No. 128. Drie en tachtigste Jaargang 1881. V U IJ I) A G 28 OCTOBER. Groote Veemarkt Groote Paardenmarkt te Alkmaar, FEUILLETON. Herfststormen. Prijs der gewone Advertentiën ©fficiccl (Bcbceltc. uniKiinET. op Maandag 7 November 1881. Woensdag, 9 November 1881 Butfenlanb ALklIAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0 06. IA V Van 15 regels 0,75; iedere regel meer f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van hen, die op 1 November 1881 sterken drank in het klein (bij hoeveelheden van minder dan twee liter) verkoopen en daarmede wensclien voort te gaan na 1 Mei 1882, dat zij zich tot het bekomen der vergunning, overeen komstig de bepalingen van genoemde wet, vóór 1 Januari 1S82 bij gezegeld verzoekschriftbevattende eene nauwkeurige opgave van de loealiteiten waar men sterken drank wenseht te verkoopen en van de namen, voornamen, ambten, beroepen en bedrijven, zoowel van den verzoeker als van zijne huisgenooten boven den leeftijd van zestien jaren, tot hen hebben te wenden. Zij noodigen voorts belanghebbenden uitzich op de hoogte te stellen van den inhoud van bovengenoemde wet, en vestigen bijzonder de aandacht op de overgangsbepaling van art. 28, waarin op het voorschrift van art. 2, bepalendedat in ge meenten van meer dan 10000 en ten hoogste 20000 zielen het aantal te verleenen vergunningen niet meer mag bedragen dan 1 op 300 inwoners, alleen eene uitzondering wordt toe gelaten voor die loealiteitenwaarin op 1 Mei 1881 sterke drank werd verkocht. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 25 Od. 1881. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat bij gelegenheid der groote Veemarkt op Maandag 7 November e.k. de GEWONE MAAN- DAGSCHE MARKT voor vette kalveren, schapen en varkens zal worden gehouden aan de GEDEMPTE NIEUWESLOOT en den KONINGSWEG. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 25 Oct. 1881. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. te iLKtSAAIt, BELGIE. Te BrusselAntwerpen Verviers Di- nant eu Gent zegevierden bij de verkiezingen de liberalente Brugge daarentegen de clericalen. De te Brussel verkregen meerderheid bedroeg 550 stem men de twee onafhankelijke leden die in het begin van dit jaar bij eene tusschentijdsche verkiezing geko zen waren werden niet herkozen. Te Bergen in Henegouwen werden tegen aller verwachting in 2 clerica len verkozen en te Mechelen verloren de liberalen mede ééne stem. De liberale bladen verklaren dat de ge heele uitslag hunne verwachtingen overtreft de katho lieke bladen beweeren daarentegen dat het algemeen karakter der verkiezingen een ontwaken is van het katholiek gevoel iu het land daar de minderheid vooral in de groote steden zeer versterkt is. DUITSCHLAND. Den 20 werd te Berlijn ter eere van prins Erederik der Nederlanden eene rouwloge gehoudendie door den kroonprins niet alleen werd bijgewoondmaar waarbij hij zelfs het woord voerde om de verdiensten van den overledene als vrijmetselaar in het licht te stellen. De voorbereidende werkzaamheden voor de verkie zingen voor den rijksdag zijn in de laatste dagen meer en meer toegenomen. De jongste zoon van prins von Bismarck die men te Mulbausen candidaat wilde stellen, heeft met groote meerderheid de nederlaag ge leden tegenover den heer Eberti liberaal een ge meentelijk ambtenaar te Berlijn. ENGELAND. In Ierland blijft het rustig: onge regeldheden vielen niet verder voor en men verwachtte met belangstelling de eerste uitspraak van het nieu we Hof. ERANKRIJK. Den 22 werd in allen eenvoud het huwelijk voltrokken tusschen den onder-miuister Wil son oud 41 jaren (protestant), en de dochter van den president Grévy, oud 32 jaren, in de zaal, waar ge woonlijk de ministerraad vergadert. Bij de plechtigheid waren tegenwoordig alle ministers en onder-ministers de voorzitter van den Senaat en die van de Kamer, de prefect der Seine en die van politiede gouverneur van Parijs de oostenrijksche gezant enz. De pauselijke nuntius had zich op het laatste oogenblik wegens on gesteldheid doen verontschuldigen. De ministers Eerry en Magnin waren getuigen van den bruidegomde generaal Grévy en de gouverneur-generaal van Algerie, Albert Grévy, die der bruid. Het burgerlijk huwelijk werd voltrokken door den beer Koechlin Schwartz uit den Elzas met eene korte toespraak het kerkelijk door den pastoor der