STAATS LOTERIJ. Dinsdag, 29 Dee., fle lafst. No. 17708 20000 INo. 16349 5000 No. 5133 10864 en 11351 f 1000 No. 9964 en 18671 400 No. 4799, 8398 en 19439 200, No. 1701, 3156, 4224, 4942, 9222, 11734, 14718, 16251, 19526 en 19574 f 100. Qlkvïci. toen door het hameren een vlok katoen in het gaslicht vloog en alles onmiddefijk vuur vatte. Het was de derde maal dat de fabriek afbrandde. Door den burgemeester van Landsmeer is den Rjjks-ontvanger te Buiksloot een verwarmd vertrek in het raadhuis aangeboden tot het houden zijner zittingen. Door 53 onderwijzeressen in het schooldistrict Haarlem is aan inej. O. M. W. Waleson te Helder een sierlijk werktafeltje aangebodenals herinnering aan den cursus over de methodiek der nuttige hand werken door haar in de laatste maanden te Alkmaar gehouden. Te Zaandam zijn in 1881 ter markt aangevoerd 1379 stapels kaaswegende 264,656 ponden. Te Bergen op Zoom is de acte van oprichting verleden der vennootschap voor het stichten en in ex ploitatie brengen van eene concert- en comediezaal met annexe gebouwen, waartoe door den gemeenteraad 1000 vierkante ellen aan de noordzijde van de Parade zijn afgestaan. Het daartoe benoodigde kapitaal is/40,000, verdeeld in 2 seriën van 25 en 15 mille. De Koning heelt toegestemd in het verzoek van het bestuur van het te Amsterdam te stichten panop ticum om zijn beeld daarin te mogen plaatsen. Ook de prins v. Wied zal in de beeldengalerij der vorstelijke personen worden opgenomen. De gemeenteraad van Smïlde heeft eene verorde ning vastgesteld waarbij het aan kinderen beneden de 12 jaren verboden wordt om gedurende de schooluren (zoowel van bijzondere als van openbare scholen) veld of anderen arbeid te verrichten. Te Soest zijn de werkzaamheden aangevangen voor de waterhidin naar Utrecht. Als prise d' eau wordt in de heidetusschen de „Duinen" en den „Berg", in de gemeente Soest een bassin uitgegraven van 20 ellen diep. De bakker B. te Dirkshorndie wegens den brand te zijnent was in hechtenis genomen is weder op vrije voeten gesteld en tot de zijne teruggekeerd. Bij zijn verhooring te Alkmaar moet de overtuiging verkregen zijn, dat van brandstichting, geen sprake zijn kan. Sommige aanwijzingen doen vermoeden, dat door de oven waarin 's avonds gestookt washet onheil is ontstaan. Men schrijft ons uit Schagen Een droevig ongeval heeft te Schagen een treurigen indruk te weeg gebracht. De huishoudster van den heer J. S., genaamd Geertje Viteen meisje van 24 jaren werd zondagmorgen levenloos uit het water op gehaald, dicht bij de woning van haren meester. De burgemeesters predikanten pastoors en ambte naren der posterijen te Gorinchem en Woudrichem hebben zich vereenigd tot eene commissie om gelden in te zamelen voor de 4 weduwen en de 19 kinderen van de op 17 dezer op de Merwede verdronken 2 schippers H. en J. Hartman, den conducteur der brie venmalen Bax en den postiljon Asmus. Ie Klasse. Berlijn neemt jaarlijks in uitgebreidheid toe en het cijfer der bevolking klimt voortdurend. Ook het aan tal personendie door de politie worden opgepakt wegens gemi3 aan huisvesting, gemis aan arbeid, gemis aan brood in één woord wordt met den dag grooter. In het vorige jaar werden wel eens 60 a 70 personen van die aard door de politie van de openbare straat verwijderd en een enkele maal klom dit cijfer tot een honderdtalthans daarentegen is het minimum een honderdtal en in den regel gaat het tot bij of zoowat over de 130 per etmaal. Te Berlijn is een echt boevenstuk nog in tijds ver ijdeld. De toeleg was zoo boosaardig en vermeteldat iedereen bij het eerste bericht twijfelde of het geeD verzinsel zou zijn. Thans echter heeft het zich tot in alle bijzonderheden ten volle bevestigd. Laatstleden Donderdag namelijk ontving een politie beambte bezoek van twee personendie hem kwamen mededeelen dat zekere Wilke met hen afspraak had gemaakt om in een geschikte buurt gemeubileerde kamers te huren en aldaar onder voorwendsel dat er iemand ziek lag, een geneesheer te ontbieden. Wilke zou dan voor patiënt spelen te bed gaan liggen en onder de dekens een kunstig uitgedachten toestel ge reed houden waarmede de geneesheer