STAATS LOTERIJ. No. 2379 2000, No. 1386 en 16659 15u0, No. 2335 en 15935 f 1000, No. 396, 7759 en 10652 f 400, No. 2147 en 10712 200, No. 1356 9010, 13462 19883 en 20902 f 100. Donderdag, 139 Dec., 3e l|jst. liet ontvangen. QUlcrlet. JSocfcaaufconbigtttg. ^tabö-fiericfiten. eerlijken vinder f 200 en legde hem levenslang een weekgeld van f 8 toe. Het verbouwen der concertzaal^ en het^ bouwen eener nieuwe koffiekamer in het Odéon te Zwolle is besteed aan den heer G. Schutte aldaar, voor f 10,70 Yoor het herstellen der schade aan de zeewering ten zuidoosten van Delfzijl, door den storm van 14 15 October ontstaandoor de provincie Groningen aanbesteed, is laagste inschrijver de heer H. Sijdzes, te Farnsum voor f 60,300. Te Koedijk is tot predikant beroepen ds. O.laas, van Zaandijk. De afdeeling Haarlem van het Nederl. Protestan tenverbond is voornemens eene zondagsschool onder de leiding van dames voor kinderen vnn modernen op te richten. Te 's Gravenhage is, onder bescherming des Konings, een „Koninglijk Genootschap van nederland- sche aquarellisten" opgericht, dat in Juii eene eersta tentoonstelling zal openen in de Gothische zaal, daartoe door Z. M. afgestaan. Door jr. v. Swinderen in Gaasterland is aan niet minder dan 500 arbeiders op zijne gronden werk verschaft. Het gemeentebestuur van Ede verklaard hebbende, dat de railweg in geval van exploitatie zou worden versperd heeft de gemeenteraad van Wageningen aan eene commissie van 5 leden opgedragen om bij dien van Ede pogingen aan te wenden tot opheffing der ■onhoudbare bepalingen die de dienst op aen stoom tramweg onmogelijk maken. De christelijk-gereformeerde Kerk hier te lande telt thans 366 gemeenten, waarvan 288 met predikan ten. De gemeente te Amsterdam telt 4o03 te Rot- terdam 4212, te Leiden 1900, te Drk 1739, te 'sGra venhage 1370 leden. Te Nieuweramstel zijn eenige effecten ontvreemd, welke de eigenaar in een aarden pot. in den grond achter zijne woning had ve torgen. Door wijlen ^fen heer Jobs. Hilman te Amsterdam zijn vrij van rechtende volgende legaten besproken: aan de vereeniging voor christ.nat. onderwijs aldaar f 80,000, de algemeene armen f 8000, de Sophia-stich- ting te Scheveningen f 8000het kinder-ziekenhuis f 8000het college Zeemanshoop j 6000de Prins Hendrikstichting te Egmond aan Zee f 6000, het Von delpark f 4000 de vereeniging voor ziekenverpleging f 4000, aan het gemeentebestuur ten behoeve der pro- testantsche, r. catholieke en israëlietische armen 3 maal f 2000 de Maatschappij van den werkenden stand f 3000 de inrichting voor volwassen blinden de in richting tot ondersteuning van blinden de inrichting tot werkverschaffing aan hulpbehoevende blindende ambachtsschool van de Maatschappij van den werkenden standde inrichting voor stads-bestedelingenen de inrichting Talitha Kümi te Zetten elk f 2000; het zede lijk lichaam Charitas het zedelijk lichaam Sarepta, het Koning Willemshuis, de bewaarschool aan de Vinken straat, de inrichting voor spraakgebrekkige en achterlijke kinderende school voor havelooze kinderende in richting vuor ooglijders aan de Spinozastraat, de Nederl. vrouwenvereeniging Tesselschade, en de industrieschool voor vrouwelijke jeugd elk 1000; de diaconie der ned. herv. gemeente de gebouwen en erven aan de Nieuwe Looierstraat, uitmakende de Willem Hendrik Hilmans- stichting met f 125,000 tot onderhoud en voeding de stadsbibliotheek zijne boeken- en platenverzameling met losse kassen het Rijks Museum een marmeren Ceresbeeld een schilderstuk van te Gempt en een kamertooueel. De Maatschappij tot exploitatie van staatsspoor wegen heeft f 10000 uitgekeerd aan de weduwe en kinderen van den arbeider M. v. Gils die te Moerdijk bij het jongste spoorwegongeluk het leven verloor. Als leden van het bestuur der banue St. Maarten zijn herkozen de heeren G. Bruin en K. Blom. In het dagelijksch bestuur van het waterschap Valkoog is herkozen de heer K. Slot, als hoofdingeland de heer P. de Boer. De le. afdeeling der Friesche Maatschappij van Landbouw heeft besloten het zilveren theeservies