No. 151. Drie en tachtigste Jaargang. 1881. FEUILLETON. 21) Het rif van Kitty Hawk. WOENSDAG 2i DECEMBER. Prijs der gewone Advertentiën ©tficiccl (Scbeclte. Buiteulaub Tweede Afdeeling. f* KJ 1 -ft AlkMAARSUHË COURANT. Doze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Kijk f 1, De 3 nummers O 06. Van 15 regels 0,75; iedere regel meer f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers ÏÏEKMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR. Overwegende dat verscheidene aangeslagenen op het kohier der plaatselijke directe belastingdienst 1881, tot heden in gebreke zijn gebleven de verschenen termijnen van hunnen aanslag te voldoenniettegenstaande zij aan die voldoening bij waarschuwing en dwangbevel zijn herinnerd Noodigen hen, dien het aangaat, dringend uit, binnen acht dagen na beden die termijnen aan te zuiveren, ter voorkoming, dat verdere maatregelen tegen hen worden genomenom de aanzuivering van het verschuldigde bedrag te verkrijgen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 16 Dec. 1881. De Secretaris, NUHOUT VAM DER VEEN. BELGIE. Volgens den heer Malou zou de uitkomst van de door hem en eenige andere leden voorgestelde uitbreiding van het aantal kiezers zijn dat het aantal stemgerechtigden voor de Kamer met 40000voor de provinciale Staten met 80000 en voor de gemeenteraden met 131000 vermeerderen zou. LUITSC11LAND. Den 15 kwam in den Rijksdag aan de orde een van liberale zijde afkomstig voorstel, om aan de commissie voor de geloofsbrieven der on langs gekozen leden op te dragen, verslag uit te bren gen over de gebreken der kieswet, bij die verkiezingen aan het licht gekomen vooral met het oog op de geheimhouding en onafhankelijkheid der uitgebrachte stemmen. In de toelichting tot dat voorstel werd o. a. gezegd dat tegen niet minder dan 50 verkiezingen bezwaren waren ingebracht wegens onregelmatigheden, gepleegd gedeeltelijk door regeerings-, gedeeltelijk door bizondere personen. Wel was door prins Bismarck inder tijd het uitoefenen van invloed door regeerings-personen afgekeurd, doch dit nam niet weg, dat dit verbod in verschillende staten weder overtreden was. Ook had een half-cfficieël blad het voorbeeld aan andere kleinere bladen gegeven door allerlei hatelijke aanvallen te uiten tegen de liberale candidaten. O. a. waren zij beschul digd van landverraad en ontrouw aan den Keizer. Dit was geschreven gedrukt en verspreid op kosten der belastingschuldigen. Dit voorste! gaf aanleiding tot eene bizonder scherpe beraadslagingwelke in eene avondzitting zelfs werd voortgezet. Von Bennigsen erkende, dat de laatste verkiezingstrijd alle vorige in bitterheid had overtroffen. De beginselen der tegen standers waren niet bestreden maar hunne personen en denkbeelden door het slijk gesleurd. De regeerings- partij en hare organen waren in dat opzicht veel verder gegaan dan eenige andere. In Duitschland konden de fransche verkiezings knoeierijen niet toegelaten worden. Verder betreurde hij zeer het gezegde van den minister von Puttkamer in den Rijksdag dat de ambtenaren, die hem gestemd hadden den dank des kiezers verdienden. Daardoor was de persoon des keizers op ongeo irloofde w ijze in den verkiezingstrijd gemengd. De minister antwoordde, dat hij de tegen de pruisische ingebrachte beschuldigin gen in het pruisische parlement zou beantwoorden. Men moest echter niet vergeten dat zij bij den verkiezing strijd in een zeer bizonderen toestand verkeerd had zij was toeh op laaghartige wijze beschuldigd van alleen haar eigenbelang voor te staan. Zij had met opzettelijk verspreide onwaarheden te doen gehad en daar had zij tegen op moeten komen. Zij stelde zich echter verant woordelijk voor de wijzewaarop zij dit gedaan had. Hot verwijt dat zij de fransche prefecten-knoeierijen nagevolgd hadtrof haar niet. Iu de avondzitting werd het voorstel ten slotte aangenomen. Den 1G diende Windtborst, de aanvoerder van het centrum ondersteund door het centrum, de Polen en de Eizassers een voorstel in om de wet van 4 Mei 1874 betreffende verhindering van onbe oegde uitoefe ning van kerkelijke bedieningen in te trekken. Den 17 werd het geheele bureau met algemeene stemmen herkozen. Bij de herstemming te Mainz werd gekozen de can- didaat der fortschrittspartij Philips met 8616 stemmen. ENGELAND. Voor den kort geleden gestorven deken van Westminster, Stanley, zal een marineren standbeeld opgericht worden. Ieeland. In de maand November zijn volgens be kendmaking der regeering 520 agrarische misdaden gepleegd 2 personen werden dood geschoten 17 aan slagen hadden plaats op het leven van pachters die hare pacht betaald hadden of op landeigenaren 46 diefstallen