THAi»VML. ^tab0")3ericüten- JHarlït- eu fieursbcricaien. stond. De risseherschuiten w«ren gedurende den storm te huis maar menig man is ter haringvangst afwezig zoodat de betrekkingen in vrees verkeeren. Te Cas- tricum zijn de daken van het station en van het gebouw der watermachine geheel weggeslagen. Dat van de laat ste werd tot op een afstand van 70 meter ver geworpen. Te Grootschermer is van een meelmolen de as stuk en eene roede geheel eene andere ten deele wegge slagen. De feesten van het Metaben Kruis te Amsterdam, uitgesteld wegens het overlijden van prins Frederik zullen thans den 24 en 25 dezer gevierd worden. In de elfde algemeene vergadering van het Ned. Protestanten(ver)bond, op 1 en 2 November te Haar lem te houden, komt in behandeling het volgende voor stel van het hoofdbestuur „de vergadering spreke als haar gevoelen uitdat de thans bestaande wettelijke bepalingen omtrent den eed inbreuk maken op de gewetensvrijheid der ingezetenenen drage aan het hoofdbestuur op zich namens het (ver)bonds tot de hooge regeering te wenden met het verzoek maatre gelen te willen nemen waardoor een ieder naar zijne overtuiging verklaring omtrent de waarheid kan afbg- gen in die gevallen waarin de Staat haar eischt. Het in ons vorig nummer opgenomen aan een ander blad ontleend bericht, volgens hetwelk te Noord- seharwoude een knaap zou verworgd zijn is naar ons van betrouwbare zijde gemeld wordtgeheel onwaar. Er is daar ter plaatse niets van dergelijk misdrijf bekend. Yan anderen kant wordt ons thans gemeld dat het feit in het Waarland, gemeente Harencarspel, is voor gevallen. Te Katwijk aan Zee zijn weder 2 hotels garnis in aanbouw een van de beeren de Bert en een van den heer Tellegen uit Haarlem. Ten onrechte is bericht, dat de gemeenteraad van 's Gravenhage een amendement heeft verworpen, strek kende tot vermindering van het vergunningsrecht voor tapperijen, ingeval van zaterdagavond tot maandagmor gen niet verkocht wordt. De heer fiasch wenschte dat de tappers in de verordening zouden worden op merkzaam gemaakt op deze bepaling der wet, maar de raad keurde dit overbodig. De vereeniging „het Roode Kruis" bezit thans aan ingeschreven kapitalen f 152000 2% en f 28000 4 p. c. W. S. Naast de buitenplaats „Kiingendaal" van bn. v. Brienennabij het haagsche boschis door eenige engelsche heeren eene groote uitgestrektheid grond aangekochtten einde daarop banen en velden aan te leggen voor wedrennen-, criquet- en andere spelen. In verband hiermede is men voornemens den naar die terreinen leidenden wassenaarschen weg aan weerszijden met villa's te bebouwen. Eene dame uit Amsterdam heeft aan het station te Venlo 2 kinderen van 9 en 11 jaren achtergelaten en is daarop met den eerstvertrekkenden trein gevlucht. Nadat de beide jongens 3 dagen te vergeefs op de terugkomst hunner moeder gewacht haddenzijn zij naar Amsterdam teruggebracht. In het laatst van September is de cholera te Soerabaya en omstreken uitgebroken en van daar naar Samarang overgebrachtterwijl gelijktijdig ook eenige gevallen te Batavia voorkwamen Volgens de laatste berichten verminderde de ziekte te Soerabaya, bleef zij te Samarang op dezelfde hoogte en nam zij te Batavia toe. Het berichtals zouden de terreinen aan de Lauriergracht te Amsterdam, waar de fabriek der heeren Beuker en Hulshof! gestaan heeftverkocht zijn aan het r. c. maagdenhuis, wordt van bevoegde zijde tegen