iSittueuIattb» I>© storm van 14 October. eieren van gezondheid zeiven in die behoefte voorzagen, om de lijders te helpen. Zij hebben geweigerd de hun later daarvoor aangeboden schadeloosstelling aan te nemen. Dat na het bekend worden van dergelijke feiten algemeene wrevel over zulke onachtzaamheid bestaatis duidelijk en dat de minister hierover ter verantwoording zal worden geroepen niet minder. Of die verantwoording aangenomen zal wordenzal de tijd leeren. De onderhandelingen met Engeland over een han delsverdrag zullen den 3 November hervat worden. De verkiezingen voor den Senaatwaarvan een derde vernieuwd moet worden zijn bepaald op 8 Ja nuari a.s.op 20 November zullen de benoemingen van de afgevaardigden der gemeenteraden voor de kiescol leges plaats hebben. Den 16 had te Parijs de aangekondigde bijeenkomst der onverzoenlijken plaats waarop verscheidene rede naars o. a. Louise Michel, :n heftige bewoordingen hunne afkeuring te kennen gaven over de tunesische zaken. Er werden motiën aangenomen om de ministers en Gambetta in staat van beschuldiging te stellen of om hen vogelvrij te verklarenmocht de Kamer aan hun wensch niet voldoen. De onzekerheid, waar Gambetta zich bevonden heeft gedurende zijne afwezigheid heeft aanleiding gegeven tot allerlei geruchten en besprekingen. Een dier ge ruchten is dat hij te Yarzin een bezoek zou hebben gebracht aan prins von Bismarck die reeds sedert ge- ruimen tijd den wensch zou geuit hebbenGambetta eens te zien en te spreken. Over het algemeen gelooft men er niets van en beschouwt men het als een bloot verzinsel. Na zijn onderhoud met president Grévy heeft hij een langdurig onderhoud gehad met den pre sident-minister Eerry. De minister van binnenlandsche zaken verzond aan de directeuren der arabische pers een schrijven, waarin hun de grootste behoedzaamheid in hunne beschouwin gen over het turksche gezantschap en gematigdheid in de beoordeeling van den tegenwoordigen toestand aan bevolen worden. VEREENIGDE STATEN. Guiteau stond den 14 terecht voor het gerechtshof te Washington, beschul digd van een moordaanslag te hebben gepleegd op pre sident Garfield. Hij ontkende zijne schuld" aan dat feit. Op verzoek van zijnen advocaat werd de verdere behandeling der zaak uitgesteld tot 7 Nov. Deze wil eerst de bevoegdheid van het collegie waarvoor hij te recht staatbetwisten welk punt den 30 beslist zal worden, en overigens zijne verdediging gronden op zijne krankzinnigheid, zooals reeds gezegd was en op de omstandigheid dat de toegebrachte wonde niet nood zakelijk den dood ten gevolge moest hebben. Een voorstel van den heer Loyan om den heer Da- vis (onafhankelijk) tot tijdelijken voorzitter van den Senaat te benoementer vervanging van den heer Bayard is met 36 tegen 34 stemmen aangenomen. ZUID-AMERICA. De weinige troepen die den vroegeren dictator van Peru Pierola tot nog toe ge trouw gebleven waren, zijn hem afgevallen en hebben thans president Calderon erkend. Men verwachtte, dat de meeste regeeringen, die den president nog niet erkend hadden, thans daartoe zouden overgaan en dat de vredes- onderhandelingen met Chili weldra zouden aanvangen. LUXEMBURG. Volgens de Indépendance Luxem- bourgeoise heeft de Koning-Groothertog geweigerd het door de ministers gevraagd ontslag op dit oogenblik te verleenen. De ontvangers der belastingen en de postdirecteuren werden door de regeering gemachtigd voorloopig de biljetten der failliet verklaarde nationale bank in be taling aan te nemen. OOST ENRLJK-HONGARIJE. De begrafenis van den overleden mmister van buitenlandsche zaken baron von Haymerle heeft op uitdrukkelijk verlang en van den Keizer den 13 voor rekening van den staat plaats gehad. De Keizer en de aartshertogen woonden de voor hem gehouden lijkdienst bij. RUSLAND, De Keizer en Keizerin vertrokken den 13 met hunne kinderenwaaronder de grootvorst- troonopvolger, van Peterhof naar Gatschina. SPANJE. De Koning machtigde de regeering ver gunning te verleenen voor den aanleg van een spoorweg van Huescar naar de fransche