waarbij de daders gewapend waren enz. Den 17 werd in twee huizen te Dublin eene groote hoeveelheid wapenen en krijgsvoorraad gevonden. De politie schijnt ook eenige stukken ontdekt te hebben wier inhoud voor vele personen in Engeland en Ierland bezwarend is Vier person m werden gevaugen geno men. In den nacht van IC op 17 werd te Croboy graafschap Meath de kazerne der politie in brand gestoken. De politie agenten die sliepen ontkwamen te nauwernood het hun dreigende gevaar. FRANKRIJK, Het Journal des Débats keurt in een hoofdartikel zeer af het voortdurend optreden van Gambetta als woordvoerder van het ministerie. Daardoor wordt bewaarheid het bij zijn optreden door een der bladen gezegde, dat alle portefeuilles in de zijne besloten waren doch op den duur zal dit niet met gunstig gevolg werken. Hij moest al leen bij belangrijke oogenblikken optreden om door zijn welsprekend woord do overwinning te behalen. De oppositie ziet dit natuurlijk zeer gaarne en zal niet nalaten, daarvan partij te trekken. De commissie der Kamer, die belast was met het onderzoek van het fransch-nederlandsche handelsverdrag, heeft ten aanzien van twee artikelen een voorbehoud gemaaktdat zij nader den minister ter overweging aanbeveelt. Zij weuscht het recht op het papier en de geweven goederen vervangen te zien door hetzelfde rechtals bepaald is in het fransch-belgische handels verdrag. Bij do behandeling der interpellatie van het radicale lid Clovis Hugues over de benoeming van maarschalk Canrobert en de generaals de Gallifet en de Mirebel tot leden van den Hoogen Raad des legers had in de Kamer nog het volgende voorval plaats. De minister van oorlog Campenon wilde na eene aanmerking van genoemd lid nogmaals het woord voeren en begaf zich daarom naar de tribune. Gambetta scheen hem dit te ontraden waarop liet lid der uiterste linkerzijde Henry Maret uitriep: Caesar heeft gesproken. Deze, noch door den voorzitter, noch op de openbare tribunes verstane woorden worden door Gambetta gehoorddie dadelijk luide riep dat dit lid tot de orde mo?st worden geroepen, waartegen van a'le kanten opgekomen werd. De voorzitter herhaalde, niets gehoord te hebben, zoo dat de gewraakte uitroep niet in het officiëele verslag zou voorkomen en verklaarde daarna dit punt voor afgehandeld. Den 15 las de voorzitter der Kamer het besluit; van den president der republiek voorwaarbij de buiten gewone zitting van het parlement gesloten werd. De Kamer ging daarna uiteen. Do leden van de uiterste linkerzijde hebben besloten bij de opening van de gewone zitting der Kamer in Januari a. s. voor te stellen de benoeming eer.er com missie van 33 leden, die onderzoeken zal de handelin gen der consuls en andere diplomatieke vertegenwoor digers van Frankrijk in de laatste 10 jaren. Dit voor stel is een gevolg van Roehefort's vrijspraak in het ge ding door den consul in TunisRoustaningesteld. Die vrijspraak en de bij de behandeling dier zaken gebleken feiten worden in de fransche bladen druk besproken. In het 18e arrondissement van Parijs is den 19 tot lid der Kamer gekozen de socialist Lafont, in plaats van Clémenceau voor een ander district gekozen, en te Lyon de radicaal Lagrangemet 4674 stemmen tegen 4061 op den bekenden burger Humbert. OOSTENR1JK-HONGARIJE. Het Fremdenblatt zegtdatzoo de roumaansche pers meentdat Oos tenrijk met vertoogen en misschien met tegenvorderin- gen voor den dag komen zalzij daarop lang wachten kan. De roumaansche regeering moet daarom hande lend optreden Oostenrijk beeft een beleedigende on handigheid op gepaste wijze beantwoord; Roumanie moet thans beslissen of het voldoening wil geven en zoo die geweigerd wordtzal Oostenrijk weten wat het te doen heeft. Men mag verwachten meent dat bladdat men in de toongevende roumaansche krin gen nog bij tijds zal inzien, wat het voor dat rijk be- teekenen zou als alle vriendschappelijke betrekkingen Maar het was er de tijd niet naar, om zich aan zulke overpeinzingen over te geven. Frank zag in dat hij zijn doel nooit bereiken zou, wanneer hij zich eenvoudig aan zijne instructiën hield en slechts de daders zocht uit te vinden, die het station beschadigd hadden. Werd hier smokkelhandel gedreven, dan had niemand belang bij de vernieling der zeewachtdan juist die lieden n wier onwettig bedrijf het waakzame oog der beambten hinderlijk was. De smokkelaars moest hij dus op het spoor komendeze aan den arm der wet overleveren wilde het kwaad worden uitgeroeid. Zoodra de smokkelhandel ophield was het station voortaan veilig. Deze overtuiging was het, die Frank leidde, toen hij opstond en den weg vervolgdewaarvan de sergeant hem gezegd had dat hij naar de herberg