fiinneul&nb VEREENIGDE STATEN. President Arthur heeft den heer Trescott, in het begin dezer maand met eene buitengewone zending naar Chili vertrokkentot ge zant voor ChiliPeru en Bolivia benoemd. De Senaat keurde de benoeming van den heer Brew ster tot minister van justitie goed. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Den 20, bij de behandeling van hoofdstuk VIII der Staatsbegrooting is met 46 tegen 25 stemmen verwor pen een amendement van den heer Bastert, op art. 8, strekkende om 600 residentie-toelagen aan 2 generaals te schrappen. De heer v. Blom nam over het amende ment van den afwezigen lieer de Vos v. Steenwijk op art. 80 (maréchaussee 38,300), tot vermindering met 15,000, voor de uitbreiding van dit wapen langs de oostelijken grenzen. Den 21 heelt de minister, gevolg gevende aan eene wenk van den heer v. Nispen die het niet wenschelijk achtte deze zaak bij de begrooting te beslissen genoemd amendementdoch tot een bedrag van 14,100, over genomen. De heer v. Blom trok zijn amendement tot vermindering van art. 81, uitgetrokken op f 333,258 met f 54,273 inaangezien de post door den minister met f 34,734 verminderd werd. Art. 85 (aanschaöing van 2 kanonnen van 305 strepen voor f 465,000) is aangeno men met 45 tegen 30 stemmen. Bij art. 87 is met 47 tegen 30 stemmen verworpen eene motie van den heer Patijn, waarbij verklaard werd dat het kazerneringsplan be hoort te worden vastgesteld bij de wet. Op art. 92 (verbetering van Rijks-gebouwen enz. in de zevende verdedigingsstelling) is met 44 tegen 33 stemmen aan genomen een amendement der heeren v. d. Sehrieck SeretWichers en Kool, om de afdeeling b ter uit voering van het algemeen plan van kazernering uit getrokken voor 384,000, te verminderen met ƒ9 000, zijnde de post voor het bouwen van eene cava lerie- kazerne op Rijksgrond te Haarlem met f 15000 en die voor het bouwen van stallen aldaar met 80,000, en zulks omdat te 's Gravenhage ruimte voor eavallerie overblijft. Vervolgens werd behandeld het wetsontwerp tot vaststelling van uitgaven ten behoeve der voltooiing van het vestingstelsel, dienst 1882. Op art. 4 (stelling van Amsterdam) stelde de heer A. v. Dedem een amen dement voor, strekkende om het uitgetrokken cijfer van 5% ton te verminderen met 4 ton. Hij noemde deze uitgaaf voor de uitbreiding der stelling den eersten stap op eenen weg, die 11 miljoen zal kosten, waartoe niet mag worden overgegaan, zoolang voor de levende strijdkrachten niet zoodanig gezorgd zal zijn, dat bij oorlog ons leger sterk genoeg is om de liniën te verdedigen. De bij de Kamer ingediende begrooting van liet fonds, voortspruitende uit de koopprijzen van domeinen, raamt de uitgaven voor 1882 oy f 737,160. De vergadering van „Hollands Noorderkwartier', den 7 in het Parklocaal te Hoorn gehouden werd hij gewoond door 82 leden en vele gasten. Op de prijs vraag: een doelmatig aanteekenboekje voor landbouwers en veehouderswaren 22 antwoorden ingekomen; door de vergadering werd op voordracht van het bestuur eene commissie van beoordeeling benoemd. De statuten en het huishoudelijk reglement werden met geringe wijzigingen op nieuw voor 5 jaren vastgesteld. Als plaats voor de volgende bijeenkomst werd Alkmaar aan gewezen. De voorzitter, de heer Waller, bracht ver slag uit over de proefneming op het gebied der zuivel bereiding dit verslag zal gedrukt worden. Het voorstel van de aldeeling Waard en Groet der Holl. Maatsch. van Landbouw om een wedstrijd uit te schrijven tus- schen de beste melkkoeien wat hoeveelheid en gehalte der melk betreftwerdop het prae-advies van het bestuur, bij acclamatie verworpen. Ook ten aanzien van het voorstel van den heer E. Groot Jz te Mid woud, om een wedstrijd in het koeienmelken uit te schrijven, werd.door het bestuur ongunstig geadviseerd; op voor stel van den heer Groet werd echter met eene kleine Hij wendde zich van het venster afdaar hij Maggy weder hoorde binnentredendie hare teleurstelling den vreemdeling nog hier te vinden niet zocht te verbergen. „Zijt gij nog hier?" vroeg zij. „Ik dacht dat ik u reeds gezegd had dat gij heden niet naar Osceola kunt. „Ik heb nog vergeten te betalen antwoordde Erank, geen acht slaande op den verwijtenden toon van het