k STAATS LOTERIJ. No. 10672 14325 en 18778 f 1000No. 5454 5775, 10466 en 14655 f 400, No. 6411 en 11214 f 200, No. 1734, 7622, 7742, 8326, 11035, 14029, 17355 en 18965 f 100. Donderdag, ÏO Nov. tie lijst. No. 1770 1000No. 5119 f 400 No. 6171 6567, 8219 8986, 18S90, 18436 en 20780 207 No. 1008,1202, 4356, 5981, 6376, 8631, 10629, 11551, 13382, 13571, 14281, 14880, 16417, 17022 en 20215 f 100. QUlcvIci. JngezoMbcn Stukken. ^Telegrafische üertchteu- Stab0~33ericfitcn. 'hd &X Markt- cu ficwrsberithten. volstrekt nietsbeduidende controle waaraan zijne betrek king onderworpen was, waardoor de verleiding otn zich aan de hem toevertrouwde gelden te vergrijpen is vergroot. De verdieping der haven van Terschelling door middel van een stoombaggermolen is afgeloopen. De haven is tevens zeer verbeterd door het aanbrengen van ruim 80 ellen plankier en steiger. Door de policie te 's Gravenbage is aangehouden zekere Passchier, door den houder en den bediende van het verkoophuis in de Twentstraat herkend als de ver- kooper van zilveren voorwerpen, door inbraak verkre gen terwijl een in zijne woning gevonden jas door den eigenaar als bij hem ontvreemd is herkend. De verdachte ontkent schuld of medeplichtigheid. De gemeenteraad van Bergen op Zoom heeft besloten de jaarwedde voor stads geneesheer op f 1200 te brengendoordien zich voor f 1000 geene sollici tanten hadden aangemeld. Yoor het te Amersfoort in garnizoen liggende bereden wapen zal eene nieuwe kazerne gebouwd worden. Even als het vorige jaar zijn door den minister van marine de monitors Haai en Hyena aangewezen om zoo noodig dienst te doen bij de opruiming van ijs in de rivieren. jjet Kon.-Zoölogisch-Botanisch Genootschap te 's Gravenbage heeft de prachtige verzameling pluim gediertenagelaten door prins Prederik aangekocht. Het eerste proces-verbaal te 's Hertogenboscb op grond der nieuwe drankwet opgemaakt, is gericht tegen een veldwachter der gemeente Vught. Te Maastricht gold het een agent van policie. De minister van binn. zaken heeftnaar aanlei ding eener deswege gedane vraag, te kennen gegeven, dat aangiften voor vergelijkende examens niet op zegel behoeven geschreven te worden omdat zij geene ver zoeken maar antwoorden op eene oproeping zijn. De afdeeling Schagen der Maatschappij van Bouw kunst heeft een plan met begrooting van kosten opge maakt voor een kanaalter verbinding der gemeente met het Noordhollandsch Kanaal, dat eerlang bij den gemeenteraad zal worden ingediend. Te Haarlem is proces-verbaal opgemaakt tegen een 53jarigen fabriekwerkeromdat hij in twist een jongen van 16 jaren met een blikken kruik een hevi- gen slag op het hoofd heeft toegebracht, waardoor ver wonding en bloedstorting zijn ontstaan en geneeskun dige hulp noodig was. De nieuwe brug en weg bij de Zalnésche wete ring (bij Zwolle), ter vervanging van de door de over strooming ingestorte brug van den Staatsspoorweg zijn zoover gereed, dat het verkeer daarover den 1 Novem ber kon aanvangen zoodat de reizigers niet meer be hoeven over te stappen en de goederen geregeld kun nen worden verzonden. In de Volksvriend weekblad der Ned. Vereeni- ging tot afschaffing van sterken drank is eene oproe ping geplaatst aan alle werkverschaffershetzij open bare besturen hetzij besturen van zedelijke lichamen of van naamlooze vennootschappen hetzij landbouwers, fabrikanten kooplieden aannemers bazen, enz., om nu regeering en vertegenwoordiging het hare hebben gedaan om het misbruik van sterken drank tegen te gaan daartoe mede te werken door 1°. geen sterke drank toe te laten op werven landerijen fabrieken pakhuizen kantoren werkplaatsen enz 2°. onder- hoorigen, die zich in kennelijken staat van dronkenschap op een dezer plaatsen bevinden onmiddelijk te ont slaan 3°. een om dronkenschap ontslagen arbeider in geene andere dienst aan te nemen tenzij op aanne- melijken grond te bewijzen ware dat hij een vol jaar zich van dronkenschap heeft onthouden. Tot bevorde ring van deze punten zich aan te sluiten bij de Ver- eeniging of anders onderling aan een