No. 125. Drie en tachtigste Jaargang. 1881. V R IJ I) A G 21 OCTOBER. Groote Veemarkt FEUILLETON. !2) Herfststormen, Prijs der gewone Advertentiën ©Ificiêel (Scheelte. te ALK»lt«n, op Maandag 7 November 1881 Butteulaub. AIKMAARSCBE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0 06. Van 15 regels 0,75; iedere regel meer f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BELGIE. Den 16 werd in het huis aan de Pomp straat te Antwerpen waar Henri Conscience geboren is een gedenksteen tot opschrift hebbende Den 3 Dec. 1812 werd Hendrik Conscience in dit buis gebo ren door den Gemeenteraad geplaatst op 16 Oct. 1881, gezet, bij welke gelegenheid de heeren de Mont en Max Roosesalsmede de burgemeester de Wael toe spraken hielden. ENGELAND Het centraal bureau van het land- verbond is van Dublin naar Liverpool verplaatst. Voor- loopig hield het de laatste vergadering en nam het een manifest aan waarin een beroep wordt gedaan op de pachters om geene pacht te betalen zoolang de aan voerders van het verbond niet op vrije voeten waren gesteld. De ongeregeldheden te Limerick hebben zich den 17 en den 18 's avonds herhaald. Den 17 bij het overbrengen van den penningmeester der plaatselijke afdeeling van het landverbond naar de gevangenis werd de politie on ophoudelijk met steenen geworpen. Nadat hij in de ge vangenis gebracht was, trachtte do politie herhaaldelijk de volksmenigte uiteen te drijven en eindelijk maakte zij van hare vuurwapenen gebruikwaarbij o. a. eene jonge dame gekwetst werd. Daar de wanordelijkheden bleven voortduren, vroeg de overheid per telegram hulp. Den 18 vernielde het gepeupel de lampen en ven sterglazen van een aantal winkels waardoor eene schade van ongeveer f 21000 veroorzaakt is. Ten slotte jteg de politie de rustverstoorders uiteen. Hawarden Castle, het buitenverblijf van minister Gladstone, die aan griep lijdt en daarom zijne kamer moet houden wordt voort durend door de politie bewaakt. Ook te Dublin hadden den 17 op nieuw rustversto ringen plaats. Het gepeupel wierp de glazen in van eenige gebouwen waar bladendie deze rustver storingen afkeurden, uitgegeven werden en dwong de politie-agenten tot terugtocht door het werpen van tal rijke steenen. Na middernacht werd de militaire macht ontboden. Drie regimenten te Londen ontvingen bevel naar Ierland te vertrekken. Den 18 's avonds verscheen aldaar eene proclamatiewaarbij alle trouwe en vreedzame burgers vermaand werden tot nader order na zonsondergang in hunne woningen to blijven. Moch ten zij uitgaan dan stond de overheid niet voor hunne veiligheid in. De Pall Mall Gazette vestigt in een uitvoerig artikel de aandacht op den onlangs ook in dit blad vermelden brief van prof. Harting te Utrecht over de overeenkomst met de boeren in de Transvaal. Dat blad houdt hem voor een bevoegd beoordeelaar dier schikking op zijn standpunt dat ofschoon meer tot dat der boeren dan tot dat van eenigen engelsch- man overhollende, toch nader dan dat van eenigen boer bij dat der engelschen is. Zijne opmerkingen verdienen, ten minste met achting te worden aangehoorden mochten zij misschien niet overtuigen zoo stellen zij toch het algemeen in staatden tegenzin van den Volksraad tegen de bekrachtiging van het gesloten ver drag te begrijpen. Met nadruk wijst de schrijver er op van hoe groot gewicht het isrekening te houden met den oorspronkelijken aard der boeren. Het feit dat het de herinnering is der boosheid van een engelsch gouvernementdie de boeren doet aarzelen haar goed te keuren moestminstens de heftigheid van het oor deel der engelsehen matigen. De boeren vreezen niet alleen het gebruik van de bepalingen der overeen komst in de toekomst gemaakt kunnende worden, maar zijn ook werevelig over de beschuldigingen waarmede men hen in Engeland heeft overstelpt Mochten zij echter het er voor houden dat sommige bepalingen goed te keuren eene bekentenis zon insluiten dat zij in de beschuldiging van barbaarschheid berusten, kun nen zij dit bezwaar gemakkelijk te boven komen. Zij kannen in het besluit van de ratificatie der conventie eene verklaring opnemen dat deze artikelen niet be schouwd mogen worden als gelijkstaande met eene er kenning van hunnen kantdat zij zich ooit schuldig gemaakt hebben of willen maken aan de verboden overtredingen maar alleen als eene toegeven aan het engelsche vooroordeel, dat eene geheel nieuwe instem ming met de grondbeginselen der besctaving verlangde. Veel ernstiger acht dat blad het bezwaar, door prof. Harting gemaakt tegen het artikelde bevoegdheid en de