■Stabs-fievicfiteti. de gemeenten Hellevoetsluis, Middelharnis, Terschelling, Urk, Vlieland Helder, Veere en Vlissingen toetestaan tot 31 Dec. 1886 verbruiksbelastingen te blijven hef fen en de aan de gemeenten Alkmaar, Hoorn Pur- merende en Edam bij de wetten van 30 Dec. 1876 verleende vrijstellingen alsnog 5 jaren te bestendigen. De begrooting van uitgaven voor den aanleg van staatsspoorwegen dienst 1882, bedraagt 1-1,725,000. Den 1 is te Moerdijkterwijl de es-predikant Koeken en de ex-kerkvoogd Vos afwezig waren de kerk door de burgers vermeesterd. Eerst begaf men zich naar de vrouw van den ex-predikant om den sleu tel te vragen en toen dit geweigerd was wierp men eenige ruiten der kerk in, klommen eenige lieden naar binnen en werd met hulp der buitenstaanden de sluiting der deuren verbroken. Onder luid gejuich stroomde de menigte de kerk binnen, waarna onmiddelijk de binnen deur van de zijde der pastorie werd dichtgespijkerd en verzegeld. Het gebouw wordt nu dag en nacht bewaakt door eene wacht van 2 burgers. Te Muiderberg zijn in den avond van 1 Oct. 2 boerenwoningen, de eene bewoond door 3 gezinnen, en 2 hooibergen afgebrand. 2 Spuiten uit Muiden en 1 uit Naarden hebben met de dorpsspuit samengewerkt om het vuur te beteugelen en naburige perceelen te be houden. Veel was verzekerd, maar beneden de waarde. Het stoomschip Ceres van de Kon. Ned. Stoom bootmaatschappij van Eeval met het restant lading naar Petersburg vertrokken is op Revalstein gestrand en vol water geloopen. De kapitein en 4 man zijn den 2 met eene boot van boord gegaan om assistentie, maar alleen de boot is ledig teruggevonden en een lijk is aangespoeld. Den 3 is de laatste trein van den Hollandschen spoorweg, zooals kortelijk onder de telegrammen in ons vorig nummer gemeld werd bij aankomst te 11.34 te Rotterdam door verkeerden stand van 2 wissels, op het rangeerterrein der staatsspoorwegen geraakt en tegen een locomotief en een bagagewagen geloopen ten gevolge waarvan de locomotief, de bagagewagen en een derde klasse rijtuig ontspoorden. 2 Personen werden gedood, de boerenarbeider W. Verhoeven uit den Alexauder- poider bij Kralingen, en zijn zwager J. v d. Zwam vrachtrijder te Scheveningen van den eerste was het hoofd van het lichaam gescheiden; een slager van Loos duinen werd een been afgereden, zijn zoon brak een been, de muziekdirecteur deVliegh te Rotterdameen conducteur en een slager uit 's Gravenhage braken eenige ribben, de hoofdconducteur bezeerde ernstig den rechterschouder een brievenbesteller en zijne vrouw bezeerden ieder een been, eene vrouw van een policie-agent brak een arm en werd aan het hoofd verwond. De 3 ontspoorde en de 2 aangereden rijtuigen zijn verbrijzeld. De machinist bemerkende dat hij op verkeerd spoor kwamheeft tegenstoom gemaakt en geremd doch de botsing niet meer kunnen vermijden hij kreeg een slag tegen het hoofd en de stoker werd achteruit in de kolen "gewor pen maar bezeerde zich niet. De aangehouden be ambte is op vrije voeten gesteld de toedracht der zaak is nog niet helder. Te Arnhem heeft den 3 een korporaal der infan terie in twist met zijne vrouwhaar een slag op het hoofd toegebracht en vervolgensmeenende haar gedood te hebben zich zeiven den strot doorgesneden. Zijne vrouw, die dit wilde belettenbekwam daarbij een steek in het oor. Beiden werden eenige oogen- blikken later bewusteloos en badende in hun bloed ge vonden. De toestand van den man is hoogst beden kelijk. Het echtpaar bezit niet minder dan 7 jonge kinderen. Het op Texel gestrande schip Jantina is den 3 afgebracht. De overeenkomst was bij welslagen f 500 bij mislukken f 150. De parochiale bewaar-, tusschen-, taal- en handwerk- scholen in het S. Lambertusgesticht te Kralingen