ïhtitenlftuh heden het recht te geven om toezicht te houden op hetgeen binnen die hoofdstad wordt gedaan tot hand having van den bestaanden toestanddie het domein van den Paus tot den omtrek van het Vatikaan be perkt en tot voorkoming of onderdrukking van bot singen en onaangename bejegeningen die zich kunnen voordoen wanneer dat gebied bij sommige plechtighe den of demonstratiën wordt overschreden. Italië zelf moet daarvoor zooveel mogelijk waken dat brengt niet alleen zijn eer, maar ook zijn belang mede. "Wat is gebeurd bij de overbrenging van het lijk van den vori- gen Paus Pius IXmoest een slechten indruk maken en vele gemoederen verontrusten maar men zal moeten erkennen dat het moeilijk dikwijls ondoenlijk is der gelijke tooneelen te voorkomen. Wat toen gebeurd is, zal echter ongetwijfeld de Regeering tot grootere waak zaamheid aansporen't is een waarschuwingdie zij zich ten nutte kan maken. Zullen ook alle voorstan ders van de wereldlijke macht des Pausen ook de warmste, de onderdanigste onder hen, voorzichtig zijn en alle onaangename ontmoetingen op de openbare straat trachten te voorkomen F Met kan zijn dat zij meenen daartoe niet verplicht te wezen. Het is mogelijk, dat zij het in het belang achten hunner zaak dit niet te doenopdat aan het licht kome hoe de heethoofden onder de Romeinsche republikeinen en de aanhangers van sommige geheime of niet geheime genootschappen jegens den Paus gezind zijn en grond worde gegeven voor de bewering dat de Paus in Some niet vrij en niet veilig is. Zou een internationale regeling door den Paus zeiven gewenscht worden? Het antwoord op die vraag zou na tuurlijk afhangen van den aard der regeling; maar wan neer men aanneemt, dat ongetwijfeld ook voorwaarden bedongen zouden moeten worden waaraan het Pauselijk bewind zich zou moeten houdenen dat de mogend heden ook op de getrouwe opvolging van die bepalingen zouden moeten toeziendan wordt de wenschelijkheid zeer twijfelachtig. Zooveel schijnt zeker dat de Duit- sche Eijkskanselier geen voorstellen tot regeling heeft gedaan en dat hetgeen daarover in de dagbladen is gezegd, onjuist was. Zal hij er toch misschien toe over gaan F 't Is zeer onwaarschijnlijkvooreerst om den onwil van Italië en de groote moeilijkheden die reeds voor de hand liggen en, wanneer men eens een regeling ging ontwerpen ongetwijfeld zouden toenemen maar vooral ook omdat zoodanige regelingal kwam zij tot stand hem niet zou baten om zich de medewerking te verschaffen van de centrum partij in den Rijksdag. Die partij zal natuurlijk oppositie voeren zoolang de Mei-wetten bestaan. BELGIE. Verscheidene besturen van pruisische Staatsspoorwegen onthielden zich van medestemming over het aangenomen voorstel, om overal de zomerdien sten op de spoorwegen op 1 Juni te doen aanvangen. Van het Rijks-spoorwegdepartement hing die beslissing voor hunne lijnen af. Daardoor is het zeer twijfelachtig, of aan dat voorstel werkelijk gevolg zal worden gegeven. DÜITSCHLAND. Den 11 heeft de afgevaardigde Windhorstnadat de rijksdag verworpen had het voor stel der sociaal-democraten tot vermeerdering van het aantal ledenin overeenstemming met het hoogere cijfer der bevolkingzijn voorstel tot afschaffing der wet van 4 Mei betrekkelijk straffen op onbevoeg de uitoefening van kerkelijke bedieningen toegelicht. Hij had het reeds lang moeten indienen. Wegneming van broedertwist en bevestiging van Duitschlands eenheid was het doel van zijn voorstel. Het wil geen bevoor rechting voor de Katholieken maar een rechtdat iedere kerk in alle vrije Staten bezit. In het buiten land heeft niemand ooit begrepen hoe een „volk van denkers" de godsdienstige vrijheid zoo aan banden heeft kunnen leggen. Een omkeer tot betere denkbeelden achtte hij onmiskenbaar; behalve bij de nationaal-liberale en de vrij-conservative organen had zijn voorstel in de pers overal meer of minder steun gevonden. Ook de bij de wet van Juli aan de regeering verleende wille keurige macht kan der Katholieken grieven niet weg nemen de inschikkelijke toepassing dier wetten, zooals zij thans plaats heeftevenmin. De aanneming van dit voorstel zou het eerste teeken zijn, dat men in Duitsch- land den twist moede elkander de hand des vredes wilde reiken. In den loop der beraadslaging spraken Kleist-Retzow