tiimtcttlattb» italiaansche volk uit te dooven. Zij verkondigdendat de Paus de zuiverste roem van het land was al zeide men dat hij Italie's vijand was. Men had te Eome voor het jaar 1882 zelfs een groot vrijmetselaars-con gres bijeen geroepen als om den hoeksteen der kerk te tarten en te bespringen en voor korten tijd had men zelfs in verschillende bijeenkomsten verklaarddat het pausdom noodzakelijk uitgeroeid moest worden. Na melding gemaakt te hebben van de oprichting van anti-clericale vereenigingen eindigde hij aldus „Ik klaag deze feiten bij de katholieke wereld aan. Waakt en bidt! Vormt vereenigingen; toont, dat de vrijheid en onafhankelijkheid van den Paus noodig zijn voor het welzijn der geheele wereld. Ik zal niet ophouden in dezen geest te strijden. Dat niemand werkeloos of onverschillig blijve ten aanzien van een staat van za ken waarin noch ik noch één mijner opvolgers immer berusten zal. De Pausuw vader, leeft te midden van vijanden. Zijn gezag wordt door een ruwe pers door het slijk gesleurd. Zelfs dreigt men het Vaticaan te bezetten om den Paus öf tot eene hardere gevangen schap öf tot ballingschap te dwingen Onze wa penen zijn zuiver geestelijk maar overwinnen zullen wij. Ik zegen u en in u Italiëons vaderland." Na hit uitspreken dezer rede werd de Paus weder leven dig toegejuicht. De orde werd dien dag te Eome niet gestoord. OOSTENEIJK-HONGfAEIJE. Het Hongaarsche Volkshuis keurde met 201 tegen 114 st. goed het door de regeering aangeprezen adre3 van antwoord op de troonrede. Het amendement betreffende legerver- mindering of verkorting van diensttijd werd verworpen. TÜEKIJE. Bij den begrafenis van den nederland- scben gezantbaron van Ittersum te Konstantinopel, liet de Sultan zich vertegenwoordigen, terwijl de minis ters en de overige gezanten daarbij tegenwoordig waren De Porte stemde toe in het zenden van een com missaris naar Armenië op het verzoek van de gezan ten der groote mogendheden om aldaar den toestand te onderzoeken en de noodige hervormingen voor te bereiden. Mouktar-pacha wordt waarschijnlijk met die taak belast. EUSLAND. Maria Kryloff, PiankofF en Tslenko, Prichodko zijn in de gemelde strafzaak wegens het uitgeven van het nihilistische blad Tscherny Peredel- veroordeeld tot verbanning naar het gouvernement To- bolsk-Schirktsk Perepletsehnikoff ontving daarentegen 4 maanden gevangenisstraf. Bij keizerlijk besluit is de heer Walujeff, op zijn verzoekwegens den ongunstigen toestand tijner ge zondheid ontslag verleend als minister-president en prins Dolgorouki voorzitter der commissie voor de verzoekschriften. YEEEENIGDE STATEN. Den 18 werd te York- town in tegenwoordigheid van president Arthur en een groot aantal belangstellenden de eerste steen gelegd van een monument ter herinnering aan de overgave dier stad voor 100 jaren. Den 16 werd te Niew-York eene poging ontdekt om de stoomboot Bothania van de Canard-lijn in brand te steken, terwijl zij in het dok lag. Het tapijt in de kajuit was met gasoline doorweekt en in het onderste ruim werden 4 flesschen met gasoline en phosphorus gevonden. De inschrijvingen voor het Garfieldfonds beloopen te samen bijna f 900000. AFGHANISTAN. Herat is bezet geworden door de uit Turkestan opgerukte troepen van den emir Ab- derrhaman. Het grootste gedeelte van het engelsehe leger trok zich uit het zuidelijk gedeelte van Afgha nistan terug éóne brigade bleef te Quettah. EGYPTE. De Khedive ontving van den Sultan van Turkije het grootkruis der orde van verdiensten. vader of den broeder te doen behouden en hem onge deerd in onze armen terug te voeren. Zij drukte het voorhoofd tegen de ruiten. Niets was te ontdekken in de diepe duisternis dan de dikke takken der linden die als spookachtige schaduwen heen en weder werden bewogen. Al verder en verder schreed de wijzer der pendule voort maar zoo langzaam ach zoo ver schrikkelijk langzaam. Daar deed zich buiten aan de deur de schel hooren, wier schrille klank door het geheele huis weergalmde. Emma sprong op. Wie kon dat zijn Ferdinand in geen geval hij kwam nooit te voet en ook nimmer van de stadszijde. Misschien