No. 153\ Drie en tachtigste Jaargang. 1881 TWEEDE Ï3H.A.D, ZONDAG 25 DECEMBER. ttimienlaub SEelcgratieclis Jng«e«0»*bett Stukken. Stabe-ficricfiten. Uk II Van liet teIJrauiden van Stettin met zware dek- ecbade binnengekomen nederlandsche stoomschip Vesta zijn in den storm van den 18 de kapitein de le stuur man en 1 matroos over boord geslagen en verdronken. Den 18 is het orgel in de kerk der herv. gemeente aan de Waal op Texel in gebruik genomen. De gemeenteraad van Anna Paulowna beeft den 20naar aanleiding van een adres der afdeeling van Volksonderwijsde schoolgelden bedragende in do laagste klasse 65, in de middelste f 1,30, in de hoogste f 2 en voor een lèerling boven de 12 jaren 3 per "kwartaaldus gewijzigd, dat in elke klasse en on verschillig van welken leeftijd zal gevorderd worden van 1 kind f 1,50, voor 2 kinderen uit hetzelfde gezin f 2 50, en voor ieder volgend kind uit een gezin meer 50'c. per kwartaal. Het vaste, bezoldigde personeel der brandweer, waarvan in ons vorig nummer gesproken werd zal bestaan uit 8 a 10 personen. l)e gemeenteraad van Hoorn heeft den 20 beslo ten, aan rnr. J. G. A. Faber, bij zijne aftreding als schoolopziener, een zilveren beker met toepasselijk op schrift aan te bieden ter erkenning zijner diensten in die betrekking meer dan 25 jaren bewezen, waartoe men meende dat te meer aanleiding bestondomdat de regeering aan het verzocht ontslag geene dankbe tuiging verbonden beeft. De veroordeelde de Jongb in het tuchthuis te Leeuwarden, is sedert den 20, toen hij papier vroeg en een brief se' reef aan den commandant en aan zijne moeder, van zijne krankzinnigheid herstel:!. Den 21 stonden voor de rechtbank te Breda niet minder dan 30 personen terecht wegens het smokkelen van zout over de zuidelijke grens. De gemeenteraad van Sehagon heeft den 21 be sloten, den heer A. J. Krieger te Alkmaar, op de door hem bij zijn verzoek gestelde voorwaarden, concessie te verleenen voor eenen stoomtramweg SchagenHoorn en om de afdeeling der Holl. Maatschappij van Land bouw te steunen mits de geldelijke offers voor da ge meente niet te groot worden, ter vestiging te Schagen eener vakschool voor zuivelbereidingvan wege die Maatschappij. Den 21 's avonds is de spoortrein van Leeuwar den naar Zwolle even vóór de brug te Akkrum ont spoord waardoor de locomotief en de goederenwagen zijn beschadigd en de machinist licht gewond werd. De gemeenteraad van Kampen heeft den 21 de bezoldiging van den secretaris met f 400 en die van den ontvanger met 200 verhoogd, zoodat beider trae tementen nu 2400 bedragen. De sleepbooten Hercules en Assistent hebben den 21 te Nieuwediep binnengebracht het door bet volk ver laten duitsche barkschip Allegro zijnde masteloos en vol water. Door de sleepboot Stad Amsterdam werd binnengebracht het op zee aangetroffen, met kolen ge laden verlaten brikschip Mermaid. Den 21 is te 's Gravenhage plotseling overleden jr. J. E. H. Hooft v. Iddekinge, oud-directeur van het munt- en penningkabinet te Leiden, oud-lid en secretaris van de commissie van Rijks-adviseurs voor historische monumenten enz. Den 21 is een van Dordrecht gekomen sneltrein nabij de station Oudenbosch ontspoord. Alleen de loco motief en de tender werden ter zijde van den weg ge worpen. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. Door het engelsche stoomschip Agnes Louise van Hamburg, is den 21 te IJmaiden binnengebracht het door het volk verlaten noorsehe barkschip Mercur, met hout geladen en vol water. De equipage is te Yarmouth aan wal gekomen. Het bedrag der giften, ingekomen bij den oosten- rijkschen consul-generaal te Amsterdam voor de nood lijdenden door den brand van liet lling-théater te Weenen beliep den 21 reeds f 3200. Bovendien is den 21 te Amsterdam door eene vereeniging van toon,eel- en toonkunstenaars en acrobaten, waaraan de beroemde acteur Barnay zijne medewerking verleende in de schouwburgzaal in de Plantage (Fransche laan) eene voorstelling voor de hulpbehoevenden gegeven welke zuiver f 1190,42 heeft opgebracht. Het gerechtshof te Amsterdam heeft den 22 P. P. H. A. Thieman schuldig verklaard aan 2 bedrie- gelijke oplichtingen, aan valschbeid in een onderhandsch geschrift en het des bewust gebruik maken daarvan, en hem, met aanneming van verzachtende omstandigheden on grond van het geringe toegebrachte nadeel, veroor deeld tot 2 jaren celstraf, 2 boeten van 50 en 2 van f 25. In 1877 was hij tot 4 jaren gevangenisstraf ver oordeeld geworden. Uen 22 's avonds is te Haarlem uitgebrand de benedenverdieping van een perceel aan de Groote Hout straat bij het Verwulftwaarin sedert eenige dagen doch alleen van 10 tot 4 uren eene uitpakkerij van lakens en bukskins werd gehouden. Den 22 is te Hellevoetsluis binnengekomen de aldaar te huis behoorende vischsloep Willem Schoon aan boord hebbende den kapitein en 5 man der equi page van het engelsche barkschip Lousy den 18 met moeite en levensgevaar gered uit eene bootwaarin de schipbreukelingen 4 uren hadden rondgedreven en die uoor een nêergevallen steng zoo beschadigd was dat zij dcor een zeil moest worden bijeengehouden en dadelijk na de redding door eene stortzee verbrijzeld werd. Bij den gemeenteraad van Leiden zijn den 22 aanvragen voor tramwegen ingekomen van den heer G. A. Freerichs te Hillegersberg voor eeno lijn Stomp' wijkZoeterwoude—Leiden en van de firma Wisse' Picaluga Co. te 's Gravenhage voor eene lijn Leiden' den Haag. De rechtbank te Zwolle heeft den 22 J. W. Ram pen, wisselwachter aldaar, wegens het zonder opzet te weeg brengen van gevaar voor een spoorwegtrein op 1 Septemberonder aanneming van verzachtende om standigheden veroordeeld tot 8 dagen celstraf. Door het provinciaal bestuur van Noordholland werd den 22 aanbesteed het driejarig onderhoud van de groote en andere Rijks wegen in de provincie, in 5 perceelen minste inschrijvers 1. L. den Hoed, te Hot van Delft, voor f 20247, 2. J. Mijnlief Az., te Vianen, voor 11,487, 3. dezelfde voor f 6687, 4. F. Yester, te Alkmaar, voor f 7777 en 5. H. Nottelmante Sehoorl voor f 14088 per jaar het aanleggen van werken tot de verdediging van het strand benoorden Petten, minste inschrijver H. Nottelman, voor 53,888; het uitvoeren van eenige werken in het gebouw voor het provinciaal bestuur te Haarlem, minste inschrijver D. A. Braakenburg aldaar, voor 2798; het verrich ten van herstellingswerken in de ridderzaal van het slot te Muiden, minste inschrijver G. D. Klein, aldaar, voor f 19 n. In den nacht van 2223 December is de Twent- sche katoenspinnerij te Enschede verbrand. In den nacht van 22—23 is te Zwolle gearresteerd de sedert 1 Dec. aldaar geplaatste commies 2e klasse der posterijen E. A. W. Camp die door den officier van justitie don commissaris van policie den inspec teur der posterijen en den directeur van het postkan toor op heeter daad betrapt werd bij de ontvreemding van een aangeteekenden brief met geldswaarde. Hij moet reeds bekend hebbenonlangs ook een on- aangeteekenden brief met bankpapier te hebben ont vreemd en tevens de dief te zijn van verscheidene te 's Gravenhage vermiste brieven met geldswaarde. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft den 23 tot 2 jaren celstraf en 52 boeten van f 58 veroordeeld D., aldaar, ter zake van valschheid in geschriften 26 maai gepleegd door namaking der handteekening van zijD meisje en van rechtsvervolging ontslagen den ma gazijnmeester bij de Haagsehe Tram way maatschappij wegens het schrijven van een dreigbrief aan den subst.