ISittuenlanb. RUSLAND. De toenemende dronkenschap heeft de regeering doen besluiten eene commissie te benoemen om dit betreurenswaardig feit te onderzoeken van hare werkzaamheden verslag uit te brengen en voorstellen te doen om verbetering te brengen in den tegenwoor- digen toestand. Voorloopig geeft zij in overweging het aantal feestdagen dat van 100 tot 148 per jaar belooptaanmerkelijk in te korten en den lust tot werken aan te moedigen. De belasting op gedestilleerd bracht in 1880 meer dan 1/3 van 's rijks inkomsten op. In den nacht van 29 op 30 September zijn op de kadettenschool te Petersburg 20 leerlingen in hechtenis genomen onder verdenking zich met nihilistische kui perijen in te laten. In hunne matrassen werden ver scheidene proclamation der nihilistische partij gevonden. Aanvankelijk meende men dat slechts twee kweeke- lingen zich daaraan schuldig maaktendoch later is het gebleken dat meerdere personen daarin betrokken waren. Aan eén dier twee kweekelingen gelukte het, vóór zijne gevangenneming verscheidene papieren te verbranden. Tot de uitgifte eener nieuwe 5 p.cts. leening van 100 miljoen roebel is besloten ter afdoening van de gedurende den laatsten oorlog bij de staatsbank aan gegane schuld van 50 miljoen en ter aanvulling der middelen van de staats-rentekas. ZWEDEN. Een in den koninklijken schouwburg ontstane brand die door den feilen wind zeer aange wakkerd werd, heeft aanzienlijke schade toegebracht aan de tooneelkleederen en toestellen zoodat de voor stellingen geruimen tijd geschorst zullen moeten worden. De zaal en het tooneel zijn behouden kunnen worden. ZWITSERLAND. Het internationaal socialisten- congres dat te Zurichzooals men zich herinneren zal niet mocht bijeen komen en daarna te Bern wilde vergaderen is thans onverwacht te Chur, de hoofdstad van het kanton Graauwbunderland vergaderd geweest. Burger Conzett uit Chur verwelkomde de leden ten getale van 25 opgekomen, 19 vreemdelingen en 6 Zwitsers, en was onder-voorzitter Becker uit Genève voorzitter en Simanowski en Bertrand uit Belgie secretarissen. O. a. werd als aller gevoelen uitgesproken datdaar het kapitaal ook op het vrije Zwitserland zijn stempel gedrukt had niet alleen de monarchiën maar ook de republieken sociale hervormingen noodig hebben. ALGERIE. Twee bataljons bezetten den 6 's mor gens de stellingen van het Belvedère te Tunis. Een ko- lonne die op weg was van Medjez-el-Bab naar Testoer, sloeg een aanval van Arabieren af. Den 10 's mor gens rukten de fransche troepen Tunis binnen en be zetten de stad en 2 forten. De europeesche bevolking was zeer tevreden. VEREENIGDE STATEN. Den 6 werd te Washing ton onder leiding van den heer Millerlid van het hoog gerechtshof, eene groote bijeenkomst gehouden om te beraadslagen over de oprichting van een hospitaal ter gedachtenis aan President Garfield. Eene commissie van 25 leden werd benoemd, om de middelen te onder zoeken waardoor aan het plan uitvoering kan worden gegeven. Een voorstelom de medewerking van het buitenland in te roepenwerd aangenomen. Het be richt dat de Koningin van Engeland waarschijnlijk bij de inschrijving in Groot-Brittannië zou voorgaan, lokte levendige toejuichingen uitevenals de mededeeling dat andere vreemde heerschers tot het fonds zouden bijdragen. Van verschillende voorname personea werden brieven van instemming voorgelezen, o. a. van President Arthur. Het doel isom voor de oprichting van dat hospitaal het spoorwegstation aan te koopen waar op Garfield geschoten werd. Dit gebouw staat op gouver- nementsgrond. De republikeinsche conventie te Nieuw-York besloot nog op hare laatste vergadering te handhaven de op haar programma voorkomende punten van hervorming sne naar de benedenstad liep en beproefde of ik je ook een oogenblik kon te spreken krijgen. Ik heb je veel te zeggen, Anna." „Ik jou ook Karei. Ik houd het hier in huis niet langer uit. Mijn vader heeft mij van daag weder mis handeld, omdat ik tegen dien slechten kerel, dien Bur- meister, niet vriendelijk genoeg was en „Die lomperd viel de jonge arbeider haar toornig in de rede, terwijl hij beide vuisten balde, „dieniets- waardige schurk hij is overal de eerste waar hij on heil