plichten van den engelschen resident omschrijvende. Op dit punt stelt die verzoeker zich op het standpunt, datals het door den Volksraad wordt aangenomen noodlottig voor het verdrag worden kan. Hij verklaart zich onvoorwaardelijk tegen de uitoefening van eenig gezag door den Resident. Als consul-generaal die al leen een zedelijken invloed uitoefentzou hijals hij de taal verstond en welwillend voor de boeren was, de staatkunde van het transvaalsehe gouvernement kunnen leiden. Misschien is de omvang van den invloed dien de Resident als een eenvoudig consul-generaal zou kunnen uitoefenen overdreven maar het vreestdat het maar al te waar is wat h.j zegt over de gevolgen van eenige poging om gezag uit te oefenen over de staatkunde en de wetgeving der boeren. „Hetzelfde," zoo besluit het blad, „geldt van de overeenkomst in haar geheel. Wij kun nen natuurlijk door ons leger de boeren dwingen haar aan te nemen. Maar als zij met geweld is opgelegd zal zij niet zedelijk bindend worden geacht, zoodra het leger vertrokken is. En daar niemand ten eeuwigen dage eene bezetting in Transvaal wenscht te houden zullen wij het toch eenmaal op invloed moeten laten aankomen en er van afzien gezag uit te oefenen. Op dit oogenblik evenwel kon de poging daartoe niet worden opgegeven. De overeenkomst wordt onder protest geratificeerd en de engelsche resident zal met de attributen van macht worden bekleed. Maar als de Boeren er zoo over denken als professor Harting zou het wel eens kunnen blijken dat wij wezenlijken in vloed hebben opgeofferdomdat wij voor een korten tijd den schijn van macht hebben willen redden." ERANKRIJK. De kiezers voor den Senaat in het departement der Seine-en-Oise namen vóór eenige dagen op eene vergadering een programma aan waarin zij zich verklaren voor herziening der grondwetbeperkt tot den grondslag waarop de Senaats-verkiezingen ge schieden afschaffing der onafzetbare leden en intrek king zijner bevoegdheid op het stuk der staatsbegroo- ting verder voor kosteloos, verplicht, onzijdig onderwijs, hervorming der rechterlijke macht overeenkomstig de democratische staats-instellingen en algemeene ver plichting tot de krijgsdienst met afschaffing van het eenjarig vrijwilligerschap. Dit programmadat natuurlijk verschillend beoor deeld wordttrekt nog al de aandachtomdat de voorzitter van den Senaat de vergadering bijwoonde. Sommigen achten het waarschijnlijk, dat hervorming der grondwet de grondslag zal zijn voor het nieuwe minis terie en dat Leon Say zich gehaast heeft te doen blijken, dat hij voorstander dier herziening is, om weder als minister van financiën in dat ministerie te kunnen optreden. ITALIË. In 1870 juist tegen den tijddat de italiaansche troepen Rome bezetten bestond het plan eeDige honderden bedevaartgangers uit alle deelen van het land bij den Paus toe te laten. Aan dat toen om het verzet der radicale bladen niet doorgegane plan werd den 16 gevolg gegeven. Op dien dag ont ving de Paus te 12 uren in de St. Pieterskerk alwaar ruim SOOO personen bijeen waren die bedevaartgan gers ten getale van ongeveer 3000 des morgens te 9 uren aldiar reeds te samen gekomen. De Paus werd door den toegang van het Yatikaan in de kerk gedra gen enniettegenstaande het verbod om hem toe te juichen werd hij van alle kanten toegejuicht en met zakdoeken toegewuifd. De patriarch las een gematigd adres voor, hoofdzakelijk inhoudende dat Italië het roomsche geloof toegedaan was en blijven zou. Daarop antwoordde de Paus in eene rededie 25 minuten duurde. Na te hebben doen uitkomendat hij zich gelukkig achtte, aldus te midden van Italie's zonen te zijn en onder de tegenwoordige omstandigheden hunne troost te mogen ontvangen zeide hij dat zij konden getuigen dat Italië door en door katholiek was al poogde men door alle middelen het geloof van het VII. De jonge vrouw van den fabrikant had den dag in voortdurende spanning doorgebracht, die zij te vergeef'sch trachtte te overwinnen en die tot een hevigen angst steegtoen Karei den brief van haar echtgenoot bracht die haar de gebeurtenissen in de fabriek meldde. Wel is waar sprak uit de weinige regels, die Rei- mann schreef, eene volkomen gerustheid, maar zij wist weldat hij niet zoo gerust was als hij zich tegenover haar voordeed. „Lieve vrouw" schreef hij„de vreesdie ik tegen over je deed blijken heeft zich slechts al te spoedig bewaarheid. De arbeiders weigeren onder de tegen woordige voorwaarden langer bij mij te blijven en andere zijn, zooals gij weet, niet te krijgen. Grond tot bezorgd heid is er nietde zaak