Bitmcnlanb STAATS LOTEStlJ. No. 16881 10000, No. 1033 1500 No. 270, 1520, 7124 en 20288 f 1000No. 7538, 13925 14354, 17845 en 20937 400, No. 872, 1034, 15670 en 18119 f 200, No. 178, 1721, 4219, 6113, 11410, 14517, 16839 en 17116 f 100. Uondenlag 39 Oct. 4e lijst. No. 8831 en 18427 f 1000, No. 3279 15767 en 19161 400, No. 6379, 13123 en 15423 f 200, No. 5565, 6763, 19021 19864 en 19890 100. iSockaaufconbigitig. ^Telegrafische Uertchteu. De minister van buitenlandsche zaken handhaaft in een schrijven aan de vertegenwoordigers in het buitenland het recht der Yereenigde Staten om staatkundig toe zicht over het kanaal door Panama uit te oefenen. Hij brengt het verdrag van 1846 in herinnering waarbij de Yereenigde Staten de onzijdigheid der landengte waarborgenbenevens de souvereiniteit en den eigen dom van Columbia ten aanzien van de landengte. De americaansche regeering zou elke poging van euro peesche mogendheden om dezen waarborg aan te vul len of een europeesch staatkundig stelsel op de ameri caansche kusten in te voerenbeschouwen als eene hinderlijke er^, vijandige inmenging. ZUID-AFRICA. Werden van engelsche zijde in de laatste dagen allerlei mededeelingen ontvangen om trent krijgstoerustingen deze berichten verliezen alle waardenu uit Pretoria onder dagteekening van den 25 geseind wordtdat de Yolksraad met algemeene stemmen eene motie aannam strekkende om de over eenkomst met Engeland te bekrachtigen en overi gens de verklaring inhoudende, dat de Volksraad, op de belofte van Engeland vertrouwtdat het de over eenkomst wijzigen zal, mocht zij blijken onuitvoerbaar te zijn. AFGHANISTAN. Het bezetten van Herat door de troepen van den emir Abderrhaman is officieel be vestigd. Het op de Caloot gestrande schip Avenir is den 23 vlot geraakt en naar Antwerpen opgesleept. In eene den 23 te Amsterdam gehouden druk bezochte vergadering van leden van het Park is besloten, tegen den heer Stumpfï te procedeeren wegens contract breuk het niet geven van concerten in de Parkzaal die afgebroken wordt om plaats te maken voor het Tbéatre Indien. Het kapitaal der nieuwe vennootschap „Parkschouwburg" bedraagt 7 tonin aandeelen van 250, waarvan de helft reeds is geplaatst. Den 23 is bij K. Roelvink, aan de Nieuwermeer onder Sloten, brand ontstaan met het noodlottig gevolg, dat de 13jarige stiefzoon in de vlammen omgekomen en een jonger broeder wel gered maar deerlijk mis vormd is. Ook een paard verbrandde en een tweede werd door het vuur verminkt. Het vee werd gered, de meubelen zijn echter verbrand. In den morgen van den 23 zijn in de gemeente Reek (Noordbrabant) 12 landbouwerswoningen verbrand. Een lOjarig knaapje, dat nog een schaap wilde redden, werd door een zvvaren balk getroffen en bekwam hevige brandwondenten gevolge waarvan het kort daarna overleed. Van een der eigenaren zijn 4 paarden 12 runderen en 8 varkens in de vlammen omgekomen. Den 24 is te Berkhout verdronken gevonden een knecht der firma Tool Comp., boterfabrikante te Hoorn, die daags te voren in beschonken toestand moet zijn uitgegaan. Iu de hand van het lijk bevond zich een geopend mes. Of de verdronkene door polderwer kers mishandeld ishetgeen verhaald werdis niet zeker. De man laat eene vrouw met 3 kinderen achter. Den 24 is te Made zekere De B. in hechtenis genomen, op vermoeden dat hij getracht had door ver gif zijne vrouw van het leven te berooven. De man heeft zijne misdaad reeds bekend. Verregaand misbruik van sterken drank en daaruit ontstane huiselijke onee- nigheid schijnt de oorzaak van dit treurige geval. Prinse? Hendrik heeft den 24 een bezoek afge legd bij de Vorstin-wed uwe v. Wied, in het Amstel- hótel te Amsterdam. De gemeenteraad vau Zwolle heeft den 24 be sloten niet aan te nemen de voorwaarden door het bestuur der Centraalspoorwegmaatschappij gesteld voor het gebruik der hoofden van de spoorwegbrug over den IJsel, tot het leggen van een brug voor gewoon verkeer. Vóór den maaltijd in den dierentuin bezichtigden de feestvierenden van het Metalen Kruis de diergaarde, het museum en het deel