EGYPTE. De toestand is van bemoedigenden aard: de officiereu geven het bewijs dat zij hunne verbinte nis met Sjerif-pacha willen nakomen. Het 6de regi ment vertrok den i naar Damiette en over een paar dagen gaat kolonel Araby-bey met zijn regiment naar Wady, tusschen Zagazig en Suez. Een besluit tot bij- eenroeping van de Kamer der notabelen in December zal den 3 verschijnen. Tusschen de engelsche en fran- sche consuls bestaat, volkomen overeenstemmingzij stellen het volste vertrouwen in Sjerif-pacha die dage lijks bewijs geeft van zijn verlangen om innige ver standhouding met hen aan te kweeken. Hoewel we gens den uiteenloopenden aard der verschillende belangen en de moeilijkhedenaan het vraagstuk verbonden, de einduitslag bezwaarlijk te voorzien is kan de tegen woordige toestand bevredigend genoemd worden. ZUID-AFRICA. De Volksraad hield twee en een halven dag geheime zitting over de overeenkomst met Engeland. CHINA. De chineezen beschouwen de verschijning der komeet onlangs ook in Europa zichtbaar geweest, als eene waarschuwingwaarin de Zoon des Hemels aanleiding vindt, zoowel zijne ministers en ambtenaren ga steek ik hem aan. Het zal dan misschien geen half uur duren of de vlam komt aan de spaanders. Intusschen ben ik klaar en uit het gebouw." „Neen neen protesteerde Hempel verschrikt. „Domkopwat gaat dat jou aan F De boel brandt af en niemand merkt wat van den inbraak. Des te zekerder voor ons. Wil jedat wij reeds den volgen den morgen de speurhonden der politie op onze hielen hebben F Zij zuilen er anders nog lang over peinzen moeten hoe de brand aangekomen is." Die uiteenzetting scheen den waard gerust te stellen. „Nu goed," zeide hij schouderophalend, „maar wees voorzichtig." „Wees maar gerust, ik zal dat zaakje wel op knappen. Ten overvloede kan jij die domme kerels, zooals BrandtHeinicke en huns gelijken tegen Reimann ophitsen. Die hebben daar, geloof ik, wel ooren naar en wanneer zij Reimann in het Hermsdorffer bosch naar de andere wereld sturen komt natuurlijk ook de brand voor hunne rekening en wij hebben ons den rug gedekt." „Ik ik zal zien antwoordde Hempelwien het plan van zijn medgezel toch wel wat al te gewaagd voorkwam. „Wees maar gerust, oude jongen. Ik knap het zaakje op en jij staat buiten op post. Wanneer er ge- Vaar is, geef je mij het teeken. Hoe ben je toch aoo bang van een beetje vuurwerk F jij ben nog wel de waard van den „Rooden Haan en de kerel kon een half onderdrukten lach niet bedwingen over zijn ruwen grap ,,'t Is goedzeide Hempel terwijl hij Burmeis- ter de hand reikte „wij zijn het eens. Eerst eerlijk gedeeld en dan naar America. Laat ons nu naar de anderen gaanonze lange afwezigheid zou hen anders opvallen. Wij zullen in den loop van den dag nog tijd genoeg vindenom nog alles eens tot in de kleinste bizonderheden te bespreken." De beide vrienden knikten elkaar nog eens als tee ken van verstandhouding tos en begaven zich toen weder naar de gelagkamer, waar zij weldra in een druk en luid gesprek verdiept waren. Burmeister vooral lachte en was zoo uitgelaten alsof Hempel hem de heuche- lijkste berichten had medegedeeld. Niemand kon ver moeden, welk duivelachtig plan de ziel van den jongen schurk beroerde. Wordt vervolgd. als zijne onderdanen aan te sporen tot plichtsbetrach ting. De chineesche staatscourant van 4 Juli bevat een keizerlijk besluit, waarbij zij gewezen worden op de plichten die zij te vervullen en na te komen heb ben. Een hoofdambtenaar van het onderwijs vindt in de verschijning dier vreemde ster aanleiding om ver schillende ondergeschikten die hun plicht verzuimden, voor te