Drie en tachtigste Jaargang V H IJ I» A G lx NOVEUB E IV. Groote Veemarkt Groote Paardenmarkt te Alkmaar, FEUILLETON. Het rif van Kitty Hawk. No. 131. 1881 Prijs der gewone Advertentiën (DfliciccI Oc&cclte. op Maandag 7 November 1881. lloensdug, 9 lovember 1881 tiuitcnlAtib. Eerste Afdeeling. ALKMAABSCHE COURANT. Deze Courant v'/ordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers O 06. Van 15 regels /0,75; iedere regel meer/0,15. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat bij gelegenheid der groote Veemarkt op Maandag 7 Novembere.k. de GEWONE MAAN- DAGSCHE MARKT voor vette kalveren, schapen en varkens zal worden gehouden aan de GBDEMPiE NIEUWESLOOi en den KONINGSWEG. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 25 Oct. 1S81. He Secretaris, NUH.OUT van der VEEN. De GEZONDHEIDSCOMMISSIE te ALKMAAR acht zich verplicht, nu het St. Nicolaasfeest weder aanstaande is, de in gezetenen te herinneren aan hare vroegere waarschuwing tegen het gebruik van verschillende overbodige versieringen op suiker goed en andere lekkernijen, zooals plakgoud, de fraai groen gekleurde papiertjesblaadjes enz. ter voorkoming van de na- deelige gevolgenwelke uit het gebruik daarvanvooral bij kinderen, zouden kunnen voortvloeien. De Gezondheidscommissie voornoemd Alkmaar, C. J. DE LANGE, Voorzitter. 27 Oct. 1881. NUHOUT van der VEEN, Secretaris. te JILKIIAAR, Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende het 3e. kwartaal 1881. Verzonden geweest naar Amerika: P. MolenaarJ. van HaringcarspelCook County. Belgie: A. J. Clarijs, Antwerpen; A. Mortier,Zwijnaarde. Engeland: J. D. van Gelder. Londen. DUITSCHLAND. De einduitslag der 397 verkie zingen is thansdat gekozen zijn 44 conservatieven 22 vrij-conservatieven 100 van het centrum, 31 m- tionaal-liberalen 2 liberalen 24 secessionisten (zij die zich van de nationaal-liberalen afgescheiden hebben), 35 van de fortscbritts-partij, 3 van de volkspartij 15 Polen, 17 particularisten Welfen en protestmannen 2 van onbekende staatkundige kleur. Er moeten 100 lier- stemmingen plaats hebben. Na den afloop der verkiezingen te Berlijn hadden ongeregeldheden plaats, welke daarmede eindigden dat voor het woonhuis vau den heer Löwe, israëliet en woordvoerder der fortsubrittspartij die herkozen waseene vechtpartij ontstond tusschen zijne vrienden en zijne voel talrijker tegenstanders. Laatst genoemden behielden de o.eidiand, doch werden door de politie uiteengejaagd toen zij een aanval op het huis van dien heer wilden beginnen. Het blijkt uit deze feiten dat onder de mindere volksklassen de be weging tegen de israëlieten meer aanhangers telt dan onder de kiesgerechtigden. t ENGELAND. In den gemeenteraad van Dublin werd onlangs een voorstel van den oud-burgemeester Gray, om aan Parnell en Dillon het eereburgerscbap dier stad aan te bieden verworpen. Met belangstel ling wordt de uitslag der aanstaande verkiezingen van raadsleden te gemoet gezien daar dan blijken zal, hoe de kiezers denken over de verwerping van dat voor stel. De voorsteller heeft verklaardniet langer lid van den raad te willen zijn. Het parlementsl d Senton is in den avond van den 1 uit de gevangenis ontslagen wegens den slechten staat zijner gezondheid daarentegen is een voornaam lid van het landverbond O. Sullivan in hechtenis ge nomen omdat hij in het openbaar de pachters aan maande, al'e betaling van pacht te weigeren. Den 1 hadden in alle steden de verkiezingen voor leden van den gemeenteraad plaats. Over het geheel vielen zij in conservatieven geest uit, vooral in de groote steden waar de talrijke iersche bevolking öf voor de conservatieven stemde öf zich onthield. FRANKRIJK. De voorloopige verkiezing van Gatn- etta tot voorzitter der Kamer, wordt door de gematigd republikeinsche l laden goedgekeurd. De onverzoenlijke bladen daarentegen zijn van een tegenovergesteld ge voelen. De Justice, bij voorbeeld, zegt, de nieuwe Kamer is slecht begonnen zij ving aan met eene domheid. De leden van den parijschen gemeenteraad Hattat en Sick hadden die betrekking nedergelegd nadat zij niet gekozen war^n als leden der Kamer, op grond dat zij het vertrouwen hunner kiezers verloren hadden. Den 30 werd de verkiezing van 2 leden in hunne plaats gehouden. Hattat werd herkozen met 1384 van de 1716 uitgebrachte stemmen, maar moet zich aan eene nieuwe stemming onderwerpen omdat geen vierde van de ingeschreven kiezers opkwam. Sick daarentegen