QHtcrlci. SSjelcgtrat'iscïitf iSstrtcittcu. &tabsr~ !3ericfiten. ohtom cursussen in het leven te roepen voor de opleiding tot hoofdonderwijzer. Door de Maatschappij tot exploitatie van Staats spoorwegen is, teu behoeve van het Eijk aan den heer J, Laudy te Sittard voor f 21,960, besteed het uit breiden en wyzigeu van sporeD en wissels en het maken van andere werken op het stations-emplacement te Eindhoven. De hofdignitarissen van wijlen prins Frederik ontvangen, krachtens zijne beschikking, hunne bezol diging als levenslang pensioen. Desgelijks de mindere huis- en stalbeambten uitgenomen zij wier dienstjaren te weinig waren om voor pensioen in aanmerking te komen zijnde aan de zoodanigen eene ruime geldelijke uitkeering gedaan. Verschillende liefdadige en andere instellingen w elke door den prins ondersteund of be gunstigd werden zijn mildelijk bedachtin de eerste plaats de Louisastichting te 's Gravenhage. Blijkens het zevende jaarverslag der Maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin is in het laatste jaar het aantal leden en begunstigers met 143, dat der comité's met 1 en het aantal verpleegden met 31 vermeerderd. Dat der leden en begunstigers be loopt nu 1445 dat der comité's 12 terwijl het aantal ingeschreven pupilllen tot 145 is geklommen waarvan enkelen overleden zijn en 11 reeds hunne bestemming bereikt hebben. Voor 37 hunner werd door den Staat, voor 61 door voogdijenburgerlijke en kerkelijke arm besturen voor 47 door voogden of particulieren hulp ingeroepen. In het doorgangshuis, sedert Nov. 1376 te Dokkum en sedert October 1880 bij Amersfoort ge vestigd, hebben tot nu toe 81 kinderen vertoefd. Dit huis is met eene 4 p. ets. hypotheek van f 10000 be zwaard voorts heeft de Maatschappij eene vlottende schuld van 1641,39% en eene inschrijving van 17100 2% p. c. W. S. Het aantal ontvangen giften was in het laatste jaar aanmerkelijk minder dan vroeger wa tersnood en Transvaal werkten in deze ongunstig. De toekomst der Maatschappij is nog verre van verzekerd; bij de toenemende aanvragen om hare hulp beeft zij dringende behoefte aan meerder belangstelling en steun. De geheele lading van het op Texel gestrande schip Jantina is geborgen en te Oude Schild aan wal gebracht. Eene poging om het schip leeg te pompen en af te brengen is misluktdaar het te lek was. Voor het vergrooten der kazerne den Doele te Brielle voor bet corps torpedisten te Hellevoetsluis aanbesteed is minste inschrijver de heer N. de Neef te Brielle a 63 800. Door iemand ten platten landedie onbekend wenscht te blijven, is tegen 20 October e. k., den jaar dag der „vrije universiteit", f 2000 beschikbaar gesteld voor de te stichten herberg voor studenten. Te Kralingen in het park Honingen is een terrein aangekocht voor de stichting eener christelijke school. De hoofdprijs in de loterij voor het Sarphati mo nument 2 diamanten oorknoppen is ten deel geval len aan den eersten bediende in een groot hötel te Amsterdam. Het beroep naar Oosterend op Texel is aangeno men door ds. J. v. d. Hoevete Kampen dat naar Eenesse c. a. door ds. C. de Holl, te Bedijkte Schermer. Door de diaconie der ned. herv. gemeente te Amsterdam is bij onderhandsche inschrijving aanbesteed: het bouwen van eene school met onderwijzerswoning, aan de Prinsengracht bij de Eaamstraatminste inschrijver was de heer W. Haaksmavoor 30,486. Zoowel de bouwsom als de koopsom van het terrein zijn uit vrij willige giften bijeengebracht. De gemeenteraad van Sneek heeft het vergun ningsrecht voor den kleinhandel in sterken drank be- parld op 20 p.c. der huurwaarde. Het aantal weekbladen staat alweder vermeerderd te worden. De uitgever A. de Lange te Amsterdam heeft een proefnummer doen verschijnen van „Onze gevederde vrienden" Tijdschrift voor Vogelliefhebbers, - kweekers en - handelaarsper jaar 52 nummers van 8 blz. groot 4°., a f 5,20 franco per post f 6. De liefhebbers enz. mogen het uitmaken, in hoever dit weekblad in eene behoefte belooft te voorzien en of zij het voldoende zullen steunen om de uitgaaf te ver zekeren. Wat ons betreft, wij scharen ons ook onder de liefhebbers van vogelen gaarne slaan wij ze gade en luisteren wij naar hun