No. 439. Drie en tachtigste Jaargang 1881. WOENSDAG 23 NOVEMBER. FEUILLETON. Het rif van Kitty Hawk. Prijs der gewone Advertentiën ©flictëcl <Seb*«Ite. fiuitenlanb. Tweede Afdeeling. AlkMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en abterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rjjk f 1, De 3 nummers 0.06. Van 15 regels 0,75; iedere regel meer f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR herinneren de belanghebbenden dat zij, die alhier na 1 Mei 1882 sterken drank wenschen te verkoopen bij mindere hoeveelheid dan 2 liter (kannen), verpligt zijn zich daartoe bij gezegeld verzoekschrift tot hen te wenden vóór het einde van dit jaar, bij gebreke waarvan de verkoop van sterken drank bij mindere hoeveelheid dan 2 liter geweigerd zou moeten worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd AlkmaarA. MACLAINE PONT. 22 Nov. 1881. Be Secretaris NU HOUT van deb VEEN. DUITSCHLAND. De Köln. Zeitung beschouwt het ministerie Gambetta als een zuiver persoonlijk minis terie of eene ministerieële dictatuurtengevolge waar van Gambetta aansprakelijk gesteld zal worden voor de misgrepen zijner ministers en hem de gelegenheid ont nomen isom bij botsingen met de Kamer de verant woordelijkheid op hen te werpen hen tot aftreden te noodzaken en door anderen te vervangen en zelf, als boven de partijen staande, te blijven. De vraag, of hij op den duur eene meerderheid in de Kamer zal hebben, wordt daardoor van te meer belang. Door de keus zijner ministers moet hij vele personen zijner partij ge kwetst hebben de uiterste linkerzijde (de onverzoen- lijken) zullen altijd tegen hem zijn en de rechterzijde zal ieder middel om hem te doen vallen gretig aan grijpen. Zij stelt echter zeer hoog den invloed dien zijne peisoonlijkheid uitoefent, waarbij dit voordeel komt, dat slechts één persoon in de Kamer tegen hem opgewassen is, namelijk Clémenceau, die evenwel niet spoedig eene meerderheid voor zich zal verkrijgen. Hare slotsom is, dat Gambettadie de Kamer zoo goed kent en met dit ministerie daar zeker niet verschenen zou zijn, zoo hij aan den goeden uitslag ook maar in de verte twijfelde, door slechts één gevaar bedreigd wordt, te weten door het verzet van president Grévy, mocht deze mee- nendat zijne radicale plannen te ver gaan. De Kreuzzeitung acht het eenigzins zorgwekkend dat Gambetta de portefeuille van buitenlandsche zaken voor zich genomen heeft. Zij beschouwt hem als een man in de eerste plaats op eigen roem en macht be dacht en die er niet voor terug zal deinzen alles op het spel te zetten om zich te redden mocht de thans gelukkig tot geene bezorgdheid aanleiding gevende ver houding tusschen de mogendheden onderling te eeniger tijd van dien aard worden dat eene beslissende keus moet worden gedaan. Daarbij heeft zij weinig vertrou wen in een ministerie, waarin de zorg voor het onder wijs aan „een godloochenaar en verachter der godsdienst" is opgedragen. De rijksdag koos den 19 den heer Levetzow, conser vatief, tot voorzitter met 193 tegen 148 steramen op den liberalen candidaat von Stauffenberg uitgebracht- Deze benoeming was het gevolg eener overeenkomst tusschen de conservatieven en ultramontanen (met medewerking der Polon en Elzassers), krachtens welke baron von Frankenstein (centrum) tot eersten onder-voorzitter gekozen werd met 197 tegen 136 stem men op den liberalen candidaat von Benda. Toen laatstgenoemde daarop tot tweeden onder-voorzitter gekozen werd nam hij die benoeming niet aan, zooals tusschen de leden der liberale partijen afgesproken was voor het geval dat het conservatief-clericale bondge nootschap de meerderheid verkreeg. Daarop werd de beer Ackermann (conservatief) tweede onder-voorzitter met 158 stemmen tegen 138 op den heer Banel, fort- schritts-man. ENGELAND. John Bright vierde den 16 te Roch dale zijn 70 verjaardag. Talrijke bewijzen van belang stelling werden hem dien dag zoo door de bewoners dier plaats als uit andere deelen van het land bewezen. Hevige regenbuien waren oorzaak, dat een voorgenomen fakkeloptocht en een vuurwerk niet konden doorgaan. Het oordeel der bladen over de door den minister van buitenlandsche zaken aan den engelschen consul in Egypte gezonden depêche is zeer verschillend. De Daily News is er zeer mede ingenomen dat blad ziet daarin eene ronde en niet twijfelachtige ve -zekering van de regee ring, dat zij niet tusschen beiden zal komen en tevens eene vrij duidelijke waarschuwing voor anderendie Egypte'» onafhankelijkheid soms zouden willen bedrei gen. De Times wijzende op de voorwaardewaar onder de regeering niet tusschen beiden zal treden namelijk dat in Egypte geene regeeringloosheid ont sta acht die bijvoeging van zeer