No. 155. Drie en tachtigste Jaargang 1881. V H IJ I) A G FEUILLETON, 25) Het rif van Kitty Hawk. 30 DECEMBER. De uitgevers dezer courant stel len even als het vorige jaar, de gelegenheid open tot het plaatsen van Nieuwjaarswenschen in dit blad. De prijs eener zoodanige ad vertentie van 5 regels is 0,25 a. contant (©Uictcel (Scheelte. Buitenlanb Tweede Afdeeling. Prijs der gewone Advertentiën iUKMAARSCHE 00! RUI. Deze Courant wordt Diasdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het gebeele Rijk f 1, De 3 nummers 0 06. Onderstaande personen worden verzocht zich ter gemeente secretarie aan te melden Seraphinus Strooband, laatste woonplaats St. Jansteen; Mar- garetka Berndina Oostermeijer, 1. w. Hoorn; Matje sloot, 1. w. Caatri uniReinsk de Boer, 1. w. HindeloopenMartinus van Miert, 1. w. Bergen op ZoomTaetske Buising, 1. w. Leeu warden; Maria Gerarda Weijkamp, 1. w. Groningen; Grietje Hollander, 1. w. AmsterdamGeuchien Bakker, 1. w. Wilder- vankMaria Johanna Westerop, 1. w. Uitgeest; Reinder Bak ker. 1. w. Amsterdam; Johanna Smeets, 1. w. Helder; Jacob Snip, 1. w. SchoorlMaria de Reus, 1. w. ObdamM. C. van Gurp, 1. w. Helder; Anna Cornelia Morgensterren, 1. w. Amsterdam. BELGIE. Op de voor eenigen tijd te 's Graven- hage gehouden internationale visscherij-bijeenkomst werd de klacht geuitdat de belgische vi-sehers werktuigen gebruikten, waarmede zij in zee de netten doorsneden en dat hieraan zoo goed als niets te do.n was onder de tegenwoordige wetsbepalingen van dat rijk. De regeering heeft, in afwachting van de ontworpen inter nationale regelen omtrent de visscherij in de Noordzee, thans een wetsontwerp ingediend, waarbij dat misbruik strafbaar wordt gesteld. O. a. houdt het in, dat ieder, die werktuigen, uitsluitend dienende tot het doorsnijden of vernielen van vischnetten in zee, maakt, verkoopt, te koop aanbiedt, inscheept of doet inschepen of ge bruikt gestraft zal worden met gevangenis van acht dagen tot eene maand en boete van 13 tot 50 met verbeurdverklaring der werktuigen. Bij beschadi ging der netten klimt de gevangenisstraf van 14 dagen tot 2 maanden en de boete van f 25 tot 100. Zoo do feiten 's nachts of bij herhaling gepleegd worden zal de straf verdubbeld worden. Den 23 nam de Kamer de begrooting voor justitie met 63 tegen 14 stemmen aan waarna zj tot 17 Januari uiteen ging. Den 27 had te Laeken de nieuwe verkiezing voor gemeenteraadsleden plaats ten gevolge van de vernie tiging der op 22 October plaats gehad hebbende ver kiezing. Met 100 stemmen behaalde thans de liberale partij, die op 22 October geslagen werd de overwinning. Van 15 regels 0,75; iedere regel meer 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Mijers ging naar de deurmaar keerde zichvoor hij het vertrek verlietnog eenmaal om. „Ik moet u nog herinneren luitenantdat de arme Butler juist van zulk eene expeditie niet is teruggekeerd." „Goed, Mijers, daarom juist heeft men mij hierheen gezonden, opdat ik het beter zou doen en terugkeeren. Dus binnen twee uren hoort gij F" Met deze woorden wierp Prank zich gekleed op het veldbed, keek nog eenige minuten naar de zoldering en sloot dan de oogen. "Weldra bewees zijne regel matige ademhaling, dat hij vast was ingeslapen. De booten gingen intusschen de een na de andere in zeede laatste toen reeds de zon aan den westelijken horizon gekomen was. Mijers wachtte nog een goed half uur tot de op deze breedte slechts korte avondsche mering was ingevallen voor hij aan het bed van den slaper trad die bij het noemen van zijnen naam dade lijk opsprong. Nadat Prank zich door eenen blik uit het venster overtuigd had dat de booten weg waren en het strand veriaten was begon hij zich snel voor zijnen tocht uit te rusten. Hij trok den vuil geelen met olie gedrenkten jas van grof linnen over zijne uni form en zette den zuidwester op het hoofd. „Dat zal mij ten minste op een afstand voor her kenning vrijwaren niet waar F" vroeg hij. Mijers trok de schouders op hij was met het ge- heele plan niet ingenomen. Frank lachte zorgeloos want hy vertrouwde op zijn slimheid en op zijne in menigerlei gevallen beproefde lichaamskracht. DUITSCHLAND. Het handelsverdrag met Italië van 31 December 1865 en het ecbeepvaartverdrag van 14 October 1876 blijven krachtei.s eene aangegane overeenkomst 5 maanden langer en wel tot 31 Mei a.s. van kracht. FRANKRIJK. Te Parijs verscheen een nieuw blad, ten doei hebbende den israëlieten