Bitiueniattb. Gabes is thans vrij van oproerlingen. De stam der Overguennas had zich nog niet onderworpenmen ver wachtte dat dit evenwel spoedig zou gebeuren. EGYPTE. Den 26 werd de Kamer geopend met eene toespraak van den Khedive, welke zeer toegejuicht werd. Hij zeide dat hij de belangen der bevolking zou verzekeren door rechtvaardigheid voor allen dat hij het onderwijs wilde bevorderen en de internationale verbintenissen nakomen. Hij riep de medewerking der afgevaardigden in om het rijk in een beschaafd land te herscheppen. MEXICO. De minister van oorlog Trevino nam zijn ontslag en werd opgevolgd door Naranjo. ZUTD-AFRICA. Op eene den 23 te Durban ge houden bijeenkomst werd met groote meerderheid (slechts 15 jongelieden stemden tegen) het gevoelen uitgespro ken, dat terugkeer van Ketswayo als Koning in Zoeloe- land waarvan in den laai sten tijd meermalen spraak was hoogst gevaarlijk zou zijn voor Natal en de inboor lingen van Zoeloelatid en Zuidoost-Africa. De oud president der Transvaalde heer Burgers verkeert in bedenkelijken toestand tengevolge van een val. De indische regeering heeft den 17 November het stoomschip Gouv- Generaal van Lansberge uitge zonden om des noods gedurende 40 dagen aan het eind waarvan de boot zich in allen gevalle te Point de Galle moet bevinden te kruisen daar, waar moge lijkheid is nog schipbreukelingen te vinden van de Koning der Nederlanden. Bij kon. besluit van 7 Dec. is de jaarwedde van den commissaris van policie te Haarlem gebracht op 2600. Bij besluit van 8 Dec. heeft de Koning aan de gemeente Pettenwelke door de uitgaven voor eene behoorlijke inrichting van haar lager onderwijs in ver houding tot hare middelen en andere uitgaven onbillijk zou worden bezwaard boven en behalve de vergoeding van 30 p.c. bedoeld in art. 45 der onderwijswetin de kosten van stichting eener schooi en van aankoop van het daarvoor benoodigd terrein, een subsidie ver leend van f 9389,10. Bij kon. besluit van 22 dezer is de minister van financiën gemachtigd tot de uitgifte van hoogstens 3 miljoen in schatkistbiljetten van f 1000aangemaakt volgens de wet van 4 April 1870 de rente dezer bil jetten is bepaald op 4 p.c. 's jaars. De op 22 Dec. verkochte inventaris van het bij Calandsoog gestrande engeische schip Hospodar heeft f 3937,65 opgebracht. Door B. en W. van Utrecht is den 24 aanbesteed het sloopen van gebouwen en muurwerken aan het Vreeburgen het daarlangs aanbrengen van een wal van bazalt, met bestrating en rioleering tot verbinding van de Rijnkade met de Catharijnekade waarvan aan nemer werd de heer H. v. Dijk voor f 37,915. Eene tooneelvoorstelling te Amsterdam door „Het Nederlandsch Tooneel" met medewerking van den heer Barnay voor de weener slachtoffers gegeven, heeft ongeveer f 1100, eene voorstelling in het locaal „de Vereeniging" door verschillende artisten gegeven f 233 opgebracht. De giften, voor hetzelfde doel bij de hee- ren Wertbeim en Gompertz ingekomen beliepen den 24 ongeveer 4300. De gemeenteraad van Nijmegen heeft den 24 met 12 tegen 6 stemmen (de laatste van de protestant- sehe leden), afwijzend beschikt op het adres van 70 in gezetenen houdende het verzoek om terug te komen op het besluit tot het plaatsen van een Mariabeeld op den hoek van het raadhuis. Te Maastricht is den 23 eene druk bezochte ver gadering gehouden naar aanleiding der door den minister van oorlog voorgenomen garnizoensverandering, waarbij die stad slechts één bataljon behouden zal. De houding der aanwezige maastrichtsche leden van de 2e. Kamer werd gegispt en aan het bureau opgedragen in eene met koud waterdie voor hem stond. Bij dag had hij zich in zijnen tegenwoordigen toestand niet in het dorp willen vertoonen omdat hij den spot der lieden vreesde, en ook omdat het hoofd hem nog zoo duizeldedat hij zoo dikwijls hij beproefde te loopen als een be- schonkene been en weer tuimelde. John Raffles had bij zijne terugkomst het verhaal van het gebeurde met onverholen leedvermaak aange hoord. Hij gunde den grootspreker wel zulk een lesje en het speet hem slechts dat een ander, en juist een van de tegenpartij, het gedaan had, wat