fiimtculaub. tbans wordt aangehaald als den krachtigsten waarborg voor den vrede en als de eenige vaste onwankelbare staatkundige betrekking. De Keizer bracht den 11 een bezoek aan de barones von Haijmerle. RUSLAND. De meeste leerlingen der kadetten- school die in hechtenis genomen waren als verdacht van deelneming aan nihilistische samenspanningen zijn weder op vrije voeten gesteld. Yan een paar andere scholen werden daarentegen eenige leerlingen gevan gen genomen bij twee hunner werden vele socialisti sche stukken gevonden welke de medeplichtigheid van anderen bewezen. Den 11 stonden te Petersburg te recht wegens het uitgeven van het revolutionaire blad Tscherni Pere del 4 personen, te weten: jonkvrouwe Maria Kryloff, de student Pjankoff, de edelman Teszlenko-Prichodko en de officierszoon Perepletschikoff. De drie eerstge- noemden worden beschuldigd te behooren tot een ge heim genootschap zooals blijkt uit een in de woning van Maria Kryloff gevonden program en uit het eerst- nummer van genoemd blad en de twee eersten boven dien van gebruik gemaakt te hebben van valsche ver- blijfpassen. De vierde heeft volgens eigen bekentenis deel genomen aan de oprichting eener geheime drukkerij tot uitgaaf van een aan de regeering vijandig blad. De beide eerstgenoemden zijn vroeger ook reeds in hechtenis geweestals verdacht van deelneming aan revolutionaire woelingen. Op verzoek van don minister van binnenlandsche zaken werd de zaak in eene niet openbare vergadering behandeld. Het talrijk opgekomen pnbliek moest dientengevolge de zaal verlaten. BULGARIJE. De Vorst deed een reglement be treffende de instelling van een raad van state bekeHd maken. Die raad zal bestaan uit de ministers uit 4 door den Vorst te benoemen personen en uit 8 door het volk te kiezen leden. Het mandaat der door den Vorst en het volk gekozenen duurt 3 jaren. Na ver loop dier 3 jaren hebben nieuwe benoemingen en ver kiezingen plaats. De taak dier instelling zal zijn den Vorst van raad te dienen omtrent de zaken van bestuur. VEREENIGDE STATEN. In de zitting van den Senaat van den 10 werd door den heer Pendleton voorgesteld den heer Bayarddemocraattot tijdelijk voorzitter te benoemen. De heer Edmunds stelde voor, vooraf de onlangs voor Nieuw-York en Rhode-island benoemde leden toe te latenwelk voorstel verworpen werd met 34 tegen 33 stemmen. Daarna werd eerst genoemd voorstel met 34 tegen 32 stemmen aangeno men en aanvaardde de heer Bayard het voorzitterschap. Mocht president Arthur sterren vóór de bijeenkomst van het congres in December a.s., dan zou dus een democraatgenoemde heer Bayard als president op treden. Daarna werd de zitting verdaagd. Guiteau, de moordenaar van den president, heeft zijne levensbeschrijvingdie hij aan een stenograaf op gaf, met de volgende wartaal geëindigd „Ik zoek eene vrouw, eene elegantevermogendechristelijke dame beneden de dertig jaar en die tot eene familie van den eersten rang behoort. Elke vrouw, aan deze vereischten beantwoordendekan zich met volkomen vertrouwen hier tot mij wenden. Ten slotte moet ik verklaren reeds sedert twintig jaren te hebben gedacht, president der Republiek te zullen worden, en deze gedachte heeft mij ook nu nog niet verlaten. Evenals Lincoln en Garfield zal ik stellig en zeker door de genade Gods tot dien post verheven worden." Sommigen beweren, dat hij die wartaal openbaar laat makenalleen om door te gaan voor krankzinniganderen daarentegen dat hij werkelijk krankzinnig is ook blijkbaar uit an dere handelingen. Hij drong bij den stenograaf er vooral op aanzijn voorkomen en zijn kleeding nauw keurig te beschrijven de woorden moord of moordenaar hinderen hemwant hij heeft president Garfield slechts verwijderd. Den 2 is te Noordscharwoude een 13jarig zoontje van J. B., terwijl de ouders ter kerk warenverworgd. De justitie heeft zich de zaak aangetrokken. Den 5 werd schipper P. Drop van Vlaardingen van daar met zijn schuitje met aardappelen naar Schie dam zeilende door het vallen van den mastdie op zijnen nek neerkwamgedood. De gemeenteraad van de Zijpe heeft den 7 het vergunningsrecht voor tapperijen bepaald op 20 p. c. der huurwaardetot onderwijzeres te S. Maartensbrug benoemd mej. S. Tanja van