No. 127. Drie en tachtigste Jaargang. 1881 WOENSDAG 26 OCTOBER. FEUILLETON, Herfststormen. Prijs der gewone Advertentiën ©fliciccl (öcbecltc. Suttsrulaub A L k IA A BSC H E COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers O 06. Van 15 regels 0,75; iedere regel meer f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van hen, die op 1 November 1881 sterken drank in het klein (bij hoeveelheden van minder dan twee liter) verkoopen en daarmede wensciien voort te gaan na 1 Mei 1882 dat zij zich tot het bekomen der vergunning, overeen komstig de bepalingen van genoemde wet, vóór 1 Januari 1882 bij gezegeld verzoekschriftbevattende eene nauwkeurige opgave van de localiteiten waar men sterken drank wenscht te verkoopen en van de namen, voornamen, ambten, beroepen en bedrijven, zoowel van den verzoeker als van zijne kuisgenooten boven den leeftijd van zestien jaren, tot hen hebben te wenden. Zij noodigen voorts belanghebbenden uitzich op de hoogte te stellen van den inhoud van bovengenoemde wet, en vestigen bijzonder de aandacht op de overgangsbepaling van art. 28, waarin op bet voorschrift van art. 2, bepalende, dat in ge meenten van meer dan 10000 en ten hoogste 20000 zielen het aantal te verleenen vergunningen niet meer raag bedragen dan 1 op 300 inwoners, alleen eene uit zondering wordt toe gelaten voor die localiteitenwaarin op 1 Mei 1881 sterke drank werd verkocht. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 25 Od. 1881. l)c Secretaris NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat, bij gelegenheid der groote Veemarkt op Maandag 7 November e.k. de GEWONE MAAN- DAGSCHE MARKT voor vette kalveren, schapen en varkens zal worden gehouden aan de GEDEMPTE NIEUWESLOOT en den KONINGSWEG. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 25 Oct,. 1881. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. P O L I C I E. Ter terugbekoming is aan het Commissariaat van Policie het navolgende voorhandentwee parapluie'seen witte zak doekeen muts, een koperen horlogeketting, een stalen knipje met beursje, een moiré boezelaar en zes zakken karweizaad. BELGIE. Te Brussel is zoowel door de liberale vereeniging als door die zich noemende club voor de gemeentelijke belangen (die van clericale neigingen ver dacht wordt) eene kennisgeving tot de kiezers gericht ter aanbeveling harer candidaten voor leden van den gemeenteraad bij de verkiezing op den 25. In de ken nisgeving der liberale partij komt o. a. deze zinsnede voor omtrent de clericale partij. „Gehoorzamende aan een enkel wachtwoord, beproeft zij in bet geheele land cp de liberale gemeenteraden storm te loopen. Yooral te Brussel is de strijd heetwegens het gewicht der in te nemen sterkte. Beseflendedat het haar onmo gelijk zijn zou zelfs gehoor te krijgen indien zij de taal van den Syllabus voerde en den vloek uitsprak over bet met zooveel volhardende krachtsinspanning volbrachte werk der secularisatie van het onderwijs heeft zij het masker aangenomen eener economische partij belang stellende in het stoffelijk welzijn der liberale bevolking waarover zij wel zoo goed is het bestuur te willen aanvaarden." De voorstanders der andere vereeniging zien in die kennisgeving, de voort zetting der bekrompen kleingeestige onvaderland lievende partij-staatkunde der liberale vereeniging. Zij daarentegen bedoelt samenwerking van allen zonder onder scheid van partij, om te samen te waken voor het wel zijn der medeburgers en ter bevordering daarvan te arbeiden. Eerbiediging van ieders overtuiging maar verzet tegen het vermeesteren van het zuiver admini stratief beheer ten bate van enkelen; verwerping van alle dwingelandij en onverdraagzaamheidvan welke zijde die komen moge vrijheid voor allen en oprechte eendracht in plaats van onvruchtbaren verderflijken haat en verdeeldheid, ziedaar, wrat zij uit een staat kundig oogpunt begeert. Ouder hetgeen i<\ verder op administratief gebied verlangt, worden genoemd onver wijlde voldoening van de billijke grieven der vlannsche bevolkingdoortastende hervorming der zoo droevig vermaarde regeling van de prostitutie enz. „Ziet daar wat wij zijn aldus eindigt haar manifest „Ziet daar wat wij willen. Aan u de beslissing Rechtschapen lieden dulden geene maskers zij treden niet op dan met onbedekt gelaat." DUITSCHLAND. Den 21 overleed in den ouder dom van 73 jaren de algemeen bekende hoogleeraar in het voikenrecnt Bliintschli van Heidelberg aan eene beroerte die hem op straat overviel. ENGELAND. Het