ÖTetegrftfiöi;!™ ©«richten. £Hftb0-Bcricfiteu. Bimtenlaub. krankzinnig en meendedat hij reeds lang in een ge sticht had moeten zijn geplaatst. Een geneesheer uit Chicago had in 1878 zijne verstandelijke vermogens reeds voor gekrenkt gehouden. Zijn broeder Johan was eerst in October 11. tot die meening gekomen, na zijne brieven gelezsn en hem in de gevangenis bezocht te hebben. Hg hield hem echter voor zijne handelingen aansprakelijk welke verklaring aan Guiteau niet aan genaam was. Sedert 15 jaren zijn wij op gespannen voet geweestriep hij uiten toen ik hem te Boston de laatste maal ontmoettevielen er booze woorden tusschen ons en zijn getuigenis als broeder mag dus niet de bracht hebben die in gewone omstandigheden daaraan toekomt. Diezelfde getuige verklaarde ook, zijnen vader nooit voor krankzinnig te hebben gehouden en de krankzinnigheid zijner tante en ooms alleen van hooren zeggen te kennen. Zijn broeder had zich uit eigenwaan aan den duivel overgegeven. Nadat aan STATEN-GENEEAAL. Tweede Kamer. Volgens de memorie van beantwoording van het 6de hoofdstuk der Staat.sbegrooting voor 1882, voldoet het weerstandsvermogen der pantsering van de schepen voor binnenlandsche dienst bestemd, waarvan eenige 15 jaren oud zijn niet meer geheel aan de eischen des tijds, en zal het een punt van overweging uitmaken de pantsering te vervangen door platen van gelijke dikte, doch van ijzer en lU van staal, waarmede men reeds bij eenige vreemde natiën is aangevangen. Da aaaraan verbonden uitgaven zullen echter zeer aanzienlijk zijn en over een aantal jaren behooren te worden verdeeld, ten einde slechts een of twee dier vaartuigen tijdelijk aan de dienst te onttrekken. De weerbaarheid van het gepantserd materieel zal belangrijk winnen door de voorgestelde bewapening met achterlaadgeschut, zullen de een vijftigtal vuurmonden voorlaadgeschut door ach terlaadgeschut worden vervangen. Blijkens liet antwoord van den minister van oor log op het verslag nopens hoofdstuk VIIIheeft hij verschillende maatregelen ontworpen tot voorziening in het gebrek aan kader en wel door het toekennen van eenigszins opklimmende soldijen en van proportioneele pensioenen na bepaalde diensttijden aan onderofficieren, het op ruimer schaal verleenen van de vergunning om te huwen en het geven van ruimer uitzicht op burger betrekkingen; is hij voornemens met 1 Januari het werf- fonds en het fonds voor het militair onderwijs op te heffen; zal eerlang een maatregel van inwendig bestuur de definitieve garnizoensindeeling vaststellen; wenscht hij reeds in tijd van vrede ondergrondsche telegraafgeleidin- gen voor de correspondentie in onze liniën en stellingen aan te leggenwordt aan een deel der militie niet weder een winterverlof van 2 of 3 maanden verleend, omdat Let gebleken is, dat de geoefendheid der troepen hierdoor zou verminderen; en verklaart hij dat er, sedert de strengere bepalingen tot keering van het misbruik maken der wapenen door militairen in werking 2ijn getreden geene klachten meer zijn ontvangen. De commissie van rapporteurs voor hoofdstuk III heeft voorgesteld: te schrappen de posten, uitgetrok ken voor een monsterkamer aan het consulaat te War schau en tot aanstelling vau een commies en een klerk aan het departement van buit. zaken voor de uitgaaf der consulaire verslagen waarvoor de commissie geene vermeerdering van personeel noodig keurtonzen ver tegenwoordiger te Konstantinopel geen hoogeren rang, maar wegens de kostbare levenswijze aldaar de helft der voorgestelde verhooging van f 4030 toe te kennen. Den 29 zijn de algemeene beraadslagingen geo pend over de staatsbegrooting voor 1882. Het woord werd gevoerd door de heeren Bahlman Donner en Palijn gelijk den 30 door de heeren v. Baar, v. d. Hoop, Heydenrijck v. Wassenaer, v. Eysinga Gleichman Gratama Schaepman Keuchenius Eutgers v. Del den en v. Houten. 