grenzen. TURKIJE. Baron van Ittersum nederlandsch ge zant te Konstantinopel, overleed den 15 plotseling aan eene beroerte. ALGERIE. De Bey van Tunis schonk den opper bevelhebber der fransche bezettingstroepen in Tunis generaal Logerot, het grootkruis der Nichon Ifthikar- Ordeden militairen tolk Tanchon het officierskruis en den geneesheer Hattute en twee andere officieren te Bóne het kommandeurskruis dier orde. EG 1 PTE. De turksche commissarissen brachten den 11 aan de regimenten in de citadel van Kaïro een bezoek. Nizami-pacha voerde het woord tot de officieren en keurde af het gebrek aan tucht, waarvan zij bij verschillende gelegenheden het bewijs hadden gegeven. Hij spoorde hen tot gehoorzaamheid aan den Khedive, den rechtstreekschen vertegenwoordiger van den Sultan aan. De kolonel der regimenten antwoordde, dat zij het verkeerde hunner handelwijze inzagen, doch dat zij tot dien stap over gegaan waren omdat het vorig ministerie geen acht sloeg op hunne klachten. Zij waren thans echter tevreden gesteld en zouden zich aan dergelijke handelingen niet meer schuldig maken. Zij bezochten ook verschillende officiëele personen en knoopten met alle partijen vriendschappelijke betrekkin gen aan. Den 12 werd door den Khedive op het paleis te hunner eer een feestmaal gegeventot bijwoning waarvan alle voorname personen, waaronder de consuls, genoodigd waren. De Porte heeft hun inmiddels aangespoord, hunnen arbeid te bespoedigen en naar Kon stantinopel terug te keeren. dezer fabriek wanneer mijnheer Reimann niet be sluit onze rechtvaardige eischen te vervullen de werkstaking aan Een jubelende roep van goedkeuring volgde op de woorden van den redenaar, die echter dadelijk van zijn hoogen standplaats sprong en zich in de menigte ver loor. Slechts de Hermersdorffers en een kleine groep vuile kerelsdie geheel op den achtergrond stonden stemden niet mee in met dezen roep. „Praatjes bromde een der laatsten grimmig „niets dan mooie praatjes Daar helpt niets dan vuur en ijzer voor. Vernietigen moest men dat bloedzuigersgebroed, dat van onze arbeiders leeftanders wordt het niet beter met den arbeidersstand." Nog klonk het geroep voort en overstemde de zacht gesproken woorden van den woestea gezel. Toen brak de vergadering rüstig op en trok de geheele schaar op de stad toe. Reimann stond nog altijd met gekruiste armen op dezelfde »•'- ,De zonden der vaderen worden be ren tot in het derde en vierde lid, onschuldigen aan de enkele per- 1 het gansche volk," mompelde hjj. met de hand over het diep gerim- rad langzaam in het kantoor terug. (Wordt vervolgd.) Ten vervolge der berichten in ons vorig nummer melden wij de volgende rampen, slechts nota nemende van de voornaamste Aalst. Een man die zijne schoonzuster te huis brachtdoor een boomtak doodelijk getroffen en te^en den grond geworpen. Hij laat eene weduwe en 5 kin deren na. Ameland. Den 16 gestrand en wrak geworden de russische bark Brittania, van Kotka met splithout naar Londen. Het volk gered. Amsterdam. Van de uitgestrekte stalgebouwen aan de Pieter-Pauwstraatin 1870 gebouwd het dak van het middengebouw ingestort, den zolder en een gedeelte der muren medeslepende. Met behulp der brandweer van de 56 aanwezige paarden 51 weggeleid, 1 reeds verminktterwijl 4 onder de bouwvallen bezweken waren; den volgenden morgen ook ingestort het achter gebouw aan de Huydecoperstraatwaaruit de paarden ontvluchtmaar opgevangen zijn. Het dak van de vogelgalerij in den Dierentuin en dat van perceel 82 aan het Rokin gedeeltelijk dat van het pakhuis „de 3 Sleutels" aan de Brouwersgracht grootendeels wegge slagen. Eene vrouw in de Lauriergracht gewaaid "en levenloos opgehaald. Een in aanbouw zijnd huis aan de Jacob-van-Lennepstraat ineengezakt. Aan de Kattenburgergracht een halve voorgevel naar beneden ge komen, 3 personen lichtelijk door het puin gekwetst. - In de houtharen het schip Dirk en Pieter omgevallen en gedeeltelijk gezonken de stengen gebroken. Amstelveen. De spits van den toren der r. c. kerk te Bovenkerk met een deel der muren afgerukt en neêrgekomen op kerk en pastorie, die nochtans weinig beschadigd werden. 