ISimtetilattb. zijndat de gemengde school in vele deelen des lands onvermijdelijk was en dat in de bestaande regeling niets was dat als blijk van vijandschap tegen de gods dienst kon worden beschouwd. Mocht hij altreden, dan zou een opvolger die school wel zooveel mogelijk kun nen tegen werken maar zij zou altijd moeten blijven bestaan. In de zitting der hongaarsche Delegatie verklaarde genoemde waarnemende minister van buitenlandsche zakendat in de dagbladen onjuiste verslagen waren verschenen van hetgeen bij in de commissie verklaard had. Hij had gezegdOnze betrekkingen met Italië worden door geen eigenbelang geleid wij kunnen ons dus met des te meer vrijmoedigheid uitla ten over de gretigheid waarmede wij de toenadering van Ita lie's zijde ontvingen welker waarde voor ons van te grooter beteekenis is, omdat het niet alleen de regeeringskringen zijn die ons vriendschap betuigen maar omdat die gevoelens van vriendschap een krach- tigen weêrklank vinden in de openbare meening en in de harten der bevolking. TURKIJE. De Sultan schonk aan den Keizer van Duitschland de hoogste orde van zijn rijk, namelijk die van Nischan met de ster in briljanten. Deze in 1879 gestichte orde wordt alleen toegekend aan hendie zich op staatkundig, militair of wetenschappelijk gebied bizonder verdienstelijk jegens het rijk maken of zich door vriendschappelijke gezindheid jegens het vorsten huis doen kennen. De Keizer is de eerste persoon die het grootkruis dezer orde ontvangt. ALGERIE. Volgens de laatste berichten uit Tunis, onderwerpen de meeste stammen tusschen Kairoean en Kef zich en was voor het oogenblik geen aanval te duchten. In zuidelijk Oran was duidelijk gebleken dat Si Siiman langen tijd de Eranschen bedrogen had met zijne vriendschapsbetuigingen. Hij had zich thans in het openbaar tegen hen verklaard. VEREENIGDE STATEN. In een uitdrukkelijk daarvoor belegden ministerraad werd beraadslaagd over het rechtsgeding tegen Guiteau president's moorde naar. President Arthur verlangde dat de procureur- generaal tegen hem zou optreden maar een ander lid was van meening dat het geding niet hem, maar den districts-procureur aanging waarover de president zeer vertoornd was. De moordenaar op den eersten over heidspersoon der republiek moest niet als een gewoon misdadiger behandeld worden. Er werd geene over eenstemming verkregen. De verkiezingen liepen den 8 kalm af. In den staat Nieuw York hadden de democraten 15000 stemmen meerderheid en in Massachusetts de republikeinen eene van 25000 stemmen. ZUID-AERICA. De verslaggever der Times te Pietermaritsburg zond den 3 het volgende telegram. De transvaalsche volksraad behandelde de door het uitvoerend bewind bij hem aanhangig gemaakte vraag betrekkelijk het leerlingschap aan 800 inboorlingen dat door het engelsche bestuur tijdens de inlijving in het leven was geroepen. De staats procureur deed uit komen dat de voorwaarden waaronder deze tot een langen diensttijd verplicht warenveel harder waren dan die tegen welke de overeenkomst heet te moeten waken, daar de kinderen daarbij van de ouders geschei den worden. Het uitvoerend bewind stelde de nietig verklaring van het leerlingschap dier inboorlingen voor. De volksraad benoemde eene commissie van onderzoek. Een kaapsch blad, een orgaan der hollandsche partij, is verlangend te wetenwelke gedragslijn de trans vaalsche overheidspersonen zullen volgen na het vertrek der engelsche soldaten. Boeren van invloed in den Oranje-Vrijstaat erken nen de noodzakelijkheid van aaneensluiting en vriend schap tusschen al de afdeelingen van het blanke ras in Zuid-Africa. Het wetgevend lichaam van Natal nam motiën aan, waarbij wordt goedgekeurd de geheele voltooiing van spoorwegen naar de grenzen van de Transvaal en van den Oranje-Vrijstaat binnen drie jaar na bekrachtiging der concessiën. De staats-secretaris der Transvaal riep de Boeren op tot eene groote bijeenkomst van godsdienstige dank zegging tusschen 13 en 16 December te Paardekraal te houden. Volgens bizondere berichten zullen zij ge wapend daarheen gaan sommigen zijn daarom van oor- allen op zee om Goeden moed houden en altijd hopen; dat is zeemansmanier en zeemansgebruik