een bode Maar waar van daan? En, wanneer het een bode waswat kon anders de oorzaak zijner komst zijn als een ongeluk Haar hart hield bijna op te kloppen van angst. In den gang klonken luide stemmen alsof de be diende iemand den toegang weigerde. Emma legde haar knaapje ijlings in de wieg en snelde bevend naar de deur. „Wie is daar Frans „Een meisjemevrouwzij wil met alle geweld u zelf spreken maar ik weet niet of „Laat haar binnen komenspoedigEmma trad verschrikt eenige schreden terug toen een jong haar geheel onbekend meisje zonder hoed en mantel met door den storm verwafde haren en druipende kleederen het vertrek letterlijk binnen stormde. Zij was doods bleek en haar boezem ging door den snellen loop storm achtig op en neder. „Uw echtgenoot zij willen hem vermoorden stiet zij naar adem hijgend uit. Emma stond een oogenblik als verlamdmaar met bewonderenswaardige krachthad zij in het volgende oogenblik hare bedaardheid teruggekregen. Nu zij het gevaar voor oogen had nu het gold het te trot- seeren kon zij zichzelve meester worden iets wat zij den geheelen dag te vergeefs beproefd had. „Wat zegt gij meisjeverklaar u, spreek duidelijk zeide zij „ga zittengij zijt geheel van streek." Woedt vervolgd.) STATEN-GENEEAAL. Tweede Kamer. Den 18 zijn met algemeene steramen aangenomen de ontwerpen houdende bepalingen omtrent de uitgifte van schatkistpromessen en tot onteigening voor den aanleg van een kanaal CoevordenAlte-Picardie. Tot griffier der Kamer, op eene jaarwedde van f 4500, is bij her stemming, met 40 stemmen, tegen 35 op mr. de Brauw, verkozen mr. J. D. Veegens, zoon van den vorigen griffier, advocaat te 's Gravenhage en tot commies griffier bij herstemming mr. H. Zillesenadvocaat te Amsterdam met 41 stemmen tegen 37 op mr. Baud. Het voorstel der commissie nopens het verzoek van het Nederl. Werkliedenverbond tot het uitgeven van een beknopt en goedkoop verslag van de handelingen der Kamer, strekkende om één jaar de proef van zoo danig verslag te nemen werd met 41 tegen 52 stem men verworpen. De heer Lieftinck heeft voorgesteld de regeering uit te noodigen den prijs der volledige „Handelingen" met de helft te verlagen en dus te stellen op f 3. De heer Bergsma heeft verlof gevraagd en bekomen om tot den minister van binn. zaken eene vraag te richten naar aanleiding van het regeerings- bevel tot sluiting van openbare vermakelijkheden wegens het overlijden van prins Frederik. Den 19 is zonder discussie aangenomen een voorstel van de heeren v. Kerkwijk en Insinger om nu de minister van koloniën de toezegging heeft gedaan om de stukken betreffende den Atchin-oorlog te doen drukken, ook de geheimhouding op te heffen omtrent het debat in co mité-generaal over Atcbin gevoerddie beraadslagin gen te doen drukken na gezien te zijn door eene commissietot verwijdering der uitdrukkingen die on geschikt zijn voor publiciteit. De conclusie der com missie nopens het adres van hoofdingelanden van Delf land, houdende klacht over de benoeming van een hoog heemraad buiten de voordrachtstrekkende om den minister dank te zeggen voor de gegeven inlichtingen, is zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd, nadat met 45 tegen 4 stemmen verworpen was een voorstel van den heer Bastertom te verklarendat de benoeming van graaf v. Bijlandt tot hoogheemraad buiten de voor dracht om niet voortvloeit uit de bepalingen van het reglement van het hoogheemraadschap en evenmin uit eene constante toepassing der kon. besluiten van 29 Maart 1822 en 14 April 1850. De Kamer is tot nadere bijeenroeping gescheiden. Tijdens den storm van den 14 is op de Legmeer- plas nabij Kudelstaartgem. Aalsmeer, een schuitje omgeslagen waarin 2 broeders zaten, die zouden gaan melken. Eén der twee is gered doch de tweede, een 17jarig jongeling verdronken. Te Amsterdam zijn door den storm ook omver- gewaaid de ijzergieterij der firma Zimmer, aan de Baan gracht, en een blok van 5 of 6 woningen in de Saxen burgerstraat aan den Overtoom, 's Avonds moeten 2 kinderen bij het Hoedenmakerspad in den Amstel ge waaid door den vader nagesprongen en alle 3 omge komen zijn. De