fitiitenlanïu Bimtcttlattb houd eener verbeterde patentbelasting, en geeft daar voor drie gronden op 1°. het patentrecht geeft ons het middel aan de hand om ook hetgeen door vreemdelingen in ons land door handel en bedrijf verdiend wordt te treffen 2°. het is het beste middel om ook kleine nering doenden een billijk aandeel te doen dragen in 's rijks l&StëQ 3°. 'het geeft aan de gemeenten de gelegenheid om door het heffen van opcenten ook hen te treffendie er hun bedrijf uitoefenen en hun geld verdienen, maar in andere gemeenten wonen. Elk dezer gronden verdient, dat wij er een oogenblik bij stilstaan. BELGIE. Henri Conscience heeft in een brief aan den gemeenteraad van Antwerpen zijnen hartelijken dank betuigd voor het den 24 September 1.1. genomen besluit, om zijne beeltenis in zijne geboortestad op te richten en een plein zijnen naam te laten voeren. Den 19 werd de burgemeester van Luikde heer Mottard toen hij over het Lambertusplein ging on verwachts aangevallen door een persoonDoyen ge naamd die hem met een stok zulke hevige slagen toe bracht dat hij het been brak. Hij werd bij den di recteur der Luiksche courant ingedragen en verpleegd. Peroonlijke wraakzucht schijnt hier in het spel te zijn; de dader werd in hechtenis genomen. DUITSCHLAND. De prins-bisschop Pörster is den 20, 's namiddags 4 uren, op het slot Johannesberg overleden. Volgens de Köln. Zeitung heeft prins von Bismarck onderhandelingen aangeknoopt met de nederlandsche regeering tot het sluiten van een verdrag betreffende het auteursrecht. ENGELAND. Den 17 ontving de minister voor te grijpen. Dan sprong hij met een lachend gezicht op den grond kuste haar, noemde haar zijn vrouwelijke Rinaldinivoor wie men zich in acht moest nemen en koutend eii schertsend wandelde zij dan beiden naar de villa. Dat was nog voor weinige maanden in den zomer gebeurdtoen de lucht nog vroolijk en licht was evenals haar leven. En nu Nu was deze grap vree- selijke ernst geworden. Daar op diezelfde plaats, waar zij hem zoo dikwijls met verlangen verwacht had, lagen nu de moordenaars in hinderlaag, en zij zelf ijlde in den ruwen Novembernacht met door angst gevleugelde voetenom hem te waarschuwen voor het plan van zjjne vijanden. „Mocht zij nog terechter tijd komen De storm zweepte haar de ijskoude sneeuw in het gezichthaar voet gleed op den doorweekten bodem uit. Zij sloeg er geen acht op. Voorwaarts, voorwaarts I Aan één minuut hing misschien het leven van haren echtgenoot. De laan had zij reeds achter zichzij betrad het woud waar zij minder van de hevigheid van den wind te lijden had en altijd sneller liep zij voort. Het razen der elementen kon haar niet verschrikken, integendeel, het maakte haar gerustverdoofde de zieleangstdie zich menigmaal tegen wil en dank van haar meester maakte. Dichter trok zij de kap van haren mantel om 't gezicht. Al was het ook niet aan te nemen dat men haar in deze kleeding en bij de heerschende duis ternis herkennen zou, werd het toch door de voorzich- heid bevolen. Welk lot zou haar ten deel vailen wanneer zij in handen van die ruwe menschen viel Zij kromp ineen en toch kwam het haar geen oogen blik in de gedachte hare zending op te geven. Wan neer zij haar doel niet bereikte vóórdat Eerdinand opge broken was dan was hij verlorenen viel hij in han den van die woeste gezellen in het donkere woud, want niemand was er in de nabijheid om hem bij te staan niemand kon zijn hulpgeschrei hooren. De elementen hadden zelfs tegen hem samen gespannen. Wordt vervolgd. De Onderkoning van Ierland richtte eene kennisge ving aan de bevolking waarin hij verklaartdat het landverbond eene onwettigemisdadige vereeniging is en dat alle door haar belegde bijeenkomsten uit elkander zullen worden gejaagd, des noods met den sterken arm. Verder, dat de regeering besloten heeft, met alle haar ten dienste staande middelen de onderdanen der Ko ningin in Ierland in de vrije uitoefening hunner wettige rechten en beroepen te beschermen en het nakomen van alle wettelijke overeenkomsten te verzekeren. De dwangwet is op Londonderry en Drogbeda van toepassing verklaard. Alle ochtendbladen hechten hunne goedkeuring aan de genomen maatregelen tegen het landverbond, waardoor