meisje terwijl hij op de rumflesch wees en een geld stuk op de tafel wierp. Maggy keek onderzoekend naar het glas en schoof toen het geld terug. „Gij hebt niets gedronken en geschenken nemen wij van u niet aan. Ik ben reeds tevreden wanneer gij het gepraat van grootmoeder vergeeft. De oude vrouw heeft lang galeden haren oudsten zoon verloren en kan nog altijd de hoop niet opgeven hem te zien terugkeeren. Dat is hare eenige levensvreugdeen wij laten haar daarom deze gedachte. Van u kunnen wij echter zooveel toegevendheid niet verwachten ik kan mij best begrijpen hoe schrikkelijk het voor een officier zijn moetvoor een der onzen gehouden te worden." „Stellig nietmijn lief kind zeide Erank terwijl hij het geld weer bij zich stak. „Gij vergist u wat mij betreft, had gij de oude vrouw gerust de vreugde kunnen gunnen, in mij haren zoon te zien. Ik vond mij daardoor nog vernederd, noch verlaagd. Uwe grootmoeder meende het goed en alleen de moedwil verdient het dat men haar binnen de perken terugdrijft." Daarbij zag hij haar met zijne grijze oogen zoo doordringend aanen toch met zooveel lachend overwichtdat Maggy onwillekeurig de hare verward nedersloeg ter wijl een donker rood hare wangen bedekte. ^e- schaming ondervond zijdat zij deze terechtwijzing maar al te zeer verdiend had. Wordt vervolgd. meerderheid besloten, eene commissie van 5 leden te be noemen ter overweging der uitvoerbaarheid van het voorstel. De beide voorstellen van de heeren Groneman te Wieringerwaard en W. Sluis te Beeuisteronder zoek naar de oorzaken van het niet gaar koken van erwten en naar de bestanddeelen van het zoutzooals het door verschillende fabrieken wordt bereid werden by acclamatie aangenomenen ten aanzien van het eerste werd eene commissie van voorbereiding benoemd, bestaande uit den voorsteller en 4 leden. Bij de rond vraag werd nog, op voorstel van den heer J. Zijp Kz. te Abbekerk bij acclamatie besloten dat het bestuur de belangen van de nederlandsche zuivelbereiding in zake de zoulbelasting bij de commissie van advies, door den minister van financiën benoemd zou bepleiten. Evenzeer als de visschers voor hun bedrijfbehooren ook de landbouwers voor het hunne vrijdom van accijns te genieten. De Onderlinge Brandwaarborgmaatschappij te Woudsend heeft aan de gemeente Haskerland f 400 aangeboden, ter tegemoetkoming in de kosten van den brand van 1415 October j.l. Bij kon. besluit van 14 December is vernietigd het besluit van Gedep. Staten van Noordholland, waar bij de toelating bevolen werd van dr. C. T. Timmers als raadslid te 8 hagen, en gehandhaafd het besluit van den gemeenteraad aldaar om hem niet toe te laten, op grond dat hijplaatselijk geneesheer zijnde, als ambte naar aan het gemeentebestuur ondergeschikt is. Toen de wed. t. H. te Genemuiden den 16 hare dienstmeid wilde roepen vond zij deze dood op den vloer liggen. Eenige oogenblikken te voren was de meid naar den zolder gegaan om aardappelen te halen. By het afdalen van den ladder schijnt zij misgestapt te zijn en den nek gebroken te hebben. De eerst onlangs te Amsterdam aangestelde con sul-generaal van Italiëgraaf Barrilisis den 17 op 46jarigen ouderdom overleden. Den 17 is in het Odéon te Amsterdam het 75- jarig bestaan gevierd der Maatschappij V. W. De heer Haspels gaf een historisch overzichtwaaruit o. a. bleek, dat de stichters waren de tooneelkunstenaars Casper Vredenberg en Jan van Wel. Departementen werden opgericht te Middelburg in 1818 te Alkmaar in 1821, te 's Gravenhage in 1822, welk laatste slechts 4 jaren bestond. Afgevaardigden der beide afdeelingen woon den de fees viering bij. Van zaterdag-tot zondag morgen 8 uren is te Ere- deriksoord een regenval van 31 strepen waargenomen. Den 18 wilde de molenaar van den molen aan de Kleine Sluis te Anna Paulowna den gang wat ver minder en door de zeilen af te nemen maar de wind werd hem de baas zoodat in weinige oogenblikken de as uit de kap sloeg en met de roeden op den grond en in het water terecht kwam. Den 18, tegen middernacht, ontstond brand bij den landbouwer v. Empel, op de Veltboven te Tilburg. Iu weinig tijds waren stal en woonhuis alsmede het woonhuis en de winkel van den heer v. Kempen, door de vlammen vernield. Van de inboedels