No. 1. Vier en tachtigste Jaargang. 1882 ZONDAG I J A N L A Ei I. FEUILLETON, 20) Het rif va» Kitty Hawk. Prijs der gewone Advertentiën Dit nummer beslaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. (DlBctccl (^ebccltc. X O O 1. Tweede Afdeeling. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Kijk f 1, De 3 nummers 0.06. g>R'A Vj COURANT. Van 15 regels 0,75; iedere regel meer f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEKMs. COS- TER ZOON. BUlvHEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat de beschrijving voor de plaatselijke directe belasting voor het dienstjaar 1882 een aan vang neemt op Maandag 2 Januari 1882. Zij herinneren, dat die belasting geheven wordt van de te Alkmaar hun hoofdver blijf houdende en san de meer dan drie maanden in het dienst jaar te Alkmaar verblijvende a hoofden van huisgezinnen of alleen wonende personendie een perceel of een afzonderlijk belastbaar gedeelte van een perceel bewonenb. personen of hoofden van gezinnen, bij anderen inwonende, daaronder be grepen minderjarige kinderen, die een eigen inkomen hebben, voor zoover de hoofdbewoner niet of niet geheel in hun onder houd voorzietonverschillig of de hoofdbewoner al dan niet belastbaar zij. De beschrijvingsbiljetten worden binnen 8 dagen na de bezor ging terug gehaald. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 27 Dee. 1881. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen in voldoening aan art. 5 der wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad No. 97), ter openbare kennis dat bij hen zijn ingekomen van de volgende personen ver zoekschriften waarbij vergunning gevraagd wordt om in de bij ieders naam vermelde loealiteitsterken drank in het klein te verkoopenals Volg- Naam van den ver- Aanduiding der numm. zoeker. loealiteit. 151 H GodijnBaanpad E, 165. 152 J. M. Smorenberg, NieuwlandersingelE, 29. 153 M. v. GulikOudegracht, D, 53. 151 J. de Graaf, Keetkolk 22. 155 J. Hart, Mient, C, 1. "156 J. Pastoor, Oudegraeht, A, 123. 157 Bestuur der BurgersocieteitStadsbout, E, 78. 158 B. Bruin. Choorstraat, 1. 159 N. v. d. Stok Koningsweg, 12. 160 J. B. Westen, Achterweg, 23. 161 N. J. Out, Laat, A, 712 162 Administratie der H. IJ. S. M., Stationsgebouw, E, 400. 163 D. Haasbroek, Hekelstraat, 18. 164 G. Hop, huisvr. van D. Schipper, Baanpad, E, 165. 165 E. M. Stadegaard, Verdronkenoord, D, 48. 166 J. Spijkman, Ged. Nieuwesloot, 28. 167 R. Twisk Verdronkenoord, C, 74. 168 J. v. d. Dam, Koningsweg, 73. 169 Bestuur der bad- en zweminrichting hare inrichting bij het Zeglis. 170 C. Swager, Verdronkenoord, D, 62. 171 A. Smit, Heerenstraat, 6. '172 W. F. Stoel (als eigenaar), Luttik-Oudorp, 9 (logement ,,de Wijnberg.") 173 J. A. Santen, Boekenlaan, E, 150. 174 C. Jol, Ged. Nieuwes!oot, 32. Burgemeester en W ethouders voornoemd, AlkmaarA. MACLAINE PONT. 31 Dec. 1881. üe Secretaris NUHOUT van der VEEN. De DIRECTEUR van het POSTKANTOOR te ALKMAAR brengt ter algemeene kennis dat de bodeloopen tusschen Alk maar en Egmond aan Zee, te rekenen van Januari 1882 zullen worden uitgevoerd als volgt 1°. van Alkmaar 8,45 's morg. h Bergen 10, te Egmond aan Zee 11,45 van Egmond aan Zee 3,'s avonds. Bergen 4,45 e Alkmaar 6, 2°. van Alkmaar 6,45 's avonds, te Egmond aan Zee 8 30 van Egmond aan Zee 8,30 s Bergen .10,15 te Alkmaar 11,30 De Directeur voornoemd GOUWE. