No. 8. Vier en tachtigste Jaargang 1882 FEUILLETON. 33) Het rif va» Kitty Hawk. WOENSDAG 18 JANUARI. Prijs der gewone Advertentiën ©flüciiel (Bcbcclte. De lotelingen der Militie van dit jaar uit deze gemeentedie recht hebben op vrijstelling voor broederdienst of eenigen zoon, worden verzocht ten spoedigste ter secretarie de noodige opga ven te doen tot het in orde brengen der stukken. Buitenlaub. Tweede Afdeeling. AIKMARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0.06. Van 15 regels 0,75; iedere regel meer/1 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeens kennis Dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met de bijlagen van J. A. BASIE, om vergunning tot het oprichten van een toestel tot het (warm) trekken van kruiden en spiritus in het perceel aan het Payglop, Wijk A, N°. 20, en dat op Dinsdag 31 Januari 1882, 's middags ten twaalf uren, ten raadliuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprichten van dien toestel bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 17 Jan. 1882. De Secretaris NU HOUT van dek VEEN. De DIRECTEUR van het POSTKANTOOR te Alkmaar brengt ter algemeene kennisdat de hulpbrievenbussen aan de Vischmarkt en Choorstraat, dagelijks op de navolgende tijd stippen geligt worden. Op werkdagen 's Morg. 6 30 en 9 30. 's Avonds I en 5 30 en 8 30. Op Zon- en feestdagen. 's Morg. 6 30. 's Avonds 1 en 5 30. De Directeur voornoemd GOUWE. DUITSCHLAND. Den 14 werd de pruisische land dag geopend met eene troonredewaarin de verdere verbetering van den toestand der geldmiddelen wordt vermeld. Er is een overschot van 29 miijoen voor namelijk uit de door den staat aangekochte spoorwegen. Bene verdere stijging zoowel van die inkomstenals van de rijksbelastingen wordt verwacht. Ondauks de hoogere uitgaven is de begrooting gunstiger dan in de 3 laatste jaren. Kleine leeningen worden voor rentegevende doeleinden aangekondigdalsmede voor stellen tot voorziening in den toestand der nablijvenden in het toekennen van pensioen aan rijksambtenaren. Ver betering van de bezoldiging der ambtenaren is voor dit dienstjaar nog onmogelijk dit zal echter naar men hooptdoor verdere verbetering der indirecte rijksbe lastingen kunnen geschieien. Verder worden ontwer pen toegezegd tot vermindering der directe belastingen en gemeentelijke accijnsentot afschaffing van het schoolgeld op de volksscholen en verhooging van de bezoldiging der ambtenaren. De regeering heeft het voornemen, de spoorwegen meer en meer aan den staat te trekken en het spoorwegnet uit te breiden. Zij hoopt, dat weldra met den aanleg van het Rijn Wezer- Elbe-kanaal een aanvang zal kunnen worden gemaakt. Eindelijk geeft zij hare tevredenheid te kennen over het herstel van het geregeld beheer van verscheidene bisdommen. De wet van 14 Juli 1880 zal weder van kracht verklaard en in hare gewichtigste bepalingen aangevuld worden. De vriendschappelijke betrekkingen met den Paus maken de wederaanknooping van het diplomatiek verkeer mogelijk. Ook wordt een wetsont werp aangekondigd op de districts- en provinciale wet geving in Hanover. Het Heerenhuis benoemde den 14 den hertog van Ratibor tot voorzitter en graaf Arnim Boitzenbnrg tot eersten onder-voorzitter. Tot tweeden onder-voorzitter werd bij tweede stemming gekozen de heer Beseier met 38 tegen 37 stemmen op graaf Brühl. De volgende zitting werd op den 16 bepaald. De Köln. Zeitung den brief van den Koning van Pruisen aan het pruisische ministerie besprekende merkt o. a. op, dat daarbij van de ambtenaren iets onmogelijks gevorderd wordt. Men kan wel van hen eischendat zij zich bij verkiezingen onzijdig houden en de staatkunde der regeering niet tegenwerken doch, wanneer men van een ambtenaar, die, bij voorbeeld, jaren lang overeenkomstig den eisch der toenmalige regeering geijverd heeft voor het stelsel van vrijen handel ver langtdat hij nu evenzeer zal ijveren voor het bescher mend stelsel der tegenwoordige regeering, dan maakt de regeering hare ambtenarenronduit gezegdbe lachelijk in de oogen van hen over wie zij gesteld zijn en vermindert zij daardoor tevens hare waardigheid. ENGELAND. Het lid van het Lagerhuis, lord Lennox, hield den 11 te Portsmouth eene redevoering, waarin hij beweerde dat Engelands vloot niet alleen niet in staat zou zijn om zooals vroeger, eene vloot van verschillende mogendheden te weerstaan maar zelfs nauwelijks opgewassen zou zijn tegen dia van Frank