fiimiettlanb. RUMENIE. Zoodra het geschil met Oostenrijk-Hon- garije uit den weg geruimd was, zond de Koning een telegram aan den Keizer van Oostenrijk, om hem zijne erkentelijkheid en blijdschap te betuigen over het her stel der vriendschappelijke verstandhoudingwelker handhaving de Koning verklaart te beschouwen niet alleen als eene per oonlijke behoefte, maar ook ais een plicht jegens den Staat, door hem bestuurd. RUSLAND. Het eerste gedeelte der bij het Kouldsja- verdrag bepaalde schadeloosstelling is door China aan Rusland betaaid. Eene nieuwe politieverordening is te Petersburg in werking getreden. De concierges moeten dadelijk aan de politie kennis geven wanneer een der bewoners van het huis, dat hij bewaakt, den nacht daar buiten doorbrengt. Overtreding wordt gestraft met eene geld boete van ten hoogste honderd gulden. VEREENIGDE STATEN. Den 31 werd het ge tuigenverhoor in zake Gtuileau voortgezet. Dr. Gray verklaarde, dat Guiteau zoowel tijdens als na het plegen van den moord volkomen bij zijn verstand was en dat zijne beweering van goddelijke ingeving slechts comedie- spel was. Het spreekt van zeil, dat deze verklaring den moordenaar zeer mishaagde en hem aanleiding gaf tot het uiten van allerlei scheldwoorden. Men verbaast zich echter, hoe een rechter toelaat, dat een beschul digde zich voortdurend zoo gedraagt. Hij was dien dag bij voorbeeld de gerechtszaal binnen getreden, zeggende, dat hij zijn dikke overjas zou aanhouden omdat het fijn koud was en aan het publiek mededeeiendedat de vrouw van een zijner bewakers hem als nieuwjaars gift een pasgeboren kindje had aangeboden, dat 12 pond woog. Het verhoor begon hem te vervelen waarom hij opstond zeggendemorgen is het nieuwjaar. Ik ontvang bezoek in mijne gevangenis en aangenaam zal het mij zijn een ieder te woord te staandie vergun ning krijgt mij te zien. Ik wensch allen een gelukkig nieuwjaar. En toen zich wendende tot zijnen verde diger Scoville kom het is 3 uur, laten wij naar huis gaan. Eu de rechter verdaagde werkelijk de zitting. De houding der juryleden schijnt overigens te voor spellendat zij Guiteau schuldig zullen verklaren. AFGHANISTAN. De berichten luiden minder gunstig. De Emir heeft verschillende besluiten geno men die ontevredenheid hebben veroorzaakt. EGYPTE. In een door de Times openbaar gemaak- ten brief van Ara'n-beij worden de inzichten en bedoe lingen der egyptische nationale partij uiteengezet. Zij aanvaardt de tegenwoordige betrekkingen tusschen Egypte en de Porte en erkent den Sultau als Souverein en Kalif, doch dringt san op de vervulling der belofte van den Onderkoningin September 1881 gedaan vooral wat betreft het regeeren met de kamer van afgevaardigden. Zij erkent de door Frankrijk en Eu "geland bewezen diensten en de noodzakelijkheid van een europeesch toezicht op de geldmiddelen doch be schouwt dien toestand slechts als voorloopigomdat haar doel is, het bestuur van het land eenmaal geheel aan egyptische handen toe te vertrouwen. Zij vertrouwt bare belangen nu aan het leger toe, als de eenige macht, welke in staat is de vrijheden van het land krachtig te beschermen. Zij wil bet leger tot 18000 man uit breiden. De brief eindigt met de verklaring dat die partij eene staatkundige doch geene godsdienstige is. zijn plan nu toch verijdeld was. „Alleen wilde ik u vragen, of gij het ontbijt niet in de kajuit maar op het achterdek wildet laten klaarzetten, ik heb mijne redenen daarvoor." „Goed goed zooals gij wilt. Holla haast je wat jongens In weinige minuten stond de tafel met flesschen glazen en spyzen bedekt op het dek en Morris en Frank namen plaats. „Tast toe luitenanten laat ons dan een verstan dig woord met elkander sprekenzeide de kapitein de glazen vullende. „Gij hebt tot nu toe een verschrik kelijk gezicht gezet. Wat is er eigenlijk in het vaar water gekomen „De „Mosquito sir. Ik bad dezen morgen tot het afhandelen van twee gewichtige aangelegenheden be stemd waarvan gij mij de eerste onmogelijk hebt ge maakt." „Waarachtig, dat doet mij leed. De schade is toch niet