2 Kinderen aan den Amsteldijk te water geraakt en verdronken. Arnhem. Een 3jarig meisje door een afgewaaiden boom tak op het hoofd getroffen daardoor hevige hersen schudding bekomen en in leversgevaar. Anna Paulowna. 's Nachts de boerenhofstede van den heer J. Schenk in de a?ch gelegd. Brakel. Ter hoogte van de steenfabriek 's avonds te 11 uren, een schip met steenkolen gezonken, waarbij de vrouw en 2 kinderen van den schipper verdronken zijn. Bergen op Zoom. Het zware dak der nieuwe kazerne naar beneden gestort. Bodegraven. Verscheidene huizen afgebrand. Breda. Een man door een vallend voorwerp het hoofd gekloofd. Bres/eens. Gestrand de fransche vischlogger Elisabeth Marie. Bemanning gered. Brouwershaven. De engelsche collier-brik Elisabeth, s avonds door het breken der ankerkettingen op de Kabeljouwsplaats gedreven en gezonken. Ds bemanning is den geheelen nacht in het want gebleven en den volgenden morgen door de reddingboot afgehaald. Delfzijl. In den nacht het geballast ter reede lig- gende schip Jacoba Johanna van de ankers geslagen en tegen den dijk te Termuntezijl verbrijzeld het volk gered. Egmond aan Zee. Zaterdag-morgen, 2 palen benoor den het dorp, gestrand de engelsche schoener Agnes kapitein Wilson van Kotka met hout naar Carnarvon in Noord-Wallis. Daar de reddingboot aanvankelijk niet langs het strand vervoerd kon worden werd de vuurpijltoestel naar de strandingsplaats gebracht, doch de 3 afgeschoten pijlen beantwoordden niet aan het doel. Later kon de reddingboot het schip bereiken en zijn 4 man gered, terwijl een 18jarig jongeling, die gepoogd had naar den wal te zwemmen, reeds verdronken was. Het schip zit zoo hoogdat er alle kans is om de geheele lading te lossen. 's Gravenhage. Een bijna voltooide villa bij de Laan van Meerdervoort ingestort. Van 2 in aanbouw zijnde buizen aan de Verlengde Hemsterhuisstraat de daken afgewaaid. In het bosch zijn 500 a 600, aan den Sche- veningschen weg meer dan 100aan den Delftschen weg niet minder dan 117 boomen geveld. Genemuiden. De stoombpot Zwartewater losgeslagen en gezonken. Haarlem. Aan de Doelstraat van 2 perceelen het ge heele dak met een gedeelte van den voorgevel afgerukt. Aan de Rozenstraat een huisje en aan de Leidsche vaart verschillende in aanbouw zijnde huizen ingestort. Het station Bolwerk van den spoorweg naar Zandvoort gedeeltelijk vernield. Han,weert. De tjalk Dankbaarheid tegen de steen- gloonng van den westhavendam geslagen en lek gewor den Het tjalkschip Jacoba te Waarde tegen den diik gestrand. Desgelijks de duitsche kof Henriëttevan Antwerpen met dakpannen naar Bergen, te Walsóorde van de ankers geslagen. De belgische kotter Celestine geladen met graan, op de ballastplaat bij Erederik' gestrand. Helder. Het dak van het gebouw voor de gehuwde militairen in het fort Erfprins zoo gehavend dat de bewoners met vrouwen en kinderen het gebouw ont- vluchtten en zich in wachthuizen enz. borgen De en- gelsche schoener Ydun, van Old Calabar met palmolie naar Rotterdam bij Ealga gestrandhet volk gered de lading zal gelost kunnen worden. De eng. schoener Alexander van Banger met leien naar Hamburg als Dagger 'er reede driftig geworden en op den Zuid- wal geraakt. De locdskotter schipper Lap op den ïeringerwal gestrand en door de bemanning verlaten. Hellevoetsluis. De nieuwe ringdijk om de in aanbouw zijnde vestingwerken op 2 plaatsen doorgebroken en de werken daardoor zeer beschadigd. De overdekkings- kappen op de Rijkswerf zeer geledenhet gedeelte waar de monitor Heiligerlee ligt geheel weggeslagen. s Herlogenbosch. In de buitenwijken 5 woningen ingestort. Hillegersberg. 's Nachts de korenmolen van P. de Labije met de nevensstaande schuren afgebrand. Hilversum. De beide gashouders der gasfabriek gekan teld het gas ontvlamd en de houders uiteengesprongen. Joure. 