STAATSLOTERIJ- No 4385 f 1000, No. 2845, 4897 en 12726 f 400, No. 12389 f 200 No. 192 7369 15984 16050 18860 en 19764 f 100. Dinsdag 31 Od. 3e lijst. No. 20557 f 2000, No. 5477 en 18648 1500 No. 7917 en 20143 f 1000 No. 10798 /200, No. 1619, 12174, 12859, 3 3690, 16027, 19189 100. i&eiUgtfatiövhe ttertchteu. Tentoonstelling te Schagen. Vervolg der LIJST V4i\ BEKRONINGEN op de Tentoonstelling van Landbouw te Schagen. fStabs-Bcricfiten. JülarKl- tit ücitrgbcyjtfitcn» i tot f 40000, wordende voor elke 5000 boven f 10000 eene nieuwe klasse gerekend. De aanslag geschiedt percentsgewijze voor alle klassen gelijk voor de eerste naar een belastbaar inkomen voor 400, voor de vol gende naar het middencijfer of naar het opgegeven juiste bedrag, dat niet nader behoeft opgegeven te worden dan °in ronde sommen van 100. qje Hem is tot predikant beroepen ds. A. H. 'Claasen van Egmond a. d. Hoef. Bedankt voor het beroep naar "W inkel door as. A. A. van Otterloo te Oss. De onbekende weldoener der Maatschappij van "Weldadigheid heeft op nieuw, door tusschenkomst van jr. mr. J. K. W. Quarles v. Uflord te 's Gravenhage f 8000 aan die instelling geschonken. De heer G. A. Hoogenstrateu laatstelijk hoofd ingenieur chef van het stoomwezen in N.-Indie, heelt concessie gevraagd voor een stoomtramweg van Gronin gen langs Hoogezand, Sappetneer, Zuidbroek en N oord broek naar Scheemda met een zijtak van Foxham over Slochteren naar Siddeburen. De heer G. Allevi, kon. inspecteur der uitgravin gen en monumenten te Offida, heeft andermaal, ten be hoeve van 's Rijks Museum van Oudheden eene ver zameling vóórhistorische oudheden uit Oost Italië af komstig aan de regeering ten geschenke gezonden. 4e Klasse. 10 Oct. Ie lijst. Londen, 11 Oct. De berichten uit de Transvaal zijn ongunstig. De engelsche troepen maken bewe gingen die op eene hervatting van den oorlog duiden. (Zaterdag bij het afdrukken der couraut nog niet bekend.) Rundvee. Koeien de meeste en beste melkgevende geb. '72, van Jb. Buisman, Zijpe, le prijs, met 10,75 kan melk per half etmaal; geb. '75, van M. J. Koelman, Zijpe, 2e prijs, met 10 kan; geb. '73, van J. Buisman, Zijpe, 3e prijs met 9 kan. Id., id., na 1 Aug. '81 gekalfd hebbende: Mane II, geb. ';78van J. WortelBeemster, le prijs gek. 19 Aug., van K. Hoogetoorn Beemster, 2e prijs. Bloemkweekerij. Tafelbloemstuk B. Droste Yelsen le prijs Gebr. Admiraalde Rijp 2e prijs J. IT. Kottmann Alk maar, 3e prijs. Twee tafelbouquetten C. Kwint, Beemster, le prijs; J. H. Kottmann Alkmaar, 2e prijs3e prijs, niet ingezonden. Tafelbouquetop 'oizondere wijze geschiktniet in gezonden. BalbouquetB. Droste, Velsen le prijs; J. H. Kottmann Alkmaar, 2e prijs; 3e prijs, niet ingezonden. BruidsbouquetC. KwintBeemster, le prijs 2e en 3e prijs niet ingezonden. Verzameling afgesneden bloemensmaakvol bijeen- geschiktle en 2e prijs niet toegekendM. van der Sluys Ursem 3e prijs. N ie t gevraagd bij het Programma. Ruinpaard P. EllerbroekHoorn Schapen met lammeren A. Heddes Schagen Broedmachines van VorteilierGooische Hoenderpark te Bussum Stier P. Glijnis Cz Oterleek Schot, P. Zwaag Barsinger- horn allen bestuursprijzen. Zaterdag is de landbouwtentoonstelling o.a. bezocht door den commissaris des Konings in Noordholland. De sectievergadering, dien dag tegen 's middags 2 uren uitgeschreven word wegens gebrek aan belang stelling niet gehouden. 