gesproken. Bij den gemeenteraad van Hellevoetsluis is ook van den heer G. JT.'F. J. Nieldfeld te Schiedam een verzoek om concessie voor een stoomtram ingekomen. Gedurende 1880 werden aan de volgende tele graafkantoren in Noordholland gemiddeld per dag be handeld Nieuwediep 199, Haarlem 153, IJmuiden 105, Alkmaar 68 Hoorn 63 Zaandam 52, Purmerende 37, Enkhuizen 37 Edam 17 Monnikendam 12 Egmond aan Zee 10.9, Wormerveer 8.5, Medemblik 8,3, Haar lemmermeer 7.7, de Rijp 7.4, Winkel 4.2 telegrammen. De Kabelsleepstoombootmaatschappij, die eenigen tijd geleden hare dienst van Rotterdam naar den Boven- rijn staaktedoet thans den kabel opnemen, tot groot genoegen der zalmvisscherswier netten er dikwijls door beschadigd werden. Aan de herv. kerk en de herv. diaconie te Oude Schild zijn uitbetaald 2 legaten van f 500 aan haar door wijlen den heer R. D. Bakker vermaakt. De heer Sleeswijk te Lemmeris door den kan tonrechter veroordeeld tot betaling van zijnen aanslag in den kerkelijken hoofdelijken omslag met intrest en de kosten van het geding. Het vergunningsrecht voor den kleinhandel in sterken drank is te Berkhout bepaald op 20 p. c. der huurwaarde. Te Helder heeft de gemeenteraad 4 klas sen aangenomen n.l. van 10 f 15, f 20 en 25 per f 100 huurwaarde. De gemeenteraad van Meppel heeft bezwaar gemaakt, aan het verlangen van den mi nister van binn. zaken tot het vaststellen eener veror dening ten deze reeds nu gevolg te geven dewijl de wet zelve eerst met 1°. November in werking treedt. Aan den heer Carré is vergunning verleend om ook in dit seizoen zijn houten tent aan den Binnen- amstel te Amsterdam te behouden en daarin voorstel lingen te geven, onder voorwaarde, dat vóór 1 Juli 1882 een aanvang moet worden gemaakt met den bouw van een steenen circus, op verbeurte van f 5000. Ten gevolge van het bekende arrest van den Hoo- gen Raad in het geschil van Oosterend wordt thans op verscheidene plaatsen in Friesland het beheer over de kerkelijke goederen en fondsen door de kerkvoog den aan de floreenplichtigen overgedragen. Door den heer H. Damstépredikant te Heems kerk is bedankt voor de toezegging van beroep naar Zwartewaal. De te Gouda gehouden algemeene vergadering dor Ned. Gustaaf-Adolfvereeniging heeft besloten, de feestgave bij het lOOjarig jubileum van het oostenrijk- sche tolerantie-edict te bepalen op f 3600 en die feest gave toe te kénnen aan de gemeente Gross-Wrbka in Morarie. Te Groningen heeft zich eene vereeniging, onder den naam van „het Doorgangshuis" gevormd en een huis met grooten tuin dat van wijlen ds. v. Herwer den aangekochtten einde verwaarloosde of gevallen meisjes te helpen en haar het leven in de maatschappij mogelijk te maken. De kinderen der wed. v. L. te Bergen op Zoom, die door een gepasporteerd soldaat zouden gestolen zijn waren door haar aan hem medegegeven om „on der geleide handel te leeren drijven." De Koning heeft den luit.-generaal K. v. d. Hey- den medegedeelddat hij er prijs op stelt te mogen zorgen voor de opvoeding van 2 zoons van den gene raal die de militaire loopbaan zullen kiezen en opge leid worden voor de Militaire Academie. De Koning heeft den luit.