ïSitmenlanb. STAATS LOTERIJ. Dinsdag, 15 üov. l®e Ui®*- No 4849 10083, 10448, 12189 en 16175 1000, No. 14666 f 400, No. 5961, 6472 11847 11929 en 15362 200, No. 1494, 1527, 1609, 4651, 6255, 8012, 8836, 10052, 13498, 14343, 17661, 18337, 19533 en 20682 f 100. QllUvlci- litie Tegloffwegens verregaande nalatigheid in hat nemen van maatregelen tot ontdekking der mijn in de Tuinstraatdoor welke straat Alexander II op den 1 Maart aanvankelijk zou gaan. De beschuldiging is gegrond op de onthullingen bij het rechtsgeding van Aprilen het is werkelijk onbegrijpelijk hoe de nala tigheid zoo ver kon gedreven worden bij de weten schap, dat een aanslag op het leren van den Keizer gesmeed werd. "Ware de mijn ontdekt, zooals had be- hooren te geschieden lang vóórdat de ramp plaats had, dan zou de Keizer waarschijnlijk nog leven. Eursoff en Tegloff wistendat Kobezeff's handelingen zeer verdacht waren zij kenden hem voor een nihilist en toch gingen zij bij hun onderzoek van Kobezeff, van waar demijn gelegd was, op onverklaarbaar nalatige wijze te werk niettegenstaande zoovele kenteekenen aanwezig waren welke argwaan moesten wekken. Bij keizerlijk besluit is eene hervorming van de in stellingen van bestuur vastgesteld. Haar aantal wordt verminderdonnoodige formaliteiten afgeschaft en de decentralisatie uitgebreid. Eene bizondere commissie onder voorzitterschap van den secretaris van Staat Kahkanoh, zal op den grondslag van een in den minis terraad ontworpen programma, een ontwerp, tot her vorming van het bestuur der provinciën, land en stads districten enz. gereed maken welk ontwerp aan het oordeel van met de verschillende landstreken bekende Senatoren onderworpen zal worden. De voorzitter der commissie zal in overleg met den minister van binnen- landsche zaken vertegenwoordigers der plaatselijke be sturen en andere daartoe geschikt geachte personen oproepen om de verlangde inlichtingen te geven. SPANJE. Den 8 begon in de Kamer de beraad slaging over het staatkundig gedeelte van het adres in antwoord op de troonrede. Dien dag en den volgenden dag liep zij alleen over verwijten tusschen den tegen- woordigen minister van binnenlandsche zaken en zijnen voorganger. Den 10 zette de heer Moret ij Prender- gasthet hoofd der nieuw gevormde democratische partij die Koning Alfonsus ondersteuntin eene rede van anderhalf uur de redenen uiteen welke hem en zijne vrienden hadden doen besluiten, dien steun te ver- leenen en zich te vereenigen met de liberale staatkunde, door den Koning aangenomen door Sagasta tot minister te benoemen. Hij verklaardedat even veel vrijheid kon worden genoten onder een grondwettig Koningrijk als onder eene republiek en haalde daartoe Engeland als voorbeeld aanhij verkondigde daarbij den lof van Koningin Victoria, welke zinsnede door de geheele Kamer luide werd toegejuicht. Hij ondersteunde de regeering van Sagasta, als veel goeds belovende voor het geheele land en zeker in staat om de wenschen van de meerder heid van het volk te vervullen. Deze rede werd zeer toegejuicht door de talrijke menigte in de zaal aanwezig en maakt buiten de Kamer ook een zeer goeden indruk. Ja TURKIJE. In de vergadering der commissie voor de regeling der geldelijke zaken tusschen Tur kije en Rusland van den 13vroegen de turksche gemachtigden welke jaarlijksche som mot van interest en aflossing Rusland zou verlangen. De heer Novikoff antwoordde dat hij daaromtrent nog met ingelicht was. Hij voegde er bijdat Rusland zich niet tegen de onderteekening van eene afzonderlijke overeenkomst met de houders van turksche schuldbrie ven zou verzetten, indien deze zich bepaalde tot de onderpanden die bij het sluiten van elke leening ge geven waren, met uitsluiting van nieuwe toewijzingen. Hij herhaalde zijne vraag betreffende Turkije's waar borgen maar de beantwoording daarvan werd nog maals uitgesteld. ZUID-AFRICA. Volgens bericht uit Pietermaritz- burg van den 10 waren de engelsche troepen bezig met spoed de Transvaal te verlaten. Het garnizoen van Wakkerstroom kwam reeds te Newcastle aan. Ge neraal Wood bleef weigeren vergunning te verleenen tot den uitvoer van buskruit