en zoo moe ten hunne vrouwen ook doen. Moest Dan echter werkelijk eenmaal iets overkomen wat God verhoede, dan zult gij in de toekomst ook niet zonder troost zijn." „En het arme kind zal opgroeien zonder zijn vader ook slechts gekend te hebben voleindigde Kate bitter. „Mijn hemel 1" zeide Gritty hoofdschuddend „gij spreekt er van als of het zeker was. Wat is er met je vroeger waart ge zulk een dapper meisje dat geen vrees kende. Kom zing eens wat en wees vroolijk." De jonge vrouw schudde zwijgend het hoofd en ver zonk weder in hare gepeinzen. Hare gedachten zweef den naar de gelukkige dagen terug die zij aan de zijde van haren man had doorgebrachten altijd her innerde zij zich de woorden waarmede hij vier maan den geleden afscheid van haar genomen had. „Kate had hij gezegd en zijn eerlijk gezicht was ernstig geworden, „ik deug niet voor hier. Wat mijn vader en mijn broeder met het overige volk doenis onrechtvaardig en onmenschelijk. Ik heb in de wereld beter geleerd, ben een eerlijk zeeman geworden en kan geen kameraad van strandroovers zijn. Daarom wil ik liever nog een paar jaren op een flink schip als matroos varen en eenige honderden dollars oversparen opdat ik later op het vasteland een stuk land koopen en een tehuis maken kan. Dan gaan wij hier van daan; daar op de kusten van het vasteland vindt men beter land en betere inenschen," Wordt vervolgd. deeldat de engelsche troepen de Transvaal niet ont ruimen moeten, voor dat die bijeenkomst voorbij is. De oproeping geschiedt in een natalsch blad namens „de Zuid-Africaansche republiek. President Brand heeftin antwoord op een adres sterk de beweging afgekeurd, bekend onder den naam van Africaner Bond. Hij zeide van meening te zijn dat die zeer nadeelig zou werken op die eenheid en broederschapdie in Zuid-Africa zoozeer noodig zijn. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Het nieuwe ontwerp op de maten, gewichten en gas meters verklaart deze onderworpen aan den ijk niet de enkelvoudige gelijkarmige balansen, aangezien de geraadpleegde kamers van koophandel aan den ijk daarvan geene waarde hechten. „Hoewel tot zjjn leed wezen'' heeft de minister na de beslissing der Kamer de nederlandsche namen der maten en gewichten nevens de systematische behouden. Het verbod van andere namen of waarden van maat of gewicht in openbare en onderkandsche stukken., aankondigingenprijscou ranten enz., en het gebod om in prijsopgaven bij maat of gewicht steeds het tiendeelige stelsel te gebruiken heelt hij gemeend te moeten handhaven. De verhooging der begrooting van Curafao voor 1880 bedraagt 12692,97%, en kan afgeschreven worden van het subsidie aan Suriname dat ruim f 78000 be neden de raming is gebleven. Het ontwerp tot verhooging van het hoofdstuk wa terstaat voor 1881 met 180,359 betreftvoorziening van den oever tusschen de beide Hoornsche hoofden f 33000herstel van schade aan Rijks-waterstaatswer ken door storm, ijsgang en hoog opperwater f 108,821, en wegruimen van 22 wrakken f 40,538. Bij 's Rijks-postspaarbank is gedurende de maand October meer ingebracht dan teruggehaald f 66,714 sedert de invoering met 1 April f 695,292. Den 6 is door ds. Sepp, van Leiden, in het kerk gebouw der remonstrantsche gemeente te 's Gravenhage, de eerste leerrede uitgesproken voor de herleefde doops gezinde gemeente aldaar. Den 7 is in eene tapperij aan de Meerenbergsehen weg te Bloemendaal op 3 verschillende plaatsen brand ontdekt, waardoor de inboedel van mej. B., die er eene kamer bewoonde maar afwezig was, veel schade geleden heeft. In het huis dat zeer hoog verzekerd was, werd een sterke reuk van peterolie waargenomen. Den 7 zijn door den urker schipper A. Bakker te Nieuwediep aangebracht schipper Jan van Urk en knechtvan de vischschuit Jonge Jan die door on voorzichtigheid in de behandeling van 3 vaten opge- vischte naphtain zee hun brandend vaartuig hebben moeten verlaten. Met zware brandwonden zijn zij in het hospitaal opgenomen. De vereeniging Asser Dierentuin heeft den 7 met 67 tegen 4 stemmen het bestuur gemachtigd tot het bekomen der gelden benoodigd voor de verplaatsing naar het terrein, bestemd geweest voor herstellingsoord, en voor