Buiteitlanb. Qllcvlct. waarvan de kosten door de ingezetenen worden betaald. Daarentegen kan de kleine gemeente, waar hij is gaan wonen en die daarvoor geenerlei uitgaven heeft te doenhem naar zijn volle inkomen belasten en ten zijnen koste de overige, minder bemiddelde ingezetenen aanmerkelijk o^lasten. Daarover wordt geklaagd en te recht. Wordt nu de patentbelasting, altijd volgens betere grondslagen geheven ter plaatse waar het be drijf wordt uitgeoefenddan zullen de gemeenten er opcenteD van kunnen heffenen op die wijze zullen ook de elders wonende kooplieden en fabrikanten bij dragen in de lasten van de gemeenten waar zij hun beroep uitoefenen en hun geld verdienen. In het stelsel van den beer Pierson zouden de plaat selijke inkomstenbelastingen moeten vervallen. Naast een rijks-inkomsten- of vermogensbelasting kan zeker een gelijksoortige plaatselijke belasting bezwaarlijk blij ven bestaan. Men vergete nietdat het geheele per soneel aan de gemeenten zou worden afgestaan die belasting zou een plaatselijke belasting worden, en elke gemeente zou haar volgens regelen in ae wet te stel len, kunnen inrichten overeenkomsiig hare gesteldheid. De heer Pierson zou daarenboven vrijheid willen geven om op de gebouwde eigendommen 60 opcenten te hef fen in plaats van 40. Daarbij zouden de opcenten op het patentrecht komen, en met die belastingen zouden zijns inziens de gemeenten in staat zijn naar billijkheid voldoende bijdragen voor hare huishouding te innen. Mocht het tegendeel blijken zegt hij dan z >u aan de gemeenten nog de bevoegdheid kunnen gegeven worden om opcenten te heffen op de rijks inkomsten- of vermo gensbelasting. Maar, mag men vragen, eiscfat de billijk heid niet, dat deze opcenten te gelijk worden geheven met die op het patentrecht Eén van beidegeen opcenten op ééne dezer belastingenof opcenten op beide. Men kan toch moeielijk gemeentebelasting heffen van de inkomsten door handel en bedrijf verkregen (voor opcenten op de patentbelasting) en de andere inkomstenuit effectenschuldbrieven enz. vrijlaten. BELGLE. De gematigd liberale Nord wellicht het onpartijdigste blad zegt omtrent de verkiezing te Brusseldat de beweging aldaar zoo groot was als bij den heetsten strijd ten tijde van verkiezingen voor de Kamer ooit het geval was en nooit vroeger bij verkie zingen voor den gemeenteraad gezien werd. DUITSCHLAND. Den 27 hadden de verkiezingen voor den Rijksdag plaats. Te Berlijn werden 4 candi- daten der fortsckrittspartij gekozen de heeren Lowe Yirchow, Richter en von Saucken2 herstemmingen moeten plaats hebben tusschen candidaten der fort- schrittspartij en der sociaal-democraten. Te Keulen Bamberg, Muncben 2e district, Aken, Orefeld en Munster werden ultramontanen gekozente Bremen en Saarbrücken nationaal-liberalen te Koningsbergen en Lubeck fortschrittsmannen; te Danzig en Stettip se- cessionisten dat wil zeggen lieden die zich van de nationaal-liberalen afgescheiden hebben. Te Straats burg werd de candidaat der franschgezinde partij ver kozen en te Breslau Dresden Munehen le kiesdis trict Maagdenburg Leipzig Chemnitz Neurenberg Frankfort a/M., Hannover en Erfurt moeten herstem mingen plaats hebben. Te Keulen is op het Laurentiusplein den 26 zijn 81en jaardageen standbeeld voor graaf von Moltke onthuld. ENGELAND. Ta Berwick werd de liberale can didaat Jerningham gekozen met 1046 stemmen tegen 529 op den conservatieven candidaat. Deze verkiezing trekt om 2 redenen de aandachtvooreerst ligt hierin een bewijs van goedkeuring van de staatkunde der re geering in de tweede plaats, omdat hij een katholiek is, welk feit tot de hooge uitzonderingen in Engeland en Schotland behoort. Te vergeefsch trachtte de ellendeling zich van de handen van zijn aanvaller te bevrijden rochelend ont vlood de adem aan zijn borst, hij voelde, dat zijn krachten afnamen. „Geef je gevangen schurk of je sterft onder mijn handen riep Karei. Een woedende poging om zich te bevrijden was het antwoord. Beide rolden over elkander heendat de stoelen in het kantoor krakend omver vielen. Daar klonk een wild