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn. verzonden gedurende de 2e. helft der maand November 1881. I. KosWeeg en Wijs, Haarbaart en Co., Amsterdam; C. van der Parfer, DordrechtC. EngelEgmond aan Zee C. v. d Brink Elburg G. Hemmelder, C. Dekker, Oterleek A. Kuiper, Stolpe; Mej. M. Verwij, Utrecht; Johannis, Vlaardingen Wed. RindersZijpe. Uit Heilo: D. v. d. Berg, Bennebroek. a Schermerhorn G. Muntjewerfl, Mallemeer Wat zal er gezegd worden van dezen jaarkring? Is het een belangrijk een gelukkig jaar geweest voor ons vaderland of moet het onder de onbelangrijke en min voorspoedige gerekend worden Op die vragen is het antwoord niet met een paar woorden te geven. Toeh zal men te vergeefs naar zeer gewichtigein grijpende gebeurtenissen zoeken. Wat bet Hollandsch hart het meest verkwikte viel voor op grooten afstand van de grenzen van ons kleine land, maar wij deelden er in alsof het ons zeiven betrof, want het gold onze stamverwanten de mannen van Dietschen bloede in de Transvaal. In den aanvang van het jaar mochteu wij ons verheugen in de kloeke houding en het moedig verzet van de nakomelingen dei Hollandsche kolonisten in Zuid-Afrika en wij herinnerden ons de oude spreuk onzer vaderen tijdens dieandeic, altijd gedenkwaardige verheffing des volks van voor drie eeuwen haec liber- tatis ergo dat 's voor de vrijheid. En methoegun- stigen uitslag werd dat verzet in den loop des jaars bekroond! Eerbied, achting en ontzag dwong het af bij het volk waarmede deze Boeren in botsing waren gekomen en dat rouw moest dragen over den dood van zoo velen zijner strijdbare zonen en daaronder van den verdienstelijken en geachten generaal, dien hunne wel gerichte kogels deden sneuvelen. Gelukkig was het een volk dat zulk een houding en zulk een verzet vol komen kon begrijpen en waardeeren en was de lei ding der zaken daar toevertrouwd aan een Kegeering die zelve diep van deze vrijheidslievende beginselen is doordrongenen deze uiting van den volksgeest tot haar recht wist te doen komen. Zeker, nog is alles niet bereikt wat door de Boeren gewenscht wordt. De nieuwe toestand kan zich gunstig of ongunstig ontwik kelen. Veel, alles durven wij zeggen, zal daarbij afhangen van hun eigen beleid en cordaatheid Voor alsnog was een betere schikking nauwelijks denkbaar. Dat schijnt de groote vergadering van Transvalers ook begrepen te hebben waaromtrent juist nog vóór het eim e des jaars het bericht tot ons komt dat zij met het vredesverdrag genoegen neemt. Binnen onze grenzen zeiden wij zal men te ver geefs zoeken naar belangrijke, diep ingrijpende gebeur tenissen. Of zullen wellicht sommige maatregelen op het gebied van wetgeving en bestuur tot stand gekomen, later blijken van krachtiger en heilzamer gevolgen te zijn geweest dan thans kan worden voorzien en door velen wordt vermoed? Het aantal belangrijke wetten waarop wij kunnen wijzen is uiterst klein. Wel staat vooraan het nieuwe strafwetboek, dat eindelijk het oude Eranscbe van 1810 zal vervangen maar daartoe was reeds vóór den aanvang van dit jaar het grootste en moeilijkste werk verricht. Alleen moest nog de Eerste Kamer antwoorden op de vraag, of zij er de voorkeur aan gaf boven het bestaande, en omtrent dat antwoord koesterde niemand eenigen twijfel. De strijd was reeds gestredeu de Eerste Kamer had slechts aan de ver kregen uitkomst haar zegel te hechten. De regeling van het auteursrecht was