No. 154. Drie en tachtigste Jaargang. FEUILLET ON. 21> Het rif van Kitty llawk. v WOENSDAG 28 DECEMBER. aöf» yp Prijs der gewone Advertentiën ©fïtciëcl Ocbecltc. HATiOMAliB «ïIJTIS'l. S'iaatseliike directe belasting. Buitculanb Tweede Afdeeling. ALKIAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door bet geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0 06. Van 15 regels 0,75; iedere regel meer ƒ0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR. Gezien art. 19 der wet van 19 Augustus 1861 (Staatsblad No. 72). Roepen bij deze op: Alle mannelijke ingezetenen, die op 1 Januari 18SZ nun negentiende jaar zijn ingetreden (mitsdien alle mannelijke ge borenen van 1863), om zich, ingevolge art. 15 en 20 der aan gehaalde wet, in de maand Januari 1882, in het gereed ge- maakte register voor de Nationale Militie te doen inschrijven. De inschrijving geschiedt in een der vertrekken van het raad- buis alhier, des avonds van 5 tot 7 ure, op Dingsdag 3, 10 en 17 Januari en Vrijdag 6 en 13 Januari 1882 en verder aan de gemeente-secretarie. De verpligting tot het doen der aangifte berust op den militiepligtige zeivenbij ongesteldheidafwezigheid of ont stentenis,' op zijn vader is deze overleden, op de moeder, en, zijn beide overleden, op den voogd. Burgemeester en Wethouders maken, tot regt verstand van het voorgaande, de ingezetenen opmerkzaam op de volgende bij genoemde wet gemaakte bepalingen, als Voor ingezeten wordt gehouden: 1°. hij wiens vader, of is deze overleden, wiens moeder, of zijn beide overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van 28 Juli 1850 (Staatsblad n°. 44); 2°. hijdie geen ouders of voogd hebbendegedurende de laatste 18 maanden voor 1°. Januari 1882 binnen Neder land verblijf hield 3°. hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, ai is zijn voogd geen ngezeten, mits hij binnen het Rijk verblijf honde. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, bekoorende tot een Staat, waar de Nederlander niet aan de verpligte krijgsdienst is onderworpen, of, waar ten aanzien der dienstpl'igtigheid het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen. De inschrijving geschiedt 1°. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of is deze overleden, de moeder, of, zijn beide overleden, de voogd woont; 2». van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente waar hij woont 3». van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's lands ge vestigd is, in de gemeente waar hij woont; 4°. van den buitens 's lands wonenden zoon van een Neder- lander, die, ter zake van 's lands dienst, in een vreemd land woont, in de gemeente waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. Voor de Militie wordt niet ingeschreven 1°. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een inge zeten, die geen Nederlander is 2°. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten 3°. de zoon van den Nederlander, die, ter zake van s lands dienst, in 's Rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont. Zij noodigen hen, wien dit mogt aangaan, uit, zoo mogelijk in eigen persoon de aangifte te doen en daarmede niet tot het einde van Januari te wachten, terwijl zij voorts herinneren aan de straf, waarmede de nalatigen ter inschrijving bij de art. 183 en 188 der wet bedreigd worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 10 Dec. 1881. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat het 1 suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting dier gemeente, dienst 1881 den 21 dezer door Gedeputeerde Staten goedgekeurd heden ter invordering aan den waarnemenden gemeente-ontvanger is uitgereikt, zijnde tevens dat kohier in afschrift gedurende 5 maanden, aanvang nemende 28 December 1881. ter gemeente secretarie voor een ieder ter lezing nedergelegd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 27 Dec. 1881. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. NATIONALE MILITIE. ME1NDERT HUITE, zoon van DOUWE HUITES HUI- ZINGA en PIETJE JACOBS TERPSTRA, geboren in de gemeente Rauwerderhem, 5 Juni 1863, wordt verzocht zich ter gemeente-secretarie alhier aan te melden. BELGIE. In den aanvang der Kamerzitting van den 22 nam de voorzitter het woord om eene mede- deeling te doen betrekkelijk bet voorgevallene tusschen de heeren Olin en Ooremans in het vorige nummer medegedeeld. Overtuigd dat dit betreurenswaardig voorval aan misverstand te wijten was bad hij in de offieiëele verslagen een getemperd overzicht daarvan doen opnemen waarna bij een door 4 afgevaardigden voor de beide belanghebbenden onderteekend proces verbaal voorlas en uitdrukkelijk deed uitkomendat de gebruikte beleedigende en hef ige uitdrukkingen van weerskanten ingetrokken waren. Het