als keizerlijken eerenprijs behaald op de tentoonstelling te Hannover voor de daarvoor geboden som van f 700 te verkoopen. Naar men zegt is de kooper voorne mens dezen prijs aan een museum der provincie te schenken. De besturen der 3 Typografische Vereenigmgen te Amsterdam hebben bij circulaire aan de patroons eene loonsverhooging verzocht met ingang van 1 Janu ariwaardoor hunne inkomsten eenigszins in overeen stemming zouden worden gebracht met de prijzen der hoogst noodige levensmiddelen. Een hengst van M. P. Zwart te Roordahuizen en eene merrie van M. H. Brandsma te Sneek, beiden in geschreven in het friesch paardenstamboek zijn voor 3200 verkocht aan den heer E. Voorhorst, te Wel- son, bij Olst. Ie Klasse. 28 Dec. 2e lijst. meer dan 50 hare hybriden bij honderden tellen. Over hybridisatie geeft hij ons belangrijke aanwijzingen en bijionderheden zoodat hij den niet deskundigen liefheb bers (en dat zijn zeker de meesten) den weg wijst om tot nieuwe verscheidenheden, met ongedachte kleurscha- keering van bloemen en bladeren te geraken. Voor de zorgvuldige behandeling en veredeling van de in hare eischen overigens zeer beseheiden fuchsia geeft hij nut tige wenken, welke aan bezitters van tuinen recht wel kom zullen zijn. Dat hij den eersten vinder der fuchsia, den monnik Plumier zulk een lang leven schonk zal wel aan eene drukfout te wijten zijn. Met genoegen begroeten wij weder den Almanak voor Landbouwers (uitgaaf van W. Eekhoff Zoon te Leeuwarden), waarvan reeds de zestiende jaargang der tweede reeks het licht ziet. Uit den inhoud blijkt dat dit boe'. je dat in eenvoudigen vorm tal van nut' tige wenken geeft om van den landbouw en de vee teelt de meeste voordeelen te trekken in verschillende provincieën medewerkers en dus naar wij vertrouwen, ook bekendheid en iezers vindt. De toestand onzer landbouwers is tegenwoordig zoodat zij wel op elk voordeel bedacht mogen zijn niets mogen verzuimen en dus mogen zij het waardeeren dat de Almanak hun jaar op jaar voor weinige stuivers goeden raad komt bieden. Onder de 30 artikelen van den jaargang voor 1882 komen ons vooral belangrijk voor dat van den heer v. Everdingen te Tiel over de uitkomsten van het gebruik van Vilte's mesten dat van den heer Prakke te Leeuwarden over bet maïskoren als voedings middel. Bij de opgaaf der weekmarken missen wij des Donderdags Delft en Schagen terwijl Purmerende be halve op Dingsdag ten onrechte ook op Donderdag en Vrijdag genoemd wordt. Nummers IX en X van „Floealia." Handboekje voor de kennis en het kweeken van lievelingsbloemendoor II. Witte, (uitgaaf van Henri J. Stemberg te 's Gravenhage) handelen over de fuchsiade lievelingsbloem van rijk en armdie zoowel de landgoederen en tuinen onzer aanzienlijken als de achterbuurten siert, waartoe hare sierlijke vorm als hare gemakkelijke en snelle vermenig vuldiging gereede aanleiding geeft. De heer Witte leert ons, dat zij oorspronkelijk in Zuid-America alsook in Nieuw-Zeeland, te huis behoort, en dat hare soorten tot Te Keulen is eene huishoudschool opgericht, alwaar de meisjes theoretisch en practisch onderricht zullen ontvangon in het knippen en maken van kledingstuk ken verstellen en verder naaiwerk het inleggen van vruchten groenten vleesch, de bereiding en het koken van allerlei spijzen het strijken mangelen en verdere behandeling der wasch het tafeldekken ook voor gezel schappen en verschillende andere werkzaamheden en inrichtingen in kamer en keuken. Bij de theoretische lessen zal vooral onderricht wor den gegeven in de keuze van eet- en drinkwaren met toelichting omtrent de bestanddeelende benoodigdhe- den en de toebereiding, bepaaldelijk met het oog op de eischen voor de gezondheid. Tot het verbruik der spijzen die dagelijks in de kookschool zullen worden gereed 'gemaaktzal daarbij een open tafel voor vrou wen en meisjes worden ingericht. Voorts zullen er rekenlessen worden gegeven en de leerlingen kunnen wedijveren in de kunst om met inachtneming van de meeste zuinigheid in geldelijk beheer, het best aan de eischen eener