Bimmtlaub. Bij verschillende inotien werd afgekeurd de wijze, waar op de iersche landwet wordt uitgevoerd en erkend dat zoowel overwegingen van staatkundigen aard als gronden van billijkheid het verleenen van schadever goeding aan de grondeigenaren door het rijk wensche- lijk maakten voor de aanzienlijke geldelijke verliezen door hen van de invoering der landwet geleden. Ver der dat de belangen zoo van landheeren als pachters vorderden dat het rijk tegen een billijken prijs de ei gendommen overnam van die landheeren, die ongenegen waren langer hunne bezittingen te behouden onder de voorwaardendie genoemde wet hun oplegt. Het plan eener nationale iersche tentoonstelling is thans voor goed opgegeven. Men kon het niet eens worden over den persoon aan wie het beschermheer schap zou worden opgedragen. De meerderheid wilde zulks niet opdragen aan een lir! der koninklijke familie. Het iersche parlementslid Shaw, een bekwaam en geacht man heeft bedankt voor zijn lidmaatschap van het landverbond. FRANKRIJK. Roustan is in zijne betrekking van consul-generaal van Tunis hersteld en reeds derwaarts vertrokken. Aanvankelijk schijnt Gambetta het voor nemen te hebben gehad hem elders te benoemen doch hiervan terug te zijn gekomen na kennisneming van dringende verzoeken uit Tunis om door zijne te rugkeer weg te nemen den verderfelijken invloed, door de uitspraak der jury gemaakt. ITALIË. De regeering heeft een groen boek open baar gemaakt, bevattende 302 diplomatieke stukken betrekkelijk de turksch-grieksche grensregelingwaaruit blijktdat zij voortdurend getracht heeft eene vrede lievende oplossing van dat vraagstuk te bevorderen. De begrooting van onderw ijs werd door de Kamer aangenomen met 208 tegen 122 stemmen. De secretaris-generaal van buitenlandsehe zaken baron Blanc heeft bij de commissie belast met het onderzoek van een wetsontwerp tot regeling der uit levering van misdadigerseene memorie ingediend ten betoogedat schuldigen aan moord en vergeving tegen Souvereinen Hoofden van Staat of andere per sonen begaanevenals medeplicht'gen aan zulke mis daden nooit aanspraak kunnen hebben op recht van verblijf in een ander rijk en dat hunne uitlevering altijd moet worden toegestaan. OOSTENRIJK—HONGARIJE. Het Fremdenblatt verzekert tegenover de verkeerde opvattingen in buiten landsehe bladendat het der regeering nooit in de gedachte is gekomen om thans bizondere voorrechten in het Donau-vraagstuk van Roumanie aftedwingen. Zij beschouwt de regeling van dat vraagstuk als een zaak van europeesch belang, doch zij handhaaft ten sterkste baar eisch dat het door de roumaansche troonrede in het leven geroepen geschil alleen door een oprecht gemeende verklaring der roumaansche regeering uit don weg geruimd kan worden. PORTUGAL. De Koning en Koningin van Spanje zullen den 10 Januari a s. Lissabon bezoeken. De leden der vooruitstrevende party thans in de oppositie, hebben in eene den 19 onder voorzitterschap van den oud minister-president Braamcamp gehouden vergadering beslotenom zoo hare partij langs den grondwettelijken weg weder aan het bewind mocht komen het eerste puntdat zij aan de orde zou stel len dat van staatkundige hervormingen zou zijn als voor 's lands welzijn onmisbaar. De Cortes worden den 2 Januari geopenddoch spoedig verdaagd met het oog op het verwachte be zoek van den Koning van Spanje. TURKIJE. De Sultan ontving den 21 de gemach tigden der fondsenhouders aan zijnen disch met de grootste minzaamheid. Nadat de maaltijd geëindigd was, onderhield hij zich geruimen tijd met hen en betuigde Frank onderzocht nauwkeurig den horizont. Geen schip was in het gezicht als een bark die met volle zeilen naar het noorden koers zette en Kitty Hawk reeds voorbij was en een stoombootwiens rook zich als eene donkere sluier vertoonde, terwijl de romp nog onder de waterlinie lag. „Het schip, dat ik verdenk," ging Mijers voort, „is een bi ik die in bijna regelmatige tussehenruimte uit het zuiden komt, steeds 's nachts hier aankomt, geen