invloed tegen te werken en daarom zelfs genaamd de Israëlieten-bestrij der. De directeur van dat blad had beweerddat israëlietische officiereu in het leger nooit veel bewijzen van moed hadden gegeven, w Ike beweering aanleiding is geweest dat hij verscheidene uitdagingen van israë- litische officieren ontving. De verwachte benoeming van de heeren de Courcel en de Chaudordy tot gezanten te Berlijn en Peters burg heeft thans plaats gehad. Den 26 heeft de Gemeenteraad van Parijs met 6 tegen 6 stemmen besloten, overeenkomstig het voorstel der betrokken commissie om alle uitgaven voor de eeredienstop eenige geringe uitzonderingen nate verwerpen. Een voorstel om ook de begrooting voor de prefectuur van politie te verwerpen ten einde aldus tot hare afschaffing te komen werd met 46 tegen 17 st. verworpen. De prefect had bij de bestrijding van dat voorstel o. a. gezegd dat hij door de begrotings commissie 5 uren achtereen onderworpen was aan een gewetensonderzoek over allerlei zaken die van ver of nabij met zijn departement te maken hadden. Een voorstel om de voor Parijs zitting hebbende kamerleden uit te noo.ligen de vraag omtrent de prefectuur der politieals een voortdurende bron voor ondragelijke geschillen, in de Kamer aan de orde te brengen, werd in handen eener commissie gesteld. ITALIË. Bij de behandeling der begrooting van buitenl. zaken in de Kamer werd de regeering door een lid uitgenoodigd de over de tunesische zaken ge wisselde stukken openbaar te maken en inlichtingen te geven omtrent het Donauvraagstuk. De minister van buitenlandsche zaken antwoordde dat hij zich te bekwamer tijd bij de fransche regeering beklaagd had over sommige gebeurtenissen in Tunis. Zorgvuldig bad Italië zich van daden onthouden welke zouden kunnen worden uitgelegd als een uitdrukkelijke of ingewikkelde erkenning van het door Frankrijk met den Bey ge sloten verdrag. Er zou b. v. geen bezwaar bestaan hebben tegen het onderhandelen met den heer Roustan, ware deze enkel minister van den Bey geweestmaar zulks was onmogelijk door zijne dubbele waardigheid van minister en vertegenwoordiger van Frankrijk. On derhandelingen over schadeloosstelling aan italiaan- sche onderdanen die bij de beschieting van Sfax ge leden haddenwaren nog steeds aanhangig en het oogenblik voorde verlangde openbaarmaking van be scheiden was nog niet gekomen. De fransche regeering had verklaard, in de maand Februari a.s. bij de Kamer ontwerpen tot regeling der tunesische zaken te zullen indienen de italiaansehe regeeriug stelde zich voor, van die ontwerpen kennis te nemen en zou alles doen, wat zij kon om Italie's waardigheid en belangen te handhaven. In elk geval zou de Vertegenwoordiging in de gelegenheid gesteld worden om hare handelingen te beoordeelen. Aangaande het Donau vraagstuk merkte bij op dat volgens het verdrag van Berlijn de regeling betreffende de scheepvaart tusschen Galatz en de IJzeren Poort door de europeesche commissie moest worden opge maakt. Daarbij zou ook moeten worden vastgesteld wie met de uitvoering belast zou zijn. Hem kwam het voor, dat naar den geest van dat verdrag dat toezicht gemeenschappelijk moest zijn. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Het verschil met Roumanië is uit den weg geruimd ten gevolge van de door de roumaapnsehe regeering gegeven ophelderingen. De ooslenrijkscbe gezant zal zoo spoedig mogelijk naar Roumanië terugkeeren. RUSLAND. Bij keizerlijk besluit is bepaald dat de 23 iu den laatsten tijd gevangen genomen staatkun dige misdadigers, die door de regeering beschouwd worden als de aanvoerders of invloedrijke leden der partij, die gewelddadige maatregelen voorstaat, te samen in eene bizondere Senaatszitting onder toevoeging van vertegenwoordigers der Stenden te recht zullen staan. SPANJE. De Cortes gaan den 30 uiteen. De mi nister vau financiën verklaardedat het met de con versie der schuld gunstig stond. Die van buitenl. zaken, dat het optreden van een nieuw ministerie in Frankrijk oorzaak was geweest van do vertraging in de uitvoering der overeenkomst betreffende het verleenen van scha devergoeding aan Spanjaarden te Saïda. Er bestond geen gevaar voor het vervallen of intrekken dier over. eenkomst. TURKIJE. De bizondere verslaggever der Daily News, O'Donovan, was bij zijne aankomst te Konstan- tinopel gevangen genomen als beschuldigd van belee- digende uitdrukkingen te hebbeu gebezigd over den Sultan. Hij werd