- officier van justitie. Het hof' was van oordeel, dat bedoeld schrijven niet als eene bedreiging kon worden aangemerkt. Te 's Gravenhage werd den 23 aanbesteed door B. en W. het bouwen eener school voor lager onder wijs gymnastiekgebouw en concierge-woning aan de Sirtemastraatminste inschrijver de heer J. v. d. "Weijer te Leidschendam voor f 53,950 aan het departement van marine het maken van een gebouw tot bewaring en verificatie van 's Rijks zee-instrumenten te Leiden, minste inschrijver de heer P. C. de Vrind aldaar, voor 24,8 >7. De berging der lading van het te Castricum ge strande schip Kinderdijk is door egmonders aangenomen 70or 25 p. c. Het schip is dicht gebleven en men hoopt het na lossing te kunnen afbrengen. Van de Egmond gestrande deensche schoener Möen is de lading geheel verloren, doch de inventaris geborgen. Tot pr-dikant der herv. gemeente te Oss is be roepen ds. H. Damsté Pz., te Heemskerk. De heer F. Pijper te Leiden heeft de toezegging van beroep naar Eeuigenburg aangenomen. Het diploma als apothekersbediende is voor de commissie te Middelburg verwor. en d or mej. L. G. G. Wineke, geboren te de Rijp en wonende te Amsterdam. Aan Trui Uitermark die als marketentster den tiendaagschen veldtocht heeft medegemaakt en daardoor versierd is met liet Metalen Kruis, is den 21 te Utrecht eene medalje uitgereikt (geslagen in de fabriek des heeren van Kempen), met de woorden „Trouw aan Koning en Vaderland" en aan de keerzijde „aan Trui Uitermark." De inschrijvingen voor de leening van 6 ton, voor het bouwen van eenen nieuwen schouwburg te Rotter dam zijn niet toereikende. De inschrijvingstermijn is nu verlengd tot 29 December. In de Ridderstraat te Amsterdam heeft eene stief moeder het vijfjarig dochtertje van haren man zoo ge kastijd, dat de kleine aan de gevolgen is overleden. De vrouw is in hechtenis genomen. Aan de Leidsche vaart te Haarlem is eene arbei derswoning, die denzelfden dag betrokken zou worden, ingestort. Door een aannemer te Bergen op Zoom werd de niet alledaagscbe weddenschap aangegaanom een tweetal gesloten heerenhuizen van twee verdiepingen binnen veertien dagen tijds geheel voltooid op te leve ren. De weddenschap werd gewonnen maar nauwelijks stonden de huizen, of een geheele zijmuur met een groot gedeelte van het dak stortte met oor- verdoovend geraas ineen. Bij kon. besluit van 8 October is bewilliging ver leend op het ontwerp der acte van oprichting van de naamlooze vennootschap „Moluksche Handelsvennoot schap", te vestigen te Amsterdam ouder directie van den lieer Yeb Feenstra, ten doel hebbende het drijven van handel op Menado den Moluksehen Archipel en zijne omgeving het ontginnen van woeste gronden en mijnenhet drijven van landbouwondernemingen en fabrieken aldaar enz. Het kapitaal zal bestaan uit een miljoen gulden, verdeeld in 1000 aandeelen van/1000. Het getal studenten aan de universiteit te Utrecht bedraagt thans 560, verdeeld als volgt: rechten 157, geneeskunde 143, godgeleerdheid 184 wis- en natuur kunde 56 letteren 20. De directie der Noordbrabantsch duitsche Spoor wegmaatschappij heeft concessie gevraagd voor eene lijn BoxtelBaarle Nassau, in verband met de in aanbouw zijnde lijn Baarle Nassau—Antwerpen. De burgemeester van Heeswijk beeft concessie gevraagd voor een stoomtram, loopende van de Konings hoeve te Tilburg over den provincialen weg naar Oister- vvijk en van de r. c. kerk te Dinther over den provin cialen weg tot Vegbel. 