zijn den 3 ingewijd en geopend met 150 leerlingen. - De commissie voor de watersnoodlijdenden in Limburg heeft den 3 hare taak volbracht, door de ver zending der uitkeeringen van f 107,233,62 naar 52 verschillende gemeenten. De verleende vergoeding be draagt van schade tot f 400Va van 400 tot 600 en van f 600 tot 800. De gemeenteraad van Monnickendam heeft den 3 eene nieuwe verordening op de belastingheffing aan genomen. Het belastbaar inkomen wordt belast naar klassen de hoogste 30- a 25000, de tweede f 25- a f 20000 bedragende en zoo verder afdalende. Yan elk vermoedelijk inkomen wordt f 300 afgetrokken. Meer dan 4 kinderen geeft verschuiving naar eene la gere klasse. Yan de le. tot de 6e. klasse wordt 3, van de 7e. tot de lie. 2s/<en zoo verminderende tot 2 p. c. geheven. Den 4 is te Veere een alleen wonend bejaard man dood in zijne woning gevonden. Hij lag geheel bebloed nabij de voordeur en zijn gelaat was door ver scheidene messteken gewond. In den vroegen morgen van den 5 is het van hout met fraaie zaal in moorschen stijlgebouwde café-Stroetman aan bet Westerhoofd te Amsterdam met al het daarin aanwezige door brand vernield. De Twentsche Bankvereeniging te Amsterdam stelt op 5 6 en 7 October de inschrijving tegen 116 p. c., open op 3,194,000 commanditaire aandeelen waardoor haar kapitaal gebracht wordt op 10 miljoen! Voor het gerechtshof te Amsterdam stonden den 5 terecht N. de Z., openbare koopvrouw, en J. de G., koopman beiden te Alkmaarbeschuldigd de eerste van enkelvoudige en bedriegelijke bankbreuk, de tweede van medeplichtigheid aan laatstgenoemd feit. De vrouw zoueen paar dagen vóór zij in April 1. 1. als winke lierster te Noordscharwoudo werd failliet verklaard, hare winkelgoederen des nachts naar Alkmaar vervoerd en verkocht hebben aan d. G., met wien zij verder was blijven samenwonen. Zij beweren dat de overdracht heeft plaats gehad ter afdoening eener schuld van 2000wegens op verschillende tijdstippen geleend gele, maar het openbaar ministerie, steunende op veler I getuigenis, houdt vol, dat de G., als arm bekend, nooit dit bedrag heeft kunnen uitleenen. Enkele verzachtende omstandigheden aannemende, eischte het O. M. tegen beiden eene correctioneele gevangenisstraf van 2 jaren. De beschuldiging van enkele bankbreuk, wegens het met houden van boeken, kon wegvallen, daar de kwade trouw niet gebleken was. Mr. Ph. A. Haas trachtte aan te toonendat er van geene verduistering van goederen, hoogstens van voorgewenden verkoop spraak kon zijn, maar hiervoor stonden de beschuldigden niet terecht. Van kwade trouw was evenmin sprake als van benadeeling der crediteuren, daar de baten des boedels gebleken waren de schulden verre te overtreffen. Hij verwachtte dus met vertrouwen vrijspraak. Uitspraak 11 October. Te Heveskes is beroepen ds. L. Scholtevan Oude Niedorp. r. De gemeenteraad van Bergen heeft voorwaarde lijke gunning verleend voor den aanleg van den paar dentram van Alkmaar naar Egmond aan Zee over Bergen. Hoofd-ingelanden van den Eilandspolder hebben met algemeene stemmen herbenoemd als dijkgraaf den heer J. W. Bek te de Rijp. Het gemeentebestuur van Oudorp heeft eene brand spuit van de nieuwste constructie aangekocht van de firma H. Beider Co. te Amsterdam. Tot wethouders van Oterleek zijn herkozen de heeren A. Couwenhoven en G. de Jong. In de den 5 gehouden vergadering van den raad kwam de vraag welk vergunningsrecht hier bij de in voering der drankwet zal worden geheven, nog niet tot beslissing. Ons eerstvolgend nummer zal de daarover gevoerde beraadslaging berichten inmiddels deelen wij thans reeds mede, dat een voorstel van den heer C. VY. Bruinvis, om dat recht op l0 te bepalen geen punt van behandeling kon uitmaken