anti-jenever- verbond met vorenstaande regelen tot grondslag. De afdeeling Medemblik van de Holl. Maatschap pij van Landbouw heeft haar 25jarig bestaan gevierd. De heer Snellebrand van Twisk hield eene feestrede waarna den heer D. M. Alewijn, notaris te Medemblik, sedert de oprichting der afdeeling haar secretaris en penningmeester, een geschenk in zilver werd aangebo den. Vervolgens werd door eenige liefhebbers uit Twisk een toepasselijk stukje „Eind goed alles goed" opge voerd, en hef feest, dat door de alkmaarsche kapel zeer werd opgeluisterd met een gemeenschappelijk avond maal en een opgewekt bal besloten. 5e Klasse. 9 Nov. 10e lijst. Den 11 October heeft men te Affhoiternkanton Zurich den 350jarigen gedenkdag van den slag bij Kappel gevierd. Dien dag werden de protestantsche kantons, aan welker hoofd Zurich stond, door de catho- lieke kantons verslagen en vielmet den Hervormer Zwingli, de bloem van Zuriehs burgerij. Ook het vaan del was reeds door de vijanden vermeesterdmaar het gelukte Adam Naeff van Affoltern het hun weder te ontrukken. Dit heldenfeit is door de nakomelingen van Naeff feestelijk herdacht. Zij verzamelden zich zestig in getal met het zwaard, waarmede hun voorvader in dien droevigen dag gestreden had en dat nog altijd als een heilig familiestuk door hen bewaard wordt. De predikant van Kuschlikon, mede een Naeff, hield eene rede aan den voet van Zwingli's standbeeld en daarna vereenigden zich allen aan een feestdisch, met het zwaard van den held aan het hoofd der tafel. De Nationale Handwerkslieden-Bank te Newark in Nieuw-Jersey, heeft ten gevolge van geldverduisteringen door den kassier, hare betalingen moeten staken. Er was een kapitaal van 500,000 en een overschot van 466,000 dollars, maar de kassier bekent, alles aan on gelukkige speculatiën zoek gemaakt te hebben zoodat er niets over is dan het op 50,000 dollars geschatte gebouw. De ontdekkingwelke de stad als een don derslag trof, is aan de vrijwillige bekentenis van den: kassier te danken, die geene kans zag om zijne verlie zen langer te dekken. Op 2 October strandde eene engelsche stoomboot die van Calcutta naar Cardiff op weg was bij de als zoo gevaarlijk bekende Kaap Guardafui. Niet lang nadat het schip gestrand waswerd bet door ettelijke honderden inboorlingen aangevallen die met lansen gewapend waren. Daar de bemanning geene vuurwa penen had verliet zij onder begunstiging der duisternis het schip. Zij werd gelukkig den volgenden dag door een engelsch scuip opgenomen. De substituut-officier van justitie te Ohalon sur Saóne, de heer Marx, 26 jaren oud, werd in den ochtend van den 1 vermoord in zijn bed gevonden. Hij had 4 mes steken in het lichaam en aan het hoofd hjj was ge heel bewusteloos en stierf in het hospitaalwaarheen bij overgebracht wa:i zonder bij te komen. Hij had tal van vrienden en voor zooveel men weet geen enkelen vijand Van zijne kamer werd niets vermist. Men verdiept zich in allerlei gissingen. Te 's Gravenbage doet zich op 't gebied van begra fenissen iets nieuws voor. Door den heer Hansen directeur der 's Gravenhaagsche Begrafenisvereeniging, zijn namelijk ingevoerd metalen doodkisten, die tot nog toe hier te lande niet in gebruik en bijna niet bekend waren. Zij staan in verschillende grootten gereed en kunnen hermetisch gesloten worden door een afzonderlijk binnendekselwaarin een ruit is aange bracht, zoodat de belanghebbenden den overledene tot het laatste oogenblik vóór de begrafenis kunnen aan schouwen. Door deze hermetische sluiting kan geen bedorven lucht enz. van het lijk verspreid worden. Dit laatsteteekent de N. R. Ct. aan is zeker wel hat éénige waardoor deze nieuwigheid zich zou kunnen aanbevelen. Het ter aarde bestellen van lijken in her metisch gesloten metalen omhulsels is overigens volsla gen onvereenigbaar met de eischen der gezondheidsleer niet alleen maar ook met de natuurlijke en voor het menschelijk gevoel meest bevredigende bestemming van ons stoffelijk overschot. Zoo spoedig mogelijk stof tot stof te doen wederkeeren (zij het dan ook