een sinds lang gewenschte maatregel, en het uitbreiden van de dienst onzer poste rijen tot het vervoer vau pakketten kan voor vele streken in ons land nut en geriefelijkheid aanbrengen. De verbinding van Amsterdam met den Rijn waarvan zoovelen nieuwen bloei voor den handel met Duitsch- land verwachtenkwam tot standmaar onder zeer ongunstige omstandighedenop eene wijze die bij de eerste belanghebbenden groote teleurstelling ten gevolge had; op een wijze waardoor het groote doel naar hunne meening niet of althans slechts gebrekkig zou worden bereikt. En hoe men nu ook over de gegrondheid dezer bezwaren moge denkenhet feit alleen dat zij die van het nieuwe kanaal gebruik moeten maken er zoo weinig mee ingenomen zijn is op zich zelf reeds een niet gering nadeel; Zullen de miliioenen die aan dezen nieuwen waterweg besteed zullen worden inderdaad onzen handel een nieuwe vlucht doen nemen en onze nationale welvaart verhoogen, dan moet er lust en op gewektheid bestaan om een nieuw veld voor den han del te ontginnen dan moet de ondernemingsgeest op vlammen, en met moed en kracht aan liet werk worden getogen. Is dit te verwachten waar teleurstelling en ontevredenheid beerscben? De nieuwe weg is op zich zelf nog niets alles hangt af van den lustden ijver en het beleid waarmee hij gebruikt wordt. Nu de be slissing is gevallen en het kanaal zal worden gegraven, moet daarom ieder die het wel meent met zijn land, instemmen met den wensch, dat de Amsterdamsche handel bij nadere beschouwing deze verbinding met den Rijn beter zal vinden dan zij aanvankelijk scheen dat Maar wat ging haar Frank aan, dien zij heden voor de eerste maal in haar leven zag, die als beambte van het signaalcorps de natuurlijke vijand van haren vader, hare verwanten en vrienden was? Maar waarom was hij dan hun vijand Deze vragen waarmede zij zich anders nooit het hoofd gebroken haddrongen zich nu aan haren geest op. Was het beroep, dat do visschers van Nagshead uitoefenden onwettig Indien nietwaarom werd het dan altijd in de duisternis van den nacht uitge oefend En toch hoe kon het onrechtvaardig zijn wanneer de strandbewoners buiten de vischvangstdie weinig opbrachtnog geld verdienden door het lossen van vrachten Zij verwonderde zichdat zij zich deze vragen niet reeds veel vroeger had voorgelegd nn verontrustten zij haar onophoudelijk, zonder dat zij in staat geweest was, het raadsel op te lossen. Zou zij het I rank niet vragen, wanneer hij morgen terug kwam Zij vertrouwde dat hij haar de waarheid zou zeggen zijn gelaat was zoo oprechtzoo mannelijk en toch zoo vriendelijk, zij wist niet, waarom haar hart altijd klopte, wanneer zij zich zijn gelaat voorstelde zijn oogen, die zoo diep in de hare gezien hadden in die weinige oogenblikkenvoor de strijd met Bill begon. Dit vertrouwen in een wild vreemde was onwille keurig echt vrouwelijk het had geen rechtvaardiging noodig voor het verstand. Genoeg, het was eren zonder tegenkanting gaf Maggy zich aan dit nieuwe, zoo machtige gevoel over. En had hare arme groot moeder met haar zwak verstand zich niet eveneens dadelijk aangetrokken gevoeld door den jongen man zoo zelfsdat zij hem voor haren verdronken zoon aanzag? Hij kon stellig geen slecht mensch zijn. Vee.1 eerder kon zij er toe besluiten te gelooven dat het onrecht op de zijde van hen was die met haren vader omgingen en wier eerlijkheid zij tot nu