hij reeds lang zoo graag zelf gedaan zou hebben dat hij echter niet vermochtzooals hij zich zelf tandenknersend bekennen moestomdat hij met zijn lammen rechterarm niet op gewassen was tegen de kracht van den ruwen Bill. Nu verschafte hem diens pijn een geheel eigenaardig genoegen dat hij door enkele spottende aanmerkingen nog verhoogde. Maggy liep af en aanzorgde voor het avondbrood en deed alsof de geheele zaak haar niets aanging in werkelijkheid echter hielden zich hare gedachten uitsluitend met de gebeurtenissen van dien middag en met den held ervan bezig. Hoe dikwijls zij ook beproefde hare gedachte eene andere wending te gevenaltijd weder keerden zij naar den flinkeu officier terug die zijn moed zijn koelbloe digheid en zijn kracht op zulk eene duidelijke wijze getoond had. Even als alle vrouwen, wanneer hun hart in het spel komtonverschillig en koel tegen diegenen zijn kunneD die vroeger hunne beste vrien den geweest zijn zoo voelde ook Maggy in dit geval volstrekt geen medelijden met het ongelukkige offer van deze zaak. Wat was de ruwe en domme Billin vergelijking met Frank die alle eigenschappen bezat die het hart van een jong meisje dat nog natuurlijke gevoelens kent, boeien kunnen. Wat ging haar de andere aan? Wordt vervolgd. volgende bijeenkomst adressen voor te dragen aan den Koning de Eerste Kamer en den gemeenteraad. Op de Steenstraat te Meerssen heefc men den 26 een onbekend man doodgeschoten gevonden. Den 26 's morgens zijn te Groningen 2 met ko ren gort, lijn- en mosterdzaad gevulde pakhuizen van de firma Rijkeus Leopold afgebrand. De oorzaak wordt toegeschreven aan een eestwaarop men den vorigen dag tot 's middags 1 uur was bezig geweest graau te drogen. Een matroosdie op de daken der belendende huizen ijverig aan het blusschen had mede- geholpen is daarna van de bovenste sport van eene lange ladder naar beneden gevallen waarbij hij eene schedelbreuk heeft bekomen. Te Egmond aan den Hoef is 26, 's avonds, door eene commissie ingesteld op bet initiatief der dames Klaasen en Zwarteen kersfeest aan de schooljeugd gegeven, op de bovenzaal van den heer Kemper waar 2 kerstboomen met prijzen voor de ruim 100 jongens en meisjes geplaatst waren. Met het verloten dier prijzen het zingen van liederen en het genieten van chocolade, krentenbrood en suikergoed werd de avond tot genoegen van jong en oud doorgebracht. Te Middelburg werd den 27 aanbesteed 1°. het bouwen van eene schutsluis beoosten Sas van Gent geraamd op f 710,000; 2°. het maken van een zijkanaal beoosten Sas van Gent en het verbreeden van het neder landsch gedeelte van het kanaal van Ter Neuzen ge raamd op 498,000 3°. het bouwen van een ijzeren draaibrug over het zijkanaai naar de Passluis, geraamd op f 23,500. Minste inschrijvers waren: 1°. de heeren Boirie et Simon frères, te Antwerpen, voor/634,900; j 2°. de heeren Wiegerink en v. Haren, te Utrecht, voor f 406,0^0; 3°. de heeren Boirie et Simon frèresvoor f 23000. Den 27 's avonds is een langedijker schuit van schipper Slot door de stoomboot van Avenhorn naar Wormerveer aangevaren en gezonken. Het maken van eenen toegaogsweg naar het ter rein Damlust ten behoeve van de troepen te Utrecht, is den 27 voor f 6i25 aangenomen door den heer J. Barnoveld te Vreeswijk. De Eerste Kamer heeft den 27 hare werkzaam heden hervat. Door de sleepbooten is den 27 te Terschelling en vervolgens in het Nieuwediep binnengebracht Let barkschip Janus, vol water en door het volk verlaten. Het hol en de inventaris van het op 18 Dec. bij Zandvoort gestrande duitsche galjootschip Antina zijn den 27 in veiling verkocht voor 966,45. Het hol van de te Egmond gestrande deensche schoener Möen bracht den 28 397 op. Te Dordrecht is den 27 aanbesteed 1°. het ma ken van den watertoren en het ketelhuis voor de hoog drukwaterleiding 2°. het maken der gebouwen voor een stoomgemaal in het oostelijk deel van den Stads- polder. Het eerste werk werd gegund aan den heer J. Visser te Papendrechtvoor 95,726 voor het tweede was minste inschrijver den heer L. Edelscbaap, voor f 9777. De Koningde Koningin en de kleine prinses zijn den 28 van tiet Loo