als niet onder steund dat een voorstel van den heer Kraakman, om dat recht op f 15 te bepalen, verworpen werd met 8 tegen 4 stemmen van de heeren Kraakman C. W. BruinvisStoel en Helling en dat de stemmen staak ten over een voorstel van den heer H. J. Bruinvis om dat recht op f 20 te bepalen. Vóór f 20 stemden de heeren C. W. Bruinvis, H. J. Bruinvis, He'ling Kraakman Conijn en Stoel. Over dit voorstel wordt in buitengewone vergadering den 6 's avonds te 7 ure eene beslissing genomen. De meerderheid der com missie van financiën stelde voor, f 25 te beffen. Den 5 viel een groot stuk deklood van een der beeren van deGrootekerk aan de zijde der Langestraat neder, gelukkig zonder 2 voorbijgaande dames te"treffen. r— Met genoegen verneemt men dat het aikmaar- sche Nuts-departement nog in deze maand het voor recht zaï hebben den heer A. Weruméus Buning, van 's Gravenhage weder in zijn midden te zien on treden. Het gunstig oordeelnu twee jaren geleden aan zijne hier voorgedragen „Marine Schetsen" ten deel gevallen en bij de uitgave er van door de critiek der pers bevestigdbelooft een aangenamen genot vollen avond. Op de tentoonstelling van Landbouw, die Vrijdag dezer te Schagen zal worden geopend, zijn de vol gende stadgenooten voor hunne inzendin gen bekrjond: de heer J. C. Ohmstede met een len prijs voor een stroosnijder met haver- en boonenbreker, met een twee den voor eene verzameling handgereedschappen voor akker- en tuinbouw, met derde prijzen voor werktui gen voor hooibouw en voor zuivelbereiding; de heer J. C. Levert met een eersten prijs voor kuiperswerk de heer S. J. Jonker voor een barouchet met een ge tuigschrift de heer J. H. Kottmann met een tweeden prijs voor sierplanten en voor planten uit de koude kas, voor bladbegonia's met getuigschrift en voor Eicus elastica met een bronzen medalje en de heer 0. Smit Cz, voor de schoonste appelen, met een tweeden prijs GEMEENTERA A D. No. 14. Zitting van Woensdag 5 Oct. 1881. Voorzitter de Burgemeester A. Maelaine Pont. Tegenwoordig 12 leden. Afwezig de heeren T. L. Koorn, wegens uitstedigkeidMr. A. P. de Langewegens ambtsbe zigheden, en J. C. Koorn. De Voorzitter opent de vergadering waarna "oedgeke n^tu'en c'er T0"£e vergadering worden gelezen en Voorzitter mede, dat het gemeentebestuur zich onmiddelijk na het overlijden van Prins Frederik der Neder landen met een adres van rouwbeklag gewend heeft tot Z. M. den Koning en H. K. Hoogheid Mevrouw de Prinses van Wied geboren Prinses der Nederlandende daarop ontvangen ant woorden van dankbetuiging worden voorgelezen. Voor kennisgeving aangenomen. Zijn medegedeeld de sedert de vorige vergadering ingekomen stukken. 3. Voorstel van Burg. en Weth. tot het verleenen van ver gunning onder de gewone voorwaarden aan G. Goes, zonder beroep alhier, tot het leggen van een riool in gemeentegrond, tot afvoer van vuil- en hemelwater uit het verbouwd wordende perceel aan de Laat, wijk A, No. 170, naar het gemeenteriool aldaar. Op voorstel van den Voorzitter dadelijk behandeld en het voorstel aangenomen. 4. Brief der kamer van koophandel ten geleide van een af schrift van het door haar aan C. de Groot c. s. te Egmond aan Zee gegeven antwoord op een ontvangen schrijven betref fende den aanleg eener paardentramlijn tusschen Alkmaar en Egmond aan Zee. In dat antwoord verklaart zjj met belang stelling kennis te hebben genomen van hun voornemen, om een paardenspoorweg van Egmond aan Zee op Alkmaar tot stand te brengen en hare ingenomenheid daarmede te betuigen, ove rigens de verzekering gevende, dat zij hunne plannen, hoewel die nog niet in bizonderheden kennende, in het algemeen ge nomen alle ondersteuning waardig acht en ook gaarne onder steunt. De communicatie tusschen