veel beteekenis omdat regeeringloosheid aldaar volstrekt niet tot de onmogelijkheden behoort. De Morning Post (conser vatief) acht haar eene tijdige en gepaste verklaring terwijl de conservatieve Globe en Standard haar een onoprecht stuk noemen zij meenen dat niemand in Egypte gelooven zal, dat de en?elsche regeering geen ander doel heeft dan bevordering van den voorspoed van het land en om daaraan het volle genot zijner vrijheid te geven. Het eerstgenoemde blad merkt daarbij nog op dat het daarin uitgesproken vertrouwen op den band tusschen Turkije en Egypte bitter weinig betee- kent daar de Porte even onmachtig is al» Egypte. Den 19 werd te Stafford tot lid van het Lagerhuis verkozen de heer Saltconservatiefmet 1482 tegen 1185 stemmen op den liberalen candidaat Howell in plaats van het overleden liberale lid Mac Donald. FRANKRIJK. De bekende schrijver van het Jour nal des DébatsJohn Lemoinnezegt, dat het nieuwe ministerie zich evenmin verwonderen moet over de koelheid waarmede zijne in de Kamer afgelegde ver klaring ontvangen is, als zich daarover ongerust maken. Die koelheid schrijft hij toe aan verwonderingniet 9) „Hoe dan? Ik keek daar naar die lage kusten." „Juist. Dat is het Albemarle eiland. Ziet gij dat punt daar in het zuiden waar de kust zich een weinig verheft Dat zijn de klippen van Kitty Hawk waarop het station staaten daarachter ligt het visschersdorp Nagshead, in zulk een verschrikkelijke streek als ik er geen in de vijf werelddeelen zag." „Zijn wij er reeds zoo dicht bij vroeg de officier eenig zins verwonderd. „Ik dacht, dat wij het doel van mijn reis niet voor het vallen van den avond konden bereiken." „Dat is ook zoo maar wees zoo goed het u hier gemakkelijk te maken." De kapitein schoof zijnen passagier het gebrachte veldstoeltje toeterwijl hij zelf zich wijdbeens op een dergelijk meubel zette met de armen op de ijzeren leuning en de kin op de hand steu nende welke gemakkelijke positie hem in staat stelde, met het eene oog den jongen officier en met het andere den koers van het schip waar ta nemen. „Gij denktdat gij niet voor den avond aan de plaats uwer bestemming zult zijn aangekomen Die u dat gezegd beeft, heeft goed gezien. Wij hebben nog goed drie uur te varen." „Dat geloof ik alleen op uwe verzekeringkapitein, want ik zie nu de klippen reeds zeer duidelijk." „Dat beduidt nietsop zee en bij zulk helder weder ziet men ver. Gij hebt overigens een scherpen blik. Dat zal u te pas komen in dat vervloekte nest daarbo ven. Het volk van de kust van Carolina behoort tot de kwaadaardigste zeehonden die ooit een schip on der de voeten gehad hebben en in Nagshead vindt men de beste exemplaren van dit edele ras bij elkander." „Nagshead", antwoordde Robertson. „Paardekop Een wonderlijke naam voor een visschersdorp." „Gelooft gij datluitenant antwoordde de kapi tein met een grimmig lachje. Hm, het komt anderen menschen ook zoo voordus moet het wel waar zijn. Wie de oorsprong van den naam kent, vindt de zaak echter zeer eenvoudig. Het is wel is waar, eene vreemde geschiedenismaar tusschen zee en duinen gebeuren dingen, waarvan gij landrotten geen begrip hebt." „Wilt gij mij niet vertellen, wat gij daarvan weet, kapitein zeide de jonge man glimlachend daar hij zagdat de zeeman slechts op zulk een verzoek wacht te om zijne geschiedenis aan den man te brengen. Zeker wil ik dat gij kunt dan meteen opmerken, met welke schurken gij voortaan zult moeten omgaan, en hoe gij het met hen moet aanleggen. „Het kan hoogstens vijf en twintig jaren geleden zijner was toen nog geen signaaldienstmijnheer Robertson, en gij sliept nog in Egypte, in den grooten vijver, waar de ooievaar de kinderen vandaan haalt nu luitenantom dien tijd leefden op Kitty Hawk ook reeds menschenofschoon het visschersdorp toen een anderen, of misschien in het geheel geen naam droeg, want waartoe heeft zulk een hol een naam noodig Nu dat mag dan zijn zooals het wilgenoeger waren ongeveer eon paar dozijn pikbroekendie in hun jongelingsjaren op zee gevaren hadden en dat eerlijke brood te zuur verdiend vonden of andere re denen hadden, wegens muiterij of dergelijke dingen, om een veilige schuilplaats te zoeken. Nu is het Albe marle eiland een plaats waar zich zeker niemand met ter woon vestigt die een goed geweten heeft en met zijne handen zijn brood verdienen wilwant de bodem brengt niets voort en men is bovendien van de overige wereld geheel afgesloten. Wie dat dus toch doet weet wel waarom. Voor menschen als die, welke het rif van Kitty Hawk bewonen is de plaats zeer goed gekozen. Daar konden die menschelijke haaien ongestoord hun slecht aan vijandige gezindheid. Intussehen is het opmerkelijk, dat Gambetta, die aanvankelijk