-generaal van het indi- sche leger G. M. Verspijck H. D. adjudant-generaal, met zijne wettige nakomelingen verheven in den adel stand met toekenning van den titel van jonkheer. Te Rotterdam is eene schouwburgvereeniging tot stand gekomen, welke een schouwburg wenscht te bou wen ingericht naar de eischen des tijdsen wel op een door de gemeente in erfpacht af te staan terrein aan de Aert-van Nesstraat. De Holl. Spoorwegmaatschappij heeft zich, op aan zoek van den ondernemer van het badhuis te Wijk aan Zee bereid verklaard de exploitatie en het onderhoud van een stoomtram naar Beverwijk voor hare rekening te nemen mits de baan haar vrij geleverd worde. De gemeenteraad van Leeuwarden heeft aan de Ned. Tramwegmaatschappij vergunning verleend voor een stoomtramweg door de gemeenteals deel der lijn spoorwegstation LeeuwardenDokkum. De gemeenteraad van Druten heeft den heer Wit kamp niet vergund gebruik te mogea maken van de wegen der gemeente voor een stoomtram maar met 5 tegen 4 stemmen besloten de tram niet door de kom der gemeente te laten gaanomdat de straat geene genoegzame breedte aanbiedt. Voor het examen in de engelsche taalvoor het middelbaar onderwijs A is te Utrecht geslaagd mej. C. Schieie van Monnickendam. De pacht der buffetten in de station te Breda is *cp nieuw voor 5 jaren gegund aan den tegenwoordigen pachter voor f 3600 's jaars. 's Rijks middelen hebben gedurende de eerste 9 maanden van 1881 opgebracht f 76,707,861 tegen f 73,753,131 in hetzelfde tijdvak van 1880. Het 9/u der raming bedraagt f 75,033,000. De stoffelijke overblijfselen van P. L. Brion, ge boren te Cura9ao in 1783 en overleden aldaar in 1821, zullenvolgens besluit der regeering van Venezuela naar Caracas overgebracht en aldaar in het nationaal pantheon bijgezet worden. Brion nam ijverig deel aan den krijg en offerde zijn aanzienlijk vermogen ter ver werving der onafhankelijkheid van Zuid-America, en was een boezemvriend van Simon Bolivar. Van den heer P. Halting is in het fransch ver schenen een brief aan een oud-lid van het Transvaal- independenee-committee te Londen. De schrijver her innert aan het adres na het vernemen der getroffen schikking, den 20 Aug. gericht aan het engelsche volk, als hulde aan zijne rechtvaardigheid en edelmoedigheid; om daarna te melden, dat de vervolgens bekend ge worden tekst der conventie teleurstelling en vrees baarde, en, met het oog op de verwezenlijking van die vrees, te betreuren dat het engelsche comité zich ont bonden heeft. Door langdurige lasteringen, als waren zij slavenhouders en halve barbaren, gevoelig gekwetst, hebben de boeren gedurende den oorlog het bewijs ge leverd tot een beschaafd volk te behooren. Niettemin bepalen art. 15 16 26 en 27 der conventie het ver bod der slavernij die niet bestaat vrijheid van godsdienst en van reizen en toegankelijkheid der ge rechtshoven voor alle inwoners welk alles reeds aan wezig is. De boeren zien in deze bepalingen den weerslag der oude lasteringen, en beschouwen derhalve ook met mistrouwen de andere artikelen. Zij zijn eenvoudig en ongeleerd, maar bezitten eene groote mate van gezond verstand en voelen zich gekrenkt als men hen wan trouwt of uit de hoogte behandelt. Had men hunne gevoeligheid weten te sparen alles zou beter gegaan zijn. Vooral de bevoegdheden den engalschen agent toegekend en die van een consul-generaal ver te boven gaandetreffen die gevoeligheid zeer. Zien de boereu in den agent een vreemdeling om hen te bewaken dan kan men met* zekerheid moeilijkheden te gemoet zienen bij de beperking van de macht der regeering moeten er botsingen ontstaan. Het engelsche gouver nement moge zichhet oor leenende aan de