No. 133 Drie en tachtigste Jaargang 1881. WOENSDAG 9 NOVEMBE R. FEUILLETON. 3) Het rif van Kitty Hawk. jg&aEjig Prijs der gewone Advertentiën ©(fictccl (Bcbecïte. ÜuitcuÏMtb. Eerste Afdeeling. ALKIHAABSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0 06. Van 15 regels f 0,75; iedere regel meer ƒ0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. STREMMING DER PASSAGE. De Commissaris des Konings in Noord-IIolland brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, wegens het verwisselen van sluisdeuren in de schutsluis Willem III aan het Noordhollandsch Kanaal, tegenover Amsterdam, op den 8sten November e.k. en beide volgende dagen met die sluis niet zal worden geschut en dat gedurende die dagen alléén wordt geschut met de schutsluis Willem I. De Commissaris des Konings voornoemd, SCHORER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat in den loop van het jaar 1882 de volgende straten vernieuwd of hersteld zullen worden: de Doelenstraathet Achterfnidsende Hekelstraathet Zeglis, de yoormeer van den hoek bij het Raaksje tot de brug over de Singelgrachthet Raaksje, Zevenhuizen van de brug over de Geest tot de brug over de Singelgrachtde Lombardsteeg van de Ramen tot den Koningsweg en de Voordam, terwijl bestraat zal worden de Baanstraat. Zij noodigen daarom allen, die in die straten riolenbuizen of gazleidingen wenschen te leggen of te herstellen, uit. daar toe zoo spoedig mogelijk overtegaan, daar zij besloten hebben, zoodra genoemde straten vernieuwd of hersteld zijngeene vergunning tot het opbreken daarvan te verleenen voor het verrigten van bedoelde werkzaamheden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 7 Nov. 1881. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR vestigen de aandacht der belanghebbenden op art. 1 der ver ordening op de graan- en zaadmarktdoor den Raad vastge steld 17 Maart 1880 (Gemeenteblad No. 65), luidende als volgt: De wekelijksche graan- en zaadmarkt wordt gehouden op de daarvoor bestemde inrigting aan het Luttikoudorp. De markt vangt aan des voormiddags ten e 1 f nre en ein digt te twaalf uren. Het begin en het einde wordt aangeduid door het luiden eener nabij de markt geplaatste klok. Vóór en na het luiden dier klok mogen geene zakken met graan open staan of ten verkoop worden aangebodenop eene boete van een gulden voor elke twee hectoliters of onderdeelen van diemits de gezamenlijke boeten de som van tien gulden niet te boven gaan. aan welke bepalingen in het vervolg strikt de hand zal worden gehouden. Burgemeester en Wethouders voornoemd AlkmaarA. MACLAINE PONT. 8 Nov. 1881. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. GEMEENTE-REINIGING. Te koop ongeveer 109 stère (kub. el) compost of straatmest, liggende op het terrein van de gemeente-reiniging te Alkmaar, onmiddelijk aan het Noordhollandsch Kanaal. Ge gadigden worden verzocht den prijs per stère, dien zij voor het geheel of een deel daarvan wensehen te besteden vóór 22 No vember a.s. schriftelijk optegeven bij den directeur der ge meente-reiniging of ter gemeente-secretarie. De gunning heeft plaats aan den hoogsten inschrijver, behou dens het recht om de gunning niet te doen plaats hebben. De mest moet binnen ééne maand na de toewijzing wegge haald en betaald worden. SOLLICITANTEN naar de betrekking van Onderwij zeres aan de openbare school voor meisjes te Alkmaar, op f 800,jaarwedde, worden verzocht zich vóór 22 Novem ber a.s. onder overlegging der vereischte stukken te wenden tot het Gemeentebestuur. Bezit der acte van hoofdonderwij zeres met aanteekening voor Eranscb, Engelsch en Duitsch is vereischte. De persoon van JOHAN GEORGE GOTERIED BERGER wordt verzocht zich ter secretarie dezer gemeente aantemelden. —Hfl —CO DUITSCHLAND. Bij de verkiezing voor leden van den Rijksdag in Elzas-Lotharingen is gebleken dat de ultramontanen in vereeniging met hendie tegen de inlijving dier provinciën bij Duitschland steeds opkomen, veel sterker zijn dan de duitschgezinde partij. Te Straatsburg verkreeg de candidaat der partij die tegen de inlijving opkomt, Kablé 6874 stemmen tegen C-598 in 1879 verder waren uitgebracht 657 op dr. Stumpf, katholiek 89 op den sociaal-democraat Bebel en 2714 op den duitscken candidaat dr. Petersenvoorzitter van den Senaat. De Rijksdag is tegen 17 November bijeen geroepen. ENGELAND. De minister van binnenlandsche za ken Harcourt dreef in zijne te Carlisle gehouden rede voering den spot met hot door de Standard verspreide berichtdat Gladstone weldra altreden en zich uit het openbare leven terug trekken zou. De bewering dat hij de portefeuille van