stichten kan. In de fabriek heeft hij ook alleen de geheele verwarring bewerktmaar ik denkdat mijnheer Reimann het wel met het volk eens worden zal. Er is n.l. heden morgen een klein oproer geweest en Burmeister en nog twee anderen zijn weggejaagd. Toen hebben de anderen eenige afgevaardigden naar mijnheer gezondenzij vragen tien percent loonsver- hooging en een uur minder werken. Mijn vader heeft mij alles verteldhij was er bij, toen de lui in het kantoor kwamen en hun verzoek deden dat natuurlijk niet zal ingewilligd worden. Nu zal er wel een werk staking plaats hebben van den kant der vreemden. W ij Hermesdorfiers zijn natuurlijk op de zijde van mijnheer en hij heeft ook reeds gezegd dat hij ons niet in den steek zal laten. Zoo meende ten minste mijn vader." „Mijn God dat is verschrikkelijk," zeide Anna „ten laatste komt het nog tot moord en doodslag, zooals laatst bij de Diefniter kolenmijnen. Ik acht die men- schen tot alles in staat." „Dat maakt niets uit," lachte Karei„zoo erg zal het niet worden. Wij zijn er ook nog en wie mijnheer Reimann te lijf wildie heeft eerst nog met ons te doen." „Je lacht er om, Karei," riep het jonge meisjeverwijtend, „alsof de zaak slechts een grap ware en je dat woeste volk niet kendet. Als je ze maar eens bij ons hoordet schimpen en dreigen wanneer zij beschonken zijn dan zou je wel andera spreken. Ach God Kareiwanneer zij mijnheer Reimann iets uoen of de fabriek verbranden, dan kunnen wij ook alle hoop wel opgeven." Wordt vervolgd.') der ambtenaarswereld en krachtige voortzetting der ge rechtelijke vervolgingen tegen de in sommige postkan toren gepleegde knoeierijen. ZUID-AMERICA. Het congres van Peru machtigde den nieuw benoemden president Garcia Calderon tot het openen van vredesonderlingen met Chili. In Bolivia is tot voortzetting van den oorlog met Chili besloten. STATEN-GENERAAL. Bij de 2e. Kamer is ingekomen een ontwerp tot wijziging van hoofdstuk IX der staatsbegrooting voor 1880. De voorgestelde verhoogingen betreffen hoofd zakelijk eene schadeloosstelling voor onteigening van gronden tot verruiming van de Merwede ad ƒ17,272, en het tekort ten gevolge van de kosten der electrische verlichting van het Rijks-telegraafkantoor te Amsterdam, waarvan de inrichting eene uitgaaf vorderde van ruim 7500. De vestingbegreoting voor 1882 omvat de volgende werken en daarvoor uitgetrokken gelden: Nieuwe Hol- landsche waterlinie 320,300, stelling van den Helder 800,000, stelling van Amsterdam, met inbegrip van het fort bij IJmuiden, f 550,000, stelling van het Hol- lanasch Diep en het Yolkerak f 412,000 stelling van de monden van de Maas en van het Haringvliet f 395,000, waarbij nog komen f 151,700, als bedragen der artikelen 1,7 en 8 zoodat de begrooting totaal bedraagt 2,029,000. Aan het departement van marine is den 6 aan besteed het maken en leveren van eenen ijzeren kust lichttoren bestemd voor Mandanao (O. India), waar voor minste inschrijvers waren de heeren L. J. Enthoven Co. te 's Graveuhage voor 48,569. Den 6 is door de rotterdamsche policie bij aan komst van het stoomschip Calandde uit America overgebrachte italiaansche struikroover Guiseppo Ran- dazzi in ontvangst genomen. Hij is voorloopig in de gevangenis opgelotenom later naar Italië te worden vervoerd. De landman H. H., van Westzaau den 6 van de markt te Zaandam huiswaarts rijdende is door het schrikken van zijn paard met het rijtuig van den Hoo gendijk gevallenwaardoor een der passagiers een bejaard man, het sleutelbeen van den arm en 2 ribben brak. De kamer van koophandel te Amsterdam heeft den 7 met 9 tegen 5 stemmen, besloten, geen gevolg te geven aan de uitnoodiging der noorbrabantsche en limburgsche kamers tot bijwoning der vergadering te Utrechtomdat de kamer geene staatscommissie voor het aangewezen doel verlangt. De kamer van koophandel te 's Hertogenbosch zal zich doen vertegenwoordigen maar heeft bevorens op nieuw formeel besloten het tot dusver gevolgde vrij handelstelsel te handhaven. Den 10 had de bedoelde vergadering plaats; zij werd door zestien Kamers bijgewoond. Na heftige discussiën werd besloten tot het zenden van eeu adres aan den Koningwaarin verzocht wordteene