centraal bestuur van het land- verbond vaardigde een manifest uitwaarin de bevol king aangespoord wordt haar lijdelijk verzet vol te hou den maar voorloopig af te zien van openbare bijeen- eenlsomsten. Het bond besloot den 21 zijne bureaus te sluiten en zijne meubels papieren en boeken van het hoofdbureau over te brengen naar Frankrijk. De strenger maatregelen der regeering beginnen reeds eenigen invloed uit te oefenen nieuwe ongeregeldhe den hebbeu geen plaats gehad en vooral in de noor delijke provinciën van Ierland hebben verscheidene pachters reeds de tusschenkomst van bet nieuwe Hof ingeroepen. Opmerkelijk is het dat zmh daaronder vele pachters bevinden van een broeder van Parnell. Op eene den 23 in bet Hydepark te Londen ge houden en door 5G000 menschen bijgewoonde bijeen komst uitgeschreven door het nationale land-verbond van Groot-Brittanië voerden 3 parlementsleden het woord en werden motiën aangenomen, waarbij de han delwijze der regeering omtrent Ierland werd afgekeurd. De orde werd niet gestoord. FRANKRIJK. Van de in Januari 1882 aftredende 78 Senaatsleden behooren 41 tot de republikeinen en 37 tot de aan de republiek vijandige partijen. De kommandant van Parijs generaal Lambertis naar Tunis vertrokken om aldaar als plaatselijk be velhebber op te treden. Generaal Millot volgt hem te Parijs op. Men wil een standbeeld oprichten voor het om zijne verregaande wreedheid bekende en door Charlotte Corday in het bad vermoorde lid van het schrikbewind Dantou. Onder de talrijke inschrijvers komen voor de afgevaardigden Louis BlancFloquet en anderen Victor Hugo schreef in met het volgende bijschrift „Ja, Danton verdient de goedkeuring der gesekiedeni s. Zijne misslagen worden uitgewischt door zijne indru k- wekkende daden. Danton is groot." Den 23 had te Parijs eene bijeenkomst van onver- zoenlijken plaats betreffende de zaken in Tunis. Een persoon Billing genaamd herhaa'de in eene redevoe ring alle beschuldigingen der onverzoenlijke bladen en scheen te willen betoogen dat de oorlog aldaar vroe ger begonnen had moeten worden. De aanwezigen namen met nagenoeg algemeene stemmen eene motie aan waarbij de Kamer uitgenoodigd wordt, onverwijld een onderzoek betreffende den tunesischen oorlog in te stellen en indien dit schending der grondwet of land verraad aan het licht brachtde ministers en hunne medeplichtigen in staat van beschuldiging te stellen. Denzelfden dag had eene bijeenkomst van socialistische werklieden plaatswaar eene motie aangenomen werd, de verklaring inhoudendedat deze partij volkomen gebroken had met de burgerij die verantwoordelijk was voor den oorlog in Tunis Er viel overigens niets bizonders voor. De zachtzinnige burgeres Louise Michel geeft bij ad vertentie kennis aan hare vrienden de schreeuwers van Bellevi le en andere plaatsen de van vrijheid dronken slaven (uitdrukkingen door Gambetta in Bel leville gebezigd toen hij bij de laatste verkiezingen daar candidaat was), de door alle reacliën onder toe zicht der justitie gestelden dat haar nieuw hol te vinden is op den Ornano-boulevard No. 117 te Mont- mar'tre. De verkiezing der kiescolleges voor den Senaat is op 27 November bepaald. Het ministerie Ferry zal vóór de bijeenkomst der Kamers niet aftreden en schijnt niet voornemens te zijn, eene interpellatie te voorkomen door het afleggen van de eene of andere verklaring. ITALIË. De gemachtigden tot het sluiten van een handelsverdrag met Frankrijk zijn naar Parijs terugge keerd met volmacht om het verdrag te sluiten. LUXEMBURG. Het berlijnsche bankiershuis Bleich- röder heeft op gunstige voorwaarden een voorschot van 1,200,000 aan de regeering verleend om de biljetten der failliet verklaarde nationale bank te kun nen inwisselen. Sommige aandeelhouders in die bank achten zich niet 14) Zij stond een oogenblik stilom krachten te verza melen, want nu bleef baar het gevaarlijkste deel van den weg nog over. Naar hare berekening moest zij zich vlak bij de plaats bevinden waar volgens Anna's verhaal, de moordenaars in hinderlaag lagen. Wanneer zij eens herkend en teruggehouden werd Als met ijzeren vuist greep de angst baar in het hart, dan liet zij Let boefd op de borst zinken en liep vastbesloten vooit. Koortsachtig joeg het bloed haar door de aderen en haar voorhoofd klopte alsof het bersten zou. Maar zij waagde niet aan het verlangen naar rust toe te ge ven dat haar dreigde te overmannen haar geheele leven stond op het spel. Zij bevond zich nn in het midden van het woudwaar