Amsterdam de bezoldi ging der onderwijzeressen gebracht op f 650 met 4 tegen 2 stemmen verworpen een voorstel van den heer Nobel om eene som uit te trekken voor schoolbiblio theken en de begrooting voor 1882 vastgesteld op f 35,199,11% waarbij voor onderwijs 15,435 voor armwezen 9585 uitgetrokken en het bedrag van den hoofdelijken omslag op 8000 bepaald is, Den 7 is in eene slaapstede te Breda aangehou den N. Driessengepensioneerd o. i. soldaatbij zich hebbende een jongen van 13 en een meisje van 11 jaren, kinderen van de wed. v. L. te Bergen op Zoomdoor hem gestolen om hem door bedelen een middel van bestaan te verschaffen. Hij liet de kinderen gebrek lijden en verteerde het opgegaarde aan drank. In den nacht van 78 is het kind van een schipper, met zijn vaartuig te Leiden liggende, gestikt, terwijl zijne 3 andere kinderen des morgens geheel ver doofd waren. Onder vermoeden van zijne kinderen door ontwikkeling van kolendamp en het dichtstoppen van alle luchtgaten te hebben willen dooden is bij gevan kelijk naar 's Gravenhage overgebracht. Zaterdag 1.1. hield de Postduiven-vereeniging „Pro Patria" te Rotterdam een wedvlucht uit Schagen uit geschreven door de Holl. Maatschappij van Landbouw, welke tevens twee medaljes voor bovengenoemde ver- eeniging uitloofde. De duiventen 12 uren opgelaten, behaalden prijzen als volgt: le prijs zilveren medalje, duil van den heer G. Gerardte 4 u. 4 m. 7 sec.; 2e prijs, bronzen mtdalje, duif van de heeren C. v. d. Lin den en A. Muysson, te 4 u. 18 m. te Rotterdam te ruggekeerd. Zaterdag-avond werd in het Prinses-Marie-park te Amsterdam in den schommelbak gearresteerd eene dienst meid, die in den laatsten tijd door hare groote uitgaven, o. a. voor champagne en gebak, en door het weggeven van geld de opmerkzaamheid der policie had gewekt. In haar bezit werd 15 gevonden zij moet in hare dienstbij den heer B., aan de Parkstraatf 85 in bankpapier ontvreemd hebben. Te 's Gravenhage is den 9 in den ouderdom van 69 jaren overleden de heer A. M. de Rouville oud-gouverneur van Curafao. Den 10 is te Haarlem gearresteerd de beruchte dief Paulus Selraad oud 41 jaren, kleermaker van be roep die reeds meer dan 20 jaren in de gevangenis heeft doorgebracht en eerst onlangs ontslagen was. Thans had hij bij den winkelier A. v. d. Möhlen een stuk japonnenstof ontvreemd, ter waarde van ongeveer 20, dat hij bij zijne aanhouding nog in zijn bezit had. De vrijzinnige kerkelijke kiesvereeniging „Geloof, Hoop, Liefde" te Delft heeft zich den 10 ontbonden. Gedurende haar 13jarig bestaan waren hare candidaten nimmer verkozen. Bij de laatste verkiezing bekwamen deze slechts 60 stemmenhoewel de vereeniging nog 200 leden telde. De gemeentebegrooting van Barsingerhorn is den 11 vastgesteld op een bedrag van f 17,600, waaronder f 10710 voor kosten van het lager onderwijs. Het gerechtshof te Amsterdam heeft den 11 de openbare koopvrouw uit Noordseharwoude en haren medeplichtige tot 18 maanden celstraf veroordeeld wegens bedriegelijke bankbreuk door ve-duistering van goederen. De veroordeelden hebben cassatie annge- teekend. Den 12 is in eene sloot tusschen Haarlem en Heemstede gevonden het lijk van een werkman uit laatstgenoemde gemeente, die naar de stad was geweest om boodschappen te doen en vermoedelijk door de duis ternis in het water was geloopen. Toen hij opgehaald werd had hij nog een brander met lampenglas in de hand. Hij laat eene weduwe met kinderen achter. De terreinen der suikerraffinaderij aan de Laurier gracht te Amsterdam zijn eigendom geworden van het r. e. maagdenhuis. Voor de geldleening der gemeente 's Gravenhage ad f 450,000, ter voorziening in de kosten van buiten gewone werken, is ingeschreven ƒ915,000. De gemeen teraad heeft de leening toegewezen tot den koers van 99"/n p. e.. Door tusschenkomst van den zwitserschen consul te Rotterdam is voor de slachtoffers der bergstorting te Elm tot nu toe bijeengebracht ruim 3000. De gemeenteraad van den Haag heeft het ver gunningsrecht voor tapperijen niet alleen gesteld op 25 p. c. der huurwaarde, maar ook met groote meer derheid verworpen een voorstel om eene vermindering van 'U toetestaan aan hen die van zaterdagavond tot maandagochtend geen