Abori gines Protection Society aan de bescherming der in landers gelegen laten liggen, wie de historie van Zuid- Af'rica meer dan oppervlakkig kent stemt toedat die bescherming den inlanders meer kwaad dan goed heeft gedaan. De kwestie der inlanders is geen eenvoudige maar zooveel heeft de ondervinding den schrijver ge leerd dat de engelsche methode de oorlogen met de inlanders niet heeft kunnen vermijden en ze talrijker en verschrikkelijker heeft gemaakt dan de doar de beide Vrijstaten gevoerde kaffer-oorlogen; zoodat eene bijzon dere bescherming door een engelsch ambtenaar dreigt volkomen nutteloos te zijn en tot betreurenswaardige botsingen met de transvaalsche overheden aanleiding te geven. De wederopneming der bepaling van Zandri- vier van 1852 betreffende het verbod van den ver koop van vuurwapenen enz. ann de inlanders, ware wel zoo wenschelijk geweest. Als laatste opmerking voert de schrijver aan, dat, moge het tegenwoordige engelsche ministerie dat getoond heeft goed gezind te zijn de bepalingen der conventie zoo vrijgevig en rechtvaardig mogelijk uitleggen een volgend kabinet ten opzichte der koloniale zaken wellicht andere inzichten kan hebben. Door den stormdie den 14 van den middag tot den nacht woedde en vooral 's avonds tusschen 8 en 9 uren geweidis: was is overgroote schade veroor zaakt aan gevels daken schoorsteenen glasruiten en geboomte. Van de waag en het stadshuis zijn groote stukken lood neergekomen van de zwemschool is de geheele warande van een der in aanbouw zijnde huisjes aan de overzijde van het Kanaal zijn de zijgevel en een gedeelte van het dak weggeslagen. Aan de Keet gracht werd op last van den stadsarchitect de dreigende gevel van een aan mej. Lucas behoorend perceel afge broken. Aan de „Zes Wielen" is eene boet in het water geschoven en eene schuit met steenen gezonken, gelijk eene dergelijke met grint bij het Texelsche hek. In het land van Overdie werd het pas gestelde vierkant voor een hooiberg van de fundamenten gerukt. In den koolluin geraakten al spoedig 3 boomen omver, die tegen de huizen van den Achterdam vielen een vierde, die op vallen stond, werd tijdig gekapt. Aan de Baangracht kwamen 2 boomen met opheffing van den walneder op de huizen die zwaar beschadigd werden. De kolossale boom nabij het accijns werd zeer gehavend een afgeslagen zware tak vernielde een ge deelte der brugleuning. Bij de vlotbrug werden door het vallen van een tak het schildwachthuisje en de lantaarn omver geworpen. Bij de gasfabriek vielen 3 zware boomen omwaarvan een terecht kwam op een in het Kanaal liggend met hout geladen schuitje, dat niet zonk, maar zware averij bekwam. Aan den weg naar de Schermeer waarop een wagen door een vallenden boom getroffen en grootendeels verbrijzeld werd en in den Hout zijn vele boomen ontworteld of van zware takken beroofd. Op het Clarissenbolwerk waren de paden Zaterdagmorgen versperd. In de stad zag men overal gaten in de daken gebroken pannen en puin op de straten. De beide laatste treinen van vrijdag-avond zijn eerst zaterdag-morgen tusschen half 3 en 6 uren aangekomen en vertrokken. KANTONGERECHT. 