de Egmonden en Alkmaar 61^C dfmgend verbetering en de door hen ontworpen weg za stellig aan de meerdere welvaart dier gemeenten zeer bevor- delyfc zijn. yoor kennisgeving aangenomen. t l °f van ^an Holland te Amsterdam om vergunning tot het aanleggen en exploiteren eener stoomtram van de Bier kade te Alkmaarnamelijk van den steiger der Nieuwedieper boot over den Achterweg aan de zijde van het Victoriapark en Kanaalweg langs de boomenstaande aan de kanaalzijde naar het station van de Hollandsche spoorwegmaatschappij, ten einde vervolgens aantesluiten aan de gevraagde lijnen Alk maar—Bergen enz. 6. Verzoek van Jan Holland te Amsterdam, om vergunning tot het aanleggen en exploiteeren eener stoomtram van het station der Holl. spoorwegmaatschappijin aansluiting aan de door hem aangevraagde lijn Bierkade—Achterweg—Kanaal- weg—station in de richting van den Kanaalweg aldaar ombui- gende, vervolgens den spoorweg kruisende, langs den Kanaal dijk westzijdevoortgaande tot aan de grens van Alkmaar om aldaar aantesluiten aan de lijnen BergenEgmond binnen.' Castricuin zijtak Egmond aan den Hoef—Egmond aan Zee en BergenSchoorl, voor welke lijnen vergunning aangevraagd is. Tevens geeft hij kennis, dat door dit verzoek het eerste door hem ingeleverde als vervallen beschouwd moet wordenuitge zonderd de daarin vervatte toelichtingen. Nos. 5 en 6 gesteld in handen van Burg. en Weth. om bericht en raad. 7Verzoek van bewoners der Clarissebuurt om verbetering der straatverlichting in verband met den minder gunstigen toe stand van den weg aldaar. Ter secretarie nedergelegd, om bij eene eventuëele uitbreiding der straatverlichting daarop zooveel acht te slaan, als de Raad vermeent te behooren. 8. Verzoek van K. Dz. Groot, kastelein alhier, om ver gunning tot het opbreken der straat aan de Bierkade, tot herziening van zijn verstopt riool. Gesteld in handen van Burg. en Weth. ter beschikking, na door den Voorzitter gegeven toelichting omtrent hetgeen voor afgegaan is aan de indiening van dit verzoek. 9. Verzoek van Jan Ris, houtvlotter, om vergunning hout te mogen vlotten in het afgescheiden kanaalvak van de Texel- sche brug aan de oostzijdezullende zorg dragen, dat noch de heer Hoogslagnoch de scheepvaart eenig oponthoud daarvan ondervinden. Gesteld in handen van Burg. en Weth. om bericht en raad. Zijn in behandeling genomen de volgende voor de leden ter lezing gelegen hebbende stukken. 10. Verzoek van P. van Driel, onderwijzer aan de open bare burgerschool, om eervol ontslag uit die betrekking tegen 1 December a.s.op grond zijner benoeming tot hoofd der 2e openbare school te Hellevoetsluis. Verleend op de gewone wijze. Van de commissie van financiën 11. Rapport op de begrooting van het burgerlijk armbe stuur voor 1882 in ontvang en uitgaaf bedragende 6661,15, wordende uit de gemeentekas eene subsidie aangevraagd van f 4348,verdeeld in1438,voor onderstand aan eigen armenf 2250,voor onderstand aan R. C. armen, beneden 60 jarente Alkmaar verblijvendeaan wie door het R. C. parochiaal armbestuur onderstand wordt geweigerd, en f 660, voor onderstand aan nederduitsch hervormde armen aan wie onderstand geweigerd wordt door de nederduitsch hervormde diakonie. De goedkeuring der begrooting wordt voorgesteld. Aangenomen. De heer Helling drong aan op afschaffing der wekelijksche en jaarlijksche collecten ten behoeve van het burgerlijk arm bestuur op grondin de eerste plaatsdat de opbrengst dier collecten niet strekt ten bate der armenmaar ten bate der gemeentekas. Hoe meer zij opbrengt, hoe minder subsidie ver eend wordt. In de tweede plaats drukt zij zeer ongelijk op de ingezetenenwant de een geeft niets en een ander meer of minder. Naar zijne meening heeft die collecte geen reden