SHmtenlanb. dig waren werd er niet veel andera verricht dan de gewone formaliteiten. Minister Mancini verzocht hen, die de regeering over hare binnen- en buitenlandache staatkunde wilden ondervragen, daarmede te wachten, tot dat de twee gereed liggende groene boeken aan de Kamer aangeboden waren. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Den 18 werden beide delegatiën het eens over de begrooting de oostenrijk- sche hield hare laatste zitting waarin de minister van oorlog uit naam van den Keizer, dank betuigde voor de toewijding, waarmede zij haar werk verricht hadden. De voorzitter zeide der regeering dank en sprak de hoop uitdat de vrede bewaard zou blijven. De Keizer benoemde 14 nieuwe leden van het Heerenhuis. RUSLAND. In het dezer dagen verschenen num mer van het blad Narodnaja Yolija orgaan der nihi listen die voorstanders van geweld zijn betuigt het uitvoerend bewind aan het americaansche volk zijne deelneming in den dood van den President. Het acht zijn plicht uit naam der russische omwentelings- gezinden op te komen tegen gewelddadighedenals die door Guiteau gepleegd. In een landwaar de persoonlijke vrijheid de volle en onbelemmerde verkon diging van denkbeelden veroorlooft waar de vrije wil des volks niet alleen de wetten maaktmaar ook hare uitvoerders aanwijstin zulk een land moet staatkun dige moord gerangschikt worden onder de verschijnse len van dezelfde dwingelandij welker uitroeiing in Rus land de nihilisten zich tot taak gesteld hebben. Dwin gelandij van een enkel persoon of van eene partij zijn beiden even verwerpelijk. Alleen dan is geweld ge rechtvaardigd wanneer het zich tegen geweld richt. De zeeofficierdie uit het magazijn der keizerlijke marine het dynamiet leverde voor den aanslag op het Catharina kanaalis ter dood veroordeeld en opgehan gen. Voor het eerst werd dit vonnis niet in het open baar uitgevoerd. SPANJE. In eene rede van twee uren lichtte Cas- telar het hoofd der gematigde republikeinen den 14 in de Kamer het standpunt zijner partjj toe. De repu bliek was en bleef zijn ideaal hij achtte de toenemende kracht der fransche republiek aan de eene zijde en de toenemende zwakheid der portugeesche monarchie aan de andere zijde bedenkelijke verschijnselen voor het Spaansche Koningschap. Minister Sagasta antwoordde daarop, dat Spanje alleen onder eene monarchie bloeien kon en dat hij bet betreurde dat Castelar niet, gelijk zoovele zijner vroegere geestverwantenzijne republi- keinsche gezindheid vaarwel gezegd bad. Den 15 viel de vorige minister-president Canovas del Castillo de buitenl. staatkunde der regeering heftig aan pn kwam nogmaals terug op het gebeurde te Rome tija.ens het overbrengen van het ljjk van Paus Pius IX. Hij vcdedigde verder zijne eigene staatkunde. Hij sprak 3% uur. Den 16 verdedigden de ministers van justitie en buitenlaCdsche zaken hun regeeringsbeleid tegen de verschillende bedenkingenwaarna de minister-presi dent Sagastabesprokene in het kort bijeentrek- kende, verklaarde, dat het land gelukkiger was en meer welvaart genoot onder' de tegenwoordige vrijzinnige regeering, dan onder 't voi ig behoudende bestuur. Voor namelijk 'wees hij op de verbetering van het krediet, zoowel binnen- als buitenslands. Zijne staatkunde was die van verzoeningzij had ten doel om onder den vorm eener grondwettelijk"6 monarchie, al de verschil lende staatkundige element.611 bijeen te brengentot nu toe in het land verspreid en hij wenschte zichzelf met den aanvankelijken uitslag dezer poging geluk. Mesr in het bizonder wees bij op de vorming der demo- cratisch-monarchale partij onder den heer Moretwier öteüü bij met open armeD ontving en op de welwillende houding der republikeinen. Canovas del Castillo stond toen op, om voor de derde maal bet woord te voeren maar een deel der meer derheid weigerde hem aan te hooren en onder groote opgewondenheid werd tot stemming ovefgegaan. Het adres van antwoord werd op den 22 dag der beraad slaging aangenomen met 280 tegen 33 st. De repu blikeinen onthielden zich van de stemming. De Senaat keurde den 19 het wetsontwerp tot con versie der aflosbure schuld onveranderd goed. Albemarlesond naar Osceolaook zulk een smok kelaarsnestwaar de kooplui hun