No. 123". Drie en tacfitigste Jaargang. 1881; 16 OCTOBE R. ZOND G TWEEDE BEAD. Prijs der gewone Advertentiën Buttcnlanb. iSitincnlattb. mé J MS T JE ÏLD A M. n,,U „f,,,, r.on n a CJ !n ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Dondordag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Van 15 regels f 0,75; iedere regel meer ƒ0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. RUSLAND. Aan de Köln. Zeitung wordt bericht, dat de minister-president Walujeff in staat van beschul diging zou worden gesteld wegens het vervreemden van staatsdomeinen ten eigen bate. Hoewel men gelooft, dat het zoover niet komen zal om niet nog hoogere per sonen in de zaak te moeten betrekken zoo is het een feit, dat die minister heet ziek te zijn. SPANJE De opening van den nieuwen spoorweg te Caceres waardoor de afstand tusschen Madrid en Lissabon met 1/3 verminderd wordt, had den 8 in te genwoordigheid van den Koning van Portugal en van dien van Spanje plaats onder zware'stortregens. De vorstelijke personen woonden alle feestelijkheden bij waaronder een stierengevechten des avonds te 11 uren keerde de Koning van Portugal naar Lissabon terug. De bijeenkomst dier twee Koningen heeft weder aan leiding gegeven tot het bespreken van het Iberisch verbond door de dagbladen. TURKIJE. Bij besluit van den Sultan is in be ginsel de aansluiting der oostenrijksche en turksche spoorwegen goedgekeurd verder zal de zaak na nader overleg geregeld moeten worden. De Sultan heeft aan den engelschen en den franschen gezant medegedeeld, dat het zenden van oorlogschepen r.aar Egypte onnoodig was daar de orde en rust al daar verzekerd waren en verzocht die schepen niet te laten vertrekken. In de vergadering van de gemachtigden der fondsenhou ders te Konstantinopel is den 13 besloten den raad van be heer over de belastingen samen te stellen als volgthet engelsehe lid zal gekozen worden, hetzij door dt> engelsche bank of den raad van buitenlandsche effectenhouders hetzij in eene vergadering van engelsche en nederland- sche houdersde overige leden worden öf door de bankiersvereenigingen öf door de fondsenhouders zeiven gekozen. De wensch der turksche gemachtigden om de rente niet te berekenen naar den koers van uitgifte der leeningen, maar naar de werkelijk ontvangen som men te weten na aftrek der verschillende commissie- gelden is na levendige beraadslaging op verzoek der buitenlandsche -gemachtigden ingetrokken. Overigens heeft de Porte toegestemd in de vermeerdering van het aantal districten waar de raad van beheer het recht van toezicht op de zijde nijverheid zal hebben waar door hij jaarlijks over 24000 meer zal kunnen be schikken. Verder was zy bereid om voor de inkomsten van Cyprus en den cijns van Bulgarije vergoeding te geven. De te Mekka Aden en Djeddah voorgekomen cho- lera-gevallen hebben de internationale gezondheidscom missie te Konstantinopel met algemeene stemmen doen besluiten de bedevaarten van muzelmannen naar Mekka dit jaar met alle baar ten dienste staande middelen te verhinderen. De Porte heeft beloofddie commissie zooveel mogelijk te zullen steunen in de uitvoering van dat zoo door haar als door alle mogendheden goedge keurde besluit. Een russisch schip met bedevaartgan gers werd reeds aangehoudende kapitein van een turksch schipdat ook aangehouden werdverzette zich tegen dien maatregel en wist van de Porte eene ver klaring te verkrijgen dat de op zijn schip aanwezige bedevaartgangers niet onder die bepalingen vielen. Alle leden der commissie hebben daarop gedreigd, hun ontslag te zullen nemen