staatscommissie in het leven te roepen om te onderzoeken welke ge volgen de wederinvoering van het protectiestelsel in de voornaamste rijken van Europa voor den nederlandschen handel, nijverheid en landbouw hebben kan, en aange boden wordtzoo noodig de regeering voor te lichten omtrent de maatregelen die onder de bestaande om standigheden in het belang dezer gewichtige bronnen van volkswelvaart behooren te worden genomen. Door B. en W. van Haarlemmerliede en Spaarn- woude is den 7 aanbesteed het bouwen van eene school voor 120 kinderen, met overdekte speelplaats en onder wijzerswoning in den Houtrakpolder. Minste inschrijver was de heer D. Limper te Baarn, a f 16,100. Bij kon. besluit van 7 dezer is tot lid der Alge- meene Rekenkamer benoemd jr. mr. J. A. Sandberg oud-lid der 2e Kamer. Uit de r. c. kerk te Gouda zijn in den nacht van 7—8 de offerbussen opengebroken en geledigd, en uit een opengebroken kast in de sacristie 2 zilveren hostiedoosjes ontvreemd. De dader heeft zich vermoe delijk daags te voren na de dienst laten insluiten. Den 8 is in een der localen van de le. Kamer de internationale visscherij-conferentie geopend door den minister van financiën van wien als minister van buitenl. zaken het initiatief tot het houden dezer bij eenkomst was uitgegaan. De minister van waterstaat was mede tegenwoordig. Nederland, Belgie, Duitsch- laudErankrijkEngeland, Zweden, Noorwegen en Denemarken zijn te zamen door 15 afgevaardigden ver tegenwoordigd terwijl het secretariaat wordt waarge nomen door E. R. bn. v. Weideren Rengers, commies bij het departement van waterstaat. Te Edam is den 8 eene harddraverij gehouden van 15 paarden, van welke den prijs en de 3 premiën behaalden Marianne, 1' Innocent, Emma en Mercurius, behoorende aan de heeren J. v. Dam te Amsterdam J. Koster te Beemster J. Boele te Buiksloot en K. Laan te Oosthuizen. Naar aanleiding van het jongste schrijven van be stuurders der Prins-Hendrik-stichting was tot 8 October reeds ingekomen f 1650, waaronder f 240 als jaarlijk- sche bijdrage. Bij kon. besluit van 7 Oct. is de heer J. J. Ha- betste Oud-Vroenhovenbenoemd tot archivaris in Limburg. Den 8 heeft men de in het vorige jaar in de Zuiderzee tusschen Kampen en Schokland gezonken nachtbootnadat door duikers de verschansingen en ankers waren afgenomendoor dynamietpatronen uit elkander doen springen, Duizenden visschen zijn door de ontploffingen gedood en naar boven komen drijven, waaraan zich dadelijk honderden zeemeeuwen te goed deden. Het stoomschip Telesilla in den nacht van 89 tot vertrek uit het Nieuwediep gereedis geloopen tegen het wachtschip Adolf van Nassaudat daardoor belangrijke schade kreeg. De Telesilla, die daarna achter uit werkte kwam met kracht tegen den steenen dam, waardoor het roer en vermoedelijk ook de vin zwaar beschadigd werdeneenige boegplaten scheurden en david en ankerstok braken. De laatste prijsvlucht voor dit jaar der haagsche postduivenvereniging „de Ooievaar" (de vorige hadden plaats uit OrleansGroningenVlissingen en Maas tricht) is den 9 uit den Helder gehouden. Bij heldere lucht en noordoostenwind werden de duiven te 8 u. 35 m. losgelaten. Nr. 1 en 2 van den heer G. G. W. v. d. Bergh kwamen te 's Gravenhage te 11 u. 50 in., nr. 3, van den heer J. D. Ehnle, 30 seconden later nr. 4 van den heer G. J. J. Boelen 3 minuten daarna, nr. 5 van den heer J. J. Frenay te 12 u. 1 m., nr. 6 van den heer J. J. G. v. d. Berg te 12 u. 17 m. enz. enz., zijnde nr. 16 te 3 u. 23 m. 30 sec. aangekomen. De prijzen 2 kunstvoorwerpen 1 zilveren en 2 bronzen medaljes, zijn aan genoemde 5 heeren ten deel gevallen. Bij gunstig wedor zullen nog een paar vluchten uit zee beproefd worden, De rechter van instructie te Rotterdam heeft den 8, van 10 tot 12% u., vergezeld van den stationschef, zich persoonlijk overtuigd, in hoeverre het spoorweg-on gelukvan 3 October door het personeel voorkomen had kunnen worden. Herhaaldelijk werd heen en weder ge spoord met waarneming van wisselstanden signalen enz. Uit dit onderzoek schijnt te zijn gebleken, dat de wisselwachters, die een goederentrein verwachtten, anders hadden moeten handelen dan zij gedaan hebben. Den 10 is te Ilpendam een