sterken drank verkoopen. Te Amsterdam is mede tot het maximum besloten maar met de vermindering. Helder en Barsingerhorn zullen eveneens 25 p. c. heffen. Bij de 2e. Kame. is een wetsontwerp ingediend tot onteigening ten behoeve van den aanleg van een zandweg te Nijeveeti. De Compagnie Générale d' Eleetricité te Parijs heeft vergunning bekomen om eenige pleinen te Am sterdam electrisch te verlichten. De schadebij het voorgenomen vertrek van het stoomschip Telesilla aan's Rijks havenwerken te Nieuwe- diep toegebrachtis op 1500 getaxeerd. De engelsche gemachtigden hebben in de inter nationale visscherij-conferentie voorgesteld dat alle visschersvaartuigen op de vlag en langs de zijde van het schip een ambtelijk geregistreerd nummer zullen dragen opdat bij aanvaringen roof van want en ver nieling van netten blijke wie de schuldige is. Ten gevolge van reparatie aan de groote of Hondsbossche schutsluis te Zaandam, zal de passage voor schepen met staanden mastalsmede voor rijtuigen over de brug aldaar, van 22 tot 30 October gestremd zijn. Met het oog op de beschikbare gelden heeft de minister van oorlog bepaald dat van 15 October tot 31 December de aanvragen om verlof van de miliciens der lichting van dit jaar moeten ingewilligd worden voor zooveel daartegen geene overwegende redenen bestaan echter niet van hendie zich tijdens hun verblijf onder de wapenen niet goed gedragen hebben of in geoefendheid achterlijk zijn. Tot adjunct-directeur van de landbouwkolonie Nederlandsch Mettray, op Rijsselt bij Zutfen, is benoemd de heer J. v. Dam gepens. le luitenant der infanterie te 's Gravenhage. De heer Gerritsen burgemeester van Breskens heeft gunning gevraagd voor den aanleg van een stoom tramweg van Breskens langs den grooten Rijksweg naar de belgische grens. De gemeenteraad van Soest heeft den heerStem- ler c.s. te Amsterdam vergunning verleend tot aanleg en exploitatie van een stoomtramweg door de gemeente, en aan den heer Metelerkamp c. s., mede te Amster dam 20 bunders heidegrond te Soesterberg verkocht, ten behoeve van eene drinkwaterleiding voor de ge meente Utrecht. De gemeenteraad van Wijmbritseradeel heeft aan de Ned. Tramwegmaatschappij concessie verleend voor een stoomtram op den grintweg door de gemeente, in de lijn SneekJoure. De gemeenteraad van Lienden heeft eene jaar- lyksche bijdrage van f 250 voor den aan te leggen stoomtramweg KesterenLiendenTiel toegezegd. De gemeenteraad van Druten heeft het verzoek van den heer Witkamp te Amsterdam om van de ge meentewegen gebruik te mogen maken voor eene stoom- tramhjn KesterenWijchen,met bijna algemeene stem men afgewezen. De heeren A. G. Dijkerman en S. Brons te Breda en W. v. Leeuwen te Hellevoetsluis hebben den ge meenteraad van Hellevoetsluis vergunning gevraagd voor het leggen van rails voor een stoomtram door de gemeente, in aansluiting met de lijnen naar Rotterdam. De gemeenteraad van Zwolle heeft besloten tot instelling van eenen opleidingscursus voor den hoofd onderwijzersrang. Door wijlen den heer T. Sanders Jr. is aan de diaconie der ned. herv. gemeente te Amsterdam een legaat van 1000 vermaakt. De Amsterdamsche Omnibusmaatschappij heeft gunning gevraagd voor eene electrische tramdienst langs den Rijksstraatweg van Amsterdam naar Sloterdijk. De gemeente Ommen is aangewezen als standplaats van een postkantoor. De heeren de Vogel, Waal Co., en J. C. Slin gervoet Ramondt te Arnhem ea Krom Co. ts Am sterdam hebben den gemeenteraad van Arnhem gunning gevraagd voor eene algemeene telephonische verbinding binnen die gemeente. De heer Montijn te Gouda heeft concessie ge vraagd tot droogmaking van de Westpiassen onder Aalsmeer en Leimuiden. B. en W. van Rotterdam stellen den gemeente raad voor de goedkeuring eener overeenkomst met de Imperial Continental Gas-Association aantegaan voor 30 jaren, van 1 Jan. 1886 tot 31 Dec. 1915. De Association zal eene nieuwe fabriek op een door baar te koopen terreinonder de gemeente Delfshaven moeten stichten en de bestaande bij het Westplein vóór 1 Jan. 1888 buiten werking moeten stellen. De ge meente is bevoegd de overeenkomst van 3 Febr. 1879 betreffende de straatverlichting telkens voor 10 jaren te verlengen. Aan particulieren