werd, niettegenstaande den steun var. Gam- betla's organen, wederom geslagen door den candidaat der ocverzoenlijben, een koopman in lompen; deze be kwam 40 stemmen meer dan hij. Den 31 werd te Parijs onderteekend het handels verdrag met Belgie. Het bestaat uit 40 artikelen en zal tot 1 Feb. 1892 van kracht zijn. Vóór 1 Feb. 1882 moet het bekrachtigd zijn. De onderhandelingen over een dergelijk verdrag met Engeland vorderen goed en zullen waarschijnlijk binnen kort afloopen. De verkiezing: van Gambetta werd in de zitting der Kamer van den 31 krachtig bestreden door het tot de onverzoenlijken behoorende lid Tony Révillon. Hij meende o. a., dat tegen Gambetta's hooghartigheid en tegen de leugens en beleedigingen zijner aanhangers moest worden opgekomen. Tot zijne toelating werd met groote meerderheid zooals reeds gemeld is be sloten. Den 3 wordt tot de samenstelling van het definitieve bureau overgegaan. De commissie uit den parijschen raaddie belast was met het onderzoek van het plan tot oprichting eener begraafplaats voor die stad te Merij-sur-Oise beeft zich voor dat plan verklaard. ITALIË. De Koning en de Koningin zijn bij hun bezoek te Weenen allerhartelijkst onvangen, niet alleen in de hofkringen, maar ook bij de bevolking. De Koningin in het bizonder won aller harten in haar geboorteland had haar zelfs moeielijk beter ontvaDgst bereid kunnen worden Bij gelegenheid vau de wapenschouwing zijn een paar bizonderheden voorgevallen die wel uitdrukkelijk ver meld mogen worden. De Koning was met den Keizer in een rijtuig op het terrein gekomen en wilde tosn ook de Koningin met de Kroonpinses en andere Aarts hertoginnen in rijtuigen was aangekomen het voor hem gereedstaande paard bestijgen. Het paard schrikte voor den grooten witten vederbos op 's Koning's helm ging steigeren en was niet tot staan te bren gen. De Keizer naderde en stond zijn paard af, maar ook dit paard scheen voor de italiaansche uniform bevreesd en list den Koning niet toe in den zadel te stijgen zelfs niet, toen hij zijn helm had afgezet. Een derde paard werd geblinddoekt bij den Koning gebracht en deze was nu dadelijk in den zadel, waarna de wapen schouwing door kon gaan. Mocht de Koning ooit weder te Weenen komendan kan zulks niet meer gebeuren door zijne benoeming tot bevelhebber van een oostenrijksch regiment, doordat hij niet me r in italiaansche uniform behoeft te verschijnen. Eene afdeeling der troepen stond onder bevel van Aartshertog Johan Salvatorden zoon van den Groot hertog van Toscane. De Keizer had den Aartshertog vooraf vertrouwelijk laten vragen of hij er geen be zwaar tegen had, zijne afdeeling voor den Koning te laten voorbij trekken, waarop de Aartshertog had geant woord dat het hem een genoegen zou zijn dia taak niet aan een ander over te laten. Hij voegde zich na afloop van het voorbij trekken aan de zijde van den Koning, die hem toen hartelijk de hand drukte. OOSTENRIJ K-HONGARIJE. De behandeling der gemeenschappelijke begrooting van financiën en van buitenlandsche zaken is in de oostenrijksche delegatie afgeloopen. Het hoofd der afdeeling Kallay gaf op verschillende vragen van den heer Plener inlichtingen over den algemeenen toestand over het Donau-vraag- stuk over de aansluiting der turksche sporwegen en wees er vooral opdat de verstandhouding met de overige mogendheden uitstekend was. Het doel der sa menkomst te Dantzig ging niet verder dan het bezegelen der vriendschappelijke betrekkingen tusschen beide i) NAGSHEAD. I. De vlakke en moerassige kust van Noord-Carolina is door het water der Atlantische Oceaan op vele plaa'sen weggespoeld en ingesneden. Overal is de zee diep in het land doorgedrongen en heeft diepe bochten en haffen gevormd, waarvan de grootste de Albemarle- en de Pamiikosond genaamd worden. In eeuwige af wisselende beweging van vloed en ebbenu eens als spelende onder den zachten druk van den zuidenwind, dan weder brullend en kokend, tot met schuim bedekte bergen opgezweept door den loeienden oosten- of der. ijzigen noordenwind, altijd rusteloos en onvermoeid zetten de golven hun vernielingswerk reeds sedert eeuwen voort, knagen met scherpe tanden aan het zandige strand of aan de meer massive klippen en zouden hunne stille wateren in een wilden triumftochtdie tot nu nog geen menschenhand heeft kunnen stuiten immer ver der en verder in het land hebben doen doordringen had de natuur hier zelf niet in den vorm van lange smalle