No. 7\ Vier en tachtigste Jaargang. 1882. ZONDAG 15 JANUARI. TWEEüE BLAD. aRJavJc Prijs der gewone Advertentiën: Btmtenlanb. Öteieqrafiectn: ii^rtchtcu. Jngezonbeti stukken. &tab$<-iSericfitcn. ALklllA Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ƒ0,80; franco het geheele rijt 1, De 3 nummers 0,06. COURANT. Van 15 regels 0,75; iedere regel meer ƒ0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERM«. COS- TER ZOON. STATEN-GENERAAL. Bij de 2e. Kamer zijn ingediend: een ontwerp tot ver hooging der liegrooting van de Algemeene Landsdruk kerij voor 183 i een tot bekrachtiging eener provinciale heffing op het kanaal van Stroobos tot het Bergumer- meer dat met 1 Januari door de provincie Erieslaud in beheer en onderhoud is overgenomen van het Rijk, dat er kanaal- en bruggelden hief; en een ontwerp tot verhooging \au hoofdstuk VII B der staatsbegroo- ting voor 1881 met 110,000, voor kosten van aan koop (voor 95000 van de Rotterdamsche Handelsver- eeniging)inrichting en meubileering van een gebouw aan de Boompjes te Rotterdam voor de dienst der directe belastingeninvoerrechten en accijnsen van den waarborg en de belastingen op de gouden en zil veren werken en \oor de hypotheken en het kadaster. De directie der marine te Nieuwediep heeft den 11 aanbesteed het onderhouden der doksluis en andere waterwerken behoorende tot het marine-etablissement Willemsooid. Laagste inschrijver was de heer G. Moor man voor 7690. De gemeenteraad van Middelburg heeft den 11 besloten tot het zenden van een adres aan den Koning, met verzoek dat de stad althans eenig garnizoen be houden moge en zj niet de eenige provinciale hoofd plaats worde waar geen garnizoen gevestigd is. Den 11 viel de vrouw van D. v. Leeuwen, varende met eene turfsebuit door de ringvaart nabij Sloten over boord. Het toesteken van een haak was vruchte loos, waarop de man, die een goed zwemmer was, zich te water begaf. Hij hield zijne vrouw zoolang boven water, dat zij door hare kinderen gered was, maar zonk toen zelf en verdronk. Bij het diner den 11 door den senaat der uni versiteit te Amsterdam den leden van den gemeenteraad en verdere autoriteiten aangeboden, vereerde de senaat den heer mr. J. C. de Koning die als wethouder van onderwijs zooveel gedaan heeft voor de totstandkoming der universiteit, een sierlijk bewerkten verguld-zilveren beker. Den 13 ontving hij van de gezamenlijke leeraars en onderwijzers hij het openbaar, middelbaar en lager onderwijs de gipsmodellen van 2 hem aan te bieden beelden van carai isch marmer de kunst en de weten schap voorstellende. Het voor Vlieland gestrande schip Halden is den 12 uit elkander geslagen en de lading waarvan nog niets geborgen was naar zee gedreven. Den 12 is te Amsterdam door de Amst. Omni busmaatschappij, aanbesteed het bouwen eener stalling voor 76 paarden, met wagenhuis, smederij, woning enz., aan den Amsteldijk hoek Rustenburgerstraatminste inschrijver de heer P. Roelofzen, voor 49,740. De stoomtram RotterdamDelfshaven is den 12 voor het verkeer geopend Te Utrecht werd den 12 door de Nederlandsche Tramwaymaatscbappij aanbesteed het bouwen eener lij- tuigen- en locomotievenremise met woning, wachtkamer, kantoor enz. op het emplacement te Harlingen, waar voor minste inschrijvers waren de heeren R. S. Westra en P. J. Nijdam té Kimswerdvoor 10484. Te Haarlem is den 12 een koetsier gearresteerd, die in het vorige jaar aan hem toevertrouwde gelden had verduisterd waarmede hij eene rekening moest betalen welke hij persoonlijk voor voldaan teekende. Het classicaal bestuur van Dordrecht heeft.den 13 wegens gebrek in den vorm vernietigd het besluit van den bijzonderen kerkeraad der herv. gemeente al daar waarbij de heer L. Reus Pz. ter zake van „on rechtzinnigheid in de leer" is ontslagen als godsdienst onderwijzer bij de publieke catechisatiën die van wege den kerkeraad worden gehouden. I)e gemeenteraad van Gouda heeft den 13 eene commissie benoemd, om met het bestuur der Holl. Maat schappij ran Landbouw en van de plaatselijke afdeeling daarvan in overleg te treden omtrent feesten enz. ter gelegenheid van de in dit jaar aldaar te houden alge meene vergadering en tentoonstelling dier Maatschappij, en aan die commissie een crediet toegestaan van ƒ1501. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is Aotje West-erhuisvrouw van Dirk Zuurbierte S. Pancras, gemeente Koedijk, bevallen van 3 welgeschapen zonen. Moeder en kinderen zijn welvarend. In 1881 zijn op de jaar- en weekmarkten te Hoorn aangevoerd 1336 paarden en veulens12751, koeien 1745 kalveren 28940 schapen 14900 lamme ren 16436 varkens en biggen 756 bokken en geiten, 4771 mudden graan, 14220 mudden aardappelen, 71830 koppen boter en 10967 stapels kaaswegende 2 944,988 ponden. 's Rijks middelen hebben gedurende het jaar 1881 opgebracht 105,620,891, tegen 102,715,980 in 1880. De raming bedroeg f lOu,044,000. In de maanden Juli, Augustus en September zal te Goes eene zeeuwsche tentoonstelling van nijverheid en kunst toegepast op nijverheid benevens wedstrijd voor den handwerksman gehouden worden. Te Broek op Langedijk hebben van de 7 op 1°. Met 1881 gepatenteerde verkoopers van sterken drank 4 vergunning verzocht, om hun bedrijf na 1 Mei 1881 voort te zetten. Aldaar zijn in het vorige jaar gehuwd 14 parengeboren 49, gevestigd 40 overleden 23 en vertrokken 26 personen op 1 Januari 1.1. bestond de bevolking uit 1201 zielen. Den 11 is bij herstemming tot lid van den gemeenteraad verkozen de heer A. Slot Pz., met 51 stemmen tegen 38 op den heer C. Balder Az. Voor het nederlandscb poolstation in Dicksonhaven is door de leeraren en leerlingen van het gymnasium te Amsterdam bijeengebracht 145,78 door de leer lingen der eerste hoogere burgerschool met driejarigen cursus aldaar 94,60, door de onderofficiers-vereeniging „Excelsior" van den hoofdcursus te Kampen 35. De gemeenteraad van Wijk aan Zee heeft besloten den tol op den schelpweg op te keffen; de oudernemer van het badhuis stelt zich geheel aansprakelijk voor het onderhoud van den weg. De heeren B. T. P. en H. T. J. Filbry c. s., kassiers te Breda, hebben aan Gedep. Staten van Noord- brabaut vergunning gevraagd voor een stoomtramweg van Oosterhout door Hoeven, Etten en Prinsenhage naar Breda. Tot commissaris van policie te Dokkum is benoemd de heer E. de Veer, thans te Bolsward. In de spaarbauk te Hoorn werd in 1838 door iemand f 100 gestort. Het boekje was sedert dien tijd niet vertoond, ook niet om rente bij te schrijven. Dezer dagen werd het bedrag opgevraagd en uitbetaald met 474.30. De Keizer van Japan heeft den vice-admiraal jr. de Caseinbrootals blijk van hoogachting voor zijnen moed op 11 Juli 1863, bij het doorvaren der straat van Simoneseki tot grootkruis van de orde van de Rijzende Zon benoemd. In eene vergadering van gewone leden der Hol- landsche Teekenmaatschappij te 's Gravenhage is een stemmig besloten, te bedanken voor de uitnoodiging tot deelneming aan het nieuwopgericbt Kon. Genootschap van Nederlandsche Aquarellisten, zich ten doel stellende het houden eener tentoonstelling van waterverfteekenin- gen in de maanden JuliAugustus en September in de gothische zaal. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den ver koopers van voedingsmiddelen de verplichting opgelegd om in hunne winkels of verkoopplaatsen op eene dui delijk zichtbare wijze aan te plakken al de waarschu wingen die B. en W. in het algemeen belang wen- schelijk achten. De veelbesproken slooping van den Gevangentoren te Bergen op Zoom een der oudste monumenten van ons land, zal niet doorgaan. Algemeene oppositie tegen de slooping schijnt tot dit besluit te hebben geleid. Het beroep naar de christ.-geref. gemeente te Be verwijk is aangenomen door ds. Postma te Medemblik. Tot directeur der Academie van beeldende kun sten en technische wetenschappen te Rotterdam is be noemd de heer G. Scholten vroeger adjunct-directeur der gemeentewerken aldaar, thans fabriek-landmeter van Schieland. De geborgen inventaris en het wrak van de op Terschelling gestrande bark Tangen hebben 1550 opgebracht. Het wrak is uit elkander geslagen. Tot lid van den Raad van State is benoemd mr. E. Alting Blees, oud-minister van koloniën. Te Sprang is een driejarig kind dat voor een oogenbük alleen gelaten was, in eene tobbe met karne melk gevallen en daarin verdronken. Aan de bergers der lading van het bij Calandsoog gestrande schip Hospodar is 31000 uitbetaald. Te Groningen heeft dezer dagen ten huize van den heer H. Havinga eene bijeenkomst plaats gehad van 7 broeders en zusters wier gezamenlijke leeftijd bijna 400 jaren beloopt. Zij hadden niet meer broeders en zusters gehad ou zijn reeds minstens 63 jaren ge lijktijdig in leven. Bij de eindregeling der nalatenschap van Koning Willem II is het paleis van dien Vorst aan den Kneu terdijk te 's Gravenhage toebedeeld aan den Koning die het nu overeenkomstig reeds vroeger ontworpen plan nen zal doen inrichten. De paters-jezuieten, die sedert een paar jaren het