het feitelijk ophoudt te bestaan. Te Dublin en andere groote steden vaD Ierland wor den vergaderingen gehouden ten gunste der regeering. Voor het nieuwe gerechtshof, bedoeld bij de iersche landwet, waren bij de opening der zitting reeds 340 zaken tot regeling der pacht aangebracht. De regeering heeft nog meer troepen naar Ierland gezonden. Minister Gladstone is weer hersteld. ER ANKRIJK. Ten huize van het Senaatslid Jules Simon is eene bijeenkomst van Senaatsleden gehouden, waarin besloten is, dat Jules Simon zelf op den dag der heropening van den Senaat eene interpellatie tot de regeering zal houden over hare handelingengedu rende den tijd dat het Parlement niet bijeen was. Te Marseille moest een lid van den arrondissements- raad verkozen worden bij welke gelegenheid 335 van de 10415 ingeschreven kiezers opkwamen. Van die 335 kiezers brachten 218 ongeldige stemmen uit. In 3 afdeelingen werd geen stem uitgebrachtdaar de leden van het bureau zich zelfs onthielden en in 8 van de 19 afdeelingen kon niet eens een bureau samenge steld worden. Deze onthouding is een handeling tegen de wet op de arrondissements-raden daar zij als vol komen machteloos worden beschouwd wegens de in menging der departementale raden en de eeuwige af keuringen der prefecten. ITALIË. Den 17 heeft de Paus de in de St. Pie terskerk den vorigen dag toegesproken pelgrims in het Vatikaan ontvangen. Twee uren achtereen werden zij één voor één voorgesteld waarna de Paus opstond en langs hen gingterwijl zij in dichte rijen geschaard stonden. De plechtigheid die te 12 uren aanving eindigde eerst des avonds half' acht. Een paar malen had de Paus zich verwijderd om een kop bouillon te gebruiken. LUXEMBURG. De aandeelhouders in de failliet verklaarde nationale bank zijn opgeroepen tot storting der 5 p.c., die alsnog op de aandeelen aangezuiverd moest worden. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De stadhouder van Moravie, baron van Korb-Weidenheim, is den 16 plot seling in den schouwburg overleden tijdens de voor stelling er werd gegeven het stukjegetiteld „H ij wil niet stervc n." Het door de regeering gegeven overzicht van 's lands geldmiddelen is in het hongaarsche Volkshuis over het algemeen gunstig ontvangen. De gewone uitgaven be dragen 292,757,137 gulden de tijdelijke 3,198,847, de verplichte 29,265,311 en de buitengewone 1,989,975 te samen 327,211,270 gulden. De gewone inkomsten bedragen 277,998,540, de buitengewone 23,447,188 gulden, zoodat het tekort op 25,665,542 gulden ge raamd is. 'Vergeleken bij het vorige jaar is de raming der uitgaven 27, die der ontvangsten 25 miljoen hooger. De directe belastingen brachten in de eerste 8 maanden van dit jaar 4,400,000 en de indirecte 2,370,000 meer op dan de raming. Op de begrooting voor 1882 is o. a. een post van 14 miljoen uitgetrokken voor den spoorweg van Budapest naar Sernlin. Ter dekking van het tekort wordt voorgesteld een invoerrecht van pe troleum te heffen en de belasting op den brandewijn en het vergunnings-recht voor tappers te verhoogen, waar door in het geheel eene vermeerdering van inkomsten van 8,800,000 zou worden verkregen. Indien voor 1882 deze belastingen slechts de helft mochten opbrengen zou 21 miljoen door middel eener crediet-operatie ver kregen kunnen worden. De minister deelde mede, dat tot heden voor 240 miljoen 4 p.c. goudrente was ver kocht. De conversie was bijna voor de helft tot stand gebracht. Het Hoogerhuis nam den 20 het adres van antwoord op de troonrede aan. De italiaansche gezant de Robilant is door den Kei zer te Gödöllö ontvangen ter bespreking der samen komst van hem met den Koning van Italië. Volgens sommigen zou die bijeenkomst den 27 plaats hebben. RUSLAND. De Keizer heeft de doodstraf, waartoe vrouw Helfman wegens medeplichtigheid aan den moord zijns vaders veroordeeld wasveranderd in levenslange opsluiting na hare bevalling, welke onlangs plaats had. Zooals men zich herinneren zalwas de tegen haar uitgesproken doodstraf uitgesteld om den zwangeren staatwaarin zij zich bevond. Volgens een Petersburger berichtgever der Kölnische Zeitung waren de troepen te Petersburg de laatste dagen in de kazernen gehouden en van scherpe patro nen