mocht de Porte dat besluit niet in trekken. Men verwacht, dat de Sultan zijne regeering niet de hand boven het hoofd zal durven houden. ZWITSERLAND. Op het te Chur gehouden interna tionaal socialisten-congres werd o.a. verslag uitgebracht over de vorderingen van het socialisme in de verschil lende landen waaraan de volgende bizonderheden ont leend worden. In Hongarije wordt het aantal socialisten op 18000 geraamd die goed georganiseerd en in het bezit van een nieuwsblad en eene eigen drukkerij zijn. Hunne denkbeelden komen overeen met die der duit- sche socialistendoch zij stemmen niet in met de meeningen en bedoelingen der revolutionaire socialisten. In Belgie is de toestand niet bemoedigend. Werksta kingen waren daar niet gemakkelijk tot stand te bren gen en de uitgaaf der socialistische bladen moest bij gebrek aan steun tot eens in de 14 dagen beperkt worden. Het bericht uit de Yereenigde Staten was ook minder gunstig. In 1877 stemden 50000 personen in de verschillende staten voor socialistische candidaten steunden 15 dag- en weekbladen hunne richting en in 1878 werd een hunner geestverwanten zelfs tot een belangrijk gemeentelijk ambt te Chicago benoemd. Thans was door de betere tijden hun aantal belangrijk ver minderd en het getal hun gunstig gezinde bladen tot op de helft gedaald. In Erankrijk won het socialisme en het was daar zelfs tot eene macht geworden waar mede alle partijen rekening moesten houden. Er werd zelfs voorspeld dat bij de eerstvolgende verkiezingen de socialistische candidaten 100,000 stemmen zouden verkrijgen. De volgende vergadering wordt in 1883 te Parijs gehouden. Het is uit de nadere berichten thans gebleken dat de kantonnale regeering van Grauwbunderland vóór de opening van het congres niet bekend was met het voornemen, om te Ohur te vergaderen en dat die regee ring geweigerd heeft te voldoen aan het verzoek van den bondsraad om opgave van de deelnemers aan het congres, op grond van onbevoegdheid, daar degrond- wet uitdrukkelijk het vrije recht van vergadering aan iedereen zonder uitzondering waarborgde. De internationale bijeenkomst voor het goederenver voer op spoorwegen is den 10 gesloten nadat men het eens geworden was over een ontwerp betreffende de uitvoering der vastgestelde bepalingen en aangeno men bad een voorstel tot het oprichten van een inter nationaal bureau. De genomen besluiten zullen door den bondsraad aan de verschillende regeeringen mede gedeeld worden, om na den ontvang der antwoorden de vraag te beslissen, of de bijeenkomst voor de derde maal zalplaats hebben. BULGARIJE. De oud-minister Zankoff, de groote tegenstander tegen de dictatuur van vorst Alexander en daarom zelfs een oogenbük gevangen genomen ge weest heeft bij de rechterlijke macht te Sofia eene hooge betrekking gekregen en reeds aanvaard. ALGERIE. De consul generaal van Erankrijk Roustan gaf den 12 bij eensluidend schrijven aan de vertegen woordigers der mogendheden kennis van de bezetting van Tunis de hoofdstad van het regentschap krachtens eene overeenkomst met den Bey. Al de consuls er kenden he: noodzakelijke dier bezetting, uitgezonderd den italiaanschen consul die er tegen protesteerde volgens sommigen echter ten gevolge van een misver stand. Ali-bey werd den 10 door talrijke opstandelin gen aangevallen in de nabijheid der romeinsche bouw vallen vanAin-Tuka. Na een levendig gevecht van ver scheidene uren werden de oproerlingen teruggeslagen en door de cavallerie vervolgd. EGYPTE. De turksche commissarissen hadden den 9 een langdurig onderhoud met den minister