financiën aan een zijner ambtgenooten zou overdragen werd echter niet weer sproken. De Times en de Daily News schrijven den uitslag der gemeenteraadsverkiezingen grootendeels toe aan de verbitterde stemming waarin de ieren jegens dit li berale ministerie verkeeren waardoor zij overal voor de conservatieven stemden. Staatkundige beteekenis heeft deze verkiezing volgens de Times dan ook niet en dat de meerderheid zich verplaatst zou hebben kan daaruit volstrekt niet afgeleid worden. Het aantal aanvragen bij het hof, dat volgens de iersche landwet de pacht moet bepalen neemt steeds toe in 3 dagen werden er 1500 ingediend. De aan vraag om formulieren is zelfs zoo grootdat de voor raad den 1 een oogenblik uitgeput was. Dat het aan tal aanvragen zal blijven toenemen, lijdt geen twijfel, nu bij de eerste door het Hof gedane uitspraak de pacht met 25°/0 verminderd is geworden. De lord-kanselier voor Ierland, lord O'Hugan nam zijn ontslag en is vervangen door Hugh Law, advocaat- generaal voor Ierland. In het te Londen gevestigde Transvaal-genootschap werd den 4 een besluit genomen waarbij de bepalin gen der met de Transvaal gesloten overeenkomst wer den afgekeurd om de moeielijkhedenwelke waarschijn lijk in de toekomst daaruit zullen ontstaan. De aanstaande parlementszitting zal waarschijnlijk 19 Januari a.s. aanvangen3 weken vroeger dan ge woonlijk om de vele wetsontwerpen door de regee ring ter behandeling aan te bieden. ERANKRIJK. Albert Grévy gouverneur-generaal van Algerieheeft zijn ontslag ingediend. De minis terraad nam den 5 van dat verzoek kennis. De Senaat nam den 3 bij eerste lezing het wetsont werp tot vermindering van den werktijd in de fabrie ken met 98 tegen 97 stemmen aan tegen het advies der betrokken commissie. Den 5 begon in de Kamer de beraadslaging over de interpellatie betreffende den tunesischen veldtocht. De president-minister Jules Eerry wenschte aan de beraad slaging eene verklaring te doen voorafgaan waarvan de strekking was om het terrein daarvan nauwkeurig af te bakenen en te beperken. De vorige Kamer had dien tocht goedgekeurd en derhalve gold het hier de vraag, of deze Kamer eveneens hare goedkeuring daar aan zou hechten. Hij rechtvaardigde de houding der regeering en verklaarde o. a., dat dit vraagstuk eene erfenis van vorige ministeriën was. Verder verdedigde hij de regeering tegen het verwijtdat die tocht het leger uit zijn verband gerukt en Frankrijk bondgenoo- ten had doen verliezen. Hij vermaande ten slotte de Kamer om niets te zeggen of te doen, wat metFrank- rijk's welzijn en het belang van het leger in strijd was. Daarna begon de heer Amagateen nieuw verkozen afgevaardigde zijne interpellatie toe te lichten, waarin door de Kamer weinig belang gesteld werd. Den 7 werd de beraadslaging voortgezet. Volgens den parijschen berichtgever der Times beeft de prins van Wales in tegenwoordigheid van 4 andere personen, waaronder de onder-minister van buitenland- sche zaken eene bijeenkomst gehad met Gambetta in een eenigzins afgelegen koffiehuis te Parijsom niet de aandacht te trekken. Bij die gelegenheid zou Gam betta stellig verzekerd hebben, driemaal in Duitschland te zijn geweest, maar nooit gedacht te hebben aan een bezoek bij prins von Bismarck. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De wet betreffende de voorloopige legerhervorming van Bosnië en de Her- zegowina is den 24 door den Keizer bekrachtigd. Deze wet stelt als beginsel den algemeenen dienstplicht vast, met recht van plaatsvervanging. Geestelijkenonder wijzers geneesheeren en apothekers zijn vrijgesteld ;v studenten in do godgeleerdheid en kweekelingen bij het onderwijs worden van werkelijke dienst vrijgssteld. In de hongaarsche delegatie heeft de heer von Kal- lay de interpellatie van den heer Ludwig Karman betreffende de vraagpunten omtrent de buitenlandsche staatkunde beantwoord. Hij verklaarde o. a., dat de regeering over bet te Dantzig verhandelde geen recht- streeksche berichten uit Berlijn ontving. Uit de raede- deelingenbij den gezant te Petersburg ingekomen bleek intusschen dat de samenkomst tusschen de Kei- „Ja, maar niet eerder dan een uur na middernacht, dan is de vloed het hoogst." „Zoo als je wiltZeke. Cunning Milligan en eenige anderen meenden echter dat wij „Niets daarvan. Ik heb tegen zonsondergang in het zuiden een driemaster gezien die naar het noordwes ten stuurde. Tegen middernacht moet zij hier aan de kust zijn. Dan is het tijd niet eerder." Deze woorden werden op een rustigenbijna onver schilligen toon gesproken en klonken toch zoo beslissend, als hielden zij een bevel in. Het