2 Kweekelingen van de Eijks-kweekschool te Mid delburg waren den 28 op hunne kamer bezig met zich te oefenen in het exereeerentoen het onbegrijpelijker wijze geladen geweer afging en de kogel den medemak ker een 17jarig jongeling, in het aangezicht trof, waardoor hg erstig aan de kaak werd gekwetst. Den 28 is te 's Gravenhage eene vrouw die in een vertrekwaar hare vriendin in het kraambed lag, bezig wasdoor een ongeluk met een peterolielamp in brand geraakt. Op het noodgeschrei der beide vrou wen snelden eenige buren toe die er in slaagden de vlam te blusschen doch de tijdelijke huishoudster was reeds zoozeer gewond, dat zij in het gasthuis opge nomen, kort daarna is bezweken. De kraamvrouw ver keert in bedenkelijke omstandigheden. Bg kon. besluit van 28 Nov. is aan mr. J. A. G. bn. de Vos v. Steen wijk op zijn verzoek eervol ont slag verleend als commissaris des Konings in Utrecht, en in zijne plaats benoemd mr E. II. 's Jacob. Voor de eerste serie van 500,000 obligatie der Amsterdamsche Omnibusmaatschappij is den 29 inge schreven voor 4 miljoen. Door het bestuur van het fonds van wijlen J. de Hoop te Zaandam is den 29 aldaar aanbesteed het maken van eene brug voor voetgangers over de Achterzaan. Laagste inschrijver was de heer B. v. d. Weerde, te Amsterdam voor f 18,240. Te Dordrecht is den 2 9 voor het Eijk aanbesteed het bouwen eener kazerne voor het corps pontonniers, geraamd op 155,000 waarvoor het minst werd inge schreven door den heer J. J. Kooymans, a f 138,568. Den 29 werd brand ontdekt in den brievenbak van do postkar van Leeuwarden naar Sneek. Het bleek dat de pakketten aanmerkelijk beschadigd waren. Den 29 geraakte te Purmerende een paard voor een speelwagentje, waarin drie personen gezeten waren, door het fluiten van eene stoomboot verschrikt, op hol. De voerman en de passagiers sprongen in volle vaart van het voertuigdat met paard in het Kanaal te recht kwam. Den 29 werd door het gerechtshof te Amsterdam behandeld de zaak van K. te Buck J. Berkhout en P. Tesselaar te Warmenhuizen. De eerste had zich, door middel van een breekijzer, toegang verschaft bij zijn 81 jarigen buurman de Grootde beide anderen inge laten en terwijl deze 2 de Groot en zijne 73jarige nicht in hunne bedden in bedwang hielden, f 1803 ontvreemd, welk bedrag latar is teruggevonden. De beschuldigden erkenden alles. De procureur-generaalaantoonende dat het hier betrof eene zware misdaadwaarop nog voor weinige jaren de doodstraf bedreigd was eischte hunne veroordeeling ter zake van diefstaldoor meer dan één persoon bij nacht in een bewoond huis door middel van buitenbraak inklimming binnenbraak en geweldplegingterwijl minstens een hunner voorzien was van wapenen, en alzoo tot eene tuchthuisstraf van 15 jaren. De advocaat, mr. Peelen maakte eene be denking tegen de opvatting van het O. M., als zoude het breekijzer, waarmede de inbraak geschiedde, een wapen zijn. Hij oordeelde, dat slechts een der beschul digden had ingebroken en wees op eenige verzachtende omstandigheden. De Koning en de Koningin zijn den 29 op het Loo teruggekeerd. In den nacht van,. 2930 is op eene bovenwoning aan den Goudscben Singel te Botterdam, door het om vallen van een peteroliestel, brand ontstaan, welke wel spoedig gebluscht ismaar waarbij de pakhuisknecht M. v. Kalkert en zijne 2 kinderen door verstikking zijn bezweken terwijl de vrouw in bewusteloozen toestand naar het ziekenhuis is overgebracht. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 30 overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten, het aantal openbare scholen te vermeerderen met 9 alzoo van 76 te brengen op 85 en zulks wegens de vele candidaten die na de laatste plaatsing nog overgeble ven zijn en tot verkoop en ruil van 2 stukken grond in de Plantage aan de naamlooze vennootschap „Park schouwburg", zijnde een gedeelte van den vroeger aan de Parkdirectie verhuurden grond tegen betaling door de directie van den Parkschouwburg van f 5000. De heer F. Pijper, candidaat bij het provinciaal kerkbestuur van Erieslandheeft toezegging van beroep ontvangen te Eenigenburg. W. de Jongh is wegens krankzinnighe:d uit de gevangenis te Leeuwarden naai' het krankzinnigenge- slicht te Zutfen overgebracht. De burgemeester van Eekst is bekeurd door zijn eigen policie-agentden Eijks-veldwachter Eoukes wegens jagen zonder acte, Alle gekwetsten