gekweel, mitsde lieve dieren zich in vrijheid bevinden en mocht het week blad strekken om den lust tot het houden van kamer vogels (is er tegenstrijdiger woord denkbaar aan te wakkerendan zullen wij ons zeker niet over de ver schijning verheugen. Dat kweekers en handelaars er anders over denken ligt in den aard der zaak. Prof. Wolff, directeur van het proefstation te Hohen- heim, heeft waargenomen, dat vetgemeste schapen niet aan gewicht verliezen wanneer hun later niet dan het noodigste voedsel wordt toegediend. Indien het waar is dat het eenmaal aangezette vet niet door water vervangen wordtzoo is dit voor den landbouwer van het grootste belangdaar hij vette dieren, die hij niet kan verkoopen, op gewoon rantsoen kan zetten en ze het dure mestvoeder niet langer be hoeft te verstrekken. De proef wordt met een groot aantal schapen herhaald om zekerheid van dit merk waardig verschijnsel te verkrijgen. Een treurige trouwplechtigheid had Woensdagmorgen te zes uren in Weenen plaats. Een jonkman Eduard Hiettler genaamd die lang in betrekking had gestaan tot een jonge vrouw, Juliana Paschinger geheeten bij wie hij twee kindereu had was wegens moord ter dood veroordeeld. Tengevolge van verzachtende omstandigheden werd zijn straf in 15 jaren tuchthuisstraf veranderd. De misdadiger kreeg ook vergunning, om voor hij zijn straf onderging een wettig huwelijk aan te gaan met zijne verloofde, en dat huwelijk werd thans inge zegend. Hiettler droeg voor deze gelegenheid een nieuw ge vangenispak, Juliana Paschinger een eenvoudige zwarte japon met een kanten doekje over het hoofd. Geen vreemdeling werd in de kerk toegelaten. De bruid lag voor hetj altaar geknield en bad weenendetot haar bruidegom werd binnengeleid. Toen stond zij op en droogde hare tranen. Hiettler wilde haar de hand reiken doch herinnerde zich bij tijds dat bij dit neg niet mocht. Toen alle beamb ten aanwezig warennam de geestelijke het woord. Hij herinnerde het paar aan de plichten die zij door die verbintenis op zich namen wees de bruid vooral op hare plichten tegenover de kinderen, die voor haar van de hoogste beteekenis waren. Het paar had zich gedurende de plechtigheid zeer kalm gehouden. Nu echter brak de jonge vrouw in tranen uit beiden omhelsden elkander, waarop Hiett ler zijne vrouw verzocht de kinderen te groeten hun te vermanen braaf te zijn en hun te zeggen dat hun vader zich zou beteren. Toen moesten zij scheiden Hiettler werd naar Karthaus gevoerd waar hij zijn straftijd zal blijven. Te Charleroi heeft een Engelschman eene duif, welke bij eene wedvlucht een eersten prijs had behaald, voor 1100 fres. gekocht. De italiaansehe stad Bologna is onlangs van drink water voorzienhetwelk er te zeer ontbrak. Men heeft vóór eenigen tijd eene romeinsche waterleiding ontdektwelke vroeger water van 30 kilometer ver aanvoerde, maar sedert de 4 eeuw ongebruikt was ge bleven. De ingenieur Zannoni heeft haar met uitmun tend gevolg gerestaureerd voor eene som van 3 miljoen lires geleverd door eene Maatschappijwelke con cessie heeft voor 50 jaar. Gedurende de uitvoering van het werk zijn vrij wat oudheden gevonden. In Mei 11. werd ergens te Londen ingebroken en eene dame die alleen in huis waswerd van hare beursdie 4 p. st. 5 sh. bevatte beroofd. Haar hor loge liet de dief haar houden. De politie kon den dief niet ontdekken, maar de dame kwam hem eenigen tijd later op eene eenzame wandeling tegenbij welke gelegenheid hij haar zeer zijne excuses maakte over een door hem bij den inbraak toegebrachten slag. Thans heeft zij een brief ontvangen met 5 p. st. vijf shil lings meer dan hetgeen haar ontnomen was om haar de beurs te vergoeden waarin de dief haar verze kerde, dat hij in den vreemde een eerlijk ieven leidde. Bij het Bischofsheimer spoorwegongeluk bevond zich onder de gekwetsten de koopman Heinrich Emil Ban- del uit Frankforthij was een der zwaarst gekwetsten. Hij eischte van den Hessisihen Ludwigspoorweg voor onderhoud en kosten van verpleging van den dag van het ongeluk tot 8 November 1880 25 mark per dag derhalve 9125 mark verder eene schadevergoeding in eens van 100,000 mark of eene lijfrente van 8500 mark jaar. De rechtbank alhier heeft