uitgestrekte landgoed Goeree bij Bergen op Zoom be woonden hebben dat weder verlaten. De heer A. Katterfeld broodbakker aan de S. Jansstraat te Amsterdam, verkocht met het jongste Kers feest in 3% etmaal voor 4660 aan kerstbrooden ("Sachsische Thiiringer Weihnachtstollen). Tot directeur van het postkantoor de Texel is benoemd de heer J. A. v. d. Velde, thans commies der posterijen 3e. klasse. Te Heythuyzenin Limburgprijken thans bij den geneesheer 3 wijnstokken met jonge druiventrosjes. De inschrijvingen op de leening Krasnapolsky te Amsterdam groot 5 ton bedragen ruim 4 miljoen. Te Nijmegen was de heer G. J. Groot, te S. Anna, voor 6949 minste inschrrver voor het slechten van een gedeelte der voormalige vestinggronden buiten de Molenpoort en het leggen van straten en wegen, en de heer J. Weyers voor 4729 voor het begrinten dier wegen en straten. Door den heer C. H. Eloutkiezer te Domburg, is, wegens gepleegde onregelmatigheden, bij de 2e Ka mer geprotesteerd tegen de verkiezing van den heer 't Hooft. Te Westerblokker heeft men het vee van W. Over man dat uit den brand van diens hoeve was gered in den weide kunnen jagen. De kalt'koeien van een veehouder te Hoorn zijn dezen winter nog niet gestald. Ten platten lande in Drenthe is de toestand zoo treurig dat de arbeiders voor zoover er werk te vin den iszich met hoogstens 40 centen daags tevreden stellen terwijl er een aantal is, dat alleen voor eenig voedsel wil werken. Beelijn 14 Jan. De nieuwe nederlandsche gezant, de heer van der Hoeven, bood heden den Keizer zijne geloofsbrieven aan en is daarna ook door de Keizerin ontvangen. Petersburg, 14 Jan. Van de premieleening 1864 is op serie 8022 n°. 8 de prijs van 200000 roebels gevallen. Delft, 13 Jan. 1882. WelEdele Heer. Heden werd mij uit Alkmaar de recensie toegezon den van de door ons aldaar gegeven soirée. Naar aan leiding dezer recensie voor wier opname ik u overi gens mijnen dank betuigvoel ik mij genoodzaakt een kleine fout daarin aan te wijzen. Het accompagne ment der Arlequinade werd n.l. niet door mijdoch door den heer v. d. Saude vervuldten onrechte wordt dus iets aan mij toegeschreven waarvoor terecht de heer v. d. Sande alle eer verdient. Hoogachtend heb ik de eer te zyn UEd. dw. dr., Aan den Heer Uitgever der G. L. DRIESSEN. Alkmaarsche Courant. Van wege het israëiietisch armbestuur zal op a. 6. woensdag18 dezereene openbare collecte aan de huizen der ingezetenen worden gehouden. De luitenant ter zee le. klasse J. J. Kraakman wordt met 16 dezer geplaatst in de rol van het wacht schip te Willemsoord. In de zitting van den Gemeenteraad op Woens dag 18 Januarizullen de volgende punten aan de orde zijn: Beëediging van den gemeente-ontvanger. Van Burgemeester en Wethouders. Rapport op het verzoek van A. Uenneke om ver gunning tot het leggen van een riool in gemeentegrond aan de Laat. Verzoek om machtiging tot het tijdelijk opnemen van geld, in 1882. Verzoek om machtiging tot het stellen van een houten Eehot in één der loka len van de Burgerschool. Bedenking van Gedep. Staten tegen de verordening op de invordering van een gemeentelijk vergunningsrecht krachtens de drankwet. Bedenkingen van Gedep. Staten tegen de algemeéne politie* erordening vastgesteld 14 December 1881, met rapport der commissie voor de verordeningentegen wier overtreding straf is bedreigd. Van diezelfde commissie. Voorstel tot intrekking der politieverordening betrek kelijk het klaauwzeer onder de schapen. Politieveror dening op herbergen en logementen. Verordening tot regeling van het brandwezen, met rapport der commis sie voor de strafverordeningen. Van de vorige vergadering. Rapport van Burg. en Weths. op het verzoek van J. Kis, om vergunning tot bet gebruik van gemeente water in het afgesneden kanaalvak, in verband met de nader door Burg. en Weths. verstrekte inlichtingen. Benoeming onderwijzeres aan de openbare school voor meisjes. Benoeming onderwijzer aan de openbare bur gerschool. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWL. 12 Jan. August Eredrik van der Vlerk en Wijbina Alida Blaauboer, wed. van Jacob Aquila. Wijnandus Jose- phus Maria Schrederhof en Bernhardina Maria Wil- helmina Thiele, beiden wonende alhier, laatstgen. onl. te Arnhem. Hendricus Josepbus Puttenaar en Anna Maria Haberstoek. Theodorus Schoon en Maartje Brakenhoff. Jacob Mollevanger, wedr. van Janna van üalfsen, en Antje Sniksma, beiden alhier, laatatgen. onl. te Amsterdam.

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 5