's Avonds had in het schoollocaal onder voorzitter schap van den heer van Foreest van der Palm, de aange kondigde bijeenkomst plaats van de leden der Maat schappij van Landbouw, waarin de heer mr. J. P. A- mersfoort zou inleiden het onderwerp Welke zijn de beste middelen om het landbouwonderwijs ook voor vrouwen toegangelijk te maken. Spreker begon met eene schets eener noordhollandsche boerin uit de Ca mera Obscura van Beetsom aan te toonen wat de bestemming eener boerin isen in hoeverre wij sinds den tijd dat Beets zijn oordeel uitsprak zijn vooruit gegaan. Hoe hoog onze zuivelbereiding ook mocht staan aangeschrevenmet welk succes wij ook aan ten toonstellingen deelnemen, hoe gunstig de indruk mocht zijn door spreker te Schagen dienaangaande verkre gen toch meende hij dat men de oogen geopend moest houden voor de concurrentie uit het buitenland. Wij moesten niet rusten op reeds behaalde lauweren, want andere tijden stellen weer andere eischen. De tegenwoordige tijd vraagt intelleetuëele ontwikkeling naast practische bekwaamheid. Zij reiken elkaar de hand en steunen elkaar. Daarom wenschte spreker dat het lager onderwijs meer dienstbaar werd gemaakt aan landbouwonderwijs en dat ook vooral meisjes het laatste zouden ontvangen. Op onderhoudende wijze schetste spreker welk deel de vrouw in de werkzaam heden der boerderij heeftwat zij door hare ontwikke linghare zorg en bestuur vermag en hoe zij door haar man in zijn streven naar vooruitgang en verbete ring te volgen het voordeel van het bedrijf kan ver- grooten. Spreker stelde voor dat meisjes gedurende 3 jaren de vereischte opleiding zouden ontvangen aan eene industrieschool bijv., waar voorbereidende vakken worden onderwezen, om haar daarna aan vak-ofzuivel- scholen of aan de Rijkslandbouwschool te Wageningen met datgene in kennis te stellenwaarmede zij op lateren leeftijd den echtgenoot tot steun kunnen zijn. Het antwoord van den directeur der Rijks-landbouw school onlangs op de vraag van den heer Amersfoort gegeven, betreffende de mogelijkheid van het deelnemen door meisjes aan het onderwijs, had bewezen, dat daar voor geen beswaar bestond. Het eenige bezwaar zou zijn dat het onderwijs voor meisjes te omvattend zou wezen daarom was de oprichting eener zuivelschool wenschelijk. Yan cursussen die hoogstens 14 dagen duurden, was spreker afkeerighij wenschte degelijke opleiding.Met een opwekkend woord tot krachtige medewerking en steun eindigde spreker zijne verhan deling. Mevrouw Stormv. d. Chijs die de verga dering bijwoonde deelde hare ervaring mede die zij in verschillende werelddeelen ten opzichte van den landbouw had opgedaan, en uitte den wensch dat het streven van den heer Amersfoort mocht verwezenlijkt worden en men weldra den voet in den stijgbeugel zou zetten. Eene goed geslaagde uitvoering van „Vriend Frits'', door het rotterdamsche tooneelgezelschap onder directie van W. J. v. Zuilen en een zeer talrijk publiek be kroonden de ondernemingsgeest van den heer C. Kos. Maandag werd de algemeene vergadering gehouden onder leiding van den heer C. J. van der Oudermeu- len die haar opende met een kort woord waarbij hij o.a. het verlies herdacht door Vorst en vaderland geleden ten gevolge van het overlijden van prins Frederik en herinnerde aan den min gunstigen tijd, die de gtdauproductie gehad had en aan de moeielijke taak van de commissie, belast met het onderzoek van het Land