rijk alleen. Engeland had thans 38 gepantserde sche pen en Frankrijk evenveel doch de fransehe schepen zeilden over het algemeen veel beter en waren van betere kanonnen voorzien. De Times op het gewicht van het laatste punt wijzende deelt mede dat de heer W. Armstrong in het ingenieurs-instituut dezelfde meening omtrent de engelsche kanonnen heeft uitge sproken. Volgens dien heer zijn niet alleen de fransehe kanonnenmaar zed's die van de meeste andere mo gendheden veel beter dan de engelsche. De berlijnsche verslaggever der Times schrijft, dat het gemeenschappelijk schrijven van Engeland en Frankrijk aan den Onder-koning van Egypte te Berlijn als eene groote staatkundige fout van Engeland beschouwd wordt, waarover dat rijk vroeg of laat berouw zal hebben. Er wordt beraadslaagd over de samenstelling eener commissiewaaraan de taak opgedragen zal worden, overal in Engeland openbare vergaderingen te houden, om door vrijwillige bijdragen een fonds bijeen te bren gen waaruit ondersteuning zal worden verleend aan hulpbehoevende israëiietiscbe gezinnen in Rusland die zich naar een ander land wenschen te begeven. Een israëliet zou de lijst met f 120000 willen openen en men schijnt f 12,000,000 noodig te hebben. Volgens de Morning-Post verklaarde de minister van buitenlandsche zaken aan verscheidene vertegen woordigers van buitenlandsche mogendhedendat de engelsche regeering wei is waar met de fransehe een schrijven aan den Onder-koning van Egypte had gericht maar dat zij daarbij volstrekt niet de mogelijkheid eener gemeenschappelijke militaire handeling in dat rijk op het oog bad. Hij zou verder een schrijven verzonden hebben tot toelichting van den door Engeland en Frankrijk gedanen stap. Minister Gladstone bood den 12 aan zijne pachters te Hawarden het gewone jaarlijksche feestmaal aan en hield bij die gelegenheid eene toespraakwaarin hij deed uitkomen dat sedert de toepassing van het vrij handelstelsel de toestand van den engelschen landbouw volstrekt niet slechter was geworden. Hy schreef den gedrukten toestand van het oogenblik toe aan slechte oogsten in verband met de lage prijzen. Hij geloofde dan ook dat de landbouwers die van beschermende inaa.regelen heil verwachten zich bedriegen en van de tegenwoordige regeering waren in ieder geval geene maatregelen van dien aard te wachten. Wat de pacht betreftmen kon in Engeland geene uitzonderings maatregelen verlangen zooals in Ierland noodig waren geweest. Hij vertrouwde, dat zonder inbreuk temaken op de natuurlijke wetten van vraag en aanbod die zaak behoorlijk geregeld en de grieven der pachters weg genomen konden worden. De regeeriug zou ver der voors'ellen indienen tot verbetering van het bestuur der gemeenten van haar geldelijk beheer en van haar belastingstelsel. Maar dit kon eerst geschieden na aanneming van het dadelijk na, de opening van het parlement in te dienen voorstel tot verbetering van de wijze van werken in het Lagerhuis. Ierland. Volgens opgaven der overheid is het aantal misdaden in de drie laatste maanden van 1881 toege nomen te weten: in October 419, in November 420, in December 547, waaronder 4 moorden, 10 moord aanslagen en 38 brandstichtingen. In do pruvincie Munster vallen de meeste misdrijven voor. 3000 Exem plaren van het verboden orgaan van het laudverbond werden in beslag genomen. FRANKRIJK. De vier verkozen onder-voorzitters der Kamer waren de candidaten der partij van Gam- betta. Zij verkregen 215 207, 203 en 199 stemmen. Boyssetde candidaat der radicale linkerzijde en te genstander van het denkbeeld om groote kiesdistricten „Lafaard knarstte zij „ellendige lafaard tegenover mijn vader die slechts één arm gebruiken kan hebt ge moed en mij denk je te kunnen dwingen maar door den luitenantdie een flinke man ishebt je je laten slaan als een hond. Foei Bill stiet een kreet van woede uit en pakte Maggy, zich zelve nLt meer meester, bij beide schouders. Waarschijnlijk had zijne teugellooze woede nog slechte gevolgeu voor de bedreigde gehad was er niet op dit oogenblik een tegenstander opgestaan waarop hij niet gerekend had. Het was Gritty „Weg - weg krijschte zij de krukstok dreigend oplichtende. „Gij zult Maggy niets doen zij zal Dan trouwen, mijn Dan wil je weggaan jij wild ondier?" Met deze woorden gaf zij met haar krachtelooze hand Bill een slag op het hoofd. De visscher stond een oogenblik verbluft. De slag dien hij nauwelijks gevoeld had maakte