No. 124. Drie en tachtigste Jaargang. 1881, WOENSDAG fiuitenlaub. 19 OCTOBER. FEUILLETON, n) Herfststormen. Zaterdagavond T» Prijs der gewone Advertentiën: ALKMAARSCHE COJDRANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en per 3 maanden voor Alkmaar f 0,8Ü het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0 06. yan i5 regels ƒ0,75; iedere regel meer ƒ0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COL TER ZOON. niTTTSOHLAND In de Köln. Zeitung komt een gendheden 8£rt geru.men ip ouderhandeld wordt bljeen"Te herz eS d«Uitleveringsverdragen. Rus- Tod dat tot dL onderhandelingen den eersten stoot „erlangten wordt hierin door Duitschland en Oostenrijk ondersteund uitlevering bij moord om staat kundige redenen of bewezen toebereidselen tot zooda- Sn moord, «een enkele regeer,ng had een bepaald weigerend antwoord gegeven van Engeland en Eran - riik werd nog een eind-antwoord verwacht. H^t hoofd der nationaal liberale party von Benmg- seu heeft te Maagdenburg zich verklaard tegen het voor te stellen tabaks-monopohetegen het Staats socialisme en tegen vrede met Rome, mocht de Sta zijne rechten daarbij ten offer brengen. Die party wilde volgens hem noch sociaal-democratie, noch sociaal- bureaucratie. Het tabaks monopolie was het groote verschil tusscben hem en prins Bismarck waarom hy voor een paar jaren reeds geweigerd had minister te worden. ENGELAND. Dat de iersche bevolking tegenover de grondeigenaren nog niet gunstig gestemd is, bewijst het volgende voorval met lord Water ordeender grootste iersche grondbezitters. Hy wilde zooals hy steeds gewoon isgaan jagen doch dit werd hem on mogelijk gemaakt, doordat zyne jagers en honden be dreigd en met steenen geworpen werden Andere grondbezitters hebben gelijke tegenwerking ondervonden Den 14, des middagswerden in hechtenis genomen de secretaris van het landverbond Quinn en bexton het lid van het Lagerhuis voor het graafschap Sligo en den 15 des ochtends te Dublin het lid van het Lagerhuis van Queens County, Arthur O'Conner en O'Kellv afgevaardigde voor Roscomman alsmede 'a namiddags 4 uren Dillon. Het bevel tot gevangen neming van Healy, lid van het Lagerhuis voor Wex ford kon niet ten uitvoer gelegd worden daar hy op zijne reis naar Dublin door zijne medestanders ge waarschuwd werd. Deze verschillende gevangennemingen hebben in Ier land de opgewondenheid zeer doen toenemen. De leden van het landverbond hebben te Dublin Limerick en in vele andere plaatsen bijeenkomsten gehouden waarin opgekomen werd tegen de in hechtenisneming van Dar nell en o. a. uitdrukkelijk verklaard werd dat zy geene pacht zullen betalen, voordat hij weder op vrije voeten gesteld is Den 16 hadden te Limerick ongeregeldhe den plaats; de politie en de militairen werden her haaldelijk aangevallen en moesten met geweld de me nigte uiteen jagen. Aan beide zijden waren ve e ge kwetsten en ongeveer 20 personen werden in hechtenis genomen. Ook te Mallow hadden den 16 ernstige rustverstoringen plaats het volk deed een geweldigen aanval op de winkels van hen die wegens de ge™n- genneming van Parnell de luiken niet hadden willen sluiten. De politie dreef de belhamels uiteen. Den lo werd te Dublin eene groote bijeenkomst uiteen ge- iaa-d De regeering neemt uitgebreide voorzorgsmaat regelen tegen vijandige handelingen en een mogely^en opstand in Ierland. Alle met verlof afwezige officieren der in Ierland geplaatste regimenten zyn opgeroepen. Te Dublin werd het garnizoen versterkt en in de ka zernen bijeen gehouden. De wachten in de gevangenis en in de kazernen te Kilmainham