onverhoeds zou worden aangegrepen. Deze toestel was er op ingericht, dat terstond bij het uitslaan van dit werktuig de hals van den aangevallene zoo stevig was omwrongen, dat hij geen geluid kon geven. Vervolgens zou hem een klem om de voeten worden geslagen en zou hij, na zoo ten eenen- male weerloos te zijn gemaaktvan alles beroofd en tevens gedwongen worden een of meer acceptatiën te onderteekenenwaarop geld kon worden verkregen. Bij het minste teeken van weigering zou hij met den dood worden bedreigd en zou de klem om den hals zoo nauw worden aangedraaid dat hij in doodsangst werd genood zaakt aan den eisch te voldoen. Zoodra hij dit had gedaan zou hij verworgd en zijn lijk uit den weg ge ruimd worden. Voor de nadere bijzonderheden was er afgesproken dat Wilke zijn slag zou waarnemen op oogenblik wan neer de geneesheer zich aan het bed voorover boog om den vermeende zieke van nabij te zien. Zoodra Wilke hem in den toestel beet had moest de eene medeplich tige den ongelukkige van achteren bij de handen grijpen en de andere hem de voetklem aanleggen. Deze klem even als die aan den hals, was van ijzerterwijl deze laatste zoodanig was ingericht, dat Wilke slechts aan een krukje had te draaien, niet alleen om de klem te doen uitslaan en den hals er in te doen sluiten maar ook om baar vervolgens zoover te vernauwen als noodig was eerst om den man de onderteekening af te persen en vervolgens om hem van kantte maken. Er was in de Elisabethstraatin het huis n°. 59 reeds eeue kamer gehuurd. De woning was voor het misdadig doel zeer geschikt wegens de gemakkelijke gelegenheid om vandaar heimelijk een lijk naar eene nabijgelegen plek te brengen waar men hetvan de noodige zwaarte voorzien in het water kon laten zak ken. Wilke had een halve maand huur vooruit betaald en met zijne beide makkers afgesproken, dat zij Donder dagavond bij hem zouden komen waarna een hunner zou worden uitgezonden om dr. Lehrs te ontbieden die op het Grenadiersplein woont. In den loop van dien voormiddag echter begonnen de beide deelnemers oor de uiivoeriug te huiveren en kwamen zij bij nader overleg tot het besluit, het geheele plan aan de politie te verraden. Deze nam dadelijk maatregelen. Naar het aaugewezen huis werden beambten gezonden. De verhuurster, die hen aldaar te woord stond bevestigde dat zij eenige dagen geleden eene kamer bad verhuurd aan een heer, die haar had gezegd dat hij geëmploieerde was bij het kantoor van den ijk. Wel is waar, hij had de kamer nog niet betrokkenmaar inmiddels een groote kist gezonden met verzoek dat zij die maar in het vertrek zou laten nederzetten. De politie deed daarop onderzoek bij het ijkkantoor en vernam dat er onder de geëm- ploieerden niemand was die met de beschrijving van den persoon overeenkwam. De beambten alstoeu bij de verhuurster terugkomendemaakteu de kist open en vonden daarin de toestellen. Zij lieten echter alles liggen zooals het lag, sloten do kist weder dicht, legden aan de verhuurster ten strengste geheimhouding op en gingen naar hun bureau terug. Na rijp beraad werd aldaar de volgende afspraak gemaakt: W'ilke's beide deelgenooten zouden op den door hem bepaalden tijd naar de kamer gaan op zijn bevel den geneesheer ontbie den helpen aanvallen en verder alles doen wat Wilke van hen verwachtte. In plaats van den docter zou een wachtmeester der crimingele politie als geneesheer vermomd voor het bed komen. Wanneer Wilke hem dan in de klem bad zou hij eerst doen alsof hij wei gerde de acceptatie te onderteekenen maar vervolgens toegeven. Tegen dat oogenblik zouden de noodige beambten en agenten bij de kamerdeur gereed staan naar binnen snellen en zoo den boosdoener op heeter daad betrappen. Alles ging' naar wensdi. Des avonds tegen 7 ure lag Wilke te bed den geneesheer af te wachten. Daar ver scheen de wachtmeester, met een bril op, en ook ove rigens in kleeding en houding met het voorkomen van dr. Lehrs, stapte regelrecht naar het bed, keek voorover, en zat onmiddellijk in de klem. Inmiddels stonden zijne collega's op de loertot een der medeplichtigen door op den grond te stampen het sein gat dat bet beslis sende oogenblik