lid Pirmez sprak vervolgens de voldoening nit, welke de gebeele Kamer smaken moest over deze uitkomst der gevoerde onderhandelingen. Men bad een nieuwen weg inge slagen en het was te wenschen, dat men daarop voort ging den weg der parlementaire scheidsrechterlijke beslissingen. Hoe men ook in bet afgetrokkene over bet tweegevecht denken mocht bij eene wet was het verboden en zoolang die bes;ond, ging bet niet aan, het land het schouwspel te geven van toebereidselen tot een tweegevecht in den boezem van het Parlement. In dit geval zou het nog hinderlijker zijn geweest daar de beraadslaging juist over den aan de wetten versehuldigden eerbied geloopen had. Den 23 vroeg Olin echter het woord om te ver klaren dat hij den vorigen dag eerst ter vergadering gekomen was na de voorlezing van het proces-verbaal, dat hem niet was medegedeeld en van het bestaan waarvan hij zelfs geen kennis droeg. Dos voorzitters toespraak had hij eerst des avonds uit de dagbladen leeren kennen en hij stemde volstrekt niet in met de eerbiedwaardige redeneeringen van het lid Pirmez over het ongepaste van een tweegevecht tusschen leden dei- Kamer. Overigens wenschte hij niet te spreken over de onderteekening van het proces verbaal in zijnen naam door z:jne vrienden Paul Janson en baron de Yrints. Hij had hun volmacht gegeven en zij waren zonder eenigen twyfel van de be-te bedoelingen uitge gaan d^eh hij kon er niet in berusten dat het voor- loopig in overleg met den voorzitser opgemaakt verslag van het gebeurde ondanks zijn herhaaldelijk te kennen gegeven verlangen dat het slechts voorloopig zijn zou, op die wijze voor goed vastgesteld was. Zijne eer liet niet toe, met deze handeling genoegen te nemen en hij verklaarde hij voorbaat al de gevolgen dezer verklaring te aanvaarden. De voorzitter betuigde zijn leedwezen, dat al de gedane pogingen aldus verijdeld waren en ver klaarde verder de beraadslaging voor gesloten. Een twee gevecht is thans waarschijnlijk. Den 22 werd door de Kamer met 81 tegen 5 temmen de indertijd voor een jaar verlengde vreemdelingenwet weder voor 3 jaren verlengd overeenkomstig den wensch der regeering. De minister van justitie deelde bij de verdediging van het voorstel o.a. mede, dat de provinciën Luxemburg, Limbu-g en Luik door du.tsche bedelaars overstroomd werden. Meer dan 4000 waren dit jaar over de grenzen gezet. DUITSCHLAND. De beslissing van den Bonds raad omtrent de te heffen rechten van americaansch vleesch in bussen wordt algemeen zoo opgevat, dat de meerderheid in dat eollegie die voor het stelsel van bescherming is, van de letter der wet gebruik maakt, om door hoogere inkomende rechten van buitenlandsch vleesch de nationale veeteelt te beschermen. De in voerders dier bussen zijn echter ongenegendie hoo gere rechten te voldoen en laten nu de papieren veel kleurige afschriften van de bussen af krabben, waardoor zij niet meer dan de rechten van het tarief voor ingevoerd vleesch behoeven te voldoen. De beslissing komt dus alleen hierop neder, dat het hoogere recht voor de sedert 18 maanden ingevoerde bussen in de schatkist vloeit, omdat de wet aan de regeering het recht toekent aan het hoogere tarief oene terugwerkende kracht voor dien termijn te geven. De pruisischo minister van binnenlar.dsche zaken heeft de provinciale besturen aangeschreven, de schouw burgen in hun kring aan dezelfde maatregelen van open bare veiligheid te onderwerpen, als in de hoofdstad ge nomen zijn. De Eerste Kamer in Beieren verwierp met 31 tegen 17 stemmen het door de Kamer der afgevaardigden aangenomen voorstel tot afschaffing van het burgerlijk huwelijk. ENGELAND. De gewezen bizondere secretaris van generaal Joubert in den transvaalschen oorlog, Alfred Aydward, ier van geboortezal in Engeland over de Transvaal lezingen houden om de openbare meening voor de boeren gunstiger te stemmen en eene wijziging der gesloten overeenkomst voor te bereiden. Ierland. Den 22 had te Dublin de vrceger aan kondigde vergadering van iersche landheeren plaats. VI. „Dat is een veelbelovend begin dacht Erank, toen hij, op het station teruggekeerd zijnde, na het mid dagmaal in zijn kamertje op het veldbed lag en van zijn marsch uitrustte. „Naar het schijntzal ik hier meer met de vuisten dan met het hoofd te doen hebben- Nu, het is mij goed! Mijn kleine, corpulente heer papa zou zeker verbaasd staan wanneer hij hoorde dat zijn veelbelovende spruit zich hier door visschers en smokkelaars heen moet slaan." Deze gedachte scheen hem uiterst te amuseeren want hij lachte luid, stond op, en zette, na een nieuwe sigaar aangestoken te hebben, zijnen gedachtengang voort. Het was eigenlijk zijn plicht geweest naar huis te schrijven en zijn vader zijnen gelukkigen aankomst hier