's Gravenhage 24 Dec. Tweede Kamer. De le den zijn heden uiteengegaan om in de eerste helft van Januari terug te komen ter behandeling van het fransche handelstractaatwaarvan gelijk de Minister van Lijnden opmerkte de ratifieatietermiju niet kan worden verlengd omdat de fransche regeering bij wet gebonden is het bestaande tractaat op 8 Februari te doen eindigen. Petersburg 24 Dee. Door middel van een mijn gang hebben dieven de rentecassa te Sebastopol be stolen voor 47000 roebelsdrie dieven met 27000 roebels zijn gevat. Dagelijks zijn de verschillende couranten vol met be richten over den schouwburgbrand te Weenen. De bijzonderheden van dat groote ongeluk hebben in ver scheidene plaatsen van ons land er op bedacht doen zijn, tegen dergelijke ongelukken te waken. Middelburg en andere steden hebben een onderzoek ingesteld naar de gebouwen, w aarin tooneelvoorstellingen of concertuitvoe ringen plaats hebben, en alreeds maatregelen voorge schreven om onheilen te voorkomen. Schrijver dezes vraagtzoude ous gemeentebestuur niet de goedheid willen hebben, een loco onderzoek in te stellen van de gebouwen alhierbestemd voor tooneelvoorstellingen concertenvolksvoorlezingen en andere groote bijeen komsten in bet belang van het publiek waaraan het recht toekomt zulks beleefdelijk doch tevens dringend te vragen ja het bestuur tot verhoeding van onge lukken door brand, toe te roepen Gij bestuurderen van onze stad AlkmaarWaakt voor ons, opdat het later indien een ongeluk onze stad mocht treffen, niet blijken moge dat gij uw plicht tegenover het publiek verzuimd hebt Veronderstel er in dj geheel van hout gebouwde, aan de schouwburgzaal grenzende warande van het ge bouw aan de Lombardsteeg brand kwam dan mist het geheele gebouw allen vereisctiten uitganggeen deur is er te vinden die naar buiten opendraait. Onnoodig is het de verdere leemten te bespreken ik wil die liefst ter beoordeeling laten van degenen die door ons gemeentebestuur zulleu worden aangewe zen hetgeen in het belang van het algemeen zoo spoedig mogelijk moge plaats vinden. W. ARRONDISSEMENTS- RECHTBANK. Correctioneele Terechtzitting van 23 December. 1. A. E., te Texel, diefstal, vrijgesproken. 2. S. L. te Texel, diefstal, 25 boete, subs. 5dagengev. 3. S. G.te Haringcarspelspoorwegovertredingf 3 boete, subs. 1 dag gev. 4. G. G.te Anna Paulowna, mishandeling, 1 8 boete, sub. 2 dagen gev. 5. J. W. R.te Alkmaar, rebellie, 2 boeten, 1 van f 3 en 1 van f 15 subs, voor de eerste boete I dag en voor de tweede 3 dagen gev. 6. G. Z.huisvrouw van J. H., te Alkmaarmishandeling, vrijgesproken. 7. C. K.te Helder, diefstal, 14 dagen gev. 8. G. W., te de Rijp, diefstal, 2 dagen gev., in eenzame opsluiting te ondergaan, 9. A. S.te Helder, mishandeling, t 15 boete, subs. 4 da gen gev. 10. K. B.te Egmond aan Zee, beleediging, f 15 boete, subs. 4 dagen gev. 11. R. W. Az., te Egmond aan Zee, mishandeling, 15 da gen gev. en 2 boeten, Ieder van 8subs, voor iedere boete 1 dag gev.alles in eenzame opsluiting te ondergaan. 12. J. J., zonder vaste woonplaats, bedelarij, 4 maanden gev. 13. H. K. en C. Z.beide zonder vaste woonplaats, bede larij ieder 1 maand gev. 1. K. A. en J. B.beide te Wognum, diefstal, 1 dag gev. 2. M. van F*, te Hoorn mishandeling 15 dagen gev. in eenzame opsluiting te ondergaan en 2 boeten, ieder van f 8, subs, voor iedere boete 1 dag gev. 3. P. S., te Hoorn rebellie6 dagen gev. 4. G. A.te Hoornmishandeling 10 boete, subs. 3 da- gen gev. 5. H. H. L., te Hoorn, diefstal, 1 maand gev. m eenzame opsluiting te ondergaan 6. J. A.te Midwoud, diefstal, 1 dag gev. 7. P. M.te Opperdoes, mishandeling, f 3 boete, subs. 1 dag gev. 8. C. U.te Obdam, onwillige verwonding, f 8 boete, subs. 2 dagen gev. 9. H. W. en G. J.beide te Helder, diefstal, 4 maan den gev. 10. K. A., te Enkhuizen, beleediging, 8 boete, subs. 2 dagen gev.

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 5