geschreeuw in het oor der vechtenden. «Brandbrand klonk het van de binnenplaats. Karei hief het hoofd op, een helder licht drong door het venster in het vertrek en stelde hem in staat het gezicht van zijn tegenstander te herkennen. „Burmeister riep hij „zijt gij het, schurk brand stichter Met vernieuwde bracht wierp hij zich op den arbeider, maar deze had zich het oogenblik, waarin Karei zijne opmerkzaamheid aan den brand schonk ten nutte ge maakt en met een vertwijfelden ruk zijn rechterhand vrijgemaakt. Het breekijzer was hem ontvallen, hij gaf zijn tegenstander een hevigen slag in 't gezicht, die dezen voor een oogenblik terugdreef en verdoofde. Toen Karei zich weder hersteld hadsprong Bur meister juist de deur uit. De ellendeling wistdat zoowel de deur van de binnenplaats als de hoofdingang gesloten waren en er dus maar één uitweg overbleefom zijn verbitterden vervolger te ontkomen en hij talmde dan ook geen oogenblik dezen in te slaan. Zinneloos van angstsprong hij de kleine trap, die in den gang voerde, af. De fabriek kon onmogelijk in zijn geheele lengte reeds door het vuur aangetast zijn het moest hem dus nog gelukken het brandende gedeelte door te komen en naar de tegenovergestelde zijde van het gebouw te geraken. Daar was een opening in den muur, waarlangs de beek stroomde die het molenrad in bewegmg bracht. Zij was groot genoegom een FRANKRIJK. Het officieele blad van den 27 be helst het besluit van den Presidentwaarbij de ver lenging van het handelsverdrag met Nederland wordt goedgekeurd. Gambetta heeft gedurende zijne reis van Parijs naar Havre en terug aan verscheidene afgevaardigden die hem vroegen of het waar was, dat hij elke candidatuur voor het voorloopig presidentschap der nieuwe Kamer van de hand zou wijzen geantwoord, dat hij zeer ver eerd zou zijn, mochten zijne medeleden hem dit nieuwe bewijs van vertrouwen geven. Tijdens zijn verblijf te Havre had hij o. a. eene bijeenkomst met de leden van den raad om op de hoogte te komen van de wen- schen der bevolking. Een onderzoek is ingesteld naar een brand aan boord van een schip, genaamd de Bolivia. Er wordt vermoed, dat dit weder het werk der Fenians is omdat de oor zaak nog niet voldoende opgehelderd werd. Hij kan ook ontstaan zijn door wrijvingomdat de lading be stond uit chloorkalium. Den 28 kwam de Kamer bijeen. Louis Blane wilde namens de uiterste linkerzijde eene motie toelichten verklarende, dat het oude reglement de nieuwe Kamer niet bond, maar de voorzitter weigerde hem het woord te geven, waardoor zulk een leven ontstond, dat schor sing der zitting noodzakelijk werd. Na de hervatting der werkzaamheden werd Gambetta tot voorzitter ge kozen met 317 van de 375 stemmen op Briason wa ren 29 stemmen uitgebracht. Tot onder-voorzitters wer den gekozen de heeren Brisson en F'hilippoteaux, waarna de zitting gesloten werd. ITALIË. De opening der Kamers is op 17 Novem ber bepaald. OOSTENRIJK-HO NGARIJE. De Koning en Ko ningin van Italië kwamen den 27 's avonds half acht te Weenen aan. Zij werden aan het spoorwegstation hartelijk ontvangen door den Keizer, den Kroonprins en de aartshertogen Karei Ludwig, Wilhelm, Albrecht, Johann, Salvator Eugen, met gevolg. De vorsten om armden en kusten elkanderde Keizer kuste de hand der Koningin de Koning omarmde den Kroonprins. De Keizer droeg de maarschalksuniform en de orde der Annunciada de Koning de Italiaansche generaals uniform en het grootkruis der btefanusorde. De eere- wacht hief het Italiaansche volkslied aan. Na voorstel ling van het gevolg en de hoogwaardigheidsbekleeders en na het aftrekken der eerewacht reed de Keizer met de Koningin, vervolgens de Kroonprins met den Koning en daarachter het gevolg naar den Burgtwaar de Keizerin de prinsessen Stefanie en Gisela en de aarts hertogin Marie de gasten op het hartelykst in de groote receptiezalen ontvingen en begroetten. Daarna werden de grootwaardigheidsbekleeders het gevolg enz. aan beide zijden voorgesteld en begaven de gasten zich naar de voor hen bestemde vertrekken om te soupeeren. Bij de aankomst en het rijden naar