No. 444*. Drie en tachtigste Jaargang. 1881. TWEEDE BI_iAD. ZONDAG A DECEMBER. Bitiuenlanb. Efiiegtratisclu lietrtchteu. Stab0~i3ericfit«n. ALkMAARSCHE COURANT. Den 30 Nov. is te Assen aanbesteed het verbe teren van het in de provincie Drenthe gelegen deel van het Meppelerdiep, geraamd op 93,090. De mmste der 2 inschrijvers was de heer J. N. Kruizinga, te Gro ningen voor 93,050. Den 30 is het ten tweede male gelukt, het in den Nieuwen Waterweg gestrande stoomschip Mercurius lens te pompen. Den 1 Dec. is met de lossing van de lading weder begonnen. In den nacht van 30 Nov.1 Dec. is te Bussum eene groote boerenhofstede verbrand bewoond door den landbouwer G. Koelinck en den besteller J. Ba- nus waarbij genoemde Koelinck een paard en 3 gei ten zijn omgekomen. In den nacht van 30 Nov.1 Dec. is te Pernis weder een vaartuig uit de haven weggenomen, ditmaal een aak geladen met aardappelen. Buiten gekomen heeft de dief er 4 zakken uitgenomen en teen de aak laten drijven die dan ook onder Vlaardingeu is terug gevonden. In den volgenden nacht is de tuinman S. de Waardt, als vermoedelijke dader, in hechtenis genomen Te Groningen is den 1 Dec.in den ouderdom van 73 jaren overleden dr. W. Gleunsgedurende vele jaren school-opziener leeraar en arrondissements ijker auteur van vele geschriften over wis- en sterre- kunde. Ter provinciale griffie van Noordholland is den 1 Dec. aanbesteed hetdriejarig onderhoud der Rijks-haven- werken te Medemblikgeraamd op f 5200 's jaars. Minste inschrijver daarvoor was de heer J. Gijzelaar, te Medemblik voor f 4044. Da vrouw, die na den jongsten brand te Botter dam nog levend in het ziekenhuis was opgenomen is den 1 Dec. overleden. Eene tante van haar ligt nog bedenkelijk ziek en een zoontje van deze is mede bij de ramp omgekomen. De gemeenteraad van Rotterdam heeft den 1 met 22 tegen 12 stemmen goedgekeurddat de tramlijn beursSchiedamsche dijkPark wordt opgeheven, waar na op de lijn beursWitte de WithstraatWillems pleinPark eene vijhninutendienst zal worden ingevoerd. In de buitengronden van de Razende Bol is den- 1 gestrand het atoomschip S. Andrew van Kroonstad- naar Rotterdam na gedeeltelijke lossing is het al- en in de haven van het Nieuwediep gebracht. Den 1 Dec. is te Castricum de locomotief van een ledigen zandtrein van 45 wagens ontspoord en diep in den grond gewoeld. Van de wagens zij er 9 op el kander geloopen en verbrijzeld. Een remmer werd van den voorsten afgeslingerd en heeft zich hand en voet bezeerd. Naar het schijnt is met den ledigen tender voorop te hard gereden in de buiging van den weg voorbij den wissel. De passagierstreinen hadden hier door een oponthoud van 3 uren. Nog den volgenden dag moesten de reizigers te Castricum overstappen en alle goederen overgedragen worden. Het stoomschip Castor, met 240 landverhuizers van Amsterdam naar Nieuw-York bestemd is den 1, na eene reis van 21 dagen met verlies van booten en andere schade aan dek en in het ruim te Plymouth aangekomen. In den vreeselijken storm van 23 No vember waren de tweede stuurman en 2 matrozen van het dek geslagen en verdronken. De passagiers hadden 40 uren achtereen aan de pompen gestaan. Het stoom schip zal repareeren en zoodra mogelijk de reis voort zetten. De gemeenteraad van Sneek heeft bij d« wijziging van het heffingsbesluit van den hoofdelijken omslag de korting van 2% p. c. wegens elk inwonend kind bene den de 1G jaren afgeschaft. Door Gedep. Staten van Friesland is het heffings besluit in zake de nieuwe drankwet aan den gemeen teraad van Dokkum teruggezonden met de opmerking, dat de schatters, indien zij niet tot de doopsgezinde gemeente behoorenden eed behooren af te leggen volgens hunne godsdienstige gezindheid. De raad heeft echter bij acclamatie besloten bij zijn vorig besluit te blij ven