werd slechts weinig gered Bij eerstgenoemde kwamen 1 paard3 varkens en 9 biggen in de vlammen om. Het aan dr. Baerken beboorende woonhuis van den heer v. Kempen was niet het overige slechts gedeeltelijk verzekerd. Bij een gevecht met getrokken sabelsden 18 's avondsop den Steenweg te Utrecht, tusschen eeni- mineurs en artilleristen, heeft de politie agent Hertzberg, die zich tusschen hen wierp om den belhamel in hech tenis te nemen van achteren van een mineur een sabel houw over het hoofd gekregen lie hem den helm en den hersenpan doorklielde zoodat hij bewusteloos neder- zeeg en thans onder geneeskundige behandeling is. Achter den Hoorn op Texel is gestrand en on der water geraakt een met haver geladen schoener. De veehouder D. Lap deed met zijne paarden en wa gen eene mislukte poging om door de zee het vaartuig te bereiken, ten einde de opvarenden te redden die echter met vletten van Nieuwediep behouden zijn. Op Terschelling is den 19 gestrand de zweedsehe brik Tangen, van Arendal met hout naar Ostende. Het volk is met de reddingboot gered. Het nederlandsch stoomschip Amuletvan Leith naar Rotterdam is den 19 op den lagerdam aan den Hoek van Holland gevaren en zat zeer gevaarlijk. Het had de schroef gebroken, 4 voet water in en werd door hef volk verlateD. Nadat een deel ijzer en stukgoederen gelost en over boord geworpen waren, hebben 5 sleep- booten vruchteloos beproefd het schip af te brengen. De achtersteven zijn thans gebroken en het schip maakt water. Te Lemmer zijn den 19 39 schapen door het hooge zeewater overvallen en verdronken. Den 19 's avonds omstreeks half 11 sloegen de vlammen uit de bakkerij van den bakker Bruin te Dirkshorn. Met het perceel gingen de inboedel en 2 koeien verloren. Het buis er naastvan zekeren Doe- kes, is mede eene prooi der vlammen geworden, doch daaruit werd schier alles gered. Men zegtdat e bakker beschonken was en dadelijk in verzekerde bewa ring is genomen. Bij kon. besluit van 19 Dec. is aan den heer J. P. de Zwaan op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als burgemeester van Beverwijk. Den 20 is door den gemeenteraad van den Hel der op aandrang van Gedeputeerde Staten dezer pro vincie, het vergunningsrecht voor den verkoop van ster ken drank bepaald op 20 van iedere f 100 huurwaarde. Uit de verordening op de invordering dier belasting werd, mede op verlangen der Gedeputeerde Staten, de bepaling verwijderd dat de vergunning eerst dan zou worden uitgereiktals het recht ter kantore van den gemeente ontvanger was voldaan. Het gerechtshof te Amsterdam heeft den ^0 J. H. de Meyerassistent aan het postkantoor te Helder wegens voortgezette vervalsching in een register en het gebruik maken daarvan, onder aanneming van ver zachtende omstandigheden veroordeeld tot 9 maan den celstraf en 2 boetenelk van 50. Hij had 3000 aan postwissels minder ingeschreven dan ont vangen t en gaf, toen het ontdekt was, een bon van 1000welke hij beloofde den volgenden dag te verzilveren. Hij ging echter naar Antwerpen om geld bij zijne schoonmoeder te halen en werd op zijne terugreis te Alkmaar gearresteerd. De direeteur van het kantoor, die zich gebrek aan behoorlijke con trole te verwijten heeft, lijdt hierdoor een verhes van 4500. Den 20 is te Amsterdam de tramlijn DamPC. Hooftstraat geopend. De sleepboot Simson van IJrauidon is den 20 door de hooge zee genoodzaakt geweest, bet wrak van de duit- sche bark Allegro op de hoogte van Petten los te laten en naar IJmuiden terug te keereu. De sleepbooten Her cules en Stad Amsterdam zijn den 21 uit het Nieuwe diep vertrokken, om de Allegro op te sporen. - Bij de discussiën over de begrooting heeft de ge meenteraad van Maastricht den 20 met i4 tegen 6 stemmen, het voorstel om de hoogero burgerschool de regeering aan te bieden verworpen. De minister van binu. zaken had op het deswege door B. en W. gedaan verzoek geantwoord, dat onder de voor de overneming aangevoerde gronden geen enkele isdie een punt van ernstige overweging zou kunnen uitmaken. Aan de Lemmer is den 20 aangedreven een ge deelte van een wrak, vermoedelijk van een in de Noord zee verongelukte brik. Bij den gemeenteraad van 's Gravenhage is den 20 ingekomen een adres van den heer J. J Dermout en 680 andere ingezetenen van Scneveningen inhou dende het verzoek om afschaffing der kermis aldaar. Den 21 is te Vlissingen door visschers met as sistentie van een sleepbootbinnengebracht de door het volk verlaten engelsche brik Alfred geladen met kolen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 21 tot rector van het gymnasium benoemd dr. A. H. G. P. v. d. Es, thans rector aan het gymnasium te Utrecht; tot directeur der publieke werken den heer JA. Schuur man iuit.