Rijks-telegraaf kantoor ingericht voor telephoondienstgeopend. Namens het college van burgemeesters en secre tarissen in Noordholland werd den 10 ten raadhuize te Amsterdamaan hunnen secretaris, den heer P. B. J. Eerf, burgemeester van Westzaan en Koog aan de Zaan een bijzonder fraaie zilveren inktkoker met gou den penhouder vereerd. De gemeenteraad van Haarlemmerliede en Spaarn- woude heeft het vergunningsrecht voor den kleinhandel in sterken drank op 25 die van Naarden het op 20 en die van Egmond aan Zee het op 13 p. c. der huur waarde bepaald. De gebouwen en machineriën der voormalige In ternationale Suikerraffinaderij aan de Lijnbaansgracht en Lauriergracht te Amsterdam, alsmede de terreinen ter gezamenlijke oppervlakte van ,40,73, zijn den 10 in massa verkocht en toegewezen voor f 232,503, aan den makelaar H. Z. Koper. Te 's Gravenhage is eene maatschappij gevormd ter overneming, uitbreiding en exploitatie van „Zeerust" te Scheveningen met een kapitaal van f 360,000, uit te geven in 2 seriën van 180,000, waarvan de eerste reeds bijna geheel geplaatst is. De 4 p. c. leening der gemeente Maastricht is genomen tegen den koers van 99% p. c. De Haarlemsche Tramwaymaatsehappij heeft den gemeenteraad ontheffing verzocht van de verplichting om na 3 jaren in werking te zijn geweest, eene door den raad te bepalen bijdrage aan de gemeentekas te betalen. Zij meentdat zij, en door de 4/5 der door haar betaalde personeele belasting en door de verschaf fing eener nu reeds onmisbare verbinding van den Hout met het stationreeds voldoende voordeelen aan de gemeente toebrengt, en dat eene verdere directe belas ting geen recht van bestaan heeft. Bestuurders van het M useum van Kunstnijverheid te Haarlem hebben van den minister van binn. zaken de beschikking gevraagd over het daaraan grenzende stalgebouw, ten einde dat in te richten voor de teeken- schoolen tevens eene toelaag van 2000, hoedanige zij ook van de gemeente heeft verzocht. B. en W. van Leeuwarden stellen den gemeente raad voor, aan de Ned. Tramwegmaatschappij te Utrecht vergunning te verleenen tot aanleg van een tramweg van het spoorwegstation door de stad naar den Marsum- mer straatweg in aansluiting met den aan te leggen tramweg naar Dokkum. De gemeenteraad van Twisk waar, met het oog op het zielentalin het vervolg 3 verkoopplaatsen van sterkendrank mogen zijn heeft den Koning verzocht het maximum voor die gemeente van 3 tot 2 te willen verlagen. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft 3 gewe zen ambtenaren der Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegendie door de rechtbank te Middel burg veroordeeld waren tot 15 dagen celstraf wegens diefstal van gedeelten van spoorwegkaartjes bij ge brek aan voldoend bewijs vrijgesproken. De heeren Volkers Bos zijn aannemers ge worden van het verdiepen der bank voor de haven van Boulogne (Frankrijk); door de fransche regeering is hun ook opgedragen het verdiepen der bank voor de havens van Calais en Duinkerken. Onder de gemeente Reusel zijnwaarschijnlijk door het broeien van het hooi2 landbouwerswonin gen door brand vernield. Van het roerend goed is weinig of niets gered. Een toevallig in de gemeente zijnde venter in lompen heeftbij ijverige pogingen om het vee te redden ernstige brandwonden bekomen en moest toch nog 1 os2 koeien en 1 hokkeling in de vlammen zien omkomen. De panden waren verzekerd. Te Joure is dezer dagen overleden de heer Wes ters r. c. pastoor, een der snelste schaatsenrijders van ons land. Te Hoogwoud is bij herstemming tot lid van den raad verkozen de heer A. Koorn met 67 stemmen, tegen 59 op den heer J. Schermer. Ds. A. Geldermante Burg op Texelheeft be dankt voor het beroep naar Midlum. De telephoonmaatschappij te Amsterdam telt thans reeds 530 geabonneerden en 442 aangesloten pereeelen. Het aantal gevraagde verbindingen bedraagt reeds bijna 9000 per week. B. en W. van Deventer hebben den gemeenteraad voorgesteld eene nieuwe verordening voor het heffen eener directe belasting naar het inkomen waarbij de belastingschuldigen verdeeld worden in 31 klassen de eerste van f 500 tot f 600de 31ste van f 37000

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 2