en het afleggen van een eed of belofte vrij te laten. Uit een overzicht van de spaarbank te Rotterdam, opgericht door het departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, blijkt, dat op 31 scholen, waarop zijn ingeschreven 8131 kinderen 3608 kinderen van 1 Mei tot 31 Oct. 1881 hebben gestort een bedrag van 6481,49. In dat tijdvak werden op oude boekjes in geschreven 13685 posten, terwijl 621 nieuwe boekjes werden afgegeven. Het amsterdamsch itudentencorps heeft besloten op 8 Januari a. s., ter gelegenheid van het 250jarig bestaan der inrichting van hooger onderwijs, een luister rijken fakkeloptocht te houden en serenades te brengen aan het dagelijksch bestuur, de curatoren en hoogleera ren maar de eigenlijke feestviering uit te stellen tot een beter jaargetijde, en wel tot Juri, als wanneer een talrijker opkomst van reünisten te verwachten is. Het provinciaal kerkbestuur van Groningen heeft den predikant H. Uden Masman Jr., te Vierhuizen wegens onchristelijken wandel uit zijn kerkelijk ambt ontzet. Op eene klacht, ingezonden aan den minister van waterstaat door den uitgever der Nieuwe Tilburgsche Courant tegen den postdirecteur te Tilburgwegens de terugzending van circulaires waarop een tweede drukwerk was geplaktheeft de minister beschiktdat alle by voegingen, ook door aanplakking, verboden zijn, en dat de weigering van den postdirecteur, om de be doelde circulaires als drukwerk te verzendenalzoo gegrond was. B. en W. van Amsterdam hebben bij den gemeen teraad een voorstel ingediend om een gedeelte van het water bij de Gelaerscbe kade en Schreiershoektoren aan te plempen voor den bouw van een bureau van policie der 2e. sectie. Onder voorzitting van professor J. J. v. Toorenen- bergen is te Amsterdam eene nieuwe kiesvereeniging opgerichtde strekking hebbende mede te werken tot eene „breedere vertegenwoordiging der gemeente met behoud van den grondsiag die voor haar is gelegd t. w. het Evangelie, in overeenstemming met de belij denis der Herv. Kerk". De heeren jr. J. HartsenTh. Sanders, C. P. Metelerkamp en inr. W. Heineken hebban de 2e. Kamer bij adres verzochtharen invloed bij de regeering aan te wenden tot het bespoedigen eener gunstige beslissing op hunne reeds voor vele maanden gedane aanvraag om concessie voor eene rechtstreeksche spoorwegverbin ding tusschen Amsterdam en IJmuiden met daaraan verbonden visschershaven. Aan den heer Jules Garnier, den schilder van het panorama in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, is het schilderen van een nieuw panoramadoek opge dragen dat in 1883 gedurende de koloniale tentoon stelling aldaar te bezichtigen zal zijn. De prins v. Oranje heeft eene belangrijke bijdrage toegezegd voor het op Terschelling voor weduwen en weezen en stokoude zeelieden te stichten Willem- Barentsfonds. Door wijlen mevr. de wed. J. Hartman BeinCuntz, te Bloemendaal, is aan het Oranje-weeshuis te Huizen eene som van 14000 gelegateerd. Door het gemeentebestuur van Groningen is aan de Ned. Bell-Telophoonmaatschappij gunning verleend tot den aanleg van telephonische verbindingen binnen de gemeente. De rechtbank te Breda heeft den spoorwegbe ambte J. Muldersbeschuldigd de oorzaak te zijn ge weest van het onlangs bij Zwaluwe voorgevallen spoor wegongeluk waarbij een persoon het leven verloor, van rechtsvervolging ontslagen daar zij de schuld niet bewezen achtte. Mevr. de wed. C. Wertheim—v. Minden, te Amsterdam hoeft de noodi'ge gelden ruim 3500 geschonken voor de verbouwing der Prins-Alexander- stichting, inrichting voor jeugdige blinden te Bennekom. Het bouwen van een stalgebouw voor 52 paarden, voor de Amsterdamsche Omnibusmaatschappij is niet gegund aan den minsten inschrijver, maar aan den heer Grévete Buikslootvoor f 20632. Door wijlen mej. de wed. J. H. SchmidtSukkel