fiuiteulftub SSittuenlattb. hij er meer voordeelen in zal opmerken dan hij er tot nog toe in vergelijking met de andere, meer gewenschte verbinding in ontdekte, aanmerkelijke voordeelen althans boven het thans bestaande vaarwater, zoodat het de moeite waard is een ernstige flinke, moedige proef te nemen. Wellicht zal zoo de ontevredenheid wijken naarmate het werk vordertom plaats te maken voor goeden moed en opgewekten zin. Dan mogen wij hopen, datwanneer het groote werk gereed zal zijn ook Amsterdam gereed zal staan om er al het voordeel van te trekken dat het den kundigen en onderne- menden handelaar zal kunnen aanbieden. Over de drankwet zal evenzeer de toekomst moeten beslissen. Uit de bekeuringen en veroordeelingen blijkt hoe groot het aantal personen in ons vaderland is die „in kennelijken staat van dronkenschap" langs onze straten zwieren. Trouwens dat wisten wij ook vroeger reeds, en de vreemdeling, die onze steden bezocht, ver baasde zich over dat voor hem ongewone schouwspel. Dat de straat van deze ergernis en overlast gevende lieden wordt gezuiverd zal niemand betreuren maar zal er nu ook minder gedronken worden wordt door velen gevraagd. Zal, wanneer straks het aantal kroegen en gelegenheden om sterken drank te bekomen ver mindert ook het misbruik alnemen en de daardoor veroorzaakte armoede en ellende in ons land iets min der worden Onzes inziens is het inderdaad hoogst waarschijnlijk, dat het straffen van de openbare dron kenschap en de beperking van den verkoop van sterken drank gunstige gevolgen zullen hebben. Of dat in be langrijke mate het geval zal zijn, dan wel of de heil zame invloed onbeduidend zal wezen, daarover loopen de gevoelens zeer uiteen en nu de wet er eenmaal is, zal het beter zijn daaromtrent de uitspraak van de on dervinding af te wachten dan zich te verdiepen in al lerlei beschouwingen. De belangrijkste verbeteringen, waarop wij sinds jaren wachten zijn echter in het afgeloopen jaar niet tot stand gekomen. Onze belastingen zijn nog altijd de zelfde, ons kiesrecht is onveranderd gebleven, en onze militie en schutterij zijn nog even slecht berekend voor de taak die zij in oorlogstijd zullen moeten vervullen. Over deze drie onderwerpen nog een paar woorden. DUITSCHLAIN D. De groot hertog van Baden is reeds zoo ver hersteld dat hij den 23 uit rijden kon gaan en den volgenden dag weder de godsdienstoefening bijwonen. ENGELAND. Verscheidene inwoners van Ma<des- field werden voor eenigen tijd tot gevangenisstraf ver oordeeld wegens omkooperij bij eene parlementsverkie zing, welk vonnis zeer de aandacht trok en het mede lijden opwekte om de groote zeldzaamheid. 44000 Personen, waaronder 30 leden van het Hooger- en 75 leden van het Lagerhuis1000 geestelijken 1015 vrederechters en vele andere voorname personen vroegen aan den minister van binnenlandsche zaken die slraf kwijt te scueldenop welk verzoek echter afwijzend beschikt is. Ieeland. De regeering heeft wijziging gebracht in de wettelijke bepaling dat bevelschriften tot uitzetting van pachters hun persoonlijk door een gerechtsdienaar overgegeven moeten wordenuit de toepassing van welke bepaling aanhoudend moeielijkbeden ontstonden. Voortaan moet aan den uit te zetten pachter eenvoudig een afschrift van het bevelschrift toegezonden worden, waartegen hij dan binnen 12 dagen zijne bezwaren bij de rechtbank kan inbrengen. Verder zijn de verbods bepalingen op het bezit win wapenen verscherpt. Hier en daar w irden nog steeds misdaden gepleegd tegen pachtersdie hunne pacht betalen. Ook het vrou welijke landTerbond schijnt zich te willen verzetten tegen zijne ontbinding. Het hoofdbestuur heeft alle afdeelingen aangespoord, op 1 Januari bijeen te komen en zoo daaruit gevangennemingen of vervolgingen voortvloeien den volgenden zondag op hetzelfde uur hijterwijl een akelige glimlach zijn bovendien reeds gehavend gezicht vertrok. „En verlaat je er op je zult niet meer met mij spotten." „Een oogenblik zeide Raffles. „Ik geloofdat ik riemslagen hoor." Allen traden aan het venster. In de stilte, die daarop ontstond vernam men duidelijk het klotsende geluid dat vergezeld gaat