onherstelbaar „Naar ik hoop niet. Intusschen moet gij mij toestaan, dat ik over een uur weer vertrek ik moet nog heden middag naar Osceola." „Dan kunt gij hier blijven,'' antwoordde de kapitein, „ik zal u met de „Mosquito" wegbrengen." „Dank u, kapitein, maar dat zou in 't geheel niet aan mijne bedoeling beantwoorden. Er is mij niets aan ge- gelegen om het stadje te bezoeken, maar eenig en alleen om onder een of ander voorwendsel met een zekeren Rafflesdie aan den oever van den Albemarle een her berg heeft, bekend te worden." „Ha zoo, dat is iets anders. Hoe staat het met uwe zaken op het eiland „Goed, kapitein. Het doet mij, nader beschouwd, genoegen, dat ik u spreek. Dat in Nagshead smok kelhandel gedreven wordtweet gij reeds ofschoon u de bewijzen ontbreken, die ik nu verkregen heb. Daar door kan ik u een wenk geven die u misschien van nut kan zijn. Ik vermoed namelijk dat het smokke laarsschip een brik isdie met rum en tabak van Havana komt en „Eidechse" heet en hij gaf eeue korte beschrijving van de wederwaardigheden die hij op het eiland beleefd had." Morris had met gespannen aandacht toegeluisterd. „Waarachtig, mijnheer Robertson," riep hij, toen Frank geëindigd had, „dat zijn berichten, die de moeite loonen. Ik zal scherp naar de „Eidechse" uitzien, en wanneer zij zich niet te ver van de kust verwijdert zal zij mij niet ontgaan." ZUID AFRICA. Tot gouverneur van Natal is be noemd Henry Bulwer, oud-luitenant gouverneur aldaar, in plaats van Sendalwiens benoeming tot luitenant gouverneur, zooals men zich herinneren zal, ingetrokken is, omdat de bevolking -algemeen de benoeming van een gouverneur wenschte. De engelsche Daily News acht deze keuze zeer gelukkig en gelooft dat ieder, die het met de welvaart en vrede van Zuid-Africa goed meent, daarmede zal instemmen. Vele ongelukkige verwikkelingen zouden aldaar niet plaats gehad hebben, waren indertijd zijne raadgevingen in plaats van die van den toenwaligen gouverneur der kaapkolonie Bartle Frere opgevolgd. De oud-president der TransvaalDr. Burgers is in den ouderdom van 48 jaren overleden. Bij kon. besluit van 4 October is bewilliging ver leend op de acte van oprichting dor naamlooze vennoot schap „Beemster Bank", ten doel hebbende te gemoet te komen aan tijdelijke behoefte en aan rentegevend maken van geld, vooral voor den landbouwenden stand en in de Beemster. Het kapitaal bedraagt 130,500, in aandeelen van 500waarop de helft te storten. Bij kon. besluit van 14 Nov. is bewilliging ver leend op de acte van oprichting der naamlooze vennoot schap „Langedijker Groentenhandel", directeuren J. Zo mer te Oudcarspel en J. Vroegop te Noordscharwoude, gevestigd te Langedijk, ten doel hebbende het inkoo- pen verkoopen en binnen- en buitenslands verzenden van groenten, gedurende 10 jaren. Het kapitaal dezer vennootschap is bepaald op f 50,000verdeeld in 500 aandeelen van 100, waarvan de helft bij de oprichting zijn geplaatst. Te Zwaag-westeinde is op den eersten Kerstdag eene hevige vechtpartij ontstaan in eene herberg, nadat de bezoekers waren teruggekeerd van een kerstboom in de herv. kerk. Zekere Weistra ontving zulke ernstige wonden, dat hij daaraan is overleden. Als vermoedelijke dader van den manslag is Jan van Leyden in hechtenis genomen. De gemeenteraad van Kampen heeft den 31 Dec., met wijziging van vroegere, te bezwarende voorwaarden, een gedeelte van het Muntplein afgestaan voor het bouwen van een schouwburg, en zich bereid verklaard tot eens rentegarantie a 4 p.c. tot een maximum van f 4000 'a jaars gedurende 40 jaren. Op de jaar- en weekmarkten te Purmerende zijn in 1881 aangevoerd: 19720 runderen, 1704 paarden, 81197 schapen en lammeren, 5362 vette kalveren, 7273 nuchtere kalveren, 3414 vette varkens, 2489 magere varkens 9647 biggen 6347 ganzen 1158 zwanen 3703 mudden aardappelen, 3429 mudden peren, 51374 ponden boter en 11921 stapels kaas, wegende 3050705 ponden. In 1881 zijn te Amsterdam 7'0 nieuwe buizen aangebouwd en is de bevolking vermeerderd met ruim 9000 zielen. In 1881 zijn binnengekomen te