-kolonel eerstaanwezend ingenieur bij de genie te Amsterdam. Ingekomen is eene aanvraag van de heeren J. H. Muller en L J. Hojel te 's Graven hagedirecteuren der lJsel-stoomtram« eginaatscbappij, om" concessie voor eene stoomtramlijn tusschen Haar lemmermeer en Amsterdamaansluitende aan de lijn Leidsche pleinAmstelveensche weg van de Amst Omnibus maatschappij. Langs de kust te Calandsoog en Helder zijn on geveer 5000 vaten peterolie aangespoeld uit het stuk geslagen barkschip M. J. K. Te voren waren reeds 700 vaten gelost. Het wrak van het bij den Helder gestrande en gelsche schip Hospodar heeft in publieke veiling opge bracht 1905, het wrakhout van de M. J. K. 422. Bij de herv. gemeente te Hoorn is tot predikant beroepen ds. A. K. E. Horstte Barcbem. Op de hofstede van de wed. de Miliano, onder Groede, zijn 5 paarden, 4 runderen en 2 vette varkens gestorven, terwijl men een stier heeft moeten afmaken en 2 paarden en 3 runderen nog in bedenkelijken toe stand verkeerenï Men vermoedtdat hier aan vergif tiging moet gedacht worden. De heer G. L. Wijnen, ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Zaandam is in dergelijke betrekking verplaatst naar Hoorn. De eerstvolgende aigemeene uitvoering van het Ned. Gymnastiekverboud, waartoe thans 51 vereenigin- gen met 1663 werkende leden behooren zal te Roer- monde plaats hebben. De burgemeester van \msterdam heeft den direc- tiën der schouwburgen gelast, de volgende voorzorgs maatregelen toe te passen van een half uur vóór den aanvang tot een half uur na den afloop der voorstel ling moeten de gangen en trappen door olielantaarns behoorlijk verlicht wordenalle uitgangen moeten zoo gemaakt worden, dat de deuren bij den minsten drang van het publiek naar buiten open kunnen slaan; staau- noch zitplaatsen mogen geduld worden in de toegangen tot de verschillende rangen; bij het locaal moeten voor handen zijn eenige ladders waarmede de aan de straat uitkomende ramen kunnen bereikt worden. In eene vergadering der theologische faculteit te Leiden is naar aanleiding van de bij de Synode der Ned.Herv. Kerk ingediende voordracht voor een kerkelijk hoogleeraar ter vervanging van dr. Acquoy, eenemotie aangenomen, waarbij verwondering en leedwezen betuigd worden, dat bij die voordracht geene rekening gehouden is met de moderne richting. De commissie van beheer der nalatenschap van Koning Willem II zal met 1 Januari a. s. worden ontbonden. en W. van Gouda hebben een adres aan de 2e Kamer gericht tegen de verlegging van het garni zoen uit die stad. Bij de aanbesteding te Arnhem van het verbete ren der Willemskazerne aldaar onder het beheer der genie, was minste inschrijver de heer J. H. Stevens, voor f 19,458. Te Groningen is eeue vereeniging gevormd ten einde operagezelschappen de gelegenheid aan te bieden, aldaar met geldelijk voordeel voorstellingen te geven. Te Midddelburg is voor het examen als apothe kers-bediende geslaagd W. Nieuwstad, geboren en wonen de te Beets. Op het vóór eenigen tijd door directeuren van verschillende tramwegmaatschappijen gedaan verzoek om vrijdom van accijns voor het zout, hetwelk by vriezend weder op de rails gestrooid wordt, is door den minister van financiën afwijzend beschiktonder mededeeling dat eene herziening van de wetten op het zout in in werking is, waarbij op hunnen wensch zal worden gelet. Te Klaaswaal is een 7jarig meisje met haar armpje in eene dorsehmaehine geraakt en aan de gevolgen overleden. Te Gouda zijn 4 personen aan de pokken overle den die geen van allen gevaccineerd waren. Te Grafhorst hebben de 4 daar gevestigde tap pers verklaard dat zij van zaterdagavond 6 tot maan- dagmorgen 6 uren geen drank zullen schenken.

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 2