vlaggen of signaallichten voert en den anderen morgen weder spoorloos verdwenen is. Ik heb het reeds twee maal met den nachtkijker vóór het invallen van de vol strekte duisternis bekekenmaar kon er niet geheel wijs uit worden." „Zoo, zoo!" zeide Frank verstrooid, zijne opmerk zaamheid uitsluitend weder op de menigte aan het strand richtende. De visschers hadden intussehen een aantal booten van de duinen afgetrokken en waren ijverig aan het werk om de netten tot het uitwerpen gereed te maken. Terwijl eenige de touwen aan de ankers en boeien verbondenknoopten anderen met behulp der vrouwen steenen in de netten en legden ze dan goed geordend in de booten neder. „Wat zeidet gij van de brik, sergeant F" vroeg Frank na een wijl. „Ik houd haar voor verdacht en ben over tuigd, dat het een smokkelaarschip is zeer juist. Wij moeten zorgvuldig oppassendat zij ons de volgende maal niet ontgaat. En hoe lang meent gij zullen de voorbereidingen daar beneden nog duren F" „Minstens een uur," antwoordde Mijers. „Iedere boot neemt ongeveer twintig of dertig netten mede eer zij die in orde gebracht hebben en de steenen er in geknoopt hebbenverloopt er stellig zooveel tijd." „Het schijntdat het gansche dorp zich daarmede -bezig houdt. De mannen varen zeker allen uitniet waar F" „Niet allen. Ik tel acht booten in elke boot be- hoor9n drie mannen een die roeit en de andere twee die de netten uitwerpen maakt vier en twintig man. Een half dozijn blijven dus thuis, want meer dan onge- o. a zijnen dank voor hunne medewerking bij het tol stand brengen eener schikking in zake de schuld. Ten slotte noodigde hij hen uit, den 23 zijn paleis en zijne bezittingen te komen zien. Of des Sultans dankbetuiging oprecht gemeend was wordt niet gemeld. VEREENIGDE STATEN. Het getuigenverhoor in zake Guiteau, Garfield's moordenaar, wordt steeds voort gezet, Den 22 stelde hij zich weder zeer lastig aan. Geneeskundigen legden verklaringen af omtrent den toestand zijner geestvermogens die niet naar zijn zin waren. Hij viel hen daarom herhaaldelijk in de rede, o.a. zeggende deskundigen hebben meer menschen opgehangen dom door geneesheeren gedood zijn, en de geneesheeren doodden president Garfieldzij voltooiden, wat aan zijn schot ont broken haden God had bepaalddat Garfield moest heen gaan en vóór zijn tijd stierf hij niet. Den heer Shaw, die, zooals men zich herinneren zal vroeger reeds verklaarde, dat Guiteau hem gezegd had, Willem Booth, den moordenaar van Lincoln, te willen navolgen, veegde hij toe, toen hij nogmaals gehoord zou worden daar komt de grootste leugenaar dezer eeuio. ZUID AFRIKA. Generaal Wood die voor gouver neur van Natal niet in aanmerking wenschte te komen, vertrok van Durban over Zanzibar en .Aden naar En geland. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. In de avoudzitting van 23 December zijn aangenomen hoofdstuk KI der Staatsbegrooting (onvoorziene uitga ven) met 54 tegen 1 stem de wet op de middelen waarin de som waarvoor schatkistbiljetten uitgegeven mogen worden tot 23.2 miljoen verhoogd werd de begrooting voor het domeinfonds en het ontwerp tot verlenging van den berzieningstermijn voor de ijk- wet met a'gemeene. stemmen. Den 24 is de Kamer gescheidenom in Januari weder bijeen te komen voor de behandeling van het handelstractaat met Frankrijk, aangezien de verlenging van het bestaande tractaat den 8 Februari ten einde loopt. In. den nacht van 2122 zijn uit een lessenaar op de studeerkamer van bn. v. Herzeele, aan den Bosch kant te 's Gravenhige2 muntbiljetten, eenig gelden 2 gouden ringen gestolen. Van buitenbraak werd geen spoor gevonden. Het hof te Arnhem heeft den 22 J. G. Mortier, wegens bigamieonder aanneming van verzachtende omstandigheden veroordeeld tot 3 maanden celstraf en hem vrijgesproken van de besehuldiging van valseh- heid in geschrifte. Vrijdag j.l. kwam een paard met een gebroken lamoen achter zich, in hollende vaart bij den kastelein C. Dekker, te Avenhornden stal binnen. Het be hoorde aan