Sheriff- pacha. Zij herhaalden de verzekering, dat hunne zen ding geene aDdere beteekenis had dan die van welwil lendheid van den Sultan voor den Khedive. Zij vroe gen ook inlichtingen over het laatste soldaten oproer en het bijeenroepen eener kamer van notabelen. De Khedive en de minister schijnen over het doel der zen ding en de houding der commissarissen tevreden te zijn. De Khedive ontving inmiddels een brief van den Sul tan, waarin hem dank betuigd wordt voor den aan die commissarissen bereiden ontvangst. De door de engelsche en fransche regeering gezonden oorlogschepen kwamen reeds aan. YEREENIGDE STATEN. De president nam het ontslag van den heer Wiudom als minister van finan ciën aan. Hij blijft werkzaam in die betrekking tot aan de benoeming van zijnen opvolger. President Arthur heeft besloten ongeverr 500 door zijnen voorganger na de sluiting der senaatszitting ge dane benoemingenmeest van ondergeschikte ambte naren ter bekrachtiging aan den Senaat in te zenden, welk besluit een goeden indruk heeft gemaakt. ZUID-AERICA. De Volksraad in de Transvaal heeft zijnen arbeid hervat. Er wordt gezegd dat de overeenkomst met Engeland in ieder gevalal is het ook gedwongen, vóór 3 Nov. a.s. bekrachtigd zal worden. Aan de bijeenkomst op 10 October te Utrecht is deelgenomen door afgevaar,dig3en van 24 kamers van koophandel, van de Vereeniging voor handel en nijver heid te Amsterdam, de Vereeniging voor fabrieks- en handwerksnijverheid, de Vereeniging van envoorindus- triëelendie van gisthandelaren te Schiedam, het nat. Leder-industrieverbond de Noordbrab. Maatschappij van Landbouw en den Drentscben Landbouw (door inr. Carsten, lid der le. Kamer). Verder waren tegen woordig de oud-minister Heemskerk en mr. Bahlmann, lid der 2e. Kamer. 47 Kamers van koophandel waren niet vertegenwoordigd. Na langdurige discussie over de voor- en nadeelen van het vrijbandelsstelselde noodzakelijkheid ea schadelijkheid van protectieden bloei of de kwijning van handel en fabriekwezen, werd met 21 tegen 5 stemmen besloten een adres aan den Koning te richten, waarbij eene enquête gevraagd wordt naar de gevolgen welke de wederinvoering van het beschermend stelsel in de voornaamste Rijken van Eu ropa voor Nederland heeft gehad en naar de maat regelen die met het oog daarop in het belang van de bronnen onzer volkswelvaart behooren genomen te worden. Dit ontwerp, dat in de pauze werd ontworpen omdat het maastrichtsche ontwerp niet onpartijdig ge noeg scheen, is met 22 tegen 3 stemmen goedgekeurd. Te Middlesbro on Tees (Engeland) is den 10 te water gelaten het stoomschip Zuidholland, waardoor de Rotterdamsche Lloyd van 7 Januari af in staat gesteld wordt eene driewekelijksche dienst op Java te openen, welke alsdan zal onderhouden worden met 7 stoom schepen. Den 11 heeft met zeer gunstig gevolg de beproe ving plaats gehad van het nieuw gestichte stoomgemaal in den polder Velserbroekgebouwd door den heer L. v. d. Sluys te Beverwijkonder toezicht van den heer D. E. L. v. d. Arend te Haarlem zijnde de ma chines geleverd door de firma J. L. H. Snnts Co. te Amsterdam. De goereesche loodskotter nummer 3 is den 11 's avonds bij Dungeness door een engelsch stoomschip in den grond geloopen 15 Van de 17 opvarenden redden zich met de jol en door het grijpen van de hun uit de stoomboot toegeworpen touwenwaarmede zij aan boord werden getrokken. De loods Pols echter raakte los van het touw en dreef weg onder het slaken van hartverscheurende kreten. Van den loods Droog, die, toen men aan boord van de stoomboot was, gemist werdwist