niet langs den weg der crematie), moest veeleer het streven zijn van hen die zich met het begrafeniswerk bezig houden. Uit San Eranciseo gaar een luide en bittere klacht op een klacht zooals wellicht door geen enkele haven ter wereld wordt aangeheven en die elke stad in ver rukking zou brengenwaar aanleiding tot dergerlijke klacht ontstond. In spijt van de vele en ruime dok ken niettegenstaande de uitgestrekte haven die San Eranciseo bezitis het aantal stoom- en zeilschepen welke die haven aandoen derwijze toegenomen, dat er geen voldoende leg- of losplaatsen beschikbaar zijn om in de bestaande behoefte te voorzien. Ten einde tijd verlies te voorkomen zijn vele bevrachte schepen naar naburige havens vertrokken om aldaar te lossen. De ondergeteekende acht het niet weinig noodzake lijk de aandacht te vestigen op een brief, opgenomen in het Wagen. Weekblad van 5 Nov., van dezen inhoud: VEREENIGING VOOR ZONDAGVIERING. Mijne zeer onvolledige mededeelingen over de werk zaamheden der Internationale Vereeniging lot bevordering der Zondagviering te Genève (in het Evang. Zondbl. 16 Oct.) hebben meer weerklank gevonden dan ik verwachtte. De redactie van het Wagen. Weekblad noodigde mij uit belangstellenden op te roepen tot het oprichten eener dergelijke Nederlandsche vereeniging en van meer dan eene zijde werd mij reeds medewerking toegezegd. Overtuigd dat in deze door een enkele bijna niets door vereende kracht zeer veel tot stand kan worden gebrachtwil ik gaarne de voorloopige werkzaamheden op mij nemen en verzoek derhalve allen die in dezen edelen strijd willen medewerken mij hunnen naam op te geven. Tevens zou 't mij aangenaam zijn indien zij, die met de red. Wagen. Weekblad wenschen dat door mij eene voorloopige commissie worde benoemd tot regeling der eerste werkzaamheden, dit op den briefkaart te kennen gaven. Bij voldoende deelneming zou de Vereeniging tot be vordering van de Zondagsrust en Zondagviering in de lente van 1882 op eene algemeene vergadering hare bepalingen kunnen vaststellen. Groningen 2 Nov. 1881. C. P. HOFSTEDE DE GROOT. De mededeelingen omtrent de Zwitsersche Vereeni ging voor Zondagsviering, waarop deze brief doelt, zijn te uitgebreid om hier hare opname te durven vragen. In hoofdzaak zijn zij opgenomen in de Haarl. Courant van 6 Oct. j 1. De voornaamste misbruiken welke die Vereeniging niet zonder vrucht en met medewerking der regeering bestrijdt, zijn: Het koopen en verkoopen op Zondag; Zondagsche feesten werken in fabrieken op Zondag het reizen op Zondag buiten de gevallen van noodza kelijkheid en liefdebetoonenvooral het inkorten der beloofde rust op Zondagen aan post- en telegraafbe- ambten - de slavernij der spoorwegbeambten. De bedoelde Zwitsersche Vereeniging tracht haar doel te bereiken vooral door te werken op de publieke opiniedoor klachten verzoekschriften en verspreiden van geschriften. Veel invloed heeft zij uitgeoefend door het in den handel brengen van briefcouverten waarop het verzoek gedrukt was om op den Zondag zooveel mogelijk de werkzaamheid der postbeambten te verminderen. Wanneer in ons vaderland eene dergelijke vereeni ging mocht tot stand komen, zoude zij ook in deze stad een ruim arbeidsveld vinden. Dat ieder, die het optreden van zulk eene vereeniging zoude wenschen niet opzie tegen de moeite om hetzij alleen hetzij in vereeniging met anderen, zijn naam op een briefkaart op te geven aan den hoogleeraar Hofstede de Groot te Groningen. L. C. SCHÜLLER TOT PEURSUM. 's Guavenhage, 10 Nov. De Staven van Zuidhol land kozen tot lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal de heer H. Muller Szn., lid der Staten dier provincie voor Rotterdam met 47 stemmen. 's Gbavenhage 10 Nov. Tweede Kamer. Tot de toelating van den heer Rutgers van Rosenburg werd beslotennadat hij de gevorderde eeden zal hebben afgelegd. Tegen Maandag 1 ure is aan de orde ge steld de beslissing over de gevraagde interpellatiën door de heeren Bergsma en van Houten en vervolgens de begrooting voor Nederl.