betere inrichting van tuin en gebouwen, tevens met hötel garni. De Prov. Staten van Noordholland hebben den 8 den heer v. Tets met 51 van de 57 stemmen herbe noemd als lid van Gedep. Staten. Hij heeft de benoe ming niet aangenomen. Den 15 zal eene nieuwe ver kiezing plaats hebben. Den 8 is door het bestuur van het Willemspark te Amsterdam aanbesteed het dempen van slooten, het maken van de aardebaan voor nieuwe wegen en het ophoogen van een plein in den BinnendijkschenBuiten- velderschen polder, naast het Vondelpark. Minste in schrijver was de heer C. Langeveld te Hardinxveld voor 196,870. Den 8 werd in de vergadering van het departe ment „de drie Egmonden" der maatschappij tot Nut van 't Algemeen haar dertigjarig bestaan herdacht. Met voldoening kan het op dat tijdperk terugzien, wijl eene volks- en schoolbibliotheek, eene spaarbank en eene be waarschool de getuigen zijn van zijne werkzaamheid in zake volksverlichting en beschaving. De gemeenteraad van Beverwijk heeft den 8 het vergunningsrecht voor den kleinhandel in sterken drank bepaald op 25 p.c., en met algemeene stemmen, aan den heer H. Tappenbeck voor 35 jaren vergunning verleend voor een stoomtramweg van het spoorwegsta tion te Beverwijk tot Wijk aan Zee. Bij den gemeenteraad van 's Gravenhage is den 8 van den heer Burgers een aanbod ingekomen om het badhuis te Scheveningen voor 5 ton aan te koopen. Met het oog hierop is de behandeling van het voorstel om de pacht te gunnen aan de hoogste inschrijvers ver daagd. Met 21 tegen L7 stemmen is op voorstel van den heer Eversaangezien men de plegers van de laatste in braken op het spoor was, besloten, het nemen van een proef van nachtelijke bewaking door policie- agenten 6 maanden uit te stellen. Den 8 is een metselaar van een huis aan de Re- guliersdwarsstraat te Amsterdam naar beneden gevallen, zwaar verwond en in het gasthuis overleden. Bij de verpachting der buffetten in de diergaarde te Rotterdam den 8 gehouden was hoogste inschrijver de heer C. Gerstelrestauratiehouder in het station van den Rijnspoorweg te 's Gravenhage, voor 13000. De gemeenteraad van Haarlem heeft den 9 met 17 tegen 6 stemmen verworpen het advies der com missie van financiën om de heffing van het haven- en kaaigeld niet te wijzigen en zich in beginsel verklaard voor het voorstel van B. en W., tot toelating van het recht van uitkoop dezer belastingbij abonnement alsmede voor het beginsel om sleepbooten van het recht vrij te stellen. Met 14 tegen 8 st. is besloten tot het invoeren van een marktgeld op de 3 paardenmarkten en met 16 tegen 6 st. om geen marktgeld te heffen van vee op de jaar- en weekmarkten. Met 18 tegen 5 st. is verworpen het voorstel van B. en W. om den termijn van 3 jarengedurende welken de Haarlem- sche Tram way maatschappij is vrijgesteld van het betalen van retributie aan de gemeente met nog 3 jaren te verlengenzijnde tevens afgewezen het verzoek van genoemde Maatschappij om die retributie te doen vervallen. Den 9 is aan het departement van waterstaat aanbesteed het maken van grond- en andere werken voor de halte Blerick van den spoorweg van Nijmegen naar Yenlowaarvoor minste inschrijver was de heer P. A. Grubben te Blerick voor f 38,900. Van de 26 personen die te Renkum het bedrijf van tapper uitoefenen hebben reeds 9 besloten hun nen drankwinkel te sluiten, omdat zij het vergunnings recht niet kunDen verdienen. Door ontploffing van een vat naphta uit het te Helder gestrande schip Saga, is de blazer Drie Gebroe ders met 60 vaten naphtatot aan de waterlijn afge brand en naar zee gedreven. De opvarenden redden zich door overboord te springen. De vlam sloeg op het achterschip der Saga over, doch door de manschappen der sleepboot Assistent is het vuur nog in tijds ge- bluscht. Nadat 800 vaten naphta te Nieuwediep waren aangebrachtis de Saga vlot gemaakt. Het schip maakt weinig water, zoodat de lading weder wordt ingenomen, om met het schip naar Bremen gesleept te worden. Het verbrande vaartuigdat 1100 gebost had was eigendom van 2 texelaars en hun eenig middel van bestaan. In de laatste dagen zijn er, nog niet geslaagde, pogingen aangewend om een verbond tot grondwetsher ziening te