daarvoor veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf, welke straf hem kwijtgescholden werd door tusschenkomst van den engelscben gezant en andere invloedrijke personen nadat hij tot zijne ver ontschuldiging verklaard haddat hij de hem ten laste gelegde woorden slechts gebruikt had iu verband roet het nadeel aan de engelsche houders van turksche fondsen toegedachtzonder de bedoeling te hebben gehad den Sultan te beleedigen. ALGERIE. Generaal Logerot is den 21 te Gabes terug gekomen en den 24 naar Sfax vertrokkenhij deed eene gelukkige beweging naar het zuiden en ver kreeg de onderwerping van drie stammen. De provincie „Opdat gij mij echter niet voor al te lichtzinnig zult houden sergeantzcide hij vrolijk „zie hier, wat ik tot mijne verdediging zal medenemen. Het is wel is waar alleen voor het uiterste geval want het ding maakt meer leven dan noodig is als ik niet terug kom, rapporteer dan, dat ik, uit onvoorzichtig heid onwillekeurig een zelfmoord heb gepleegd." Met deze woorden nam hij een revolver uit een koffertje en stak hem in den zak. „Zootot weerzienssergeanthoud de oogen goed op de zee gerichthet zou toch kunnen zijn dat de smokkelaar juist heden in de nabijheid is." Daarop verliet hij het station. Het was intusschen bijna geheel donker geworden. In plaats van zich re gelrecht naar het dorp te begevenklom Frank de tamelijk steile helling naar de duinen af en begon langzaam zijne wandeling door het mulle zand. In de grijze schemering die hem alleen de witte oppervlakte der duinen deed zien gaf de verlaten zandmassa een zeer onaangenamen indruk. Hiervoor had Frank echter geen oogen des te scherper keek hij rondom zich des te scherper luisterde hij naar het minste gedruisch. Niet de verschrikkingen van de natuur, maar de men- schen waren hetdie hij te vreezen had. Na eene korte wandeling verliet hy de duinen. Hij had juist berekend het dorp lag recht voor hem en het was nu alleen de vraag of het moeras het veroor loven zou de kolonie in een boog om te trekken en zoo daar achterom onbemerkt den dam te bereiken. Een klein eind liep hij nog recht door, tot zijn voet in den vochtigen bodem begon te zinkendaarop volgde hij voorzichtigom nietbij de heerschende duisterniswaardoor hij slechts eenige schreden voor zich uit kon zienin een gat te geraken den rand van het moeras, terwijl hij altijd het dorp aan zijne rechterhand hield. De weg scheen eindeloos. Nu eens was hij in ge vaar in don bodem weg te zinkendan weer moest hij, waar het moeras een boog beschreef, de huizen zoo dicht naderen dat hij in voortdurende bezorgdheid verkeerdevan uit een venster te worden gezien. Eindelijk hier begon de dam. Frank bukte zich tot op den grond en luisterde eenige oogeublikken naar de zijde van het derp en vervolgens naar die van het woud. Geen geluid van een menschelijke stemgeen voetstap was hoorbaar. Met den grootsten spoed liep hij de gevaarlijke plek voorbij. Het zwaarste gedeelte van den weg was nu afgelegd; hij had het woud bereikt en was door niemand bemerkt. Frank ademde vrijer. Nu had hy eenen vlakken drogen grond onder de voeten en de eenige zwarigheid bestond nog daarin dat hij zich niet te ver van den gebaanden weg mocht verwijderen en zoo verdwalen. Hij mat nauwkeurig vijftig schreden zijwaarts van het wagenspoor af gerekend en trad in het woud. Toen keek hij naar den hemel waar zich reeds eenige sterren begonnen te vertoonendi3 hij goed in het oog hield. Nadat hij zich op deze wijze op de hoogte gesteld had van den wegdien hij nemen moestliep hij zoo snel als de duisternis en het gelukkigerwijze nog spaarzame struikgewas hem veroorloofdeop de woning van John Raffles toe. In de gelagkamer was juist de petroleumlamp, die boven de groote tafel aan de zoldering hing, aangesto ken. Op hare gewone plaats naast den haard zat Gritty breide aan hare kous en bromde een liedje dat zij eens in hare jeugd geleerd had. Op haar in gevallen gelaat was een stille vrolijkheid merkbaar en af en toe lag zij met eenen blik van trotscbe zelfvol doening de kous op haar schoot uitstreek er liefko zend over heen en mompelde: „Voor Dan alles voor Danmijnen mooion jongenen dergelijke woorden. Bill zat in een hoek der kamer en steunde af en toehardop. Zijne oogen waren bijna geheel toege zwollen hij had een natte doek om het voorhoofd ge bonden en doopte deze van tijd tot tijd in een kom

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 1