Binuctïlanb. beurtenisssn ran de jaren 1848 tot 1851 in herinnering te brengen hoe de tweede republiek mislukte en tot het Keizerrijk heeft geleid en wat er van Frankrijk zou worden' wanneer de derde poging tot vestiging eener republiek wederom mislukte. Zou de tegenwoordige houding niet weder tot eene alleenheerschappij leiden? Ver zet tegen de houding dier partij verwacht hij niet van de conservatieven en gematigden, wel van de geavanceerde partij zelve. Het is echter de vraag of zij den moed zullen hebben het hoofd te bie den aan de najagers van avonturen en hersenschimmen en het noodige gezag zullen bezitten om den echten vooruitgang te doen verkiezen boven het streven naar volmaakte omschrijvingen. Het komt er op aan, te belet ten dat eene revolutie zich zelve verteerten te weten, of de republiek van 1875 bewoonbaar zal blijven dan wel veranderen in eene kar voor vastenavondsgekken. De minister van binnenlandsche zaken heeft in een aan de prefecten gericht schrijven gewezen op het mis bruik dat in de departementen gemaakt wordt om zich rechtstreeks met verzoeken tot de leden der Kamer te wenden, in plaats van tot de ambtenaren, de vertegen woordigers der regeering. Alle rechtstreeks tot hem gerichte verzoekschriften zullen voortaan onbeantwoord terug gezonden en alleen die in overweging genomen wordenwelke hij door tusschenkomst der prefecten ontvangt. Garabetta overhandigde den 2 aan generaal Chanzy zijne brieven van terugroeping als gezant te Petersburg. Den 4 werd in het 10e arrondissement van Parijs tot lid der Kamer gekozen de heer Lefevre, beheerder van het blad le Rappelte Lyon komt de bekende burger Humbert in herstemming. Te Parijs hebben ongeveer 70 aldaar gevestigde Nederlanders zich tot een kring vereenigd met den gezant als een der eenat ingeschreven leden. Het doel dier vereeniging is bevordering eener goede verstand houding tusschen de Nederlanders te Parijs inrichting van een goed geplaatst vereenigingslokaal in het midden der stad het lezen der nederlandsche dagbladen, tijd en vlugschriften de oprichting eener bibliotheek van nederlandsche schrijvers: het uitlokken van voordrachten van landgeuooten, tijdelijk te Parijs aanwezig en van bekende fransche schrijvers of redenaars: het naar gelang van omstandigheden en der geldmiddelen ondersteunen van behoeftige te Parijs vertoevende Nederlanders. Af zonderlijke personen zullen voor ieder onderdeel benoemd worden. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De gezant in Ru- menië heeft naar aanleiding van de in de troonrede waarmede de Kamer geopend is, voorkomende zinsnede omtrent het Donau vraagstuk in last gekregenzich tot de afdoening der loopende zaken te bepalen en zich tot nader bevel van alle persoonlijk verkeer met de regeering te onthouden. Volgens bericht uit Galatz heeft de europeesche commissie besloten de beraadslaging over het reglement op de Donauvaart op te schorten tot eene in het begin van Januari te houden buitengewone zitting. RUSLAND. De regeering acht het voorstel der commissiedie een onderzoek naar de dronkenschap instelde, onuitvoerbaar. Haar wensch om een aantal herbergen te sluiten zou aan de schatkist een jaarlijksch verlies van 50 miljoen roebels veroorzaken en dit ver lies zou de schatkist thans niet kunnen lijden. SPANJE. De Kamer besloot het wetsontwerp tot afschaffing van den eed voor hare leden in overweging te nemen. De Senaat verleende zijne goedkeuring aan de voor gestelde conversie der afiosbare schuld en aan de door den minister van financiën gevraagde machtiging tot het onderhandelen met de houders der geconsolideerde schuldbrieven. De nieuw benoemde bisschop te Gibraltar, pariila viel niet in den smaak der spaansche katholieken om dat zij beweerden dat de Paus" hem op aanraden der engelsche regeering benoemd had. Toen hij naar de kathedraal wilde gaan, om zijn zetel in bezit te nemen, vond hij op het voorplein eene groote menigtedie „En dat hij ons zoo ver mogelijk van boord blijft voegde Raffles er bij. Toen staakte bet gesprek. Raffles keek met sombere blikken in zijn glas en Bill liet zijn oogen vorschend door de kamer gaan als zocht hij iemand. „Is Maggy niet thuis?" vroeg bij eindelijk. „Ik weet nietwaar bet meisje weer ronddoolt was het antwoord. „Men