huishouding te voldoen. De inrichting is geplaatst onder leiding van mevr. Metal Dieckhoff, die aan het hoofd staat der aldaar verschijnende Hausfrauenzeitung. Door postbeambten te Madrid moeten sedert zeven maanden 5000 brieven met geldswaarde gestolen zijn. De inhoudmeest bankbiljettencoupons en loterij briefjes werd door handlangers in en buiten de stad, zelfs in den vreemde, te gelde gemaakt. De postbeambte, die het eerst in hechtenis genomen werdhad opzette lijk in zijne kleederen aangebrachte zakken om den buit te bergen. Er zijn zestien andere personen, verscheidene met het postkantoor in betrekking staande gevaten in hunne huizen moeten nog ettelijke honderd aan groote firma's geadresseerde brieven gevonden zijn. Een ingenieur te Weeneu stelt voor om voor de gaanderijen van schouwburgen geene noodtrappen te bonwen, maar glijbanen aan te leggen, die van onderen zacht glooiend en ruim uitloopend moeten zijn. In de verwarring en haastige vlucht die bij iederen theater- brand onvermijdelijk is zegt hij zullen op elke soort van trap verstoppingen ontstaan. Maar heeft men eene goed ingerichte glijbaan, dan komen de vluchtende be zoekers,°hoe harder zij dringen en hoe zwaarder de op eengedrongen massa wordtdes te spoediger beneden. Uit Singapore wordt in den Samarangschen Locomo tief een zonderling geval van zelfontbranding gemeld dat daar voorgevallen is in den nacht van 3 November, in de Hollandsche afdeeling van het algemeen post kantoor. Zooals men weet is aan het postkantoor te Singapore een nederlandsch ambtenaar aangesteld om voor den goeden gang van zaken te zorgen voor zoover betreft de mails tussehen Nederl -Indie en andere landen. Ge durende de laatste week had hij eenige aangetekende brieven ontvangen, die voor de veiligheid in een ijzeren kast worden bewaard, welke van drie sloten is voorzien. Toen hij in den ochtend van 3 November zijn brand kast opende vond hij met verbazing een deel van den inhoud tot asch vergaan. Zeven aangeteekende brieven en 185 dollars in bankpapier waren geheel vernietigd zeven aangeteekende brieven en twee mailpakketten waren door het vuur vrij erg beschadigd. De zaak is nauwkeurig onderzoek door den direc teur der posterijen en den Hollandschen consul-generaal te Singapore. Men vermoedt dat in een der aangeteekende brieven een brandbare stof was geslotendie gedurende den nacht vanzelf is ontbrand. Men hoopt de oorzaak van den brand op te sporen. Bij het station van Branullas in Spanje had tussehen twee treinen eene botsing plaais, waarbij verscheidene personen gedood of gewond werden. De dierentuin te Breslau is den 24 gesloten moeten worden wegens het uitbreken der veepest onder de giraffen. Op eersten Kerstdag is in de Kruiskerk te War schau door een valsch gerucht van brand een ont zettend gedrang ontstaantengevolge waarvan 28 per sonen omgekomen zijn terwijl 26 zwaar en 100 licht gewond werden. Er werd gezegd dat oen israëlitiesche zakkenroller dat gerucht uitgestrooid had, op het oogen- blik toen hij betrapt werd en deze door niets gestaafde be weering gaf aan de bevolking aanleiding deze ramp toe te schrijven aan de israëlitiesche bewonersten gevolge waarvan zij des namiddags in hoogst opgewonden toe stand in een paar wijken der stad eenige aan israëlieten behoorende herbergenwinkels en huizen vernielde. Des nachts was de orde herstelddoch den 26 des voormiddags herhaalden die wanordelijkheden zichzij duurden toen voort tot middernacht. Tegen 't einde van 't jaar stellen de Amer. bladen dikwijls zeer vermakelijke pogingen in het werkom hunne abonnés te behouden. Zoo bijv.: „Schaf ons blad vooral niet af! Voor eenigen tijd heeft de land bouwer Jones het gedaan, met het gevolg, dat hij de daarop volgende week een slag van zijn paard kreeg waardoor hij ernstig gewond werd." Een ander voorbeeld van denzelfdeu aardis ont leend aan een godsdienstig blaadje l'Independantdat in Nieuw-York uitkomt. „Let eens op dien man die het blad heeft opgezegd. Hoe onpleizierig ziet hij er uit. Men zou zeggen dat hij juist een