dragen voor ontslag of voor berisping. De groot-secretaris wees in verband met die verschijning, op tal van misbruiken in het beheer en de regeering vaardigde na den ontvang van dat schrijven nog eene kennisgeving tot het volk waarbij in bizonderheden getreden werd omtrent de misbruiben die afgeschaft moesten worden, bij voorbeeld: zuiverder rechtspleging, betere inrichting der gevangenissen in de provinciën enz. Van belasting, bestemd voor wettige openbare belan gen mogen de met de met inning belaste ambtenaren zich niets toeeigenenen. De officieren worden aange spoord tot het handhaven met gestrengheid van de krijgstucht. Bij de Tweede Kamer is ingediend de lang verwachte nieuwe overeenkomst, door het Rijk met de Hollandsche Spoorwegmaatschappij gesloten. De lijn Amsterdam Rotterdam kon namelijk van 1 Juni 1881 af door het Rijk worden genaast tegen betaling der kosten van aanleg en van verbeteringen enz., met goedkeuring der regeering aangebracht. De regeering acht de naasting niet in het belang van den Staat, omdat de andere lijnen der Maatschappij nog niet kunnen worden overgenomen (Haarlem- CJitgeest in 1887, de Oosterspoorweg in 1896), Staats exploitatie onraadzaam iszoolang die niet tot alle spoorwegen kan worden uitgestrekt, en overdracht aan de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen geen financieel voordeel aanbiedt (nog geen 4 pet. van het benoodigd kapitaal van 21 miljoen). Zij geeft de voorkeur aan exploitatie door de Hollandsche Maatschappij„die met veel zorg en toewijding voor het publiek geschiedt," en waarbij tevens de volgende voordeelen zijn bedongen 1°. De Staat verkrijgt het recht om al de lijnen der Maatschappij ten allen tijde krachtens eene wet te naasten, tegen bij de overeenkomst bepaalde vergoeding; 2°. Voor de exploitatie der Staatslijnen betaalt de Maatschappij een huur van 800 's jaars per mijl voor ten deele voltooide lijnen en van f 1000 met vijf jaarlij ksche stijgingen van f 200 voor geheel voltooide lijnen, verder 100 's jaars meer, tenzij de bruto-ont- vangsten niet naar evenredigheid zijn toegenomen 3°. De Maatschappij bekostigt alle werken van uit breiding dubbel spoor en alle herstellingen en ver nieuwingen behoudens eene enkele uitzondering 4°. De Maatschappij legt de verbindingslijn Velzen IJmuiden aan en exploiteert die, even als de staats spoorwegen ZaanstreekEnkhuizeu en Rotterdam of SchiedamHoek van Holland en de andere aansluitende staatslijnenwaarvan haar dat zal worden opgedragen; 5°. Zij is mede verplicht voor een stoombootdienst EnkhuizenStavoren mede te werken en in de kosten daarvan te dragen de som waarvoor het bij openbare uitbesteding zal worden aangenomen, tot een maximum van f 50,000. Zij moet zorgen „dat de exploitatiewat snelheid en veiligheid van vervoer, inrichting der wagens en der stationsen alle overige onderdeelen van den dienst betreftgeschiedt op gelijke wijze als op de beste spoorwegen in Europaen dat zij zooveel mogelijk met alle verbeteringen die elders worden ingevoerd ge lijken tred houden." „Omtrent de lijn YelzenIJmuiden worden in een afzonderlijk hoofdstuk bepalingen gemaakto.a. dat terstond dubbel spoor moet worden gelegd. De lijn moet gereed en in exploitatie zijn binnen één jaar na goedkeuring van al de plannen voor welker indiening ook een jaar tijd wordt gelaten. De minister van justitieovertuigd dat een vol doend salaris van de beambten, belast met het toezicht over den arbeid in de gevangenissen, door het geldelijk belang van den Staat gevorderd wordtheeft in zijne begrooting wegens dien arbeid voor 1882 de reeds ten vorigen jare