No. 136. Drie en tachtigste Jaargang 1881. WOENSDAG 16 NOVEMBE R. FEUILLETON. Het rif van Kitty Hawk. Prijs der gewone Advertentiën (SHfictëcl (Qcbccllc. GROOTE KOEMARKT te ALKMAAR, Woensdag 23 November 1881. iSuitenlanb. Eerste Afdeeling. ALKIAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0 06. Van 15 regels ƒ0,75; iedere regel meer ƒ0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs COS- TER ZOON. ARIE TIMMER, arbeider, 1. w. Heer Hugo Waard, wordt verzocht zich ter gemeente-secretarie aan te melden. DDITSCHLAND. De Groothertog van Baden droe» voor den duur zijner ziekteten gevolge waarvan hij zich op raad zijner geneesheeren van alle werkzaam- helen moest onthouden de regeering over aan den erf-groothertog die daarvan kennis gaf aan den voor zitter van het ministerie met de verzekering zich stipt aan de grondwet te zullen houden op het voorbeeld van zijnen vader. De toestand van den groothertog is nog vrij wel dezelfdezijne naaste bloedverwanten zijn uitgezonderd den Keizer, allen tegenwoordig. Prins Bismarck kwam den 12, 's avonds te G uren te Berlijn aan en had den 13 's namiddags een onder houd met den Keizer. Den 12 werden te Berlijn de candidaten der fortschrittspartij bij herstemming tot leden van den rijksdag gekozendoch met geringe meerderheidin het 4e district Trager met 19030 stemmen tegen 18979 op den socialist Bobel en in het 6e district Klotzmet 17946 tegen 17377 op den socialist Hasenclever. ENGELAND, In den laatsten ministerraad is be sloten tot de handhaving van den tegenwoordigen toe stand in Ierland en beraadslaagd over het in te dienen reglement van orde voor het Lagerhuis. Minister Gladstone heeft in zijne den 9 uitgesproken rede nog twee punten medegedeeld die niet onopge merkt mogen voorbijgaan. Vooreerstdat de meeste ïersche pachtersdie hunne verplichtingen nog niet nakwamen behoorden toE hen die zeer goed i*. waren te betalen. In de tweede plaats, dat Engeland nu in staat was, de transvaalsche zaken te beschouwen met geen ander verlangen dan dit, dat de gesloten overeenkomst met de boeren bevorderlijk mocht zijn niet alleen aan Engeland s belangen maar ook aan de belangen van elk inwoner dier streken, aan de ontwik keling hunner macht en aan den spoedigen vooruitgang in beschaving en geluk. Hij sprak volstrekt niet van het verzet van den Volksraad tegen de overeenkomst. Wat de verandering van het reglement voor het La gerhuis betrof merkte hij op dat het volk van de noodzakelijkheid daarvan algemeen overtuigd was. Al leen hoopte hij dat die zaak niet als eene partijzaak behandeld zou worden. In een der oproerigste districten van Ierland, het graaf schap Mayo, wenden zich thans ook vele pachters met aanvragen tot het Hof krachtens de nieuwe landwet. ERANKRIJK. Op een der laatste dagen van December zal eene volkstelling plaats hebben. De hoofden der gezinnen zullen uitgenoodigd worden de hun ter invulling toegezonden formulieren op denzelfden dag in te vullen. Daardoor kan de telling op eenen dag afloopen vroeger werden die formulieren door ge meente-ambtenaren ingevuld. De République franfaise Gambetta's orgaan acht het opmerkelijkste van de Kamerzitting van den 9, de daarbij gebleken onmacht van de onverzoenlijken om die lieden behoeft men zich voortaan niet meer te be kommeren. Het doel der aangenomen motie is geweest, liet verleden te laten rusten en aan het nieuwe minis terie een richtsnoer te geven voor de toekomst. Daar door is de toestand aanmerkelijk vereenvoudigd en de vorming van het nieuwe ministerie vergemakkelijkt. Uit de groote meerderheidwaarmede Gambetta's voorstel werd aangenomen, blijkt tevens hoe de Kamer zonder twijfel hem als haar hoofd beschouwt en hoe die meer derheid aan een gesloten gereed staat om het nieuwe ministerie te steunen. Het ministerie is thans op voordracht van Gambetta samengesteld als volgtGambetta, minister, en Spulier, onder minister van buitenlandsche zakenWaldeck- Rousseau, minister van binneniandsche zaken; Paul BertonderwijsCamperon oorlog; Allain Eargó financiën Raynalopenbare werken Cocherijposte rijen en telegrafie Rouvier koophandelCazotjusti tie; Gougeard, marine; Proust, schoone kunsten; Devesalandbouw. Kameb. Het uitvoerige versaag van het gebeurde in de zitting van den 9 heeft doen zien, dat Gambetta op zeer handige wijze een einde heeft weten te maken aan een tooneel van verwarringzooals niet dagelijks voorvalt. Nadat de beraadslaging over de tunesische gebeurtenissen was afgeloopen, werden er 27 voorstellen ingediend doordat het eene lid de gedragslijn der regeering wilde afkeuren, een ander haar goedkeuren en er ^>root verschil van gevoelen bleek te bestaan over Jvz TT yow «wrx ,14,^ Uiv/ 01 afhcui 1jl.