in de residentie aangekomen. Aan het ministerie van waterstaat is den 28 aan besteed 1°. het maken van de aardenbaan de boven bouw en andere werken voor den spoorweg Mersvede Gorinchem 2°. het maken van de aardenbaan en an dere werken voor het gedeelte CuykBeugen van den spoorweg NijmegenVenloo. Minste inschrijvers waren 1°. de heeren A. Volker, te Sliedrecht, en P. A. Bos, te Gorinchem voor f 2,450,000 2°. de hee ren N. v. Haaren te Utrechten H. T. Wiegerink, te Groenloo voor 197,900. De gemeenteraad van Haarlem heeft den 28 be paald dat de kermis zal aanvangen op den eersten zaterdag der maand Augustus en eindigen op den tweeden maandag daaraanvolgende. De verkoop van sterken drank is de amusement zalen voor onderofficierenmachinist-leerlingen en min dere schepelingen der marine te Helle voetsluis is voor het vervolg verboden. Gedeputeerde Staten van Zuidholland hebben de gemeentebegrooting van 's Gravenhage goedgekeurd zonder de door de Staten verlangde maar door den ge meenteraad geweigerde verhooging voor de policie. De heer Barends, stations-chef te Noordschar- woude, is in dergelijke betrekking verplaatst naar Bar- neveld. Voor het beroep naar Huissen is bedankt door ds. G. J. Paréte Uitgeestvoor dat naar Hem door den candidaat W. Kervezee. Door wijlen mej. J. M. Pauneboeter te Deventer is vermaakt aan de herv. diaconie 4000, aan de herv. kerkvoogdij 2000, aan de evang.-luth. diaconie 1000, alles vrij van rechten. „De volkomendste burger uit onze gulden eeuw Michiel Adriaenszoon de Ruyter," gelijk Potgieter hem noemt „de weledel en gestrenge heer Michaöl Ruiter, lui tenant-admiraal der Vrije Nederlanden," zooals Vondel hem noemtwerd Woensdagnamiddag in de Nieuwe Kerk te Amsterdam herdacht door een kleine schare mannen uit hof- en hoofdstad toegestroomd. De grauwe mist van den somberen Decemberdag was ook in de kerk doorgedrongen en een nevel als van wierook vulde de gewelven, „de salpeterwolken" in herinnering brengende door welke de Ruyter „de bliksems der kartouwen" stralen liet als hij de zeebanier van Holland ter victorie leidde dwars door vijandelijke vloten heen. Men was bijeengekomenomdat op verlangen der regeering het stoffelijk overschot van 's lands edelsten held die in 1677 op 's lands kosten begraven was in een nieuwe kist was overgebrachten deze opnieuw zou worden bijgezet. De grafkelder is de begraafplaats der families de Ruyter, de Wildt Elias, nakomelingen der beide dochters van den admiraal, wiens zoon Engel kinderloos overleed. De Ruyter's kist was geplaatst tegen de achterzijde van het monument en er om heen ston den de kisten van zijn kinderen en hun afstammelin gen. Deze kisten waren echter grootendeels ineen gestort stof was tot stof wedergekeerd en de graf kelder moest geruimd worden kon er naar het ver langen der regeering gehandeld worden. De oude kist had onder het houten deksel een anderen deksel gehad van kleine dunne glasruitjes in lood gevat, welke ruit jes allen los geraakt, de overblijfselen van den admi raal bedekt hadden. Do bodem vau de oude kist werd met al wat er op rustte in de nieuwe eikenhouten kist overgebracht, die, van binnen met lood bekleed het volgend opschrift draagt Michiel Adbiaenszoon de Ruyteb, Luitenant-Admiraal-Oeneraal van Bolland en West-Friesland, geboren 24 Maart 1607, overleden 29 Maart 1676 aan de wonden ontvangen voor Messina begraven 16 Maart 1677 en door de zorg der Nederlandsche regeering in deze kist gelegd 28 December 1881. In tegenwoordigheid van autoriteiten en familieleden wordt het procesverbaal van wat geschied is in een looden koker gesloten en in de kist nedergelegd waarna de deksel op de kist geschroefd werd. Op de kist werd nu een krans witte bloemen ge legd door den twaalfjarigen Carl Adolf Elias den jongste der in de kerk aanwezige afstammelingen van de Ruyter. Op de zwart zijden linten van de ruiker staat geschreven „Hulde van de afstammelingen van den luit.-admi raal-generaal de Ruyter, 28 December 1881." Het procesverbaal luidt als volgt: Heden den 28 Dec. 1881 heeft de Nedarl. regeering vertegen woordigd door den heer mr. P. F. Hubrecht, secr.