14 October. G. V., te Egmond aan Zee, diefstal van helm, 14 d. gev. A. S„ te Alkmaar rijden met een hondenwagen te Bergen (2 maal), en te Ondorptwee boeten elk van 5en eene van 1of 1 dag gev. voor elke boete. P. G„ te Alkmaar, rijden over het voetpad te Alkmaar, 3 boeteof 1 dag gev. A. R. en J. K., beide te Alkmaarrijden met een honden wagen te Oudorpieder f 1 boete of 1 dag gev. S. JE., te Haarlem rijden door de Houttilstraat te Alkmaar op marktdag, 1 boete of 1 dag gev. J. P., te Alkmaaropenbare dronkenschap te Ondorp 1 boete of 1 dag gev. S. R. wed. E. W., te Alkmaar des nachts aldaar op straat laten staan van een voorwerp 1 boete of 1 dag gev. M. S. E., geheel als voren. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 13 Oef. Eduard van Bentemalhier, onl. te Hoorn en Gijs- bertje van der Veen, alhier, onl. te Delft. Gerrit ten Kieij en Agatha Catharina Smit. Jacob van Meer, te Sckagen en Heintje Trijbetz, te Alkmaar. Sybrand Gonggrijpte Amsterdam en Gebke Geer- truida van Tellingen, te Alkmaar, onl. te Haarlem.— Arie Korver, wednr. van Hendrika van der Velden en Anna Catharina Corver. Pieter Hendrik de Rover en Klaasje Ton. IJsbrand Oldenburg, te Bergen en Sijtje Akkermanalhier. GEBOREN. 13 Oct. Geertje, D. van Dirk Koger en Aaltje Prins. Ba rend Z. van Romke Essen en Johanna Doffer. OVERLEDEN. 11 Oct. Agatha Maria, D. van Hendrik Geels en Neeltje Meijer, ruim 4 m. 14 h JacobusZ. van Gerrit van Egmond en Trijntje Va- lentijn ruim 4 m. Alkmaar 14 Oct. Kleine kaas 36 Commissie 36Mid delbare 37,25laagste prijs 22aangevoerd 477 st., we gende 108025 P. Ter graanmarkt aangevoerd 4229 mudden, Tarwe 8,50 a 12, Rogge f 8,25 a 9, Gerst /4a 5,75 id. chev. f 6,50 a 7 Haver 3,50 a 4,50Paardenbor.nen 7,25 a 7,50, br. Boonen 10 a 11,50, Duivenboonen /8,50, rood Mosterdzaad i8 a 19 geel Mosterdzaad /13 a 15,50 Karweizaad 13 a 13,25, blaauw Maanzaad f 16,50, Erwten: groene 16 a 18, grauwe /15 a 18, vale t 10 a 16 per mud. 15 Oct. Aangevoerd 2 Paarden 30 a 8023 Koeien en Ossen 90 "a 2108 nuchtere Kalveren 9 a 17 139 Schapen 11 a'28 48 magere Varkens 16 a 27, 124 Biggen 6 a 10, 5 Bokken en Geiten 4 a 10Boter 0,97% a 1,05 per kop. Amsterdam. Raap- en Lijnkoeken onveranderd. Peterolie: in cons. 12, loco 9,87% Oct. f 9,75, Nov.-Dee. 9,87%, Jan.-Maart 10. Delft 13 Oet. Boter per kwart-vat 73 a 85. Per P. 1,75 a 2,12%. Aanvoer 693 achtste en 83 zestiende vaten. Edam 12 Oct. Aangevoerd 262 st. Boter 1,42 a 1,48 per P., Kippeneieren /5a 5,50 per 100. Hoorn 13 Oct. Aangevoerd 1170 Schapen 24 a 40 per stuk. Krommenie 13 Oct. 173 koppen Boter 1,40 a 1,56 per P., 725 Kippeneieren 5 a 6 per 100. Medemblik 12 Oct. Kleine kaas 35 aangevoerd 28 st. Boter 1,50 per P., Kippeneieren /5a 5,50 per 100. Meppel 13 Oct. Aanvoer 28270 P. Boter, per V4 vat le, soort 59 a 60, 2e. soort 54 a 55 3«. 50 a 52, per !/s vat le. soort 30 a 312e. 27 a 28 3«. 25 a 26 per P. 1,27 a 1,53. Texel 13 Oct. Vette wol 0,85 a 0,90 per P. Hooi 16 a 22 per 500 P. Bereid zeegras, gemaaid 10,50 a 12, gevisekt /2a 2,50 per 100 P. Tarwe 9 a 12gerst 6,50 a 7,25 haver 4,75 a 5 groene erwten /11a 11,50, vale dito 13 a 13,50, grauwe dito 16, capue. /14 a 14,75, Aardappelen 2,50 a 3,75 per mud. Koeboter 1,20 a 1,50, schapenboter 1,10 1,20 per P. Uitgeest 12 Oct. Aangevoerd 8 Schapen 15,50 a 19 142 koppen Boter (van 0,65 k°.) 0,90 a 1,10, 80 Eieren f 5 a 5,50 per 100, 40 Kaajes f 0,75 a 1,20 per stuk. Zaandam 13 Oct. Kleine kaas/34, aangevoerd 43 st. Zwolle 14 Oct. Boter per vat 23 a 33,50. Per Pond 1,15 a 1,50. Londen 13 Oct. 900 Runderen 3.8-5.6, 2000 Schapen en Lammeren 5.-6.9 100 Kalveren 4.8-5.6, Varkens 4.6-5.4.

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 6