& A-iiJH worden gegeven. Het eerst kwam in stemming eene motie, welke strekte om eene commissie van onderzoek te benoemen na hare verwerping die om eenvoudig over te gaan tot de orde van den dag. Ook deze werd verworpen welk lot daarna te beurt viel aan eenige voorstellen, waarbij de houding der regeering afgekeurd werd aan een voorstel, om aile tnotiën naar eene com missie te verwijzen en aan een om de beraadslaging geheel zonder motie te sluiten. Vervolgens kwam'een voorstel aan de ordewaarbij verklaard werd dat de Kamer de militaire bewegingen in Tunis volstrekt niet wilde belemmeren doch ook dit kon de goedkeuring niet wegdragen. 244 Stemmen verklaarden zich tegen en 218 voor. Gambetta beklom na dien uitslag de tribune en nadat hem het woord gegeven was zeide hij dat aller belang mede brachtdat de vierdaagsche beraadslaging niet met eene bekentenis van onmacht 6) sloot. Hij, voor zich bad besloten zich volstrekt niet te mengen in die beraadslaging, tenzij hij er in gehaald werddoch er was niets gebeurdwaardoor hij zich genoodzaakt had gezien van zijn besluit af te wijken. Hij had gestemd voor de motieom over te gaan tot de eenvoudige orde van den dag als het natuurlijk einde van den loop der beraadslaging en de pijnlijke toestand, waarin de Kamer zich thans bevond bevestigde de juistheid van zijn gevoelen. Er was, afgezien van alle grieven en beoordeelingen echter ééne zaak die een blijk van goedkeuring vereischte, namelijk het met den Bey van Tunis gesloten verdrag van Bardo. Hij stelde daarom voor op duidelijke wijze te verklaren, dat dit verdrag geheel zou worden nagekomen. Zooals reeds gemeld is werd dit voorstel dat voor het ministerie noch eene goed-, noch eene afkeuring inhield, aangeno men met 379 tegen 71 stemmen. Niet ten onrechte merkt de berichtgever der Times omtrent dezen uitslag op, dat deze door de rechterzijde en de onverzoenlijken, Gambetta's bitterste vijanden met verlangen tegemoet geziene interpellatiedank zij aller onhandigheid en oneenigheid, uitgeloopen is op eene allezins welverdiende persoonlijke overwinning van dien staatsman. Den II werd door den waarneraenden minister van oorlog een crediet van f 14,010,000 aangevraagd voor den veldtocht in Tunis en Algerië. De heer Naquet diende weder een voorstel in tot weder-invoering der echtscheiding. Na goedkeuring van eenige verkiezin gen ging zy tot den 14 uiteen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De in de hongaar- sche delegatie door den waarnemenden minister van buitenlandsche zaken von Kallay afgelegde verklaringen zijn in Hongarije met ingenomenheid ontvangen als in volkomen overeenstemming met de openbare meening. Men zou daar zeer gaarne zijne benoeming tot minister van buitenlandsche zaken zien. Graaf Schönborn behoorende tot de elericaal-con- servatieve partij en overhellende naar de zijde der tot stadhouder van Moravië benoemd, welke benoeming bij de duitsch-liberale partij groote ontevre. denheid veroorzaakt. PORTUGAL. Het ministerie diende zijn ontslag in. De Koning ontbood den heer Fontes. RUMENIE. De Kamers zijn tegen den 27 bijeen geroepen. De in de oostenrijksche en hongaarsche delegation afgelegde verklaringen worden door de bladen druk besproken. Zij rneenen dat zij geen invloed kunnen uitoefenen op de door dit rijk in het Donau-vraagstuk aangenomen houding. RUSLAND. Eerstdaags zullen terecht staan gene raal Gravinskihet hoofd tot voor korten tijd der geheime politie Fursofï en de hoofdinspecteur van po- „Weest bedaard donderde hij boven den storm uit. „Een ieder blijft op zijn post. Houdt de fakkels gereed." Nog eenmaal en nog eens vernam men het donde rend geluidwaarmede de eiken planken van het schip op de klippen verbrijzeld werden. Ook voor minder geoefende oogen was nu duidelijk de donkere massa zichtbaar van het wrak, dat op zijde lag en waarover de golven met onwederstaanbare macht heen stortten alles verbrijzelendewat zij op hunnen weg ontmoetten. Konks keek er lang en scherp naar. „Het is een schooner," zeide hij tot Raffles, die hem met het paard aan den teugel op zijde gekomen was. „Alle masten zijn bij het stranden over boord gevallen. Ook het wrak blijft bij dezen storm geen kwartier meer heel. De manschappen zijn reeds allen van het dek gespoeld." Een bliksemstraaldie het verschrikkelijke schouw