uit naam van een deel der conservatieven, en Hobrecht uit naam vau de nationaal-liberalon tegen het voor stel. Virchow sprak namens de meerderheid der fort- schrittsparty daarvoor. De minister Bötticher ver klaarde door den heer Virchow naar zijn gevoelen ge vraagd dat de Bondsraad zijne terughoudende houding niet verlaten kon omdat het de afschaffing eener wet betrof. De regeering kon zich volgens de grondwet eerst met het vraagstuk inlaten als de Eijksdag het voorstel aangenomen had. Zoo de Keizer thans tot de overtuiging was gekomen dat het beter voor het welzijn van het land en het volk was een maatregel te nemen waaraan het vorige jaar niemand gedacht had dan zou men dat met dank en eerbLd moeten aannemen. De hesr Virchow had o. a. gezegd dat zijne partij zich verheugde, dat ook aan de rechterzijde mannen gezeten waren die niet altijd naar de pijpen van den rijkskanselier dansten en niet elke wending van den keizer of van hem volgden en toen de rechterzijde luide hare afkeuring over dit gezegde uitsprak, had hij nog opgemerktdat als de rijkskanselier zijne staat kunde met des keizers naam dekte men moest aanne men, dat de keizer instemde met ieder door hem inge diend voorstel en datals die voorstellen bijna ieder zittingjaar met elkander in strijd waren, ook de keizer telkens van meening veranderde. De beraadslaging werd ten slotte tot den volgenden dag verdaagd. De eerste lezing werd toen ten einde gebracht, terwijl met algemeene stemmen besloten werd de tweede lezing in den vollen rijksdag te doen geschieden. In den loop der beraadslaging verklaarde minister von Bötticherin antwoord op Eichter's beschouwingen over den bonds raad dat het initiatief van wetgeving tot dat lichaam behoorde welk lichaam niet verplicht was dadelijk een oordeel te vellen over elk bij den rijksdag aanhangig voorstel. De tijd was daartoe eerst gekomen als zulk een van afgevaardigden uitgegaan voorstel door den rijksdag was aangenomen. De rijkskanselier gebruikte den bondsraad nietzooals de afgevaardigde beweerd had, als een scherm om rich daarachter te verschu.len de bondsraad zou zich overigens daartoe ook niet .aten ge bruiken. Wat de koninklijke boodschap aanging, de keizer had zeker het rechtzijne eigene staatkunde te doen kennen. Daarna werd onmiddelijk tot de tweede lezing overgegaan en het voorstel Windthorst aangeno men ^met 233 tegen 155 stemmennadat eerst eene motie van de vrij-conservatieven en een deel der conserva tieven met zeer groote meerderheid en een andere van den afgevaardigde Rickertbehoorende tot hendie zich van de liberale partij afgescheiden hebbenver worpen was met 235 tegen 126 stemmen. ENGELAND. De Times hecht hare goedkeuring aan het door Engeland en Frankrijk gezonden schrijven, als eene ernstige waarschuwing aan allendie door buitenlandsche of binnenlandsche verwikkelingen de thans in Egypte bestaande regeeriug zouden willen be dreigen. Vooreerst is het eene waarschuwing aan den Sultan van Turkije die het mohammedanisme in Egypte door kuiperijen blijft voeden. Maar tevens doet dat schrijven aan het egyptischo leger verstaan, dat het zich niet langer als den bewaker der nationale vrijhe den behoeft op te werpen. Het blad acht de meening der egyptische voorname personen ongegrond dat de samenwerking van Frank: ijk en Engeland omtrent Egypte geen stand zou kunnen houden. De Daily News is van oordeeldat een schrijven, als aan den Onderkoning gezonden is, alleen recht van bestaan heeftzoo men met zekerheid een aanval eener buitenlandsche mogendheid ter omverwerping van den Troon van den Onderkoning verwacht, of zoo de bin- nenlandsche toestand van Egj pte bepaald verontrusten der is, dan hij schijnt te wezen. Maar nu het schrijven eens verzonden is moeten Engeland en Frankrijk zich op het standpuntdat zij daardoor ingenomen hebben handhaven. Geene andere mogendheid heeft onmidde lijk belang bij Egypte. Zoo eene der mogendheden zich desniettemin met dat rijk wilde bemoeiendan zou het geheele engelsche volk de regeering haren ze delijken steun bij de handhaving der eens ingenomen stelling verleenen. FRANKRIJK. Volgens de France hebben de be sturen der groote spoorweg-maatschappijen een schrijven van den minister van openbare werken ontvangen, hou dende uitnoodiging, hunne