met het inslaan van riemen in het water. „Het is Twysten zeide Raffles, terwijl hij het ven ster sloot. „Maggy ga naar bed en neem moeder mede. Voor jou is hier nu niets meer te doen. Het jonge meisje volgde zwijgend het bevel haars vader, blijde, met zichzelve en hare gedachten alleen te zijn. Nauwelijks bad de deur van de zijkamer zich achter haar en Gritty gesloten of Twysten trad bin nen met iemand wiens kleeding verried dat hij tot den visschersstand behoorde. De mannen schudden elkander de hand. „Ik heb alles goed overwogen zeide de handelaar. „Het wordt tijd dat de waren die hier nog liggtn bij mij gebracht worden. Ik heb ruimte in de kelder en veilig is veilig. Binnen vier of zes dagen verwacht ik ook de „Eidechse" weer terug. Dus laad de bootik heb Rolfs mede gebrachtBob echter thuis gelaten om twist te vermijden. Ik hield het voer beter, uwent wege, Raffles." „Dat is het ook," antwoordde deze. „Ik kan dat nette volk niet uitstaan. Tot iets goeds zijn zulke menschen niet te gebruiken en je kunt er ook niet genoeg op vertrouwen." „Hm hm, ieder zijne meening. Mij dunkt, wij moes ten maar dadelijk beginnen. Wat is er met Bill? Kies pijn of hoofdpijn?" Nogmaals moest de ongelukkige het verhaal van zijn lijden beginnen. De handelaar hoorde er met een be denkelijk gezicht naar en liet slechts eenige malen zijn „hmhm" hooren. „De luitenant is een spion ik heb het je gisteren weder bijeen te komen en daarmede voorttegaan zoo lang de regeeriug die bijeenkomsten belemmert. Het maant de leden overigens aan zich in geen geval te laten bewegen, aan de overheid te beloven, zich rustig te gedragen. FRANKRIJK. Gambetta heeftgedachtig aan zijne in den afgeloopen zomer tijdens zijn verblijf te Havre gedane beloftendoor den minister van open bare werken de noodige plannen en teekeningen laten maken voor een nieuw dok aldaar, 165 meter lang waarin de grootste stoombooten opgenomen zullen kun nen worden. Ook zal de regeering voorstellen een spoorweg van Havre naar Dieppe te leggen. In het geding door den franschen gezant te Londen Challemel-Lacour tegen Rochefort ingesteld wegens laster is de gezant door de rechtbank van correctio- neele politie in de kosten veroordeeld. ITALIË. De Paus heeft bij gelegenheid van het gewone bezoek der kardinalen den 24, in zijn ant woord op de toespraak van kardinaal di Pietro aan het slot waarvan de hoop uitgesproken werd dat de Paus lang genoeg mocht leven om den Heiligen Stoel verdedigd en geëerbiedigd te zien door vorsten en vol ken met meer dan gewonen nadruk van zijn wereld lijk gezag gesproken en van de onaangenaamheden en moeielijkhedendie hij te Rome ondervindt. Hij wees er o. a. op, hoe de onlangs plaats gehad hebbende ver heerlijking der heiligen binnen zijn paleis en met aanmerkelijk mindere pracht dan behoortgevierd is moeten worden om redenen van veiligheid en orde hoe zelfs het aantal uitnoodigingen aan priesters daar door ingekrompen moest worden en hoe het voor eene groote menigte geloovigen van Rome en elders onmo gelijk was, er by tegenwoordig te zijn. En niettegen staande dat alles, had men te Rome zelf niet geaarzeld dagen lang in het openbaar die verheven plechtigheid belachelijk te maken en straffeloos het geloof der ge- loovige wereld te honen en met heiligschennende ver metelheid uit volle handen zijn persoon zijn gezag en de nieuwe heiligen zeiven met slijk te werpen. Die rede heeft tevens weder het gerucht doen ont staan dat voor eenigen tijd reeds meermalen vernomen werddat de Paus er aan deuken zou, Rome te verla ten. Ook beweert een boheemsch blad dat prins Bis marck aan de europeesche mogendheden gevraagd zou hebben of het niet in het belang van de rust der katholieke gemoederen zou zijn Rome terug te geven aan den Paus. Die beweering komt evenwel vrij on- waarschjnljk voor. OOSTENRIJKHONGARIJE De Keizer wordt gezegd geantwoord te hebben aan afgevaardigden der kamer van koophandel te Triestdie hem een uitge breid stuk over den ongunstigen toestand van den handel aldaar overhandigdendat hy zooveel moge lijk trachten zou dien toestand te doen verbeteren doch tevens zijn leedwezen moest