Binnenfaub. zers ran Duitschland en Rusland gehouden was op het verlangen ran den Czaardat zij zich niet met ingewikkelde staatkundige vraagstukken had bezig ge houden dat zij van vredelievend-conservatieven aard was en dus tot bevestiging van den europeeschen vrede had bijgedragen. Naar zijn gevoelen waren noch schrif telijke noch mondelinge afspraken gemaakt. Met Italië stond de monarchie trots de beweging van de onverzoenlijke partij, op een vrieDdsehappelijken voet. De Koning had door het geopperde plan tot zijn bezoek het bewijs geleverd van de vriendschappelijke verhouding tusschen beide rijken. Algemeene staat kundige vraagstukken waren daarbij niet ter sprake gekomen. Hij geloofde dat de Porte van bedenkingen tegen den Saloniki-spoorweg had afgezien. De regeering ver langde de aansluiting alleen in het belang van den handel. Ten aanzien van het Donauvraagstuk werden dezelfde verklaringen als in de oostenrijksche delegatie afgelegd. Andrassy betuigde zijne tevredenheid over de verkla ringen betrekkelijk Italië. Hij vreesde de onverzoen lijke partij nietwelke eigenlijk slechts voor Italië zelf gevaarlijk kon worden. Ten aanzien van het Donau vraagstuk meende hij dat er Rumenie veel aan gele gen was met de monarchie in goede verstandhouding te blijven. Op eene vraag van den heer Czernatony verklaarde von Kallaij, dat van eene bijeenkomst tusschen de Keizers van Oostenrijk en Rusland tot dusver geene sprake was geweest. Dit nam echter de mogelijkheid eener ont moeting tusschen beide Vorsten niet weg. In antwoord aan den heer Szilagyidat de innige betrekkingen tot Duitschland sedert de Dantziger bij eenkomst onverminderd waren blijven bestaan. Die innige verstandhouding bépaalae zich niet tot bet Oos ten maar gold overalwaar de belangen der monar chie in het spel waren. Op eene vraag van den heer Kalk antwoordde hij dat de betrekkingen tot Servië zoo goed als immer waren. Op de vriendschap van Servië kon steeds en onder elke regeering gerekend worden want het Ser vische volk was van de noodzakelijkheid dier vriend schap overtuigd. Op eene vraag van den heer Szilagyi verklaarde de heer Szlavy, dat van de legerhervorming in Bosnië aan de Porte geene mededeeling was gedaan. RUSLAND. Hit Petersburg wordt gemeld dat de minister van buitenlandsche zaken Qiers zijn ontslag nam en opgevolgd zal worden door generaal Ignatieff en dat Sehouwaloff, indertijd gezant bij het engelsche hof, minister van binnenlandsche zaken zal worden. SF'ANJE. De Kamer zal zoo noodig twee zittingen per dag houden om de begrooting vóór 21 December afgehandeld te krijgen. Het wetsontwerp op de conversie der schuld is door de begrootingscommissie goedgekeurdzij wil de ge vraagde machtiging, om met de houders der schuldbrie ven te onderhandelenverleenen. In de Kamer werd de regeering ook aangevallen over de met Frankrijk gesloten schikking tot scha deloosstelling der spaansche kolonisten in Oran. De minister van buitenlandsche zaken verdedigde het re- geeringsbeleid dat door de verkregen uitkomsten vol komen gerechtvaardigd was. Er was niet alleen schade loosstelling aan die kolonisten verleend, maar aan Spanje's edelmoedigheid was mede overgelaten om de fransche aanspraken op schadevergoeding te regelen als gevolg van verliezen bij den carlistischen oorlog. De regeering was nu met Frankrijk op zeer vriendschappelijken voet, een heuchelijk verschijnsel met het oog op de te verwach ten onderhandelingen over een nieuw handelsverdrag. TÜRKIJE. In de tweede zitting der turksch-russisch financiëele commissie van den 2, liep de beraadslaging weder over de bepaling van het bedrag der schuld en de waarborgen der afdoening, zonder dat een besluit genomen werd. De turken beloofden in de volgende zitting een voorstel te zullen doen. De russische ge- zij moeten vreezenom te kunnen eerbiedigen en Zeke Konks was de man wien het gelukt was zich gevreesd te maken. John Raffles mompelde slechts: „Goed, goed, Mate zooals Zeke vertrouwelijk door de overige visschers be titeld werd, en ging toen heen, om de bevelen uit te voeren terwijl Konks het huis binnentrad. Dit was in verscheidene slechts weinige voeten hooge vertrek ken verdeeldwaarvan het grootste als