eilanden en duinenrijen, die zij als een b> schut tend bolwerk voor de kusten gevormd heefthun als 't ware een dam in den weg gelegd, waardoor zelfs de wildste en hevigste aanval der onmetelijke Oceaan wordt afgeslagen en waartegen zelf» de torenhooge golven die hij voortbrengtschuimend en donderend uiteen spatten. De scheepvaart in deze wateren is wegens de vele verborgen klippen en zandbanken uiterst gevaarlijk en Paardekop. zelfs de mc edigste zeeman die zonder vrees in alle hemelstreken storm en onweer doorstaan heeftklopt het hart banger in de kracatige borstwanneer hij op den terugkeer naar het vaderland de verderf aan brengende kusten van Noord-Carolina aan leizijde weet. Honderden vinden jaailijks nadat zij alle gevaren van een maanden lange zeereis gelukkig hebben door staan hier, bijna in het gezicht der veilige haven, den dood. Stukken van gestrande en uit elkander ge slag'-n schepen liggen overal langs het verlaten strand der smalle eilanden en duinen wier meest vooruitste kenden punten, de namen kaap Fear (vrees) en Lookout (kijk uit), met recht dragen. En nog geen halve eeuw geleden was de zeeman aan het wilde en vijandelijke element hulpeloos overge leverd. Geen vuurtoren zond zijn heilbrengend licht over de watervlakte, om den eenzaam ronddolenden scheeps kapitein in den duisteren, stormachtigen nacht voor de nabijheid van land te waarschuwengeen vuurbaak geen signaal duidde hem aan waar hij zonder vrees kon binnen loopen waar hij in den uitersten nood een bocht een toevluchtshaven of ook slechts een be schutte ankerplaats vinden kon, om zijn schip en man schappen in veiligheid te brengen tot de woede van oen storm zou zijn verminderd. Alleen op den moed des kapiteins of op de bekwaamheid der loodsen be rustte de veiligheid van het vaartuig en het leven der bemanning. En wel deed de kapiteinwanneer hij op zichzelf of op zijn goed gesternte vertrouwde Vreeselijk zijn storm en golfslagdoodaanbrengecd de verraderlijke klippen en de verborgen zandbank verschrikkelijker echter en gevaarlijker de boosheid der menschen die lage windzucht tot loerende hyena's verlaagt. Ziet gij dat matte licht daar in de duisternis schit teren Met een flikkerend schijnsel werpt het zacht zijne stralen als een troostende ster over de watervlakte. „Land aan bakboord 1" roept de man op den uitkijk. Yolg het bedriegehjke schijnsel niet zet onverander lijk uwen koers voort, wakkere stuurman! Wee u, wanneer gij u door het dwaallicht laat misleiden Het gaat op en neder als een signaallantaarn aan den mast van een schip, dat daar in een veilige haven zich op de golven wiegt. Doch het is bedrog schandelijk en vreeselijk bedrog Daar is geen haven, daar dreigen de verradelijke klippen met een zekeren ondergang en aan den oever loeren zij reeds met doorborende blik ken met enterhaken en bijlen gewapend de strand- hyena's loeren op hun buit, die hun de golven waar mede zij zich verbonden hebben zullen aanbrengen. Want deze onherbergzame kusten worden door een ruw, hardvochtig en barbaarsch geslacht bewoond dat afgesloten van de wereld en de overige menschheid ook de wetten er van veracht. Van jongs af aan ver trouwd met de zee en hare gevarenhebben zij een afkeer van het arbeidzame leven van landbouwers. Zij zijn even verraderlijk en hardvochtig als de oce aan die hen bedreigt en voedt. Zij kennen medelij den noch menschenliefde. Wanneer de zee kalm, en de hemel blauw is, oefenen zij het vreedzame handwerk van visschen uit dat evenwel slechts een schrale winst afwerpt. Uit de verweerde gezichten spreekt wrevel en over de lip pen komt een vloek want slechts de oogenblikkelijke nood is het, die de mannen de lijn van het visch- net doet ter hand nemen. Maar wanneer de nacht duister en de lucht bewolkt isof wanneer de storm raast en huiltdan helderen hunne gezichten op en de strakke trekken ontspannen zich. Het geldtde oogst binnen te halen van het veld, dat in plaats van voor den ijzeren ploeg, door de eiken kiel doorsneden wordt, het veld dat zij niet bezaaid hebben en dat voor hen toch zulke rijke winsten afwerpt. Smokkelaars zijn het, koene, onverschrokken smokkelaars en strandroovers. Een lange duinrij lag vroeger dwars voor de Albe- marlesond en sloot deze bijna geheel van de zee af. De laatste groote storm had echter het zwakke gedeelte, waardoor zij met het noordelijk deel aan het vaste

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 1