bouwonderwijs. Uit het verslaguitgebracht door den algemeenen secretaris bleek dat het getal afdeelingen is gestegen van 80 tot 87, het getal leden echter ver minderde van 14915 tot 13349, hetgeen toegeschreven moet worden aan de verhooging der contributiede financiëele toestand der Maatschappij is eenigszins ver beterd het nadeelige saldo waarop het vorig jaar te wijzen was, is eenigszins, maar niet belangrijk vermin derd medaljes of diplomaas wegens het verkrijgen van acten voor landbouwonderwijs werden verleend aan J. Zeebuit, te Schoonrewoerd J. Vink, te Leksmond P. Bolzaartte Asperen C. Treurniette Bleiswijk, en A. de Leeuw, te Leiden het maandblad werd ge regeld uitgegeven onder redactie van den voorzitter mr. D. Visser van Hazerswoude die ook na zijne af treding als zoodanig zijne medewerking heeft toegezegd; In het verslag wordt de steun van de Maatschappij aan de zuiveltentoonstelling te Londen besproken. Ter Vergadering waren vertegenwoordigd 71 afdeelin gen, uitbrengende 721 stemmen. Ter sprake werd ge bracht het rapport der commissie benoemd door de alge meene vergadering van 1880, ter zake van het landbouw onderwijs. Een bezoek aan de Rijkslandbouwschool te Wageningen had haar doen zien, dat deze inrichting kon wedijveren met die van het buitenland, dat ééne inrichting echter onvoldoende is, om voor geheel Neder land te doen wat gedaan moet worden. Zij stelt voor: Dat de algemeene vergadering het hoofdbestuur machtige om met de regeeringde provinciale- en gemeentebesturen in onderhandeling te treden tot het oprichten van vakscholen voor den landbouw, op grond slagen in het rapport ontwikkeld 2°. dat de vergade ring een crediet toesta van 3000 gulden gedurende achtereenvolgende jaren tot het verleenen van eene subsidieindien deze onderhandelingen tot een ge- wenschten uitslag mochten leiden aan twee vakscholen voor de zuivelbereiding, eene in de provincie Noordhol land, eene in Zuidholland, ieder voor de helfe dier som. In de toelichting zeide de commissiedat het op richten van vakscholen voor alle vakken van den land bouw nuttig en noodig moet worden geacht, maar dat het onverantwoordelijk zou zijndie voor de zuivelbe reiding langer uit te stellen bij de krachtige pogingen, in deze door het buitenland aangewend en reeds met succes bekroond. Na re- en dupliekwaarbij o. a. mevr. Storm v. d. Chijs de noodzakelijkheid aantoonde, om ook de vrouw voor het onderwijs beter geschikt te makenhetgeen door de commissie echter geweigerd werd in haar aan de orde zijnde voorstel op te nemen, werd dit in zijn geheel en bij acclamatie door de ver gadering aangenomen. Voorts werd op dezelfde wijze een voorstel van de afdeeling Westland aangenomen om een adres van dankbetuiging te richten aan de Regeering voor de krachtige maatregelendoor haar genomen tot bestrijding der longziekte onder het rund vee. Het voorstel van Wormerveer, om het drukken van het jaarboekje, maandblad, billetten enz. in het vervolg uit te besteden meenende dat daardoor eene belangrijke bezuiniging kon worden verkregen, wordt na eenige besprekingen en overlegging door deD algemeenen secretaris van eene memorie, betreffende deze zaak, van den heer Roelants den drukker voor de maatschappij op voorstel van de afdeeling Dordrecht aldus gewijzigd dat de Algemeene Vergadering vertrouwende dat het Hoofdbestuur steeds zint op middelen van bezuiuiging in de