woonkamer diende. De inrichting ervan, het totaal gebrek aan ver sieringen ja aan ieder gemakkelijk meubel verried de armoede of de weinige netheid der bewoners. Het ruwe behangsel dat vuil en zwart van den rook was, vertoonde overal reten en scheurendie slechts ten halve met mos toegestopt waren. Een soort van scheepskooiwaarin een met mos gevulde wollen zak, een dergelijk hoofdkussen en een paar oude wol len dekens lagendiende den huisheer waarschijnlijk tot slaapstede. Daartegenover bevond zich een haard, waarop een flink vuur, door dennenblokken gevoed brandde. In de eene hoek stond een groenevier kante scheepskistin de andere lag een rantal riemen, bootshaken en een klein opgerold zeil en boven de deur lag op eenige latten een zware americaansche bukswier langegeheel met roest bedekte loop beweeshoe zeldzaam hij gebruikt werd. De meu belen in de kamers bestonden uit een lompe tafel verscheidene ruwe houten stoelen en een bankdie voor den haard stond. Op een plank aan den wand rechts en links van den haard stond een rij kannen en schotels van hout of blik, verscheidene ijzeren ke tels en een half dozijn tinnen borden. Een aantal kleedingstukken hingen aan de kapstokken naast het bed en daaaronder lag door elkander geworpen een hoop schoenen, van de lage gespschoenen af, zooals de americaansche boer ze gewoonlijk draagt, tot aan de hooge waterlaarzen toe die het geheele been bedekken. Wordt vervolgd. machtigde Novikofi" herhaalde zijne verklaring betreffende de gelijkstelling dezer regeling met die der europee- sche fondsenhouders. Hieruit zouden geene moeielijk- heden ontstaandaar de onderhandelingen met hen voor het oogenblik gestaakt waren. ZWITSERLAND. Volgens de latere berichten heeft de radicale partij bij de verkiezingen voor leden van den nationalen raad in zoover de overwinning behaald, dat zij thans in getalsterkte overtreft de clericale en conservatieve partij die gedurende de 3 laatste jaren samenging. EGYPTE. De heer Laffon uitgever van het dag blad Egypte plaatste daarin een opstelwaarin de mohammedaansche godsdienst hevig aangevallen werd. Dit zette bij de sjeiks en ulema's (geestelijken) kwaad bloed en de bevolen opheffing van dat blad was naar de meening dier lieden nog een geheel onvoldoende maat regel. Zijn leven verkeerde zelfs in groot gevaar en de fransche consul-generaal maande hem dan ook aan, in het belang zijner veiligheid, zoo spoedig mogelijk Egypte te verlaten en ieder geval in zijne woning te blijven. In den ochtend van den 2 voldeed hij aan die eerste aanma ning, door zich zeer vroeg onder geleide van europee- sche en inlandsche bewakers aan boord eener fransche stoomboot te begeven waar hij in de kajuit werd op gesloten tot het oogenblik der afvaart opdat niet op het laatste oogenblik nog een moordaanslag op hem gepleegd zou worden. Van zijne woning naar den stei ger der boot was de weg door soldaten afgezet geweest. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Op de Staatsbegrooting voor 1882 is voor het eerst uitgetrokken eene som van 30000 om inge- gevolge den waarborg door het Rijk in 1874 van de erfgenamen van Koning Willem I overgenomen de directie van het Entrepot te Amsterdam in staat te stellen de renten der 4% p. ets. obligatiën van die instelling te betalen. In 1880 was de opbrengst der huren, in 1873 nog 2% ton bedragende, tot 172,000 gedaaldvooral door het verminderen der suikeraan- voeren. De regeering heeft bij gewijzigde ontwerpen toe gevoegd aan de memorie van antwoord op het verslag betreffende de indische begrooting voor 1882 verschil lende veranderingen aangebracht. De eindcijfers zijn daardoor eenigszins gewijzigd en het geraamd tekort is van 9,697,101 verminderd tot f 9,585,928. Den 7 heeft de Kamer hare werkzaamheden hervat en is de indiening medegedeeld van wetsontwerpen tot wijziging van hoofdstukken IVVII B en X der staatsbegrooting voor 1880 tot wijziging en verhooging der hoofdstukken VII A, VIII en IX voor 1881, tot wijziging van hoofdstuk I der indische begrooting voor 1880 tot wijziging en verhooging der begrooting van Curasao voor dat jaar, tot vaststelling der begrootin gen van Suriname en van de Landsdrukkerij voor 1882 tot vaststelling van