ziet haar soms den geheelen dag niet. Waarschijnlijk is zij bij Konksl" „Die is, geloof ik, dol op haar," meende Bill ge- ergerd „en zij op hem alsof er niet jonge kerels genoeg waren die er zich een genoegen van zouden maken haar de verveling te verdrijven." Raffles wierp den sprekende een spottenden blik toe. „Zulk tijdverdrijf zou zeker niet naar haren smaak zijn. En ook niet naar den mijne bij mijn ziel Ik zou den kerel wel eens willen ziendie met Maggy malligheden wou uithalen „Bedaar maar, John de bovenbramstengen gaan bij jou weer over boord. Het was goed gemeend ik dacht dat Maggy nu oud genoeg wasom eens naar een flinken man uit te zien." „Dien heeft zij niet noodigzij zal er te rechter tijd wel een vinden daarvoor behoef jij je niet bezorgd te maken, Bill." „Nu, en wanneer zij er reeds een gevonden had?" vroeg Bill met het onverschilligste gezicht ter wereld. „Daar ben ik niet bang voor. Maggy is niet verle gen en zou de eerste zijn, om bet mij zeggen, wan neer iemand in haar smaak gevallen was. Dat menigeen haar tot vrouw wil hebben dat weet ik maar daar bekommer ik mij niet om. Maggy is verstandig genoeg zelf te kiezen. Wanneer je er dus een weet, die denkt kans te hebben dan kan je hem den raad geven bij haar zelf aan te kloppen." Wordt vervolgd, luide van hare afkeuring te zijnen aanzien deed blijken door gefluit en geschreeuw. Niettegenstaande hij door soldaten vergezeld was moest hij terugkeereu naar zijn paleis, steeds gevolgd door de vijandelijke kreten der menigte. TURKIJE. De grieksche postkantoren in dit rijk werden gesloten op last der regeering. De Porte heeft in een schrijven aan de mogendheden van dezen maat regel rekeuschap gegeven en daarvoor als voornaamste reden gemeld, het voorbarig sluiten van het turksehe postkantoor te Larissa door de grieksche regeering onmiddellijk na de overgave dier plaats. ALGERIE. Generaal Saussier meldt uit Gafsa van 29 Nov., dat de opstandelingen tot voorbij de Chatts teruggeworpen zijn. De afdeelingafgezonden tegen de opstandelingen, die het middenpunt uitmaakten van den tegenstand in de bergachtige met houtgewas be zette streken op 60 mijlen ten oosten van Gafsa be zette het versterkte dorp Elacucho en bracht den vijand groote verliezen toe. Die afdeeling had 1 doode en 4 gewonden. VEREENIGDE STATEN. Den 1 werd het geding tegen Guiteau voortgezet. Hij werd in verhoor geno men door rechter Porter. Daarbij herhaalde hij dat (dod hem gedreven had, om den President te verwijde ren (niet te vermoorden of dooden); dat de geneesheeren den President hadden doen sterven dat men hoogst verkeerd had gedaan met op hem te schieten tenzij de daders konden bewijzen dat zij door God daartoe gedreven waren. Toen hij verklaard had in de tien geboden te gelóoven vroeg de rechter hem wat hij dacht van het gebod g ij zult niet doodslaan? Hij weigerde zich daarover uit te laten. De rechter moest alleen uitmaken, of hij al dan niet geïnspireerd was. De rechter wist hem echter tot de bekentenis te brengen dat hij voor zijne daad een pistool met ivoren kolf gekocht had omdat hij dachtdat het eenmaal plaats zou kunnen vinden in een museum. Nadat hij gezegd had, dat ondankbaarheid de schandelijkste on deugd was, werd hem gevraagd of hij dan den Presi dent niet vermoord zou hebben zoo deze hem de be geerde betrekking te Pa ijs geschonken had. Daaiop antwoordde bij dat hij na 1 Juni die betrekking niet zou hebben aangenomen al hadden de President en minister Blaine hem ook op hunne knieën gosmeekt om het te doen want hij had toen besloten tot de verwijdering van den President, tot welzijn van het americaansche volk. Herhaaldelijk werd hij bij dit ver hoor driftig en boos en liet zich zeer minachtend te genover den rechter uit. Hij bootste hem o.a. na. Den 2 werd het verhoor weder voortgezetzonder dat hij daarbij veel nieuws verklaarde. Hij viel hoofd zakelijk in herhalingen. Alleen op de vraag, of hij be rouw gevoelde, zeide hij aarzelend: natuurlijk gevoel ik berouwmenschelijs berouw. Het doet mij leed Hij kwam klaarblijkelijk tot rust, toen de ondervraging gedaan was. ZUID-AERICA. De engelsche regeering heeft de benoeming van den heer Sendall tot luitenant-gouver neur van Natal ingetrokkendaar zij voornemens is overeenkomstig de wenschen