den Burgt werden de Vorsten door de talrijke menigte metgeestdrift begroet. Den 27 werd de ooStenrijksche delegatie door den rijks-minister van oorlog geopend en de heer von Schmerling tot voorzitter gekozendie de betrekking aanvaardde met eene toespraak waarin hij den vreed- zamen toestand met blijdschap begroette en het bezoek van den Koning van Italië als een verderen waarborg des vredes deed uitkomen. Wijzende op de nihilistische samenzweeringen in Rusland zeide spreker Ieder zal de regeeringen bij het nemen van maatregelen tegen die vernielende samenspanning zeker gaarne ter zijde staan doch men moet ook daarin binnen zekere per ken blijven. In deze delegatie zoowel als in de hongaarsche wer den door de regeering verscheidene wetsontwerpen in gediend waaronder de gemeenschappelijke begrooting voor L882in u-tgaaf 114,447,706 ff. bedragende waarvan 81,727,881 ten laste van Oostenrijk komen. De hongaarsche delegatie hield den 27 mede hare eerste zitting eD verkoos daarin kardinaal Haynald tot voorzitter en Lodewijk Tisza tot onder-voorzitter. Het den 27 uitgegeven roode Boek bevat 152 de niet al te forschen man door te laten en het molen rad stond 's nachts stil. Het was om dezen tijd vast gezet en de waterkeering aangebrachtwaardoor de beek in zijn natuurlijk bed werd teruggevoerd. Het was niet moeielijk, door het stilstaande rad te klimmen en door de drooge bedding zijn vlucht te bewerkstel ligen. Deze gedachten schoten den inbreker bliksemsnel door het hoofd toen hij de trap afrende. Nu had hij het uiterste gedeelte van de fabriek be reikt en liep snel de trap af naar de werkplaatsen. Hier bad hij voorloopig van het vuur niets te vreezen, want de storm joeg de vlammen naar de tegen overgestelde zijde. Nu snel door de opening, dan was hij in vrijheid. Hij sprong er in en wilde zich hierdoor verwijde ren. Doch plotseling sprong hij weder achteruit wankelde en stortte op den grond terwijl een alles doordringende kreet aan zijn lippen ontsnapte. Men hoorde een dof geraashet molenrad zette zich langzaam in beweging en met donderend gedruisch stortte het water van den beek op het wentelend rad. De nachtwacht had de weering weggenomen om de fabriek van water te voorzien om te blussshen. De laatste en eenige uitweg tot redding was Burmeister dus afgesneden. Toen Karei op de binnenplaats kwamwaren de beide stokers reeds bezig de brandspuit uit de berg plaats te halen. Hij liep er oogenblikkelijk heen en bevestigde de slang aan de spuit „Vlugvrienden riep hij„de geheele fabriek brandt anders af „Er is niets aan te doen," antwoordde een van hen, „er is nog geen water." Als om deze woorden te weerleggenstortten de golven van de sterk gezwollen beek donderend in haar bedwat door de drie mannen met een vreugde ge roep begroet werd. In hetzelfde oogenblik lag de zuiger in de geele vloed. peches over de grensscheiding tusschen Turkije en Griekenland loopende van 3 October 1880' tot 3 Au gustus 1881 en een rapport over den staat van het bestuur over Bosnië. Daarin wordt medegedeeld dat de veiligheid in Bosnië sedert de bezetting veel verbe terd is en dat de nieuwe inrichting der rechterlijke colleges en de benoeming van rechterlijke ambtenaren uit de Monarchie reeds gunstige gevolgen hebben. Er was een nieuw Wetboek van Strafrecht gemaaktdat sedert 1 September 1879 in werking was. Door eene daartoe benoemde commissie werd thans, met hulp van mohammedaansche rechtsgeleerden een nieuw Burger lijk Wetboek samengesteld. De regeling der geldmid delen wasten gevolge van den verwarden toestand waarin het land zich bevond nog in lang niet voltooid. De inkomsten in 1880 echter waren voldoende, om de uitgaven te dekken. ALGERIE. De muiterij der troepen onder Ali-bey werd onderdrukt400 zijner ruiters bewaken de streek van Dsjebel-Zaghoean 1200 Toearoea's zijn naar Ham- mana gezonden. De arabieren worden gezegd den pas van Toem-el-Karoeba niet verdedigd te hebben omdat zij zich om Kairoean bijeentrekken. De van Soeza naar Kairoean opgerukte afdeeling ontmoette tot den 22 geen tegenstand. Den 26 werd