geene portefeuille zou aanvaarden thans de 12 portefeuilles als 't ware voor zijne rekening heeft genomen, want werkelijk is de algemeene indrukdat zijne portefeuille de overigen omvat. Zonder zich ongepast te willen uitdrukken en zonder hunne waarde te willen verkleinenmeent hij te mogen zeggen dat de overige ministers meer voor luitenants van een groot minister, dan voor leden van een gro^t ministerie worden gehouden. Eenheid van denkbeelden en handelen moge daardoor bevorderd wor den, de in de Kamer voorgelezen verklaring had hij hel derder verlangd juist omdat in het ministerie één wil de overigen beheerscht. Gambetta hield den 16 zijne eerste receptie als mi nister van buitenlandsche zaken, die buitengewoon druk bezocht was. Hij onderhield zich geruimen tijd met den engelschen en duitschen gezant en den pauselij - ken nuntius. De Senaat verkoos den 19 tot onafzetbaar lid de heer Yoisins Lavenière candidaat van het linker cen trum gesteund door de rechterzijdemet 124 tegen 117 stemmen op den candidaat der overige liukerpar- tjjen Hérold. De oud-minister van financiën Magnin is benoemd tot gouverneur der fransche bank in plaats van den heer Denormandie. De Kamer zal waarschijnlijk den 26 tot 10 Januari uiteen gaan. ITALIË. De Koning en de Koningin met den prins van Napels kwamen den 17 's namiddags half een te Rome aan, alwaar zij aan het station ontvangen werden door de ministers, de voorzitters van de Kamer en den Senaatden prefect en den burgemeester en verscheidene senaatsleden, afgevaardigden enz. Behalve eene talrijke menigte bevonden zich 26 werkliedenver- eenigingen met hare vlaggen eb banieren buiten het station. Van daar naar het Quirinaal was in ieder huisde vlag uitgestoken. Zoodra de vorstelijke personen versche nen, werden zij uitbundig toegejuicht, welk gejuich aan hield, tot dat zij voor het paleis hun open rijtuig verlaten hadden. Des avonds was het plein voor dat paleis vol menschen. Op den top van de aldaar aanwezige obelisk schitterde een italiaansche sterdie de daarop aan- wezige reusachtige paarden prachtig deed uitkomen. Een oorverdoovend hoerah ging op, toen de vorstelijke personen op het balkon verschenen. De schitterende kleuren van het beugaalsche licht, dat op verscheidene plaatsen ontstoken werd, het wapperen der vlaggen op de verschillende gebouwen en de opgewondenheid der menigte leverden een indrukwekkend schouwspel op. Tweemaal kwamen de Koning en Koningin op het balkon terug om de juichkreten van het volk te be antwoorden. Dienzelfden dag hervatte de Kamer hare werkzaam heden. Daar er slechts ongeveer 100 leden tegenwoor- handwerk verrichten. Niemand zag hen daar op de vingers en zoo leefden zij daar vergenoegd en voedden zich van smokkelhandel en straudroof. De smokkel handel is altijd gevaarlijk en was het toen reeds en de strandroof werpt niet altijd zooveel winst af als hij doen konwanneer de wind eiken dag uit het noordoosten blies en de vloed zes- of acht- in plaats van tweemaal in de vier en twintig uren afkwam. De lieden op Kitty Hawk vonden dus dat de hemel slecht voor hen gezorgd had, ofschoon menig flink schip op die verdoemde kusten is vergaan. Om nu de voor zienigheid als het ware een handje te helpen vonden zij een aardig kunstje uitdat hun verstand alle eer aandoet en waarvoor zij eenmaal in de hel branden zullen de ellendelingen. Zij bezaten een oude klep per, die voor niets meer deugde en zoo afgejakkerd en ziekelijk was, dat hij den kop niet recht meer kon ophouden, maar dezen altijd op en neer bewoog als een zaagbok. Wat deden nu de schurken? Zij bevestigden eene lantaarn op den kop van het beest, zooals de schepen aan den fokkemast plegen te dragen en nu voerden zij het bij een storm uit het oosten of noordoosten, die de schepen naar hun strand drijft, langs het strand heen en weer. Onze brave scheepslui buiten in zee, die door den storm en den vloed in het nauw werden ge bracht zagen nu de lantaarn op en neer gaan want het paard konden zij in de duisternis en op zulk een afstand niet onderscheiden en dachten dat er reeds een schip voor anker lag dat daar een veilige haven gevonden hadrichtten dan natuurlijk hunnen koers daarheen en werden op het rif verbrijzeld. Menige eerlijke pikbroek heeft daar het zoute water moeten slikken en is jammerlijk omgekomen de strandroovers echter vischten de drijvende goederen op of voeren wanneer de zee rustig geworden was en het wrak nog niet geheel was verbrijzeld er naar toe haalden de lading er geheel uit en staken het dan in brand om ieder spoor van hun misdaad uit te wisschen. Het strandgoed brachten zij met hunne schepen over de

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 1