der kolonie een gouverneur te benoemen. Zonder hoofdelijke stemming nam de wetgevende raad van Natal eene motie aan waarbij verklaard werd dat de terugkomst van Ketswayo ut Zoeloeland of in de nabijheid van zijn rijk, waarain de engelsche regee ring in den laatsten tijd schijnt te denken gevaarlijk voor de orde en vrede van Zuid-Africa en verderfelijk voor het welzijn der inlanders zou ziju. Zijne terug komst zou de denkbeelden van verovering en oorlog doen herleven, omdat de Zoeloes in hem nog altijd den ver tegenwoordiger van het oude militaire stelsel zien, ter wijl de engelsch gezinden onder hen daarin een bewijs van zwakheid der engelsche regeering zouden zien. —li mini I-u' twjgningaa^zawgivifltmrgrre&xj.j*.jnawvievw*.'iiiuibwummauw STATEN-GENERAAL. Eerste Kamer. Den 3 zijn verschillende aan de orde gestelde wets ontwerpen aangenomen ook de uitzonderingen van het plaatselijk belastingstelsel, nadat de minister van binn. zaken die verdedigd had. Tegen het ontwerp betref fende Veere stemden 10 tegen dat betreffende Vlis- singen 12 tegen de overige slechts enkelen van de 29 aanwezige leden. Den 5 zijn goedgekeurd de ontwerpen tot ontei gening voor het kanaal van Coevorden naar Alte Pi- cardie, voor den spoorweg HoornEnkhuizen en voor de uitbreiding van het station van den Holl. spoorweg te 's Gravenhage tot afstand van eene strook spoor- weggrond en water te Rotterdam tot machtiging op de Rekenkamer tot verevening van verjaarde vorde ringen en tot wijziging en aanvulling van hoofdstuk ken der staatsbegrootingen voor 1880 en 81. Tweede Kamer. De heer Bergsma heeft het voorstel gedaan om de begroeting voor buit. zaken met f 8000 te verminderen, met de strekking om geene gelden toe te staan voor een zaakgelastigde in Roumanie. In zijn antwoord nopens de vestingbegrooting deelt de minister van oorlog mede dat een wetsontwerp tot herziening der vestingwet op 25 October bij den Raad van State aanhangig is gemaakt. Afsluiting van de haven van IJmuiden door torpedo's en versperringen acht de minister niet gewenscht. Door den post van 4 ton voor de stelling van Amsterdam toe te staan zal de Kamer zich in zoover binden voor de geraamde som van 11 miljoen als zij daarmede aan de plannen van den minister omtrent de inrichting dier stelling indirect hare goedkeuring hecht en hem in staat stelt daaraan een begin van uitvoering te geven. Ter ken nisneming, uitsluitend voor de leden, heeft de minister overgelegd het algemeene plan der stelling met de inundatiën en schetsen betreffende al de nieuw aan te leggen verdedigingswerken. De minister acht het overi gens een dringenden eiseh thans aan de versterking der hoofdstad te hand te slaan en niet te wachten tot de totstandkoming der militie- en schutterijwetten. Bij de nieuw ontworpen inrichting voor de stelling van het Hollandsch Diep zal het fort bij Willemsdorp kun nen vervallen. Hoofdstuk II der staatsbegrooting voor 1882 (Hooge Collegiën van Staat) is den 5 aangenomen met 56 te gen 1 stem. Het voorstel van de commissie van rap porteurs, om den 80jarigen oud-griffier der Kamer Vee- gens eeno toelaag van 1600 boven zijn pensioen te verleenen (het pensioen alzoo tot het vroegere tracte- ment op te voeren), was door de regeering overgeno men, maar vond bij den heer Gratama en anderen be strijding, omdat de pensioenwet het verhoogen van een peusioeu bij een begrootingspost verbiedt, en omdat de toekenning onbillijk zou zijn jegens vele andere verdien stelijke ambtenaren, met welke de Kamer niet zooals met haren griffier bekend is. Ter vermijding der be zwaren van vormelijken aard stelde de heer Patijn voor, dat de regeering het voorstel terugnemen en bij afzon derlijke wet indienen zou; maar de minister van finan ciën achtte dit amendement onaannemelijk waarop het door den voorsteller werd ingetrokken. Het artikel werd met 41 tegen 18 stemmen verworpen. Door de Staten van Friesland werd den 9 Novem ber aan Gedeputeerden verzochteen onderzoek in te stellen, waar de veiligheid van het gewest eischtdat steenglooiingen langs de zeeweringen der provincie worden aangelegd. De hoofdingenieur van den provin cialen waterstaat heeft, ten gevolge hiervan2 staten opgemaakt, de een bevattende de ter wering van direct gevaar noodzakelijke werken