hunne waar gaarne afkochten. Dat is de geschiedenis en ik wil een geheel ge pantserd schip inslikken wanneer zij niet waar is - daarom heeft het visschersdorp den naam Nagsbead gekregen. Het is een goede naam en wie de reden kentwaarom het zoo genoemd is weet wat hij daarbij denken moet. Hé?" De zeeofficier kneep het eene oog dicht en keek zijnen passagier van ter zijde aanals om te zien, tot welke hoogte hij op diens goedgeloovigheid reke nen kon. „Wie heeft dan deze practijken verraden vroeg de jonge man twijfelend. „Verraden Niemand heeft ze verraden want de kerels zwijgen als het grafen wanneer de klepper niet uit zwakte of iets dergelijks gestorven en het station op Kitty Hawk niet gebouwd ware, zou hij heden nog langs het strand loopen en brave zeelieden in het verderf storten. Dat is duidelijk." „Nuen hoe weet men deze geschiedenis dan vroeg Robertson glimlachend. „Hm, op de eene of andere wijze moet daar toch iets van uitgelekt zijn. Maar wat kan het mij sche lenhoe dat is toegegaan. Genoeg op de geheele americaansche marine weet zelfs iedere scheepsjongen het en dat is de hoofdzaak." „Dan verwondert het mij tochdat de regeering de zaak niet grondig onderzocht en een voorbeeld gesteld heeft." Wordt vervolgd. TURKIJE. Op last der regeering moeten de van Mekka komende bedevaartgangers zich te Elvedj aan eene eerste afz jndering van 14, te Toez aan eene tweede van 10 en tusschen Beirut en Smyrna aan eene derde afzondering van 10 dagen onderwerpen. Den 17 werden al de artikelen der overeenkomst, tusschen de gevolmachtigden der fondsenhouders en de vertegenwoordigers der Porte tot stand gekomen goedgekeurd. De engelsche gevolmachtigde Bourko las een uitvoerig geschiedkundig onderzoek voor van den loop der over de schuldregeling gevoerde onderhande lingen en onderwierp dit aan zijne mede gevolmachtig den ter goedkeuring. Hunne lastgevers (de londsen- houders) zullen daarmede in kennis gesteld worden. Zoodra de Sultan de overeenkomst goedgekeurd heeft, verlaat Bourke Konstantinopel. De fondsenhouders zullen kunnen rekenen op I°/0 rente en lU °/0 aflossing. ZWITSERLAND. Te Bern en te Thun werd den 16 om 5 uren 20 minuten 's namiddags een vrij he vige schok van aardbeving gevoeld en eenigen tijd later werden twee schokken te Mendrisin in het kan ton Tessino waargenomen. VEREENIGDE-STATEN. Jay Gould, de bekende speculant en spoorwegkoning, ontving vier weken lang telkens brieven, waarin een onbekende verklaarde, hem te zullen vermoorden als hij in een opgegeven blad geene inlichtingen verstrekte, waarvan hij gebruik kon maken om te speculeeren. In die brieven werd ook gezegd dat hij van God daartoe den last ontving. Bij effecten makelaars gevraagde inlichtingen deden den schrijver niet kennen. Daar al die brieven kwamen uit de bus sen behoorende tot het postkantoor Ewerd eene advertentie geplaatst, waarop hij noodzakelijk antwoor den zou en plaatste men bij al die bussen personeu om baar telkenswaaneer daarin een brief werd gestoken, te lichten. 59 Postboden en 26 geheime politie-agen- ten waren met die taak belast. Den 13, 's namiddags 3 uur, werd door een postbode een brief, aan Jaij Gould gerichtin de bus gevonden en hij die hem er in gestoken had gevangen genomen. Deze persoon verklaarde J. Howard Welles te heeten en dreigde zich van kant te willen maken. Waarschijnlijk heeft hij medeplichtigen. De belangstelling in de behandeling der zaak van Gui teau Garfield's moordenaar, neemt toe. Den 17 ving het getuigenverhoor aan en toen was de zaal buitenge woon bezet, ue vraag of het uit Chicago verspreide berichtdat er eene samenzweering zou hebben be staan om President Garfield te vermoordenwerd vooraf door Guiteau ontkennend beantwoord. De eerste getuige was minister Blaine, die mededeelde, dat zijne herhaalde aanzoeken om eene aanstelling ge weigerd waren hem was gevraagd zijne menigvuldige bezoeken te staken sporen van krankzinnigheid hadden zich nooit bij hem vertoond. Guiteau viel herhaaldelijk èn den procureur-generaal èn zijnen verdediger in de redeen toen hij na aangespoord te zijn om zich rustig te houden daar de zaak anders buiten zijne tegenwoordigheid behandeld zou worden, wederom zij nen verdediger in da rede vielals afkeurende de ge volgde wijze van verdediging, werd hij weg gebracht. Den 20, toen het gekwetste deel van de ruggegraat van president Garfield onderzocht werddat groote opschudding deed ontstaan, toonde hij zich weder zeer opgewonden en zenuwachtig. Bij het terugbrengen naar de gevangenis loste een te paard gezeten jong- mensch een schot op hemwaardoor hij eene lichte wonde aan de pols bekwam. De Pacific Nationaal Bank van Boston staakte den 18 hare betalingen. ZUID-AMERIKA. De douane-gebouwen te Valpa raiso brandden af: de schade wordt op 2,590,000 begroot. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Door de regeering is ingediend een wetsontwerp tot overdracht aan den Staat van de bezittingen en lasten der Amsterdamsche Kanaalmaatschappij. De daarom trent gesloten overeenkomst bepaalt o. a.: Met de vol doening van achterstallige vorderingen wordt de Staat niet bezwaard. De lasten der door den Staat gewaar borgde 4 p. ets. leening van 6% miljoen blijven tot en met 1880 ten laste der Maatschappij, zullende van 1881 tot en met 1917 de Staat te dier zake bezwaard blijven met eene, tot dusver in zijne betalingen wegens de aan de Maatschappij verleende garantie begrepen, annuïteit van ongeveer f 305,000. De overeenkomst wordt geacht in werking te zijn getreden met 1 Jan. 1881. Omtrent de aan de Maatschappij te doene uitkeeringen is bepaald, dat de bruto opbrengst der kanaal- en havengelden kwartaalsgewijs aan de Maatschappij zal worden uitge keerd tot een gezamenlijk bedrag van f 6,039,900,11. Voor het geval dat de Staat, alvorens die som ten volle te hebben uitgekeerd, de heffing van rechten op het Noordzeekanaal mocht willen afschaften, is bepaald, dat de Staat te zijner keuze aan de Maatschappij betaalt of jaarlijks 2 ton totdat bovenstaand bedrag zal zijn bereikt, of de ad 4 p. c. gekapitaliseerde waarde dezer jaarlijkscbe uitkeering. Bij dit wetsontwerp is een tweede gevoegd strekkende om in hoofdstuk IX der staatsbegrooting de wijzigingen te brengen, die een ge volg zullen zijn van de bekrachtigde overeenkomst. Zoo dra omtrent de thans aanhangige wetsontwerpen beslist zal zijn zal een nader voorstel geschieden om de be grooting voor 1882 te verhoogen met de uitgaven ter zake van het Noordzeekanaal, gepaard aan een voorstel tot verhooging van hoofdstuk VIIA dier begrooting ter zake der uitgaven voor de gewaarborgde leening van 6% miljoen. D0 minister van koloniën heeft de* 17 over de vervanging van den generaal v. d. Heyden sprekende, ook gezegd dat de strafvervolging tegen den kapitein Kaufmann niet was voortgezetomdat eenige slacht offers zijner mishandelingen overleden warenen de officieren van gezondheid, die in Atchin de ongelukki- gen hadden verpleegd, over geheel Indie verspreid waren en de genezenen niet zouden herkennen. De heer Kauff- mann schijnt bekend te hebben maar met een beroep op zijne superieuren. Of en in hoever de generaal daar mede bedoeld wordt, heeft de minister niet uitdrukke lijk verklaard. De minister van justitie heeft in zijn antwoord op het rapport der Kamer nopens zijne begrooting o. a. verklaard, dat eene gewijzigde regeling van den kinder arbeid reeds in de vorige zitting gereed zal worden ingediend, nu gebleken is, dat slechts in 39 gemeenten gebruik is gemaakt vau de bevoegdheid bij de schoolwet daaromtrent verleend. Voor kinderen onder de 16 jaren wordt daarbij een verplichte rustdag 's weeks voorge dragen. Voorts, dat een ontwerp tot wijziging der in deeling van het rechtgebied onder het hof te Amsterdam aanhangig wordt gemaaktwelke tevens zal strekken om in den achterstand der rechtbank te Amsterdam door eene matige uitbreiding van het personeel te voorzien. Eindelijk, dat de invoering van het nieuwe strafwetboek afhankelijk is van de aanneming eener bij den Raad van State aanhangig gemaakte wet op het gevangeniswezen, en dat de minister bij de invoering van het strafwet boek, de bestaande zondagswet wenseht te doen vervallen en eene andere in te voeren die zonder iemand tot zondagsviering te dwingen ieder handhaaft in zijn recht om den rustdag in acht te nemen en zonder stoornis te vieren. Den 21 is ingekomen een wetsontwerp tot be krachtiging van een onderhnndschen verkoop aan de gemeente Dordrecht der rechten van den Staat op den Weeskinderendijk aldaar. De behandeling van hoofdstuk II der indische be grooting is voortgezet. De voorgestelde cijfers werden zonder verandering goedgekeurd. De inspecteur-generaal van het loodswezen te 's Gravenhage bericht 16 Nov., dat voor de Dagela- ten betrekkingen van het verongelukt personeel der goereesche loodsbooten nr. 3 en 8 aan giften is inge komen f 6464,62, waarbij van den Koning en de Ko ningin f 200van prinses Marianne 300, van de prinses van Saks3n-Weimar-Eisenach f 100. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft den 16, met 26 tegen II en met 34 tegen 3 stemmen, aange nomen een tweeledig voorstel van den heer Evers strekkende tot verkoop van het badhuisbehalve de buitenbaden, voor minstens 500,000, en uitnoodiging van B. en W. om vóór 1 Januari omtrent de wijze en de voorwaarden van den verkoop een nader prae-advies uit te brengen. De gemeenteraad van Leiden heeft den 17 beslo ten met ingang van 1 April a. s. geene kinderen uit andere gemeenten meer tegen betaling van 10 per kind en per jaar op de scholen der 3e en 4e klasse toe te laten, vermits men anders, wegens overbevolking dier scholentot de oprichting eener nieuwe school zou moeten overgaan. - Den 17 is te Utrecht aanbesteed door den com mandant der genietroepen het leveren van 1365 ku bieke ellen noordsch greenenhout, voor het in staat van verdediging stellen der utrechtsehe linieminste in schrijvers de heeren H. E. v. Gelder Co., te Amster dam voor 55,760door het bestuur der Ned. Tram- waymaatschappijhet maken van de aardebaan met kunstwerken sporen en wissels voor den tramweg van Bolsward naar Harlingen minste inschrijver de heer A. S. Schaafsma, te Harlingen, voor f 36.780. Op den kop van het noorderhoofd aan den Hoek van Holland is den 17 geloopen het stoomschip Brank- ston, van Rotterdam naar Bilbao, zoodat het achterschip vol water liep het volk werd gered. Den 17, 's avonds laat, zijn uit het militair wacht huis bij de gevangenis te 's Gravenhage 6 nachtkapot- jassen gestolen zonder dat de ontvreemding door de wacht is opgemerkt. De dief, die de kleedingstukken te vergeefs aan een uitdrager te koop aanbood, is door de tijdig gewaarschuwde polieie gevat. Reeds vroeger werd hij wegens naehtelijken diefstal veroordeeld. In den nacht van 1718 is een huzaar van het 2e regiment, te Haarlem in garnizoen, gedeserteerd met medeneming van een paard uit den stal. 2 Stal- wachton die tijdens de ontvreemding sliepen zijn in arrest gebracht. De deserteur is den 19 te Velsen gevat. Het badhuis te Viissingen is den 18 afgebrand. Den 18 is te Amsterdam aanbesteed het bouwen van eene meel- en broodfabriek op de reeds voltooide fundeeringen; minste inschrijver de heer H. J. Meekers, voor 57,999, buiten de gegoten ijzeren ramen, kolom men en machineriën. Den 18 is het magazijn van tapijten en behangsel papieren van de heeren Schweiz Co. teUtrechtdoor een hevigen brand vernield. De aardbeving welke den 18 's avonds te 11 u. 15 m., te Maastricht en elders in Limburg werd waargenomen, is ook te Arnhem en Velp (buitenslands in Rijnpruisen en in Belgie) gevoeld. De 2 vrij hevige schokken die eenige seconden duurden gingen ver gezeld van een dof gebrom. Voor het huldeblijk, den beroemden geneeskundige dr. Virchow den 19 aangeboden in den vorm eener stichting die zijnen naam draagt, is door het nederland- sehe comité 1980 ingezameld. Professor Stokvis heeft bij do aanbieding te Berlijn het nederlanduche comité vertegenwoordigd. Den 19 viel eene vrouw van 73 jaren te Koihorn in eene diepe vaart. Reeds was zij zinkendetoen hare dochter bij wien zij inwoonthaar nog wist te grijpen en, met behulp van meer toegesnelde lieden, op het droge te halen. De oude vrouw schijnt van het ongeluk geen nadeelige gevolgen te hebben ondervonden. Aan het etablissement Eeienoord zijn den 19 an dermaal 30 werklieden (ketelmakers) ontslagen. Op de vergadering van aandeelhouders in den straatweg van Beverwijk naar Wijk aan Zee, den 19 te Beverwijk gehouden waren vertegenwoordigd 77 van de 109 nog in circulatie zijnde aandeelen. Het

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 2