voorzien omdat men ongeregeldheden vreesde zoo wel tegen de joden, als tegen de meergegoeden in het algemeen. Ook de nihilistische partij liet weder meer vau zich hooren zij had vijf kennisgevingen uitge vaardigd1°. aan de kozakken van den Ural, den Don en andere streken, om hen tot afval van Keizer Alexan der III te bewegen2°. aan het volk der Ukraine tegen de Joden3°. aan de russische arbeiders4°. het program der partij van de Narodnaja Wolja5°. het program van het Uitvoerend bewind, bestaande uit zes hoofdpunten in 24 onderafdeelingen. Al deze stukken werden in de drukkerij der Narodnaja Wolna gedrukt en waren voor een deel van vroegere dagteekening voorzien vermoedelijk omdat de gebrekkige inrichting der geheime drukkerij eene spoedige bewerking niet toeliet. Deze kennisgevingen schijnen te Petersburg in gering aantal verspreiddoch grootendeels naar de provinciën verzonden te zijn. SPANJE. De Senaat nam den 18 met 136 tegen 61 stemmen het adres van antwoord op de troonrede, een bloote weerslag, aan. De president-minister had bij de beraadslaging daarover o.a. verklaard dat het mi nisterie trachtte, vrijheid samen te doen gaan met de monarchale staatsregeling waarmede het rijk wel vol daan was. Hij wenschte in het bizonder hen onder de vroegere republikeinen geluk die thans toegetreden waren om het koningschap te steunen. ALGERIE. Twee der drie troepenafdeelingen, welke bestemd zijn om Kairoean te oemachtigen zijn naar het Zuiden opgerukt. De derde afdeeling, onder bevel van generaal Etienneis te Soeza meer in de nabij heid van Kairoean en zal eerst oprukken wanneer de beide andere afdeelingen nader bij gekomen zijn. Die 3 afdeelingen tellen te samen 20000 man. Behalve die manschappen zijn op verschillende plaatsen nog 22000 man gevestigd. VEREENIGDE STATEN. De president heeft het lossen van geschutsalvo's door de amerikaausche troepen en oorlogschepen gelast ter eere van den engelschen vlag aan het einde van het eeuwieest In het daartoe genomen besluit verklaart hijdat deze eerbetuiging plaats heeft als bewijs van de vriendschappelijke be trekkingen met Engeland. Hij geef! zijn wantrouwen te kennen in de voortdurende handhaving van den vrede en de goede verstandhouding tusschen beide lan den. Bovenal wenscht hij daardoor getuigenis af te leggen van den diepen eerbied dien het americaansche volk voor de Koningin van Engeland koestert. Bij kon. besluit van li Oct. is, in strijd met het advies der afdeeling „geschillen van bestuur'- van den Raad van State, gehandhaafd de beschikking van Ged. Staten van Overijselwaarbij goedkeuring is onthouden aan het besluit van den gemeenteraad van Ambt-Om men tot bepaling der jaarwedde van de 5 onderwij zeressen in nuttige handwerken aan de 5 openbare scholen aldaar op f 50, en die bezoldiging is gebracht of 60. Aangaande de stranding van de noorsehe schoe ner IJdun in den nacht van 14 i5 Oct., bezuiden Huisduinen, verneemt men noz, dat de jeugdige echt genoot van den gezagvoerder, die zich aan boord be vond oader de angsten van het noodweer ontijdig bevallen was en van het vaartuig gered is door haar, in een deken gewikkeld en geblinddoekt, aan eene lijn door het water naar het strand te sleepen. Zij werd verder door de duinen naar de woning van het kust licht Falga gebrachtwaar zij met geringe hoop op herstel thans liefderijk verzorgd wordt. Tusschen Harderwijk en Nunspeet zijn ongeveer 40 koeien verdronken terwijl bovendien een jongen die de koeien wilde binnenbrengen, daarbij omgekomen is. Door den storm is in den dam tusschen Ameland en de friesche kust een gat van 60 voeten lengte go- slagen men vreestdat zulks in dit ruwe jaargetijd e niet zal kunnen hersteld worden. Uit in zee gevonden voorwerpen is het vermoeden zekerder geworden dat de loodskotter Nr. 8 in den jongsten storm vergaan is. Yan de 9 opvarenden behoor den 6 te Hellevoetsluis en 3 te Brielle tehuis. 8 Hun ner waren gehuwd en hadden te zamen 25 kinderen. De haringschuit Noordster van Scheveningen is verongeluktde bemanning gered en te Kopenhagen aangebracht. Een katwijker bomschuit is nagenoeg als wrak te Terschelling aangekomen. Vier van de opvarenden waren in den storm over boord geslagen en verdronken. 