geschat op 1,360,221 de ander de wensehelijke vei beteringen geraamd op 5,215,055. Gedep. Staten, oordeelende dat men zich in deze tot het volstrekt, noodige moet bepalen heb ben aan de Prov. Staten voorgesteldeerstgenoemde werken onvermijdelijk te verklaren en aan de dijkbesturen, op hunne aanvraag, een provinciaal subsidie, hoogstens van 70 p. c. der kosten te verleenen. Te Dirkshorn is den 29 Nov. van wege de banne Haringcarspel aanbesteeda. het maken van eenen rijweg door de gemeente Haringcarspel, b. het bouwen van eene wachterswoning aan den overweg van de spoor lijn. De minste inschrijvers waren a. C. Hille en P. Klok, te Zijdewind, voor 21,645, b. IJ Oldenburg en S. Nottelman te Bergen, voor f 3148. De veenderij en de eendenkooi te Heyloo zijn den 30 Nov. in veiling geweestmaar opgebonden op 7000 Uit Winkel wordt ons-het volgende geschreven: L.l. Donderdag hadden wij het genoegen eene hoogst- belangrijke lezing van den heer Lagers uit Maastricht in onze afdeeling van „Volksonderwijs" bij te wonen. Het zou ondoenlijk zijn in dit schrijven een uitvoerig ver slag van die lezing te geven daarom wenschen wij slechts de hoofdpunten aan te stippen. Spreker schetste eerst de wording van Nederlands 3e., maar niet beste, onderwijswet. In zijn oog was deze niet veel beter dan die van '57 ten minste niet half zooveel als laatst genoemde uitblonk boven die van 1806. Ais lichtpun ten van deze wet noemde bij o. a. afschaffing van het kweekelingenstelsel betere opleiding van den onder wijzer, enz., doch daar tegenover staat, dat er zelfs geen sprake van leerplicht en te veel overgelaten is aan de bevoegdheid der gemeentebesturen. Hoe zonderling men hier te lande met het woord „bevoegd" omspringt, blijkt hieruit, dat, wanneer de wet-van Houten den gemeentebesturen de bevoegdheid geeft om veldarbeid te verbieden, deze eenvoudig zeggen: W ij zijn bevoegd, dus bet hoeft niet. Waar zij integendeel bevoegd zijn schoolgeld te heffen redeneert men wij zjjn bevoegd, ergo wij zullen Spreker betoogde dat daar, waar het schoolverzuim nog zoo schrikbarend is, waar nog z o weinig gemeenten kosteloos onderwijs geven waar nog zoo dringende behoefte bestaat aan voorberei- dings- en berhalingsonderwijs dat daar de taak van „Volksonderwijs" met de nieuwe wet niet is ge ëindigd maaar pas begonnen. Hij spoorde dus alle leden aan ieder in eigen kring en zonder ophouden te arbeiden aan de voorbereiding en het bewerken der publieke opinie ten gunste van den leerplicht, bet schoolverzuim te bestrijden (waarvoor hij o.a. ook spaar banken zeer geschikt keurde) en bovenal door daad en voorbeeld het volksonderwijs te verheffen tot volkszaak. Spreker werd door zijn talrijk gehoor met bijzondere aandacht gevolgd en aan het einde van zijne boeiende voordracht luide toegejuicht. De gemeeuteraad van den Helder heeft den 1 Dec. de subsidie van f 1600 voor het houden eener school voor uitgebreid lager onderwijs voor meisjes, toegewezen aan mej. A. L. v. Deventer thans hoofd eener school te Tilburg. In strijd met de bedenkingen van den distriets-schoolopziener tegen het in de vori ,e zitting genomen besluit tot handhaving van het beslotene: om de school voor gewoon en uitgebreid lager onderwijs over te brengen Daar de bovenlocalen der gemeente school nr. 7 en de tegenwoordige gemeenteschool nr. 4 te bestemmen voor eene school van gewoon lager onderwijs, werd met eenparige stemmen besloten bij het vroeger vastgestelde te blijven. In den naebt van 12 Dee. is tusschen IJtens en Henuaard, gemeente Hennaarderadeel, een strooper uit Franeker met een revolverschot door een onbezol digd Rijks-veldwachter zoodanig aan het hoofd verwond, dat hij eenige uren later overleed. De stroopers, in het bezit van 23 eendvogels, hadden reeds 2 malen op hun nen vervolger gevuurd vóór de veldwachter zijn doode- lijk schot loste. Aan dr. H. C. P. v. d. Lee, den 2 Dec. 25 jaren geneesheer te Purmerende, werd door eene commissie uit de burgerij eene fraaie pendule met 2 candelabres aangeboden. Den 2 is aan de Kattenburgergracht te Amsterdam een knaapje bij het rangeeren van spoorwegwaggons overreden. Met verbrijzelde beenen werd het in het naastbijzijnde policiebureau binnengedragen,

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 2