fiimicnlattb* ning aan den Onder-Koning was om toe te geven aan de eiscben der nationale partij en alzoo de ongeregeld heden te voorkomen, welke aanleiding zouden kunnen geven tot die bezetting eindelijk (en de Times liet in hoofdartikel zulks ook eenigzius doorschemeren) dat het bericht alleen had moeten dienen om invloed uit te oefenen op de onderhandelingen over het fransch- engelsche handelsverdrag. In evengenoemd artikel van de Times werd verder betoogd, dat Engeland er niet aan denken kan, met Frankrijk in Egypte eene gemeenschap pelijke staatkunde te volgen op hetzelfde oogenblik dat Frankrijk de baDden wil verbreken waarmede het 20 jaren lang door het handelsverdrag aan Engeland verbonden was. Dit artikel wordt door de fransche bladen druk besproken en geeft aanleiding tot allerlei beschouwingen waarvan sommigen voor Engeland niet zeer vleiend zijn. De Univers bij voorbeeld zou ver breking der goede verstandhouding tusschen Frankrijk en Engeland niet betreuren omdat het niet inziet welk voordeel Frankrijk daaruit getrokken heeftwant bij voorbeeld Keizer Napoleon III had voor het bond genootschap met Engeland veel over gehad, hetgeen Engeland in 1870 geheel vergeten scheen te zijn. Te Liverpool zijn berichten vernomen, die bevestigen het reeds geloopen hebbende gerucht, dat de Koning der Ashantijnen weder 200 jonge meisjes met geweld aan de omwonende stammen ontnomen, vermoord heelt. Volgens de Daily News zou de regeering geweigerd hebben de aanspraken van de regeering der Vereenigde Staten op onbeperkt toezicht over het Panama-kanaal te erkennen omdat dit in strijd zou zijn met het vol kenrecht in het algemeen en het Bulwer-Clayton ver drag in het bizonder. De minister van buitenlandsche zaken zou in een uitvoerig schrijven de gronden ont wikkeld hebben waarop dat besluit berust. De te Parijs achtergebleven engelsche gemachtigde voor de onderhandelingen over bet nieuwe handelsver drag met Frankrijk keerde ook naar Londen terug zoodat de onderhandelingen feitelijk voor het oogenblik geschorst zijn. Het verzoek om Parnell en Dillon tijdelijk uit de gevangenis te ontslaan om hun te overhandigen het bewijs van het eeroburgerschap van Dublin is afgewezen. FRANKRIJK. De aartsbisschop van Rouaan kar dinaal Bonnechose heeft in een herderlijken brief aan de geestelijken en geloovigen in zijnen kring medege deeld den indrukdien hij bij zijn laatste bezoek te Rome ontving. Hij betoogt daarin dat het duidelijk is dat de Paus in den tegenwoordigen toestand niet kan blijven en hij maant daarom de italianeu aan daarin uit eigen beweging verandering te brengen door eene andore hoofdstad te kiezen en Rome aan den Paus te 1 tten zoo zij het vertrek van den Paus uit Rome ten minste willen voorkomen. Het is vol gens hem de eenig mogelijke oplossing van het ro- meinsche vraagstuk omdat de mogendheden en de 200,000 katholieken van Rome nooit zullen dulden dat de Paus in ballingschap gaat. Hij verklaart vol hoop te zijn op het terug verkrijgen van Rome door den Paus omdat zich in de booge staatkundige krin gen eene geheimzinnige beweging ten voordeele van het Pausdom schijnt te ontwikkelen die blijken geeft van bet bestaan van den wensch om het Pausdom in zijnen gewonen toestand te herstellen. Den 8 had in 33 departementen de verkiezing van 79 Senaatsleden plaats van die 79 waren 42 republi keinen en 37 conservatieven. De uitslag is geweest dat de republikeinsche partij 22 zetels heeft gewonnen. Er werden gekozen 64 republikeinen tegenover 15 con servatieven. Dientengevolge bestaat de Senaat uit 207 republikeinen en 95 conservatieven. De oud-minister de Ereycinet werd op 4 plaatsen herkozen; de voorzitter Léon Say werd mede herkozen. Te Parijs werden ge kozen Victor Hugo en Peyrat by eerste stemming met 113 en 103 van de 202 stemmen; bij de herstemming Tolain met 111, Labordère met 103 en de Freycinet met 102 van de 203 stemmen. „Tien a vijftien pond zullen genoeg zijn denk ik." „Goed." Raffles stapte weder in de bootmaakte het zeil losen dadelijk daarop doorsneed het spitse vaartuig de wateren der Albemarlesonddie schuimend omhoog spatten. IX. In eene openingdie men in het woeste moeras achtige bosch gemaakt heeft, ligt het kleine stadje, dat den goedklinkenden