uit Natal naar de Trans- vaaldat veel misnoegen veroorzaakte. De haudel in Nog had hij zijnen arbeid niet voleindigd, toen een luide schreeuw van schrik uit de rijen der visschers hem noodzaakte op te houden. Een blik zeide hem wat er gebeurd was. De mannen verdrongen zich om het lijk van een matroos die een van hen zoo even uit het water getrokken had. Ook de fakkeldragers traden naderbij men hoorde uitroepen van schrik en onbewegelijk, als verlamd, bleven de visschers staan. Zeke wist op hetzelfde oogenblik wie de doode was, een luide uitroep van smart en woede ontsnapte zijn lippen. Doch hier gold het snel handelen en zonder bedenken ijlde hij naar de plaats waar zijne medge- zellen verzameld warendie bij zijne nadering terug weken en voor hem plaats maakten. Zeke nam een van hen den fakkel uit de hand en lichtte den doode in het bleekestrakke gelaat daarna richtte hij zich op in zijne oogen gloeide een dof vuur en in zijn stem lag vastberadenheid, toen hij riep „Colt en Mulligan!" Twee krachtige jonge visschers traden uit den kring te voorschijn. „Het ongeluk is gebeurd, klagen maakt het niet ongedaan Gij neemt den doode en brengt hem in het woud. Barters haalt de spade, zijn hut ligt het dichtst bij het bosch. Raffles zal je er brengen en de plaats aan wijzen waar je je kameraad begraven moet. Geen woord hiervan mag over je lippen komen het geldt je eigen leven. Hebt gij rac verstaan „Aije, aije (jawel, jawel), Zeke," luidde het antwoord. En gijriep hij tegen de anderen terwyl hij drei gend den bijl ophief, „gij kent mij en ik zweer je, dat ik dengene den kop verpletteren zal, wiens mond ooit den naam van het schip verraadt dat in dezen nacht hier gestrand is. En nu .voorwaartsaan den arbeid Wordt vervolgd. Natal wordt daardoor belemmerdterwijl de boeren van de zijde der Diamantvelden toch ruimschoots van kruit voorzien kunnen worden. Sommige kolonisten blijven volgens den berichtgever der Times te Pieter- maritzburg volhouden dat de transvaalsche boeren in Natal zullen vallen na het vertrek der troepen en het zullen bezetten. Zij beweerendat niemand zeggen kan tot welke dwaasheden de hartstochten kunnen komen wanneer op 13 Dec. te Paardekraal zoovele jonge boeren vereenigd zijn. De berichtgever zelf ge looft niet daaraan. Volgens de Standard heeft de transvaalsche regee- riug aan David Benjamin van de Kaapstad het mono polie gegeven tot ontginning van de goudvelden der Transvaal. Dit besluit wekt groot opzien. Velen in Natal meenen dat zij daartoe onbevoegd was en ge- loovendat vele engelsche goudgravers daardoor te gronde zullen gaan. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. De 2e. Kamer heeft den 14 met 29 tegen 24 stemmen den heer Bergsma verlof verleend tot het houden zijner interpellatie betreffende het regeerings- bevel tot sluiting van openbare vermakelijkheden wegens het overlijden van prins Erederik en met 42 tegen 19 stemmen den heer v. Houten dergelijk verlof verleendm zake de beschikking der regeering in de eedskwestie te Assen. Daarna zijn de beraadslagin gen geopend over de indische begrooting voor 1882. De heer Wintgens wees op de verbazende toeneming in de laatste jaren van het aantal Mecca-gangers in Indie waardoor het fanatisme onder de musehnansche bevolking zoozeer opgewekt en de verspreiding der cholera bevorderd wordt. Hij wenschtedat het be zoeken van het graf van den profeet in Indie zou ver boden worden. De vervanging van de pantjensliensten door een hoofdgeld van 1 ten behoeve der inlandsche hoofden achtte hij eene bedenkelijke inbreuk op de in dische gewoonten en buishoudingen alleen voorge steld met het oog op de belangen der particuliere in- dustrie. De heer Bahlmann wees er op, dat de schoone verwachtingen van de afschaffing der differen- tiëele rechten niet verwezenlijkt zijn en wenschte ler opbeuring der nederlandsche industrietol-eenheid tusschen Nederland en Indie. Den 8 werd door het departement Abbekerk en Lambertsckaag der Maatschappij tot Nut van het Al gemeen zijn 25jarig bestaan op feestelijke wijze herdacht. Bij kon. besluit van 11 Nov. is aan mr, E. G. Lagemans, met