betuigen over de heftige oppositie door de Triester afgevaardigden steeds tegen de regeeiing gevoerd. Dat verzet was naar zijne meening zelfs van oproerigen aard. De Weener bladen zien in deze woorden eene waarschuwing aan de geheele liberale oppositie. RUSLAND. Ook de gemeenteraad van Petersburg heeft met goedvinden der regeering eene commissie benoemd om een onderzoek in te stellen naar den toestand van schouwburgen van bizondere personen, met het oog op brandgevaar. ZWITSERLAND. De Nationale Raad heeft dezer dagen bij de behandeling van een wetsontwerp op de besmettelijke ziekten, met 90 tegen 23 stemmen bepaald, dat alleen kinderen die ingeënt zijn op de openbare of bizondere sobolen toegelaten zullen worden en als regel aangenomen dat alle kinderen in bet eerste of uiterlijk het tweede levensjaar ingeënt moeten worden. Deze bepalingen zijn ook toepasselijk op kinderen, bui ten Zwitserland geboren en aldaar gebracht, wanneer zij niet ingeënt zijn. reeds gezegd," riep hij, toen Bill geëindigd had. „Wat wilde hij hier? De gelegenheid onderzoeken, anders niets. Wees op je hoede Raffles." „Je ziet de zaken te donker in, Twysten, deblauw- rok wilde naar Osceola. Waarschijnlijk zal hij bij je komen en inkoopen doen dan kan je hem in oogen- schouw nemen." „Des te beter, ik geloof echter, dat wij geen tyd moeten verliezenwij moeten nu dubbel voorzichtig zijn. Den luitenant vertrouw ik niethij schijnt een flink man te zijn en wanneer ons een ongeluk over komt dan was ik verloren je weet het „Vooruit dan maar," zeide Raffles en ging hun voor in het zijvertrek. De anderen volgden. Het luik in den grond werd opgetildnadat het bed van den waard dat er op stond op zijde geschoven was en de mannen gingen aan het werk om de balen en vaten er uit te halen. Bijna gelijktijdig met Twysten was Frank aan de herberg gekomen. Hij drukte zich achter een boom stam en wachtte tot de beide mannen de boot aan den oever hadden vastgelegd en in de gelagkamer ge treden waren. Vervolgens sloop hij om het huis naar het strand. Er lagen vier booten twee zware booten om de waren over te brengen en twee kleinescherp uitloopende vaartuigendie even goed voor roeten als zeilen geschikt waren een dezer booten behoorde stellig aan den pas aangekomene. Nadat Frank zich hiervan overtuigd had sloop hij langs den oever, tot hij zich tegenover de met vensters voorziene zijde van het huis bevond. Hij moest een blik in de kamer slaan en moest beproeven te weten te komen tot welke klasse van menschen de aange- komenen behoordendie eene nachtelijke vaart over den Sond niet vreesden om naar Raffles' herberg te komen. Dat het smokkelaars waren stond bij hem vast. Voorzichtig, schrede voor schrede, naderde hij het vensterterwijl hij zich altijd in de onmiddeljjke nabijheid der boomen hield. Niettegenstaande zijne VEREENIGDE STATEN. De berichtgever der Times meldt omtrent het rechtsgeding tegen Guiteau dat het geheele land wrevelig wordt onder de smet door dit geheel buitengewone geval der americaansche rechtspleging aangedaan en dat de rechter Cox door de openbare meening daarvoor aansprakelijk wordt ge steld wegens zijne zwakheid tegenover den beklaagde. Er wordt druk gesproken, op welke wijze na afloop dezer zaak aan de openbare meening lucht kan worden ge geven. Eén blad verlangt den rechter Cox zelfs in staat van beschuldiging te stellen. Den 27, toen de zevende week van het geding in trad zeide Guiteau bij het binnenkomen der zaal terwijl hij glimlachend rondkeek dat hij een goed kerstmaal had gehad en dat hij hoopte dat dit met ieder ander het geval was geweest. Hij had eene me nigte vruchten en bloemen ontvangen en verscheidene bezoeken van dames gehad. In het korthij had goede dagen gehad. In de vorige week had hij ieder een een gelukkig kerstfeest toegewenschthij verklaarde zich zeiven gelukkig te gevoelen. ZUID-AFRICA. De groote bijeenkomst van trans- vaalsche boeren te l'aardekraal, waarvan door sommige berichtgevers voor de rust gevaarlijke gevolgen verwacht werden is zeer rustig afgeloopen. Le sprekers roer den de staatkunde niet aanalleen gaven een paar geestelijken in hunne