mag het gas niet duur der berekend worden dan hetgeen in een vorig jaar daarvoor te 's GravenhageUtrecht en Brussel is ge noten. Wordt de overeenkomst na 30 jaren niet ver nieuwd dan heeft de gemeente het recht alle gebou wen en werktuigen tegen taxatiezonder de winsten der fabriek in aanmerking te nemen te naasten en verlangt zij de exploitatie aan particulieren te laten dan zal de Association de voorkeur worden gegund mits zij bewillige in de gunstigste voorwaarden door anderen aangeboden. Mej. A. M. Schreuderden 17 April in het vrouwenhuis te Rotterdam overleden, heeft hare nalaten schap na aftrek van eenige legaten, vermaakt aan de ned. herv. diaconie, het geref. burgerweeshuis, het Ned. Zendelinggenootschap en het Bijbelgenootschapelk voor 1/4. Het comité der handelsvereeniging te Bethlehem, in den Oranje-Vrijstaat, heeft aan het bestuur der Ne derlandschZuidafricaansche Vereeniging een schrijven gericht, waarin dank betuigd wordt voor de sympathie, den stamgenooten in Zuid-Africa en vooral in de Trans vaal betoonden het verlangen geuit naar verlevendi ging der handelsbetrekkingen met Nederlandwaartoe in den Vrijstaat groote begeerte bestaat. Moeten de goederen alsnog ook over Engeland verzonden worden, het comité hoopt dat hierin verandering komen en de Ned.-Afr. Vereeniging het in correspondentie met hol- landsche fabrikanten brengen zal. De heeren Boks en Schmiill te Amsterdam noodigen fabrikanten en koop lieden die gehoor wenschen te geven aan de oproe ping der Bethlehemseke Handelsvereeniginguit, hun naam en adres op te geven ten einde op een nader te bepalen dag eene bijeenkomst te houden. De kerkeraad der ned. herv. gemeente te Amster dam heeft aan ds. H. V. Hogerzeil opgedragenvoor de leerlingen der 3 hoogste klassen van het gymnasium, de hoogere burgerschool en de handelsschool een cur sus over de christelijke godsdienst te houden in een van de localen der Nieuwe kerk. Genoemde kerkeraad heeft met algemeene stemmen afgewezen het verzoek van den heer Nonhebei c s., om tot den Kerkeradenbond toe te treden. Bij de commissie voor het Werklieden-Pensioen fonds zijn tot 20 Sept. toezeggingen ingekomen van maatschappijen en particulieren voor eene som van 4716 aan bijdragen in eens en voor 433 aan jaar- lijksche bijdragenterwijl de somnoodig geacht om tot de oprichting te kunnen overgaanop 20,000 wordt begroot. De gemeenteraad van Tilburg heeft aan den heer J. W. F. Levelt c.s. te Rotterdam gunning verleend voor een stoomtramweg van Tilburg naar Dongen en de haven van Groenendijk terwijl op de aanvraag van den heer J. v. d. Elzen om gunning voor dergelijken weg naar Goirlebestoten werd hierin niet te treden zoolang de tramweg naar de Koningshoeven niet vol tooid is. De heer Puls heeft aan de Wagenstraat te 's Gra venhage 2 perceelen, samen 22 ellen breed, aangekocht, en wil op den grond daarvan een theater bouwen tevens geschikt om ingericht te worden voor de voor stellingen van Carrébenevens eene passage 8 ellen breed, aan weêrszijden geflankeerd door 30 winkelhuizen en een bótel. De minister van justitie is voornemens aan den arbeid in de gevangenissen eene noodzakelijke uitbrei ding te geven en die ook op de bedelaarsgestichten van toepassing te makenen wel door het aantal werkuren belangrijk te vermeerderen. De Augustus-collecte der unie „Een school met den bijbel" heeft 91,500 opgebracht. De minister van binn. zaken heeftnamens den Koningaan de leden van het bestuur dezer Unie, in antwoord op hun adres van 16 Sept., waarbij zij, ver klarende dat hunne vereeniging is eene voortzetting van het volkspetitionnement tegen de bekrachtiging der schoolwethet beramen vroegen van maatregelen tot zoodanige inrichting van de openbare lagere scholen, dat de voorstanders van scholen met den bijbel er vrede mede kunnen hebben geantwoord dat hunne bezwa ren reeds in 1878 ernstig overwogen en niet voor in williging vatbaar bevonden zijn, dat in hun adres geene nieuwe redenen worden aangevoerd en datmocht al aanvulling of wijziging der wet noodig blijken letter en geschiedenis van het grondwettig voorschrift niet toelaten het openbaar onderwijs overeenkomstig hun

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 2