was gekomen. Binnen eenige seconden was nu de wachtmeester uit de benauwde positie verlost en de dader gegrepen. Wilke is 28 jaar oud hij was gehuwd en had kinde renmaar leefde gescheiden van zijne vrouw. Na vroe ger te Kustrin slotenmakersknecht te zijn geweest, alwaar zijne vrouw met de kinderen in eene andere straat woonde, was hij in Juli 1.1. n«ar Berlijn gekomen en had er wel aanvankelijk bij eenige bazen werk gevonden maar nu sinds eenigen tijd geen dienst meer kunnen krijgen. Daar hij echter ook alles behalve arbeidzaam van aard washad hij gedacht aan middelen om zich een goeden voorraad geld te verschaffen, en zoo was hij op bet denkbeeld gekomen om gebruik te maken van een toestel, waaraan hij twee jaar had gewerkt. Hij had namelijk vroeger in het Marksche museum een folter- werktuig gezien waarmede in vroeger tijd misdadigers werden gepijnigd. Naar dat model had hij iets dergelijks vervaardigd. Aan een paar kameradendie hem in den beginne toevallig er aan hadden zien werken, had hij gezegd dat het een instrument was, hetwelk in het smidsvak veel gemak zou opleveren en waarop hij octrooi zou zien te verkrijgen. Wat daarvan zij in alle geval had hij thans besloten daarvan op een andere manier partij te trekken en zoo had hij na den 3en December den toestel met een misdadig oog merk voltooid. Hij heeft reeds bekend, dat het hem te doen was ge weest om geneesheeren en anderen eene acceptatie af te persen maar hij ontkende van plan te zijn geweest, hen te dooden. Bij bet verder verhoor zeide hij echter, dat het in zijne bedoeling had gelegenden aange vallene met de klem om den hals aan zijn lot over te laten tot hij gestikt zou zijn. Dr. Lehrs zou het eerste slachtoffer zijn. Daarna lag dr Langerhans, lid van den Pruisisohen Landdag aan de beurt. Ais derde moest er iemand volgen, die bij in 't net zou trachten te lokken door tusschenkomst van een jong meisje, enz. Meerdere bijzonderheden schijnen nog niet bekend te zijn. Te Bastia in Corsika werd eenigen tijd geleden „la belle Hélène" opgevoerd. De acteur Paciodie in de eerste aktein de rol van Agamemnoneen aardige woordspeling moest makennam deze gelegenheid te baatom zich te wreken over eenige volgens bem te strenge aanmerkingen die door den verslaggever van de „Pëtit Bastiais", onder den pseudoniem Choufleury, in dat dagblad geschreven waren. „Kent gij," vroeg bij aan het publick, „het ouderscheid tusschen een journalist hier in de stad die Caoufleury heet en een domkop? Er bestaat volstrekt geen onderscheid niet waar Een doodsche stilte was het antwoord op die vragen waarop Pacio een daverend applaus had verwacht. Hij kende ongelukkig ziju publiek nietwant niemand lach te en iedereen dacht in 't eersthem verkeerd verstaen te hebben. Dit duurde slechts kortwant weldra maak te die stilte plaats voor gegil gefluit en gesis dat zoo' hevig werddat men het gordijn moest laten vallen. De directeur verklaarde zijn groot leedwezen over 't gebeurde en beloofde den wraakzuchtigen acteur weg te zenden waarop de orde hersteld werd en het stuk verder werd afgespeeld. De vrienden van Pacio traden echter bemiddelend op en men kwam overeen dat hij het publiek zijn verontschuldigingen zou aanbieden en daarna zou kunnen blijven. En werkelijk verschijnt den volgenden avond de ac teur geheel in 't zwart gekleed op het tooneel. „Ik zweer", zeide hij, „bij mijn ziel en mijn geweten, dat het gisteren avond geenszins mijn plan was het publiek te beleedigen. Wat den persoon betreft van wien ik gesproken heb zoo ben ik bereid de voldoening die hij zal wensehen te geven." Aan den eenen kant dus verontschuldigingen tegen over een publiek dat slechts weinig afwist van hetgeen er den vorigen avond was voorgevallen. Aan den an deren kant een uitdaging in een propvolle zaal, van de planken een journalist in zijn loge toegeroepen. Deze eigenaardigen manier van zich te verontschul digen viel dan ook niet in den smaak der bezoekers, die daarna het onherroepelijk ontslag van Pacio eisch- ten en verkregen. Ettelijke engelsche reeders bemannen sedert eenigen tijd hunne schepen met negers en kleurlingen. Alleon de officieren zijn