-Indie 1882 en andere wets ontwerpenwaaronder dat op de afwijkingen der rege len van de gemeentewet nopens plaatselijk belasting stelsel. Konstahtinopel 10 Nov. De verhouding met Rus land is zeer gespannendaar, sinds ontdekt werd dat een schip met dynamiet den Bosphorus passeerde, Rusland verlangt dat alle schepen die door den Bosphorus komen aangehouden zullen worden. Den 10 werd het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den heer dr. L. de Sonnavilleden 6 al hier in 86jarigen ouderdom overleden. In deze stad geboren, was hij lange jaren, t. w. van 1837 tot 1870, toen hij zijn ontslag nam lid van den gemeenteraad en wel van 1858 tot 1870 tevens wethouder. Bij de oprichting der clinische school in 1826 werd hij aange steld tot lector in de materies medica, en hij vervulde deze betrekking tot 1864toen hij bedankte. Ook is de heer de Sonnaville penningmeester van de Scher- meer en dijkgraaf van de Egmondermeer geweest. Sedert lang oefende de overledene de geneeskundige practijk niet meer uiten bij het klimmen zijner jaren trok hij zich meer en meer uit het openbaar leven terug. Wat hem toevertrouwd werd behartigde hij met grooten ijver en nauwgezetheid. Den 9 zijn ter paardenmarkt alhier aangevoerd 329 paarden en 42 veulens. Onderscheidene fransche en duitsche kooplieden waren aanwezig. De Alkmaarsche Predikantenvereenigingheden in het hotel Wijnkamp vergaderd, heeft zich bezigge houden met de behandeling van drie punten. Eerst werd door dr. W. Jelgersma van Schoorl ingeleid de kwestie Wat is het verkeerde in den tegenwoordigen tijdgeest, dat vooral bestrijding vordert? Spreker noemde als zoodanighet gemis van nederigheid maar in den ruimsten zin, De gevoelens der aanwe zigen divergeerden op het punt of hier werkelijk aan hoogmoed of aan gebrek aan assimilatie der nieuwere wereldbeschouwing te denken viel en of derhalve hier van bestrijding sprake behoort te zijn, dan wel van leiding. Daarna handelde ds. J. H. Lamping van Dirkshorn over de vraag: is met de aanneming der ontwikkelings theorie godsdienst bestaanbaar Referent meende die vraag toestemmend te mogen beantwoorden. En ook de afwijzende gevoelens kwamen daarop neer, dat slechts van verkeerde toepassingen dier theorie schade voor het godsdienstig leven zou kunnen te vreezen zijn. Eindeliik besprak ds. A. H. Claasen van Egmond- binnen Hoe te oordeelen over de poging tot verkla ring van den oorsprong des Christendoms in het werk van dr. E. Mazius „Die Persönlickheit Jesu Christi". Hij beschouwde het als eene niet al te gelukkig geslaagde poging van een mysticus om den oorsprong van het christendom in verband te brengen met de oude gods dienstvormen. De vergadering, die door 20 predikanten werd bij gewoond was zeer geanimeerd. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN. 9 Nov. Aafje, D. van Pieter Goedhart en Trijntje Ooijevaar. Cornelis, Z. van Jan Kroon en Geertje van der Hoef. OVERLEDEN. 7 Nov. Jacobus Cornelis, Z. van Jan Siefken Jansen en Cor- 9 10 nelia Clausing, bijna 6 m. Karei Stephanus Jansen, 52 j. Jacob, Z. van Gerrit Krom en Guurtje Hijne, 17 j. en 3 m. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. 8 Nov. Door den Notaris P. VAN LEEUWEN. Koffiehuis „De Vereeniging", Heiloërstraatweg, sectie C, 292. Strijkgeld P. Timmerman Dz. f 6000, Gekocht door A. Pijper te Bergen voor 6000, Door den Notaris W. E. G. L. GOUWE. 1. Woonhuis en Erf, Gedempte Baangracht. Str. C. Bruin 2. Open Erf, aldaar. Str. N. v. d. Voort 3. Timmermanswerkplaats Oudegracht. Str. Andr. Mooy Gedempte Baangracht. Str. J. Wiebes Str. W. E. de Jong Str. dezelfde Str. N. Geels Str. dezelfde Str. C. Mooyman Str. P. van Ommen Str. P. van Heerden 15 Nov). 4. Huis 5. Idem, aldaar. 6. Idem, aldaar. 7. Idem, aldaar. 8. Idem, aldaar. 9. Idem, aldaar. 10. Idem, aldaar. 11. Idem, aldaar. f 1010,— 420,— 1015, 1075,— e 910,— 955, V 885,— 680,— 700,— V 700,— 730,— ^Afslag^ i*Y. L r- i Alkmaar 9 Nov. Op de najaarspaardenmarkt waren aange voerd 329 Paarden f 42 a 600, 42 Veulens 40 a 100.

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 3