geraamde doch toen door de 2e. Kamer gewraakte tractementsverhooging van 20 beambten te Leiden, Alkmaar, Hoorn en Leeuwarden, lot een ge zamenlijk bedrag van f 1983, andermaal voorgedragen. Het bouwen van eene cellulaire gevangenis te Groningen, waarvan de aanbesteding den 6 September heeft plaats gehad, is opgedragen aan den heer L. Kalis Kz. te Sliedrechtvoor f 534,400. In eene den 28 te Leeuwarden gehouden verga dering der vereeniging „Friesch Rundvee-stamboek" werd door den heer Kuperusvan Marsum de vraag ter sprake gebrachtof hetmet het oog op het in Ame rica bestaande verlangen naar zwartbont vee in het belang van het Stamboek was om daarin uitsluitend zoodanig vee op te nemen of dat men een tweeledig stamboek zou nahouden een voor zwartbont en een voor ander vee. Het denkbeeld vond onder steuning, omdat in America de toekomst ligt voor den handel in friesch vee maar ook bestrijdingomdat Duitschland vooral roodbont vee verlangten de maat regel onbillijk zou zijn jegens de houders van niet zwart bont vee die tot de instelling van het stamboek heb ben medegewerkt. Bij kon. besluiten van 30 Sept. zijn benoemd bij den grooten staf tot generaal-majoor, bevelhebber in de 2e militaire afdeeling de kolonel E. J. v. Bel, commandant van het regiment grenadiers en jagers tot burgemeester van Wieringerwaard de heer C. Dz. Rezelmantot burgemeester van Petten de heer A. Eriks Kz., secretaris dier gemeente. Den 30 Sept. is te Zutfen aanbesteed het maken eener haven met losplaats ten noorden van den spoor weg het bouwen van kaaimuren en den onderbouw eener draaibrugwaarvoor laagste inschrijver was de heer G. L. v. d. Drift, te Katwijk aan Zee, a f 66S00. Den 30 is door jr. mr. D. v. Akerlakenals president van de financiëele commissie der herv. ge meente te Hoorn op plechtige wijze de eerste steen gelegd voor den herbouw der op 26 October 1878 af gebrande Groote kerk. Door het provinciaal bestuur van Gelderland is den 1 October aanbesteed het bouwen van eene schut sluis in het Apeldoornsche kanaal, onder de gemeente Vaassen, waarvoor minste inschrijvers waren Gebroeders Lensink te Arnhem voor f 75,472. In den nacht van 30 Sept. 1 Oct. is inbraak gepleegd in de r. c. kerk te Hillegom. Eenige gouden en zilveren voorwerpen zijn ontvreemd en verschillende bussen en eene geldkist geledigd. De Koning en de Koningin met prinses Wilhel- mina zijn den 1 uit den Haag naar het Loo terugge keerd om daar tot het laatst van December te ver blijven. Den 1 October is een Rijks-telegraafkantoor te S. Oedenrode geopend. In den avond van 1 Oct. heeft in eene tapperij aan de 8. Jansstraat te Haarlem eene hevige vechtpartij plaats gehad tusschen een 30tal infanteristen huzaren en burgerswaarbij een burger en een infanterist zoo verwond zijn geraakt dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Ook op de policie die tusschen beiden kwam, werd mishandeling gepleegd. In de tap perij werden verscheidene glazen vernield en bij een broodbakker daarnaast3 glasruiten stuk geslagen. In den nacht van 1 October is een 23jarig werk* man in beschonken toestand te Haarlem in de Nieuwe- gracht geloopen en verdronken. De gemeenteraad van Nijmegen heeft den 1. op voorstel van mr. G. J. Berkhofï, met 15 tegen 1 stem besloten op den hoek van het raadhuis aan de Burg straat een madonnabeeld gelijk daar in vroegere eeuwen aanwezig was te plaatsen. Het zal vooraf in de jezuietenkerk gewijd worden. Den 2 zou de hardlooper Dibbels binnen 2| uren van Amsterdam naar de Groote markt te Haarlem en van daar na eenige minuten rust naar Amsterdam ierugloopen. Binnen 60 minuten had