Magdalena kerk. Die laatste plech tigheid duurde slechts 5 minuten waarna in de kapel eene stille mis gehouden werd. Na afloop werden ververschingen rondgediend. Ouder de vele fraaie ja ponnen der dames trok bizonder de aandacht die van de vrouw van den minister Constans in genneesch rood fluweel. Aan de armen van Parijs schonk de president bij deze gelegenheid f 10000. Louis Blancde bekende republikeinsche afgevaar digde is ernstig ongesteld. De zwakte neemt dagelijks toe. Aan Gambettadie naar Havre vertrok om op de hoogte te komen van eenige vraagstukken betreffende handel en scheepvaartwerd den 25 's avonds een feestmaal aangebodenwaaraan hij eene rede uitsprak, waarin geene staatkunde, maar alleen plaatselijke zaken behandeld werden. O.a. zeide hij, naar Duitschland te zijn gegaan om de ontwikkeling der havensteden Bre men Hamburg Stettin en Lubeck na te gaan om dat thaDS het doen herleven van handel en nijverheid, naar zijne meeningde voornaamste taak der repu bliek was. SPANJE. De minister van financiën heeft den 24 de begrooting voor 1882 bij de Kamer der Afgevaar digden ingediend. Zij wijst een klein overschot aan. De minister stelt voor, het tarief trapsgewijze te ver lagen en de surtaxe op sommige artikelen t°n bate van Spanje's voortbrengselen te behouden. Omtrent de schuld stelt hij voor, in 1882 14 en 12 p.ct. van het bedrag der verschillende schulden te betalen, overeen komstig de wet-Salaverria. Hij zal supplementaire kre dieten vermijden en deelt mede dat de begrooting voor 1880 een tekort van 9 miljoen en die van 1881 van 10G miljoen aanwees. Hij zal de sóhulden der schat kist welke tegen het einde van 1881 een bedrag van 315 miljoen zullen bereikt hebben, vereffenen. De grondbelasting wenseht hij bepaald te zien op 16 p.ct. en ziet daarvan een opbrengst van 166 miljoen te ge- moet. Verder wil hij de korting op de bezoldiging der ambtenaren tot 10 p.ct. terugbrengen en eene belas ting op de huurwaarde invoeren. Ten slotte heeft hij machtiging gevraagd om in onderhandeling te treden met de houders van 3 p.cts., die de geheele schuld tot een eenig 4 p.cts. fonds gebracht willen zien. De afgevaardigde Moreteen voorstander van het vrijhandelstelsel is tot voorzitter der begrotingscom missie benoemd. V ALGERIE. De 5de en de 6de brigade kwamen den 21 te Foumelkaboura te samen. De brigade Philibert blijft aldaar, zoowel om die plaats te bezetten, als om tegen de Ouledurfa's op te rukken en hen te beletten, zich bij de oproerlingen te voegen. De overige troe pen onder bevel van de generaals Saussier, Logorot en Sa'oatier, zijn den 23 in de richting van Kairouan voortgerukt. Saint-Jean voert het bevel over de cava lerie kolonel Conde over de artillerie en Allegro over de tunesisehe goums. Generaal Saussier voert ge noegzaam leeftocht voor acht dagen mede. Gedurende de drie eerste dagreizen ontvangen de manschappen dagelijks 2, de paarden 5 kan water. Algemeen houdt men het er voor, dat de oproerlingen geen ernstigen tegenstand zullen bieden. YEREENIGDE STATEN. De Senaat heeft de door President Arthur gedane benoeming van Edwin A. Morgan tot minister van financiën bekrachtigd. De benoemde maakte op raad van zijn geneesheer om zijn hoogen leeftijd (70 jaren) bezwaar, om die betrekking te aanvaarden. Hij is koopman in koffie en su.ker en o. a. directeur der Eriespoorwegmaatschappij. Zijn ver mogen wordt op 30 miljoen guldens geschat. Zjjne benoeming was met ingenomenheid begroet. Koning Kalakaua van de Sandwich eilanden verliet den 22 San Erancisco, om Daar zijn rijk terug te keeren. 15) „Zeker nietEerdinand. Er was geen ander mid delom u te waarschuwen voor de moordenaars, die op u loerden. Doch nu is alles weer goed. Maak u maar niet bezorgd voor mijne gezondheid beste man de vreugde, u gezond en ongedeerd weer te vinden, weegt ruimschoots tegen alles op, wat ik ondervonden heb." „De moordenaarsdie op mij loeren vroeg hij ver wonderd en twijfelend. „Hoe komt gij aan zulke phan- tastische gedachten „Het zijn geen phantasiënlieve Eerdinand. De dochter van den waard uit „de Roode Haan", in de benedenstad bracht mij het bericht van den aanslag, die booze menschen tegen u gesmeed hebben en trotseerde regen en storm ofschoon gij haar geheel vreemd zijt Kon uw vrouw dan wel minder doen „Welke aanslag, mijn lieveling? Ik begrijp u nog altijd