spel een seconde lang met haar hellen glans verlichtte, deed bemerken dat de visscher goed gezien had, „De fakkels riep hij met een stem, die den storm en den rollenden donder overstemde. "Weinige minuten later brandden er een half dozijn van die harsachtige stukken houtdie hun bloedrood schijnsel op de woe dende zee wierpen. De overige visschers wachtten met de lange bootshaken in de vuisten, gereed om zich in de branding te werpen en de drijvende lading van het gestrande schip aan de golven te ontrukken. Konks stond op een bootshaak geleund op een alleen staand rotsblokdat aan het strand lagen vanwaar hij het geheele tooneel overzien kon. „Daarriep hij met de hand naar de naderende golven wijzendedie een groote kist naar het strand spoelden. Verscheidene visschers sprongen dadelijk tot aan de heupen in het waterde stortzee tegemoet. Op het zelfde oogenblik kwam ze aangeroldschuimend en bruiachend de razende golf, de mannen konden nauwelijks haren aanval weerstaan. Een oogenblik zag men niets dan water, schuim en een onkenbare massa, verlicht door het roode schijnsel der fakkels een wilde verschrikkelijke chaos. Dan rolden de golven terug maar haren buit lieten zij in handen van hunne krachtigere bondgenooten. De scherpe ijzeren haken hadden goed gegrepen drievier bootshaken boorden tegelijk in het harde hout van de kist een twee drie een ruk met vereende kracht en zij was in zekerheid als eerste buit van dien nacht. De arbeid was begonnen. Ra'sstukken van mas ten verschansing kistenvaten en balen werden door de golven aan strand gespoelden de mannen arbeidden met eene volharding en eenen moed die de gevaren van hun onwettig beroep verachten. Zbnder vrees stortten zij zich in de golvener niet aan denkendedat de brullende stortzee hen weg kon spoelenof dat de kisten en stukken hout hunne lede maten konden verpletteren. Waar het gold, het zwaarste, het moeielijkste uit te voeren, waar de vereende krach ten der mannen te kort schotendaar hielp Zeke Konks zelf mede. Met onwederstaanbare kracht pakte hij hier een zware baal wiens gewicht de sterks ten zijner kameraden cp den grond geworpen had terwijl hij tegelijk met de andere hand een der verdoofden die gevaar liep weggespoeld te worden op het strand trok. Zjne doordringende stem werd overal gehoord. Zij gat' de mannen altijd weer nieuwen moed en zette hen tot grootere krachtsinspanning aan. Het wrak was intusschen middendoor gebarsten en de golven wierpen de Btukken in massa op het strand, zonder dat de visschers, wie het hoofdzakelijk om de kostbare lading te doen was, er eenigen acht op sloe gen. Het hout was hun slechts hinderlijk. Raffles alleen, die werkeloos naast het sidderende paard stond, met een fakkel in ziin rechterhand, waarmede hij de anderen bij hunnen arbeid voorlichtte, richtte ook af en toe zijn opmerkzaamheid daarop. Juist trok een der strandroovers met een bootshaak het lijk van eenen man aan land, dat als een baal tusschen de reeds opgestapelde goederen neergelegd werd. Niemand toonde ook slechts het geringste teeken van medelijden. Het was een gedeelte van den buit en daarenboven nog een zeer onwelkom gedeelte. Later vond men misschien tijd, de kleederen der dooden te onderzoekenof zij ook geld of geldswaarde bij zich droegen. Dan werden zij begraven daarboven in het dennenwoud, waar reeds zoo menig zeeman zijn laatste rustplaats gevonden had. Daar pakte plotseling Raffles Zeke Konks die zijn post op den steen weder ingenomen hadbij den arm en wees met de fakkel op een massa van eikenhout, die bijna voor hunne voeten op strand geworpen werd'. Het was een stuk van den achtersteven van de ge strande schoener, waarop met duidelijke, sierlijke let ters de naam van het schip te lezen stond. „De „Mary Jane" riep hij. Zijn gezicht w»s bleek geworden, zijne verstijfde trek ken drukten verbijstering uit. Zelfs in Zeke Konks koude, grijze oogen was voor een oogenblik een schijn van vrees te bespeuren maar zijne tegenwoordigheid van geest verliet hem ook nu niet. Hij sprong een paar scWeden verder het strand op waar naast een hoop hout, dat als fakkels dienst deed' een der groote scheepsbijien lag. Hij pakte de bijl met gespierden vuist aan, iedere spier in zijn lichaam scheen zich te spannen. „Geen woord tegen Katesiste hij Raffles toe pakte dan met den haak het drijvende hout, rukte het aan strand en verbrijzelde het met krachtige slagen tot het bijna geheel in kleine stukjes voor hem lag.

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 1