goedkeuring te hechten aan de volgende voorstellen de tegenwoordige tarieven te verminderen met 50 °/0 voor reizigers en met 20 u/o voor goederen en het vervoer der goederen te doen plaats, hebben langs den koristen weg. De Staat zou daar entegen afzien van de belastingthans van het verkeer over de spoorwegen gelieven. Binnen 14 dagen moeten bestuurderen antwoorden en verdere regeeringsplannen hangen van de aanneming of verwerping dier voorstellen af. De République Fran9aise had den 11 een artikel, waaruit blijkt, dat Gambetta voorstander blijft van het vormen van groote kiesdistricten en dat de regeering nog denkt aan de indiening van een voorstel in dien geest. Zelfs zou Gambetta zijn ontslag nemen mocht een dergelijk voorstel niet de meerderheid verwerven. Den 12 herkoos de Kamer de heeren Lepere Phi- lippoteauGoblet en Tirard tot onder-voorzitters. ITALIË. De sterfdag van Koning Victor Emanuel is den 9 te Rome plechtig herdachthetgeen in het geheele rijk een gunstigen indruk heeft gemaakt. Des ochtends "te 8 uren werd bij de graftombe in het Pan theon, in tegenwoordigheid van den Koning en de Ko ningin de mis bediend en een uur later een groote optocht van het Kapitool naar het Pantheon gehouden, waaraan tal van vereenigingen met hare banieren deel namen. Onder de ontelbare kransen op het graf dien dag gelegd was er een uit Turijn wegende 35 Ned. pond. PORTUGAL. Den 10in den vroegen morgen kwamen te Lissabon de Koning en de Koningin van Spanje aan, opgewacht door den Koning en eene talrijke menigte ook uit de eerste standenaan het rijk ver sierde stationsgebouw. Een groote feestmaaltijd had dien dag op het paleis ter hunner eer plaats. Den 11 ontbeten zij met den spaanschen gezant en ontvingen zij de voornaamste te Lissabon wonende Spanjaarden. Daarna woonden zij met de koninklijke familie de wed rennen bij. Des avonds was er een groot bal. Den 12 had een stierengevecht plaats en werd eene opera voorstelling gegeven. VEREENIGDE STATEN. Den 9 werd het rechts geding tegen Guiteau voortgezet. De heer Porter nam voor het openbaar ministerie bet woord en schetste in krachtige bewoordingen zijne misdaad en zijn verder gedrag. De beschuldigdethans in de gewone bank der beschuldigden geplaatsthield zich aanvankelijk alsof hjj geheel in eenige papieren verdiept was Wel dra luisterde hij met aandacht en begon hij op zijne ge wone wijze den spreker in de rede te vallen. Hij werd boe langer zoo zenuwachtiger, omdat de heer Porter deed alsof hij hem niet hoorde. Eindelijk zeide hij dat de gevangene zich bedroog als hij geloofde door zijn onvoegzaam getier te kunnen beletten dat zijne stem door de juryleden gehoord werd. De pop kon zich niet zoo goed aan de draadjes laten trekken als toen hij bij zijn advocaat zat. Door zijne hartstochte lijkheden haalt hij slechts den strop van den beul te vaster om zijn hals toe. Wij zullen zien, antwoordde Guiteau doch het publiek juichte Porter hartelijk toe. Eindelijk schreeuwde hijdat hij zijn leven op het spel had gezetdat hij bereid was naar de galg te gaan zoo de Heer zulks wilde. Maar dit maakte hem zoo zeeziek, dat hy wenschte, dat Porter zijne 12500 opstak en heenging. een geteekend gezicht uit vrijen te gaan, is belache lijk. Laat het hier dus bij blijven". De spottende toon van Maggy's stem en de herinne ring aan zijn nederlaag waarvan het teeken nog op zijn gezicht stond voerden Bill's woede ten top. „Dat wil ik niet", zeide hij hardnekkig. „Ik geloof, dat je mij kent en dat ik nooit een eenmaal genomen besluit opgeef. Zoo laat ik mij niet afwijzen zeg ja of neen dan weet ik waaraan ik mij te houden heb.' „Nu, wanneer je dan volstrekt een antwoord hebben wiltkun je het krijgen", antwoordde Maggy bedaard. „Ik neem geen man die domme en ruwe streken uit haalt als een knaap en zich daarom als een zoodanige moet laten behandelen. Dat is mijn antwoord en wanneer het je ergertdenk er dan aan dat je het niet beter verdiend hebt." Zij draaide hem den rug toe en stond op het punt om zich te verwijderen. Met een wilden vloek echter was Bill opgesprongen en had haar hand gegrepen „Verdoemd wil ik zijn", schreeuwde hij woedend, „wanneer ik mij zoo door je behandelen laat. Oogen- bliükelijk geef je mij een ander antwoord of - „Of?" vroeg Maggy