van bestaan. Dit gevoelen werd bestreden door den heer Verhoef! en den Voorzitter. Gedeputeerde Staten zouden geen genoegen nemen met een besluit tot weglating dier collecten als in strijd met het beginsel der armenwet, ondersteuning der armen door de kerkelijke en bijzondere instellingen van weldadigheid en niet erkennende verplichting tot het verleenen van onderstand. Die wet schrijft uitdrukkelijk voor, dat aan eene instelling van weldadigheid geen subsidie uit de gemeentekas mag worden verleend dan nadat gebleken is, dat ten behoeve van het betrok ken bestuur naar des Raads oordeel op eene billijke wijze bijge dragen werd door hen van wie overeenkomstig den aard der instelling in den regel bijdragen kunnen worden verwacht. Dat men zich onttrekt aan het geven, doet niets aan het beginsel af. in het stelsel van den heer Helling zou men nog meer posten moeten weglaten. Het gevolg van de vernieuwing van dat stelsel zou stads armenzorg worden. De heer Bruinvis de Lange is het in beginsel met den heer Helling eens. De ingezetenen geven niet naar hun vermogen en de Raad mag naar zijne meening niet medewerken tot zulk eene ongelijkma tige betaling, waaraan nog al kosten verbonden zijn. De heer Kraakman beschouwt de subsidie uit de gemeentekas voor een deel ook meer als eene toegemoetkoming in hetgeen de liefda digheid met doet. Men bedenke dat door het burgerlijk arm bestuur ook ondersteund worden de weezen en de armen niet tot een kerkgenootschap, welke vroeger behoorden tot het aal moezeniershuis. De meening van verscheidene ingezetenen, dat f16.?! ,ei£en'tjk geeft aan de stad, is dus minder juist en hij twijfelt met of menigeen zou anders handelen, wanneer hij wist, dat zijne giften bestemd waren voor zoo evengenoemde vroeger tot het aalmoeseniershuis behoorende armen. Nadat de heer Helling verklaard had, zijn gevoelen te handhavenwordt de beraadslaging over dat punt gesloten, ïaco Rapport op de begrooting van het burgerweeshuis voor 1882 in ontvang en uitgaaf bedragende f 13230,—. Onder den ontvang komt een bedrag van f 1488,97% voor als op brengst eener te houden inzameling van gelden bij inschrijving ol collecteeen post, welke gedurende de 2 laatste jaren niet op de begrooting voorkwam. Het houden dier collecte wordt noodzakelijkdoor dat het batig saldo van 1880 slechts f 518,48% groot is, 1029,56% minder dan het saldo van 1879, waarmede de begrooling voor 1881 opende, gevoegd bij de lagere opbrengst der arbeidsloonenthans geraamd op f 500, f 250,minder door het vertrek van 6 groote werk jongens uit het gesticht met 1 Mei 1882 en bij het vertrek van eene bestedelinge. Aangenomen. Rapport op de door regenten van het burgerweeshuis ingediende berekening van het bedrag der schadeloosstelling bedoeld bij art. 8 van het reglement voor die instelling, zijnde het bedrag der verplegingskosten van iederen ter verpleging aan geboden wordende wees voor 1882. Het voorstel strekt om het voorgedragen cijfer van 130,goedtekeuren. Aangenomen. 14. Verordening op de heffing ea invordering van een ver gunningsrecht (zie stadsnieuws). V'.rvolg en slot in een volgend nummer. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. 5 October. Door den Notaris BAKKER SCHUT. Ee° Koffiehuis en Tuin "Ons Genoegen," Geesterhout, sectie C, 500 en 501. Str. P. H. Korlvinke f 3900. Huis, N. z. Laat, A, 712. Str. N. J. Out 2325. (Afslag 12 October.) BURGERLIJKE STAND GEBOREN. 4 Oct. Jan Gerrit, Z. van Christiaan Friedt en Elisabeth Fehres. 5 n Hermma Jeanette Hendrica, D. van Heudricus Wilhel mus Bloemink en Hermina van den Berg. OVERLEDEN. 4 Oct. Gerrit van Gulik, 74 j. en ruim 11 m. 5 Johannes Jacobus Voogt, 68 j.

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 2