lag zeker aan de klank zijner stem die hard en onbuigzaam was. „Hebt gij den schoener goed gezienook den koers, dien hij nam vroeg de andere levendig. „Ik zeide het immersJohn noordwest. Hij liep juist dichter bij den windtoen ik hem zag. Geen schip kan het tegen den storm en den vloed uithouden en hoog zee bereiken. Wanneer wij hem een beetje helpen, zoodat hij de riffen van Kitty Hawk niet voorbij komt is hij ons." „Wanneer de kapitein het opkomende onweder maar niet bemerkt heeft en op het Loggerheadeiland is bin- nengeloopenbracht John hiertegen in. „Neen. Het was eb en de schoener heeft te veel diep gang toen was het reeds te laatzelfs al had hij het nog beproefd. De schoener is een goede zeiler, evenals de „Mary Jane" en zal wachten, zich van het land te verwijderentotdat het onweder voorbij is. Het gaat echter niet meer, de vloed dringt hem te sterk hier naar toe. Zegt dus aan de anderenJohndat zij zich klaar moeten houdenik verwacht ze tegen middernacht." „Goed knikte John „wanneer alles klaar is kom ik bij je terug. Zijn de vrouwen ook daar binnen „Uwe moeder en Kate." John was voornemens weg te gaan, doch wendde zich plotseling om en bleef twijfelend staan, en duwde zijn pruimpje van de eene wang naar de andere. Hij scheen iets op het hart te hebben en niet goed te weten of hij het zijn kameraad zou vertellen of niet. Deze wachtte bedaard zonder de minste nieuwsgierigheid te verraden tot de visscher tot een besluit zou geko men zijn. „Wat ik zeggen wilde," begon John Raffles eindelijk, terwijl hij Zeke zeer dicht naderde „over Kate ik denkdat gij het wel gemerkt zult hebben „Neenzeide hij droogtoen John met spreken ophield. „Zij heeft sedert eenigen tijd zulke dwaze grillen sedert Dan weder op zee is, is zij geheel en al veranderd." „Zoo Dat komt bij jonge vrouwen meer voor." „Hm daar is toch nog onderscheid in. In de eerste maanden nadat zij met mijnen broeder getrouwd is was het toch niet het geval. Toen kreeg hij op eens het dolle denkbeeld nog een paar jaren als matroos te willen varen inplaats van thuis te blijven en ons hier te helpen, terwijl wij toch zulke krachtige kerels als hij wel gebruiken kunnen. Gij weet dat Kate hem naar Baltimore vergezeldetoen hij zich op de Mary Jane inscheepte. NV ij vonden het niet goedmaar zij wilde het niet anders. Het deugt volstrekt nietdat vrou wen in de steden komen en allerlei dingen zien en hooren waar zij niets van begrijpen en die zij later thuis niet noodig hebben." „Maak het kortJohnviel Zeke hem hier in de rede„wat is er met Kate „Nu, juist sedert dien tijd heeft zij die dwaze gril len. De oogen zijn haar opengegaanZekelaatst heeft zij mij in het gezicht een verwijt van ons beroep gemaaktomdat het onwettig en slecht iswat wij deden en wij moesten liever de zeelieden, die in nood zijn te hulp komen in plaats nu en dergelijke praatjes meer." „Onzin, wie let op vrouwengebabbel „Ik wil er maar mee zeggen dat het goed zou zijn, wanneer gij haar eens onder handen naamt. Zij is je dochter en volgt haar eigen hoofd. Wanneer zij ons eens verraadde „Malligheid John zij denkt er niet aan. Wanneer zij plotseling medelijden voelt voor de matrozenomdat haar man ook op zee is dan is dat zeer natuurlijk en dat zal van zelf wel weer overgaan als Dan terug komt. In een paar weken kan hij hier zijn. Laat haar zoolang maar praten zooveel als zij lust heeftjongen vrouwen moet men iets toegeven." „Maar wie weetwat zij intusschen in het schild voert," bracht John hiertegen in. „Genoeg zeide Zeke scherp„dat is mijn zaak, ik stel mij borg voor haar." De jonge visscher schudde bedenkelijk het hoofd doch waagde het niet er iets tegen iu te brengen. Zeke Konks was er niet de man naar, om tegenspraak te dulden. Hij had vele jaren de americaansche marine gediend en op koopvaardij en smokkelaarsschepen alle zeeën bevaren vóórdat hij, het lange omzwerven moede, op het Albemerle eiland was komen wonenwaar hij reeds een aantal visschers en uitgediende matrozen bijeen vond. Zijn koelbloedigheidzijn lichaamskracht en zijne ervaring verschaften hem weldra een onbepaald gezag over die ruwe strandbewonersen in het be wustzijn van zijn overwicht oefende hij dit zonder aan zien des persoons uitbijna als de kapitein van een schip over zijn manschappen. Hij was gewend dat zijn raad als een bevel gold dat men zijne woorden onvoorwaardelijk eerbiedigde en wanneer het niet ge schiedde geraakte hij in zulk een hevigen toorn dat zijn medgezellen hem zelfs niet durfden trotseeren. Ruwen menschen dwingt slechts geweld achting af,

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 1