Nieuwediep 591, te Hellevoetsluis 1123, te Maassluis 2945, te Brou wershaven 332, te Zierikzee 48, te IJmuiden 1579 schepen. In 1880 bedroegen deze cijfers respectieve lijk 555, 916, 2976, 385, 50 en 1547. Te Haarlem waar in 1881 ruim 290 personen patent voor verkoop van sterken drank hadden zijn 255 aanvragen gedaan om het bedrijf na i Mei voort te zetten. In de gemeente Akersloot zijn in 1881 geboren 74 kinderen, overleden 45 personen en gehuwd 10 paren; in de gemeente Oudorp geboren 17, overleden 11 per sonen. Te Midderharnis werd in de herv. kerk op Oude jaarsavond in het kerkzakje een bankbiljet van f 1000 ontvangen. Den 2 is op de Banjaard gestrand het schip Cron- stad van Moulmain naar Rotterdam. Eene sleepboot kon het wegens de hooge zee niet naderen. Den 3 waren do masten reeds over boord geslagen en liepen de golven over het schip heen zoodat het met de lading verloren werd beschouwd. Den 3, 's morgeus te 5 uren, zijn aan het station te Venloo 2 locomotieven, van de treinen die naar Hol- lano en Maastricht moesten vertrekken doordien "de een van achteren geen licht had, tegen eikand r gere den waardoor eene veel schade leedeen stoker ern stig aan de borst en een macninist licht aau het been verwond werd. Te IJzendijke is den 2 een zeer oppassende jonge man in hechtenis genomen die zekeren v. d. V., met wien hij zijne zuster, voor welke hij den kost verdient, in ongeoorloofde verhouding had gevonden, in een daarop gevolgd gevecht 5, echter niet levensgevaarlijke, wonden toegebracht had. Tot 3 Januari is bij de heeren Wertheim Gom- pertz te Amsterdam voor de noodlijdenden door den schouwburgbrand te Weenen ingekomen f 7 252,68. Onder de laatste opgaaf komt eeno gift uit Amsterdam van f 1000 voor. In den nacht van 34 Jan. is de boerenplaats van den heer P. Sligcher, op ongeveer 20 minuten afstand van Monnikendam, door den bliksem getroffen en in de ascb gelegd. Den 4 is te 's Gravenhage aanbesteed 1°. het maken van gebouwen het leggen en verleggen van sporen en het maken van bijkomende werken tot uit breiding van liet station te Geldernialsen geraamd op 122.500; 2°. het doen van werken bij de Oosterdok- aluizcn te Amsterdam ten behoeve van den spoorweg naar Nieuwediep. Miuste inschrijvers waren 1°. de heeren F. Levering en Co. te Zeist, voor 106,351, 2°. de heer G. D. v. Doorn te Amsterdam, voor/4176. Den 4 is de stoomketel gesprongen in de hout zagerij der heeren Rijmeuam en Achterberg, aan de Vondelkade (stille zijde) te Amsterdam zonder brand te veroorzaken. Ten gevolge van den hevigen slag werd de machinekamer nagenoeg vern.eld en stortte een aan grenzend huisje in 2 vrouwen en 2 kinderen werden onder het puin bedolven. Do brandweer bevrijdde hen met behulp van een aanial toegeschoten personen. Z-j werden in het buitengasthuis opgenomen, waar een der vrouwen aan de gevolgen der kwetsuren overleed. In de zagerij zelve heeft niemand ernstig letsel bekomen. Aan de theologische school te Kampen zijn thans 42 theologische en 43 litterarische studenten. Het panorama in den tuin van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam is van 12 November (den dag der opening) tot 1 Januari door 11,169 personen bezocht. De op 2 Januari te Kralingen bij Rotterdam verbrande katoendrukkerij der heeren G. v. Sillevoirit en J. F. Keating was voor ongeveer 2 ton verzekerd. Voorloopig zijn een paar honderd arbeiders door de ramp broodeloos. Uit Maastricht wordt een adres aan den Koning gericht met het verzoek, de benoeming van den heer v. d. Kamp, ran Roerraonde, tot onderwijzer aan de Rijks kweek school aldaar in te willen trekken, omdat hij „de redactie waarnam van een weekblad dat door allen die het „Waarschijnlijk is dat wel het geval. De brik zal echter in elk geval eerst hier ne kust naderen." „Dat zou een leelijk geval zijn bromde de kapitein en voegde er als reden voor zijn uitroep bij „De „Mosquito" kan namelijk bij storm de hooge zee niet verdragen zij is alleen voor de kustvaart gebouwd." „Dat maakt niets uit. Ik geloof, dat gij het best zult doen in de