nieuwe wettelijke bepalingen betreffende de matengewichten en gasmeterstot overdracht aan den Staat van de bezittingen en lasten der Amsterdamsche Kanaalmaatschappij en tot ont eigening voor den aanleg van een kanaal van Almelo naar Noordhorn. De heer v. Houten heeft verlof gevraagd om de regeering te interpelleeren over de beschikking door haar genomen in de Asser eedskwestie. Van den Leer jr. J. L. de Jonge is een schrijven ont vangen waarbij hij zijn ontslag neemt als lid der Kamer. Bij "kon. besluit van 20 October is vastgestold een voorloopig reglement voor de scheepvaartter beveili ging van de beweegbare spoorwegbrug over de Binnen- zaan te Zaandam. Te Oude Schip, gemeente Uithuizermeeden, heb ben den 31 Oct. 0 boerenknechten, verstoord dat land bouwers den zoogenaamden derden dag der vrije weken wilden laten werkenmet hooivorkenmessen enz. gewapend, den heer G. O. W. in zijn veestal op verre gaande wijze mishandeld en bij 3 anderen grove bal dadigheden gepleegd. Twee der misdadigers zijn op last van den officier van justitie in hechtenis genomen. De haagsche policie heeft den 2 eene jeugdige dievenbende gearresteerd uit 7 deugnieten bestaande, waarvan de oudste niet meer dan 17 jaren telten die zich aan onderscheidene diefstallen op straat en in winkels moet hebben schuldig gemaakt. Een aantal der ontvreemde voorwerpen werden bij hen gevonden zoomede verschillende sleutels die hier en daar vermist werden. Een paar dezer knapen bezochten de ouder lijke woning niet meer, maar waren altoos zwervende. Den 2 's avonds is eene arbeiderswoning aan den Stoomweg te Anna Paulowna met den inboedel verbrand. De bewoners ontdekten het gevaar eerst toen er niet meer aan blusschen te denken viel. Den 3 is voor de haven van het Nieuwediep een mosselschipper van Texeleen oppassend ijverig huis vader over boord geslagen en verdronken. De rechtbank te Haarlem heeft den 3 H. Lampe, koopman in manufacturen en balsem te Amsterdam wegens onbevoegde uitoefening der geneeskunde bij 13 personen te Aalsmeerveroordeeld tot 3 maanden ge vangenisstraf. Op de Razende Bol zijn gestrand, in den nacht van 34 de noorsche bark Saga en in den morgen van den 4 de noorsche bark Bellona, beiden met peterolie naar Bremen bestemd. De laatste is door de sleepboot Stad Amsterdam af- en te Nieuwediep binnengebrachtde eerste kon men niet naderen om af te sleepen, waarom de equipage van 11 koppen met de reddingboot afge haald is. De engelsche stoomboot Eddystone, van Hull met stukgoederen naar Amsterdam bestemd, bij Calandsoog gestrand, is den 4 door de sleepboot Hercules afgesleept, bijna onbeschadigd gebleven zijnde. Eene met 4 man vermiste sloepwaarvan de afgematte bemanning te vergeefs getracht had IJtnuiden te bereiken is's avonds laat door een loodskotter .gevonden en te Nieuwediep binnengebracht. Onder voorzitting van de heeren mr. Keuchenius en Fabius is den 4 eene openbare vergadering gehou den in het volkskoffiehuis „de Vrede", op het Rapenburg te Amsterdam, waarin besloten werd tot de oprichting van een bond tegen inentingsdwang. De rechtbank te Haarlem heeft den 4 eene ge huwde dienstbode, die hare meesteres wijn ontstal, ver oordeeld tot 6 maanden celstraf. Te Arnhem is den 4 overleden de bekende dich teres Estella Hijmans-Hertzveldgeboren te 's Graven- hage14 Juli 1837. Te Amsterdam overleed de heer Jacques Perk, die zich als dichter naam begon te maken. Bij de op 4 Nov. aan het ministerie van water staat gehouden aanbesteding van het vergrooten en het onderhoud van het postgebouw te Gorinchem was min ste inschrijver de heer C. J. Yerwey Jr. aldaar, voor 11,888. In tegenwoordigheid van professor Beets en an deren is den 4 te Htrecht, in het herbouwd wordende huis op den hoek der Yoetiussteeg, waarin Anna Maria v. Schuurman heeft gewoond, een gedenksteen geplaatst. Den 4 zijn bij een brand onder Nieuw-Hellevoet 11 paarden omgekomen. Prinses Hendrik heeft den 4 een bezoek gebracht aan de Louise-school aan de Prinsengracht en den 5 aan het Instituut tot onderwijs van blinden te Amsterdam. In eene door ruim 500 personen bijgewoonde openbare vergadering van „de Unie," den 4 in het gebouw der Yrije Gemeente te Amsterdam gehouden is bij acclematie