naam van Osceola voert. Een vijftigtal houten huizen met witgekalkte muren orde loos over eene groote oppervlakte verspreidin het midden een kerk, evenzoo van hout, maar zonder kalk, eenige moerassige stratenen deze rechtlijnig snijdende een soort van allee met een soort houten bestrating dat is ongeveer alleswat de uiterlijke aanblik van de plaats aanbiedt. De boot bereikte zijn hoogste punt en Master Twysten stond in de deur van zijn magazijn bad de handen tot over de polsen in de zakken van zijn grijze broek gestoken een sigaar in den rechterhoek van zijn mond geklemd en keek naar een paar gieren die boven de stad in kringen rondvlogenwaarschijnlijk aangelokt door een stuk van een dood beestdat de eigenaar onbekommerd op straat had liggen juist op dezelfde plek, waar het gestorven was. "Waarom zou hij zicb ook vermoeien om bet weg te slepen? De gieren zijn ijverige gezondheidscommissarissen die zouden er]beter voor zorgen. Zoo als duidelijk zichtbaar washielden Twysten's gedachten zich echter niet met de gieren maar met veel gewichtiger dingen bezig want in zijne houding viel duidelijk een zekere onrust op te merken. Hij stond nu eens op den eenen dan weder op den an deren voetkauwde op zijn reeds lang niet meer bran dende sigaar, wreef zich met de band de kin en schoof dan weder beide vuisten in zijne zakkenom zijne zenuwachtige bewegingen na weinige minuten op nieuw te beginnen. Wordt vervolgd. Den 8 den verjaardag van den dood van den repu blikein Blanquigingen te Parijs 300 personen, voor zien van kransen, naar de begraafplaats, waar hij begra ven is. Daar hieven zij oproerige kreten aan met het gevolgdat de politie 23 personen in hechtenis nam waaronder de bekende burgeres Louise Michel. Te midden van het gewoel loste een onbekende een pistool schot zonder dat iemand getroffen werd. De orde werd spoedig hersteld. ITALIË. De commissie uit de Kamer, die belast was met het onderzoek van de wijzigingendoor den Senaat in het wetsontwerp op de kieshervorming ge bracht heeft zich met die wijzigingen vereenigd. Na de hervatting der zitting wordt het ontwerp dadelijk in behandeling genomen. GRIEKENLAND. De twee niet als Kamerleden herkozen ministers boden hun ontslag aan, dat door den Koning niet werd aangenomen. In de hoofdstad be haalde de oppositie bij de verkiezingen de overwinning. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De kardinaal-aarts bisschop van Praag prins Schwarzenberg is van een geheel ander gevoelen bij zijne terugkomst uit Rome dan kardinaal Bonnechose. (Zie Frankrijk.) Hij heeft gezegd aan hen, die hem mot zijne terugkomst kwamen gelukwenschen dat de Paus er niet aan dacht, Rome te verlaten. Integendeel was uij vast besloten, als goed herder te Rome te blijven om zijne hooge roeping standvastig te vervullen en zelfs zoo noodig zijn leven daarvoor op te offeren. Tusschen oostenrijksche soldaten en opstandelingen van Krisvoscie schijnt eene ontmoeting plaats gehad te hebben, waarbij r'e soldaten een vrij ernstig verlies leden. Den 5 besloten de oostenrijksche en hongaarsclie ministers, de legerwet onder aile omstandigheden in Bos nië te handhaven en versterking van troepen te zenden naar Zuid-Dalmalie en de Herzegowina. Er zal een militair cordon om de opstandelingen getrokken worden en eerst na het mislukken van alle vreedzame pogingen, zullen do opstandelingen door kracht van wapenen be dwongen worden. EGYPTE. De fransche en engelsche consul ontvin gen in den avond van den 7 meaedeeling van den in houd van het gemeenschappelijk schrijven van Frankrijk en Engeland waarin verklaard wordtdat zij besloten hebban het gezag van den Onder-Koning tegen onge regeldheden te handhaven. Dat schrijvenwaarvan den 8 's namiddags aan den Onder-Koning kennis werd gegeven is niet alleen gericht tegen binnenlandse he wanordelijkheden, maar vooral tegen nieuwe inmenging der Porte in egyptisehe zaken. De zinsnede waarin gezegd wordtdat de Onder-Koning op zijn troon ge handhaafd moet worden, trok voornamelijk de aandacht. De Onder Koning betuigde aan de consuls zijueu warmen dank voor de zorg van zijn persoon en het welzijn van het land. Het schrijven heeft een gunstigen indruk gemaakt. ZUID-AMERICA. Uit Lima, Peru's hoofdstad, wordt