hij de eerste helft van zijne taak volbracht. Op zijnen terugtocht werd hem te Halfweg een stok tusschen de beenen geworpen en liep de menigte hem zoo in den weg dat hij zich verplicht vond met een voorbijkomenden wagen zijnen weg naar Amsterdam te vervolgen. Aan de Willemspoort werd hij door het grauwdat zich verbeeldde dat hij zijn woord niet had gehouden, mis handeld en hem zelfs zijn gouden ketting ontstolen. De policie deed wat zij kon om hem te beveiligen. „Het voorgevallene zegt het Handelsblad is weer een staaltje van den trap van beschaving, waarop zeker deel van ons „volk" staat." In den avond van den 2 is bij Kesper te Heyloo eene schuur verbrand. Bij gemis van brandweer kon niets gedaan worden tot beveiliging van naburige per- ceelen die gelukkig behouden zijn gebleven. In den nacht van 23 Oct. is te Halfweg Haar lem en Amsterdam hevig getwist tusschen eenige pol derwerkers, waarbij een hunner door een slag met een uit den grond gerukten paal vreeselijk aan het voor hoofd is verwond, zoo iat voor zijn leven gevreesd wordt. De dader is naar het huis van arrest te Haarlem over gebracht. Voorts is in denzelfden nacht een jeugdige polderwerker in hechtenis genomen, die zich mede aan het toebrengen van verwondingen had schuldig gemaakt. In de herv. kerk te Veenendaal werden den 2 twee bankbiljetten van 1000 gecollecteerd één voor de armen en één voor de kerk. Te Bergen is den 3 grootendeels afgebrand het huis tegenover de herberg, bewoond door mevr. de wed. v. d. Berg, die met hare uit Indie overgekomen familie afwezig was. Het broeien van het hooi schijut de aan leiding te zijn. De prins en prinses v. Wied zijn den 3 van den Haag naar Neuwied vertrokken. Te IJzendijke is een departement der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen opgericht met 33 leden. Bij de verkiezing van leden van het kiescollege der herv. gemeente te Leeuwarden zijn benoemd 8 can- didaten der behoudende en 1 der liberale partij. Voor de overige 11 vacatures moet herstemd worden tusschen gelijk getal candidaten van beide partijen. Voor het bouwen van een schouwburg te Gronin gen is minste inschrijver de beer G. Schnitzervan Oldenburg, thans te Groningen, a 104,280. Voor den tweeden cursus der „vrije universiteit" te Amsterdam zijn volgens den Heraut, 16 leerlingen ingeschreven. De minister van waterstaat heeft uithoofde van het gevaar dat daardoor zou ontstaan geweigerd de door de Rijnspoorwegmaatschappij gevraagde concessie om een stoomtramweg te mogen leggen langs een ge deelte van den straatwegtusschen het station en het dorp Veenendaal. De minister van waterstaat heeft aan de gemeente Harlingen gratis afgestaan een stuk grond aan de nieuwe Willemshavenom daarop een schoolgebouw met flinke speelplaats te stichten. De gemeenteraad van Heerlen heeft besloten voor een aan te leggen stoomtramweg SittardHeerlenSim- pelveld gedurende 10 jaren een rentewaarborg a 3 p. c. van f 30,000 te verleenen. De kamer van koophandel te Leeuwarden heeft besloten geen gevolg te geven aan de uitnoodiging der kamers in Noordbrabant en Limburg om zich te doen vertegenwoordigen op eene den 10 October te Utrecht te houden vergadering ten einde te beraadslagen over het indienen van een adres aan de regeering ter be noeming eener staatscommissieom te onderzoeken welke gevolgen de weder-invoering van het bescher mend stelsel in de voornaamste Rijken van Europa voor de nederlandsche nijverheid kan hebben. Door onderwijzers en onderwijzeressen te Zwolle en te Sneek is aan de gemeenteraden het verzoek ge-

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 2