van den historischen atlas van den heer A. J. Nijland te Utrecht, betrekking hebbende op de dagen van 1830 en 1831. Aan het diner namen, behalve ongeveer 450 leden der vereeniging, deel de generaal Mac Leod burgemeester en wethouders van Amsterdam, de commandant der stad, de intendant der koninglijke paleizen het bestuur van het Kon. Zoöl. Genootschap enz. Tot de aanwezigen behoorde, ondanks hare 86 jaren, Truitje Uitermark van Utrecht, de eenig overgeblevene van de 12 marketentsters. In de Konings- „Wees gerust mijnheer," was het antwoord„wij zullen daarvoor wel zorgen. Wolf en Sultan zijn op bun post en laten niemand bij de fabriek. Niet waar, jongens?" De honden stieten een dof gehuil uit en richtten de vonkelende oogen vragend op hun meester. „Ziet gij welmijnheer zij zijn zoo verstandig alsof zij gestudeerd hadden, ieder woord, dat ik zeg, verstaan zij. Wees onbezorgd ik zal op mijn post blijven." Het rijtuig zette zich in beweging en verdween in den duisteren nacht. Nadat Karei vervolgens nog eenige woorden met hem gewisseld had over het weer en de voor dezen onverklaarbare komst van mevrouw Reimann in de fabriekbegon de nachtwacht zijn rondte weerterwijl Karei zich in het kantoor begaf welks deur hij achter zich sloot en grendelde. Buiten echter, achter een kleine hoogte lag de don kere gestalte van een man die toen het rijtuig den weg naar Hermsdorffinsloeg, langzaam opstond en het volgde tot het de dorpstraat bereikt had. „Eindelijk zijn zij wegbromde hij met een ruwen vloek „ik heb al lang genoeg in dit hondenweer op den loer moeten liggen. Wat kan er toch in de fabriek gebeurd zijn Reimann zal toch geen lont geroken hebben Hij sloop snel naar zijn vroegere schuilplaats terug, (tak de twee vingers in den mond en deed een hard doordringend gefluit hooren. Wordt vervolgd. kroon zaten gedecoreerde niet-leden aan den disch. Bij de voorstelling van „Gewichtige dagen" was de geest drift groot, vooral toen mevrouw Kleine als nederland- sche maa^d aan het slot de feestvierenden toesprak. Den 25 hebben de feestelingen verschillende voor hen opengestelde inrichtingen bezichtigd en 's avonds of het concert van de kapel der schutterij in het Paleis voor Volksvlijt, of het afsteken van het van stadswege op het Stations-eiland aangeboden vuurwerk bijgewoond. Ongeveer 130 gedecoreerden bezochten na afloop daar van het café-Krasnapolski, en werden op een der bovenza len door den gastvrijen eigenaar op champagne onthaald. Den 26 zijn ongeveer 160 in gestichten verpleegde oud-gedienden van 183031 in de Koningskroon samen gekomen en van daar met 2 tamboers aan het hoofd getogen naar het Panorama en de diergaardewelke beiden door hen bezichtigd werden terwijl in laatst genoemde inrichting ook eenige ververschingen werden aangeboden. Den 24 waren per spoor of per boot vele Metalenkruisdragers in de stad gekomen, die meen den toegang te hebben tot alle voor de feestgenooten opengestelde gelegenhedenmaar tot hunne groote teleurstelling ontwaarden dat slechts leden der sectiën toegang hadden. In het bureau van het station Echt is in den nacht van 24 —25 ingebroken en de brandkast weggehaald. Zij werd op eenigen afstand ledig teruggevonden. Te Zutfen ia den 25 in 77jarigen ouderdom overleden de oud-inspecteur van het lager onderwijs dr. J. H. Kroon. Te Midwoud is den 25, vermoedelijk ten gevolge van het broeien van haver, een door 3 ge finnen be woond perceelbehoorende aan P. Langendijk afge brand. Van de aanzienlijke partij haver is niets van de inboedels, waarvan slechts één verzekerd was, maar weinig gered. De levering van 3200 mudden aardappelen aan het gesticht Meerenberg is den 25 aangenomen door de heeren Gebr. v. Twiskte Heldervoor f 2,70 per mud. De lading leien van het op den Zuidwal geraakte engelsche schoenerschip Alexander, van Bangor naar Hamburg bestemd is gelosten het schip den 25 met springtij vlot gekomen en te Nieuwediep binnenge bracht. Wieringer visschers hebben een en ander voor 600 verricht. In den nacht van 2526 October is het pakhuis van den heer S. te Enkhuizen, waarin zijne vrouw tevens hare werkplaats had, uitgebrand, zijn de door den ijver der brandweer de romp behouden. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 26 besloten, aan de vereeniging „het Nederlandsch Tooneel" gedurende 6 jaren loopende van 1 Sept. 1882 tot 31 Aug. 1888te gunnen de exploitatie van den stads schouwburg op de door B. en W. gestelde voorwaar den die slechts eenige geringe wijzigingen hebben ondergaan. De gemeenteraad van Haarlem heeft den 26 aan de teekensehool voor kunstnijverheid een subsidie van f 2000 verleend. Den 27 Sept. is op Cura9ao, door de zorg der heeren C. en G. Golding afstammelingen van den admiraal Luis Brion, en W. E. Boyéhandel-sagent van Venezuela aldaar, de op een afgelegen stuk grond begraven urn de asch van genoemden admiraal bevat tende, opgegraven en in een met rouwfloers behangen vertrek tentoongesteld. Zij werd den 28gedragen door 4 onderofficieren2 van het leger en 2 der marine aan boord van het stoomschip Felicia overge bracht. De stoetvoorafgegaan door de muziekcorpsen van leger en marine, werd geopend door bn. v. Heerdt, gouverneur der kolonie, vergezeld van zijne adjudanten en de commissie uit Venezuela. Hierop volgden de familieleden van den admiraalhet koloniaal bestuur de koloniale raad de rechterlijke macht de vreemde consulsde officieren van legermarine en schutterij de protestantscher.-catholieke en israëiietische gees telijkheid de hooge ambtenarende directeuren der banken, de onderwijzers, vertegenwoordigers der pers enz., zijnde de optocht besloten door het garnizoen, de schut terij en de marine troepen. Toen de urn aan boord gedragen werd, hieven de muziekcorpsen net venezue- laansehe volkslied aan en toen de Felicia in zee stak werden van het Waterfort 19 kanonschoten gelost. De ontscheping te Laguayraden volgenden dag is mede met plechtigheid geschied. De stoomtram van Rotterdam naar Charlois, Rhoon en Poortugaal is thans door de toestemming van de daarbij betrokken gemeente- en polderbesturen verzekerd. De heeren B. H. Kipoud-gouverneur van Cu- ra9ao jr. mr. C. J. A. den Tex, jr. P. Hartsen,P. N. Muller, bn. G. A. Tindal en C. W. R. Scholten Jr. hebben zich vereenigd om met ondersteuning der re geering, eene maandelijksche dienst tusschen Arasterdam en Cura9ao met 3 eerste klasse stoombooten te on dernemen. Te Scharwoude is beroepen ds. A. v. Laer Jr., te Makkinga. Het Nutsdepartement te Zwolle heeft besloten neven de Nutsschool een cursus in handenarbeid te openen. Met het oog op de 1°. November in werking tredende drankwet is aan de Westhaven te Gouda een koffiehuis geopend, waar men tegen geringen prijs bier, koffie thee en minerale wateren kan bekomen. De raad van justitie te Batavia heeft den voor- maligen ontvanger der successie v. Lutzow schuldig ver klaard aan het hem ten laste gelegde en hem veroor deeld tot 4 jaren gevangenisstraf. Ds. W. H. Kosters te Neede heeft het beroep naar Hoorn niet aangenomen maar daarvoor bedankt. Ter stuiting eener verzakking van het praalgraf van Piet Hein in de Oude kerk te Delft wordt de ondergrond door paalwerk bevestigd. De door lood omgeven mahoniehouten kist is geheel vermolmd be vonden en zal door eene nieuwe vervangen worden. Ten gevolge van opzegging door de spaansche regeering, zal het handels- en scheepvaartverdrag tusschen Nederland en Spanje den 19 October 1882 ophouden van kracht te zijn. Mr. L Ruyssenaersgezantschaps secretaris te Ween n, is gelast zich zoo spoedig mogelijk naar Kon- stantinopel te begeventen einde aldaar als tijdelijk zaakgelastigde op te treden totdat een opvolger van wijlen bn. v. Ittersuin zal zijn benoemd. De bewoners der buitenwijken van den Haag hebben besloten bij den minister van justitie en den gemeenteraad adressen in te dienen, om aan te dringen op maatregelen tot verzekering hunner veiligheid. Aan jr. mr. F. P. v. d. Hoeven is eervol ontslag verleend als Zr. Ms. gezant te Petersburg terwijl hij in dezelfde hoedanigheid benoemd is te Berlijn. Het vergunningsrecht voor den kleinhandel