gemeld dat de oud-president Pierola geheel verlaten is door zijne troepen die thans onder het bevel staan van generaal Montero plaatsvervanger van den door de Ohileenen gevangen genomen presi dent Calderon en van de Caeerestot 2en ondervoor zitter benoemd. Overal, waar geen chileensche troepen waren heerschte groote verwarring. Maquega werd door eene bende geplunderd. Te Cerro Azul kwamen de negers in opstand de blanken bedreigende en al lei gruwelen plegende. Da chileensche regeering wilde Tarapacea weder bezetten en riep eenige met verlof naar huis gezonden troepen op nieuw onder de wapenen. Den 4 verzond het telegraafkantoor te Sueek meer dan 200 telegrammen om den uitslag der verkiezing voor de 2e. Kamer bekend te maken. Den 6 is te Rotterdam het 25jarig jubilé van den heer A. W. A. Heyblom als directeur der mannenzaug- vereeniging „Amphiou" gevierd. Door de dames-zang- vereeniging was aan zijn dirigeerstoe! een zilveren lau werkrans gehecht, verschillende geschenken, en daaronder ook een zilveren lauwerkrans van „Amphion", werden hem aangeboden de voorzitterde burgemeester en anderen hielden toespraken, en een feestzang werd uit gevoerd gecomponeerd door den heer W. F. Thooft naar woorden van den heer G. J. Spoor. Aan den heer A. v. Lier, eigenaar van het Grand Théatre en van den schouwburg in de Plantage te Amsterdam, is den 8, ter gelegenheid van zijn 30jarig jubileum als tooneeldirecteur, door het Deutsche Verein een zilveren theeservies vereerd. Den 3 is door den leverancier van kostbaarheden aan de miljoenen-juffrouw te Amsterdam voor de recht bank conclusie van eisch genomenechter niet voor het geheele bedrag zijner vordering a G8,900 maar slechts wegens een geleverd borststuk van f 1250 en zulks uit vrees, dat bij niet eens de kosten op de ge daagde zal kunnen verhalen wanttot het verkrijgen van een voor executie vatbaar vonnis voor het gansche bedrag, zou hij 2377,05 aan registratiekosten moeten betalen. Of het recht in Nederland ook goedkoop is 1 Den 3 is te Tiel eene huisvlijtschool geopend met 41 leerlingenwaarvan 29 betalende en 12 niet betalende. C. Kondstaai, van Streefkerk, en L. Bogaard, van Hornaarwaren den 7 aan het baggeren in de Lek, toen door den hevigen wind en de sterke zuiging van het water het vaartuig omsloeg zoodat beide per sonen verdronken. De vrouw van Koudstaaldie juist de beide personen kwam roepen voor het middagmaal, was getuige van het onheil. K. laat eene weduwe met 5 en B. eene weduwe met 3 kinderen na. Te Bieselinge zijn den 7 twee scknren geheel en een gedeeltelijk afgebrand. Uit het te Castricum gestrande schip Kinderdijk waren den 8 Januari 31 bomschuiten gelost. Een er van is bij het afvaren van den wal op een anker ge raakt lek geworden en de lading daardoor geheel be schadigd. Het ongunstig weder beeft de werkzaamheden zeer vertraagd. Den 9 is het 250jarig bestaan van het vroegere atheneum thans universiteit, te Amsterdam plechtig herdacht in de Koningszaal van de diergaardewaar 700 a 800 belangstellenden, en daaronder de minister van binn. zaken en vertegenwoordigers van de univer siteiten te Leiden Utrecht en Groningen en van de Kon. Academie van Wetenschappen, tegenwoordig waren. Nadat de rector-magnificus, prof. J.W. R. Tilanus, de bijeenkomst geopend bad, werd door prof. T. Jorissen eene rede gehouden, in welke hij een overzicht gaf van de lotgevallen der instelling. Na afloop hiervan sprak de minister in de receptiezaal den senaat toe, gevolgd door den burgemeester als president-curator. Aan de universiteit zijn bij deze gelegenheid geschonken portret ten van de hoogleeraren den Tex en Lehman en een borstbeeld van prof. Campen. Van de openbare en vele particuliere gebouwen waren de vlaggen uitgestoken. De Koning heeft tot ridders van den Ned. Leeuw be noemd den hoogleeraar T. Jorissen en den secretaris van curatoren W. O. Backer. Ter gelegenheid der univer- siteits-feestviering is in het bibliotheekgebouw eene ten toonstelling geopend van portretten prenten gedenk penningen boeken geschriften en andere voorwerpen, op de latijnsche school, het atheneum en de universiteit betrekking hebbende. In het café-Mastaan de Botermarkt te Amster dam werden in het vorige jaar meer dan een miljoen glazen bier en 73000 haive biekstukjes verbruikt. Bij Wijnand Focking aan de Pijlsteeg, zijn voor de toon bank 300,000 glaasjes „half en half'', en daarbij 289,000 beschuitjes genuttigd. Te S. Maarten zijn in 1881 geboren 34 kinderen ingekomen 102overleden 20 en vertrokken 124 per sonen, zoodat de bevolking met 8 zielen is verminderd Er werd slechts 1 huwelijk voltrokken. Te Noordscharwoude zijn geboren 34, ingekomen 91, overleden 18 en vertrokken 55, makende eene toeneming van 52 personen. 