van John Raffles voerde. Hij wilde den waard leeren kennen die ongetwijfeld een groote rol bij den smokkelhandel speel de. Wist hij ook voorloopig nog niet, hoe hij daardoor eerder zijn doel zou bereiken, een voordeel was het toch altijdzijne gevaarlijkste tegenstanders van aan gezicht tot aangezicht te hebben gezien. Wat er ver der te doen viel moest hij aan zijn goed geluk over laten waarop hij vertrouwde en dat hem misschien op een oogenblik, waarop hij het het minst verwachtte een gelukkige kaart in de hand zou spelen. Achter het dorp daalde de weg langzaam en liep door een moerasdat men alleen over een soort dam kon overschrijden. Was men hierover, dan bevond men zich weder op een droge vlakke zandgrond, die duide lijk zijne afstamming van de zee aanweesdoor de stukgetrapte schelpenwaarmede hij vermengd was. In lijnrechte richting liep het smalle pad dat slechts de breedte van een wagenspoor had voort. Links en rechts was het door dennen begrensd. De eentonige en eenvormige omgeving was weinig geschikt, het oog van den wandelaar te boeien, zoodat Frank niets anders te doen had dan zijnen gedachten den vrijen loop te laten. Niemand ontmoette hij, dan een ouden man, die, een vloek tusschen de tanden brommende, hem voorbij ging. De hitte begon reeds drukkend te worden en Frank herademdetoen hij bij een draai van den weg de her berg voor zich zag liggen. In de nabijheid van het huis was niemand te zien, dus trad hij zonder aarze'en binnen. In het lage vertrek, welks zeer kleine vensters nog door de takken der boomen werden bedekt, heerschte een halfdonker. Frank, die uit het felle zonlicht kwam, moest er eerst aan gewennen, vóór hij alle voorwerpen duidelijk kon onderscheiden. Er scheen niemand te zijn toen hij echter reeds gereed stond de kamer te verlaten verhief zich van de bank achter den haard waar zij langen tijd stil gezeten had de gebukte ge stalte van eene oude vrouw, die op haren krukstok gesteund op den vreemdeling toestrompelde. Het was Gritty. Zij naderde Frank langzaam en zag hem daarbij met hare fonkelende oogen vorschend in het gelaat. Plotseling liet zij haren stok vallen greep heftig zijne hand en klemde die sidderend tus schen hare beenige vingers. „Dan," riep zij „mijn jongen, mijn beste jongen 1" en de stompzinnige uitdrukking verdween bijna geheel uit hare trekken. Frank week verschrikt eenige schreden achteruit terwijl hij te vergeefs beproefde zich van de oude te ontdoen die zich krampachtig aan hem vastklemde. „Danzijt gij het dan werkelijkmijn jongen stamelde zij tusschen huilen en lachen. „Dus heeft hij niet gelogendie brave Bob: Achen hoe flink zijt gij geworden en wat hebt gij een fraaien rok aan. Ja ja gij waart ook lang weg zeer lang. De goede wollen kousen zijn zeker reeds stuk niet waar f Maar dat is nietsmijn zoon dat is niets. Daar moet gij niet bedroefd over zijn, ik heb nieuwe gebreid, warme, nieuwe 1" Zij strompelde met verbazende vlugheid naar hare plaatsen kwam dadelijk terug met een lange, blauw wollen kous waaraan zij reeds sedert jaren gewerkt had zonder dat hij ooit klaar gekomen was. „Daar zie hé, dat verblijdt je f Ja, je moeder heeft wel aan je gedacht, al heb je haar ook nooit geschreven." Nu eerst was Frank in zooverre van zijne verrassing over die zonderlinge begroeting bekomen dat hij in staat was te antwoorden. In ieder geval was de oude in haar verstand gekrenkt en had daarom op zijn medelijden recht. „Je vergist je goede vrouw," zeide hij „ik ben „Eieijongen 1" viel Gritty hem in de rede, „wat zeg je daar? Ik vergis mij? Zie toch eens ik heb je bij den eersten blik herkend. Wil je je oude moe der voor den gek houden Neen mijn zoon de oude Gritty laat zich niets wijs maken. Kom hier aan het venster, dan kan ik u wat nauwkeuriger aanzien zoo." Frank vond het niet de moeite waard met de oude vrouw te twisten en kon het echter ook niet over zich verkrijgen haar ruw en kort te antwoorden. „Is de herbergier niet thuis?" vroeg hij in de hoop, haat* op andere gedachten te brengen. „John? Die is naar Osceola, jongen, hij moet weer den handelaar Twysten spreken over de „Eidechse." Je kunt je ongeduld bijna niet bedwingen om hem te zien niet waar Frank die reeds van plan geweest wasom zich speedig op de een of andera wijze van de oude vrouw te ontslaanveranderde echter plotseling van plan. Toen Gritty vertelde dat ttaffles naar Osceola gevaren was om met Twysten over de „Eidechse" te spreken, schoot hem plotseling de gedachte door het hoofd dat dit slechts de naam van een schip zijn kon en dat wanneer hij den gedachtengang van de oude voortzette, tssh

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 1