den 24 September in deze zaak uitspraak gedaan en den eisqher 2313 mark voor kosten van verpleging enz. toegekendbenevens 6000 mark per jaar van den dag van het ongeluk tot Juni 1883 en verder elk jaar gelijke som voor zoover zijn volledig herstel op laatstgenoemden datum nog niet bereikt zou zijn. Een muilezel trachtte te vergeefs een met steenen geladen kar tegen de glooiing langs den oever der Seine te Parijs op te trekken. Het voertuig zakte meer en meer achteruit en raakte eindelijk te water. De voer man sprong in het water om het muildier te redden doch verdronk evenals zijn viervoetige kostwinner. Een aan den wagenmenner toebehoorende Newfoundlander dook viermaal te vergeefs naar zijn meestertelkens bracht hij slechts lappen van zijn kleederen mee. Toen men het lijk van den drenkeling naar de Morgue over bracht volgde de hond den treurigen stoetom later terug te keeren naar de plaats des onheils waar de doode muilezel aan den kant van den weg lag. Daar ging de hond zitten, van tijd tot tijd het bekende naar geestig geblaf doende hooreu, dat men bij sterfgevallen meermalen van honden kan vernemen. In de synagoge te Oderburg had den tweeden dag van het israëlitiesche nieuwe jaar een vreeselijk onheil plaats. Onder de godsdienstoefening geraakte het be hangsel in brand maar werd toch spoedig weder ge- bluscht. De schrik onder de gemeente was echter niet gering alles drong naar voren om den uitgang te be reiken waardoor een trap in elkander zakte en tal van menscben naar beneden vielen. Vier vrouwen werden op slag gedood en verscheidene ernstig gekwetst. In een americaansch blad kon men onlangs de vol gende kennisgeving lezen. Een temmer geeft sinds eenigen tijd een ongewoon schouwspel te zien. In een kleinemet glas afgeschoten eetzaalziet men een jonggehuwd echtpaar het middagmaal gebruiken in ge zelschap van de wederzijdsche schoonmoeders, de moe der van den man en die van de vrouw zonder dat er tijdens het gansche maaldat ruim een half uur duurt, een enkel onaangenaam woord wordt gewisseld. Volgens berekening van de commissie die zich ge vormd heeft om de ongelukkigen die bij de bosch- branden in Michigan alles verloren, te hulp te komen, zullen er ruim een miljoen dollars noodig zijn om de slachtoffers gedurende dezen winter voor gebrek te vrij waren. In Nieuw-York zijn reeds twee-en-zeventigdui zend dollars bijeengebracht. een tiental kinderdoodkistjes maken pla ttste daarin zijne smakelijke gerechten en liet ze, met een met zilver geborduurd lijkkleedje bedektnaar de klanten dragen door als begrafenisdienaars gekleede knechts. Elk voorbijganger, die zulk een deftigen kleinen lijk stoet zag naderenging eerbiedig ter zijde en geen enkele klant had zich in het vervolg meer te beklagen, dat het voor hem bestemde middagmaal verongelukte. In een werkmansgezin te Brussel, bestaande uit een weduwe en drie zoons, had het volgende treurige voor val plaats. Terwijl de oudste zoon in het schaftuur zich te bed had gelegd om wat uit te rustenheeft de jongste hem met een italiaanschen ponjaard het gelaat doorboord van de eene wang tot de andere. In beden- kelijken toestand werd de verwonde naar een ziekenhuis v gebracht. De dader, die nauwelijks achttien jaren teltkwam wegens gewelddadigheden ook jegens zijn moeder, reeds herhaaldelijk met de justitie in aanraking. Leeuwabden 4 October. Door de Provinciale Sta ten van Friesland is tot lid der Eerste Kamer gekozen de heer D. D. Breuninglid van Gedeputeerde Staten te Wolvega met 26 van de 48 stemmen. De heer S. Hingst had 12 stemmen. Eotteedam 4 October. De laatste trein van den hollandschen spoorweg stootte gisteren avond alhier op een goederentrein. Er zijn twee dooden en zeven ge kwetsten. Een stationsambtenaar werd gearresteerd. Later bericht. Bij het spoorwegongeluk werd een huisvader een been afgereden zijn zoon een been ge broken een conducteur brak de ribben evenzoo een passagier, een brievenbesteller brak het rechterbeen en een vrouw het linker. Allen liggen hier in het zieken huis. De oorzaak van de ramp is het verzuim van een beambte, die met het overhalen van een wissel was belast. Deze beambte is gearresteerd. 