zyn verdubbeld. Er staan afdeelingen gereed om op gegeven bevel naar elke richting te kunnen uitrukken. De meeste engelsche en enkele iersche bladen keu ren het krachtig optreden der regeering tegen Barne 1 goed. De meeste iersche bladen zijn over die handel- wiize echter zeer verontwaardigd. Den 14 's avondsverscheen een buitengewoon nummer va'n het officiëele blad, waarin eene bekendma king van den Onderkoning van Ierland voorkwam, waar bij o a onwettig en strafbaar verklaard wordt elke poging in het werk gesteld om onderdanen der Koningin hetzij door het aanjagen van vrees of door geweldda digheden te nopen, de verschuldigde pachtge.den niet te betalen of zich aan te sluiten bij de leden van het agrarisch verbond of om hen te verhinderen te doen, hitgeen geoorloofd is. Ieder, die zich daaraan schuldig maaktzal in verzekerde bewaring worden genomen De leiders der conservatieve partij voerden den II te Newcastle aan een feestmaal van 600 personen het woord Lord Salisbury keurde streng de staatkunde der regeering af ten aanzien van 'Ierland zij was uit sluitend die van minister Gladstone, die haar van 1868 af reeds voorstond alleen bestaande in pogingen om de ieren te bevredigen door eigendom aan de wettige eigenaren te ontnamen en aan de pachters te gevem Was het zoo vreemd vroeg hij-, dat de ieren altijd meer vroegen en dat Parnelldoor dien minister be schuldigd van eene staatkunde Vdn* diefstal en root, antwoordt met de verklaring, dat hij eenvoudig de staatkunde van den minister wat uitgebreider en stel selmatiger toepast? dat de voorstanders van orde onder de ierendien minister aldus handelende geen zede lijken steun bieden Ook was de staatkunde der regee ring tegenover de Transvaal zeer zwak, zooals de eischen van den Volksraad thans bewezen. Northcote behandelde het vraagstuk van den vrijen handel en beantwoordde o. a. ontkennend de vraag van minister Gladstone, te Leeds tot hem o-ericht, of hij bereid was een inkomend recht van 1 50 op het graan te heffen. Hij liet zich overigens zoo'dubbelzinnig uit, dat de Times hem beschuldigt van op nieuw te gelijk te hebben willen loopen met ae hazen en jagen met de honden. Den 12 voerden zj daar wederom het woord, loen verklaarde lord Salisbury dat het Hoogerhuis de ier sche landwet slechts aangenomen had, omdat het daarin het minste kwaad gezien had. De staatkunde regeering omtrent Afghanistan kwam louter ten voor- deele van Rusland dat thans slechts door een opmer kelijk geringen afstand van Herat gescheiden was. Die jegens de Transvaal zou een blijvende knak zyn voor het zedelijk overwicht van het engelsche volk Wat het vrijhandelsvraagstuk betrof, hij geloofde, dat de handelsverdragen zooals dat met Erankryk van 1860, berustten op beginselen van wederkeerigheid en vergel- dino- en dat hij alle doctrinaire vrijhandels-redeneering in den steek zou laten zoo hij kans zag door het hef fen van een inkomend recht op de artikelen van weelde of door het dreigen daarmede buitenlandsche mogend- heden tot vermindering harer inkomende rechten te dwingen. Northcote beschuldigde de regeering van zwakheid in Ierland en in de Transvaal en beweerde, dat de ministerraad zich bij zijne besluiten geheel lie lijden door meerdere of mindere vastberadenheid en vermetelheid der boeren en ieren. PRANKRIJK. De minister van oorloggeneraal Earre, zal het hard te verantwoorden hebben wanneer de Kamer bijeenkomt. Behalve dat hij zich zal moeten verantwoorden over de wijze van samenstelling der naar Algerie en Tunis gezonden troepen, zal hij rekenschap moeten geven omtrent