brand te Joure kwani aan bij den meubel maker Koster en vernielde nevens diens perceel de huizen van den rentenier Amentden tabaksverkooper en kruidenier de Jong, den apotheker Oosterbaan den boekhandelaar Bijsterbosch den rentenier Tieleuaan den schoenmaker Ebben den bakker Gorter, alsmede 6 arbeiderswoningen. Van het loodswezen van Goeree en de Maas wordt nog vermist kotter Nr. 8, die de dienst voor den Wa terweg had en 9 koppen (schipper4 loodsen en 4 matrozen) telde. Yan de reede van Nes (Ameland) is weggeslagen het schip van den postschipper Torenvan de reede van Hollum de vaartuigen van G. Bruin en E. de Vries, van den verbindingsdam dat van schipper S. S. Scheltema. Het te Workum gezonken schip is dat van H. Bartelste Groningen. De bemanning is gered. Het berichtdat de landbouwer de Leeuw en diens knecht te Kampereiland, 31 stuks vee wil lende reddenmet 21 stuks vee verdronken zijn is gelukkig onwaar gebleken. Op het eiland zijn geen menschen omgekomen, maar 13 stuks vee van E. Prins, en 1 veulen en 2 schapen van J. Holtland. Te Grootebroek is een meelmolen omgewaaid. Te Schiedam zijn 2 hooge schoorsteenen van de stearine- fabriek neergevallen. Yan de nieuwe kapel tot aan denken der gorcumsche martelaren te Brielle is een groot deel ingestort. Te Egmond a. d. Hoef is een doorrijstal ingestort. Te Colhorn werd de kolfbaan van den heer D. Kist voor den grond geworpen en een nieuw gebouwd renteniershuis van het dak beroofd. In den nacht van 1415 is op de Waal onder Ubbergen een tjalk geladen met steen bevaren door schipper Klerck, van Zierikzee, lek geslagen en gezon ken. De schipper en zijne vrouw hebben zich ongekleed met levensgevaardoor in de boot over te springen, maar door het spoedig zinken van het vaartuig hun 13jarig zoontje niet uit het achteronder kunnen redden. Het den 15 nabij Schokland gezonken vaartuig moet een tjalkschip zijn dat met 40000 steenen gela den was. De schipper met vrouw, 4 kinderen en knecht zouden allen verdronken zijn. De urker postschipper heeft de lijkjes van 2 kinderen aan den mast van het gezonken schip gebondengevonden en te Kampen aangebracht. Den 15 's morgens is bij Galandsoog gestrand het russische schoenerschip Vesta, van Shorebam in ballast naar Wyborghet volk8 koppenheeft zich zelf gered. Het schip zit zoo hoog dat men er omheen kan loopen. Even hoog zit het te Egmond gestrande schip Agnes, dat evenwel te oud schijnt om afgebracht te kunnen worden. De geheele ladingbestaande in ongeveer 1800 noorsche deelen is gelost. Den 15 's avonds is het huis van A. Wiegman te Oosterland, op Wieringen, met den geheelen inge- zamelden oogst, gereedschappen en inboedel eene prooi der vlammen geworden. De bewoners, die reeds te bed lagen, ontkwamen in hun nachtgewaad. Huis en inboe del waren laag verzekerdj Te Zijdewind is den 16 eene door 2 gezinnen bewoonde boerenhuizing onlangs tot bakkerij ingericht, afgebrand. De inboedels werden nagenoeg geheel ge red maar veel ongedorscht graan is verloren gegaan. -De Hooge Eaad heeft den 17 verworpen de voor ziening in cassatie van Jr. W. v. L., tegen een arrest van het gerechtshof te Arnhem, waarbij hij tot 4 maan den celstraf en f 100 boete is veroordeeld ter zake van het onwillig veroorzaken van manslag. In de Barendsstraat te 's Gravenhage is in den nacht van 1718 op 5 plaatsen ingebroken en diefstal gepleegd. Ten huize vau den heer S. werden o. a. eenige zilveren lepels ontvreemd. Aan het departement van marine werd den 18 aanbesteed het maken en leveren van het ijzer- en hout werk benoodigd voor het etablissement, bestemd voor de verlichting op Mendanao Stolzestraat; minste inschrijf ver daarvoor was de Kon, Ned. Grofsmederij te Leiden, voor 9950. De stoomschepen Zilveren Kruis, Leeuwarden en Marnix zijn den 18 uit het Nieuwediep naar Madeira vertrokken. Den 18 zijn door den deken van Eotterdam de nieuwe r. c. begraafplaats bij Dordrecht en de daarop staande kapel plechtig ingewijd. - In den nacht van 1819 Oct. te 2 uren ontstond brand in de bakkerij van J. Gude te Schagen. Hoewel de brand in den beginne een dreigend aanzien had