op 5 stemmen naaangenomen eene door mr. J. A. Levy voorgestelde en toegelichte motie van den volgenden inhoud„De vergaderingover wegende dat wettelijke verplichte handhaving van den eedingeval van weigering der eedsafleggingzelfs al is deze op eerlijke overtuiging gegrond blootstelt hetzij aan gevangenisstraf of boete hetzij aan feitelijk ontzet uit de volheid der burgerlijke en burgerschaps rechten overwegende, dat bedoelde handhavingin den meest stelligen strijd met den geest der grondwettige voor schriften is een inbreuk op de gewetensvrijheid en niet vergoelijkt worden kan met een beroep op beweerd staatsbelang overwegendedat Nederland van oudsher was de wijkplaats van hen, die om den wille des geloofs elders werden vervolgd, en het een vrij volk betaamt deze zijne meest roemrijke traditie in hooge eere te houden is van oordeel, dat eene wettelijke voorziening, krach tens welke de eedsaflegging volkomen afgeschaft ofwel naar goeddunken vrijgelaten wordtdringend worde vereischt." Den 4 is een vat rum, in het "Westerdok te Am sterdam in een schip geladen zullende worden uit de strop en op de zolderschuit teruggevallen en gebroken, waardoor 570 kannen zijn weggevloeid. Door de Rijnspoorwegmaatschappij werd den 4 te Utrecht aanbesteed de levering van 2500 ton stalen spoorstaven en 145 ton stalen lasehplaten. Minste in schrijver was de firma Krupp te Essen voor f 201,020. De Prov. Staten van Overijsel hebben den 5 be sloten den locaalspoorweg Willem III voor zooverre die over het gebied der provincie zal loopen met f 2720 per mijl te ondersteunen en de voor de brug bij Deventer toegezegde bijdrage uit te betalen, wan neer die brug door de hooge regeering en door Gede puteerden zal zijn goedgekeurd. Ook zijn de voorwaar den vastgesteld waaronder de Staten aan de heeren Boers en Lebaique gunning geven voor een stoomtram weg van Zwolle naar Coevorden, alsmede een reglement voor de dienst op dien weg. Den 6 's avonds is te Amsterdam een vigelant met 5 personen door het uitglijden van het paard op het bouten plaveisel van een brug, waardoor het rij tuig achteruit liepin de Lijubaansgracht geraakt ten gevolge waarvan 2 der personen eene vrouw en een 7jarig kind eerst levenloos te voorschijn zijn ge bracht. Het paard is nog levend op het droge ge bracht. Een man 's avonds in de Oudezijds-kolk ge vallen, is, in weerwil van de pogingen der policie om htm te redden verdronken. Den 7 overleed te Arnhemin den ouderdom van 72 jaren, de vroeger zeer geachte tooneelspeelster mevr. de wed. v. Ollefen geb. da Silva. De gemeenteraad van Hardegarijp heeft de kermis aldaar en te Erstrum afgeschaft. Voor den ontworpen stoomtramweg SittardHeer lenSimpelveld is weder garantie van 3 p. c. gedurende 10 jaren toegekend; door den gemeenteraad van Kerk- rade voor f LOOOO kapitaaldoor dien van Ubachts- over Worms voor f 2000door de 10 leden van het comité voor f 7000 en nog door iemand voor 500. Door de classis Amsterdam is tot de evangeliebe diening toegelaten de candidaat M. J. v. d. Hoogt beroepen predikant te Landsmeer. De predikant der christ.-geref.gemeente te Enk huizen de heer de Jong, is beroepen te Steenwijk. De commissie van toezicht op het middelbaar on derwijs te Maastricht heeft zich aangesloten bij het ver zoek uit Zutfen om jongelingen die voldoend eind examen hebben afgelegd toe te laten tot de verbinte nis voor de geneeskundige dienst bij de landmacht, des noods bij wijze van overgangsmaatregel voor de leer lingen die thans de hoogere burgerschool bezoeken. De Kon. Fabriek van Stoom- en andere Werk tuigen te Amsterdam was dezer dagen te Brussel a 146,000 fr. minste inschrijver voor het maken en te Ostende leveren van 2 schroefsleepbooten, voor de dienst van het belgisch gouvernement. De heer A. Eilerts de Haan, predikant te Tor naard heeft bedankt voor het beroep naar Middelie. Voor de acte in de gymnastiek lager onderwijs, is te 's Gravenhage toegelaten de heer W. I. Jongejan, van Assendelft. De buitenplaats „Anneville" nabij Breda is aan fransche religieusen verhuurd. Uit het verslag uitgebracht door den raad van beheer van „het Nederlandsch Tooneel" blijkt, dat over

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 2