bij het spoorwegongeluk bij Bot terdam hebben thans het ziekenhuis aldaar verlaten met uitzondering van de vrouw van den rotterdamschen policie-agent Wink. Ter beroeping van een predikant der herv. ge meente in de Bedijkte Schermer is det volgende zestal gevormd J. C. Benit te Medemblik, dr. A. Bruining te VledderH. van der Hoeven te St. Maarten en Valkoogdr. J. C. Pool te Oudorpds. L. van 't Sant te den Helder en ds. J. H. Stramrood te Lutje broek. Tot surnumerairs bij de posterijen zijn benoemd J. G. v. Bruggen, te den Helder, jr. A. E. v. Foreest, te Wormerveer. Tegen een student te Leiden is proces verbaal opgemaakt wegens het zich in kennelijken staat van dronkenschap bevinden en het verstoren der orde in den schouwburg. Tot onderwijzeres aan de gesubsidiëerde meisjes school te Zaandam is benoemd mej. A. B, G. v. Slee, te Haarlem. Tegen 2 policie-agenteu te Amsterdam is proces verbaal opgemaakt wegens dronkenschap. Ds. Schuttevaer te Ursem heeft bedankt voor het beroep naar Graft. Door de israëlietische gemeente te Middelburg is tot godsdienstleeraar benoemd de heer H. M. v. Beem, te Hoorn. 's Gbavenhage, 1 Dec. Eerste Kamer. Tegen za terdag zijn aan de orde gesteld eenige wetsontwerpen, waaronder die betreffende alwijking van de regelen van het plaatselijk belastingstelsel en die betreffende uit gifte van schatkistpromessen. Met eenparige stemmen zijn zes ontwerpen nopens de koloniale begrooting en de uitlevering van vreemdelingen in Ned. Indie aange nomen. Tweede Kamer. Bij voortgezet algemeen debat over de staatsbegrooting heeft de minister van Lijnden het politiek en finantiëel beleid der regeering verdédigd. Bij de toegezegde kieswetwijziging zou het stelsel van vaste districten en van censusverlaging door regulari- satie worden aangenomenbelastinghervorming moet naar een vast plan geschieden, waarom de minister tijd vroeg. Eene periodieke herziening der grondbe lasting scheen hem wenschelijk toe. Intusschen zouden partiëéle verbeteringen worden voorgesteld. De finan- ciëele toestand is niet zorgwekkend. De heer Blussé drong aan op wederindiening der rentebelasting. De heer Lohman sterk de politiek van den minister van binnenlandsche zaken bestrijdende .keurde de afstem ming der begrooting af. De heer Haffmans verdedigde het ministerie verschillende replieken volgden. Mor gen voortzetting. Middelbukg, 1 Dec. Voor de verkiezing van een lid der 2e Kamer zijn 1962 geldige stemmen uitgebracht; de heer Bool is gekozen met 989 stemmen terwijl de heer Hooft op zich vereenigde 968 stemmen. Weenen, 1 Dec. De uitsla; der trekking van de oostenrijksche premieleen;ng 1864 is ajs volgt Serie 1554 No. 49 300,000 fl. 2348 98 20000 2348 47 15000 710 61 10000 3789 1 5000 2270 98 5000 EEEATUM. Op do 12de regel van het ingezonden stuk van den heer Koerman in ons vorig nummer staat bezwarende formules waarvoor bezwerende formu les moet gelezen worden. J.l. maandag-namiddag werd in hechtenis genomen een behoeftig man die in den winkel van den heer B., aan de Langestraatzich handschoenen had doen voor leggen een paar daarvan vermeesterd en zich vervol gens schielijk verwijderd had. De leden van ons Nutsdepartement hadden dins dag-avond het voorrecht den heer Goteling Vinnis te hooren die zijne vertaling van „Le lion amoureux" van Ponsard voordroeg. Zoowel zijne dichterlijke over zetting als ziine voordracht verdienden allen lof. In onberispelijkvloeiend nederduitc-ch gaf hij het too- neelwerk van Ponsard terugen door gedurige veran dering van stem en toon wist hij op bewonderenswaar dige wijze den indruk te geven als werd het drama door verscheidene personen opgevoerd. De verliefde leeuw: de burger Humbert, kind des volks en door de revolutie naar boven gebrachtde markiezin de Maupasdochter van een emigrantde helden der omwenteling en de vertegenwoordigers van het oude régime zij allen werden in hunne eigenaardigheden hunne deugden en zwakheden voortreffelijk voorgesteld, ook in hunne botsing en wat de beide hoofdpersonen betreftin hunne onderlinge waardeering en liefde. Voor beoefenaars der welsprekendheid gaf de heer Go teling