te melden. De oude, bovendien eenigzins angstige man zat, sedert Erank in de signaaldienst was, de tweede zoon als ingenieur naar Baltimore vertrok en het jongste kindeene dochter met eenea koopman in Chicago gehuwd was geheel alleen op zijne hoeve in America die bij niet verlaten wilde, maar die hij nog steeds met zijn arbeiders bewerkte. Met groote teeder- heid beminde hij zijne kinderen, aan welker opvoeding hij zich na den dood zijner vrouw met een geduld en met eene ijver gewijd haddie anders slechts eene moeder bezit. Ook nu nog nadat deze volwassen en de wereld ingegaan waren hielden hem alleen de zor gen voor hun geluk bezig en nimmer liet hij het be merken hoe moeielijk hem de eenzaamheid en de verlatenheid van zijnen ouderdom viel. Hij zag zeker reeds met angstige spanning een schrij ven van Erank te gemoetdiezooals hij wist voor dienstbezigheden een zeereis had ondernomen en droomde zeker van storm en schipbreuk, want de flinke farmer, die nooit de zee gezien had maakte zich van de ge varen daarvan de overdrevensle voorstellingen. Frank zag in dat het niet goed was, zijnen vader ten minste niet door een paar regels gerust te stellen maar hij voelde zich zoo weinig tot schrijven geneigd dat hij niet besluiten kon de pen ter hand te nemen. „Mor gen vroegzoo verontschuldigde hij zich voor zich zelve „is het ook nog tijd genoeg daarvoor. Daar ik nu door de nood gedrongen naar Osceola moetal is het slechts om reden te hebben voor een tweede be zoek bij John Raffles zal ik morgen den brief mede nemen en in Osceola op d? post doen. Vroeger zal er ook wel geen gelegenheid zijn hem te doen verzenden." Ook Maggy viel hem weder in. Hij wist niet juist, wat hij omtrent haar karakter denken moest hare vroeger zoo vijandige houding was geheel in tegenspraak met de ongehuichelde warmte, waarmede zij hem de hand had gereikt. Aan welke beweegreden moest hij dezen plotselingen ommekeer toeschrijven, wanneer het niet een natuurlijk gevoel van rechtvaardigheid wasdat eene edeler natuur verried, als hij in het meisje vermoed had. Hoe meer hij zich die slanke gestalte, die levendige oogen en die fijne trekken in het kort het geheele uiterlijk van het jonge meisje, dat zoo verschillend was van de andere visschersvrouwen, voor den geest bracht, des te meer gevoelde hij zich geneigd, Turner gelijk te geven dat Maggy eene bijzondere natuur had en eigenlijk bestemd was zich in eene betere omgeving te bewegen als die waarin zij geboren en opgevoed wa». Zijne belangstelling was overigens veel te opper vlakkig, dan dat zijne gedachten, die door veel gewich tige dingen in beslag werden genomen, zich lang met haar zouden bezig gehouden hebben. In elk geval had hij in haar eene vriendin gewonnen, wier ondersteuning bij zijne onderneming niet te verachten was evenmin als de geheel toevallige maar misschien daardoor nog meer te waardeeren hulp van de oude vrouw. Bij goed gebruik van al deze voordeelen opende zich het uitzicht op eenen beteren uitslag, dan hem anders bij de vijand schap der gezamenlijke mannelijke bevolkingwaarin hij zich sedert de gebeurtenissen van dezen morgen zeker mocht verheugen te wachten stond. Zooveel was hem wel uit de gezegden van Gritty ge bleken, dat er tusschen Raffles en den handelaar Twys- ten eene handelsbetrekking bestond, die zeker niet door de wet geoorloofd werd. „In den kelder lagen nog balen tabak en eenige vaten rum, die door de „Eidech- se'' aangebracht zijn, zeide de oude niet zoo of lieten zich hare af en toe door een hoest onderbroken ge zegden niet in dezen zin samen voegen Daaromtrent moest hij zich zoodra mogelijk zekerheid verschaffen. Terwijl Erank nog denkend en peinzend de kamer op en nederging viel zijn blik toevallig door het ven ster dat het uitzicht had op de zee. Eene ongewone beweging aan het strand noodzaakte hemnader toe te zien. Groepen van mannenvrouwen en kinderen bewogen zich van uit het dorp naar de bootenallen droegen riemen netten, kleine houten met vlaggetjes voorziene boeien en ankers, wat zij alles op zijn plaats in de booten legden. Met een paar sprongen was Frank de trappen afge stormd. In het dienstvertrek vond hij Mijers dien hij bij den arm greep en aan het venster trok. „Zie daar eens, sergeant, het schijnt, dat de kerels een smokkelexpeditie op touw hebben gezet." Mijers schudde het hoofd. „Neen luitenant, ditmaal is het hun ernst, zij gaan op de viscbvangst uit." „Waaraan ziet gij dat?" „Vooreerst nemen zij hunne maatregelen te zorgvul dig dan nemen zij te veel netten medeen wat de hoofdzaak is ik heb geen vaartuig bemerktwaarvan zij de smokkelwaren kunnen halen." Hij reikte Frrnk den verrekijker. „Overtuig u zelf."

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 1