slaagde men er in dezen tot dat eene gebouw te be perken. Er is weinig gered. Huis en inboedel waren tegen brandschade verzekerd. Bij deze gelegenheid is op nieuw getoond dat eene betere regeling van het braudwezen en eene verbetering der bluschmiddelen voor eene gemeente als Schagen eene dringende behoefte is. Ten raadhuize te Eotterdam is den 19 aanbe steed het bouwen van een blok woningen ten dienste van de exploitatie van het droogdok aan den linker- Maasoeverminste inschrijver was de heer P. Boele te Alblasserdam voor 35,384. De rechtbank te Haarlem heeft den 18 vonnis gewezen in het geding der heeren Bik en Arnold tegen den heer Boreel v. Ilogelanden tot afscheiding hun ner duingronden nabij het Noordzeekanaal onder IJ- muiden. Zij heeft als bewezen aangenomendat er minstens sedert 20 jaren een kielspit als grensschei ding bestaatdie van weerszijden ook als zoodanig is geëerbiedigd geworden en derhalve de eischers niet- ontvankeli|k verklaard, met veroordeeling in de kosten. Op de electriciteits-tentoonstelling te Parijs zijn aan nederlandsche inzenders de volgende bekrooningen toegekendeen gouden medalje aan dr. Kaiser te Leiden een zilveren aan de heeren Olland te Utrecht en v. Wetteren te Haarlem. Teilers Stichting te Haar lem heeft van de fransche regeering eene schriftelijke dankbeluiging ontvangen. Het vergunningsrecht voor den kleinhandel in sterken drank is bepaald te Edam, Muiden, Velzen, Zaandam en Zaandijk op 25 te Beets Bennebroek Enkhuizen, Medemblik, Graft, Midwoud, Oudendijk en S. Pancras op 20, te Blokker, Koedijk Opmeer Mid- delie, Vlieland, Wijde Wormer Warmenhuizen Ab- bekerk en- Spanbroek op 15, te Uitgeest, Oudorp, Zuidscharwoude en Calandsoog op 10 p c. der huur waarde. Tot leeraar in de wiskunde aan de hoopere bur gerschool te Bredaop eene jaarwedde van 1800, is benoemd de heer J. C. Kluiverciviel-ingenieur te Koog a. d. Zaan. De gemeenteraad van Capelle heeft den heer J. v. d. Elzen te Tilburg gunning verleend voor een stoom tram op de gemeentewegen, ten behoeve der lijn Kaats heuvel—Oapelsche haven. Eenige juristen te Utrecht zijn dit jaar met het ontgroenen zoover gegaan dat een vijftal door een geneeskundige bij den Senaat is aangeklaagd. Voor de uitvoering van werken tot normalisee ring van de Waal onder Varik Ophemert en Hèere- waardenden 19 aan het ministerie van waterstaat aanbesteedwaren minste inschrijvers de heeren H. v. d. Bont, te Nijmegen, en H. v. Anrooy Jz., te Nieuwwaal voor 66,666. Den 19, omstreeks 11 uren voormiddags ontstond brand in de Woudmeergem. Harencarspelin de boerderij bewoond door den heer Kuilman, toebehooren- de aan den heer M. Govers. Men zegt, dat het huis van den laatsten storm tamelijk had geleden. In korten tijd had de felle brand huis en bijstaande schuur ver nietigd. De eigenaar kwam in de nabijheid aanrijden toen de brand was uitgebroken. Te Amsterdam is met 1017 van de 1589 uitge brachte geldige stemmen tot lid der 2e. Kamer verko zen jr. mr. J. W. H. Eutgers v. Eozenburg. De heer jr. mr. C. A. Godin de Beaufort bekwam 538 stemmen. Te 's Gravenhage is in 50jarigen ouderdom over leden de schrijver P. J. v. Noordaa, die, aanvankelijk onder den naam van Ada Nore, menig verbaal en vele gedichten schreef. De suikerfabriek op den huize Zwanenburg te Halfweg-Haarlem en Amsterdam is in publieke veiling gekocht door den heer v. Eossum te Amsterdam, voor p. m. 81,600. De heer F. Franke oud-notaris te Amsterdam heeft zijne nalatenschap, na bespreking van verscheidene legaten, vermaakt aan het evang.-luthersch wees- en oude liedenhuis aldaar. Z. M. heeft benoemd tot dijkgraaf van de 30 ge meenschappelijke polders op Texel en tot dijkgraaf van den polder "Waal en Burg den heer J. Jz. Eoeper. De acte A, middelbaar onderwijsvoor bet en- gelschis te Utrecht verworven door de heeren H. Logeman, van Haarlem en M. G. v. Neck, van Helder. Door het Eijk zal een eisch tot schadevergoeding ingesteld worden tegen het engelsehe stoomschip „Earl of Eoseberry", wegens het in den grond loopen van den loodskotter Nr. 3.

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 2