niet." „Nu hoor dan Eerdinand" en zij verhaalde hem, wat zij van Anna gehoord had en wat haar in het Hermsdorffer bosch overkomen was. Toen zij geëindigd had sloot Eerdinand haar in de armen en drukte een vurigen kus op hare lippen. „Mijn braaf, moedig vrouwtje," zeide hij met bewo gen stem, „nu heb ik u mijn leven te danken, evenals vroeger mijn levensgeluk. Maar de ellendelingen zullen hunne straf niet ontgaan. Zoodra wij in Oostbeim terug komen zal ik daartoe de hulp der politie inroe pen. Buiten hoorde men het stampen der paarden en het ratelen van wielen op de straat. „God zij dank daar is Muller met het rijtuigde hoofdzaak is dat gij naar huis en in bed komt. Voelt gij u krachtig genoeg om terug te keeren?" „Jaknikte zij. „Ik voel me nu weer vrij goed. Meer dan regen en inspanning heeft mij de angst voor uw leven aangegrepen." Toen Reimann de deur opendestak Muller het hoofd naar binnen. „Mag ik binnenkomen, mijnheer?" „Wel zeker, Muller, het is alles goed afgeloopen." „Gelukkigeen doodschrik voer mij door de leden toen ik mevrouw daar zoo plotseling voor mij zag staan. Ik dachtdat er een ongeluk gebeurd was. Buiten staat het wagentje van den waard en drooge kleederen heb ik ook mee gebracht. Het is het zondagspak van mijn dochter Lisezij zul'en u misschien niet goed passenmevrouwmaar, bij ge brek aan beterezijn zij toch te gebruiken. En ter wijl ik naar Hermsdorff liep dacht ik dat het toch wel goed was wanneer gij vrouwelijke hulp hadten niet wetende hoe het met u was, heb ik mijn dochter mede gebracht. Mag ik haar binnen laten „Ik dank u hartelijk goede Muller zeide Emma glimlachend. „Lize kom binnen riep de oude man. „Kom wees maar niet bang, geef mevrouw Reimann de hand gij hebt toch immers de kleederen bij je? Juist. En nu zullen wij u alleen laten mevrouw want als gij niet spoedig in drooge kleederen komt, zult gij u nog een hevige verkoudheid op den hals halen." De mannen verlieten de kamer en gingen naar buiten. „Wij zullen over Hern sdorff rijden," zeide Reimann, „en van daar langs den grooten weg naar Oostheim. Ik heb mijn bijzondere reden dezen weg te kiezen." „Dat is misschien ook beter meende Muller „wij maken zoo doende wel is waar een grooten omweg maar bij den storm en de duisternis op den hob- beligen weg door het bosch is het slecht rijden en kunnen wij langs den grooten weg nog eerder in Oost heim komen. Ik heb ook mijnen zoon mee gebracht hij wacht buiten bij de paarden. Toen hij hoorde wat er was voorgevallenwilde hij niet thuis blijven hij meendedat men hem misschien ook nog gebrui ken kon." „Karei is even braaf als zijn vader," zeide Reimann, terwijl hij Muller hartelijk de hand schudde. „Ik geloof weldat ik gelegenheid zal vinden u beiden mijn dankbaarheid te bewijzen." „Och zoo is het niet gemeend, mijnheer. Wanneer uw vrouw maar niet ziek wordt door de inspanning dat is alles wat ik wensch." „Wij willen het niet hopen. Hoeveel personen kun nen er in bet rijtuig zitten „Het is het wagentje van den waard in Hermsdorff en slechts voor twee personen gemaaktbehalve de koetsier en dat ben ik voor ditmaal zelf." „Nu wij zullen er ook wel met ons drieën in kun nen, want uwe dochter nemen wij zooals van zelf spreekt mee en zetten haar te Hermsdorff af. Karei kan hier blijven en in het kantoor op de sofa slapen. De arme jongen heeft van daag duchtig voor mij geloopen het zou onmenschelijk zijn hem in dit weer en op dit uur nog naar huis te sturen." „Nu ik ben gereed," zeide Emma, uit het kantoor tredende. Reimann ging nog eenmaal in het kantoor terug, nam uit zijn lessenaar een revolver en stak deze in zijn jaszak. „Men moet op alles verdacht zijn!" mompe.de by en hielp vervolgens zijne vrouw instijgen. Weinige oogen- blikken later was alles tot het vertrek gereed1, slechts Reimann had zijn plaats nog niet ingenomen. Hij sprak met de nachtwacht, die, met de beide wolf honden aan het touw het rijtuig genaderd was en zich te vergeefs het hoofd brak met de oplossing van het raadsel, wat toch mevrouw Reimann en Lise nog zoo laat naar de fabriek had gevoerd. „Müchlackerzeide Reimann tot hem, „ik raad je aan van nacht dubbel waakzaam te zijn. Onder de arbeiders zijn een paar heethoofdenvan wien men alles verwachten kan. Houd de oogen open en laat de honden los."

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 1