toespraken hunne afkeuring te ken nen, dat de boeren zich zoo gemakkelijk onderworpen had den aan de gesloten overeenkomst met Engeu.et karakter der bijeenkomst was hoofdzakelijk van godsdien- stigen aard. De berichtgever der Times zegtdat, nu de bevolking aldus de handelingen van het drieman schap en den Volksraad bevestigd heeft de vrede als verzekerd kan worden beschouwd met welken uitslag alle voorstanders van vooruitgang en beschaving geluk mogen worden gewenscht. EGYPTE. De kamer der afgevaardigden stelde den 28 het adres in antwoord op de troonrede vast. Zij is verdeeld in 5 afdeelingen, belast met de behandeling der onderwerpen, betrekkelijk de 5 departementen, waarin het land verdeeld is. Het clipper-barksch'p Merapiden 8 Mei met ruim 700 lasten stukgoederen van Amsterdam naar Soerabaya vertrokken is den 26 December met 700 lasten koffie van Soerabaya en Passaroeang te IJmuiden teruggekeerd, zoodat de geheele reis werd volbracht in 7 maanden en 18 dagen waarvan het verblijf op Java 2 maanden en 4 dagen innam. Den 23 overleed te Parijs de bekende zeeschilder jr. C. H O. v. Heemskerck v. Beestoud zeeofficier ridder der Militaire Willemsorde. Zekere R. te Venloo heeft den 26 den jongeling H. eene gevaarlijke snede boven het oog toegebracht vermoedelijk uit wraak, omdat deze laatsle als getuige optrad toen de broeder van R. onlangs een gedeelte van den neus van een huzaar afbeet en deswege ver oordeeld werd tot 3 dagen celstraf. R. is in hechtenis genomen. De gemeenteraad van den Helder heeft den 27, met algemeene stemmen op één na de gasverlichting aan den laagsten inschrijver gegund, nadat, volgens diens verlangen, de voorwaarden der besteding zoodanig ver duidelijkt waren dat hij het uitsluitend recht zal heb ben om gaspijpen in den gemeentegrond te leggen, en dat na 20 jaren bij overneming der fabriek door de gemeente of door een volgenden aannemer, de fabriek enz. niet zal geschat worden als gebouw maar als fa briek in exploitatie. Den 28 heeft aan het ministerie van binn. zaken de onderteekening plaais gehad eener verklaring tus- schen Nederland en Duitschland tot wederkeerige be scherming van bandels- en fabriekwerken. Vervolg der binnenlandsche berichten in het tweede blad. koelbloedigheid klopte hem het hart hoorbaar; werd hij ontdektdan was zijn leven in gevaar, ja meer dan datzijn plan voor altijd verijdeld en de smokkelaars gewaarschuwd. Nauwelijks vijf schreden van het venster verwijderd hield hij stil. Hij kon nu bijna de geheele kamer overzien en de gezichten van de personen die door het licht van de lamp bestraald werden duidelijk herkennen. Allen waren visschersslechts een van hen een mager man met een bleek glad gelaat droeg een steedsche kleedingdie naar de beschrijving van Myersde handelaar uit Osceola moest zijn. Tevergeefs deed 'Frank alle moeite om een woord van het gesprekdat de mannen voerden te verstaan. Geen geluid drong duidelijk verstaanbaar door bet geslo ten raamdichter durfde hij zich niet bij het huis wagenwilde hij niet moedwillig alles op het spel zetteD. Hij zag iutusschen dat de aanwezige opston den en wachtte roerloos wat zij verder zouden doen. Sleclits eenige minuten, die den luisterende echter een uur toescheen bleven zij in het midden der kamer staan daarna verdwenen zij, met Raffles aan het hoofd, in het zijvertrek en dadelijk daarna hoorde Frank het knarsen van scharnieren dat daaruit voortkwam. Wat gebeurde daar? Juist wilde hij naar de andere zijde van het huis gaan toen het openschuiven van een venster hem op de plaats deed blijven. Dit lag aan de zijkant van het gebouw en Frank had het, daar het niet verlicht was, in bet geheel niet bemerkt. Voor hij nog recht wist of hij snei vluchten dan welop de duisternis vertrouwende blijven zoude was het venster geopend en keek een vrouwenhoofd er uit. Het was Maggy, die door al de ongewone gedachten die haar heden door het hoofd waren gegaan de slaap niet vatten kon de hinderlijke bovenkleeding had afgelegduit het venster keek om door de koele nachtlucht hare brandende slapen te verfrisschen. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 2