's Gbaveivhage 4 Oct. Tweede Kamer. De heer van der Schrieck is toegelaten en als griffier aan den heer Yeegens op de eervolste wijze ontslag verleend met ingang van 15 November. Ingekomen zijn het nnt- eigeningsontwerp voor den spoorweg HoornEnkhuizeu; met 38 tegen II stemmen is het ontwerp betreffende de overneming van den spoorweg Batavia—Buitenzorg aangenomen. De interpellatie van den haer Heiden- rijok is aangevangen. De minister van Justitie verde digde den bestaanden toestand en bestreed sterk de eedsafschaffing en oordeelde eene herziening van de wetgeving onnoodig. Morgen voortzetting. Omtrent den bekenden restaurateur Delmonico, die dezer dagen te Nienw-York overleed een aanzienlijk vermogen nalatende wordt het volgende meegedeeld. In de woelige stad der nieuwe wereld gebeurde het hem schier dagelijks dat de loopjongens, die hij uitzond met be stelde dinersonderweg de spijzen lieten verongeluk ken bij de onzachte aanrakingen waarin zij nu en dan kwamen met haastige voorbijgangers. Delmonico echter bedacht het volgende redmiddel. Hij liet De heer H. H. M. Eappard predikant bij de herv. gemeente, aan wien eervol emeritaat is verleend, heeft den 2 zijne afscheidsrede gehouden, tot tekstwoord genomen hebbende 2 Cor. 6 vs. 1. Van wege de Vereeniging tot viering van Alk- maars Ontzetdag wordt op zaterdag 8 Octoberdes avonds, eene muziekuitvoering door Alkmaars Harmo niekapel in eene verlichte tentop de Platte Stee- nenbrnggegeven. Het eigen feest der Vereeniging zal zondag-avond plaats hebben en bestaan in concert van bet muziekgezelschap Concordiamet medewerking van den heer Hofmeesteren afgewisseld door voor drachten van mevr. Kleine-Gartman. Als gewoonlijk wordt de feestavond door reünie en bal besloten. De concert-, societeits- en verdere localen aan de Lombardsteegtot dusver toebehoorende aan den heer Meijer te Amsterdam, zijn in eigendom overgegaan aan den heer A. L. Switsar. Maandag-middag, omstreeks half 3, werd bij tus- sckenpoozen de klok gekleptter zake van gevraagde hulp ter blussching van brand te Bergen. Het vrij- willigercorps Burgerplicht en de bruine spuit trokken derwaartstot veler verwondering zeker zonder ge bruikmaking van paarden tot spoedig vervoer van spuiten en manschappen. Niettegenstaande den grooten afstand van waar het water moest worden verkregen, slaagden de onzen er spoedig in om met behulp der be woners van Bergen de vlammen geheel meester te worden, die reeds zoo krachtig om zich heen hadden gegrepen, dat van het ashtergedeeite en het perceel niets meer te redden was. Met de geringe hulpmiddelen die hun ten dienste stondenmoet men erkennen dat de bewoners van Bergen zich duchtig hebben geweerd. Jammerdat zij den goeden indrukdoor de talrijke, vooral ook uit Alkmaar toegestroomde menigte van hunnen arbeid verkregenten deele bediervendoor de onheusche ontvangstdie aan de door Bergen zelf te hulp geroepen corpsen ten deel viel. De scheld woorden en later iets ergers nog steenen zelfs die den helpers naar het hoofd werden geworpen hadden dezen het allerminst verdiend. Den geheelen middag was de Bergerweg met een menigte voetgangers en rijtuigen overdekt, 's Avonds te zes uren ongeveer waren de corpsen in de stad te ruggekeerd. Den 3 isvan wege de postduivenvereniging „De Ooievaar" uit 's Gravenhage een proefvlucht ge houden met 29 duiven. Des morgens te tien uren op het plein voor het station opgelaten kwam volgens ingekomen berichtde eerste omstreeks te 11.20 te 's Gravenhage aan. Zooals reeds vroeger gemeld is de luitenant ter zee le klasse J. J. Kraakman met 6 October a.s. ge detacheerd te Leiden aan het observatoriumhetwelk geschiedt, naaf. wij nader vernemen, ten einde zich verder te kunnen bekwamen om het volgende jaar als leeraar in de sterrekunde aan het Koninklijk Instituut voor de marine te Willemsoord op te treden. Yoor den wedstrijd tegen 22 October uitgeschre ven door de Kon. Liedertafel „Kunst en Vriendschap" te Amsterdamis o. a. een quartet ingezonden door de liedertafel „Arion" alhier. BURGERLIJKE STAND. GETROUWD. 2 Oct. Gerbrand Terluin en Cornelia Mors. J acob van Zwol en Johanna van Amstel.

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 3