te Amsterdam is aan de ned. herv. diaconie aldaar een legaat van f 2000 vermaakt. De heeren Beek Polak en de Jongdoor den kerkeraad der israëlietische gemeente te Helder belast met het aanwenden van pogingen tot het verkrijgen van een nieuw locaal, geschikt voor school voor godsdienst onderwijs, heeft van baron de Rothschild te Parijs 1000 francs voor dat doel ontvangen. De werkman uit de fabriek „de Prins van Oranje" te 's Gravenhage die daar een arm verloor en wiens andere arm in het gasthuis werd afgezetbevindt zich na die operatie redelijk wel. Zijne patroons hebben hem, indien hij herstelt een pensioen toegezegd. Onder Nieuwolda is eene boerenbehuizing met 15 paarden, 8 koeien, 3 varkens en den geheelen inboedel eene prooi der vlammen geworden. De bewoners ont kwamen nauwelijks het gevaar. Alles was verzekerd. In Duitschland is eene oplichterij ontdekt door eene voorgewende rotterdamsche firmawelke op de volgende wijze een tijd lang schijnt te hebben plaats gehad een fabrikant van manufacturen in Silezië ont- vant een belangrijke orde van 't rotterd. huiser wor den geene referentiën opgegeven, want men wil a eomp- tant koopen. Ongeveer te zelfder tijd krijgt de fabrikant een beleefd verzoek van een rotterd. bankier, om in lichtingen betreffende een molenaar in de buurteen zeer solied man. De fabrikant geeft de gewenschte inlichtingen, doch maakt van de ongezochte gelegenheid gebruik om nu ook eens naar den manufactuur-hande- laar te vragen. Spoedig komt het antwoord „de be doelde firma is puik". Zonder aarzeling wordt de be stelling thans afgezonden en op korten termijn over 't bedrag beschiktdoch aldra bemerkt de silezische fabrikantdat de manufacturier en bankier „diefje en diefjesmaat" waren en hij het slachtoffer van een wel doordachte zwendelarij is geworden. Te Amsterdam is voor rekening van het genoot schap „Beth Hamidrasch Etz Chaira" aanbesteed het maken van een gebouw bevattende spreekzaal, biblio theek studeerkamer vergaderzaal enz., waarvoor min ste inschrijver was de heer E. M. Rood, te 's Graven hage voor f 54,300. Het bestuur der Vier Noorder Koggen heeft de wegen van het ambacht beschikbaar gesteld tot het leggen van rails voor een stoomtram. Voor het bouwen eener nieuwe school en onder wijzerswoning te Naarden is minste inschrijver de heer J. D. Huften Jr., voor f 26,990. 's Gbavenha&e, 3 Dec. Eerste Kamer. Heden werden aangenomen de ontwerpen betreffende de be krachtiging van alle provinciale belastingen de uit gifte der schatkistpromessen, verschillende suppletoire begrootingen en vergunningen aan 12 gemeenten tot heffing van gemeente-accijnsen in afwijking der ge meentewet terwijl die tot onteigening voor het ka naal Coevorden en de spoorweg HoornEnkhuizen werden verdaagd tot Maandag half drie. Londen 3 Dec. Volgens telegrammen uit Batavia is officieël bekend gemaaktdat aldaar de cholera heeft opgehouden. Op zijn verzoek is eervol ontslag verleend als sur numerair bij de posterijen aan den heer D. Mentz. Donderdag-avond stelde het tooneelgezelschap dat dezen winter bij den heer Switzar optreedtde schouwburgbezoekers in staat eens hartelijk te lachen om het blijspel van l'Aronge „De Compagnon." Het betreft" een vader die zijn eenig kind zoo lief heeft dat hij haar echtgenoot niet voldoende acht om haar gelukkig te maken, maar haar vaak te onpas zijne zorgen blijft wijden dieomdat ze overbodig zijn lastig wor den en de jonggehuwden nopen zijne liefdeblijken te ontwijken totdat hij van eene moederdie zich wil ver wijderen om het geluk van haar kind niet in den weg te staan, leert hoe de ware ouderliefde zich betoont je gens kinderendie hun eigen weg kunnen gaan of een verzorger gevonden hebben die de plaats der ouders innemen kan. Het tooneeltje in het ontmeubelde ver trek, waarin