het bijna windstil was daar het dichte geboomte het geweld van den orkaan brak. In weerwil daarvan matigde zij haren gang, om niet door overdreven haast de opmerkzaamheid van de moordenaars gaande te maken. En nu een nieuwe vrees bekroop haar nu. Wanneer Eerdinand al reeds op weg was, welken weg had hij dan ingeslagen Wan neer zij hem mis liep wanneer hij misschien terwijl zij om hem te redden naar de fabriek ijlde, langs den anderen weg de moordenaars in banden viel. De vertwijfeling dreigde haar te overweldigen dan was al baar moeite vergeefsch voor niets had zij dan den vreeselijken storm getrotseerd, voor niets het met boven- menscbelijke inspanning tot hiertoe gebrachten hij moest dan toch omkomen. Een duizeling overviel haar, hare kniën knikten en krachteloos leunde zij tegen den stam van een boom om niet te vallen. „Hollajufferwaar moet dat heen klonk in dit oogenblik een ruwe stem dicht bij haar, die oogenblik- kelijk haar levensgeesten weder wakker riep en haar hare krachten met de uiterste inspanning weer deed verzamelen. Zij keek om zich heen. Uit het bosch trad een man, die haar met een ruwen lach naderde. „Laat me je gezichtje toch eens zien mijn schat waar kom je van daan, he?" Verschrikt vluchtte Emma, als door furiën vervolgd verder het woud in. Achter zich hoorde zij ruwe en wilde stemmen. „Blijf dan toch hiermijn schatklonk het en het gedruisch van zware schreden zeide haar dat zij ver volgd werd. Nu was zij aan den kruisweg gekomen, er was geen tijd tot bedenkenzonder aarzelen vervolgde zij haren wegdie niettegenstaande de beerschende duisternis duidelijk zichtbaar was. De schreden van baren vervol ger hoorde zij niet meer, waarschijnlijk hadden de man nen in onzekerheid welke richting Emma ingeslagen had de jacht opgegeven misschien ook om zich niet te ver van hun hinderlaag te verwijderen. Daar zij haar niet herkenden was er hun nietB aan gelegen, haar in te halen. Zij beschouwden de zaak slechts als een kleine schertszij vonden er een genoegen in een weerlooze vrouw beangst te maken. Eerst toen zij uit het woud kwambemerkte Emmadat zij den bovenweg gekozen had. Voor haar lag de fabriek. Het roode vuurschijnsel, dat zelfs in den nacht nooit uitgebluscht werd wees haar den weg. Zij begroette het met een gil van vreugde die onwillekeurig haar borst ontsnapte zooals de in doodsgevaar verkeerende schipper den in nacht en nevel reddende vuurtoren. Zij zette haren vluggen loop nog steeds voortniettegenstaande haar hoofd door het op stijgende bloed dreigde te bersten zij had nog slechts een klein eind weegs af te leggen en van hare volhar ding hing dood of leven af. Eindelijk had zijde achterdeur, dienaar het kantoor voerde, bereikt, daar klonk de bel door het stille huis en al spoedig werden schreden in den gang gehoord. Ais in een droom als in een neveldie voor hare oogen trok zag zij nog dat de deur voorzichtig ge opend werd de oude Mullermet een lamp in de hand naar buiten trad en bij haren aanblik terugdeinsde als zag hij een geest. „Is mijn man nog hier stiet zij ademloos uit. „Om 's hemels wilmevrouw En in dit weer stotterde Muller verwonderd terwijl hij de deur wijd open rukte. Zij vloog hem voorbij den gang door. Daar werd de deur van het kantoor geopend en de forsehe gestalte van den fabrikant verscheen op den drempel. „Ferdinand 1" juichte zij, „gij leeft gij zijt gered en viel bewusteloos in zin armen. IX. Toen zij de oogen weder opsloeg, zag zij in die van baren man die met teedere bezorgdheid op baar ge vestigd waren. Nog was zij niet geheel tot bezinning gekomen als om opheldering vragende zag zij in de kamer rond. „Waar ben ik?" vroeg zij zacht. „Bij mij, Emma, mijn engel, kom tot je zeiven." Langzamerhand kwam zij tot bet duidelijke bewustzijn van haren toestand. Zij bevond zich in het kantoor der fabriek daar stond de schrijftafel van haren man daarnaast de ijzeren brandkast daar in de groote kachel brandde een vroolijk vuurtjezij zelf lag op de sofaterwijl Ferdinand zich over haar heen boog. Eu te gelijk met het bewustzijn keerde de herinnering aan haar verschrikkelijken tocht in den stormachtigen nacht en aan het gelukkig ontkomen gevaar terug. Zij sloeg de armen om den hals van haren echtge noot en een stroom van tranen bracht haar eenige verlichting voor den doorgestanen angst. „Gij leeft, gij zijt voor mij behouden gebleven juichte zij. „O mijn God! hoe heb ik voor uw leven gevreesd!"

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 1