administratie, het denkbeeld van uitbesteding in over weging aanbeveelt. Deze motie werd met meerderheid van stemmen aangenomen. Dezelfde afdeeling stelt verder voor wegens de niet in alle deelen gunstigen fiuan- cieelen toestand der Maatschappij voortaan slechts om de vijf jaren eene tentoonstelling te houden hetgeen echter bij acclamatie verworpen werd. Na het goed keuren der begrooting werd vervolgens overgegaan tot de stemming over de vraag waar het volgend jaar de tentoonstelling zal worden gehouden. Met 380 stemmen wordt Gouda gekozen. Het verzoek van bet genootschap voor Landbouw en Kruidkunde aan de algemeene ver gadering om bij de Regeering stappen te doen opdat het vervalschen van natuur- en margarine boterten gevolge waarvan onze boter een slechten naam op de buitenlandsche markten verkrijgtworde tegengegaan kon wegens het vergevorderde uur niet geheel behandeld worden. Tot lid van het hoofdbestuur uit Noordhol landin de plaats van den heer Bultman, die met 31 December aftreedt en niet herkiesbaar is benoemd de heer S. F. Sieuwertste Amsterdam, en tot lid der financiëele commissie in de plaats van den heer de Bie, die aftreedt en niet herkiesbaar is, de heer D. W. P. Wisboom van Giesendam te Amsterdam. De vergadering werd daarop geslotenwaarna een groot aantal afgevaardigden zich vereenigden aan een feestmaal in het locaal van den heer Boersma. Den volgenden dag was het aanhoudend ongunstige wede* het bezoek aan de tentoonstelling niet gunstig. De illuminatie werd door den regen onmogelijk gemaakt. Den 11 heeft de hard Iraverij plaats gehad. De prijs ter waarde van f 350, of 35 tienguldenstukken viel ten deel aan den heer G. Sevenhuijzen, te Warmenhui- zende premie ter waarde van f 100 aan den heer P. Smit, te Rotterdam. Op de lentoonstelling te Schagen zijn alsnog de volgende stadgenooten bekroond J. Heddes voor een vette koeinl. rasmet een bestuursprijsC A. J. Schrodervoor negen paar duiven met een bestuurs prijs J. H. Kottmannvoor tafelbloemstuk met een 3en; voor twee tafelbouquetten met een 2en; voor een balbouquet met een 2en prijs. In ons vorig nummer is abusievelijk het bericht omtrent eene beslissing van het classicaal bestuur in zake bezwaren tegen de gehouden stemming over de vraag kiescollegie of kerkeraad door eenige lidmaten ingebracht, onder stadsnieuws geplaatst. Het feit heeft plaats gehad te Oosterend op Texel. Den 8 werd de herinnering aan Alkmaar's ont zet door een groot deel onzer stadgenooten herdacht, door het uitsteken der vlaggen. Des avonds had op de Steenenbrug de aangekondigde muziekuitvoering plaats, die door fraai weder werd begunstigd. Eene dichte menigte verdrong zich den geheelen avond rondom de tent en in de aangrenzende straten. Met leedwezen zag men dat de jeugd tijdens de uitvoering voetzoe kers etc. wierp in de tentwaar de muziekanten geze ten waren. Dat men het verbod om vuurwerk af te steken overtreedtmoge af te keureu zijn maar kan aan een hollandschen jongen vergeven worden derge lijke handelingen echter verdienen ten strengste te worden gelaakt. Niet alleen wordt men daardoor af geschrikt om zulke uitvoeringen in het openbaar te gevenmaar men loopt bovendien het gevaardat niemand gevonden wordtdie bereid is bij die gele genheden op te treden. Moge bij eene volgende maal gewezen kunnen worden op eene verandering ten goede! Den volgenden dag had het huishoudelijk feest der