ingang van 1 Januari a.s., op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als referendarishoofd redacteur van de Ned. Staats Courant. Voor het bouwen eener openbare school met on derwijzerswoning aan de Tuinderslaan te Rotterdam waren den 11 laagste inschrijvers de heeren P. G. Pe tersen en Kuit voor f 35,936. in de koolteerfaürieiï omten ue cuagpomx to Amsterdam viel den 11 een werkman van een ketel, die hersteld werd. Hij overleed aan de gevolgen. Den 11 is te 's Hertogenbosch aanbesteed het voortzetten der verbetering van het kanaal de Dieze en zijne dichtingswerken in en bij het fort Crèvecoeur waarvoor minste inschrijver was de heer J. v. Lith, te Empelvoor f 48,180. De aemeenteraad van Nijmegen heeft deD 12 aan de teeren°A. Noorduyn Az. en C. B. Hiebendaal gun ning verleendvoor zoover de gemeente betreft voor een stoomtramweg van Nijmegen naar Warael. Den 12 's avonds barstte een hevige brand uit in de bouwmanswoning van den heer L. v. d. Beek te Klaaswaaltoen de bewoners zich reeds ter rust had den begeven. De oogst ging geheel verloren en 13 paarden en 14 stuka hoornvee kwamen in de vlammen om. Den 12 is te Aden aangekomen het stoomschip Maduraaan boord hebbende kapitein Bruins en 38 personen,' behoord hebbende tot de opvarenden van de „Koning der Nederlanden" die in zijne sloep waren. Onder deze 38 bevinden zich 3 dames17 man der equipage van het verongelukte stoomschip en 12 solda ten De geredden zijn, op aanwijzing van de engelsche kanonneerboot „Ready," ingevolge berichten van inlan ders afgehaald van Peros Banhos, een der Salomon- eilan'den ten noorden van de Cliagosgroep. Met deze personen zijn ook 2 zakken met brieven behouden. De „Madura" "heeft op weg naar Aden ook de Seychillen aangedaan zonder daar iets gevonden te hebben. De Ready" heeft vruchteloos de Malediven doorzocht en fs te Point de Galle (Ceylon) teruggekomen. 3 Booten met 95 opvarenden worden nu nog vermist. Den 12 is onder de gemeente Castrieum een lijk aangespoeld dat nog niet langen tijd in zee had ge dreven. Naar een en ander, aangaande de kleeding te oordeelen is het hoogstwaarschijnlijk dat van den jon gen zeeman, die bij de stranding der „Agnes" te Eg- mond aan Zee zijn leven heeft verloren. Den 13 is een suikerbakker uit de tweede ver dieping van de fabriek op de Schans, tegenover de Looiersgracht, te Amsterdam gevallen. Hy overleed spoedig na den val. Op de groote najaarskoemarkt den 13 en 14 te Hoorn gehouden, werden ongeveer 7000 stuks vee aangevoeldover het algemeen van de beste kwaliteit. De handel was over het geheel vlug en er werden voor de eerste kwaliteit hooge prijzen besteed. Den 14 is door bet prov. bestuur van Zuidhol land aanbesteed het bezinken en bestorten van den Oudenhoornschen zeedijk tusschen de Hoornsche hoof den. Minste inschrjjver was de heer T. olkerte Dordrechtvoor 33000. De ex-machinist S. bij den leiischen stoomtram is, wegens het op 29 Aug. door onvoorzichtigheid ver oorzaken van kwetsuren ten gevolge eener botsing tusschen 2 tramrijtuigen door het hof te 's Graven- hage veroordeeld tot 18 dagen celstraf. Door de heeren Billy, Tenier de la Pommeray Co., te Brussel is aan de nederlandsche en belgi- sche regeeringen vergunning gevraagd voor het bouwen van eene brug over de Maas tusschen Eysden en Landijl. Het verbouwen der openbare school te Hoog- carspelovereenkomstig de voorschriften der wet van 1878, is aangenomen door J. Botman te Bovencarspel voor f 4440. Niettegenstaande allen tegenstand schijnt het nu toch zeker te zijn, dat met het leggen van Jen West- frieschen stoomtram in het aanstaande voorjaar begon nen zal worden. Ten einde in de behoefte aan plaatsing van de candidaten voor de openbare scholen te voorzien, stel len B. en W. van Amsterdam den gemeenteraad voor te besluiten om bet aantal scholen binnenkort met 9 waarvan 3 voor kosteloos onderwijs te vermeerderen. In Juni 1878 verkocht de stad Amsterdam aan dan heer L. Kalis, te Sliedrecht, 5,78 bunders water met ondergrond in bet IJ bij den Buiksloterham, onder voorwaarde de aan te plempen uitgestrektheid te be stemmen voor industriëele inrichtingen, met de scheep vaart in verband staande. De beer Kalis verkocht na de aanplemping een gedeelte groot 7 6,50 roeden, dat door den nieuwen eigenaar tot scheepstimmerwerf is in gericht. Naar aanleiding van een overleg met de hee ren Kalis en J. P. Korthals Altes stellen B. en W. thans aan den raad voor, de overige 5,01,50 bunders terug te koopen voor f 80000 en 2% bunder daarvan in erfpacht uit te geven tegen f 3200 's jaars aan den heer Korthals, ten einde bebouwd te worden met graanpakhuizen. 