toe nooit be twijfeld had. Van eenige was zij altijd afkeerig ge weest vooral van Twysten met zijn vossengezicht van Mulligan Pike en natuurlijk ook van Bill. Zoo dacht zij een geluk dat haar vader zich te veel met Bill bezig hieldwant als hij baar op dit oogenblik iets gevraagd hadhad zij zeker niets weten te antwoorden. Bill steunde luide en mompelde een vloek tusschen de tanden. „Te duivelmoeder Gritty riep hij „houd toch eindelijk op met je ravengekras, mijn schedel berst er van." „Wanneer men zulk een teeder hoofdje heeft als jij, mijn jongenzekermerkte Raffles honend op terwijl Gritty onbekommerd haar dof gezang voortzette. „Ik geloof, dat het niet altijd zoo geweest is. „Heb je je schedel in een volmolen ter bewerking gegeven be Wou je hem een beetje fijner laten kloppen omdat hij langzamerhand zoo dik geworden isdat er geen hersens meer in overgebleven zijn." „Zwijg riep Bill woedend. „Je zult me nog razend maken met je ellendige grappen. Houd op John, ik raad het je mijn verstand is nog helder genoeg om dingen te vertellen die velen gaarne gezwegen willen hebben." „Zoo Wien wilt gij het dan vertellen he Mis schien je vriend, den luitenant?" vroeg Raffles, bleek wordende. „Wie weetDiens vriendschap is misschien nog beter dan die van jouwaarvan ik vandaag proeven gezien heb. Ik wilde je slechts waarschuwen mij niet tot het uiterste te brengen." Hij doopte de doek in het water en sloeg die om zijn hoofd. „Zoozoo zeide Raffles. Een lange pauze volgde, waarin men niets hoorde dan het eentoonige murmelen van Gritty en het klapperen van hare breinaalden tot Maggy zeide, dat het avondeten klaar was, waarop allen zwijgend aan tafel gingen. Toen de eenvoudige maaltijd geëindigd wasstak Raffles zijn pijp aan schonk zich een glas rum in en zette zich dan weder op zijn stoel in de nabijheid van het venster. „Twysten komt nog altijd nietbegon hij „en hij had het mij toch voor heden zoo stellig beloofd. Ook Pike en Smith zijn er nog niet." „D:e zullen we! komen bromde Bill. „Het is nog overvloed van tijd." Werkelijk kwamen kort daarop laatstgenoemden bin nen. Hun eerste vraag was of de handelaar nog niet gekomen was, ea toen Ralfles ontkennend antwoordde, namen zij aan de tafel plaats rookten en dronken en lieten zich daarbij door Bill uitvoerig de geschiedenis van zijnen nederlaag vertellen, die met niet veel ophef en een merkwaardige phantasie ten ongunste van zijnen tegenstander het verhaal van zijn lotgevallen deed. „Hij heeft mij heimelijk overvallen besloot Bill zijne mededeeüng. „Maar ik zal het onthoudenbij Godik zal het onthouden. Ontmoet ik hem nog eens dan sla ik hem alle beenderen in het lijf stuk." Voordat een der visschers zijne meening over deze grootspraak kon zeggen was Maggy Bill genaderd. „Dat zult gij niet doen Bill zeide zij verachtelijk. „En waarom niet?" voer hij uit, „he? waaromniet?" „Omdat gij niet durft." „Daar hebt gij het al lachte Pike. „Je krediet is wegBill. Houd liever de mond en zie toedat je je averij eerst weer herstelt." Bill knarste van woede op de tanden. Het bewust zijn door zijnen nederlaag zelfs in Maggy's oogen ver nederd te zijnvan haar het verwijt van lafheid te moeten hoorendeed zijn toorn tot den hoogsten top klimmen en vermeerderde zijn dorst naar wraak. „Wacht maar, dat zal wel terechtkomen," antwoordde

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 1