Vinnis eene treffende les in zijne eenvoud en soberheid die aan kracht en teederheid niets te kort, maar aan alle schoonheden van het kunstwerk volle recht deden. Ten gevolge der steeds toenemende bevolking in het Huis van verbetering en opvoeding alhier is den 1 weder een twintigtal jongens naar het hulphuis aan de Kruisberg opgezonden. Ter terechtzitting van den 1 der arrondissements rechtbank alhier, herdacht bij de opening de president, in eene toepasselijke toespraakhet verliesdat de rechtbank en de balie geleden hebben door het over lijden van den vroeg ontslapen advocaat en procureur, den heer mr. F. M.Vonk, waarin hij de verdienste van den overledene in het licht stelde, en ten slotte een woord van vertroosting wijdde aan diens zwaarbeproefden vader, den nestor der balie. GEMEENTERAAD. No. 18. Zitting van Woensdag 30 Nov. 1881. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 12 leden. Afwezig met kennisgeving de heeren Vonk en Bosman en zonder kennisgeving de heer Stoel. De Voorzitter opent de vergadering, waarna 1. de notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. •2. Deelt de Voorzitter mede, dat bij de op 22 dezer gehou den aanbesteding der in 1882 benoodigde straatsteenen de levering van a. 341000 vlakke straatklinkerwaalmoppen is aangenomen voor f 16,83 per 1000 door de naamlooze vennootschap de Olster- steenfabriek te Olstte samen voor f 5742.41; de raming was f 21,per 1000 b. 50000 blauwe ijsselklinkers voor ƒ8,39 per 1000, door Schalij en Bekker te Schoonhovente samen voor f 419,50de ra ming was f 9,50 per 1000. Voor kennisgeving aangenomen. Zijn medegedeeld de sedert de vorige vergadering ingekomen stukken. Van Gedeputeerde Staten. 3. Brief, houdende mededeeling, dat de minister van bin nenlandsche zaken het voorschot, waarop deze gemeente krach tens art. 45 der wet op het lager onderwijs voor 1881 aanspraak heeft, bepaald is op f 24656,10, berekend naar eene totale som van 82187,—, met kennisgeving, dat de betaalbaarstel ling der verhooging op een nader te bepalen tijdstip zal plaats V14.C Brief ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit ter herziening van het getal en de jaarwedden der onderwijzers aan de openbare burgerschool. Nos. 3 en 4 voor kennisgeving aangenomen, Van Burgemeester en Wethouders. 5. Voorstel tot benoeming voor 1882 der leden: A. van de vaste commissie voor de strafverordeningen t van financiën en van een Voorzitter uit die leden c. van bijstand in betrekking tot het beheer en onderhoud der plaatselijke werken en eigendommen; Guiteau de eed was afgenomen voor het herkennen en voor echt verklaren van eenige brieven werd de zit ting verdaagd. ZUID-AFBICA. Eene den 23 des avonds te Pieter- maritrburg gehouden vergaderingmet het doel om eene afkeuring uit te spreken over de benoeming van den heer Sendall tot gouverneur van Nalal, werd door bijna alle voorname burgers en kooplieden bezocht. Men liet zich zeer scherp uit zoowel over die benoe ming als over de richting, dour de regeering van het moederland in de afrieaansche zaken gevolgd. Eene motie, houdende afkeuring dier benoeming, werd met algemeene stemmen aangenomen. Op meerdere verga deringen word in gelijken geest besloten. Men schijnt generaal Wood gaarne voor goed in Natal te willen houden. ZUID-AMEBICA. Dezer dagen werd uit Nieuvv- York gemelddat Garcia Calderonna de overwin ning der Chileenen tot president der republiek Peru uitgeroepen en door de Vereenigde Staten als zoodanig zelfs erkend door de Chileenen in hechtenis genomen en op een oorlogschip naar Santiago gezonden was. Het peruaansche gezantschap te Parijs heeft naar aan leiding van dat bericht thans medegedeelddat de president van PeruNicolaas de Pierola die door de Chileenen overwonnen werd het land niet verlaten heeft en zijn gezag blijft uitoefenen. Volgens latere berichten zou de President der Ver eenigde Staten afgekeurd hebben de houding der ge zanten in Chili en Peru, door zich in te laten met de binnenlandsche toestanden. Hunne terugroeping werd waarschijnlijk geacht.

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 2