in sterken drank is bepaald te Huizen en Watergraafs meer op 25, te Diemeu, Sehooten en Texel op f 20, te Westwoud op f 15 per f 100 huurwaarde. Voor de verkiezing van 22 leden van het kies- collegie der ned. herv. gemeente te Haarlem zijn uitge bracht 249 stemmen en al de candidaten der kissver- eeniging „Evangelie en Belijdenis" met 229 tot 245 stemmen gekozen. Door den gemeenteraad van Castricum is den 25 aan den heer J. Holland te Amsterdam concessie verleend voor het door die gemeente te loopen gedeelte van zijnen voorgenomen stoomtramweg. Een knaap te Schiedam die in strijd met de wet tot bescherming van nuttige vogels, wilde knips- kooien is zijne knip in een boom willende hangen in bet water gevallen en verdronken aleer men hem te hulp kon komen. Na de verwoesting van de Wildebank door den jongsten storm de vangst van kormosselen bijna geheel opgehouden zijnde, hebben de v.sschers hunne toevlucht genomen tot de groote mosselbanken op de Scbanser- waard, onder den texelschen wa', waarvan de mosselen vroegerals van minder goede kwaliteitonaange roerd bleven. Thans brenge zij 90 centen per baal op en worden zij bij groote partijen naar Antwerpen Brussel en Parijs verzouden. Aan de „vrije universiteit" te Amste'dam zijn thans 16 studenten ingeschreven. De stoomvaartmaatschappij Nederland en de Rot- terdamsche Lloyd hebben het tarief van 1 Juli 1880 voor vrachtgoederen van Amsterdam en Rotterdam naar Padang Batavia Samarang en Soerabaya per recht- streeksche booten tot op de helft verlaagd. Te Goes is in het gasthuis, waarin hij, als aan eene ongeneeslijke kwaal lijdende, voor rekening der herv. diaconie verpleegd werd, een man overleden, die voor behoeftig doorging en van menigeen eeuige onder steuning genoot. Toen diakenen kennis namen van zijn nagelaten huisraad, bleek het, dat hij meer dan f 5000 aan papier en contanten bijeengeschraapt had. Te 's Hertogenbosch hebben 6 der voornaamste koffiehuishouders met het oog op de invoering der drank wet besloten, het tarief van gedestilleerd te verhoogen. In de S. Rosa-kapel te Sittard is op nieuw inge broken. Een crucifix van het altaar werd medegeno men het offerblok geledigd en 2 beelden werden verminkt. 5e Klasse. 26 Oct. 3e lijst. De uitgevers-maatschappij „Elsevier" te Rotterdam heeft een belangrijk en iraai boek in het licht gezonden, getiteld „Onze Schilders in Pulchri Studio" van den geestigen schrijver Johan Gram. Pulchri Studio, het haag- sche schildersgenootschap, door zijne tableaux vivants en opvoeringen van kluchten algemeen bekend is een aantrekkelijk middenpunt voor onze kunstenaren, en zeer velen zijn dan ook als leden of buitenleden aan dit genootschap verbonden. Het moet een eigenaardig genot zijn, hen daar in al de uitingen van hunne vroolijke opgewektheidvan hun vernuft te bestudee- renhunne spreekwijzen en manieren op te merken. Dat Gram hiervan bijzonder slag en gezorgd heeft menige anecdote, menig door hem opgevangen bon-mot te boekstavenzal wel ieder die zijne schriften kent gelooven. In bevalligen stijl stelt hij ons een tach tigtal onzer kunstbeoefenaars voor oogen, en door een biografisch register zorgt hij voor het be waren van een aantal data en bijzonderhedendie den tekst aan levendigheid zouden hebben doen verliezen. Met 35 portretten in houtsnede geeft het geheel een welkom vervolg op de bekende schildersboeken van Immerzeel en Kramtn. Bezitters van deze werken zullen zich dan ook gaarne „Onze Schilders" aanschaffenterwijl an deren het boek gaarne zullen plaatsen naast „Het Ser vetje" van Conviva, waarin tal van letterkundigen even aangenaam besproken werden als ditmaal de bloem on zer artisten. Het werk is breed gedrukt en van een allerkeurigst uiterlijk voorzien hieraan is dan ook de hooge prijs 3,75) te wijten die vermoedelijk menig belangstellende op dit gebied van den aankoop zal terughouden. Amstebdam 27 October. Het Poolschip „Willem Barents" is heden behouden binnengekomen. Ten 2 uur kwam het aan de Rijkswerf.

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 2