14 Dagen geleden brandde te Nieuw-Amsterdam het huis, met inboedel, af van den schoenmaker H. J. Kort daarna liepen er geruchten, dat hij een paar dagen vóór den brand een gedeelte zijner goederen naar zijnen zwager had gebracht. De policie deed onderzoek en vond de goederen. Ten gevolge daarvan zijn H. J en zijn buurman C. W., aan wie het verbrande huis be hoorde gevangen genomen en naar Assen vervoerd. Bij de d. d. schutterij te Purmerende is, op zijn verzoek, eervol ontslagen de 2en. luitenant J. Boon Pz. en benoemd tot 2en. luitenant H. J. Kater bij die te Hoorn tot denzelfden rang J. A. v. Olden en bij die te Beverwijk tot 2en. luitenant a la suite P. Denijs. De plaatselijke schoolcommissie te Rotterdam heeft aan B. en W. verzocht tijdelijke maatregelen te nemen om aan 1000 kinderen, die op plaatsing op de scholen wachten onderwijs te verstrekken. Voor het bouwen eener cellulaire gevangenis nabij Arnhem is door het Rijk een terrein van ongeveer 2 bunders aangekocht. Te Haarlem is eene ongehuwde werkster in hech tenis genomen, die in hare werkhuizen onderscheidene voorwerpen ontvreemd had. Bij een onderzoek ten hare huize werden eenige gestolen mans- en vrouwenkleede ren en een groot stuk katoen gevonden. Een gouden broche, door den van inbraak te •s Gravenhage verdachten Passchier aan eene vrouw geschonken is herkend als ontvreemd bij de jongste inbraak in een huis aan het Kanaal aldaar. "HhL i; voraoilou ooncr moosölschuit ©O het ver- branden van een blazer hebben een aantal texeiaars op het denkbeeld gebrachteene onderlinge vereeniging tot verzekering van texelsche vaartuigen tegen zeeschade op te richten. Het plan vind bij de schippers veel bijval. In sommige provinciën is de administratie der belastingen van oordeel, dat een kerfbank als zij door stoom bewogen wordteene extra-belasting heeft op te brengen. Eenige belanghebbenden hebben nu ande ren opgeroepen om door samenwerking aan deze wets- uitlegging een einde te maken. De heer A. v. Laer Jr., predikant te Makkinga, heeft het beroep naar de herv. gemeente te Scharwoude aangenomen. Te Dirkshorn gemeente Haringcarspel, is, wegens het uitbreken der mazelen in het gezin van den hoofd onderwijzer de school aldaar tijdelijk gesloten. De ziekte heeft in genoemd dorp een goedaardig karakter. Volgens bij het departement van koloniën ont vangen telegram van den gouverneur-generaal van N.-Indie, neemt de cholera af te Soerabaya, Samarang en Batavia, doch heerscht zij hevig te Demak, Sidajoe, Grissee Malang Soerakarta en Bandong. 5e Klasse. De heer Paul Bert te Parijs die vóór eenigen tijd tien krokodillen uit Egypte ontving tot het doen van anatomische onderzoekingen heeft dezer dagen vijf er van ontleed, waarna de bedienden van het laboratorium op biefstiek van deze dieren werden onthaald. Het ge recht heeft hun uitmuntend gesmaakt er was iets ge- muskeerds aan; het deed denken aan zalm. Vooral de staart was kostelijk, zegt de Temps. In de ingewan den der ontleede krokodillen werden Nijlvisschen ge vonden nog geheel gaaf. Ongeveer een jaar geleden is te Parijs een vreeselijk onheil door een toevallige omstandigheid voorkomen. Een ambtenaar, behoorende tot het personeel aan het Louvre bet groote museum te Parijs bad een bran dende lamp zóó dicht bij het gordijn van een raam geplaatst, dat het vlam vatte. Was de brand niet m zijn eerste beginselen gestuitdan bad men wellicht een onherstelbaar en onschatbaar verlies te betreuren gehad. -Woensdag jl. zijn ongeveer honderd van de uitste- kendste schilderijen op het schromelijkst gehavend.

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 2