de maatregelen, door hem ge nomen of liever verzuimd te nemen in verband met den gezondheidstoestand der troepen. De daaromtrent bekend geworden bizonderheden pleiten niet voor eenen behoorlijken en geregelden gang van zaken. Het zen- den van troepen in allerijl uit Perpignan waar onder hen typhus heerschtewas oorzaakdat die ziekte naar Algerie werd overgebracht en in de plaatsen waar de lijders aan die ziekte verpleegd moesten wor den ontbrak alles. Op de eene plaats ontbraken bed- den en matrassen en lagen de minst gevaarlijke lijders op den grond tusschen 2 dekens, daar lakens nietvoor handen waren op eene andere plaats waren noch bédden, noch brancards, noch lakens, noch schoone dekens. Er bestond hier en daar- gebrek aan geneesmiddelen aan drinkwater en aan ziekenoppassers. Dat het aantal dooden dientengevolge zeer groot was, laat zich verklaren; een arts eener voorname zieken- inrichting te velde meldde o.adat hij 1200 zieken hadwaaronder 80 typhuslijderswaarvan 78 bezwe- ken. Op last der regeering zijn tal van typhuslijders per muilezelniettegenstaande het verzet der officieren van gezondheid van het eene naar het andere hospi taal vervoerd omdat de regeering eenmaal verordend had dat typhuslijders uit de ziekeninnclitingen te velde naar' de hospitalen in eenige algerijnsche steden over gebracht moesten wordenopdat hunne terugkomst in Frankrijk geen onrust zou doen ontstaan. Het spreekt van zelf, dat menigeen tegen de toepassing van dezen maatregel niet bestand bleek te zijn en onder weg of aan de gevolgen van zulk eene reis bezweek. Het gebrek aan geneesmiddelen was zoo groot, dat sommige offi- Een ademlooze stilte heerschte onder de inspanning verkeerende schaar, alleen nu en dan door een onder drukt gemompel verbroken, dat echter dadelijk vei- stomde toen Reimann uit het kantoor trad, en op de bovenste treden der trap staan bleef. Aller oogen waren op hem gerichtniemand be merkte boe voorzichtig de deur aan de achterzijde der fabriek werd geopend en een gestalte naar binnen sloop die een oogenblik om zich been zag en dan bliksemsnel de trap naar de magazijnen opliep. Mannen," begon Reimann met vaste stem „ik heb u laten roepen om u mijn laatstonveranderlijk antwoord op uwe eischen te geven die mij door eenige uwer zijn gesteld. Na een zorgvuldig onderzoek mij ner boeken ben ik tot het besluit gekomen dat ik reeds aan uwe afgevaardigden te kennen gafik kan en mag aan uwe eischen niet toegeven zonder mijn zaak in gevaar te brengen." „Dat is de oude uitvlucht Die kennen wy reeds riep een uit de hoop. „"Wat ik u nu nog zeggen wil zal u des te minder bekend zijn. Ik geloof, dat ik tot nu toe door al myn handelingen getoond hebdat ik het goed met u meenik heb u beschouwd als medearbeiderswant wij zijn allen arbeiders aan het zelfde werk ieder op zijn post. Uw loon heb ik naar de eischen des tijd» vrijwillig verhoogd; wilde ik nog meer doendan zon ik het geheel schade doen, en ook u, die daartoe behoort. „Een valstrik Mooie praatjes Wij aten ons niet vangen klonk het van verschillende zijden. „Nu gaat dan doet, waartoe u uwe ontevreden beid aanzet," ging Reimann met luider «tem voort. Ik zal op mfn post blijven en voor degenen, die my trouw zijnzorgen naar mijn beste krachten zooals ik tot nu toe gedaan heb. Diegenen onder u die nog niet door het algemeene koortsachtige verlangen naar winst zijn aangetastzullen niet om uwentwillen on- schuldig liiden. En dus verklaar ik u dat zoolang er nog "zooveel mijner arbeiders bij mij blijven dat ik ééDe machine aan het werk kan houden, de fabriek