2 Huwelijken werden ge sloten. Te Amsterdam overtrof het aantal geborenen dat der overledenen met 4272, liet aantal ingekomenen dat der vertrokkenen met 7382 zoodat de bevolking toenam met 11654 en op 31 December bedroeg 337.809 zielen. Er werden 2603 huwelijken gesloten, 47 echtscheidingen ingeschreven. Van de 12011 geborenen waren 673 bui ten huwelijk. Het beroep naar de herv. gemeente te Scharwou- de is aangenomen door ds. Bruining te Vledder. De wethouder Bijleveld en de heer Engelberts hebben bij den gemeenteraad van Arnhem een voorstel ingediend om terug te komen c p de in 1872 en 74 genomen besluiten tot afschaffing der veergelden op de bruggen te Arnhem en te Westervoortwaardoor do gemeentekas een jaarlijksch nadeel van f 16000 beeft geleden zonder dat de marktaanvoer eenigszins is be vorderd geworden. Zij meenen, dat de vroeger door de regeering verieende vergunning tot heffing van veergeld over Rijn en IJsel niet weder behoeft verzocht te wor den omdat de beide veeren een privaatrechtelijk bezit van de gemeente zijn dat te Arnhem in 1602 voor f 5480, dat te Westervoort in 1735 voor 16100 aan gekocht. Zij weuschen echter de ingezetenen van Arn hem vrij te stellen van veergeld op de brug aldaar en dat voor de ingezetenen van Westervoort op een halven cent te bepalen. De delfsebe kamer van koophandel, die baar adres aan de 2e. Kamer ter zake van het nieuwe han delsverdrag met Fraukrijk ook aan den minister van buit. zaken had gezonden, heeft van Z. Exc. een brief ontvangen, met verzoek om den inhoud ook aan andere kamers van koophandel mede te deelen. De minister noemt de meening onjuist, dat het invoerrecht in Frank rijk na 8 Februari zou bedragen 30 r. per vat vloei stof; het zal 30 f'r. zijn per vat zuiveren alcohol op fust (thans 15 fr.) en alleen voor likeuren alsmede voor andere dranken op fle.-schen 30 fr. per vat vloeistof, hoewel het nieuwe fransche algemeene tarief 40 fr. voor likeuren bepaalt. Te 's Gravenhage is opgericht eene naamlooze vennootschap genaamd de „Batjan-maatschappij" tot het exploiteeren van delfstoffen bosschen, woeste gronden en parelbanken in bet gebied van Batjan. Het kapitaal is bepaald op f 2,400,000 in 10,000 aandeelen van 240, verdeeld in 10 seriën, waarvan voorloopig slechts 3 uitgegeven en geplaatst zijn. De heer v. d. Kamp benoemd tot onderwijzer aan de Rijks-kweekschool te Maastrichtheeft den ge meenteraad van Roermonde eervol ontslag uit zijne tegenwoordige betrekking verzocht. Den 4 besloot die raad met algemeene stemmen hem eenvoudig ontslag te verleenen. De baron v. Kanitz-Dallwitz duitsch gezant te 's Gravenhage is op pensioen gesteld. Zestig ingezetenen van Amsterdam hebben van den eersten catalogus der stedelijke boekerij, van 1612, waarvan slechts één exemplaar (te Cambridge) bekend is, een herdruk op oud papier en met oude letters in 100 exemplaren doen vervaardigen. Ter vervanging van de heeren G. A. de Geus opzichter te Spaarndam en A. v. Keulenonderop zichter te Halfweg op hun verzoek eervol ontslagen en op pensioen gesteld is tot opzichter van Rijnland voorloopig te Halfweg, benoemd de heer D. Holwerda, opzichter van den polder Waard en Groet te Winkel. Bij den boekhandelaar Cambier v. Nooten te Al phen a. d. Rijn is een tarief verkrijgbaar gesteld, waar naar op legelmatige wijze de bij art. 6 der drankwet bedoelde huurwaarde in een oogenblik kan geschat wor- den. De hoofdfactoren voor deze schatting zijn het op gegeven of ambtshalve geschatte debiet en de vierkante oppervlakte van de te schatten localiteit. Te Gouda zijn in 1881 ter markt aangevoerd 1385 koeien 6891 kalveren 5454 schapen 16066 varkens, 64 paarden, 67099 ponden boter en 488676 ponden kaas.

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 2