2 Hunner waren gehuwd. Te Genemuiden zijn den 17 aangebracht 3 lijken van vader, moeder en zoon afkomstig van het bij Schokland in den storm vergaan tjalkschip. De lieht- wachter van het eiland had de lijken in den mast vast gebonden gevonden. Het op de Caloot gestrande engelsche stoomschip James Eorter is den 21 vlot geworden en naar Ant werpen opgesleept. Den 21 zijn te Brouwershaven met de redding boot aangebracht de stuurman en equipage van de ge strande Agnes, waaruit 1600 vaten peterolie gelost en waarin nog 1800 vaten aanwezig zijn, maar die vermoe delijk wrak zal worden. De kapitein en de hofmeester wilden het schip nog niet verlatenzij zijn voorzien van een zwemgordel en een vlet. De mailboot „Koning der Nederlanden", kapi tein Bruins van de Maatschappij Nederland den 26 September van Batavia naar Nederland vertrokken is den 5 October in de Indische zee gezonken. Den 4 brak de schroefas en sloeg deze een gat in de kiel der boot. Dank zij de waterdichte afdeelingenbleef het vaartuig nog een etmaal drijvendeen konden alle passagiers met de bemanning plaats nemen in de voor 3 weken van leeftocht voorziene 7 sloepen, die koers ge zet hebben naar de ongeveer 100 geografische mijlen of eene week zeilens, van de plaats des onbeils gelegen Tschagos Archipel, ten zuidwesten van Ceylon. Een der sloepen met 38 personen, is opgenomen door het stoomschip Wyberton en den 20 te Aden gebracht. Men hoopt dat de andere sloepen met 175 personen, de Tschagos-eilanden bereiken zullen de iadische zee is in het afteleggen gedeelte zeer kalm. Aan de en gelsche regeering is verzocht een oorlogschip van Cey lon naar genoemde eilanden (5 dagen stoomens) te zen den, om de passagiers en bemanning af te halen. Het stoomschip was voor 7% ton ter beurze te Amsterdam verzekerd aan welke som echter de Maatschappij zelve voor een aanzienlijk bedrag deel neemt. Den 17 is te Amsterdam aangekomen de nieuwe mailboot van de maatschappij „Nederland", de „Prins Alexander." Zij is in vorm en inhoud nagenoeg gelijk aan de „Conrad" en ingericht voor 60 passagiers le en 34 2e klasse. Vervolg der binnenlandsche berichten in het tweede blad. Ierland Eorster, eene commissie uit den gemeenteraad van Dublinbestaande uit den burgemeester en vier leden die hem kwam mededeelen dat zij in «ast had hem namens den raad te verzoeken dat de politie niet weder op zulk eene heftige en geheel buitengewone wijze zou te werk gaan, als in den avond van den 15 en met zulke treurige gevolgen geschied was. Zij be weerde dat de raad in de politiemaatregelen gekend had moeten worden dat de politie eer zij vuurde had moeten waarschuwen dat thans vele onschuldigen en nieuwsgierigen gekwetst warenen dat juist de groote politiemachtin Sackvillestreet den 15 bijeen gebracht het volk te hoop had doen loopen. De mi nister antwoordde dat de raad in zulke maatregelen niet behoefde gekend te worden dat het vuren der politie niet had plaats gehad dan toen het volk dit onmiddelijk noodig maakte en er geen tijd meer voor waarschuwen wasen dat de regeering inlichtingen had bekomendie een dergelijk tijdig optreden haar noodig deed schijnen ter vermijding van grootere bot singen. Wat de gekwetste nieuwsgierigen betreft, merkte hij aan dat ieder, die op de hand der wet was, bij zulke gelegenheden ver van den oproerigen volks hoop moest blijven. Hij verklaarde ten slotte, dat, zoo dezelfde omstandigheden zich weêr voordeden de politie niet anders zou handelen. De leden richtten na deze verklaring van den minister in eene levendige woordenwisseling nog onderscheidene opmerkingen tot hem maar lokten slechts eene herhaling uit van zijn eerste antwoord. De katholieke aartsbisschop van Cashel, Croke genaamdis in een openbaar gemaakten brief opgekomen tegen het manifest van het landverbond en den daarin aan de pachters gegeven raad om geene pacht te betalen. Hij dringt aan op handhaving der oorspronkelijke beginselen van het bond waarbij den pachters aangeraden werd, alleen billijke pacht te be talen en verklaart te gelooven dat de thans voorge stelde volkomen weigering van pacht verdeeldheid en den val van het bond veroorzaken zal.

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 2