dit bekeeringswerk door een appelenvrouw op een vermogend fabrikant voltrokken werd was het fraaiste van den ganschen avond en goed toevertrouwd aan den heer v. Ollefen en mevr. Albrecht. Van de kunstenaars, die ben ter zijde stonden, verdienen genoemd de heeren v. Beem en Bigot (de lichtgeraakte broeder van den fabrikant en de dwaze verzenmaker Winkler) en de dames Westerhoven en Kapper (de dochter en de vrijpostige dienstmaagd van den huize). In de beide eerste bedrijven scheen de hulp van den souffleur wat al te zeer noodig, terwijl het voorkomen van de vrouw van den fabrikant tegenover de dochter te jeugdig was. Overigens werd het stuk tot blijkbaar genoegen der aanwezigen gespeeld. Dat de tweede en derde rangen ditmaal zoo slecht bezet waren, is vermoedelijk hieraan te wijten, dat de aankondiging niet, als de vorige maal, beloofde „vadervloek", „voor het hof van assises", „ge wetenswroeging van den verleider" en dergelijke akelig heden meerwaarop een deel van het publiek verzot schijnt. Het zou van beter smaak getuigen werd aan een gezond blijspel de voorkeur gegeven. Vrijdag had de plechtige ter aardebestelling plaat» van het stoffelijk overschot van den heer mr. F. M. Vonk, in leven leeraar der H. B. S. en advocaat-procureur alhier. Eene zeer talrijke schare belangstellenden woonde de plechtigheid bij. Dr. Boeke sprak namens leeraren en leerlingen allen verzameldeen hartelijk woord en mr. Cohen Stuart namens de balie een woord van opbeuring en troost tot den vader en verdere familie. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUW 1). 1 Dec. Hartog Godfried Pool wedr. van Hanna Swanewever, te Alkmaar, en Marchien Zaligman, te Alkmaar. Heinrick Barend Langeman, te Amsterdamen Ernes- tina Sophia Charlotte Nolte te Alkmaar. Jacob de Ruiter, te Goes, en Pouwelijna Outekamer, te Goes, onlangs te Alkmaar. GEBOREN. IDec.Catharina Elisabeth, D. van Johannes Jacobus GodUjn en Grietje Aarts. OVERLEDEN. 1 Dec. Johannes Pieter Z. van Wilhelmus Johannes Bieman en Adrians Jacoba Jobina de Vries, 5 w. KANTONGERECHT. 2 December. J. G., 4 dagen gev. en 2 boeten elk van t 20 of 3 dagen gev. voor elke boete. T. S., 2 dagen gev. en 4 boeten elk van 20 of 2 dagen gev. voor elke boete. G. V., 2 dagen gev. en f 20 boete of 2 dagen gev. G., H. V., K. V., J. B. en A. V-, ieder f 20 boete of 2 dagen gev. L. K. en C. V., ieder f 20 boete of 3 dagen gev. A. D. f 3 boete of 1 dag gev. M. K„ t 5 boete of 1 dag gev., allen te Egmond aan Zee, ter zake van het zetten van wildstrikken in de duinen te Egmond. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Correctioneele Terechtzitting van 2 December. 1. J. B. en D. van D., beide te Haringcarspelrebellie, de eerste 6 dagen gev., en de tweede 10 boete, subs. 3 dagen gev. 2. W. B, te Haringcarspel, befeediging, f 5 boete, subs. 1 dag gev. 3. K. B. en M. H., huisvrouw van W. B., te Haringcarspel, overtreding op den spoorweg, ieder f 3boete, subs. 1 dag gev. 4. G. K„ te Anna Paulowna, spoorovertreding3 boete subs. 1 dag gev. 5. J. van I., huisvr. van H. P., te Anna Paulownamis handeling f 3 boetesubs. 1 dag gev. 6. G. V., te Wieringerwaard mishandeling, 7 dagen gev. 7. P. D., teZijpe, mishandeling, 12 boete, subs. 3 dag. gev. 8. J. van der O., te Zijperebellie, 6 dagen gev. 9. J. Z, te Zijpe, mishandeling, 15 boete, subs. 4 dagen gev. 10. A. B, te Oudcarspel, overtreding der gemeentewet, vrij gesproken. 11. C. H. en J. S., beide te Oudkarspeldiefstal, vrijgespr. 12. C. K., te Wieringendiefstalvrijgesproken. 13. C. L., te Wieringen, rebellie, vrijgesproken. VEILING VAN YASTE GOEDEREN. 1 Dec. Door den Notaris H. J. DE LANGE. Winkelhuis, Sandersbuurt, B 2230. Str. H. Lijnbach f 800, Gemijnd door H. Lijnbach q.q. op 110,

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 5