Kairoean zonder tegenstand bezet door de fransche troepen. VEREENIGDE STATEN. De statistiek betreffende den oogst van tarwemais en katoendoor het de partement van landbouw openbaar gemaaktbrengt eene kleine verandering in de vroegere ramingen. Zij stelt de opbrengst van tarwe op ongeveer miljoen bus hels of 80 miljoen beneden 1880. Gevoegd bij den ouden voorraad verkrijgt men een beschikbare hoeveel heid van 441 miljoen bushels, of nagenoeg 154 mil joen boven het vermoedelijk verbruik. Volgens dezelfde opgaven zal de opbrengst van katoen 5,938,000 balen bedragen doch in handelskringen wordt deze raming te laag geacht. Maïs wordt geschat op 1,157,805,000 bushels of 5 miljoen minder dan in 1880. President Arthur zond aan den Senaat ter goedkeu ring de benoeming van rechter Folger, van New-York, tot minister van financiën (zooals men zich herinneren zal, in plaats van Morgan, die bedankte) en van Tho mas J. Jamestot minister der posterijen. De Senaat bekrachtigde die benoemingen. AFGHANISTAN. Nadere berichten omtrent de inneming van Herat melden dat een derde en beslis sende slag plaats had op 2 Oct. te Sbaflan zeven mijlen van Herat. Volgens verklaring van Abdoel Koedoes was de strijd vinnig hij had artillerie en ge regelde troepen en de GhilzaisObeks en anderen hadden zich bij hen aangesloten. Den dag na den slag trok hij op naar Doban tien mijlen van de stad, en deed daar op den 4 zonder verzet zijn intocht. In andere berichten wordt gemeld dat de overwinning verschuldigd was aan Char Aimak daar de troepen uit Kaboel zich gedurende het gevecht onzijdig hielden. Ayoeb heeft Herat niet bereikt en het bericht dat hij van Amardareb naar Perzië is gegaan, is vermoe delijk juist. Aan boord van het stoomschip Bengal van Soerabaya naar Rotterdam 23 Sept. te Point de Galle aange komen waren op de reis 9 man aan de cholera over leden namelijk de eerste machinisteen donkeyman drie stokers en drie matrozen. De kapitein was ook ziek en is in het hospitaal gebracht. De boot is 1 Oct. vertrokken onder bevel ven den lsten officier, die een kapiteins-certificaat heeft. Er zijn andere manschappen aangenomen voor de overledenen. De stoomboot Clan Macduff, van Liverpool naar Bombay, is den 20 's avonds op de kust van Wallis gestrand. 39 Man der bemanning kwamen om en slechts 3 werden gered. „Opgepastmannen kommandoerde Karei. Vier krachtige vuisten bedienden de pomp Karei greep de straalpijp en richtte een flinke waterstraal op het brandende gedeelte. Terwijl de drie mannen met inspanning van alle krachten het woedende element trachtten meester te worden, bromden in Oostheim en Hermsdorff de brand klok en riep met haar metalen stem de inwoners te hulp. Reeds kwamen eenige arbeiders uit Hermsdorff hen te hulp juist te rechter tijd om de geheel uitge putte pompers af te lossen. Aan de redding van het houten gedeelte der fabriek en van het kantoor was niet te denken dat zag een ieder in want de wind wakkerde de vlammen met groote kracht aan. Maar daar het achtergebouw nog aan beide zijden ongedeerd was, hoopte men, de brand te bedwingen en de fabriek te bewaren. Juist kwamen de Hermsdorffers met de brandspuit aan die door Karel's vader bestuurd werd, welke zich dadelijk met eenige arbeiders in het kan toor begaf om de kas en de boeken in veiligheid te brengen. Het was hoog tijd want het vuur maakte groote vorderingen. Het onderste stuk Tan het houten gedeelte der fabriek stond in volle vlam die beneden in de werkplaatsen genoegzaam voedsel ge vonden had. Vonkenspattendstegen de geweldige vlammen ten hemel en schenen te spotten met de zwakke menschen die aan hun triomf paal en perk wilden stellen Nadat Burmeister zich van de verdooring waarin de schrik hem gebracht hadontwaakt waswas hij opgestaan en beproefde nu denzelfden weg terug te gaan, om, al was het dan niet de vrijheid, dan toch het leven te redden. Maar het was te laathet vuur had de onderste verdieping reeds geheel aangegrepen de weg naar de zijde waarin het kantoor lag was hem afgesneden. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 2