weinig indruk op hemmaar hij bemerktedoor deze onverwachte tusschenkomstwelk eene treurige rol hij speelde door een zwak meisje en een oude vrouw te slaan. Een overschot van schaamte en misschien ook de be denking dat hij zich de wraak en de verachting van de vrouwelijke inwoners van Nagshead op den hals zou halen bracht hem tot bezinning. Hij liet Maggy los en trad een paar schreden achteruit. „Dat vergeef ik je nooit, Maggy," stiet hij met verbeten woede uit, „verlaat je daaropdat vergeef ik je nooit. Ik begrijp wel, dat ik voor jou te min ben misschien heb je reeds een andere, misschien den mooien Bob of den luitenant, he F" Maggj verwaardigde zich niet hem een antwoord te geven zij nam de sidderende oude vrouw die na de hevige ontroering weder eenen aanval van hoest ge kregen hadbij den arm en verliet met haar het vertrek. „Je zult aan dit uur denken Maggy," riep Bill haar nog na. „En wanneer je het Raffles zeggen wiltmij is het hetzelfde met hem zal ik het wel eens wor den," Hij verliet daarop honend lachende de herberg. Maggy was bij het bed barer grootmoeder gaan zitten, die uitgeput en bevende neder lag en de handen onrustig over het dek heen en weer bewoog terwijl zij verwarde onsamenhangende woorden uitstiet. De ontroeringen van den laatsten dag waren te menig vuldig geweest voor de oude vrouw wier zwakke le vensvlam reeds jaren lang nog slechts door de hoop op eene mogelijke terugkeer van haren verloren zoon voor het uitblusschen bewaard was. Haar gedachtengang, die ten minste omtrent alleswat Dan betrofnog tamelijk helder geweest was, scheen plotseling ook daar afgebroken te zijn en Maggy vergat bijna uit bezorgd heid voor hare grootmoeder haar eigen leed en vreugde. Haren vader besloot zij niets van het voorgevallene te zeggen zij kende zijne heftigheid en wistdat hij Bill ter verantwoording zou roepen ofschoon hij tegen dien ruwen kerel volstrekt niet opgewassen was. Van de ruwheid van Bill was het ergste te vreezenen Maggy hield het daarom voor beter, te zwijgen; vooral, daar zij zich zelf bekennen moest dat zij zelf niet zonder schuldwas aan het woeste tooneel. Zij had den jongen man getergd en maakte er zich zelf een verwijt van, maar het was haar niet mogelijk geweest hem een zachter antwoord te geven. Het aanzoek van Bill in die oogenblikkenwaarin Frank's beeld zoo levendig voor haren geest stondscheen haar eene ontwijding eene beleediging toe. Onder dergelijke bedenkingen vlogen de uren om Maggy bereidde voor hare grootmoeder een koele drank, legde haar kussen te rechten gaf zich alle moeite om uit de verwarde gezegden der oude vrouw hare wenschen te radenen ging weder zittentoen de zieke weder rustiger geworden was, uren lang, droo- mend voor zich uitziende. Zij wist niet of de wereld werkelijk veranderd was of dat het haar zoo toescheen. Het was haar alsof er tusschen gisteren en van daag een lange, lange tijd lag, en als waren hare oogen op eenmaal geopend en zij tot nu toe steeds in de duis ternis geleefd had. Alles scheen haar veranderd toe het huishet boschde bekendenzelfs haar eigen vaderen dit bewustzijn juist omdat het zoo onduide lijk zoo schemerend was verontrustte haar ten hoi gste. In den namiddag keerde Raffles terugook op zijn voorhoofd lag een donkere wolk en hij luisterde slechts verstrooid naar Maggy's mededeeling omtrent den toe stand van Gritty. Nadat hij nauwelijks eenige oogenblikken in huis geweest was greep hij het pak dat hij medegebracht had en maakte zich gereed het huis te verlaten. „Gaat gij reeds weder heen vader vroeg Maggy. „Naar Zekevoor den avond ben ik weder hier. Zorgdat het moeder aan niets ontbreekt." Met deze woorden verliet hij het huis en liet Maggy alleen met hare eigene gedachten. Raffles liep flink door en kwam weldra aan het dorp. Voor een der huizen bleef hij staan, keek door het venster in de kamer, en toen hij niemand binnen zag dan een vrouw, van middelbaren leeftijd die aan de tobbe stond vroeg hij „Is Bill niet thuis?" „Neen," antwoordde een stuitende, ruwe stem „wan neer hij niet bij jon is, weet ik niet waar hij is. Hij is altijd bij jou en komt soms dagen achtereen niet thnis." „Dat gaat mij niet aan, juffrouw Cunning. Wees zoo goed en geef hem dit pak maar leg het niet te dicht bij het vuur want dat zou eene grappige 'his torie worden." „Och wat, ik raak het ding in het geheel niet aan,5

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 1