verachtelijk. „Knijp mijn hand niet zoo Billen vertrek oogenblikkelijk of ik; zeg alles aan mijnen vader wanneer hij t'huis komt." „Aan hem F" riep Bill, ruw lachende, „alsof ik bang voor hem was. Die heeft reden genoeg om mij te ontzien. Ik laat je niet los, voor je my een antwoord gegeven hebt, zooals bet behoort. Voor den duivel, ik wil je toonendat ik mij niet zoo door je laat hoonen." Maggy beet zich op de lippen en in hare oogen blonk een dof vuur. De visscher kneep hare hand zoo heftig, dat zij nauwelijks een kreet van smart kon onderdrukken. Wordt vervolgd. bed gelegen had, waren hare gedachten uitsluitend met Frank's raadselachtige verschijning en de samenkomst van den volgenden morgen bezig geweest Duizendmaal had zij bij zichzelve overlegd wat zij hem vragen zou, en wat hij wel kon of zou antwoorden had zich altijd weer zijn gelaat voor den geest geroepen, den warmen toon zijner stem en een eigenaardig gevoel dat haar hart sneller deed kloppen en al het bloed naar hare slapen dreef, doortrilde haar toen zij er over nadacht welk gevoel hem aangedreven kon hebben om hare hand te kussen. En toen zij in de vroegen morgen in sidderende verwachting naar het duin geijld was, slechts om te moeten zien hoe hij in de boot stapte en naar de Mos quito voer toen had een nameloos gevoel van bitter heid zich van haar meester gemaakt en het was haar geweestalsof de schoone werelddie nog even te voren zoo lachend en zonnig voor haar gelegen had plotseling in een nachtelijke duisternis gedompeld werd. Doch nu was alles weder goed. Eene onvoorziene omstandigheid, waaraan hij ook onwillens gevolg moest geven had hem terug gehouden niet zijn eigen wil. Hij was niet schuldig, hij hield zijn woord en morgen „Maggyzeide Billdie haar onbemerkt gevolgd en nu dichter bij haar getreden was„ik zou graag eens een verstandig woord met je spreken. Ik was reeds lang van plan het te doen maar ik heb het altijd uitgesteldomdat nu omdat het wilde maar niet. Van daag echter is John weg en nu dacht ik dat de tijd er geschikt voor was." Hij zweeg en zag haar vol verwachting aan. „Wat zeg je, Maggy," begon hij nogmaals, toen zij niet antwoorddemaar rustig voortging uit het ven ster te zien „zou je misschien niet weten wat ik je te zeggen heb F" „Spreek vrij uitantwoordde zij zonder zich om te wenden „ik luister." Bill nam op de bank naast het venster, dicht aan hare zijde plaats en trok besluiteloos aan zijn vuile blonde baard. „Weet jeMaggyhet gaat niet zoo gemakkelijk als je wel denkt. Ik heb er ook reeds met John over gesproken en deze heeft mij naar jou verwezen, want de beslissing hangt geheel alleen van jou af. Weet je nu wat ik meen F" „Waarlijk niet, Bill, ik zou je anders die lange in leiding hebben kunnen besparen." „Nu ja," knikte hij „en het zou aardiger van je zijn wanneer je het deed. Daar je echter niets be grijpen wiltzoo moet het er dan maar uit. Zie Maggywij hebben elkander al van jongs af aan ge kend en konden altijd goed met elkander overweg reeds mijn vader was met John en Zeke bevriend de vriendschap ligt dus in de familie. En daarom meende ik dat het goed zijn zouwanneer wij haar nog nau wer maakten en het touw zoo vast knoopten dat het niet meer breken kon. En dat dat kan het best geschieden, wanneer gij een beetje van mij houden en mijne vrouw wildet worden Maggy." Hij haalde lich ter adem nu het moeielijke woord er uit was. Maggy wendde zich om en keek den vrijer met eene eigenaardige uitdrukking van hoon in het brutale gezicht. „Dat is toch geen ernstBillzeide zij „en im mers maar een grap. Verlang niet dat ik daar een antwoord op zal geven." „Do duivel zal mij halen Maggy als het mij geen ernst is", antwoordde Billeenigszins uit het veld ge slagen door dezen onverwachten indruk van zijn rede naarstalent. „Ik was nooit ernstiger in mijn leven mij dunktdat gij het merken moest." „Dus je denkt werkelijk dat ik „Mijn vrouw worden zou zeker Maggy, en een goed paar zullen wij zijn verlaat je daarop. Je rader zegt in geen geval neen ik weet wel waaromen wanneer je er dus niets tegen hebtdau „Hoor eensBill", viel Maggy hem hier in de rede, „ik dacht, dat je zeer goed wist hoe wij met elkander staan en laat daarom het vragen maar na. Met zulk

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 2