's Avonds en 's nachts de meubelfabriek "van den heer Koster, de tabaksfabriek van den heer H. de -foofl j boerenhuis en eenige arbeiderswoningen in het geheel 14 perceelen afgebrand. Ka-npen. Eenige straten, het Kampereiland en Kam perveen ondergeloopen. De landbouwer de Leeuw en diens knecht31 stuks vee willende redden zijn met 21 stuks vee verdronken. Leiden. De locomotievenloods en opzichterskeet van den spoorweg naar Woerden geheel ineengeslagen een locomotief zwaar beschadigd even als de daken dei- woningen van den opzichter-machinist en den wesoD- zichter. Lemmer. Twee buizen vernield. Monnickendam. De waterkant der stad onder gezet. Naarden. Eenig veegrazende op de gorzen door het zeewater overvallen en verdronken. Nieuwersluis.'s Avonds een gebouw, bewoond door 3 arbeidersgezinnen verbrand. Noordwijk. 's Nachts benoorden het dorp gestrand de engelsche schoener Retriever, van Londen in ballast naar Newcastle. De equipage, 5 man en het zoontje van den kapitein gered. Nijmegen. \an 4 huizen de daken afgeslingerd. Door het omvallen van een hoogen muur aan de Wolstraat 2 personen vader en zoon vooral de eerste ernstig gekwetst. De in aanbouw zijnde reeds tot de tweede verdieping opgetrokken korenbeurs gedeeltelijk ingestort en voorts zoo beschadigddat alles afgebroken moet worden. Ooltgensplaat. Het vaartuig van schipper de Korte met suikerpeen gelaten van zijn anker geslagen en in het Hillegat gezonken. Schipper en knecht hebben zich in de roeiboot gered en Willemstad bereikt. Oosterhout. Yan den van het Willemsveer komenden stoomtram 2 rijtuigen opgenomen en op eenigen afstand van het spoor neergeworpen 3 passagiers daardoor licht gekwetst. Botterdam, s Avonds tijdens den vloed een gedeelte van de buitenstad onder water. Het Rijnschio Johanna, geladen met ijzeren bruggen voor Java, in de Konings haven gezonken de opvarenden gered. In de binnen haven een der kabel-stoombooten gezonken. Een ge deelte van een huis aan de Oude Vogelzang gevallen waardoor eene vrouw en kind licht gekwetst. 2 Per sonen op de Maas door het omslaan van een bootje des nachts verdronken. Een engelsch matroos tusschen 2 schepen bekneld geraakt en gedood. Scheveningen. Van een 's avonds aankomende haring schuit 2 man in de branding over boord gevallen; de een zich gered met een afgeslagen stuk houtwerk,' de ander verdronken. Bijna 100 schuiten van de visschers- vloot waren vrijd3g-avond afwezig. De op het strand liggende vaartuigen zijn zeer beschadigd. Schijndel. Nabij deze plaats de laatste trein van Goch naar Boxtel ontspoorddoordien een boom over den weg lag. De machinemet machinist en stoker er op, kwam in eene sloot terechttender en bagagewagen vielen omde passagiersrijtuigen werden uit de rails geworpen. Het materieel is zeer beschadigd gelukkig is niemand gekwetst. Schokland. Nabij dit eiland 2 vaartuigen met de op varenden12 a 13 personen verongelukt. Terschelling. Op den Noordvaaruer gestrand de duit sche galjoot Warra, van het Kanaal naar Cuxhaven. Volk, tegen den avond van den 15 met de reddingboot gered. Voorts op dit eiland gestrand een engelsche vischkotter en een bom van Scheveningen. De beman ningen behouden. Terneuzen. De engelsche schoener Jane, van Marans met gerst naar Brussel, 's avonds van Vlissingen afge stormd en beoosten de haven op de slikken geloopen. Texel. Achter de Hoorn gestrand de duitsche brik Bessel, van Christiania met hout naar Kaapstad be stemd. De 8 opvarenden zijn gered het schip zit hoog op het strand, zoodat men gelooft de lading te kunnen bergen. Ook een engelsche viscusmak gestrand het volk daarvan met eigen boot aan wal gekomen nadat reeds 1 man over boord geslagen en verdronken was. Van de Cocksdorp is eene kleine schuit verongelukt de opvarenden zijn behouden. Vlissingen. De fransche schoener Avenir gestrand op de Laloot. Desgelijks het van Rammekens weggeslagen eng. schip James Torter. Bij Borselen de ipaansche bark Augustina van Antwerpen naar Havanna. Winterswijk. De douanenloods in elkaar gevallen waardoor twee arbeiders gekwetst. Woerden. In den polder „de Twaalf Morgen" eene boerenwoning en eene schuur verbrand.

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 2