nabijheid van kaap Hatteras te kruisen en de daargelegen station in het oog te houden. Zoodra ik het smokkeiaarsschip bemerk, telegrafeer ik: „Vijand in 't gezicht." Gij kunt dan in hoogstens drie uren hier zijn en de bende bij het lossen der lading over vallen „Voortreffelijk antwoordde de kapiteinzich in de handen wrijvende. „Klink eens, luitenant, de kerels zullen hangen en gij en ik zullen ze daar een handje bij helpen." Een uur verliep in levendig gesprek, waarna Frank opstond. „Het is hoog tijd dat ik afscheid neem kapitein. Het bon wel eens een kink in de kabel geven wan neer ik langer bleef." „Dan zal ik u niet langer ophouden. Dus wanneer ik in het vervolg weder bier aankom en de bewuste vlag laat hijschen, dan weet gij, wat bet beduidt." „Zeker kapitein knikte F,*ank. „Maar ik raad het u niet aan, de smokkelaars hebben reeds begrepen, dat de „Mosquito" om hunnentwil hier is en een wacht op de duinen uitgezet. Daarom verzocht ik u ook, het ontbijt op het dek te laten brengen. Naar ik hoop zal de spion daardoor om den tuin geleid worden want wanneer de visschers bemerken dat wij beide elkander in de hand werken en ons bezoek nog andere dan bloote vriendschappelijke oorzaken heelt staat het met het gelukken van onze plannen slecht." „Ik begrijp uantwoordde Morris. „Dus ik zal mij hier niet eerder laten zien voordat gij mij roept; naar ik hoop, zal dat spoedig gebeuren. Tot weerziens, mijnheer Robertson." „Tot weerzienskapitein en hartelijk dank voor uwe vriendelijkheid Voor Frank in de jol stapte wenkte hij nog eens den ouden bootmansmaatdie nu by de valreep stond en hem met een vertrouwelijk lachje begroette. „Hoe heet toch uw vriend van wien gij mij laatst verhaald hebtmaat „Dan Raffles, mijnheer Daniël Raffles uit Nagshead." „Ja ja juistknikte Frank terwijl hij de valreep afdaalde. De bootsmansmaat keek de naast hem staande ma trozen met een verstolen blik aan en stak met eene grappige beweging de tong in zijn linker wang. „Hebt ge het gehoord Bob f Hij ruikt reeds lont en gij weet wat ik je vooruit gezegd heb. Wanneer hij lang in Nagshead blijft, zal hij weldra merken, dat hij onder een valsche vlag zeilt waarachtig Bobdat zal bij, zoo waar ik Luke Swajer heet." Op het station teruggekeerd zag Frank de telegram men met weersberichten die ingekomen waren door en wendde zich dan tot Mijers. „Ik ga naar Osceola. Daar ik waarschijnlijk meer malen halve of geheele dagen afwezig zal zijn, geef ik u eens vooral deze order: zoodra gij het verdachte schip bemerkttelegrafeert gij naar kaap Hatteras en ver zoek van daar uit het sein „vijand in 't gezicht" aan de „Mosquito" te geven. Kapitein Morris weetwat daarmede bedoeld wordt." „Het zal gebeuren luitenant." „En nu nog wat. De visscherskleeding laat gij mij voorloopighet is mogelijk dat ik hem nog meer noodig heb." „Zeer gaarne." Frank wierp nog een blik op de zee en op de „Mos quito", die reeds weder wegstoomde en sloeg dan snel den weg naar John Raffles' herberg in. Aan den rand van het bosch ontmoette hij Bill die wel is waar nog een doek om het hoofd droegmaar zich overigens geheel van den slag scheen hersteld te hebben. Frank sloeg volstrekt geen acht op den knaap die hem zorgvuldig uit den weg gingen snelde door zonder zelfs het hoofd om te wenden. Bill daarentegen bleef staan en zond zijn tegenpartij een blik vol doode- lijken haat toe. „Wacht maar," mompelde hij tandenknarsend, „ik zie je reeds in het moeras liggen jou houd evenals Bufctler. Ik zal mij op je wreken en het station in de lucht doen springen." E-?n duivelsche gedachte kwam in hem op hoe kwam hetdat hij daarop niet eerder gekomen was Het station in de lucht doen springen den gehaten vijand met een slag vernietigen! Dat was een goed middel en geheel zonder gevaar. Triumfeerend lachte hij den officier na een oogen- blik bleef hij nog in zichzelven overleggende staan draaide zich dan om en gingin plaats van naar het dorp zooala hij eerst gedacht had weder naar John Raffles' herberg terug. Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 2