is rustig afgeloopen en wat de geldelijke zijde betreftmoeten wij ons in het on vermijdelijke schikken. Een klein verlies kan ons ver mogen wel verdragen om dit echter zoo mogelijk af te wenden ben ik gedwongenheden middag in de fabriek te blijven ook van avond kom ik waarschijnlijk eenige uren later dan gewoonlijk daar ik de noodige brieven die ik in deze zaak schrijven moetniet aan mijn boekhouder kan overlaten. Bij mijne tehuiskomst zullen wij onze aangelegenheden uitvoeriger bespreken, en dan hoop ik van mijne verstandige vrouw menigen goeden raad te hooren." „Die goede mandacht Emma„hij dwingt zich vroolijk te zijn om mij niet te verschrikken en toch weet ik hoe diep verontwaardigd bij zijn moet, de vrucht zijner bemoeiingen zoo plotseling door kwaadwillige han den te zien te niet doen. Kan ik hem al ook geen goeden raad geven zoo wil ik toch moedig en bij de hand zijn en hem door dwaze vrees en klachten niet nog meer ter neer drukken. Hij zal zien dat ik in goede en slechte tijden altijd onversaagd aan zijne zijde zal staan." Haar besluit zich bedaard te houden was echter ge makkelijker opgevat dan uitgevoerd. Emma kon het niet verhinderen dat hare verbeelding in steeds toe nemende mate haar de verschrikkelijkste tooneelen voor den geest bracht. Hoevele berichten van moordge welddadigheden en brandstichtingen hadden niet in de laatste maanden de couranten gevuld. Zij zag de arbeiders in oproer, de fabriek in vlammen en hare echtgenoot stervend, ineengezonken onder de moor dende slagen van een ellendeling. Zij kampte met alle machtdie het verstand haar verleendetegen deze hersenschimmen zij dwong zich bedaard te zijn en het gelukte haar ook gedurende het verdere gedeelte van den dag zich zoo tamelijk te beheersehen, maar met het vallen van den avond keerden de schrikbeelden in alle kracht terug en vervulden hare ziel met een ongekende angst. Het weder was in den loop van den dag steeds slechter gewordende duistere wolkenmassa's waren in beweging geraaktna zonsondergang begon het te regenen en te waaien en vervolgens was er een onweder losgebroken zooals het op onze breedte met den aan vang des winters dikwijls voorkomt. Emma zat aan het raamwaar zij gewoon washaar echtgenoot af te wachten en keek naar buiten in de duisternis, als kon zij daardoor zijn terugkomst bespoedigen. Op de tafel in het midden der kamer brandde de lamp en wierp een zacht licht over het met smaakvolle pracht gemeubileerde vertrek. De jonge vrouw had zich op een stoel neergezet en de lamp een weinig neergedraaid daar het helle licht haar hinderde. Op hare schoot zat het knaapjedat onbekend met de zorgen die het hart zijner moeder beklemderustig voortsluimerde. Buiten woedde de storm, bogen zich de oude linden, die langs de laan stonden en kletterde de regen tegen de vensters der villa. De jonge vrouw zat onbewegelijk en luisterde naar de wilde melodiën van den orkaan naar het kraken der takken en het plassen van den regen. Dit oproer der elementen was zoo geheel in overeenstemming met hare opgewonden stemming. Plotseling stond zij op en een blos van vreugde ver spreidde zich over haar gelaat. Zij meende den hoefsiag van een paard te hooren. Ademloos luisterde zij doch neen, zij had zich vergist en teleurgesteld nam zij haar plaats weder in. Het kindermeisje trad de kamer binnen met de vraag of zij de kleine niet te bed wilde brengen. Teen zij geen antwoord kreegverwijderde zij zich weder, zon der dat Emma hare aanwezigheid had opgemerkt. De gedachten der jonge vrouw waren ver weg, buiten in de fabrieken zij wenschte zich vleugels om eens over te vliegen om zich van de gezondheid van haar echtgenoot te kunnen overtuigen of met hem de gevaren te kunnen deelen. De pendule liet met een heldere, doordringende klank acht slagen hooren. „Reeds acht uur," fluisterde Emma zacht voor zich heen. „Om dezen tijd was hij anders reeds lang te huis. Hij heeft mij wel ts waar geschrevendat hij heden later zou komen en ik ben wel recht kinderlijk in mijn angst, maar wat blijft ons, armen vrouwen, anders over? Hoeveel beter zijn de mannen er aan toe! Zij kunnen strijden voor hunne rechten en belangen, het geruisch, het gewoel vari den strijd neemt al hunne krachten in beslagen laat hen in 't geheel niet tot bewustzijn van het gevaar komen. "Wij echter, wij zitten thuis, door zorgen verteerd en kunnen niets doenin 't gé- heel nietsdan geduldig het eind van den strijd af wachten en het lot smeeken om ons den echtgenoot, deu

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 1