blanken. De proefneming schijnt tot nu toe een goed resultaat te hebben opgeleverd. Vooral onderscheiden de zwarte matrozen zich gunstig van de blanke wat het deserteren betreft. Een Noorweegsch schip, dat Woensdag 1.1. te Liver pool is aangekomen had een aantal opvarenden van een engelsch schip aan boord dat op 27 November door zwaren storm overvallen en lek geworden was. Het zou zeker gezonken zijn zoo de lading niet bijna uitsluitend uit timmerhout had bestaan Daardoor bleef bethoewel het water gelijk met het dek was toeh drijvende. Zestien dagen bleef het schip van roer en masten beroofd, rondzwalken. Met eenig versch water en wat gezouten vleesch hield de bemanning zich in het leven totdat zij het geluk had het schip te ont moeten dat haar naar Liverpool bracht. Te Petersburg is eene brochure verschenenwaarin wordt aangetoond dat de schatkist voor 150 miljoen roebels per jaar bestolen wordt, alleen door ontduiking der brandewijnbelasting. De schrijver, baron Nolae had groote moeite van de censuur vergunning tot de uitgaaf van dit geschrift te verkrijgen. De navolgende vervalsehing wordt weder uit America gemeld Een groot deel van de zoogenaamde geraffineerde reuzel is een mengsel van goeden reuzel, varkensvet, oleomargarine stearine en gewone talk. Dit mengsel wordt in groote hoeveelheden gefabricerd te Cincinati, Chicago, St. Louis, Nieuw-York en Cleveland en door de geheele Vereenigde Staten verkocht. Slechts enkele firma's maken een zuiver artikel en deze wor den spoedig door de concurrentie van huizen welke een goedkooper tuig ter markt brengen gedwongen om tot vervalsehing hare toevlucht te nemen. Talg wordt gebeïigd om het product zekeremet reuzel overeenkomende vastheid te geven. Omtrent de deug delijkheid kan men zich vergewissen, als de vervalschte reuzel in een pan verhit wordt en het smelten er van aanvangt. De reuk is dan een walgelijke en talkachtige. Ais een zeer bruikbaar middel om houten palen te verduurzamen, wordt door een duitsch blad aangeraden eene oplossing van 2 kilo kopervitriool (blauwe) in 100 liter water, liefst ten deele vooraf warm gemaakt. Deze oplossing giet men in daarvoor geschikte vaten b- v. petroleum-vaten die men overeind zeten dan ter hoogte van ongeveer 1 meter er mee vult. In die op lossing plaatst men alsdan de palen, die men verduur zamen wileenigen bijeen, en laat ze er 8 -10 dagen in staan, waarna men ze in de lucht laat drogen. Ze krijgen dannamelijk het ondergedompelde stuk een blauwachtig aanzien. Door toevoegen van nieuw koper vitriool kan men de oplossing weder op hare vereischte sterkte brengen en dan een nieuw aantal palen er in plaatsen. Oneindig beter moet dit middel voldoen dan het eenvoudig bestrijken van palen met steenkolenteer. Men zij er ten slotte bedacht op, de vaten die men gebruikt beeftvoor niets anders te gebruiken dan om gier of aalt op te vangen daar de wanden er van natuurlijk ook met het vergiftige koperzout doortrokken raken. Om water (drinkwater) op te vangen ziju zij dus ten eenenmale onbruikbaar, en men hoede er zich voor, ze in de nabijheid van eene beek eene welof een pomp te plaatsen. Landb. Ct. Toen Sarah Bernhardt 11. Maandag te Moskou in de Princesses George optrad werd zij na het einde der eerste akte door een bloedspuwing overvallen. De voor stelling ten baren bate kon hierop niet meer doorgaan en liet geld werd teruggegeven. Deze aanvallen die tijdelijk zeer hevig zijn schijnen echter geen gevaarlijke gevolgen te hebbendaar de kunstenares dienzelfilen avond nog met den nachttrein naar Petersburg is vertrokken waar zij den daarop- volgenden avond weder moest optreden. De giften voor WeeneD blijven zeer ruim toestroomen. Zoo heeft o. a. de Imperial Continental Gas-Association, die Weenen van gas voorziet een som van 42,000 fl. geschonken. Wij herinneren belanghebbendendat zij die na I Mei 1882 sterken drank in het klein willen blijven verkoopenzich vóór 1 Januari 1882 moeten wenden tot burgemeester en wethouders der gemeente waar zij wonen. Verzuim zou ten gevolge hebben dat zij geen vergunning konden bekomen.

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 3