M. S., uit Grosthuizen en was, van de markt uit Hoorn terugkeerende op hol geraakt. Ge lukkig bevondt zich niemand met eenig rijtuig op den weg. De voerman en een varkendat zich op den wagen bevond hebben geen letsel bekomen* De gemeenteraad van Texel heeft den 23 besloten: met het bestuur der 29 gemeenschappelijke polders te onderhandelen over liet aanleggen van een grintweg van den Burg naar de Koog; een jaarlijksch subsidie van f 50, voorloopig voor 3 jaren toe te staan voor eene tele- phonische verbinding tusschen het Oude Schild en het post- en telegraafkantoor aan den Burg (De bewoners van Oude Schild hebben hunnerzijds aangebodenvoor elke ontvangen depeche 25 en voor elk verzonden be- risht 10 c. boven de gewone kosten te voldoen). Van den heer C. Loman te Bussum, is eene aanvraag in- veer dertig inwonersdie op zee als matrozen dienst doen mede gerekend zijn er in Nagshead niet." „Een half dozijn dus," herhaalde Frank nadenkend. „Dan is het gevaar van eene ontmoeting gering." Daarop wendde hij zich plotseling tot Mijers. „Gaat gij mede naar mijn kamer sergeant." Toen beiden alleen waren, ging Frank eenige malen zwijgend in de kleine ruimte op en neer. In zijn hoofd ontwikkelde zich eene gedachtedat bemerkte de ser geanten hij wachtte zich daarom wel, zijn meer dere door vragen ot opmerkingen te storen. „Hebt gij eene burgerkleeding?" vroeg Frank, terwijl hij voor Mijers bleef staan. „Neen antwoordde deze„hier in Nagshead heeft men immers geen gelegenheid, gezelschappen te bezoe ken dus is eene burgerkleeding onnoodig." „Dat is beroerd. De uniform doet mij op duizend schreden afstands herkennen als een bonte hond. En gij bezit niets dorgelijks, wat voor eene burgerkleeding kan doorgaan F" „Niets dan een waterdichte kleeding, zooals de schip pers haar dragen en een zuidwester voor regen en storm." „Voortreffelijk 1" riep Frank verheugd „dat is juist wat ik noodig heb. Geef spoedig hier Dat wil zeggen, sergeantvoegde hij er bij„ik verzoek u mij die kleeding te leenen." „Met bet grootste genoegen luitenant. Had ik ge weten dat gij dit noodig hadt maar ik dacht aan een jas een rok of zoo iets." „Onzinlachte Frank. „Meent gij, dat ik van plan ben mij aan de notabelen van Nagshead te gaan voor stellen Breng mij spoedig die kleedingstukken zij passen voor mijn planzoo goed als het maar kan." Mijers verliet het vertrek, terwijl Frank zijne wan deling weder voortzetteen keerde eenige minuten later weer terugmet het zeemanspak onder den arm. „All right" zeide Frank. „Leg het daar maar neer, sergeant. En hoor eens. Ik ga nu een weinig slapendaar ik niet weetof ik van nacht er tijd toe zal hebben. Zoodra de booten allen op zee zijn en de schemering ingevallen is dus over eenig^ gekomen om concessie voor een paardenspoorweg van de haven naar den Burg. Door B. en W. van Middelburg is den 23 aan besteed het bouwen eener nieuwe school met gymnas- tieklocaal, aan de Nieuwe Haven. Minste inschrijver was de heer C. Materste Vlissingen voor f 29,384. Het noorsche barkschip Janus van Geffe naar Lowestoft, is vol water op de hoogte van Doggersbank door het volk verlatendoch de equipage door het schip Nansika gered en den 23 te Harlingen aange bracht Den 23 is bij Wesikapelle eene duitsche schoener gestrand. Den 23 is te Helder aanbesteed het onderhoud der gemeentegebouwen enz. gedurende 1882, waarvoor het minst werd ingeschreven door den heer J. Korff a f 4894de straatverlichting door gas gedurende 20 jaren waarvoor inkwamen 2 inschrijvingen de eene van 40 per licht of f 11000 per jaar, de andere van f 22,32 per licht of f G138 per jaar. Met ingang van 1 Januari zijn benoemd in den geneeskuudigen raad van Noordholland tot leden ar. W. J. F. Nuyens te Westwoud, dr. A. v. d. Boon te Zaandam, dr. A. H. Israëls, prof. J. Forster, J. Polak en P. Kruysse te Amsterdam tot plaatsvervangende leden dr. C. E. Heynsius, dr. B. H. G. Thijssen, dr. J. Zeeman en A. Stellingwerf! te Amsterdam H. R. de Holl te Texel en G. H. v. Hoolwerff te