Ontzetvereeniging plaats. Het muziekgezelschap Con cordia, waarbij de heer Hofmeester uit Amsterdam zijne medewerking verleende, en mevr. Kleine Gartman, ver schaften een genotvollen avond. De flinke wijze, waar op de verschillende nummers van het muzikale deel van het programma werden ten gehoore gebracht, waar bij de heer Hofmeester met zijn geacheveerd spel een krachtigen steun bood en de wegslepende voordracht van mevr. Kleine die zeker niet het minst aan het licht kwam in „Het Jurkje", bracht verscheidene malen de zaal in geestdriftdie zich op eene buitengewone wijze uitte bij de voordracht van het gedicht van onzen stadgenoot C. \V. B. en dat van Hofdijk „Van Alkmaar de Victorie". Een geanimeerd bal besloot den aange- namen avond die voorzeker het zijne zal bijdragen om de herinnering aan den roemvollen dag van den 8 October meer en meer in onze stad levendig te maken. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Correctioneele Terechtzitting van 11 October. 1. A. H., te Anna Panlownapolderdiefstal6 maanden gev., in eenzame opsluiting te ondergaan. 2. A. K., te Alkmaarmishandeling7 dagen gev. 3. J. E„ te Alkmaar, mishandeling, 1 maand gev. en 8 boetesubs. 1 dag gev. 4. J. M. H., huisvrouw van A. S., te Alkmaarmishande ling f 12 boetesubs. 1 dag gev. 5. A. V., te Alkmaar, diefstal, vrijgesproken. 6. W. C. van der S., huisvrouw van P. van der R., te Helder, mishandeling, t 8 boete, subs., 2 dagen gev. 7. J. T. en J. H., beide te Alkmaar, verbreking van sluiting, ieder 5 dagen gev. 8. J. B., te Hoornmishandeling, 2 maanden gev. en 8 boete subs. 2 dag. gev. 9. G. E., te Helder, desertie van boord als schepeling2 maanden gev., in eenzame opsluiting te ondergaan, f 10 boete, subs. 2 dag. gev. 10. J. S., zonder vaste woonplaats, bedelarij, 1 maand gev. in eenzame opsluiting te ondergaan, en opzending naar een bedelaarsgesticht. 11. L. van E., zonder vaste woonplaats 1 maand gev. 12. J. J., te Alkmaar, mishandeling, uitgesteld. BURGERLIJKE STANK. GETROUWD. 9 Oct. Leeuwe de Vries, wedr. van Neeltje Wiedijk en Maartje Veuger, wed. van Jacob Hopman. Pieter Stokman en Trijntje Bruin. Petrus Johannes van Laeré en Cornelia Magdalena Elisabeth van Heiningen. GEBOREN. 7 Oct. Johannes Petrus, Z. van Anthonius Peters en Bri- gitta Wilhelmina Cornelia Dekker. 8 AgathaD. van Pieter Meijer en Grietje de Boer. Gerrit Jan, Z. van Jan Kes en Maartje Hoogland. OVERLEDEN. 8 Oct. Johanna, D. van Errit van der Kooi en Anna van Dijk6 m. 10 a Cornelia Catharina, D. van wijlen Coenraid Eraneiseus Nieters en Alida Dekker 2 j. en G m. Alkmaar 10 Oct. Aangevoerd 1 Koe f 21005 vette Kal veren 36 a 9513 nuchtere f 7 a 17, 1006 Schapen f 20 a 3660 vette Varkens 0,58 a 0,64 per P., 15 magere Varkens f 18 a 22 per stuk. Amsterdam 10 Oct. 618 Runderen, vette f 0,70 a 0,82 p. P., Melk- en Kalfkoeien f 140 a 260 19 Graskalveren f 15 a 30, 36 nucht. Kalveren 6 a 12, 86 Schapen j 18 a 26, vette Varkens 52 a 58 ct. per P., 5 Biggen 6 a 12. Aardappelen. Hilleg. zand f 3,60 a 5,40friesche jammen f 2,50 a 2,60 dito eng. f 1,90 a 2 hamb. f 2,75 a 3 per mud. Aanvoer 4200 mujden. Handel alleen in frieschein zeeuwsche niets gedaan. Raapkoeken f 100 a 106 per 1000 P., Lijnkoeken f 10,50 a 14,50 per 100 P. Peterolie: in cons, f 12,25, loco 10, Oct. f 9,75 a 9,87 ft Nov. Dec. f 10, Jan.Maart 9,75 entr.

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 3