schaap had gestolen. Hoe wil hij nu weten wat er gebeurt. Hoogstwaarschijnlijk leent hij nn de krant van zijn buurman maar als hij nu zijn been breekt of kandi daat gesteld wordt voor 't een of ander, zal het blad er niets van zeggen. Dat zal een goede straf zijn voor zulk een gierigaard." Een der in 1851 gefusilleerden Habrault genaamd, is eenige dagen geleden te Parijs overleden. Juist dertig jaar geleden was Habrault machinist bij de Cbemin de f'er du Nord. Na den coup d'état nam hij met eenige andere mannen uit zijn wijk de wapens op en verdedigde met hen een barrikade tot het uiterste toe. Toen de barrikade genomen was werden zij, die haar verdedigd hadden gefusilleerd. Habrault viel met zijn makkerswerd echter niet doodelijk getroffen en be hield al zijn tegenwoordigheid van geest. De ongelukkige had genoeg zelfbeheersching om gedurende den geheelen dag onbewegelijk te blijven liggen en toen de nacht was gekomen sleepte hij zich naar een apothekerdie in de Rue de la Chapeile woondewaar men hem niet zonder tegenstribbeling opnam. Den volgenden ochtend werd hij weder gevangen genomeD doch men bracht hem naar het hospitaal waar hij weldra herstelde. Toen hij geheel beter was geworden, zond men hem naar de vesting Bicêtrevan daar naar die van Ivry en eindelijk naar Africa. Daarna kwam hij weder in Parijs terug en daar hij voor machinist ongeschikt was geworden, werd hij kunstbloemenmaker, trouwde en kwam door zijn eigen werk en dat van zijn gezin weldra in een vrij goeden doen. 's Gravenhage 29 Dec. Eerste Kamer. Heden zijn alle aanhangige kleinere ontwerpen met eenparige stemmen aangenomen zoomede de hoofdstukken I 7 a en op ae middelen der staatsbegrooting 1881. Tegen de middelenwet stemde de heer Blijdenstein als pretest tegen de niet-afschaffing der Staatsloterjj. Tot onderzoek en behandeling der overige hoofdstukken besloot de Kamer met 19 tegen 8 stemmen terug te komen op 16 Januari a.s., ten einde dan ook eventueel het fransche handelstractaat te kunnen behandelen. De heer v. d Putte echter beweerde dat het voorloopig verslag der Tweede Kamer nog wel tien a, twaalf da gen kan uitblijven. Warschau 29 Dec. De rust is hersteld. 1700 Personen zijn gearresteerd. Petersburg 29 Dec. De Regeering vreest opstand der boerendie revolutionaire meetings in kerken houden. Aan den heer rnr. J. P. Kraakman werd den 27, door het kerkbestuur der parochie van den H. Domi- nicus bij monde van den voorzitter, den zeereerw. heer Bloemeen fraai geschenk in zilver aangebodenin erkenniDg zijner diensten, als lid van het kerkbestuur sedert de oprichting der parochie en dus gedurende 25 jaren aan haar bewezen. De uitslag der aanbesteding, op Woensdag 28 December, is als volgt: Perceel 1, het onderhouden van alle gemeentegebouwen, scholen, bruggen, riolen en ver dere gemeentewerken beuevens het uitvoeren van eenige vernieuwingen aan die gebouwen voor 7350 aan F. Vester perceel 2, het doen van eenige vernieuwin gen aan de bruggen voor 1798 aan denzeltde perceel 3, het leveren en vervoeren van de benoodigde materialen voor de buitenwegen voetpaden enz., voor f 3993, aan denzelfde perceel 4, het vernieuwen van eenige gedeelten walmuur, voor f 6556, aan denzeltde; perceel 5het onderhouden van den Hoeverschelpweg, van af den Berger weg tot aan den straatweg naar Eg- mond aan Zee met de daarbij behoorende werken, als: het tolhuis en aanhooren2 bruggen en 7 duikers voor f 1590, aan Jacobus Oldenburg, te Bergen. De raming was: voor perceel 1 7886, perceel 2 2125, perceel 3 f 4514, perceel 4 f 7321, perceel o f 1891. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN. t u 24 Dec. Alida Jacobs, D. van Lodewyk Gilles en Ahda^Jacoba Schouten. 27 Jansie, D. van Cornelis Betlem en Trijntje Schipper. Catharina, D. van Erederik Slot en Cathanna Edses, wonende te Haarlem. 29 Zeger, Z. van Remmert Houter en Grietje Bakker. OVERLEDEN. t D w;, 28 Dec. Geertruida, D. van Antkomus Peters en Bregitta WU- helmina Cornelia Dekker, 2 j. en 8 m.

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 3