met zal stilstaan al moest het mij mijn geheele vermogen kosten. Dat is het, wat ik u wilde zeggen.Morgen avond verwacht ik van ieder uwer de verklaring of hy wil blijven werken of niet." Deze onverwachte mede- deeling had eene verrassende uitwerking op de saamge- schoolde arbeiders, maar weldra bleek hoe verschil lend zij door hen was opgenomen. Eerst volgde er een doodsche stilte op de woorden van den fabrikant, vervolgens stiet plotseling een der arbeiders een hoezee voor mijnheer Reimann" uit, dat door eenige dozijnen andere stemmen werd nagevolgd. Maar als een woedende orkaan verhief zich de stem der tegen partij en een wild geschreeuw en gefluit verdoofde de goedkeurende stem van die weinigen, die hunne overtm- ain" op zulk een moedige wijze hadden kenbaar gemaakt. Reimann had de armen over de borst gekruisd en zag kalm op de onrustige menigte neer. Daar overstemde een enkele heldere stem het woeste tumult - het was dezelfde die 's morgens tot rust had aangemaand. Zy behoorde aan een man die op een gescheurde stoom- keteldie op het binnenplein stond, gesprongen was en die nu als van een kanselals tot stilte vermanend, de hand naar de menigte rondom hem uitstrekte. Reimann herkende in hem een arbeider die eerst voor kort uit de hoofdstad gekomen was. Het was een zeer bekwame monteur, daarenboven een vlijtige en zeer geschikte man. Des te meer verwonderde het den fabrikantdat hij blijkbaar zooveel gezag over zijne kameraden uitoefende want het tumult bedaarde oogen- blikkelijk. Arbeiders! Vrienden!" riep hij met een heldere stem, die tot in de verste hoeken der uitgestrekte binnenplaats doordrong. „Mijnheer Reimann heeft u zijn laatste woord gezegd, daarom is het billijk, dat wij ook bet onze zeggen. Zal ik voor u antwoorden Donderend klonk een toestemmend gejuich over het plein. „Goedmaar ik doe het onder voorwaarde dat gij dan rustig en stil naar buis zult trekken, zooals het eerlijke en fatsoenlijke arbeiders past. Wat die drie kerels van heden morgen gedaan hebben, daarvoor zyn wy niet aansprakelijk, want zy behooren niet by ons, evenmin als al degenen die door hun woest en ruw cedrae deu naam van arbeider onteeren. De arbeiders, in wier naam ik spreek zijn rustigevlijtige mannen, die door alle gerechtigde middelen het recht zoeken te verkrijgen dat hen sedert eeuwen onthouden is. Vrienden! medgezellen Wat blijtt den arbeider over tegenover het uitzuinigings-systeem der groote kapitalisten Welke middelen staan hem ten dienste om de macht der gouden afgoden, die hem als met polvpenarmen omvat houden, te breken? Welke wapens mag bij voeren om zijn heiligste belangen te verdedi gen om zich een waardige plaats onder bet menschdom te verwerven? Geen een daarvan heeft men hem ge laten slechts een is zelfs den door geen wet bescherm den nog overgebleven, de geschiktheid toteen ly del ijken tegenstand. Wij kunnen deze alleen nog dwingen door de werkstaking! De werkstaking, door al de arbei ders, is het eenige scherpe wapen dat wij voeren en zwaaien zullen zoolang het mogelijk is. Geen persoon lijke vijandschap tegen mijnbeer Reimann dwingt er ons toeneen alleen het bewustzijn dat wy ons tot noodweer gedwongen zien de eene stand tegen den anderen. Laat ons daarom onze rechtvaardige zaak niet door gewelddadige, onwettige middelen bederven die echter, die wij mogen gebruiken, zullen wy met nalaten met alle nadruk aan te wenden Onze spreuk zal niet zijn: „Allen voor één» - maar „Een voor allen En hiermede kondig ikuit naam van de arbeiders

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 1