niemand iets mee te deelen. Droog laat eene weduwe, Pols eene weduwe en 7 kinderen achter. De geredde personen zijn door het stoomschip te Hel- levoetslnis aangebracht. Voor het maken van eenige werken aan den be- nedenmond der Nieuwe Merwede den 12 te 's Gra- venhage aanbesteedwas minste inschrijver de heer C. Roskam Jz., te Sliedrechtvoor f 31,945. Den 12 in de vergadering van den gemeente raad van Amsterdam heeft de heer Engels B. en W. geïnterpelleerd over de sluiting der openbare vermake lijkheden gedurende 9 dagen bij gelegenheid van het overlijden van prins Erederik. Door den burgemeester werd hierop geantwoord, dat de sluiting van den stads schouwburg is geschied krachtens de bevoegdheid bij de concessie aan B. en W. voorbehouden en wat de andere loca'en betreft op verzoek van hooger bestuur. Hij achtte het niet wenschelijk om van de steeds ge volgde gewoonte af' te wijken. De machinist E. N., werkzaam in de papierfabriek van den heer Burghoff te Roermonde is den 12 bij het brengen van een afgeschoten riem op het wiel, met zijn arm tusschen de machine geraaktrondgevoerd en onmiddelijk gedood. Hij laat eene zwangere vrouw met 8 kinderen na. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft den 13 den gewezen gemeente-ontvanger van Rijswijk wegens verduistering van gelden tot een bedrag van p. m. f 8000onder aanneming van verzachtende omstandig heden veroordeeld tot 18 maanden celstraf en eene boete van f 167; doch den klerk, die met hem goeden sier maakte en zich door den ontvanger een groot deel dier gelden zou hebben doen verstrekken bij gebrek aan wettig bewijs vrijgesproken van medeplichtigheid. Den 13 is door B. en W. van Haarlem aanbesteed 1°. het bouwen van eene opleidingschool voor meisjes met concierge-woning, aan de Prins-Hendrikstraat, hoek Wilfaelminastraat2°. het rioleeren en bestraten van het Erans-Halsplein de Erans-Halsstraat en den Schoo- terweg. Minste inschrijvers waren 1°. de heer H. H. Hoekstra te Leeuwarden a f 53,695, 2°. de heeren G. L. v. d. Drift en K. Haasnoot te Katwijk a 9,999,80, een en ander beneden de raming. De italiaansche bandiet Esposito, bijgenaamd Ran- dazzi, die verscheidene moorden heeft gepleegd en on langs uit America te Rotterdam werd aangebrachtis den 13 onder italiaansch geleide naar Esschen vervoerd, alwaar hij door de belgische policie in ontvangst wordt genomen. De rechtbank te Amsterdam heeft den 13 een persoon wegens verstoring der godsdienstoefening in de herv. kerk te Nederhorst den Berg op 17 Juli veroordeeld tot 3 dagen celstraf en 8 boete. Door de directie der Rijnspoorwegmaatschappij is den 13 aanbesteed het maken van een haltegebouw te Vleuten waarvoor minste inschrijver was de heer J. Baars a f 3789. Door den hevigen storm van den 14 zijn een in aanbouw zijnd huis aan de Nassaukade te Amsterdam en de houten gebouwen van de ijzergieterij der heeren Smit onder Nieuweramstel ingestort. Uit Oudorp, Koe dijk, Bergen, Egmond aan Zee, Castricum en Scher- rneer ontvangen wij berichten aangaande de allerwege aangerichte verwoesting. Te Koedijk is o. a. het spuit- huis te Bergen zijn de muren van een in aanbouw zijnd huis weggeslagen. Te Egmond aan Zee is geen perceel onbeschadigd gebleven. Een half uur benoorden dat dorp is den 15, 's morgens te half 7, een schoonerbrik gestrand naam en natie nog onbekend. De redding boot is naar de plaats des onheils vertrokken om de bemanning te redden maar kon bezwaarlijk vervoerd worden, dewijl de zee tot aan den voet van het duin

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 5