-gen. bij het dep. van binnenl. zakendaartoe door Z. E. den minister van binnenl. zaken gecommitteerdten einde de nagedachtenis van dan luit.-adm.-gcn. M. A. de Ruyter te huldigen en het behoorlijk behoud van diens stoffelijke overblijfselen te verzekeren met toestemming der afstammelingen van genoemde Lt.-Adm.-Gen. de doodkist en de daarin bewaarde overblijfselen van den Lt.-Adm.-Gen. M. A. de Ruyter in een nieuwe eiken houten omhulsel doen overbrengen en in dezen familie kelder weder doen bijzetten. „Er is hiervan in sextuplo opgemaakt dit proces verbaal ten dage, maande en jare hierboven vermeld onderteekend door bovengen. Gecom. der Nederl. Re geering door den heer Johan Wilhelm de Ruyter de Wildt, gepensioneerd Schout bij Nacht, Jan Maurits Eliasdirecteur der maatschappij de AtlasPieter Elias Pieterzoon en Meester Wouter Hendrik Elias, Rechter in de Arrondissementsrechtbank te Amster dam als vertegenwoordigers der beide takken van de afstammelingen van den Luit.-Admir.-Gen. voornoemd door de heeren van Tienhoven. W. W. van Lennep DriessenBergsma en de Neufvillevertegenwoordi gende het gemeentebestuur van Amsterdamde ver tegenwoordigers van het kerkbestuur der Nederduitsch Hervormde gemeente te Amsterdam en den heer P. J. H. Cuypersarchitect der rijksmuseumgebouwen. Een exemplaar van dit proces-verbaal is besloten in een looden koker in de kist nedergelegd een ander is bestemd voor het archief van het dep. van binnenl. zaken een exemplaar voor ieder der vertegenwoordi gers van de bovenbedoelde afstammelingen één voor het gemeentebestuur van Amsterdam en één voor het kerkbestuur voormeld."' De nieuwe kist is thans geplaatst midden in den kelder tusschen de twee gewelven en vlak voor den trap en tegen den achtermuur van het monument De secretaris-generaal, die den minister van binnen- landsche zaken vertegenwoordigde voerde het woord om de hulde van 's lands regeering aan de Ruyters doorluchtige gedachtenis uit te spreken en hij werd beantwoord namens de oudste der afstammelingen, den gepensioneerden schout-bij-nacht J W. de Ruyter de Wildt. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag, 29, 30 en 31 De cember 1881, zal de kelder voor een ieder toegankelijk zijn en wel van des voormiddags 10 tos des namiddags 3 uur. Belangstellenden hebben zich aan te melden aan de kosterswoning van de Nieuwe Kerk en kunnen toegang tot den kelder erlangenna vooraf hunne handteekening te hebben geplaatst in een daartoe be stemd boek. Het bouwen van een schoolgebouw met 10 localen te Zaltbommel is besteed aan Gebr. Dusée te Hedik- huizen en Tilburg, voor f 25,485. De schoolmeubelen werden afzonderlijk voor 3933 aanbesteed. Het bassin, dat in de Soesterheide voor de utrecht- sche waterleiding gegraven wordt moet niet 20 maar 10 ellen diep en 1800 ellen lang zijn. De procedure in zake het beheer van de kerkelijke goederen der herv. gemeente te Oosterend (Friesland) heeft aan salaris der practizijns van beide partijen en aan verschotten f 7272,85% gekost. In den schouwburg te 's Gravenhage zijn nevens den lessenaar van den orkest-directeur 2 sterk licht gevende lantarens aangebracht met kaarsen die ruim 4 uren branden en in de zaal een voldoend licht ver spreiden in geval het gas is uitgedoofd. De gemeenteraad van Purmerende heeft besloten om eene nieuwe boterwaag te bouwen en afwijzend beschikt op het verzoek der afdeeling „Beemster en omstreken" van de Boll. Maatschappij van Landbouw, tot stichting eener school voor zuivelbereiding. Het aantal leden der Ned. Vereeniging tot be scherming van dieren te 's Gravenhage is tot ruim 2100 geklommen. Eene vrouw te 's Gravenhage, bij welke, wegens wanbetaling van belastingeen soldaat was ingekwar tierd, heeft dien man dronken gevoerd en toen al zijne equipementstukken aan het policiebureau gebracht, zeg gende dat zij ze niet langer in huis wilde hebben. Een opperman te Amsterdam heeft een pakket inhoudende eene waarde van 35000's avonds op den weg gevonden en het onmiddelijk gebracht aan den bankier wiens stempel het droeg. Deze schonk den

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 2