Hoorn. Te Zaandam, waar het aantal loealen, waar sterke drank verkocht wordt, 140 bedraagt, zijn tot nu toe 91 vergunningen voor het voortzetten van die nering aangevraagd. De heeren H. L. Geveke Co. te Amsterdam hebben zich ongenegen betoond, om tegen de door den gemeenteraad van Zaandijk bepaalde tegemoetkoming van 800 per jaarin die gemeente een stoomtram weg aan te leggen, Ten gevolge van het toenemend aantal vrouwe lijke candidaten, dat zich voor het surnumerairs examen bij de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen aanbiedt, heeft deze Maatschappij besloten, eerstdaags een examen uit te schrijven uitsluitend voor vrouwe lijke candidaten. Ter exploitatie van het badhuis te Wijk aan Zee heeft zich eene maatschappij gevormd met een kapitaal van 7 ton. Op een gedeelte van de beschikbare gron den zullen villa's aangelegd worden, en in het dorp zelf zal de noodige opruiming plaats vinden, om het geheel een fraaier aanzien te geven. Op de botermarkt te Vianen is de dochter van een geacht ingezeten van H i- en Buekop gearres teerd wegens vervalsching in een aanslagbiljet der grondbelasting. Door den heer Wentink, controleur bij de staats spoorwegen te Zutfen is aan den gemeenteraad van Apeldoorn concessie gevraagd en door dezen laatsten voorloopig verleend voor een stroomtram van het sta tion naar het hotel Keizerskroon op het Loo. Het magschrijft men uit Grosthuizenzeker als eene groote zeldzaamheid gelden, dat sommige eige naars van eenden nog dezer dagen euisele eieren van hunne eenden hebben ontvangen. De giften, hier te lande ingekomen ten behoeve der in Rusland vervolgde joden hebben thans het cijfer van f 22,010,61% bereikt. Door de Rijnspoorwegmaatschappij is het voor loopig dividend bepaald op 9,10 per volgestort aandeel. De heer P. A. Jansen oud-kapitein der infan terie thans directeur in het huis van arrest en bewa ring te Middelburg, moet dat gebouw volgens bevel van den minister van- justitie verlaten en zal eerlang terecht staan wegens ongeoorloofde handelingen, in zijne betrekking gepleegd. Hij was reeds serert eenigen tijd geschorst. Als oorzaak van den brand in de Twentsche katoenspinnerij te Enschede wordt gemeld, dat een paar smeden bezig waren een gebroken wiel te herstellen uren moet gij mij wekken. Daar dan het dorp ta melijk ontvolkt iswil ik beproeven of ik door de duisternis beschut en met behulp mijner kleeding, niet eenigzins dieper in de geheimen van die brave lieden daar beneden kan doordringen. Vóór alles echter moet ik nog eenmaal naar de herberg." „Onmogelijk Vergeef mij, luitenant, maar ik bedoel, het is niet waarschijnlijk dat gij zonder ontdekt te worden tot .John Raffles komt. De een of de ander zult gij onder weg stellig tegenkomen." „Is er nog niet een andere weg F" „Neen slechts die eene." „Dan zal ik door het woud gaan." „Dat kan nog minder." Frank stampte ongeduldig met den voet. „Waarom niet P Houd mij niet langer op, sergeant met uwe eeuwige bedenkingen." „Vergeef mij, maar ik hield het voor mijn plicht, u te waarschuwen voor de gevaren van zulk eene on derneming," antwoordde Mijers, eenigszins gekrenkt. „Al genoegmijn waardeknikte Frank sussend. „Dns gij wildet zeggen „Achter de duinen begint de lange strook moerassen, die zich over het geheele eiland uitbreidt. Wanneer gij den weg niet houdtdan geraakt gij in het moeras en kunt blij zyn wanneer gij er weder uitkomt. Dat gij er doorkomtis onmogelijk." „Maar het moeras is toch hoogstens drie honderd schreden breed zooals ik aan de lengte van den dijk gezien heb." „Den dam moet gij dus in elk geval passeeren ant woordde Mijers. Vóór dien tijd kunt gij u tusschen de duinen en naderhand in het woud verborgen houden maar juist op den dam zijt gij het lichtst aan eene ontmoeting blootgesteld." „Ik zal een waakzaam oog op den weg houden en overigens moet ik op mijn gelukkig gesternte vertrou wen. En nu geen woord meer, sergeantde zaak is vast besloten." Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 2