stichten. Leden van de beide Kamersbe- hoorende tot verschillende staatkundige richtingen en van het Comité voor algemeen stemrecht hebben eene gehouden vergadering bijgewoond. De hoofdbesturen der Hollandsche en Geldersche Maatschappijen van Landbouw hebben de besturen der verschillende provinciale landbouwmaatschappijen opge roepen tot eene den 10 Januari te Utrecht te houden vergaderingom te raadplegen over het ondernemen eener internationale landbouwtentoonstelling in 1883. Ook de kamer van koophandel te Middelburg heeft besloten zich tot den minister van financiën te wenden met het verzoek om maatregelen tot wering van de belgische pasmunt. De heer mr. S. Katz te Amsterdam die den door de rechtbank te Leeuwarden veroordeelden koet sier Agema in hooger beroep had weten vrij te pleiten, heeft het door hen, die Agema voor onschuldig hielden, bijeengebrachte honorarium van de hand gewezen. De uitgevers van het Eriesch Yolksblad hebben thans de gelden bij hen voor die zaak ingekomen besteed om den verdediger een zilveren schenkblad met het wapen van Friesland en een opschrift in de friesche taal aan te bieden. De inspecteur der registratie 3e. kl. te Hoorn, de heer D. C. H. Smits, is benoemd tot inspecteur 2e kl. te Bredaen vervangen door den heer R. P. v. d. Kasteele thans ontvanger der registratie te Eist. Het den 10 October in de vergadering te Utrecht vastgestelde en door 18 kamers van koophandel de Yereeniging van en voor industriëelen, de Vereeniging van gisthandelaren en den Nationalen Leder-industrie bond onderteekende adres is door den voorzitter dier vergadering, den heer Rutten, president der maastricht- sche kamer in eene bijzondere audiëntie aan den minister van waterstaat, handel en nijverheid ter band gesteld. De schipbrug over de Lek tusschen Vreeswijk en Vianen, die door den storm uit elkander geslagen werd, zal vervangen worden door een stoomveerboot. Ds. H. E. Reynvaan te Nieuw-Vossemeer heeft het beroep naar Hensbroek aangenomen en bedankt voor dat naar Schermerhorn. Ds. J. Schuttevaer te Ursem is beroepen naar Graft. Voor den bedrijver van den moord te Veere wordt thans gehouden een zoon der weduwe R. aldaar, suiker bakker van beroepdie op den dag van den moord 's avonds de stad verlaten heeft en sedert niets van zich liet hooren. In de Staats-Couraut zijn opgenomen de statuten der vereeniging „het kerkgenootschap gemeente van zevendedags-baptisten" te Haarlem. De gemeenteraad van Haastrecht heeft den heer Muller directeur der ontworpen IJsel-stoomtrammaat- schappijniet. toegestaan de baan door de gemeente te leggen. Alle huizen te Pernis zijn gedurende 4 dagen gesloten, ten teeken van rouw over de omgekomen be manning der sloep Dankbaarheid. De gemeenteraad van de Zijpe heefc tot onder wijzeres te Burgerbrug benoemd mej. C. v. Ingen, van Haarlemen met 7 tegen 3 stemmen afgewezen het verzoek van een postbode en 24 anderen om het rijden met hondenkarren toe te staan. De gemengde commissie van beheer van het zie kenhuis te Groningen, bestaande uit vertegenwoordiger» van Rijk, provincie, gemeente en universiteit, het wijn- verbruik ten dienste van zieken beperkt hebbende, heeft een der medische hoogleeraren geweigerd de patiënten te behandelen, indien hij niet vrijgelaten wordt voor te schrijven wat hij noodig achten heeft een tweede de zaak aan den minister van binn, zaken voorgelegd met het duidelijk uitgesproken plan om als deze het met de commissie eens mocht zijn, insgelijks zich van het be handelen der zieken te onthouden. 2 Assistenten bij de heelkundige operatiën hebben dien ten gevolge hun ontslag bereids aangevraagd. De terreinen en opstallen uitmakende de fran- sche manege van den heer Prosch aan de Kerkstraat bij de Weesperstraat te Amsterdam, zijn uit de hand verkocht. De opstallen zullen gesloopt en de gronden als bouwterrein gebezigd worden. Het tekort in de kas van den te Batavia tot 4 jaren gevangenisstraf veroordeelden ambtenaar C. W. E. v. Lutzow bedroeg f 49027,33, zijnde 5 tusschen Juni 1875 en December 1879 ontvangen posten. Als ver zachtende omstandigheid heeft het hof aangenomen de

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 2